MY.UAНовини
ЄС знайшов фальшивий мед: як це вплине на українських бджолярів?
ЄС знайшов фальшивий мед: як це вплине на українських бджолярів?

ЄС знайшов фальшивий мед: як це вплине на українських бджолярів?

Як себе почувають українські експортери меду

Євросоюз ускладнює імпорт меду. Україна — один з його найбільших постачальників до Європи. "Бізнес-Телеграф" пояснює, як ініціативи єврочиновників можуть вплинути на українських експортерів.

У листопаді 2023 року спеціальний комітет із сільського господарства Європейської Ради підтримав пропозицію Словенії щодо покращення інформування споживачів про мед та медові суміші. Після того, як нові правила маркування меду схвалить Європарламент, вони стануть обов'язковими для всіх країн-членів ЄС.

Неправильні бджоли

На початку минулого року національні об'єднання бджолярів деяких європейських країн звернули увагу на появу на полицях супермаркетів у великій кількості баночок меду за низькою ціною. Це викликало підозру у несумлінній конкуренції з боку імпортерів дешевого меду. "Нереально, щоб люди могли виробляти справжній мед за такими цінами", — скаржилася відома англійська бджолярка Лінн Інгрэм.

Поява дешевого меду в торгових мережах збіглася зі зростанням імпорту. Насамперед із Китаю та Туреччини. Згідно з Євростатом, найбільшими постачальниками меду до країн Євросоюзу є Україна та Китай, на частку яких сумарно припадало понад 50% усього імпорту. Наша країна, для якої Європа є традиційним ринком збуту меду, останніми роками лідирувала за обсягами експорту до ЄС. Однак у 2022 році пасічники з Піднебесної відтіснили Україну з першого місця, різко наростивши продаж меду до Європи. Ще більше наростила експорт меду в ЄС Туреччина.

Динаміка імпорту меду в Євросоюз

Щоб завоювати привабливий європейський ринок, китайські та турецькі імпортери знижували вартість свого меду. Ціна китайського солодкого продукту на ринках країн ЄС, який і так був дешевшим, ніж мед всіх інших імпортерів, у 2021 році скоротилася на 1,1% і склала 1,36 євро за кілограм. Турецькі імпортери меду знизили вартість свого продукту у 2021 році одразу на 24,1%.

Перевірка на цукор

Після скарг місцевих асоціацій бджолярів на демпінг, Єврокомісія вирішила перевірити: а чи не "бодяжать" імпортери мед для зниження його вартості. Масштабну контрольну операцію назвали "З вуликів". У період з листопада 2021 року по лютий 2022 року Об'єднаний дослідний центр Комісії (JRC) відібрав на кордонах шістнадцяти держав-членів, а також у Норвегії та Швейцарії за випадковою вибіркою 320 партій меду, що імпортується в ЄС. Дані проби меду були досліджені щодо відповідності Директиві Єврокомісії про мед. Паралельно з цим Група боротьби з продовольчим шахрайством у ЄС збирала інформацію про постачальників та їхні ділові зв'язки.

Ціни меду в Євросоюзі

Результати перевірки шокували європейців. Майже половина зразків були визнані такими, що не відповідають вимогам Директиви ЄК про мед. 70 імпортерів меду зі 123, які брали участь у поставках, підозрюються у завезенні в ЄС фальсифікованих партій медових сумішей. Неякісним продуктом виявились 74% імпорту з Китаю, 93% турецького меду та 100% меду з Великобританії. Хоча, як зазначають автори звіту, наявна інформація про відстеження дозволяє припустити, що мед з Великобританії може бути виготовлений в інших країнах і потім підданий подальшій обробці на Туманному Альбіоні перед його реекспортом до ЄС.

З 21 проби, взятої у Франції, лише чотири виявилися "справжнім" медом. З понад 30 проб з полиць німецьких магазинів перевірку пройшли менше половини. Переважна частка порушень — додавання до меду чужорідного цукру, наприклад бурякового. Або рисового сиропу. Це безпечно для здоров'я, але знижує корисні властивості меду. Як і його вартість. Єврокомісія розпочала розслідування щодо 44 компаній, 7 з них уже піддані санкціям.

Нове маркування

Щоб зупинити потік фальсифікованого дешевого меду, Єврокомісія зважилася змінити маркетингові стандарти, встановлені понад 20 років тому так званими "директивами зі сніданків".

Директива ЄС про мед вимагає від виробників маркувати продукт із зазначенням країни його походження. Однак, коли виробник змішує мед із різних країн, отриманий продукт може бути маркований як "суміш меду з ЄС" або "суміш меду з-за меж ЄС". Цією лазівкою користувалися несумлінні імпортери для проникнення на європейський ринок. Вони змішували дешевий мед з Азії з європейським медом та продавали у вигляді медових сумішей. Це призвело до того, що частка медових сумішей на ринку ЄС в даний час складає 80% від усього меду, що продається.

Згідно з новими правилами ЄС, продавець меду та медових сумішей повинен буде вказувати на упаковці всі країни походження меду в порядку зменшення разом з відповідною часткою меду в суміші. Якщо в суміші присутній мед з більш ніж чотирьох країн, виробник буде зобов'язаний перерахувати 4 найбільші частки у відсотках, а для інших — перерахувати країни в порядку зменшення їх частки в суміші.

Крім того, європейці мають намір захистити нинішнє визначення меду в Міжнародній організації зі стандартизації від намірів Китаю "нав'язати визначення, яке б дозволило йому експортувати в ЄС недорогі продукти під назвою "мед" на шкоду його якості".

Що по Україні

Посилення правил маркування меду та медових сумішей у ЄС може навіть зіграти на руку українським бджолярам. Більшість із них не соромляться написи "Вироблено в Україні" на баночці їхнього меду, вставленій на полиці європейського супермаркету. Так, серед партій меду, які перевірка Єврокомісії визнала "не відповідними" директиві ЄК, були партії, імпортовані з України. Але їхня кількість незначна. Директор компанії Ukrainian Bee (один з найбільших експортерів меду) Станіслав Паньковський каже, що до меду основних українських експортерів з боку європейський переіряльників жодних нарікань немає. Переважна більшість вітчизняних імпортерів меду завозять до Європи якісний продукт. Після запровадження нових правил маркування великі українські імпортери меду заради збереження своїх позицій на ринку подбають про недопущення завезення фальсифікату під українським брендом.

Крім того, нові вимоги ідентифікації медових сумішей неминуче підштовхнуть українських імпортерів меду займатися його брендуванням, інвестувати у його імідж та маркетинг. Справа в тому, що 70-80% українського експорту становить найдешевший соняшниковий мед, який європейські компанії використовують як сировину. Паньковський каже, що наш мед часто змішують з китайським, індійським, в‘єтнамським медом. Щоб "отримати більш якісний і звичний за смаковими характеристиками для європейських споживачів продукт". У цьому випадку конкурентні переваги українського меду, як то натуральність та якість не працюють.

На думку Паньковського, нові правила щодо меду в ЄС на нашому експорті ніяк не позначаться. Проте він бачить проблему на європейському ринку. "Зараз у Європі — ціновий диктат торгових мереж. І, щоб туди зайти, місцеві пакувальники намагаються отримати якнайнижчій цінник. І у тому числі "давлять" українських експортерів. Ми, наприклад, два роки не переглядали ціни. А замовники думають, якщо в Україні війна, то взагалі все має бути за копійки. Скажімо, цього року чекали до останнього знижок від нас, тепер склади спорожніли, готові брати, а вивезти ми не можемо через заблоковані кордони", — розказує Паньковский.

Хто помітив нові регуляції, так це бджолярі. Голова профільного об`єднання "Бджолярі Буковини" Іван Філіпчук говорить, що посилення вимог до меду у Європі вже використовують наші скупники як аргумент для знаження закупівельних цін. "Закупівельні ціни вже впали катастрофічно. Минулого року купували мед по 65-68 гривень за кілограм, цього року ціна впала спочатку до 52, а потім взагалі до 43 гривень за кілограм. Оптовики говорять, що витрачаються на додаткові перевірки та логістику. Але витрати бджолярів лише зростають. Вощина подорожчала на 60%, обслуговування пасік теж дорожчає. Тож деякі бджолярі просто закриваються. У нас за рік стало менше на 3700 бджолосімей, тобто з бізнесу вийшло до 200 бджолярів", — розказав Філіпчук.

Важко всім. Паньковский прогнозує, що нинішній рік може стати найгіршим за останнє десятиріччя, і це попри те, що з після 24 лютого Європа скасувала мито. "Чотири роки тому ми поставляли близько 73 000 тонн, а минулого року — 50 000 тонн. У 2023-му буде ще гірше", — вваажає Паньківский. Бо європейські фасувальники надають перевагу більш дешевому китайському і індійському меду, а наш беруть, щоб їх "розбавити".

Як європейці сприймають український мед? У світі набагато вище цінуються сорти меду, які мають монофлорний характер, тобто зібрані з однієї культури, наприклад акацієвий, гречаний або липовий. І звісно що виграє постачальник з брендованим медом у вигляді готової продукції з високою доданою вартістю. Паньковський каже, що зробити це дуже важко. "Це великі інвестиції у маркетинг, дуже важко зайти у європейські торгівельні мережі, місцеві споживачі віддають перевагу знаним європейським торговим маркам. Якось наші канадські партнери робили спробу розкрутити український мед, але не пішов цей продукт. Те саме у Саудівській Аравії, там навіть зробили ретельні перевірки, виставили їх на презентаційній вітрині, все безуспішно. В Австрії ми також хотіли просунути український мед як бренд. Нам сказали, треба відкривати місцеву компанію, там фасувати, аде це дуже дорого. Крім того, є стереотипи щодо українського меду. Деякі споживачі до цього часу бояться, що він може виявитися радіоактивним через наслідки аварії на Чорнобильській АЕС. І жодні сертифікати й перевірки не спрацьовують", — зазначив Паньковский.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Криптопроєкт Дональда Трампа WLFI повертається — з підтримкою Chainlink
ITC
2024-11-15T16:38:53Z
Німеччина дала дозвіл на продаж Туреччині винищувачів Eurofighter - ВВС
УкраинФорм
2024-11-15T16:33:02Z
Чи можуть розформувати ТЦК: нардеп Костенко різко відповів на дискусії
24tv
2024-11-15T16:30:08Z
Черговий священник УПЦ МП вляпався в скандал: йому загрожує до 8 років позбавлення волі
Политека
2024-11-15T16:27:04Z
У Польщі висунули звинувачення мисливцям на вепрів, які випадково застрелили військового
Европейская правда
2024-11-15T16:25:43Z
Шольц поговорить про війну в Україні з лідером Китаю
Европейская правда
2024-11-15T16:25:15Z
Трамп може дуже допомогти Києву, якщо не бачиме в ньому "проблему", – Politico
24tv
2024-11-15T16:18:12Z
Чернігівщина отримала майже 100 генераторів від ЄС
УкраинФорм
2024-11-15T16:18:07Z
Ізраїль знищив активний дослідницький центр ядерної зброї в Ірані — Axios
ZN UA
2024-11-15T16:13:02Z
Мартін Скорсезе назвав найкращу драму 2024 року: «Психологічно потужна та зворушлива»
ITC
2024-11-15T16:38:19Z
Вагітна дружина Остапчука показалася топлес за декілька тижнів до пологів: "Просто пощастило"
TSN
2024-11-15T16:21:12Z
Конан О'Браєн вперше стане ведучим церемонії «Оскар»
УкраинФорм
2024-11-15T16:16:46Z
На "Міс Всесвіт-2024" відбувся конкурс національних костюмів: як виступила українка
24tv
2024-11-15T16:00:43Z
Меган Маркл без принца Гаррі відвідала вечірку у Лос-Анджелесі
Фокус
2024-11-15T16:00:06Z
Оля Полякова потролила Лесю Нікітюк, яку заскочила в обіймах свого 62-річного чоловіка
TSN
2024-11-15T15:48:08Z
Названо наймодніші аксесуари 2025 року: їх вже носять всі модниці
24tv
2024-11-15T15:45:52Z
В Анкарі відбудеться фестиваль українського кіно
УкраинФорм
2024-11-15T15:39:50Z
Nexus: коли в Україні з'явиться переклад нової книги Юваль Харарі
Комсомольская правда
2024-11-15T15:34:17Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Зворотний ефект: чому кава викликає сонливість
24tv
2024-11-15T16:30:27Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T16:15:29Z
Потрібно їсти частіше. Дієтологи назвали найкорисніші сорти риби
Фокус
2024-11-15T15:36:42Z
Алкоголь і спорт: чи можна поєднувати без ризиків для здоровʼя
24tv
2024-11-15T15:36:11Z
В Інституті Амосова відкрили оновлену дитячу реанімацію
УкраинФорм
2024-11-15T15:31:29Z
Надмірне сидіння може підвищити артеріальний тиск навіть у дітей
Portaltele
2024-11-15T14:46:13Z
Як вкласти дітей спати: експерт радить давати один смаколик перед сном
Фокус
2024-11-15T14:30:25Z
МСЕК відходять у минуле: інвалідність встановлюватимуть за новими правилами
Знай
2024-11-15T14:12:40Z
Киянин вдав з себе кульгавого, щоб потрапити в Словаччину
1News
2024-11-15T16:42:21Z
Всім українським водіям приготуватися: в ПДР можуть з'явитися нові штрафи, які не оминуть нікого
TSN
2024-11-15T16:39:28Z
Змушував підлеглих будувати будинки. На Дніпропетровщині викрито командира військової частини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T16:33:41Z
Водіям на замітку: де не можна паркувати авто - загрожуватиме великий штраф
GlavRed
2024-11-15T16:27:01Z
Чому світ втрачає цікавість до України?
Детектор М
2024-11-15T16:22:53Z
Допомогу обіцяють дуже швидко: як працює соціальний портал
Знай
2024-11-15T16:21:14Z
Норвегія не надаватиме притулок біженцям із заходу України: в уряді пояснили причину
TSN
2024-11-15T16:21:00Z
Пілот назвав похмуру причину, чому ілюмінатори літаків заокруглені – відео
TSN
2024-11-15T16:06:10Z
Коли починається Різдвяний піст 2024 та як його правильно дотримуватись
360ua.news
2024-11-15T16:04:26Z
Україна і Польща домовилися посилити співпрацю для зняття напруження в агросекторі
AgroNews
2024-11-15T16:37:00Z
Мінімальна заробітна плата на 2025 рік
360ua.news
2024-11-15T16:33:02Z
Гривня слабне: як зупинити процес девальвації в Україні
24tv
2024-11-15T16:30:15Z
В Раді хочуть знайти варіанти для подолання боргової кризи на енергоринку
TSN
2024-11-15T16:21:33Z
Свято наближається: чи зросте вартість мандаринів у грудні
24tv
2024-11-15T16:15:48Z
В Австрії кажуть, що "Газпром" попередив про припинення поставок газу
Европейская правда
2024-11-15T16:13:07Z
АРМА знайшло активи фігурантів справ незаконного переправлення за кордон
1News
2024-11-15T16:12:02Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T16:07:55Z
російський "Сбербанк" підняв ставки за іпотекою до 30%
iPress
2024-11-15T16:07:42Z
Опеньки, тушковані в сметані: готуємо смачні грибочки поки ще сезон
24tv
2024-11-15T16:33:42Z
Як позбутися безладу в будинку: 8 цінних порад
24tv
2024-11-15T16:30:08Z
Як красиво упакувати подарункову пляшку до свята: простий та креативний спосіб
24tv
2024-11-15T16:15:08Z
5 причин, чому білі простирадла не виглядають чистими: як повернути їм яскравість
24tv
2024-11-15T16:03:19Z
Як видалити наліт з душової кабіни: не доведеться купувати спеціальні засоби
24tv
2024-11-15T15:54:03Z
3 ложки на квадратний метр – бліх, кліщів і клопів у курятнику більше не буде
TSN
2024-11-15T15:48:07Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T15:33:48Z
Обробіть диван соком популярного фрукта — кішка більше не буде точити пазурі: 100% дієвий спосіб
TSN
2024-11-15T15:19:36Z
Салати на День народження: 3 прості та водночас вишукані рецепти, що розігріють апетит
24tv
2024-11-15T15:06:52Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T16:31:26Z
Мбаппе пояснив невиклик у збірну Франції на тлі чуток про конфлікт з Дешамом: що відомо
24tv
2024-11-15T15:21:21Z
Натякнув на нокаут: Ф'юрі показав, як готується до реваншу з Усиком
TSN
2024-11-15T15:18:15Z
Ексдружина Узелкова після конфлікту з його мамою зробила заяву про її стосунки з боксером
TSN
2024-11-15T15:18:03Z
"У Майка є три раунди": легенда боксу зробив відвертий прогноз на бій Тайсона проти Пола
24tv
2024-11-15T14:54:20Z
Відлуння з болота: російський промоутер побажав Тайсону знищити Джейка Пола
24tv
2024-11-15T14:06:46Z
Олімпійський чемпіон спрогнозував перебіг битви Тайсон – Пол і назвав свого фаворита
24tv
2024-11-15T13:57:30Z
Ермосо – про Реал: Коли своє ім’я пов’язують з великим клубом – це честь
Football.ua
2024-11-15T13:50:00Z
Мудрик може змінити клубну прописку: українцем зацікавився клуб із Лондона
24tv
2024-11-15T13:27:06Z
Опалювальний сезон в Україні: скільки котелень працюють і де є проблеми
УкраинФорм
2024-11-15T16:36:28Z
Гороскоп Таро для всіх знаків Зодіаку на 16 листопада: настають напружені часи
Политека
2024-11-15T16:30:19Z
На Вінниччині жительку Торецька засуджено за інформування ворога щодо позицій ЗСУ
InternetUA
2024-11-15T16:28:29Z
"Використовують спеціальні ковдри": війська РФ змінили тактику на фронті - ЗСУ
GlavRed
2024-11-15T16:27:36Z
Україну очікує різка зміна погоди: синоптик Птуха попередила про снігопади та мороз
GlavRed
2024-11-15T16:27:24Z
Підозру отримав путінський археолог, який розкопками в Криму завдав Україні понад ₴200 млн. збитків
Украина Криминальная
2024-11-15T16:25:41Z
Відбито понад 100 атак з початку доби – Генштаб
1News
2024-11-15T16:22:10Z
На Чернігівщині росіяни створюють фейкову "перемогу" – DeepState
TSN
2024-11-15T16:06:12Z
У Кривому Розі демонтовано пам’ятники Пушкіну та Лермонтову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T16:04:15Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T16:33:38Z
Іспанська поліція знайшла 4000 кг кокаїну на рибальському судні
Европейская правда
2024-11-15T16:16:14Z
Вимагали ₴80000 неіснуючого боргу – у Сумах затримали двох зловмисників
Украина Криминальная
2024-11-15T16:06:02Z
Двоє правоохоронців налагодили схему наживи: їх клієнтами стали ухилянти, подробиці
Политека
2024-11-15T16:01:14Z
Двоє зловмисників ошукали 88-річну жінку майже на ₴100 тис. за схемою «ваш син потрапив у ДТП»
Украина Криминальная
2024-11-15T15:48:02Z
Катування євромайданівців: Верховний суд залишив 6-річне ув’язнення для ексберкутівця
УкраинФорм
2024-11-15T15:39:39Z
ДТП у Вараському районі: один водій загинув, інший тяжко травмувався
Украина Криминальная
2024-11-15T15:36:02Z
Суд продовжив арешт Роману Гринкевичу з можливістю внесення застави
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T15:33:26Z
Харків'янці, яка "зливала" інформацію про переміщення ЗСУ, загрожує 8 років тюрми
InternetUA
2024-11-15T15:28:37Z
Віцеканцлер Німеччини висунув обвинувачення за образи в Інтернеті
Европейская правда
2024-11-15T16:42:25Z
Дослідники розробили спосіб виявлення зіпсованого молока за допомогою смартфона
TSN
2024-11-15T16:39:06Z
"Єдина у своєму роді": рештки маленької пташки ери динозаврів закрили прогалину віком в 70 мільйон років
Фокус
2024-11-15T16:36:57Z
В Україні визначили довірених реєстраторів Google у відстеженні шкідливого ШІ-контенту
Детектор М
2024-11-15T16:31:34Z
Чому бувають невдачі: "нестерпна" головоломка з книжками шокувала соцмережу
Фокус
2024-11-15T16:30:15Z
Названо головні особливості стандарту Wi-Fi нового покоління і дату його виходу
InternetUA
2024-11-15T16:22:29Z
Вікінги штату Мен: чому древня монета може переписати світову історію
Фокус
2024-11-15T16:15:38Z
Ще один AMD Ryzen 7 9800X3D згорів на тій самій платі — MSI розпочала розслідування
ITC
2024-11-15T16:01:33Z
Ілон Маск шукає в DOGE революціонерів з надвисоким IQ — і готовністю працювати 80+ годин на тиждень
ITC
2024-11-15T16:01:28Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z