MY.UAНовини
Повернення в еру Ківалова-Колесніченка? Чому шлях до ЄС перетворився на мовний скандал
Повернення в еру Ківалова-Колесніченка? Чому шлях до ЄС перетворився на мовний скандал

Повернення в еру Ківалова-Колесніченка? Чому шлях до ЄС перетворився на мовний скандал

Після війни російські пісні можуть повернутися

В Україні знову актуалізувалося питання мови. Цього разу відзначився Кабмін, який подав на розгляд парламенту законопроект № 10288 щодо прав національних меншин. Проект закону був підданий нищівній критиці. Мовляв, він значно звужує сферу використання державної мови, реабілітує російську, та й взагалі провокує відкат всіх здобутків у питанні національної мовної політики. Чи дійсно все так жахливо, розбирався "Телеграф".

Перетрусили закони

Зміни в освіті. Законопроект дозволяє приватним вишам вільно обирати будь-яку офіційну мову ЄС як основну мову навчання, а державна мова в такому разі вивчається як окрема дисципліна.

Крім того, в школах та профільних закладах середньої освіти має бути гарантоване право використання мови відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

Зміни в суспільному житті. Чинне законодавство під час виборів та референдумів дозволяє дублювати передвиборчу агітацію мовами корінних народів і національних меншин. Але в окремих населених пунктах. Законопроект пропонує дозволити вивести мову нацменшини зі статусу дублюючої в статус основної мови агітації навіть без обов’язкового перекладу матеріалів українською. І робити це можна буде по всій території країни, а не в "окремих населених пунктах".

У двох випадках, місцевому самоврядуванню надається право використовувати мови нацменшин. Перший – якщо в населеному пункті представники нацменшини становлять значну частину населення. Другий – якщо в населеному пункті традиційно проживають представники нацменшин.

Зміни в книговидавництві. Згідно з чинним законом "Про забезпечення функціонування української мови як державної", асортимент книгарень в Україні на 50% має складатися з видань солов’їною. Але, якщо створити спеціалізовану книгарню, як це дозволяє законопроект, то дотримуватися вимоги у 50% вже необов’язково.

Зміни в медіа. Особливого галасу спричинили зміни, запропоновані в законі "Про медіа".

Зараз квоти на державну мову на телебаченні розподілені таким чином: національні та регіональні телеканали зобов’язані 90% свого ефірного часу мовити українською, а місцеві ЗМІ — 80%. Законопроект пропонує телеканалам, які здійснюють мовлення мовами корінних народів та національних меншин, виділяти під українську 30% часу.

Норма про 30% (насправді навіть ще менше) існує і в чинному законодавстві, але тільки стосовно телеканалів, що використовують мову корінних народів. І одна річ, коли телеканал мовить 30% часу українською, а 70%, наприклад, кримськотатарською і зовсім інша, коли розподіл 70 на 30 буде здійснений на телеканалі національної меншини на користь тієї ж російської.

Крім того, зараз при трансляції фільму можна використовувати іншу мову без дублювання або озвучення українською, якщо це мова корінного народу. Законопроект пропонує не перекладати і мови нацменшин, наприклад, ту ж російську.

АЛЕ. Російську мову, все ж таки, законодавцям довелося трохи стримати. Законопроект пропонує всі перелічені вище мовні права обмежити для мови держави-агресора на період воєнного стану, та ще на 5 років після його скасування. Такий собі запобіжник від повернення в еру Ківалова-Колесніченка.

Чому це на часі?

Права нацменшин в Україні – давня непозбувна бентега наших європейських союзників. Ухвалення нового закону про нацменшини, на заміну закону ще від 1992 року, було однією з офіційних вимог Брюсселя на шляху Києва до ЄС.

"Це нормально для ЄС захищати права національних меншин. Це правильна європейська практика", — пояснює "Телеграфу" нардеп, член парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Володимир В'ятрович.

Інша річ, що ухвалення нового закону, з яким, здавалося б не мало виникнути проблем (ну, коли в Україні гостро стояло питання нацменшин), перетворилося на велику політику. Торік у грудні Рада закон прийняла, але без консультацій з Венеційською комісією (хоча мала була порадитись). Угорські та румунські друзі України розкритикували документ.

"Тут є зовнішньополітичний чинник. Мова про уряд Угорщини і Орбана, який під протектом "захисту національних меншин" насправді намагається блокувати європейську інтеграцію України. Річ же не в захисті прав угорської меншини, яка жодним чином не переслідується і не обмежується в Україні. Річ у тім, щоб цю ситуацію використати для подальшого шантажу ЄС й отримання додаткових ресурсів, або ж виконати побажання свого ключового партнера, яким [для Орбана]є путін", — додав В'ятрович.

"Венеційка" за своєю ініціативою забрала новий український закон про нацменшини для напрацювання своїх рекомендацій.

У жовтні такі рекомендації з’явилися, і на основі побажань європейських партнерів в уряді й розробили законопроект, і навіть назвали його "Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів".

Та все ж таки…

Законопроект загрожує солов’їній?

Так! Це в один голос стверджують мовні активісти, депутати і навіть мовний омбудсмен Тарас Кремінь, який розкритикував законопроект і закликав ВРУ його доопрацювати. На думку уповноваженого, законопроект значно "погіршить функціонування української мови", знизить присутність державної мови на телебаченні, а 5-річне відтермінування дії закону для російської мови "не є адекватним запобіжником від російщення".

В чому конкретно небезпека?

"Ми можемо бачити в окремих статтях, зокрема зміни до статті 40 "Закону про медіа", що телеканали і радіостанції зможуть мовити українською не 80-90% часу, а лише 30%. ТБ й радіо, які мовлять мовою будь-якої меншини, одразу зможуть заповнити 25% ефіру російською. Пізніше також зможуть легально діяти на 70% російськомовні телеканали й радіостанції, в тому числі і загальнонаціональні", — пояснює "Телеграфу" активістка і засновниця платформи "Є-мова" Анастасія Розлуцька.

"Поняття програми чи фільму українською мовою перетворюється на порожній звук, оскільки в формально україномовних програмах чи фільмах "допускається використання інших мов без дублювання або озвучення". Що це означає на практиці? Це коли ми маємо протягом програми дві фрази українською, а решту російською. Ми вже це все проходили", — продовжує Розлуцька.

Ще більш ризикованими, на думку письменниці Лариси Ніцой, є зміни в закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

"А він і так слабкий! Українську мову не закон цей запровадив в Україні, а російські ракети. В закон про захист меншин заводять такі норми, які і так слабкий закон про українську мову, ще більш послаблюють. Якщо зараз російська мова на телебаченні звучить на порушення закону, то після ухвалення законопроекту вона буде законна.

По-друге, цей законопроект продовжує закладати в суспільстві протиріччя між громадянами. Українці вже не здадуться, і будуть і надалі утверджувати український світогляд, а меншини будуть покладатися на законодавство і казати: "А я маю право". Зараз вони на порушення закону кажуть: "Я хочу", а потім будуть казати "Маю право". І буде наростати напруження", — коментує "Телеграфу" Ніцой.

"У тому вигляді який є, цей законопроект фактично повертає нас у реалії законопроекту Ківалова— Колесніченка", — резюмує "Телеграфу" нардеп, член комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький.

При цьому навіть п’ятирічне ембарго на російську по закінченні воєнного стану не врятує Україну від відкату у мовній політиці.

"Ну, мине п’ять років і що? Зросійщені перечекають ці п’ять років і знову будуть процвітати. Тобто їм подарована надія. Надія на те, що і далі тут будуть співати російських пісень, дивитися російські фільми, адже зросійщений громадянин потребуватиме культурного продукту своєю мовою. І якщо країни Європи ще будуть більш толерантними, то росія попре моментально. І знову ми опинимося перед величезною загрозою", — застерігає Ніцой.

"Це ілюзія, що відтермінування щось вирішить, — додає "Телеграфу" заступниця гендиректора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили" Тетяна Шептицька. – Через цей п’ятирічний період ми отримаємо небезпеку відкату і повернення до попередніх позицій. Такий відкат може отримати економічне підґрунтя, наприклад, бізнес захоче вийти на ринки, які залишаться у рф, чи після рф, а вихід на ці ринки потягне за собою російську мову в рекламі, ЗМІ".

А що ж уряд?

Кабмін ризиків не бачить?

Провести свій законопроект через горнило сесійної зали уряду потрібно в дуже стислі строки. Наприкінці листопада Володимир Зеленський обіцяв президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляйен, "що Україна виконає всі рекомендації до грудневого засідання Європейської ради (відбудеться 14-15 грудня. — Ред.), включно з тими, що стосуються прав національних меншин", — запевняв президент.

Тому у владі вирішили "наїхати" на опозицію, звинувативши В’ятровича у тому, що він ловить хайп на мовному питанні.

"Російська мова була, є і завжди буде червоною лінією. В жодному положенні законопроекту нема розширення можливостей для російської мови", — написала у своєму Facebook віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Та в Кабміні розуміють, що легкої прогулянки із законопроектом 10288 не вийде (чого і не могло статися з мовним питанням), тому вирішили врахувати обурення експертного середовища на чолі з мовним омбудсменом.

"Ми співпрацюємо з фракціями і з урядом, щоб внести в цей законопроект такі зміни, які були б прийнятні для збереження тих цінностей, що ми обстоюємо. У нас є багато критичних зауважень до законопроекту. Представники громадськості зустрічалися з Стефанішиною, і уряд пообіцяв врахувати зауваження представників громадськості. Ті норми, які вніс уряд в законопроект, не були вимогою ЄС. З моєї точки зору, це якісь лобісти російських фільмів і серіалів, і російської мови на телебаченні це туди інтегрували. Та сподіваюсь, що зміни будуть. Уряд це обіцяє", — резюмував Микола Княжицький.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хто покинув МастерШеф 15 у 10-му випуску: репетиція фіналу та кулінарний крокодил
Факти ICTV
2025-05-03T20:40:02Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-03T20:31:25Z
Олена Кравець зізналася, як ставиться до скандального Винника та його позиції: "Емоційні тортури"
TSN
2025-05-03T20:14:08Z
Відома блогерка Анна Алхім зганьбилася ставленням до української мови: "Головне — набита вишиванка"
TSN
2025-05-03T20:13:45Z
39-річна вдова Г'ю Гефнера виходить заміж удруге: хто став її новим нареченим і як він освідчився
ТСН
2025-05-03T20:13:37Z
Онуфрійчук показала підрослого сина та який конфуз трапився на його першому дні народженні
TSN
2025-05-03T20:13:33Z
Дружина Решетніка виїхала з України без чоловіка та дітей і назвала причину
TSN
2025-05-03T20:12:54Z
Відомий художник ХІХ століття зобразив на картині жінку з «ґаджетом» у руках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:12:35Z
48-річна Олена Кравець розкрила секрети догляду за собою та які процедури краси робить
TSN
2025-05-03T20:12:16Z
Нафтогаз показав, скільки платить топ-менеджерам під час війни: вам таке й не снилося
Хвиля
2025-05-03T23:06:39Z
Дефіцит, податки та нафтова криза: економіка Росії "котиться на дно"
Хвиля
2025-05-03T22:00:28Z
В Україні стрімко здешевшав салатний овоч
TSN
2025-05-03T21:27:25Z
США підтримали продаж Україні засобів для F-16 на $310 млн
ТСН
2025-05-03T20:15:28Z
Курс валют на вихідні, 3-4 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-03T20:14:20Z
Угодою про копалини Україна прискорить інвестиції в енергетику - гендиректор ДТЕК Тімченко для FOX
ТСН
2025-05-03T20:11:30Z
Чим відрізняються "старі" й "нові" долари та чому це важливо
24tv
2025-05-03T19:06:44Z
Чи повинні платити податок на землю люди з 3 групою інвалідності
24tv
2025-05-03T19:06:26Z
Найдешевша квартира в Одесі: як виглядає житло менше, ніж за 8 тисяч доларів
Политека
2025-05-03T18:30:18Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Вучича виписали з лікарні, але йому довелося скасувати усі заходи в найближчі дні
24tv
2025-05-03T23:54:40Z
РФ готує польові табори: названо чисельність угруповання для удару по Європі
GlavRed
2025-05-03T23:33:37Z
У партії Фіцо розповіли, чи поїде він на парад 9 травня до Москви
TSN
2025-05-03T22:27:51Z
"Підлаштовують картинку": українці В США вийшли на контрпротест до російського "безсмертного полку"
Фокус
2025-05-03T21:57:05Z
Чи програє Україна війну без систем Patriot: Чмут відповів
TSN
2025-05-03T21:27:59Z
ООН запланувала масштабну реформу на тлі кризи фінансування - Reuters
Хвиля
2025-05-03T21:15:10Z
Ізраїль розсилає повістки, плануючи розпочати новий наступ у Газі – Reuters
Факти ICTV
2025-05-03T21:09:03Z
Зустріч Зеленського з Трампом у Ватикані вийшла вдалою через один момент – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T21:03:28Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Дівам не варто поспішати, а в Скорпіонів усе сповільниться: астрологічний прогноз на рунах на 4 травня 2025 року
TSN
2025-05-04T00:06:16Z
"Він заважає, коли збуджений": знайдено кота з найдовшим хвостом у світі
Фокус
2025-05-03T23:57:36Z
Швеція планує суттєво збільшити виплати мігрантам за добровільне повернення додому
ZN UA
2025-05-03T23:04:41Z
Травень принесе прибуток: які ТОП-6 знаків отримають фінансовий сюрприз
GlavRed
2025-05-03T22:27:24Z
Війна, день 1165. Морський дрон збив російський винищувач Су-30
Football.ua
2025-05-03T22:01:04Z
День ангела 3 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-03T21:21:27Z
Ситуація на фронті: чи існує озброєння, яке може змінити хід бойовий дій – розповів Гендальф
ТСН
2025-05-03T21:21:02Z
Гра м'язами: Пакистан випробував балістичну ракету на тлі загрози війни з Індією
24tv
2025-05-03T21:06:47Z
У Кривому Розі жінка вигадала розбійний напад, аби не віддавати борг
Украина Криминальная
2025-05-03T23:33:28Z
Кількість постраждалих через атаку РФ на Київ зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T23:30:29Z
Вибухи в Черкасах 4 травня: внаслідок атаки виникло кілька пожеж
Факти ICTV
2025-05-03T22:48:31Z
На Закарпатті чоловік забив сусідського собаку до смерті на очах у дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T22:45:39Z
Столичний ТРЦ зазнав пошкоджень через атаку дронів: перші кадри наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T22:39:02Z
Горять будинки, пошкоджено Dream Town: "шахеди" впали у спальних районах Києва, деталі
Фокус
2025-05-03T22:36:56Z
Вночі 3 травня росіяни атакували Україну ударними дронами: де пролунали вибухи
ТСН
2025-05-03T22:18:38Z
На Тернопільщині виявлено останки понад 30 осіб — триває ексгумація
ZN UA
2025-05-03T22:13:45Z
На Житомирщині чоловік убив знайомого через відмову продати алкоголь
Украина Криминальная
2025-05-03T21:57:31Z
Потепління клімату сприятиме поширенню грибків-убивць — дослідження
ZN UA
2025-05-03T23:49:04Z
Що краще для здоров’я — гірчиця чи кетчуп: лікарка дала остаточну відповідь
TSN
2025-05-03T20:12:36Z
Як позбутися плісняви на стінах: ефективні поради
TSN
2025-05-03T20:10:07Z
Зробіть це негайно: як підготувати шкіру до літнього сезону
24tv
2025-05-03T18:03:29Z
Учені знайшли причину ожиріння десятків мільйонів людей: нею виявилися певні препарати
Фокус
2025-05-03T16:42:45Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Як зріст дитини впливає на її успішність у школі
Gazeta UA
2025-05-04T00:00:37Z
Як почистити фільтр у пральній машині: вона одразу почне працювати краще
ТСН
2025-05-03T21:21:59Z
Ця ягода повинна бути всюди: рецепт оригінального салату з полуницею від переможниці "МастерШеф"
24tv
2025-05-03T20:36:37Z
На Дів чекає оновлення, а Левам слід надихати: гороскоп за картами Таро на 3 травня 2025 року
ТСН
2025-05-03T20:15:21Z
Домашні засоби, які очистять шампури і сітку гриль за дві секунди: відмиєте навіть застарілий жир
ТСН
2025-05-03T20:13:04Z
Чи можна їсти шоколад з білим нальотом: про що він говорить
ТСН
2025-05-03T20:12:41Z
Як правильно висадити троянду навесні
TSN
2025-05-03T20:11:36Z
Чим підживити троянди, щоб вони рясно квітнули: розчиніть у воді одну речовину
ТСН
2025-05-03T20:11:28Z
Залишитесь без урожаю: ці рослини в жодному разі не можна садити поряд з картоплею
ТСН
2025-05-03T20:10:58Z
Росіяни атакували ударними дронами Запоріжжя: поліція показала перші хвилини після прильотів
Gazeta UA
2025-05-03T23:30:07Z
Атака на Київ 4 травня: є численні пошкодження житла, постраждали діти
Telegraf
2025-05-03T23:24:48Z
Росіянам вдалося просунутися на кількох напрямках: огляд фронту від ISW
24tv
2025-05-03T23:06:27Z
Загарбники обстріляли Херсон: одна людина загинула — ОВА
TSN
2025-05-03T22:15:50Z
У Києві пролунали вибухи — сили ППО працюють над ліквідацією загрози в небі
TSN
2025-05-03T21:57:05Z
Україну атакували російські дрони: озвучено напрямок руху
TSN
2025-05-03T21:48:36Z
Окупанти вдарили по Донеччині – двоє загиблих, є постраждалий
Лига
2025-05-03T21:33:22Z
Бійці "Азову" вшанували пам'ять загиблих побратимів на Полі почесних поховань у Львові
24tv
2025-05-03T21:21:30Z
Продовжували штурм: солдати ЗС РФ проривались через протитанковий рів з драбиною
Фокус
2025-05-03T21:00:29Z
Тер Штеген дав коментар після першого матчу з вересня
Football.ua
2025-05-03T21:34:34Z
Барселона насилу здолала Вальядолід
Football.ua
2025-05-03T21:01:18Z
Інтер не без проблем обіграв Верону
Football.ua
2025-05-03T20:51:48Z
Турецький клуб планує підписати Довбика на фоні його нестабільності в Ромі
24tv
2025-05-03T20:45:27Z
Фірміно — перший в історії переможець Ліги чемпіонів УЄФА та Ліги чемпіонів АФК
Football.ua
2025-05-03T20:19:32Z
Верес у меншості не впорався з Оболонню
Football.ua
2025-05-03T20:10:54Z
Ді Лоренцо — про скудетто Наполі: Ми не відчуваємо тиску
Football.ua
2025-05-03T20:04:53Z
Українець Забарний допоміг "Борнмуту" сенсаційно обіграти "Арсенал" в АПЛ
ZN UA
2025-05-03T19:40:55Z
Буяльський — про лаву запасних Динамо: Їм зайнятися немає чим було
Football.ua
2025-05-03T19:36:27Z
Ця Toyota вважає себе Bugatti, Ford та Nissan
Топ Жир
2025-05-03T23:45:48Z
Цей Hummer EV втратив 45 тисяч доларів вартості, так і не виїхавши з автосалону
Топ Жир
2025-05-03T22:15:42Z
Хтось витратив 3 тисячі доларів на підроблений Bentley з електроприводом, який заправляють бензином
Топ Жир
2025-05-03T21:45:00Z
Чи настав час, щоб автовиробники повернулися до випуску простих автомобілів без зайвих функцій?
Топ Жир
2025-05-03T19:15:38Z
Формула-1: особистий залік пілотів та команд у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-03T18:42:40Z
Genesis GV90 кидає виклик BMW та Cadillac завдяки потужності електромобіля
Топ Жир
2025-05-03T16:48:26Z
Люкс від Lucid обернувся для власника лише розчаруванням та кошмарами
Топ Жир
2025-05-03T16:30:26Z
Реєстрація авто по-новому: ключові зміни для водіїв та штрафи 2025 року
Хвиля
2025-05-03T15:00:07Z
Водії "полиняють" майже на 500 гривень: штрафуватимуть за фари
Знай
2025-05-03T13:51:36Z
Макрон привітав розробників хітової Clair Obscur Expedition 33
InternetUA
2025-05-04T00:01:26Z
Firefox може опинитися під загрозою зникнення без угоди з Google
InternetUA
2025-05-03T23:04:02Z
ШІ допоміг вченим розшифрувати обвуглений сувій
Gazeta UA
2025-05-03T22:39:15Z
Тепер красунечка: українка насмішила мережу, показавши, як підстригла тую
Telegraf
2025-05-03T22:33:40Z
Конфлікт тягнеться роками. Цукерберг згадав, як Apple заважала зростанню Meta
InternetUA
2025-05-03T21:22:31Z
Трамп на чверть збирається урізати бюджет NASA, але фінансувати проєкти Маска
ZN UA
2025-05-03T21:19:23Z
Хакери атакують відомі британські бренди
InternetUA
2025-05-03T21:12:01Z
Україну 3 травня накрила потужна магнітна буря: як уберегти себе
ТСН
2025-05-03T20:14:37Z
Сенсаційне відкриття в глибинах океану: вперше зафіксовано активне підводне виверження
ТСН
2025-05-03T20:12:25Z