МЗС України відреагувало на проведення референдуму у Венесуелі про приєднання нафтового регіону Гаяни (2/3 країни). Київ наголошує на необхідності виконання Каракасом юридично обов’язкових рішень Міжнародного суду ООН.
У зовнішньополітичному відомстві , що 1 грудня 2023 року Міжнародний суд ООН ухвалив наказ про застосування тимчасових заходів у справі щодо Арбітражного рішення від 3 жовтня 1899 року (Гаяна проти Венесуели).
Цей наказ зобов’язує Венесуелу утримуватися від будь-яких дій, що змінять ситуацію у регіоні Ессекібо.
— Вирішення будь-яких спірних питань та розбіжностей повинно відбуватись лише на основі механізмів, передбачених міжнародним правом, відповідно до цілей та принципів, визначених Статутом ООН, – йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що сторони спору мають дотримуватися юридично обов’язкового наказу Міжнародного чуду ООН про застосування тимчасових заходів та не вдаватися до односторонніх дій, що можуть погіршити ситуацію.
Що відомо про референдум у Венесуелі
3 грудня у Венесуелі відбувся референдум, на якому мешканці країни підтримали претензії своєї країни на багату на нафту та корисні копалини територію сусідньої Гаяни.
Таким чином виборці у Венесуелі відкинули юрисдикцію Міжнародного суду щодо територіальної суперечки країни з Гаяною.
Скриншот: Google Maps
Їх питали про підтримку створення держави на спірній території в районі річки Ессекібо, надання громадянства нинішнім і майбутнім жителям, і відмову від юрисдикції вищого суду ООН у врегулюванні суперечок між країнами Південної Америки.
Керівник виборчої комісії Венесуели Елвіс Аморозо заявив, що усі питання отримали схвалення у понад 95%. ЗМІ писали, що на виборчих дільницях було небагато людей, водночас офіційні особи кажуть про явку більш як половини населення країни.
Гаяна вважає проведення референдуму кроком до анексії території з боку Венесуели. Тоді як Каракас стверджує, що територія до річки Ессекібо була нібито поцуплена під час проведення кордону у минулому столітті.