MY.UAНовини
З України – на Марс: як інженер з Житомира очолив Марсіанську станцію в США
З України – на Марс: як інженер з Житомира очолив Марсіанську станцію в США

З України – на Марс: як інженер з Житомира очолив Марсіанську станцію в США

Український інженер Сергій Якимов очолив Марсіанську дослідницьку станцію у пустелі Сан-Рафаель, що в американському штаті Юта.

Фактам тижня вдалося записати з ним ексклюзивне інтерв’ю. От що Сергій розповів про своє нове місце роботи:

– Ти працюєш десь в дуже віддаленому районі, де може не бути зв’язку, немає доступних ресурсів, ми навіть воду привозимо з сусіднього міста, у нас тут води немає. У нас тут тільки постійний інтернет, Starlink, все інше треба привозити.

Там повністю імітують перебування на Червоній планеті. Таке собі марсіанське реаліті шоу – групу з кількох людей залишають на імітованій станції посеред пустелі. Вони пристосовуються жити в умовах наближених до іншої планети. 

Зараз дивляться

Кожна команда живе на станції два тижні. Там діють суворі обмеження: хочеш вийти назовні – вдягай скафандр, душ – раз на три дні, вода надто цінна, їжа – тільки сублімована і та, що вирощена в марсіанських теплицях. Звідси розуміємо – перші люди на Марсі приречені стати вегетаріанцями. 

– Науковці приїжджають з різними дослідженнями. Це геологія, це можуть бути якісь біологічні дослідження, біореактори, чи пошук якихось біомаркерів в ґрунті чи вони тестують якісь свої методи. Чи тестують свої обладнання, – зазначив Якимов.

Перш ніж стати керівником станції, Сергій сам пройшов кілька таких двотижневих симуляцій. Каже: найважче випробування там, в ізоляції, впоратися із нудьгою. 

– У нас зараз є група, в якій два артисти, і вони зробили два концерти в скафандрах на симульованій поверхні Марсу, – поділився Якимов.

Давня мрія Якимова – потрапити на Марс. І у 2015-му його з поміж 200 тис. учасників обрали у список сотні претендентів, які серед перших мають полетіти на Червону планету. 

Така цілеспрямованість у Сергія ще зі студентських часів. Якименко закінчив Київський політех, вивчав системи керування літальними апаратами.

– Більшість студентів виступали в джинсах, а Сергій виступав в чорному костюмі, білій сорочці з краваткою. Тобто виглядало дуже солідно. Все так, як доповідь на великій конференції. Може це один штрих до особистості Сергія, – розповів Лев Рижков, професор кафедри Космічної інженерії КПІ.

Місію для польоту на Марс 8 років тому організовувала компанія з Нідерландів – Mars One. Зрештою вона збанкрутувала, відтак нічого не відбулося. Тож Сергій почав шукати інші шляхи втілення мрії. 

– Я працював на компанію, яка займається обробкою металів для космічної сфери. Ми займалися дуже багатьма проєктами. Один з найбільших – це ми виробляли деталі для супутників OneWeb. І ми зробили для них десь 12 тис. детале, які зараз літають в космосі, і це дуже круто, –  поділився Якимов.

Цей досвід знадобився Сергію для того, щоб очолити Марсіанську пустельну станцію. Станція фінансується різними донорами. Серед них – мільярдери Джеф Безос та Ілон Маск.

Але в чому її наукова цінність? Факти тижня запитали у німецького професора з астробіології, який спеціалізується на вивченні Червоної планети.

– Я вважаю, що дуже корисно випробувати різні технологічні підходи, щоб перевірити їх, тому що, опинившись на Марсі, вам краще не помилятися. Якщо в пустелі штату Юта ви щось зробите не так, ви можете просто зняти шолом і дихати. Але на Марсі так не буде. Тож, ці моменти мають бути продумані і доведені до автоматизму, – сказав Дірк Шульце-Макух, астробіолог Берлінського технічного університету.

За більше ніж 20 років існування станції там провели багато досліджень: як суто наукових, так і побутово-психологічних.

– Одне з останніх досліджень, яке проводилось на базі даних, які зібрали на нашій станції – це те, що найефективніший екіпаж для міжпланетних експедицій, в тому числі на Марс, має складатися з жінок. Тому що вони потребують менше ресурсів, вони дуже ефективні в самоорганізації, – зазначив Якимов.

Наразі вчені мізкують, як будуть обладнані перші поселення на Червоній планеті. І де саме їх краще розташувати? 

Найзручніше, на думку вчених, буде висаджуватись в середніх широтах, адже там найменше пилових бурь та сильних землетрусів.

Доктор Бенджамін Фернандо із Оксфордського університету керував дослідженням, що виявило найбільший за всю історію землетрус на Марсі. Це сталося 4 травня минулого року.

Враховуючи ці дані, він склав перелік місць, де людям буде найбезпечніше облаштувати свою станцію. 

– Багато дуже цікавої геології розташовано трохи південніше від екватора. І рельєф там може бути трохи різнорідним. Але з іншого боку, якщо ви хочете легкого доступу до льоду, ви, ймовірно, захочете підійти ближче до полюсів. Я думаю, що це залежить від цілей місії. Я схиляюся до того, що перших людей, найімовірніше, висадять поблизу екватора лише тому, що там майже постійно сонячне світло. Сонячна енергія – це найкраще рішення, – сказав Бенджамін Фернандо.

Багато в чому із вченим погоджується і Сергій Якимов, тим паче, що нещодавно, марсоходи знайшли лід під ґрунтом і поблизу екватора.

– Там більше підґрунтового льоду, який можна переробити на воду. А також інші ділянки, можливо, це русла давніх річок, де зараз їздять американські марсоходи. Там найбільша можливість того, що можна знайти сліди життя, яке раніше було на Марсі, – сказав Якимов.

Перших колонізаторів спікатиме і ще одна серйозна перепона. На Марсі нема озонового шару, а отже єдиний спосіб врятуватися від сонячної радіації – це сховатися під землю.

– Є кілька варіантів. Перший – будувати свої споруди під ґрунтом, а другий – шукати печери чи лавові труби. У більш віддаленому майбутньому можна подумати про використання матеріалів, які вже є на Марсі – реголіту і пилу, щоб побудувати конструкції, стіни яких будуть достатньо міцними, – пояснив Бенджамін Фернандо.

Та коли перші астронавти зможуть висадитися на Марсі? Це певно одне з найголовніших питань зараз. Як і те, на якому етапі підготовки перебуває людство і які задачі ще треба вирішити.

– Ми дуже далеко від того, що ми можемо полетіти на Марс. Ми можемо побудувати космічний корабель для того, щоб перелетіти з Землі до Марсу. Він буде не сильно відрізнятися від орбітальної станції, якщо чесно. Але для того, щоб приземлитися і приземлити на Марс всі необхідні ресурси для життя, у нас таких технологій, на жаль, немає. Їх треба розробляти, – сказав Сергія Якимов.

За планами NASA, астронавти зможуть висадитися на Червону планету не раніше 2040 року. Але це дуже амбітний задум. Зараз питанням колонізації Марсу опікуються переважно підприємці, які дають гроші на дослідження. Але все просувається дуже повільно. 

– Єдиний раз, коли була справді велика політична воля, це під час місії Аполлон і висадки на Місяць. Це було змагання між Радянським Союзом і США, це була космічна гонка, – зазначив Дірк Шульце-Макух.

– Як тоді Кеннеді сказав, що через 10 років ми на Місяць полетимо, тому що Радянський Союз обігнав першим супутником. Зараз такої актуальності я поки що не бачу, Але якщо хтось вийде, або Китай, або хтось, то почнеться дуже швидко, – сказав Лев Рижков.

Перед тим як полетіти самим, люди мають заселити Марс роботами. І це вже відбувається – на Червоній планеті оперують американські та один китайський марсоходи.

Вслід за роботами на Червону планету мають доставити вантажі і ресурси, а вже потім – туди зможуть відправитися перші астронавти.

– Я не покидаю своєї мрії стати астронавтом. Якщо доживу до того моменту, що людство полетить на Марс, то я зроблю все можливе, щоб подати заявку для польоту на Марс, – наголосив Сергія Якимов.

Враховуючи кількість учасників марсіанської пустельної станції в Юті, тих, хто захоче стати першими марсіанами, буде чимало. І цілком імовірно, що серед них будуть і українці.

Теги за темою
СШАКосмосМарс
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Долар зріс в обмінниках, а євро планомірно падає: як змінився курс в Україні
Фокус
2025-07-11T10:31:25Z
Подорожчання хліба у Харкові: ціни рекордно злетіли вгору
Политека
2025-07-11T10:31:04Z
Закупівельні ціни на молоко в Україні почнуть зростати за певних умов
AgroPortal
2025-07-11T10:30:35Z
Яку пенсію отримуватимуть українці, що мали мінімальну зарплату
TSN
2025-07-11T10:30:15Z
Мінус 15% за тиждень: в Україні популярна ягода дешевшає на очах
GlavRed
2025-07-11T10:25:00Z
Уряд унормував питання виплати пенсій людям на тимчасово окупованих територіях
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:47Z
Nvidia обійшла Apple і Microsoft — компанія коштує понад $4 трлн
AIN
2025-07-11T10:16:43Z
МАГАТЕ стане гарантом безпеки будівництва на Хмельницькій АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:13:57Z
Україна та Світовий банк запускають програму для підготовки проєктів відбудови
УкраинФорм
2025-07-11T10:10:47Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Більшість на них навіть не дивиться: названо найкорисніші гриби в Україні
GlavRed
2025-07-11T10:25:57Z
Буде як нова: чим відмити жир та нагар в духовці
24tv
2025-07-11T09:40:18Z
Популярні препарати виявилися небезпечними для літніх людей: вони буквально уповільнюють їхнє тіло
Фокус
2025-07-11T09:37:18Z
У Чернівецькій і Вінницький областях зафіксували спалахи гострих кишкових інфекцій
УкраинФорм
2025-07-11T09:16:53Z
Іржа на соняшнику особливо поширена в регіонах із підвищеною вологістю
AgroPortal
2025-07-11T08:30:09Z
Різко вдарить по здоров’ю: чому не можна читати у транспорті
GlavRed
2025-07-11T08:25:01Z
Яка популярна ягода допоможе захистити мозок
24tv
2025-07-11T08:12:30Z
Залужний дорікнув Байдену щодо війни в Україні: в чому річ
TSN
2025-07-11T10:31:38Z
Омбудсман поширив неправдиву інформацію щодо «звіту ООН про теракт в Оленівці»
Украина Криминальная
2025-07-11T10:31:27Z
Передача США застарілих ракет Україні замість утилізації стала б дієвим рішенням для обох країн - Залужний
УкраинФорм
2025-07-11T10:31:06Z
ГУР: Росія втратила мінімум 28% мобілізованих засуджених лише з Південного округу
Лига
2025-07-11T10:30:42Z
Україна та Італія підписали меморандум про співпрацю у пенітенціарній сфері
УкраинФорм
2025-07-11T10:28:46Z
"Мене це дуже лякало": українка здивувала "найбільшим" мінусом Канади
24tv
2025-07-11T10:24:56Z
Мита у 50% та спалене опудало: Бразилія відповідає Трампу через тарифну війну
24tv
2025-07-11T10:24:33Z
ОГП оголосив підозру депутату Шевченку, через яку проходили обшуки в Кубракова
ZN UA
2025-07-11T10:22:22Z
Удар РФ по пологовому будинку в Харкові: Зеленський жорстко відреагував
GlavRed
2025-07-11T10:22:16Z
Ворог атакував Одесу дронами: восьмеро постраждалих, пошкоджені будинки й інфраструктура
УкраинФорм
2025-07-11T10:31:00Z
Російська армія завдала два удари ФАБами по Костянтинівці
УкраинФорм
2025-07-11T10:22:04Z
На Запоріжжі внаслідок російського артобстрілу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-11T10:19:31Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T10:10:13Z
Атака "Шахедами" по Одесі: дрон ЗС РФ влучив у стайню, загинув кінь
Фокус
2025-07-11T10:07:39Z
Кличко заявив, що Банкова хоче перехопити контроль над Києвом. Ткаченко заперечує
Лига
2025-07-11T10:04:27Z
Уряд Швейцарії допомагатиме Харкову встановлювати вікна
Мій Харків
2025-07-11T10:04:05Z
Новий графік руху транспорту в Дніпрі: містян попередили про термінові зміни, як курсуватимуть тролейбуси
Политека
2025-07-11T10:01:36Z
У Львові ліквідували найбільші пошкодження, які спричинила негода
УкраинФорм
2025-07-11T10:00:23Z
Росія атакувала 79 дронами, сили ППО збили 44
Комсомольская правда
2025-07-11T10:31:46Z
Чому 12 липня не можна прати і прибирати: яке церковне свято
GlavRed
2025-07-11T10:25:44Z
Українкам виплатять від 50 000 до 150 000 грн: хто може отримати допомогу
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Гегсет наказав прискорити виробництво дронів у США
1News
2025-07-11T10:22:15Z
Втеча чоловіків за кордон під прикриттям культури: як чиновники організували схему
Знай
2025-07-11T10:22:04Z
Міноборони відкрило перший центр підготовки фахівців для контролю авіапального ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:18:30Z
Необхідні для логістики та евакуації: військові презентували українські наземні роботи
24tv
2025-07-11T10:16:36Z
Розробники Lockheed Martin представили новітні винищувачі F-35A для ВПС Данії
InternetUA
2025-07-11T10:16:23Z
Вдова Ігоря Поклада вперше розкрила деталі його останніх днів: "Пішов з життя під звук "Шахедів"
TSN
2025-07-11T10:12:00Z
«УКRАЇNKИ»: У Києві відкрили виставку до 100-річчя Союзу Українок Америки
ZN UA
2025-07-11T10:25:28Z
68-річна Оксана Білозір "засвітилася" без макіяжу на пляжі в Маямі
Фокус
2025-07-11T10:22:12Z
Зйомки з росіянами і пости російською: де зараз Заслужена артистка України Олена Хижна і що говорить про війну
Telegraf
2025-07-11T10:16:44Z
Ілона Гвоздьова передумала розлучатися з чоловіком - суд залишив її заяву без розгляду
Комсомольская правда
2025-07-11T10:04:35Z
Ексчоловік Наталки Денисенко показався на публіці після розлучення: акторка відреагувала
TSN
2025-07-11T09:34:56Z
Як створити образ в стилі француженок: зверніть увагу на 6 речей
24tv
2025-07-11T09:24:18Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T09:13:32Z
Зірка фільмів "Астерікс та Обелікс" та "Шеф" загинув при спробі дістати телефон із водостічної труби
Комсомольская правда
2025-07-11T09:04:00Z
Дружина Ігоря Поклада назвала улюблені пісні композитора та розповіла про його нездійснену мрію
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:46Z
Ніякої мороки – змішав і готово: сир "Філадельфія" в домашніх умовах з 4 інгредієнтів
24tv
2025-07-11T10:30:47Z
Нереальна солона вівсянка на сніданок: помідори та сир
GlavRed
2025-07-11T10:25:42Z
Ніколи не садіть ці овочеві культури на одній грядці, бо врожаю не буде
TSN
2025-07-11T10:04:20Z
5 причин, чому ваш дім постійно виглядає неохайним: більшість навіть не помічають
24tv
2025-07-11T09:28:54Z
Яблуниця чи Татарів: яке село обрати для відпочинку в Карпатах
24tv
2025-07-11T09:10:50Z
Перша зустріч з колегами: як справити неперевершене враження і уникнути курйозів
Gazeta UA
2025-07-11T09:04:29Z
Що таке "оладки" та яке походження має ця відома страва
24tv
2025-07-11T08:36:35Z
Китайський гороскоп на завтра 12 липня: Кроликам - заздрість, Бикам - дурниці
GlavRed
2025-07-11T08:25:12Z
Найкраща закуска цього літа: кабачковий рулет з вершковим сиром – це сама досконалість
24tv
2025-07-11T07:58:05Z
Правоохоронці Харківщини ідентифікували росіянина, який розстріляв родину під час окупації
Мій Харків
2025-07-11T10:10:46Z
Росіяни за ніч пошкодили три медзаклади
Gazeta UA
2025-07-11T09:58:17Z
У Києві затримали двох чоловіків, які побили і пограбували адвоката
УкраинФорм
2025-07-11T09:31:29Z
Росія вдарила "Шахедами" по Одесі: є приліт біля стайні, загинув кінь
24tv
2025-07-11T09:18:31Z
У Житомирі з вікна четвертого поверху випала маленька дитина
24tv
2025-07-11T09:18:23Z
«Техно їжак» під слідством: БЕБ вилучає нелегальні гаджети Apple
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T09:10:14Z
На Сумщині завершено розслідування щодо хабарництва у Держпродспоживслужбі
Украина Криминальная
2025-07-11T09:07:14Z
Росіяни атакували з дронів Херсон, є поранений і вбитий
УкраинФорм
2025-07-11T09:01:33Z
Незаконний видобуток піску ледь не спричив екологічну катастрофу на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T08:48:49Z
У Xiaomi відповіли на звинувачення у копіюванні дизайну Ferrari та Porsche
Топ Жир
2025-07-11T10:28:08Z
Chevrolet Onix пережив плановий рестайлінг на тлі падіння продажів
AutoCentre
2025-07-11T10:19:28Z
Ford відкликає майже мільйон авто через проблеми з паливною системою
24tv
2025-07-11T10:10:31Z
Відео дня: електричний суперкар Rimac Nevera R встановив одразу 24 рекорди
AutoGeek
2025-07-11T09:55:24Z
Rimac Nevera R встановив 24 світових рекорди та став найшвидшим електромобілем
Топ Жир
2025-07-11T09:16:46Z
Розкішний Rolls-Royce Cullinan зробили агресивнішим і дорожчим
AutoCentre
2025-07-11T09:13:03Z
Для небагатих країн: Renault представив новий кросовер на базі Duster
ЗаРулем
2025-07-11T08:16:32Z
Volkswagen представив спецверсію ID.3 GTX у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-11T08:10:14Z
Електричний Lamborghini Urus відкладається: бренд робить ставку на гібриди
Топ Жир
2025-07-11T07:48:42Z
Індійський розробник три роки одночасно працював у семи IT-компаніях США
InternetUA
2025-07-11T10:31:59Z
22 липня та 5 серпня можуть стати найкоротшими днями в історії: чому і чи варто турбуватись
Фокус
2025-07-11T10:31:22Z
Apple оновить iPhone, iPad і Mac: що готує компанія на 2026 рік
InternetUA
2025-07-11T10:25:43Z
Від ідеї до перших інвестицій. Як новоствореному Defense Tech стартапу залучити фінансування
AIN
2025-07-11T10:16:53Z
Деякі моделі смартфонів Samsung Galaxy зникнуть назавжди, але є цікавий нюанс
Фокус
2025-07-11T10:10:35Z
Українські IT-компанії об’єдналися для етичного розвитку штучного інтелекту
24tv
2025-07-11T10:04:03Z
Денна зірка з 1604 року могла бути космічною іммігранткою
Фокус
2025-07-11T09:55:12Z
Космічний полудень: астрономи виявили найяскравішу галактику у Всесвіті
Фокус
2025-07-11T09:46:37Z
Приховані боги замку Курул: археологи знайшли фігурки Діоніса та Пана
Фокус
2025-07-11T09:46:12Z
Лондонський Арсенал розглядає можливість відмови від надто дорогого трансферу форварда Віктора Дьокереша
Известия Киев
2025-07-11T10:31:56Z
Реванш Усик-Дюбуа: коли і де подивитися бій за звання абсолютного чемпіона світу
GlavRed
2025-07-11T10:25:51Z
Кудус: Хочу розважати фанатів і допомогти Тоттенгему досягати результатів
Football.ua
2025-07-11T10:22:33Z
Карлос Алькарас іде до перемоги на Вімблдоні 2025 – і ось у яких кросівках він грає
24tv
2025-07-11T10:22:28Z
Бешикташ близький до підписання Вокера-Пітерса
Football.ua
2025-07-11T10:22:11Z
Чоловіча збірна України U-16 розпочала підготовку до чемпіонату Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:21:52Z
Воротар Бешикташа Гюнок: Виб’ємо Шахтар та чекатимемо наступного суперника в Лізі Європи
Football.ua
2025-07-11T10:19:16Z
Індійську тенісистку застрелив власний батько: деталі сімейної драми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T10:19:02Z
Олімпійська призерка з Одеси продала на аукціоні свою шаблю для допомоги ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-11T10:16:15Z