MY.UAНовини
Українське питання в Польщі
Українське питання в Польщі

Українське питання в Польщі

Під час блокади українського кордону польськими перевізниками на сторінках організаторів цієї ганебної акції доводиться читати невдоволені відгуки прихильників ультраправої польської партії “Конфедерація” щодо українців. “Бандерівець нам не брат”, - пишуть вони. “Геть із Польщі”, - звертаються поляки до українців у коментарях, публікуючи відповідні картинки.

Вимога до українців покинути Польщу не нова. Їй уже майже 80 років. Перші депортації почалися під кінець Другої світової війни, коли “радянські визволителі” Польщі спільно з польською маріонетковою владою відбирали у місцевих українців їхню батьківщину.
обережно, далі дуже лонгрід!
Жертви великого переселення
Остання світова війна позбавила їх вітчизни. Майже півмільйона українців із Польщі у перші повоєнні роки на підставі міжнародної угоди про евакуацію покинули батьківські домівки та землі і подалися в невідоме. Загалом під час проведення цієї депортації з трьох польських воєводств було переселено близько 480 000 осіб (122 450 українських родин).
Когось із них дурили тим, що за якихось три місяці буде можливість повернутися на рідні маєтки, інших заманювали матеріальною компенсацією, ще комусь обіцяли на новому місці краще життя. Тепер відомо, що позірна добровільність цього повоєнного великого переселення народів була тільки витвором радянської пропаганди. Евакуація українців із Польщі фактично була насильницькою.
Однак, досі ці виселені з рідних домівок люди не отримали статусу жертв політичних репресій, до яких за визначенням належить і примусова депортація. Відповідно переселенці поки що не мають законних підстав сподіватися на компенсацію за втрачені на території Польщі маєтки. Більше того, часто їм навіть доводиться звільняти ті будинки, які були надані їм ще радянською владою. Своє право власності на майно відновлюють ті, хто офіційно визнаний репресованими — депортовані до Сибіру за співпрацю з “бандерівцями” мешканці прикарпатських сіл.
Відголоски депортації не вщухають десятиліттями. І мова не тільки про почуття моральної кривди, часом доля нащадків переселенців з Польщі нагадує долю їхніх батьків та дідів — їх знову виселяють.
У 2010 році набула розголосу судова суперечка за селянське обійстя в селі Спас Рожнятівського району. На початку п’ятдесятих звідси виселили до Сибіру сім’ю Василя Кравця, який був учасником лісової партизанки. Натомість у “вільну” хату поселили Анастасію Станко із двома синами — родину переселенців із села Гапківці Краківського воєводства у Польщі.
Згодом саме у цій хаті народився і виріс онук Анастасії — Михайло Станко, який після смерті останнього власника садиби залишився газдувати на обійсті. Але несподівано, шість років тому про свої права на хату оголосив 80-річний політрепресований Василь Кравець.
“Мій стрий (татів брат) тільки-но помер, ще на столі лежав, коли з районної комісії у справах реабілітованих подзвонили в сільську раду і сказали, що хату будуть забирати, - розповідав Михайло Станко. - Почалася судова тяганина. І хоча я після смерті стрийка оформив акт державної власності на землю і приватизував хату як спадкоємець, суд прийняв рішення повернути будинок Кравцю. Тепер він через свого представника судиться зі мною ще й за 15 сотих землі”.
Нащадкові переселенців знову загрожувала втрата своєї набутої в Україні вітцівщини так само, як втратили її ті, кого депортували з Польщі. І знову, як і тоді, усе відбувалося на “цілком законних підставах”, хоч і далеких від людяності щодо приходьків.
У всеукраїнському товаристві “Лемківщина”, до якого належить значна частина переселенців та їхніх нащадків, розповідали, що такі майнові конфлікти між депортованими до Сибіру та виселеними з Польщі траплялися неодноразово. У радянські часи вони супроводжувалися моральним тиском на новоприбулих, які зайняли чужі хати, потім в хід пішли юридичні механізми.
Згідно Закону “Про реабілітацію жертв політичних репресій”, особи, яких було з примусу депортовано, мають право на повернення будівель, якщо вони збереглися і не зайняті, а також майна. До категорії депортованих належать усі заслані і вислані з постійного місця проживання та позбавлені майна за рішенням органів державної влади і управління з політичних, соціальних, національних, релігійних та інших мотивів.
Однак, на переселенців із Польщі дія цього закону не поширюється. Вони досі не мають статусу політрепресованих і це заважає їм в законний спосіб відстоювати свої права на відшкодування втраченого майна на території сусідньої Польщі.
Виселення етнічних українців з території Польщі відбувалося згідно угоди між урядом УРСР і Польським комітетом Національного визволення, якою було гарантовано повну компенсацію залишеного переселенцями майна.
Перед евакуацією мали зробити опис усього того, що залишалося на території Польщі: будинок, земля, реманент, худоба із зазначеною вартістю в карбованцях у тогочасних цінах. Проте вартість землі не вказували, лише площу ділянки. Ці описи мали складати у чотирьох примірниках: по одному для представника УРСР та Польщі, один – для переселенця, та один – для архіву.
Опис, виданий людині на руки, мав бути підставою для набуття нового майна в УРСР. Однак, за свідченнями переселенців і їхніх нащадків, у багатьох випадках люди прибували в Україну у повоєнний час без будь-яких документів і не могли виставляти ніякі майнові вимоги.
“Часто переселенці навмисно записували менше майна, ніж було в них насправді, - розповідав свого часу голова товариства “Лемківщина” Степан Криницький. - Їх лякали тим, що куркулям в УРСР не дадуть ніякої компенсації, а вишлють їх до Сибіру. Дійсні дані щодо втраченого майна збереглися, мабуть, у так званих “вічних книгах” у польських архівах, але поляки не дуже хочуть надавати цю інформацію”.
У 2000-х роках група юридичних компаній у Львові ініціювала масштабну акцію щодо виконання теперішнім українським урядом зобов’язань Люблінської угоди від 9 вересня 1944 року. За короткий час з цього приводу надійшло близько 2 тисяч заяв від громадян з Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської, Херсонської областей.
Експерти провели перерахунок вартості карбованця, на основі еквіваленту золота, і встановили, що на початок березня цього року грошовий еквівалент 1 карбованця УРСР з 1 січня 1944 року по 28 лютого 1950 року у гривнях становив 41,92 грн. А грошовий еквівалент 1 карбованця УРСР з 1 березня 1950 року до 31 грудня 1951 року – 55,54 грн. Тобто якщо втрачене майно було оцінене на початку 1950-х років на суму 10 тисяч карбованців, то у 2000-х роках за нього мали б виплатити понад півмільйона гривень компенсації.
З-поміж 2 тисяч звернень було відібрано всього 15 — саме стільки позовів адвокати переселенців направили у Печерський районний суд Києва. Однак, судді у всіх справах винесли ухвали про залишення позову без розгляду, визнавши його необґрунтованим через відсутність архівних матеріалів.
“У Львові була ініціативна група адвокатів, які за сорок відсотків від суми позову погодилися відстоювати майнові права переселенців у судах, - зауважив Степан Криницький. - Я сам свого часу намагався звертатися до суду із схожою заявою, але мій позов ні до українського, ні до польського уряду наш суд не прийняв. А звернутися до Європейського суду, наскільки мені відомо, можна тільки тоді, коли справа пройшла судові інстанції в Україні”.
Втрачений лемківський рай
Виселені з рідних сіл на схилах Карпат у Польщі, лемки в Радянському Союзі довгі десятиліття ховалися зі своїми давніми традиціями та милозвучними піснями, зберігаючи їх лише у тісному родинному колі.
Це тепер їхні пісні стали мега-популярними хітами. А в радянський час лемківська тема взагалі була заборонена. Передусім тому, щоби зайвий раз не нагадувати суспільству про депортацію, яка відбулася у 1944-1946 роках. Тому ще донедавна лемки були якимсь загадковим, напівлегендарним народом із втраченого ними краю, який остаточно спорожнів після акції “Вісла” 1947 року, коли лемків виселили на терени, що відійшли до Польщі від Німеччини…
Після депортації традиційний уклад життя лемків зовсім змінився, - розповідала відома в Івано-Франківську популяризаторка лемківської теми Анна Кирпан. – Світ, в якому жили попередні покоління, було брутально зруйновано. Крім того, лемки втратили все матеріальне, що мали: землю, ліс, худобу. З іншого боку, вони вперше масово отримали можливість здобувати освіту, до чого їх раніше не допускали. І вони скористались цим шансом. Відсоток лемків, які здобули вищу освіту, вражає. Як то часто буває з емігрантами, перше покоління на чужині зробило величезний прорив. Але щоби молодим адаптуватись в нових умовах, чимсь треба було пожертвувати – своєю мовою, культурою... Підтримувати традиції переселенці могли тільки потайки, закрито, в своїй родині, між своїми односельцями. Про свою батьківщину молоді лемки могли дізнатись тільки від батьків і родичів. У той час лемко лемка запізнати міг тільки випадково”.
Шоком для лемків була відсутність церков і насадження атеїзму в Радянській Україні. Коли вони переселялися, то намагалися брати зі собою всі церковне начиння, книги, навіть дзвони – для церкви, яка мала би їх чекати на новому місці, разом з парафіянами часто їхав священик. Але на сході України, куди спочатку везли лемків, більшість церков були зруйновані чи закриті. Замість до храму, у неділю їх гнали в колгосп на роботу.
Неможливість провадити усталений спосіб життя, відзначати свята, вести господарку звичним способом пригнічувала. Важко звикалось навіть фізіологічно до нових умов – спекотний сухий клімат, інша їжа. Рільництво на кам’янистих гірських схилах вимагало постійної й важкої праці, до якої лемки звикли. Але до колгоспного рабства звикнути вони не могли. Тому при першій нагоді втікали на Західну Україну, де ще не було запроваджено колгоспів.
За радянської влади про лемків якщо й згадували, то хіба для того, щоб сказати, що вони добровільно переїхали в Союз, почуваються тут якнайкраще і радо будують комунізм. “Виконали достроково лемки п’ятілєтку”, - співав наприкінці 1980-х легендарний лідер “Братів Гадюкіних” Сергій “Кузя” Кузьмінський.
Треба сказати, що навіть у Галичині ще донедавна лемки були якимись незвичними людьми, хоча їхні рідні землі були не так далеко звідси.
“Лемківщина належала до Західної Галичини і не була так тісно пов’язана зі Східною Галичиною. Тільки у міжвоєнні десятиліття, коли входив у моду туризм, галицькі часописи почали закликати українських патріотів відвідати Лемківщину. Писали про неї як про terra incognita, заохочували пізнавати невідомий, але чудовий край, відкривати малознаний куточок. Лише після депортації, вже в радянській Україні східні галичани ближче познайомилися з лемками”, - розповідає Анна Кирпан.
Знайомство з переселенцями відбувалося по-різному. Коли було розуміння, що ці вигнанці – лише жертви сталінського “великого переселення народів”, тоді місцеві люди допомагали родинам новоприбулих. Але часом була й відкрита неприязнь, викликана, скажімо, тим, що чекісти, відправивши місцевих заможних господарів у табори, у їхніх хатах поселяли якихось чужаків.
Під час переселення в багатьох лемківських селах у Польщі радянські агітатори обіцяли, що всі мешканці переїдуть разом у конкретне село в Україні й оселяться там, тобто, все буде «так само, як на батьківщині, але ще краще». Бувало, що лемків справді поселяли в порожні села, звідки раніше виселили німців у Казахстан (південна, східна Україна) чи поляків до Польщі (Галичина). Але переважно вони опинялися там, де було місце чи де в колгоспі потребували робочих рук. Причому розселяли їх по декілька родин. Це було ще одним шоком, бо лемки здавна завжди були тісно пов’язані між собою у сільській громаді, жили, як велика родина, і розривання цих зв’язків сприймали дуже боляче.
Найчастіше лемків сприймали як чужих та інакших, бо їх відрізняла мова, ментальність, ба – навіть одяг. Скажімо, лемки, депортовані на Донеччину чи Черкащину, зразу після прибуття у недільні дні одягались, як вдома: жінки – у народний одяг, незвичний для місцевих, а чоловіки носили „буржуйські” костюми-двійки чи трійки, нераз привезені з заробітків у Америці, і навіть краватки. І цим різко відрізнялись від місцевого колгоспного люду.
На сході і півдні України, куди переселили багатьох лемків, їх називали “полячки”, бо вони говорили, як поляки, з наголосом на передостанній склад. Як то часто буває, особливості мови, подібної, але “не такої”, викликали кпини, знущання. Врешті-решт лемки “закрилися”, вони вчили літературну мову і намагалися пригасити, знівелювати в собі будь-яку інакшість.
Останнє бойківське виселення
Влітку 1951 року десятки сіл Стрілківського, Нижньо-Устрицького та Хирівського районів Дрогобицької області УРСР стали польськими. Натомість рівна за площею територія (480 кв. км.) Народної республіки Польща з містечками Белз та Кристинопіль (Червоноград) перейшла під опіку СРСР. Мирний обмін територіями призвів до найбільшої зміни кордонів у післявоєнній історії Європи та до великого переселення бойків, які у той час населяли прикордонні гірські села у Польщі.
Спорожнілі бойківські села залишилися по той бік кордону. На вантажівку можна було вмістити небагато речей. Хатні меблі і сільськогосподарський реманент виселенці мусили покинути разом з недавно побіленими хатами та засадженими городами. Тільки корівка — єдина годувальниця для горян — мандрувала разом з ними у далекі і невідомі степи південно-східної України.
Свідки тієї останньої депортації пригадують, що під час примусового переселення біля покинутих домівок часто чулися плачі та голосіння. Від’їжджаючи до залізничної станції, газди, обхопивши голову руками, затуманеними очима дивилися, як зникає в дорожній куряві їхнє майно та їхня батьківщина, яка враз стала для них дуже малою.
Однією з умов міждержавного договору про обмін територіями було виселення місцевого населення з обидвох сторін. Поляки зі смутком покидали обжиті землі. Українці зі сльозами прощалися з рідними горами та долинами.
“Про те, що нас будуть переселяти, влада попередила так: буде обмін територіями і ми всі мусимо звідси виїхати, - пригадував мешканець села Лип’я Михайло Лаврінок. - Людей з нашого села вивозили за три заходи. Нашу сім’ю виселили в першу чергу, на початку червня. Підігнали до хати вантажний ЗІС-5. Але скільки можна було взяти на одну машину? Все габаритне, що було на господарстві, - січкарню, млинок, щоб віяти овес, жорна, меблі — довелося залишати. Корову брали обов’язково, бо то - кормилиця. Була у нас повна пивниця картоплі, а взяли 2-3 мішка”.
У той повоєнний час мало хто із селян наважувався суперечити наказові радянської влади. І в селі Лип’я, і в довколишніх селах після війни люди вже пережили політичні депортації: вивозили до Сибіру сім’ї тих, хто вважався куркулем або сприяв діяльності українських партизанів, яких багато було в тутешніх лісах. Тому цю останню висилку сприймали як невідворотну долю. Одиниці наважувалися на непокору. Дружина пана Михайла, Ольга Лаврінок (Рапач), виселена з Михновця, згадувала, що був у їхньому селі такий, що захотів залишитися і втік.
“Він після війни був контужений трохи, його потім по лісах шукали, - згадувала жінка. - Аж під осінь того втікача зловили і переслали туди, куди й усіх наших вивезли”.
Місцем нового поселення для мешканців гірських сіл повинні були стати причорноморські степи. Їх вивозили товарними вагонами разом із худобою, зі скромними пожитками у валізах. У колгоспах Одеської, Херсонської, Миколаївської та Сталінської (тепер — Донецької) областей молодих переселенців об’єднували в будівельні бригади і вони самі ставили хати собі та своїм односельцям. Звиклі до роботи з деревом горяни почувалися в степу безпорадно.
“Не мали з чого будувати і робили такі “лампаші” - великі брикети з соломи та глини, - пригадував Михайло Лаврінок. - Червону землю привозили на фірах, в бочках — воду, висипали і по тому ходили волами і місили з соломою. Ті “лампаші”, поки сирі, то були такими важкими, що насилу одна людина піднімала. Сушили їх на сонці, до 40 градусів була температура. Наша худоба незвикла була до такого клімату, скотина сліпла, плакала від тої жари”.
Марія Танчак-Андраш, яку ще дитиною вивезли з того ж таки села Лип’я, розповіла, що її сім’ю, поки будувалися ті мазанки-землянки, підселили до місцевої господині, яка вділила для шести осіб якусь комірчину в своєму скромному будиночку. “Були такі, що не мали де жити і на початку робили собі шалаш із гілок у саду і до осені під тим навісом ночували”, - пригадувала жінка.
“У тих степах ми хліб навчилися пекти на соломі, - згадував 79-річний Михайло Лаврінок. - Не було ні дров, ні хмизу, то ми сушили коров’ячий гній з соломою і пекли хліб на тому. А ще кукурудзяне бадилля палили”.
Остання депортації українців із території Польщі, яка тривала до листопада 1951 року, була прикметна тим, що переселення відбувалося без врахування родинних стосунків, а лише за професійним принципом.
Найбільше поталанило родинам нафтовиків, які працювали на промислах біля села Чорна (взамін нафтоносного району Чорної, подарованого Польщі, СРСР отримав поклади бурого вугілля біля Червонограда). Їхня мандрівка закінчилася недалеко від рідних земель — спеціалістів оселили на нафтових родовищах Борислава, Долини, Надвірної. У ландшафтах, близьких до рідного, їм легше було переживати втрачену батьківщину. Потрохи вони збирали довкола себе родину, розсіяну у степах України.
“Скільки би там не звикали в тих степах, нас все одно тягнуло в гори, ближче до рідних земель”, - говорила Ольга Лаврінок-Рапач.
Але повернутися в омріяні гори бойкам-колгоспникам було непросто. Сувора радянська паспортна система робила із тодішніх селян фактичних кріпаків. Легально покинути “колгоспний рай” могли тільки деякі молоді люди. Скажімо, Михайло Лаврінок зголосився по комсомолькій путівці на Донбас. Отримав для цього тримісячний паспорт, але натомість поїхав до родичів у Долину і там замельдувався. Його майбутня дружина Ольга Рапач після закінчення школи в селі Новопавлівка Одеської області отримала можливість поїхати поступати у Львів до інституту. Вона скористалася нагодою і знову ж таки опинилася в своєї долинської родини.
“У нашому селі багато працювали на нафті, та й їх вивозили на нафтові промисли, - пригадувала колишня мешканка Чорної 80-річна Анна Гошилик (Вельчус). - Тато так само до війни мав пару коней і возив мазуту в бочках до Устерік. Але в війну він помер в Освенцімі. І нас як колгоспників виселили до Донецької області. Вже звідти ми переїхали спочатку до Биткова, а відтак до Долини. Родичі писали, що тут трохи легше жити”.
Щоб втечі переселенців з колгоспів не були масовими, як пригадують очевидці, на перонах залізничних станцій чергував партійний актив та міліція, а в касах вокзалу було заборонено продавати квитки в сторону Львова. Марія Танчак-Андраш розповіла, що співчутлива касирка порадила її сім’ї поїхати в бік Первомайська, а вже там пересісти на якийсь львівський потяг. Але навіть після таких хитрощів під час зупинок поїзда діти про всяк випадок ховалися і не виглядали у вікна.
“Там де наша хата була, тепер костел стоїть, - розповідала Марія Танчак. - Ми жили в самому центрі села, на підвищеному такому місці, називалося на Горбку. Там ще біля костелу навіть залишки якихось господарських споруд залишилися”.
На рідні землі бойки тепер їздять як туристи. Кажуть, тепер там здебільшого страшна пустка. На цвинтарях вціліли тільки одиниці кам’яних хрестів. Старі дерев’яні хати розсипалися чи згоріли.
“У Лип’ї церква була дерев’яна, то вона так само згоріла: поляки кажуть, що якісь дві “цурки” (дівчини) зайшли, свічки запалили і сталася пожежа, - каже пані Марія. - Дотепер залишилася тільки одна стіна від мурованої дзвіниці”.
Михайло Лаврінок каже, що його рідне село і раніше було невелике - “нумерів на сто двадцять”. Але тепер тут взагалі мало хто живе. “Може сімей десять поляків приїхало, поселилися в кращих хатах, а гірші — порозбирали, попалили”, - розказував він.
Тепер вигнанці з рідних домівок не особливо сподіваються на якісь матеріальні відшкодування за втрачене майно. Хоча, кажуть, в архівах збереглися особисті описи майна, яке залишалося в Польщі. Але в ті колгоспні часи ніхто не наважувався заявити про великі статки, інакше — розкуркулять і вишлють у значно віддаленіші місця, ніж українські степи.
Досі похилого вже віку люди навіть не мають статусу депортованих. Досі жоден уряд навіть не вибачився за примусове виселення тисяч людей, які одного дня втратили те, що від народження має кожна людина — свою батьківщину.
Богдан Скаврон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях
Детектор М
2024-11-16T13:52:51Z
За Трампа війна в Україні може посилитися: Кулеба назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2024-11-16T13:51:05Z
Зеленський розкрив ціну російського просування в Україні
TSN
2024-11-16T13:49:29Z
Спецпризначенці СБУ "розібрали" окупантів, які мчали на штурм: з'явилося відео
TSN
2024-11-16T13:48:50Z
У Німеччині знову заговорили про постачання ракет Taurus Україні
TSN
2024-11-16T13:48:47Z
У Грузії протестують проти результатів виборів: главу ЦВК облили фарбою
Европейская правда
2024-11-16T13:48:45Z
Протести в Абхазії: очільник самопроголошеної "республіки" заявив, що готовий піти у відставку
TSN
2024-11-16T13:48:44Z
Ризик "жахливого нормандського формату": Джонсон розніс дзвінок Шольца Путіну
GlavRed
2024-11-16T13:45:32Z
Плани Путіна щодо Курщини провалилися: готовність до переговорів визначить один фактор, – WP
24tv
2024-11-16T13:42:55Z
Магучіх у витонченій сукні знялася у ніжній фотосесії: розкішні фото дівчини
24tv
2024-11-16T13:48:59Z
Даша Астаф'єва відвідала рідне місто та замилувала, як її зустріли рідні: "До сліз"
TSN
2024-11-16T13:48:54Z
У Роcії померла зірка фільму Діамантова рука
1News
2024-11-16T13:33:20Z
"Холостяк-13": з ким із учасниць поцілувався Терен та хто покинув проект
Комсомольская правда
2024-11-16T13:12:18Z
Рецензія на фільм «Гладіатор ІІ» / Gladiator II
ITC
2024-11-16T12:39:14Z
Надя Дорофєєва заговорила про дітей: чи планує зірка стати мамою
24tv
2024-11-16T12:18:02Z
На Суспільному покажуть фінал Дитячого Євробачення
УкраинФорм
2024-11-16T11:46:47Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T11:45:42Z
Дружина Решетніка приголомшила, як змінилася її фігура після трьох вагітностей: фото до та після
TSN
2024-11-16T11:45:03Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
«Гормон обіймів» покращує пам’ять, а тепер ще й лікує залежність
Portaltele
2024-11-16T08:48:10Z
Форма серця впливає на його здоровʼя
24tv
2024-11-16T08:03:43Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T13:54:08Z
Україна розробила чотири види ракет: деталі від Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:48:21Z
Як захистити Одесу від ворожих дронів-камікадзе: військовий аналітик дав відповідь
TSN
2024-11-16T13:48:13Z
Японська принцеса Юріко померла у віці 101 року: подробиці
Фокус
2024-11-16T13:45:00Z
Чоловік побачив дещо незвичну у своєму будинку: йому порадили переїхати і спалити дім
24tv
2024-11-16T13:42:48Z
Закладам освіти дали нові вказівки – кого покарають першим
Знай
2024-11-16T13:30:26Z
Чому на Різдво готують кутю: який сенс цієї давньої страви і як її готувати
GlavRed
2024-11-16T13:27:23Z
На Харківщині створюють умови для всебічного розвитку дітей з особливими освітніми потребами
Мій Харків
2024-11-16T13:18:56Z
"Майже не їсть і не п'є": чоловік перестав розмовляти з коханою через "нявкання"
Фокус
2024-11-16T13:12:19Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T13:48:53Z
Китай відкрив гігантський порт у Південній Америці
360ua.news
2024-11-16T13:33:03Z
На ринку соняшнику заговорили про розворот цінового тренду
AgroPortal
2024-11-16T13:30:02Z
Розпочніть новий аграрний сезон разом з виставковою подією «АгроВесна 2025»
AgroNews
2024-11-16T13:27:14Z
Україна пропонує Польщі допомогу у розвитку АЕС
Петр и Мазепа
2024-11-16T13:21:37Z
Епоха ядерної енергетики згасає: новий звіт довів, що майбутнє за сонячними електростанціями
24tv
2024-11-16T13:12:12Z
Можна легко зекономити та уникнути аварый: українцям дали інструкцію зі споживання світла
Политека
2024-11-16T13:01:41Z
Пішли різним шляхом: Попенко розповів, як Польща наздоганяє Японію, доки Україна відстає
Хвиля
2024-11-16T13:00:44Z
Крафтові виробники змінюють культуру споживання хліба в Україні
AgroPortal
2024-11-16T12:30:36Z
Ніколи не купуйте такі горщики: вони шкодять вашим рослинам
24tv
2024-11-16T13:33:02Z
Зацвіте точно на Різдво: що потрібно для цвітіння зигокактуса Шлюмбергера
GlavRed
2024-11-16T13:27:24Z
Класичний жульєн з куркою та грибами: рецепт із секретами французької кухні від Глинської
Политека
2024-11-16T12:31:12Z
Розслабитись не вийде: який прийом вигадали фастфуди, щоб пришвидшити потік людей
24tv
2024-11-16T12:27:15Z
Натуральні інгредієнти, що позбавлять від бур’янів між гравієм: добірка засобів
24tv
2024-11-16T12:21:46Z
Баня чи лазня: як правильно назвати будівлю, де паряться та відпочивають
24tv
2024-11-16T12:18:46Z
Золоті правила етикету для ділового обіду
24tv
2024-11-16T12:12:44Z
Подивіться на це, а потім йдіть на побачення: які чоловічі імена притягують багато грошей та успіх у бізнесі
Знай
2024-11-16T11:51:19Z
Таро-прогноз на повню у листопаді 2024: Тельцям - зміни, Скорпіонам - віщий сон
GlavRed
2024-11-16T11:27:32Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T13:54:52Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T13:48:35Z
Матч Ліги націй Румунія – Косово не дограли через політичний скандал: що трапилося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Пляжний футбол: українки посіли третє місце на Neom Beach Soccer Cup 2024
УкраинФорм
2024-11-16T13:15:11Z
Бій Джейк Пол — Майк Тайсон: переможець пояснив, чому залишив фанатів розчарованими
Фокус
2024-11-16T13:06:33Z
Футболісти збірної України U19 програли другий матч у відборі Євро
УкраинФорм
2024-11-16T13:04:55Z
Володар Суперкубка УЄФА пояснив невдачі Реброва у збірній України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:03:22Z
Кубок Біллі Джин Кінг. Відбулося жеребкування поєдинку Україна – Австрія
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T12:42:08Z
Олександр Усик: найкращі нокаути та визначні перемоги
CutInsight
2024-11-16T12:36:41Z
"РФ готується до звільнення Криму": у ЗСУ розкрили підготовку окупантів до оборони
GlavRed
2024-11-16T13:51:02Z
Потепліє до +12 градусів, але не надовго: прогноз погоди на 17 листопада
TSN
2024-11-16T13:48:44Z
Росіяни атакують дронами Херсон
УкраинФорм
2024-11-16T13:48:02Z
Закінчення війни близько: названо найнебезпечніші міста в Україні до 2025 року - прогноз
GlavRed
2024-11-16T13:27:38Z
Україна врятувала ще 15 дітей з окупованих територій
360ua.news
2024-11-16T13:03:11Z
Масована атака дронів та вибухи: у Росії бідкалися про обстріли низки регіонів та Криму
24tv
2024-11-16T12:42:20Z
Україні у неділю прогнозують до 10° тепла, без опадів
УкраинФорм
2024-11-16T12:12:56Z
В Оболонському районі Києва зафіксовано пошкодження внаслідок атаки БпЛА
Khreschatyk
2024-11-16T12:12:53Z
«Документальна» пропаганда: як російське телебачення розповідає про окупацію Криму й частини сходу України
Детектор М
2024-11-16T12:00:37Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Скандал зі "стріляниною працівника ТЦК" по чоловікові під Києвом: всі подробиці інциденту
Хвиля
2024-11-16T13:30:17Z
Водій вантажівки насмерть збив пішохода на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:09:31Z
Судитимуть винуватця ДТП, з провини якого загинула малолітня буковинка та ще один чоловік травмувався
Украина Криминальная
2024-11-16T13:00:53Z
Харків’янин повідомив про «замінування» метро, щоб помститися працівникам, які не пустили його у нетверезому стані
Мій Харків
2024-11-16T12:57:43Z
Ворог вдарив з авіації по селу на Купʼянщині: постраждали троє людей
Мій Харків
2024-11-16T12:55:02Z
Привласнив кошти, що збирав на міномети: затримано військового блогера
InternetUA
2024-11-16T12:28:51Z
Смертельна ДТП на Сумщині: водій збив велосипедиста
TSN
2024-11-16T11:45:53Z
Хроніка МСЕКівців: хто, крім Крупи, заробляв «на інвалідах»
Комсомольская правда
2024-11-16T11:34:11Z
SpaceX представила похідний комплект Starlink
Portaltele
2024-11-16T13:52:10Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T13:52:08Z
Може розлетітись на шматки: NASA і "Роскосмос" сперечаються через витік повітря на МКС
Фокус
2024-11-16T13:51:51Z
Вчені вперше дослідили зразки ґрунту з темного боку Місяця — ось їхні висновки
TSN
2024-11-16T13:48:33Z
Як захистити акаунти в соцмережах та месенджерах від зламу: рекомендації Кіберполіції
InternetUA
2024-11-16T13:33:14Z
Як дізнатися пароль від телефону, якщо ви його забули: найкращі методи для Android
Политека
2024-11-16T13:30:50Z
Салат Оселедець під шубою відпочиває: новий рецепт бомбічного салату на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-16T13:27:25Z
Названо найкращі смартфони 2024 року, які не коштують "космічних" грошей
InternetUA
2024-11-16T13:01:10Z
Середземне море зникне з лиця Землі: вчені розповіли, коли це станеться
Фокус
2024-11-16T13:00:47Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z