MY.UAНовини
Джеймс Бонд з України. Як Росія інформаційно маніпулює підривами «Північних потоків»
Джеймс Бонд з України. Як Росія інформаційно маніпулює підривами «Північних потоків»

Джеймс Бонд з України. Як Росія інформаційно маніпулює підривами «Північних потоків»

Розбираємо, чому ймовірна причетність українців до вибухів на газогонах «Північний потік-1» та «Північний потік-2» — це російська маніпуляція.

11 листопада у виданні The Washington Post вийшов матеріал, де з посиланням на анонімних осіб в Україні та Європі стверджувалося, що підриви на «Північних потоках» у вересні 2022 року координував український військовий, полковник СБУ Роман Червінський. Стаття з аналогічним висновком вийшла в Der Spiegel 12 листопада.

Новина була оприлюднена у світових медіа і наробила чимало галасу, який мав би запевнити, що саме українські військові й зробили диверсію на Північних потоках.

Військовий-розвідник Роман Червінський, якому у квітні 2023 року Служба безпеки України повідомила про підозру у перевищенні службових повноважень, нині перебуває під вартою. Після публікації в західних медіа Червінський (через адвоката) у письмовій заяві для The Washington Post і Der Spiegel повідомив: «Усі спекуляції щодо моєї причетності до атаки на «Північний потік» поширюються російською пропагандою без жодних підстав».

Питання про те, хто ж насправді причетний до пошкоджень на газогонах, час від часу виникає в медіа ще з початку 2023 року. Проте на нього досі немає чіткої, ствердної та аргументованої відповіді. Натомість маємо інсайди, де простежується американський чи український слід.

Російсько-німецькі газогони, які будувалися за кошти «Газпрому» з середини 2000-х років, стали енергетичною зброєю Кремля проти України та Європи. Енергетика була й залишається однією з тем російської пропаганди, де Україна є «крадійкою російського газу в європейців», а відтак «ненадійним партнером для ЄС».

Розглянемо детальніше, як Росія маніпулює темою диверсії на «Північних потоках» у розрізі інформаційної боротьби проти України.

Події, що відбулися 26 вересня 2022 року в Балтійському морі — підрив трьох із чотирьох ниток газогонів «Північний потік-1» і «Північний потік-2» — стали найбільш масштабною диверсією на енергетичних об’єктах у світовій історії. Але якщо брати до уваги, що труби, які були пошкоджені, створювалися коштом і в інтересах Росії, то багато що стає зрозумілим.

«Україна краде в Європи газ»

Трохи передісторії. Москва будувала «Північні потоки» задля того, щоб позбавити Україну статусу транзитера природного газу.

Ще з радянських часів більшість газу з СРСР до Європи транспортувалося саме через українську територію. У 1968 році СРСР підписав контракт на постачання газу із Західного Сибіру до Австрії. На початку 1970-х років було погоджено газовий контракт між СРСР і ФРН. Тоді ж розпочалося будівництво газогону Уренгой — Помари — Ужгород, щоб постачати газ із СРСР до Західної та Центральної Європи.

На початку 2000-х років були ідеї спільного проєкту (консорціуму) між Україною, Росією та Німеччиною. Росія хотіла спочатку окремо домовитися з Німеччиною, а тоді вже з Україною. Через російський саботаж тристоронній консорціум не вдалося реалізувати.

Тому з початку 2000-х років Москва просувала ідею будівництва газогонів в обхід України («Північний потік» через Балтійське море та «Південний потік» через Чорне та Середземне море). Паралельно з цим Росія вела газові війни проти України (2006 і 2009 років), коли «Газпром» звинуватив Україну в крадіжці газу, який мали отримати країни ЄС. Інформаційно Москва формувала негативний образ України в країн Заходу: Києву не варто довіряти, а ось із Росією, мовляв, можна вести бізнес.

Тезу про те, що «Європа буде мерзнути через Україну» поширювала російська пропаганда. Адже Україна (за версією Росії «ДМ») це «держава 404», де «панує корупція», то краще робити спільні енергетичні проєкти саме з «Газпромом», ніж українськими компаніями.

Так ідея про потоки російського газу до Європи, але не через Україну, стала реальністю. У 2011 році було запущено в експлуатацію «Північний потік-1». «Північний потік-2» мав почати роботу у лютому 2022 року, але на заваді стояла сертифікація від Німеччини. І через повномасштабне вторгнення Росії в Україну 24 лютого запуску газогону не відбулося.

Влітку 2022 року Росія влаштувала скандал з Німеччиною та Канадою щодо турбін фірми Siemens. «Газпром» заявив, що одна з турбін пошкоджена і тому потрібна заміна. Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі сказала в серпні 2022 року, що Оттава готова надати 6 турбін. Тоді Москва відповіла, що через санкції (за повномасштабне вторгнення в Україну «ДМ») неможливо отримати турбіну, яку вже було доставлено з Канади до Німеччини. Після 31 серпня 2022 року Росія припинила подачу газу через «Північний потік-1». Тому підрив 26 вересня стався на потоках, які вже не працювали (один призупинили, інший не запустили).

  • Читайте також: Пропагандисти танцюють? Моніторинг російської дезінформації про «Північний потік-2» у тіктоку

«Детектор медіа» вже робив у 2021 році дослідження щодо російської дезінформації про «Північний потік-2» у соцмережах на прикладі тіктоку. Тоді головні меседжі агітпропу були наступними: «неможливість Європи вижити без газогону», «Україна очікувано провалилась і її чекає занепад». Багато акаунтів у тіктоку, де поширювалася російська пропаганда про газ, Росію та Україну, прославляли Путіна.

«ЦРУ керувало, а підірвали норвежці»

Останні публікації продовжують серію матеріалів західних медіа, у яких знайдено нібито справжніх винуватців диверсії. У лютому 2023 року 85-річний американський журналіст-розслідувач, лауреат Пулітцерівської премії Сеймур Герш виклав на Subsatck (американська онлайн-платформа текстів, в основі якої — підписка на інформаційні бюлетені, створена у 2017 році — «ДМ») блог, де звинуватив США у підриві труб. Герш отримав Пулітцера у 1970 році (тобто 53 роки тому) за висвітлення масових американських убивств цивільних у В’єтнамі.

За його «версією», буцімто ЦРУ керувало спецоперацією, яку ймовірно виконали норвежці.

Пошкодження газогонів «Північний потік-1» і «Північний потік-2». Мапа Centre for Eastern Studies. Джерело

Портал Євросоюзу по боротьбі з дезінформацією EUvsDisinfo спростував припущення, викладені Гершем. Натомість текст цитували у твіттері МЗС Росії з закликом почати міжнародне розслідування. Зазначимо, що блог відрізняється від матеріалів видань тим, що його перед публікацією не читають редактори й не перевіряють на достовірність, отже це, фактично, просто приватні думки й оцінки, а не редакційний матеріал.

У статті EUvsDisinfo також було наведено фактологічні неточності в тексті Герша. Коли портал Snopes звернувся до автора, щоб той пояснив, чому його аргументи засновані на анонімному джерелі та чи хтось перевіряв їх перед публікацією, то Херш сказав, що захищає свої джерела.

Дослідник міжнародних енергетичних і безпекових відносин, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар у коментарі «Детектору медіа» пояснив, як саме Росія через західні медіа звинувачує Україну в диверсіях на газогонах «Північний потік-1» і «Північний потік-2».

«Нещодавні публікації — це вже третя чи четверта хвиля, починаючи з лютого. Версія хибує на конкретний фактаж, який міг би чітко вказати на причетність української сторони. Основне джерело інформації — це якісь анонімні джерела, які залишаються неназваними. Разом із тим, це типовий прийом для того, щоб поширити маніпулятивну інформацію чи дезінформацію», — сказав експерт.

«Український солдат підірвав “Потоки”, а український розвідник координував»

У березні видання Zeit оприлюднило інформацію спільного розслідування разом із мовниками ARD і SWR про те, що підрив газогонів відбувся за допомогою яхти «Андромеда». 15-метрову яхту типу Bavaria Cruiser 50 нібито взяли в оренду на німецькому острові Рюген невідомі особи.

T-online наприкінці березня 2023 року опублікував розслідування, де було показано рух військово-морських кораблів у вересні 2022 року. За даними фото, зробленими флотом Данії, на кораблях Росії могли транспортувати вибухівку для потоків. До того ж, за даними журналістів T-online, за тиждень до підриву на потоках було проведено масштабні маневри Балтійського флоту Росії. Тому росіяни маскували навчання задля підготовки вибухів на газогонах. Зазначимо, що це версія, а не остаточний вердикт.

У квітні Герш виклав ще один блог на Substack, де озвучив версію, що співробітники ЦРУ орендували яхту «Андромеда», щоб здійснити диверсію. Наголосимо, що блог — це фактично вільна творчість його автора, а не редакційна стаття, адже блог ніхто не редагує й не перевіряє перед публікацією.

Далі — більше: у червні виходить публікація у The Washington Post, у якій автори припускають, що ЦРУ координувала спецоперацію вже українських військових. Журналісти наводять нібито підтвердження цій версії, згідно з «секретними розвідувальними документами»: українці буцімто планували диверсію під час проведення військово-морських навчань BALTOPS у червні 2022 року. Але зрештою начебто перенесли її на три місяці.

У тексті WP автори роблять припущення, що всією операцією керував сам Головнокомандувач ЗСУ, генерал Валерій Залужний. Ба більше, подібні «спецоперації» Залужний мав би погоджувати з Зеленським, але не зробив цього, написали журналісти WP.

Михайло Гончар розповідає, що, враховуючи масштаб диверсії, складно втілити її з туристичної яхти: «Версія з українським слідом базується на яхті Андромеда, на борту якої були знайдені сліди вибухівки. Це нібито саме та вибухівка, яка була використана при підриві “Північних потоків”. Версія з яхтою не витримує критики, оскільки це судно жодним чином не пристосоване для подібного роду операцій. А це був перший масштабний диверсійний акт для великої газотранспортної системи в підводних морських умовах», — сказав президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».

Гончар уже досліджував теми підриву «Північних потоків» у безпековому контексті та публікував аналітику на сайті Центру журналістських розслідувань і «Главкому». Дослідник указав на технічні моменти, а саме — конструкцію труб газогонів. Труби розташовані не на дні Балтійського моря і для їхньої стабілізації їх засипають камінням. Гончар назвав число — 3 мільйони тонн каміння для двох газогонів. Відтак, щоб підірвати труби, звичайної туристичної яхти, на його думку, буде недостатньо.

Наприкінці червня журналіст-розслідувач Bellingcat Арік Толлер у твіттері написав, що боєць 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Валерій Колесник і був тією людиною, яка нібито підірвала труби газогонів. Як аргумент наведено обшуки німецькою поліцією квартири співмешканки Валерія у Франкфурті-на-Одері. Про обшуки попередньо писали в травні в Die Zeit та The Wall Street Journal.

У серпні група з 19 німецьких журналістів-розслідувачів оприлюднила дослідження в Die Spiegel, де детально було описано рух яхти «Андромеда» у вересні 2022 року.

  • Читайте також: Меркель-захисниця, Росія-шантажерка та програш санкцій. Огляд мемів про «Північній потік-2»

І тут у листопаді виходять тексти зі звинуваченням Червінського в координації підривів газогонів. Нагадаємо, що Швеція, Данія та Німеччина розпочали національні розслідування щодо диверсії та звітують про це в ООН. Росія не проводила свого окремого розслідування того, що сталося 26 вересня 2022 року. Натомість Кремль постійно апелює до іноземних держав, міжнародних організацій (ООН) і західних медіа в цьому питанні.

  • Читайте також: Українці задубіють уже завтра. Моніторинг дописів у соцмережах про «Північний потік-2»

Таким чином є нібито дві базові версії: «американська» й «українська». Обидві змінювалися. І це наводить на думку, що насправді під ними немає реальних аргументів. Натомість триває цілеспрямована російська інформаційна атака на Україну.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар порівнює ці дві версії таким чином: «Пулітцерівський лауреат Герш першу версію подав. Вона теж є маячнею, але більш професійно складена у своїй основі. На відміну від “української версії”, де фігурував початково Валерій Колесник. Її притягнули за вуха. Потім поглянули якийсь солдат. Шукали зачіпку та не знайшли. І тут раптом [з’являється] український Джеймс Бонд Роман Червінський.

Як у Голлівуді: він може і на винищувачі літати, і на дні морському працювати. Але в біографіях обох [Колесника й Червінського] немає морського компонента. А от у версії Сеймура Герша — є. Що це були хлопці, які пройшли тренування в центрі спецоперацій у Флориді. Норвежці, відомі знавці Балтійського моря».

На думку Михайла Гончара, якщо поглянути ретроспективно на серію публікацій, то їхній вихід збігся з дипломатичним напруженням України та Заходу. Росія також поширює дезінформацію про нібито конфлікт між військовими та політиками в Україні.

  • Читайте також: Залужний проти Зеленського. Як російська дезінформація намагається розпалити конфлікт між військовими й українською владою

«Черговий сплеск українського сліду виникає тоді, коли є певні непорозуміння у відносинах України із західними партнерами. Диверсія це привід, але основна мета російської дезінформації це посіяти недовіру Заходу до керівництва України.

Ми ж тут на Заході, мовляв, допомагаємо Україні, а українці “завдали шкоди” головному партнеру в Європі Німеччині. Цей газогін означав отримання дешевого газу для Німеччини», — прокоментував Михайло Гончар.

У березні 2023 року на одному з проросійських телеграм-каналів поширювали інформацію видання Politico про те, що підрив «Північних потоків» визначив напруженість у відносинах України й США: «Видання (Politico — «ДМ») зазначає, що на основі розмов із 10 посадовими особами, законодавцями й експертами визначило точки напруженості між Україною та США, серед яких — підрив газопроводу Північний потік, виснажлива оборона Україною Бахмута, а також намір України звільнити Крим».

Російський агітпроп через телеграм-канали у червні 2023 року вкинув маніпуляцію про боротьбу за посаду Головнокомандувача ЗСУ. Що нібито є «фаворити» Банкової, один із яких може замінити Залужного через імовірну причетність до вибуху на газогонах:

«Сирський і Тарнавський не зважатимуть ні на втрати, ні на потенційних суперників у командуванні, вони намагаються показати результативність для Зеленського, щоб очолити ЗСУ. Кампанія в західних ЗМІ зі звинуваченням Залужного у причетності до підриву “Північних потоків” грає на руку новим фаворитам Офісу Президента».

  • Читайте також: «За Порошенка такого не було». Як у соцмережах писали про причетних до «Північного потоку-2»

До речі, суто технічний момент. Було пошкоджено не всі труби газогонів. Михайло Гончар бачить у цьому хитрість — що, мовляв, Росія залишила поле для маневру, якщо ЄС буде замерзати взимку.

«Одна нитка “Північного потоку-2” не пошкоджена. Це теж наводить на роздуми, що Росія залишила одну нитку, щоб врятувати Європу, яка буде замерзати. Але, давайте, відмовляйтеся від санкцій.

Зараз Росія нарощує експорт скрапленого газу. Оскільки газових санкцій від ЄС немає на відміну від нафтових», — розповів Михайло Гончар.

Нагадаємо, що у грудні 2019 року було підписано новий контракт між «Нафтогазом» України та російським «Газпромом» на 5 років про транзит українською територією російського газу до Європи. Водночас із кожним роком експорт російського газу до ЄС через Україну зменшувався.

Транзит російського газу в Європу через Україну у 1992–2023 роках. Інфографіка «Слово і діло». Джерело.

Підсумуємо: Росія систематично формувала негативний образ України щодо транзиту газу. Газогони «Північний потік-1» і «Північний потік-2» стали символом енергетичної експансії в Європі. Диверсія на них 26 вересня 2022 року мала наслідком публікацію серії текстів у західних медіа, де постійно змінювалися версії, хто винен у цьому: американці, норвежці чи українці. Одне зрозуміло точно — ситуація з висвітленням диверсії на газогонах показала вразливість журналістів до «інсайдів» та анонімних джерел.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T00:01:49Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: показуємо її найспекотніші фото з інстаграму
24tv
2025-02-07T21:24:57Z
Самогонний апарат з NVIDIA RTX 4090 FE? Billet Labs представила компактний ПК The Boiler
ITC
2025-02-07T20:40:03Z
Apple "завалить" новинками: окрім бюджетного iPhone на підході нові MacBook і iPad
InternetUA
2025-02-07T20:13:11Z
Поплавський у четвірці найвпливовіших блогерів України: 10 мільйонів підписників
Политека
2025-02-07T19:33:08Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-07T23:33:50Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Як прати в'язаний одяг, щоб він не втратив форму
24tv
2025-02-07T19:06:43Z
Швидко та без розводів: як прибрати вапняний наліт зі стінок душової кабіни
GlavRed
2025-02-07T18:27:39Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Іноземець на кордоні з Польщею вирішив порибалити, але «клюнули» українські прикордонники
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:33:20Z
Сумчанка втратила 120 тисяч гривень, потрапивши в пастку шахраїв
Украина Криминальная
2025-02-07T22:57:48Z
Групове зґвалтування дівчинки на Закарпатті: суд нарешті оголосив вирок
TSN
2025-02-07T22:36:16Z
У Рівному зловмисник убив чоловіка та намагався приховати злочин
Украина Криминальная
2025-02-07T22:09:48Z
Шахрайська схема на Тернопільщині: двоє аферистів ошукали 20 продавців техніки
InternetUA
2025-02-07T22:04:26Z
Жінка втратила гроші через інтернет: купувала зерно в шахраїв
InternetUA
2025-02-07T21:12:48Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
СБУ затримала російського агента - коригував авіаудари на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T23:57:46Z
ЗСУ просунулися під Покровськом – ISW
1News
2025-02-07T23:51:11Z
РФ атакує Україну ударними безпілотниками: на центр Києва летять ворожі "шахеди"
Фокус
2025-02-07T23:21:50Z
У Харкові оновлять систему оповіщення про атаки росіян
Gazeta UA
2025-02-07T22:24:45Z
У Сумах та Чернігові пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-07T22:12:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 8 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:03:41Z
ВАКС арештував заступника Кличка: рішення ухвалили щодо кількох високопосадовців Києва
24tv
2025-02-07T22:00:35Z
Відвідування анексованого Криму та звинувачення у фонограмі: які скандали були на Нацвідборах
24tv
2025-02-07T21:42:05Z
На фронті - 116 зіткнень, ЗСУ знешкодили 250 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T21:30:39Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
Українські художники в кіно
CutInsight
2025-02-07T21:36:05Z
25 найвражаючих кінотеатрів світу – ФОТО
CutInsight
2025-02-07T21:33:59Z
Рекордсмени кінопремій: Європейська кіноакадемія
CutInsight
2025-02-07T21:33:53Z
У Нью-Йорку за $11 млн продали трьохсотлітню скрипку Страдіварі
Фокус
2025-02-07T21:06:24Z
У "Резерв+" стався збій — соцмережі
TSN
2025-02-07T23:36:04Z
Тисячу Зеленського доведеться повернути: журналістка розповіла, кого це стосується
Политека
2025-02-07T23:03:16Z
Вже 100 підрозділів Сил оборони звітують в «Армії+» про удари по росіянах: як це працює
УкраинФорм
2025-02-07T23:03:16Z
8 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:06:56Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-07T22:01:51Z
Привітання з днем народження татові: найкращі побажання українською
Telegraf
2025-02-07T21:54:43Z
Найкумедніші пам’ятники мультперсонажам
CutInsight
2025-02-07T21:30:01Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-07T21:18:02Z
Значення дронів має бути таким, щоб унеможливлювати російські штурми – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T21:10:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Україна готова зберігати газ із США у своїх сховищах – Зеленський
Лига
2025-02-07T20:36:33Z
До 40 гривень за кілограм: де в Україні купити гречку за найвигіднішою ціною
Политека
2025-02-07T20:27:51Z
Заморожені активи РФ: Шмигаль провів нараду щодо механізмів конфіскації
УкраинФорм
2025-02-07T20:21:49Z
Компанія «Агро-Ритм» планує представити нові сорти соняшнику та кукурудзи
AgroNews
2025-02-07T20:16:57Z
Непрацюючі кредити в Україні знизились до 30%
360ua.news
2025-02-07T20:12:01Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Комісар ЄС - після візиту до України: Підтримка культури є важливим фактором безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T23:48:44Z
Дрони атакують Ростов-на-Дону
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:45:16Z
Чому у північнокорейців такі великі втрати: The Times довідався
Gazeta UA
2025-02-07T23:21:28Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T23:18:37Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-07T23:13:49Z
Британія не бачить підстав для припинення вогню в Україні – путін не готовий
iPress
2025-02-07T23:13:30Z
Президент призначив послів у Молдові та Уругваї
УкраинФорм
2025-02-07T23:12:51Z
Війна, день 1080. Трамп анонсував можливу зустріч із Зеленським; посилення безпекових заходів у ТЦК
Football.ua
2025-02-07T23:01:49Z
Макрон закликає Європу не прогавити «революцію штучного інтелекту»
УкраинФорм
2025-02-07T22:57:57Z