MY.UAНовини
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. III: "Листопадовий зрив" у Львові та війна за Галичину
Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. III: "Листопадовий зрив" у Львові та війна за Галичину

Конфлікти в Європі після Першої світової, ч. III: "Листопадовий зрив" у Львові та війна за Галичину

Держави Антанти будували "санітарний кордон" перед більшовицькою Росією, і для них Україна на мапі Європи була просто відсутня

Поразка і капітуляція Центральних держав у Першій світовій війні у жовтні-листопаді 1918 року призвели до тектонічних змін на політичній мапі Європи та значної частини світу. 11 листопада в Комп’єнському лісі останньою капітулювала кайзерівська Німеччина, а у Варшаві саме цього дня проголосили незалежність Речі Посполитої.

Державні механізми Німецької та Австро-Угорської імперій були паралізовані, тож кордони новопосталих держав у Східній та Центральній Європі мали нетривкий, повзучий характер. В останні дні війни та по її завершенні від Балтики до Середземного моря спалахнули збройні конфлікти.

Криваві битви на польсько-українському етнічному пограниччі

Мирні переговори затягувалися, позиції держав-переможниць щодо перебудови світового порядку часто виявлялися діаметрально протилежними. До підписання Версальського мирного договору (поки тільки з Німецькою республікою) було ще понад пів року. Найбільш криваві, і перші за ліком, бої розпочалися на польсько-українському етнічному пограниччі – в Галичині…

7 жовтня 1918 року створена окупаційною німецькою і австрійською владою маріонеткова Регентська рада "Польської держави" вирішила йти ва-банк, вимагаючи полякам повної свободи та самостійності. До складу Другої Речі Посполитої, на думку лідера Ради, соціаліста Ігнація Дашинського, мали увійти всі польські землі з виходом до моря.

Австро-Угорщина розвалювалася на окремі "квартири" прямо на очах. І 16 жовтня Карл I Габсбург видав Маніфест "До моїх вірних підданих", яким підписав вирок імперії: "Хай вийде наша батьківщина… з військових бур як союз вільних народів". Але "вільні народи" й не думали рахуватися з Віднем – політичним центром конаючої "клаптикової держави".

Наприкінці жовтня "поляки та українці на підставі Маніфесту готувалися взяти владу в Галичині у свої руки. І якщо про західну частину регіону з Краковом питання не стояло – вона була польською, то східна частина зі Львовом погрожувала перетворитися на арену гарячого українсько-польського протистояння", – пише історик Іван Гоменюк.

28 жовтня Австро-Угорщина зажадала перемир’я з країнами Антанти. Цього дня у Кракові було створено "Польську ліквідаційну комісію". Вона стала тимчасовим органом з управління польськими землями на території австрійської частини імперії, і серед них Східної Галичини і Буковини. "Польські землі" в уяві політиків-"нацдеків" – це фактично Річ Посполита "od morza do morza" ("від моря до моря", від Балтійського до Чорного моря).

Українці на сході Галичини не сиділи склавши руки. Почалися таємні консультації представників політичних партій, депутатів віденського парламенту і галицького сейму. Українська національна рада вела переговори у Відні, але там і не думали передавати владу в руки українців, які становили майже дві третини мешканців краю; поляки – менш як 20%, решта – євреї, німці, вірмени…

І тут у справу втрутилися практики з таємного Українського генерального військового комісаріату. Головною рушійною силою майбутнього повстання у Львові (яке і отримало назву "Листопадовий зрив" або "Листопадовий чин") стали спочатку українські офіцери та добровольці, а згодом українські січові стрільці, так звані усуси – представники добре вишколеного підрозділу в складі австро-угорської армії.

Штаб українських січових стрільців. Весна 1919 року

Щоб перебрати владу з рук австрійських чиновників, 1 листопада до Львова мала приїхати "Польська ліквідаційна комісія". Українські військові – молоді молодші офіцери, вирішили діяти на випередження. Їх очолив сотник усусів Дмитро Вітовський, який чекав на приїзд до Львова Буковинського куреня з Чернівців, бійці якого мали фронтовий досвід.

Бої з обідньою перервою

У ніч на 1 листопада українці з тилових частин австрійської армії захопили владу в місті. В їхніх руках опинилися майже всі ключові позиції та об’єкти, крім вокзалу (надалі це зіграло негативну роль, бо поляки залізницею отримували підкріплення з Великої Польщі). На той час етнічно Львів вважався польсько-єврейським містом, українців у ньому мешкало лише 17%. Але навколишні села були майже суціль українськими.

Ця подія викликала шок у польських військових, яких у місті було кілька тисяч. Вони також готувалися до збройної боротьби й тепер опинилися в ролі "наздоганяючих". Перший раунд був за українцями, які здебільшого у мирний спосіб перебрали владу майже у всій Східній Галичині. Так, у Дрогобичі полякам вдалося домовитися з угорськими військовими та навіть отримати від них зброю та набої. Проте українська шкільна молодь, жителі найближчих сіл відгукнулися на заклик старшин усусів. Місто потерпало через атаки українців і викликаний облогою голод; тож поляки були змушені прориватися на захід.

Стратегічно важливий Перемишль, де населення в рівній частині становили українці та поляки, двічі переходив із рук в руки. 12 листопада 1918 року після триденного бою місто остаточно захопили польські легіонери, які прибули з Кракова.

Дислоковані у Львові австрійські та угорські війська не втручалися у перебіг конфлікту. Українцям вдалося домовитися про їхню евакуацію на батьківщину. Проте поляки досить швидко оговталися: в місті почалися бої, з’явилися барикади. Спочатку військові дії проводяться у незвичній як для того часу шляхетній манері.

"Командири обох сторін домовлялися, що бої тривають за розкладом: з дев’ятої ранку до першої дня. На час обідньої перерви сторони не обстрілювали одна одну, а потім перестрілки та атаки поновлювалися і тривали з другої дня до шостої", — пише Іван Гоменюк.

Проте через чималу кількість загиблих і поранених з обох боків така толерантність пішла у небуття. В боях з польського боку брали участь жінки, які навіть складали окремі загони; чимало неповнолітніх, часто дітей 10—12 років узяли в руки гвинтівки (у міжвоєнній Польщі постійно згадували про подвиги "орлят" – це була данина патріотичній традиції).

Командування польських оборонців Львова, 22 листопада 1918 року

До 22 листопада в столиці Східної Галичини тривали запеклі бої. Українські частини організовано вийшли з міста на схід. Далася взнаки чисельна перевага польських підрозділів, а також те, що більшість жителів Львова бачили в українцях ворогів. Керівництво Західноукраїнської Народної Республіки на чолі з Євгеном Петрушевичем евакуювалося. Спочатку уряд осів у Тернополі, а згодом у Станіславі (зараз Івано-Франківськ).

Єврейські погроми у Львові

З відходом українських військ у Львові розпочалися єврейські погроми, організовані польськими люмпенами та солдатами. Євреїв звинувачували у нібито підтримці української влади. Член Єврейської ради Львова Йозеф Теннебаум писав: "Криваве жниво принесло 72 убитих, понад 400 поранених і покалічених, 25 тисяч бездомних нуждарів". Було вбито також кілька десятків українців.

Уже 29 листопада окупаційна влада заборонила друкувати помірковану українську газету "Діло". Антанта вимагала розслідування єврейського погрому, проте абсолютну більшість арештованих було виправдано.

Збройна боротьба за Галицький край тривала ще довгі вісім місяців. Попереду була невдала спроба українців у січні 1919 року обложити Львів.

22 січня 1919 року, у першу річницю проголошення незалежності Української Народної Республіки (УНР), в Києві в присутності тисяч містян, військовиків і гостей столиці відбулися урочисті збори. На Софіївському майдані міністр закордонних справ ЗУНР Льонгін Цегельський зачитав грамоту Української Національної Ради та передав її голові Директорії УНР Володимиру Винниченку. А член Директорії Федір Швець урочисто оголосив Акт Злуки УНР і ЗУНР.

Це була маніфестація солідарності двох гілок української нації. Але через шалений тиск зовнішніх обставин і внутрішніх протиріч (ментально консервативним галичанам важко було знайти спільну мову з лівими політиками з Наддніпрянщини), Акт Злуки не набув реального змісту. Держави Антанти будували "санітарний кордон" перед більшовицькою Росією, і для них Україна на мапі Європи була просто відсутня.

Злука була приречена на поразку через соціалістичний, плебейський характер уряду УНР. Який вже за 11 днів (!), другого лютого 1919 року виявився неспроможним утримати Київ перед другим наступом згуртованих частин більшовиків.

Союзники в боротьбі з більшовиками

Армії УНР і ЗУНР продовжували воювати зі своїми ворогами фактично окремо, на паралельних курсах. Східні українці одночасно боролися і з червоними, і з білими росіянами, якийсь час — з поляками на Волині та з армією батька Махна на півдні.

В лютому армія ЗУНР провела Вовчухівську операцію, головною метою якої було звільнення Львова. У цьому контрнаступі було досягнуто неабиякого успіху. Проте знову втрутилася Антанта, яка в ультимативній формі змусила західноукраїнський уряд підписати перемир’я. Голова комісії Антанти французький генерал Жозеф Бартелемі писав у звіті "Комітету для Польських справ": "Становище під Львовом критичне: над поляками висить марево, що будуть побиті українцями, як не одержать скорої допомоги".

Місія Антанти у Львові. Третій ліворуч попереду – французький генерал Жозеф Бартелемі. Лютий 1919 року

Альянти вбачали у галичанах більшовиків і німецьких агентів (їм так було легше пояснювати свою пропольську позицію); у потязі, яким вони приїхали до Львова, було таємно перевезено 14 тисяч гвинтівок і боєприпаси для польських військ. 7 березня українці продовжили наступ і вже почали обстріл Львова. Після виснажливих боїв, 15 березня поляки перейшли у контрнаступ і знову взяли ініціативу у свої руки.

Остаточний перелом у польсько-українській війні настав у квітні-травні 1919 року, коли в Східну Галичину перекинули з Франції добре озброєну 60-тисячну армію під проводом Юзефа Галлера. Румунські війська наприкінці травня прийшли на допомогу польським і окупували Покуття з Коломиєю. Українці опинилися в крихітному трикутнику між річками Збруч і Дністер. Євген Петрушевич був призначений диктатором ЗУНР.

Остання спроба армії ЗУНР змінити ситуацію – героїчна Чортківська офензива – відбулася у червні 1919 року. Контрнаступ спочатку призвів до деокупації частини Тернопілля і Львівщини. Але нестача зброї та боєприпасів призвели до остаточної поразки ЗУНР.

Підрозділи польської армії у Тернополі. Весна 1919 року

15—18 липня 1919 року урядові структури та армія через Збруч перейшли на територію УНР. Почалося багатомісячне трагічне поневіряння 40-тисячної Української галицької армії на теренах Великої України з безліччю військово-політичних комбінацій.

У квітні 1920 року уряди УНР і Польщі уклали Варшавський договір, який фактично визнав анексію Другою Річчю Посполитою Східної Галичини, Західної Волині, Лемківщини, Підляшшя і Холмщини. Звісно, уряд ЗУНР в екзилі рішуче виступив проти договору Пілсудського-Петлюри. Польська армія та армія УНР стали союзниками в боротьбі з більшовиками. Остаточно шляхи галичан і наддніпрянців розійшлися…

Лідери держав Антанти не були зацікавленні в державній незалежності українських земель. Польсько-радянська війна завершилася підписанням 18 березня 1921 року в Ризі мирного договору між Польщею, з одного боку, і РСФСР та УСРР. А рівно за два роки, 18 березня 1923-го, Рада послів Антанти в Парижі остаточно затвердила кордон по річці Збруч. Українці були розділені до вересня 1939-го, але це вже інша історія…

Теги за темою
ПольщаИстория
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Самые большие загадки в мире, которые так и не раскрыли люди
Comments UA
2025-02-25T01:06:59Z
Официально: Revenge of the Savage Planet выходит 8 мая — сразу в Game Pass
GameMag
2025-02-24T22:42:46Z
The Talos Principle: Reawakened выпустят 10 апреля — демоверсия уже доступна
GameMag
2025-02-24T22:31:52Z
Зажигательный ритм: На ID@Xbox Showcase 2025 показали новый геймплей Ratatan
GameMag
2025-02-24T22:25:49Z
Увертюра: Вышел сюжетный трейлер дополнения к хердкорной игре Lies of P
GameMag
2025-02-24T22:25:04Z
Ремейк «Готики» получил демоверсию с русской озвучкой — только на ПК
GameMag
2025-02-24T22:12:36Z
Сыгравший Питера Паркера актер высказался о роли своего персонажа в Marvel's Spider-Man 3
GameMag
2025-02-24T22:06:34Z
Арт-директор Game Science: Около 7,5 млн копий Black Myth: Wukong купили игроки не из Китая
GameMag
2025-02-24T21:54:41Z
Grand Theft Auto V для ПК станет красивее уже в марте
GameMag
2025-02-24T21:54:13Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 24 февраля по 2 марта 2025 года
Фокус
2025-02-24T21:27:53Z
Что чувствует собака, когда вы оставляете ее дома саму
Знай
2025-02-24T20:51:32Z
Парфюм, который сведет его с ума: какой аромат выбрать для первого свидания
TSN
2025-02-24T17:21:16Z
Сытное блюдо на ужин: рецепт блинов на кефире с луком и шкварками
Фокус
2025-02-24T16:57:52Z
Как избавиться от желтых пятен от пота под мышками: копеечные средства, которые "работают" на всех тканях
TSN
2025-02-24T16:39:31Z
Гороскоп на вторник 25 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-24T16:21:04Z
В России произошел взлет бортов Ту-95МС
Корреспондент
2025-02-25T00:24:37Z
Видно из космоса: в РФ горят склады Брянского порохового завода
Фокус
2025-02-24T19:57:50Z
В Сумах дрон атаковал автомобиль — один погибший, двое пострадавших
Комсомольская правда
2025-02-24T19:36:33Z
Россия ударила по Славянску: погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-24T19:36:32Z
Убегал от волков, нашел минное поле и чуть не утонул в болоте: приключения "горе-беглеца" на Ровенщине
TSN
2025-02-24T17:21:52Z
Пограничники спасли уклониста, который бродил среди минных полей и болот
Корреспондент
2025-02-24T16:54:03Z
Россияне ударили по Сумам: что известно о последствиях
TSN
2025-02-24T16:51:23Z
Россияне утопили в Черном море еще один корабль. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-24T16:33:25Z
Бездомные украли у мужчины кредитную карту, купили лотерейный билет и сорвали джекпот
TSN
2025-02-24T16:21:56Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
АПЛ: расписание и результаты матчей 27-го тура чемпионата Англии по футболу, турнирная таблица
TSN
2025-02-24T17:03:45Z
Чемпион мира по биатлону поддержал Украину в третью годовщину полномасштабного российского вторжения
TSN
2025-02-24T16:18:01Z
"Сухой лист" и два ассиста: Неймар выдал яркий перфоманс в Бразилии
TSN
2025-02-24T16:06:46Z
Гороскоп на вторник, 25 февраля: лучший день для новых проектов и новые вызовы
Знай
2025-02-25T02:33:01Z
Захватчики перемещают силы с Покровского на Константиновское направление - Мирошников
TSN
2025-02-25T01:33:18Z
В Киеве и в окрестностях города раздались взрывы: столичный регион атакуют "шахеды"
ZN UA
2025-02-24T22:18:27Z
Палатный: «Украинская команда» передала Первой танковой бригаде очередную помощь – квадроциклы
Знай
2025-02-24T21:42:28Z
“Обмен пленными будет, но…”: известный экстрасенс разоблачил ИПСО и предсказал развитие войны
Знай
2025-02-24T21:30:35Z
Украинской писательнице пришлось прятаться от российских обстрелов на дне бассейна
Апостроф
2025-02-24T19:36:06Z
Таро гороскоп на завтра: кому сильно повезет
Comments UA
2025-02-24T18:30:06Z
"Спасибо, что оставили живыми", - на Курщине взяты в плен 11 российских военных
Новости Украины
2025-02-24T18:21:03Z
На фронте погиб украинский актер Алексей Самойленко
Корреспондент
2025-02-24T16:51:54Z
Умерла исполнительница песни Killing Me Softly
Корреспондент
2025-02-25T01:18:29Z
Ушла из жизни Роберта Флэк - ее хит Killing Me Softly знает весь мир
ZN UA
2025-02-24T23:42:08Z
Погиб украинский актер и защитник Алексей Самойленко
ZN UA
2025-02-24T22:37:26Z
Перестрелки, взрывы и танцы в динамичном трейлере второго сезона сериала "Андор"
GameMag
2025-02-24T22:12:46Z
Три года, как Деми Мур отменила старение. Смотрим на самые яркие выходы звезды
Marie Claire
2025-02-24T16:30:40Z
"Мы сильные, правда за нами": Вакарчук показал пост, которому ровно 3 года/Лидер группы "Океан Эльзы" опубликовал призыв к украинцам, написанный в первый день войны
Апостроф
2025-02-24T16:18:15Z
Внезапно: Бьянка Цензори удивила новым нарядом на публике
Фокус
2025-02-24T15:57:41Z
Кожа и кости: звезды напугали фанатов своей худобой на ковровой дорожке SAG Awards
Фокус
2025-02-24T15:15:34Z
Здесь дают деньги на кино: гранты и международная поддержка украинских фильмов
TSN
2025-02-24T15:03:37Z
Стратегические бомбардировщики взлетели в России: когда выходят на пусковые рубежи
TSN
2025-02-25T00:51:04Z
Над Украиной кружат вражеские беспилотники: направления движения
TSN
2025-02-24T22:33:26Z
День ангела 25 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-24T22:21:05Z
25 февраля 2025 года: Тараса Бессонного - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-24T22:00:34Z
Мобилизация в Украине: что делать, если полиция требует проверки ВУД на улице
Политека
2025-02-24T21:33:50Z
Ватикан сообщил о небольшом улучшении состояния Папы Франциска
Корреспондент
2025-02-24T21:33:06Z
"ПВО фиксировало, уничтожить не смогло", - ВСУ на Курщине применили что-то новое
Новости Украины
2025-02-24T21:18:08Z
В Третьей штурмовой рассказали, как побороть неграмотные приказы генералов
Comments UA
2025-02-24T20:54:31Z
Екатерина Котенкова рассказала, что делать, если вам отказали в субсидии
Знай
2025-02-24T20:42:00Z
Проблемы с протезированием: какой протез выбрать
Comments UA
2025-02-25T02:30:54Z
Народные средства от морщин: как побороть старость
Comments UA
2025-02-25T01:30:42Z
Стало известно, какая рыба самая опасная для организма
Comments UA
2025-02-24T23:57:26Z
Эти распространенные продукты уникальны для улучшения потенции
Comments UA
2025-02-24T23:30:59Z
Как распознать полезные конфеты от вредных: советы нутрициологии
Знай
2025-02-24T21:51:18Z
Убивает не сразу, но точно: как алкоголь повышает риск рака
Знай
2025-02-24T19:51:54Z
Не кофе и не чай: какие три напитка помогут быстро похудеть
TSN
2025-02-24T16:06:17Z
Прыщи, синяки и лишние волосы: как ухаживать за кожей лица в период менопаузы
Знай
2025-02-24T15:51:10Z
Гималайская vs морская: какая соль самая лучшая
UAToday
2025-02-24T15:06:48Z
Безопасно и вкусно: какие права имеют посетители в кафе и ресторане
ZN UA
2025-02-25T02:03:51Z
Литва начала демонтаж линий электропередачи с Россией
Корреспондент
2025-02-25T01:45:09Z
Как не ошибиться при установке газового оборудования: важные нюансы и правила для украинцев
Знай
2025-02-24T21:15:41Z
Сколько будет стоить восстановление Украины: Шмыгаль раскрыл Еврокомиссии цифры
Новости Украины
2025-02-24T20:36:55Z
Дания с партнерами инвестировала $650 млн в производство украинской артиллерии
Корреспондент
2025-02-24T19:36:54Z
Nintendo Switch 2 может выйти в июне 2025 года
GameMag
2025-02-24T19:34:47Z
"Ощадбанк" предупредил об изменении тарифов: что ждет клиентов
Знай
2025-02-24T18:30:07Z
Субсидия или льгота? Ошибка, которая может стоить вам денег
Знай
2025-02-24T18:12:51Z
Соглашение о полезных ископаемых на сотни миллиардов долларов: Axios сообщил дату возможного подписания
Апостроф
2025-02-24T17:54:44Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
В Лондоне сказали, когда Россия может вернуться в Большую семерку
Корреспондент
2025-02-25T02:39:54Z
Президент Словении сказала, что угрожает ЕС
Корреспондент
2025-02-25T02:27:36Z
В Нидерландах призвали создать для Украины гарантии безопасности
TSN
2025-02-25T02:21:47Z
Макрон озвучил схему переговоров о перемирии и анонсировал завершение боевых действий, — Le Monde
Фокус
2025-02-25T02:15:52Z
Макрон сказал, что ждет РФ в случае нарушения мира
Корреспондент
2025-02-25T00:51:08Z
Нежелание Путина прекращать огонь станет испытанием для Трампа – Bloomberg
ZN UA
2025-02-25T00:31:56Z
Путин готов по просьбе Трампа сократить расходы на оборону
ZN UA
2025-02-25T00:24:17Z
Трамп отказался назвать Путина диктатором
Comments UA
2025-02-24T23:57:16Z
В ЕС сказали, потребуют ли от Украины доступ к полезным ископаемым
Корреспондент
2025-02-24T23:27:28Z