MY.UAНовини
«Війна закінчиться лише з деокупацією Криму». Що робити з півостровом і його жителями Україні
«Війна закінчиться лише з деокупацією Криму». Що робити з півостровом і його жителями Україні

«Війна закінчиться лише з деокупацією Криму». Що робити з півостровом і його жителями Україні

Мережа кіноклубів документального кіно Docu/Club спільно з музеєм Майдану до десятої річниці Революції гідності провели показ та обговорення документального фільму «Крим SOS» режисера Сергія Лисенка.

«КримSOS» — це громадська ініціатива, створена для висвітлення подій, які відбуваються в Криму через його незаконну анексію Росією. 27 лютого 2014 року, в перший день російської окупації півострова, активісти Таміла Ташева, Севгіль Мусаєва й Алім Алієв створили сторінку «Крим SOS» у фейсбуці, щоб надавати оперативну та перевірену інформацію про ситуацію в Криму. Згодом організація почала надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам із Криму та сходу України.

Фільм «Крим SOS» входить до альманаху «Енциклопедія Майдану», створеного з ініціативи ГО «Докудейз» у 2015 році. До альманаху ввійшли 9 фільмів, які розповідають про ініціативи, що виникли під час Революції гідності, та про їхню роботу після початку російсько-української війни.

Режисер Сергій Лисенко зафіксував на камеру перші місяці роботи громадських активістів. Загалом за час своєї діяльності «КримSOS» надала підтримку сотням тисяч громадян із Криму і сходу України.

Ситуацію в тимчасово окупованому Криму зараз, репресивну політику загарбників щодо кримчан, підтримання зв’язків півострова з материковою Україною після презентації фільму глядачі обговорили з режисером Сергієм Лисенком, адвокаткою «КримSOS» Анною Рассамахіною та заступником генерального директора Українського інституту Алімом Алієвим. Модерувала дискусію координаторка та юристка громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини у Рівному, модераторка кіноклубу Docudays UA «Права людини крізь об’єктив» Марія Цип’ящук.

Алім Алієв, Анна Рассамахіна, Марія Цип'ящук, Сергій Лисенко

Режисер Сергій Лисенко під час Революції гідності разом із колегами знімав події Майдану, зокрема й приїзд активістів у Межигір’я — тодішню резиденцію колишнього президента-втікача Віктора Януковича. Тоді, після зйомок у Межигір’ї, він поділився з артдиректором кінофестивалю Docudays UA Романом Бондарчуком ідеєю зробити фільми про ініціативи, які народилися на Майдані, й вони удвох узялися її втілювати.

«Ми думали, що цікаво було б дізнатися, як розвиватимуться громадські ініціативи далі, чим вони займатимуться, що з ними буде. Неможливо було уявити, що така енергія просто розчиниться. Тоді ми визначили певні теми та почали знімати фільми про кожну ініціативу», — розповідає Сергій Лисенко.

Сергій Лисенко, режисер фільму «Крим SOS»

За словами Лисенка, фільм «Крим SOS» — один із його улюблених. Бо саме завдяки йому він познайомився з багатьма людьми, які втілюють вагомі ідеї. Монтував він його у перервах між волонтерством і зйомками війни, яка на той час уже розпочалася.

Заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв сказав, що організація «Крим SOS» є продовженням Майдану.

«У 2014 році ми ще не зовсім розуміли, що відбувається в Криму, але зідзвонилися з друзями та вирішили створити сторінку у фейсбуці, аби публікувати новини. Тоді був величезний запит від суспільства на допомогу. Люди постійно телефонували й пропонували її. Наша ініціатива була продовженням Майдану, сьогодні ж ми вже — громадська організація, яка професійно працює з обраними темами: внутрішньо переміщеними особами, з питаннями юридичної та психологічної допомоги, міжнародної адвокації», — каже Алім Алієв.

Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту

За ці роки тема Криму почала звучати не лише серед громадських організацій, але й у державних інституціях. Зокрема, було створено Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, Кримський дім як державний культурний центр, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Український інститут — державну установу, яка належить до сфери управління Міністерства закордонних справ і займається просуванням теми Криму за кордоном.

«Нам дуже важливо пояснювати, що ця війна розпочалася не у 2022 році, а у 2014-му. І також варто показувати наслідки війни та говорити про її першопричини. З темою Криму ми працюємо через м’яку силу, тобто через мистецькі проєкти, академічні програми, онлайн-курси на тему історії та культури кримських татар», — розповідає Алім Алієв.

Говорячи про анексію Криму та 10-річне життя кримчан під пильним поглядом російських силових структур, учасники згадали про порушення прав людини, які постійно відбуваються на півострові. Особливо часто страждають від переслідувань, тиску й арештів кримські татари.

«Кримська тема на слуху, бо ми часто чуємо про незаконні затримання, обшуки, ув’язнення кримських татар. Це злочини такого масштабу, який шокує. Наприклад, політичних в’язнів депортують із Криму й утримують в інших регіонах Росії. Або, наприклад, зараз у Крим вивозять людей, яких заарештовують на нещодавно окупованих територіях — це частина Запорізької області, Маріуполь тощо», — говорить адвокатка «КримSOS» Анна Рассамахіна.

Анна Рассамахіна, адвокатка «КримSOS» 

За її словами, після початку повномасштабного вторгнення, в Сімферополі побудували нове СІЗО, і цілком зрозуміло, що окупанти збираються збільшити кількість ув’язнених з-поміж українців із тимчасово окупованих територій.

Також на півострові відбуваються утиски з релігійних мотивів.

«Ми теж всі це знаємо. Переслідування татар, переслідування різних релігійних течій, які не є екстремістськими за своєю сутністю, але послідовники яких усе ж таки зазнають порушень своїх прав», — додає адвокатка.

Учасники й учасниці дискусії після презентації фільму «Крим SOS»

Крім того, після початку повномасштабного вторгнення в Криму активізували роботу російські спецслужби.

«Важко навіть уявити, яких утисків можна зазнати за жовто-блакитну стрічку. Абітурієнти з Криму, які збираються вступати в українські університети, розповідають нам про те, що кримські провайдери зараз передають дані про абонентів, які відвідують українські державні ресурси. Українські сайти заблоковані в Криму і зайти на них можна лише через VPN, але навіть так про людину все одно можуть дізнатися російські спецслужби», — каже адвокатка.

За її словами, деякі фрагменти сучасної української історії та їх викладання у Криму кваліфікуються російськими спецслужбами як екстремізм. Тобто вивчення історії подій на Майдані може бути підставою для притягнення вступників до кримінальної відповідальності.

«Атмосфера, в якій існують проукраїнські люди, або навіть не проукраїнські, а ті, які не хочуть цієї війни… Навіть ці люди перебувають у постійній небезпеці. Це сумна історія, але про неї треба говорити й хотілося б, щоб про це знало якомога більше людей на підконтрольній Україні території», — говорить Анна Рассамахіна.

За ці роки багато кримчан залишили окупований півострів і виїхали у підконтрольні Україні міста. На думку адвокатки, держава не в змозі забезпечити переселенців безплатним житлом. Жодна держава у світі не спроможна компенсувати всі втрати, тим більше — країна, яка перебуває у стані війни.

«Насправді я цього від держави не очікую. Але хотіла би бачити ефективне використання наявних державних ресурсів. Це стосується, в першу чергу, не грошей, а більше створення якісного законодавства, якісних процедур, які реалізують це законодавство», — говорить адвокатка.

Дискусія після презентації фільму «Крим SOS»

Крім роботи державних органів у питаннях звільнення Криму та відновлення українського законодавства на півострові, до повернення кримчан в Україну також мають долучатися і пересічні люди, сказала Анна Рассамахіна. Йдеться про повернення цих людей не фізично, а ментально, бо після деокупації Криму ми маємо жити в одній країні.

«Ніхто з нас не хоче, щоб через 30 років наші діти й діти тих, хто зараз мешкає в Криму чи Донецьку, вбивали одне одного на підґрунті громадянського конфлікту. Тому треба створювати механізми для соціалізації цих людей після деокупації. Варто допомагати їм знаходити свою нову ідентичність», — розповідає Анна Рассамахіна.

Алім Алієв говорить, що ця війна закінчиться лише з деокупацією всіх територій України, зокрема й Криму. Поступатися територіями чи погоджуватися на замороження конфлікту — це означає перекладати війну на плечі наших дітей.

«Росія як авторитарна система, як імперія, буде хотіти й далі завойовувати інші землі. Для жителів Криму ця війна з 2014 року є новітньою колонізацією півострова. Ми боремося за нашу ідентичність і за право обирати майбутнє. Коли ми говоримо про те, хто і що може зробити для повернення Криму сьогодні, то важливо усвідомлювати, що зараз у нас немає сторонніх спостерігачів — ми всі або у війську, або маємо щось робити для війська. Варто підтримувати культуру, зокрема кримськотатарську, нашу мову, яка зникає, — як інституційно, так і на особистому рівні, коли кожен українець може знати 10, 20, 30 фраз кримськотатарською», — говорить Алім Алієв.

Учасники й учасниці дискусії після презентації фільму «Крим SOS»

Наостанок обговорення спікери поділилися своїм баченням, яким може бути Крим через 25–30 років.

«Крим для мене — це повернення двох прапорів: українського та кримськотатарського. Крим для мене — це місце, яке не лише надихає, але й продукує сенси для України й для іншої частини світу. Крим — це креативний півострів, де люди можуть розвиватися, робити цікаві та важливі речі, які сприйматимуться не тільки в Україні, а й за кордоном. Крим — це місце, яке знову буде відкритим для світу», — розповів Алім Алієв.

«Я сподіваюся, що Крим не стане важелем для насильства, подальшої несправедливості на багато років вперед», — сказала адвокатка «КримSOS» Анна Рассамахіна.

Режисер Сергій Лисенко вважає, що Україні треба переосмислити свою підтримку кримських татар.

«Україна зробила велику помилку, що не покладалася багато в чому на кримських татар у Криму. Я сподіваюся, що у майбутньому ми ці помилки маємо виправити, і я щиро переконаний, що кримські татари й українці спільно зроблять Крим прекрасним», — додав він.

Фото Богдана Пошивайла

Читайте також
«КримSOS»: Політичних переслідувань з 2014 року зазнали 19 кримських журналістів
Алім Алієв: За час окупації у Криму зафіксували понад 5 тисяч порушень прав людини
Названо імена причетних до переслідування незалежних журналістів у Криму
Правозахисники склали список російських злочинців, які відмовляють у лікуванні кримським політв’язням
«КримSOS» описала 10 хвиль масових затримань активістів у Криму з 2021 року
Формат Civil Pitch, Docudays UA: Правозахисники мають дахозривні історії, а документалісти знають, як зробити з них потужні фільми
Євгеній Ярошенко, «КримSOS»: Термін «депортація» не дозволяє повноцінно зрозуміти глибину трагедії кримськотатарського народу
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
Криманексія Криму
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Укрзалізниця повідомила про затримку низки потягів через шторм
Комсомольская правда
2025-07-08T04:04:20Z
Міністр економіки Швейцарії закликав громадян пити більше вина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T04:00:58Z
Перспектива олійних: що чекає українську сою та ріпак
AgroPortal
2025-07-08T03:30:05Z
Гривня зміцнилася до євро та злотого: Нацбанк встановив курси на вівторок
Хвиля
2025-07-08T03:27:14Z
Подорожчання продуктів у Харківській області: чого торкнулося збільшення цін цього разу
Политека
2025-07-08T03:00:06Z
Укрзалізниця запускає модернізований електропоїзд зі Львова до Хмельницького
УкраинФорм
2025-07-08T02:45:23Z
Бразилія хоче створити міжнародний фонд для фінансування захисту тропічних лісів
УкраинФорм
2025-07-07T23:57:19Z
«Укрзалізниця» попередила про затримку поїздів з Словаччини та Угорщини: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T23:27:39Z
Нацбанк випустив пам'ятну монету, присвячену українському дрону Vampire
УкраинФорм
2025-07-07T23:21:22Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Удар по “Охматдиту” у Києві: минув рік від трагедії — як працює найбільша дитяча лікарня України
TSN
2025-07-08T04:03:04Z
Чому не можна мити курку перед приготуванням: дослідження здивувало результатом
GlavRed
2025-07-08T03:27:21Z
Вчені створили "п'яний пластир", який запобігатиме жахливому похміллю: як це працюватиме
Фокус
2025-07-08T02:30:18Z
В Тайвані за допомогою ШІ виявляють шизофренію
InternetUA
2025-07-08T01:03:29Z
Миттєво зникне свербіж: як швидко подолати наслідки укусу комарів і мошок
Gazeta UA
2025-07-07T19:27:55Z
У Південній Кореї розробили першу у світі рекомбінантну вакцину проти сибірки
УкраинФорм
2025-07-07T17:57:21Z
Чи можна накопичити вітаміни за літо
24tv
2025-07-07T17:12:18Z
Президент Ірану вважає, що Тегеран може вирішити розбіжності з США шляхом діалогу, але довіра буде під питанням
ZN UA
2025-07-08T04:12:13Z
Як Сі Цзіньпін втрачає владу в Китаї та чому боїться Путіна не менше, ніж довіряє
24tv
2025-07-08T04:06:58Z
Росія запустила бот, аби зірвати мобілізацію в Україні: у ЦПД пояснили небезпеку
InternetUA
2025-07-08T04:01:46Z
"Доведеться змінювати формат": ТЦК можуть піти на "дистанційку" через загрозу ударів РФ
Фокус
2025-07-08T04:00:48Z
Суд у Росії залишив учасників справи «третьої Джанкойської групи» у СІЗО до 13 жовтня
УкраинФорм
2025-07-08T03:45:56Z
"У пеклі гинуть люди": Трамп заявив про відновлення постачання зброї Україні
GlavRed
2025-07-08T03:42:46Z
ЄС хоче "поставити на місце" Путіна та підготував для цього план: з чого він складається
Фокус
2025-07-08T03:30:42Z
Потужний наступ РФ провалився?
GlavRed
2025-07-08T03:27:13Z
Україна змогла переграти Москву та зберегти безцінний скарб - про що йдеться
GlavRed
2025-07-08T03:27:06Z
На фронті загинув закарпатець Павло Полянчук
24tv
2025-07-08T04:06:49Z
Країну охопить сильна спека до +39°С
Gazeta UA
2025-07-08T04:00:59Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Києві: українців готові підтримати, надють низку безкоштовних послуг
Политека
2025-07-08T04:00:26Z
КМДА звинуватила Ткаченка у блокуванні життєво важливих для Києва розпоряджень, той бурхливо відреагував
ZN UA
2025-07-08T03:54:07Z
Росіяни змінили свої пріоритети на найгарячішому напрямку: ISW каже, у який спосіб тепер вони хочуть оточити Покровськ
ZN UA
2025-07-08T03:48:51Z
Через аварійний водогін 150 тисяч жителів ТОТ Луганщини залишаються без питної води
УкраинФорм
2025-07-08T03:33:33Z
Гороскоп на завтра 9 липня: Близнюкам - грандіозний успіх, Левам - великі витрати
GlavRed
2025-07-08T03:27:15Z
Чотирьом знакам усміхнеться особливе щастя - гороскоп на 8 липня
Gazeta UA
2025-07-08T03:12:41Z
В Україні очікується сильна спека, але місцями дощитиме: прогноз погоди на 8 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:03:00Z
Яке церковне свято у вівторок, 8 липня: чому сьогодні не можна планувати далекі подорожі
24tv
2025-07-08T04:06:09Z
У Греції впроваджують обов’язкові перерви в роботі через 40-градусну спеку
УкраинФорм
2025-07-08T04:03:48Z
Пільговий проїзд у громадському транспорті: що робити при відмові водія
Хвиля
2025-07-08T03:51:29Z
Поставки американської зброї можуть відновитися найближчими днями, – Politico
24tv
2025-07-08T03:39:15Z
Вперше за 14 років: реція почала відмовляти прохачам притулку з однієї країни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:36:03Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: виплату можна витратити лише на кілька речей, деталі
Политека
2025-07-08T03:30:39Z
Кількість роботів у військах зросла на третину за пів року – Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:18:25Z
У "Дії" запустили розділ "Ветеран Pro"
InternetUA
2025-07-08T03:01:21Z
8 тис. снарядів, ракети Patriot і не тільки: США готують нові постачання озброєння для України
Gazeta UA
2025-07-08T02:57:50Z
Як легко очистити сковорідку від жиру та нагару ‒ перевірені методи
Gazeta UA
2025-07-08T03:54:48Z
Історія культових чоловічих ароматів: від Old Spice до Creed Aventus
24tv
2025-07-08T03:54:08Z
Смачно, ситно і завжди доречно: готуємо швидкий англійський сніданок
24tv
2025-07-08T03:45:43Z
Психологія виснаження: Як повсякденні дії непомітно забирають сили
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:36:27Z
Супертест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинках дівчини за сніданком за 37 с
GlavRed
2025-07-08T03:27:56Z
Як сказати "изобилие" українською: не усі зможуть відповісти правильно
GlavRed
2025-07-08T03:27:42Z
Викиньте це одразу, як тільки знайшли, бо ризикуєте запросити в хату смерть чи душу покійника
Telegraf
2025-07-08T00:24:49Z
Оцінять навіть гурмани: маринуємо огірочки з гірчицею – ідеальна закуска
24tv
2025-07-07T20:42:32Z
Забудьте про Рим: три недооцінені міста Італії, які варто відвідати цього року
24tv
2025-07-07T20:27:01Z
Нахабне пограбування: у Мексиці викрали золотий вантаж
1News
2025-07-08T03:48:01Z
Червоне море знову небезпечне: Хусити атакували грецький балкер, двоє загиблих
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:45:41Z
У Стамбулі раптово спалахнув міський автобус із десятками пасажирів всередині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T03:42:47Z
Став місцем трагедії: яким сьогодні є сумнозвісний покинутий парк на Тайвані
24tv
2025-07-08T03:39:52Z
Порятунок з вогню у Парижі прославив іноземця
1News
2025-07-08T01:51:01Z
Ворог атакував Миколаїв: виникла пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T01:06:33Z
Схеми для ухилянтів: у різних регіонах затримали понад два десятки організаторів
УкраинФорм
2025-07-08T00:42:20Z
У Миколаєві вночі пролунали вибухи: виникла пожежа
TSN
2025-07-08T00:36:21Z
У Миколаєві чули вибухи, місто під атакою БпЛА
24tv
2025-07-07T23:45:00Z
Минає епоха: 80-річний Майкл Дуглас завершує кінокар'єру
GlavRed
2025-07-07T23:27:17Z
Спроба номер три: 50-річна Мел Бі зі Spice Girls вийшла заміж
GlavRed
2025-07-07T22:27:25Z
Гаррі Поттер повертається: фотопорівняння всіх нових акторів з зірками оригінальних фільмів
24tv
2025-07-07T21:00:38Z
У тіктоці завірусилась пісня про Карпати: у чому її особливість
24tv
2025-07-07T21:00:15Z
Рвонула, зціпивши зуби: Максим Галкін показав, чим розлютив Аллу Пугачову
GlavRed
2025-07-07T20:27:40Z
Христина Соловій показала рідного брата, який воює у складі ЗСУ: "Перша відпустка"
TSN
2025-07-07T20:06:11Z
"Вже достатньо": Наталка Денисенко показала, який вигляд має в реальному житті
GlavRed
2025-07-07T19:27:59Z
Вийшов трейлер фільму оскароносного режисера Чернова "2000 метрів до Андріївки"
Комсомольская правда
2025-07-07T19:21:22Z
Помер український митець Володимир Наумець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T19:03:34Z
Спека "вб’є" двигун авто дуже швидко, якщо забути про одну перевірку
GlavRed
2025-07-08T03:27:22Z
Який термін ремонту авто в сервісі вважається надто тривалим?
Топ Жир
2025-07-08T00:48:39Z
Чек продажів свідчить, що Rivian терміново потребує доступних моделей
Топ Жир
2025-07-08T00:03:54Z
Nissan відкладає випуск двох нових електромобілів через зміни на ринку
Топ Жир
2025-07-07T23:18:35Z
Понад мільйон пікапів Ram перевіряють через повідомлення про травми
Топ Жир
2025-07-07T22:03:41Z
Доступний електричний пікап від Slate раптово значно подорожчав
Топ Жир
2025-07-07T21:18:56Z
Новий рівень енергії — у Китаї тестують унікальні акумулятори
InternetUA
2025-07-07T20:06:08Z
Фенікс виділив 12 мільйонів доларів на швидкісні камери для боротьби з необережними водіями
Топ Жир
2025-07-07T19:18:33Z
Продажі Dodge, Alfa Romeo та Chrysler різко впали у першому півріччі
Топ Жир
2025-07-07T18:48:56Z
Учені знайшли "жирову фабрику "неандертальців, підтверджуючи рівень їхнього розвитку
24tv
2025-07-08T04:06:59Z
Hubble показав яскраве галактичне скупчення в сузір'ї Кита
УкраинФорм
2025-07-08T03:30:49Z
Apple вперше за рік може обійти китайські бренди з продажу
Portaltele
2025-07-08T02:54:19Z
На півночі Балкан розкопали елітну елліністичну віллу
Gazeta UA
2025-07-07T22:42:14Z
Збирають дані для шантажу: росіяни створили Телеграм-бот, куди нібито можна скинути координати ТЦК
УкраинФорм
2025-07-07T20:18:53Z
Дослідження показало вбивцю інтимної близькості: ви витрачаєте на нього 2 доби на місяць
24tv
2025-07-07T20:12:34Z
Керівник Ford відверто висловився про вплив штучного інтелекту на робочі місця
Топ Жир
2025-07-07T20:03:42Z
Жорстокі ігри та шалена напруга: 4 трилери, які варто подивитися після "Гри в кальмара"
24tv
2025-07-07T19:54:00Z
Плануєте змінювати смартфон? Три основні моменти, які важливо врахувати перед покупкою
InternetUA
2025-07-07T19:21:12Z
Де зараз Яна Клочкова: що відомо про "золоту рибку", яка зрадила Україну
24tv
2025-07-08T02:12:51Z
Перша ракетка України серед юніорів може змінити громадянство
24tv
2025-07-07T22:30:27Z
"Динамо" і "Шахтар" — в мінусі: стали відомі доходи клубів УПЛ за минулий рік
ZN UA
2025-07-07T22:09:03Z
Дуе погодився перейти до Мілану — Скіра
Football.ua
2025-07-07T21:45:33Z
Легендарний аргентинський футболіст залишив Європу і повернувся в рідний клуб
ZN UA
2025-07-07T21:45:23Z
Мусіала успішно переніс операцію після жахливої травми на КЧС-2025
Football.ua
2025-07-07T21:30:04Z
Аморім наклав вето на "рекордну угоду" щодо зйомок документального серіалу про Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-07-07T21:01:08Z
Аллегрі: Головне завдання Мілана на сезон – вихід до Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-07-07T20:57:17Z
Еланга переходить у Ньюкасл за 55 млн фунтів стерлінгів — Романо
Football.ua
2025-07-07T20:21:22Z