MY.UAНовини
Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні
Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні

Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні

Стик кінця осені та початку зими – у Карпатах час піку сезону гуцульських весіль. Їх зазвичай проводять восени, коли всі роботи по господарству закінчено та зібрано врожаї – а отже, є чим пригощати гостей.

До весілля готуються з дитинства

Справити весілля дітям, скільки б їх не було, для справжнього гуцула – батьківський обов'язок і справа честі. А в гуцульських сім'ях буває і десять, і п'ятнадцять дітей. Тому до весілля готуються з їхнього дитинства.

Про традиції та звичаї гуцульських весіль, які досі зберігають у високогір'ї Карпат, KP.UA розповів дослідник Гуцульщини, етнограф, старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський» Іван Зеленчук.

Старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський» Іван Зеленчук Фото: Суспільне Карпати

Підготовка до весілля розтягується на довгі роки – починають, коли діти ще навіть не доросли до весілля. Це не просто накопичення капіталу на ресторан та весільну сукню – це цілий процес, до якого може бути залучено чи не все село та навколишні населені пункти. Водночас про пропозицію та й взагалі допустимий вік нареченої та нареченого ще навіть мови може не йти.

– Моя донька ще не подорослішала, а ми з її мамою вже постоли приготували, – згадує свій особистий досвід у розмові з KP.UA дослідник Іван Зеленчук. – Це все замовляють у спеціальних майстрів. З постолами була пригода… Пошили, а донька все не виходить заміж… Почала позичати постоли сестрам, які гуляли весілля, – а як не позичити? І постоли «розгулялися». Майстер здивувався, коли я вдруге прийшов весільні постоли для дочки замовляти.

Весільну сорочку вишиває майстриня – це займає з місяць часу. Коштує сьогодні від п'ятнадцяти тисяч. А ще ж кожух, дві запаски, прикраси, ті самі постоли, спідниця, головний убір… Але гуцули не вважають, що це дорого – цей одяг ви носитимете все життя, одягатимете в церкву і на всі свята. Це - дійсно ваш найкращий одяг. Хоча інший би, якби йому запропонували сплатити гуцульське весілля, за голову схопився б – тільки гостей приходить 200-300 чоловік! А гуляють три дні.

Весільні постоли (як і весь гардероб) батьки замовляють нареченій ще задовго до урочистостей. Фото: ФБ Євген Кравс

«У весільному одязі заведено ховати»

У весільному одязі, до речі, і ховають - у горах вважають, що якщо ви хочете на тому світі зустрітися зі своїм чоловіком, то треба, щоб вас поховали у вашій весільній сорочці - і його також у весільному вбранні. Тож у спадок такий одяг переходить не завжди.

- Мій дід 1895 року народження казав мені по-гуцульськи: "У батьків є зобов'язання щодо дітей, а у дітей – сімейні по відношенню до батьків. Ади, Іванко, у мене десять дітей – і всім десяти я зробив весілля", – згадує Іван Зеленчук. – Вісім дочок – кожній треба було дати дерев'яну скриню з одягом, та ще й корову, овець та все інше. Я вважаю, що гуцульське весілля – це найкраще, що можна зробити для своїх дітей. Тому що це велика радість. Своїм дочці та сину я весілля зробив – чоловік 300 гостей було. А обов'язок дітей перед батьками – влаштувати їм, коли настане час, гідний похорон.

Застілля, мабуть, останнє, що цікавить гуцулів на весіллях. Хоча воно, звичайно, обов'язкове, і без традиційних страв тут не обійтись. Але значення йому надають набагато менше. На весілля йдуть не пити-гуляти – цілі тут зовсім інші.

– У нас на Гуцульщині на весілля дивляться не так, як в інших регіонах країни, – зазначає Іван Зеленчук. – Ми йдемо на весілля благословляти молодих. Вони ще не рідні один одному, і завдання гостей, їх побажань зблизити їх настільки, щоб вони стали по-справжньому близькими. Гуцули йдуть на весілля тому, що справді хочуть, щоб ця родина була щасливою та успішною. Чому це у наших інтересах? Бо якщо ця родина буде такою, то всі разом у горах ми виживемо. Карпати – це великий ковчег. Тут вижити можна лише разом. Якщо кожен думатиме лише про себе, просто вимремо.

Тільки на укладання святкової зачіски нареченої йде кілька годин. Фото: ФБ Євген Кравс.

«Князі» та «княгині» в державах з'явилися пізніше, ніж на весіллях

Це і є метою гуцульського «весіллЄ» - продовження життя, роду. Гуцули дуже не люблять російське слово "свадьба" і не розуміють його.

- Ну яка "свадьба" - "весілля", по-нашому "весіллє" - від слова веселитися, - пояснюють гуцули. – Веселитись тому, що з'явилася нова родина, а отже, з'явиться нове життя.

Побажання дітей на гуцульських весіллях є обов'язковим. Але спочатку бажають, щоб у сім'ї було розуміння.

Гуцульське весілля кінець 1930 року - Фото: ФБ Івана Андрусяка.

Перед нарядженням наречена, як і наречений, миються у святій воді. Сама або з допомогою матері та подружок гуцульська наречена вбратися на весілля не може. Її одягає спеціальна жінка, яка лише цим у житті і займається. Весь процес розтягується годин на п'ять – тільки голову нареченої прикрашають години зо три. У волосся також вплітають барвінок та часник. Вічнозелений барвінок символізує довголіття, а часник дарує здоров'я. У гуцулів навіть є така «співанка»: «Якби не цибуля, часник та й не одолень-зілля, то жодна мамка б своїй дитині не зробила весілля». Пояснюють це так – якби не часник, природний антибіотик, діти помирали б ще маленькими. Одолень-зілля у слов'янській міфології – трава-оберег, що захищає від злих духів.

На весіллі наречену та нареченого в Карпатах величають княгинею та князем.

– Моя мама заробляла собі на життя тим, що вбирала гуцульських княгинь, – продовжує Іван Зеленчук. – Княгинею вас кликатимуть лише три дні у житті. До речі, слово «княгиня» на весіллі було первинним, а в державі – вторинне. Спочатку слово "княгиня" використовувалося на весіллях, і тільки потім його почали застосовувати для державних посад. Адже все починалося із сім'ї, племені, роду, а не з держави. Я взагалі-то кандидат фізико-математичних наук, «змінив» фізиці та математиці заради етнографії - але з тією лише умовою, що розв'язуватиму особливі завдання. І збираю ось такі перлинки.

Усі три дні весілля нареченого і наречену називають князем і княгинею. Фото: ФБ Трач Руслан

Найкраща весільна співачка - Чукутиха

Коли княгиня виходить із дому, її обсипають цукерками та пшеницею. Після вінчання в церкві молодята по черзі дивляться на сонце крізь дірку в калачі. Потім цим калачем пригощають усіх гостей – це перша пожертва за їхнє благословення.

- У нас не прийнято жити, як кажуть, «на віру» - якщо вже й пожили так, то або одружуйтесь і живіть по-людськи, або розбігайтеся, - зазначає Іван Зеленчук. – Такий чоловік виявляє величезну неповагу до жінки, як до Божої подоби, і сам їм не є. А жінка свою цінність зводить до нуля. Це не по-нашому.

На столи обов'язково подають гуцульські традиційні страви – це гуцульський білий борщ із копчених ребер, голубці з вареною картоплею, банош, куліш, білі гриби, гуслянку та інше.

Без коней на гуцульському весіллі також не обійтися. Горами не всяка машина проїде, а подекуди й зовсім ніяка. Їхати якщо і вийде, то лише до певної позначки – далі або пішки, або на коні. Кінь також не кожен підійде – потрібні особливі гуцульські коні, поголів'я яких у Карпатах почали відроджувати кілька років тому. Такий кінь пристосований до гірських важкопрохідних стежок. У високогірному селі Криворівня в Івано-Франківській області на весіллі одного з газд «працювали» 16 пар коней – 32 коня.

Звичайно, ніяк не обходиться на гуцульському весіллі і без пісень. Жодних діджеїв - запрошують співачок, які співають лише на весіллях і знають масу весільних пісень. Саме такою, до речі, була і відома « гуцулка з люлькою » – Чукутиха. Вона вважалася найкращою весільною співачкою в районі – могла співати три дні і жодного разу не повторитись.

Жодне гуцульське весілля не обходиться без упряжки коней. Фото: ФБ Євген Кравс.

Пісня дохристиянським богиням

Один із обов'язкових рядків, які потрібно проспівати на гуцульському весіллі, – «Сіда-Ріда-Дана». Напевно, багато хто чув цей спів, принаймні, у західних областях, але навряд чи знають його значення… Це одне з останніх відкриттів дослідника Івана Зеленчука.

- Сіда, Ріда, Дана – це дохристиянські богині, їхні імена вам більше знайомі як Ісіда – богиня материнства, Іріда – богиня веселки, яка поєднує небо та землю, і Дана – богиня води, – розкриває таємницю відомого співу Іван Зеленчук. - У їхніх іменах, подібно до того, як і Ісуса у нас називають Сус, прибираючи «і», на Гуцульщині вкоротили. Ісіда «прийшла» до нас із Єгипту, Іріда – з Давньої Греції, а Дана – слов'янська богиня. Ще цікаво, що у слов'янській міфології є богиня весни Лада, а в нас на Гуцульщині є слово «ладкати» – це означає співати весільні пісні. Гуцули моляться дохристиянським богиням на християнському весіллі... А ось співати, припустимо, про «кукушку» погано – вважається, що ти вже опустився на рівень прославлення природи. «Сіда-Ріда-Дана» на весіллі хоч раз, але заспівати треба.

Гуцульське весілля Ворохта 1934 Фото: ФБ Етногалерея Роксоляні Шимчук

Також для гуцульського весілля рубають дві метрові сосни – це обов'язковий символ єднання сім'ї. Їх пов'язують разом.

- Я лише років зо два як відв'язав від яблуні весільне деревце доньки – переніс у будинок, - зазначає 71-річний Іван Зеленчук. – Раніше для нього рубали кедри, але тепер уже все вирубали, тож рубають сосни. Два деревця "княгині та князя" - це сучасна модифікація, трохи профанація. Колись для князя брали не деревце, а дерев'яний макогон – фалічний символ. Прикрашали його квітами. Дід розповідав, що ця традиція збереглася до 1920-х років, потім над цим символом стали сміятися - і з того часу почали два деревця рубати.

Після весілля слуга князя (дружка) прив'язує це деревце у саду чи десь закріплює у дворі. Потім служки (дружки) княгині обливають князя водою. Причому так, що хоч вичавлюй, а не пару крапель. Сенс – щоб вода благословила народження дітей.

А весільні деревця мають стояти у дворі, що називається, вічно. Викидати їх не можна – їх зберігають до кінця.

Обов'язковий символ гуцульського весілля – два зв'язані між собою деревця. Фото: ФБ Євген Кравс

Теги за темою
Закарпаття
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Паливо знову дорожчає: скільки тепер коштує бензин, дизель та газ на АЗС
Хвиля
2025-07-17T02:06:23Z
Аномальна спека може уповільнити економічне зростання і змінити рівень життя: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T01:30:30Z
БЕБ повідомило про підозру у підпільному виробництві кави 6 учасникам злочинної групи
УкраинФорм
2025-07-17T01:15:20Z
Joby Aviation подвоює виробництво електричних аеротаксі
УкраинФорм
2025-07-16T23:27:41Z
На Білоруській АЕС спрацювала сигналізація: що сталося
TSN
2025-07-16T23:12:27Z
Oracle інвестує $3 мільярди у ШІ та «хмарну» інфраструктуру в Німеччині й Нідерландах
InternetUA
2025-07-16T23:01:16Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T21:27:37Z
Продажі електромобілів зростають, але одна американська країна гальмує розвиток
Топ Жир
2025-07-16T21:18:44Z
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T21:06:08Z
ISW: Кремль маніпулює ядерною риторикою, аби роз'єднати США та НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T02:30:09Z
Клімкін: Трампу буде важко повернутися до логіки поступок Росії, але чіткої стратегії щодо України поки немає
TSN
2025-07-17T02:18:32Z
Велика Британія та Німеччина готуються підписати оборонну угоду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T02:18:26Z
"Вражає": Келлог висловив захоплення видом української зброї, у якому зацікавлений Трамп
Telegraf
2025-07-17T02:03:01Z
Трампа треба примусити: експерт пояснив, як Київ може посилити тиск на РФ
GlavRed
2025-07-17T01:39:27Z
Берліну не сподобався проєкт нового бюджету ЄС
УкраинФорм
2025-07-17T01:37:19Z
Трамп приходить до розуміння, що мир можливий тільки через силу, – республіканець
24tv
2025-07-17T01:30:37Z
Трамп "мочить" РФ і стане її "могильником": прогноз розпаду Росії
GlavRed
2025-07-17T01:00:37Z
Дипломатія була надскладною: Трампу змогли донести найважливіше задля зміни його риторики
24tv
2025-07-17T00:30:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
В Україні майже 1 000 медзакладів надають розширений пакет медпослуг ветеранам
УкраинФорм
2025-07-17T00:27:15Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Росія залучає дітей до збирання FPV-дронів на окупованих територіях – ЦНС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T02:15:08Z
У Тельців буде поганий настрій: гороскоп на 17 липня
24tv
2025-07-17T02:06:00Z
Жителі Житомирщини придбали за програмою «єВідновлення» 79 квартир і будинків
УкраинФорм
2025-07-17T00:39:04Z
В Одесі посадовців комунальних підприємств викрили у фіктивному бронюванні та розкраданні бюджету
УкраинФорм
2025-07-17T00:06:04Z
Росія атакувала Куп'янськ: що відомо
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:06Z
Як Покровський напрямок став пасткою для окупантів: у Генштабі розкрили деталі
GlavRed
2025-07-16T23:27:18Z
На Мирноградському напрямку росіяни підбираються до Родинського — оглядач
TSN
2025-07-16T23:12:09Z
У Києві провели акцію на підтримку родин зниклих безвісти та полонених військових
ZN UA
2025-07-16T22:46:53Z
СБУ викрила трьох російських агентів, які шпигували за позиціями ЗСУ на Донеччині
УкраинФорм
2025-07-16T22:33:09Z
Виплати для ВПО в Дніпропетровській області: українцям пояснили, як відновити втрачену допомогу
Политека
2025-07-17T02:30:52Z
"Залишили без слів": тисяча тарантулів намагались потрапити до Німеччини у коробках для тортів
Фокус
2025-07-17T02:30:21Z
Пільги для УБД: які знижки надаються на комунальні послуги
ZN UA
2025-07-17T02:24:27Z
У Часовому Яру Сили оборони взяли в полон еліту російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T02:03:58Z
Літній пасажиропотік на кордоні досягає пікових показників - ДПСУ
УкраинФорм
2025-07-17T01:48:37Z
Грошова допомога у разі загибелі військового: які документи потрібні для оформлення
ZN UA
2025-07-17T01:03:39Z
Українські дрони над Москвою: росіяни скаржаться на вибухи
Telegraf
2025-07-17T00:54:50Z
Келлог назвав виробництво українських дронів «неймовірними інноваціями»
УкраинФорм
2025-07-16T23:42:29Z
Уже ефективно збивають "Шахеди": що відомо про дрони-перехоплювачі ODIN Win Hit
24tv
2025-07-16T23:13:46Z
Відомий український артист зізнався у почуттях до Злати Огнєвіч
GlavRed
2025-07-17T02:06:35Z
Суд, штраф, заборона: Емма Вотсон виявилася злісною порушницею закону
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
60-річна Елізабет Херлі розкрила свій головний секрет ідеальних фото
GlavRed
2025-07-16T23:27:25Z
Надя Дорофєєва показала доньку від Positiff: емоційний коментар співачки
GlavRed
2025-07-16T22:27:23Z
У Києві відбувся ексклюзивний показ «Операції Курськ»
УкраинФорм
2025-07-16T21:42:54Z
З високим рейтингом: 5 нових маловідомих серіалів, які ви могли пропустити
24tv
2025-07-16T21:36:39Z
Ексучасниця дуету "Алібі" показала дорослого сина
GlavRed
2025-07-16T20:27:25Z
Не захочеться ставити на паузу: 7 захопливих трилерів, від яких не відірватися
24tv
2025-07-16T20:10:33Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
Поблизу курортного Коблева на Миколаївщині військові виявили та знешкодили декілька якірних мін
УкраинФорм
2025-07-17T02:27:26Z
До суду передали справу викритої на хабарі ексзаступниці керівника Запорізької облпрокуратури
УкраинФорм
2025-07-17T02:09:42Z
На Одещині затримали агентів ФСБ, які готували ракетний удар по сховищу селітри в порту
УкраинФорм
2025-07-17T01:27:26Z
Повідомили про підозру російському військовому, який на Херсонщині зґвалтував жінку під погрозою вбивства
УкраинФорм
2025-07-17T00:54:51Z
У Московській області чули вибухи: повідомляють про атаку дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:54:24Z
10 років ув’язнення отримав мешканець Павлограда, який убив і забетонував матір
Украина Криминальная
2025-07-17T00:18:48Z
Пенсіонерка втратила 60 тис. грн через так званого "банківського" працівника
InternetUA
2025-07-16T23:18:16Z
На Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-16T23:15:13Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T23:12:47Z
Пролежить аж до весни: як правильно зберігати часник, щоб він не гнив
GlavRed
2025-07-17T02:21:59Z
Проблеми стануть вашими друзями, якщо не викинете цю річ. Що може накликати біду
Telegraf
2025-07-17T00:33:10Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T23:12:43Z
День ангела 17 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-16T23:12:17Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T20:27:51Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T20:27:06Z
Ліниві чебуреки без тіста: 10 хвилин — і гора смакоти у вас на столі
Telegraf
2025-07-16T20:15:35Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Народилась у Росії та шкільна любов боксера: що відомо про неймовірну дружину Олександра Усика
24tv
2025-07-17T02:15:04Z
Мілан вибув із перегонів за Ніколасом Джексоном
Football.ua
2025-07-16T21:43:25Z
Лукман повідомив Аталанту про готовність перейти в Інтер
Football.ua
2025-07-16T21:21:36Z
Підтримуємо чемпіона: улюблені страви Олександра Усика – легко приготувати до бою
24tv
2025-07-16T21:06:10Z
Збірна Італії стала першою півфіналісткою жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-16T21:00:25Z
Манчестер Юнайтед може втрутитися у боротьбу Ліверпуля та Ньюкасла за Екітіке
Football.ua
2025-07-16T20:54:44Z
Олександр Усик назвав причини, через які він хоче завершити кар'єру боксера
24tv
2025-07-16T20:30:47Z
Розкішна модель, яка народила нащадка Дюбуа: що відомо про прихований роман суперника Усика
24tv
2025-07-16T20:27:11Z
Динамо Київ — Осієк 0:1 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-16T20:24:54Z
Фірма з евакуації авто зловживала становищем, вимагаючи до 15 тисяч доларів за повернення машин
Топ Жир
2025-07-17T01:18:50Z
Subaru встановлює додаткову плату у 7000 доларів за нову гібридну версію Crosstrek
Топ Жир
2025-07-17T00:48:49Z
Штурмують ринок в Україні: експерти назвали ТОП-5 найнадійніших китайських авто
GlavRed
2025-07-17T00:27:34Z
“Екологічний” завод GM вироблятиме не лише електромобілі, а й великі бензинові авто
Топ Жир
2025-07-17T00:03:56Z
Найпопулярніша модель Mitsubishi перейде на гібридну версію до 2026 року
Топ Жир
2025-07-16T23:18:22Z
Унікальний Mazda RX-7 з фільму “Токійський дрифт” від Veilside був проданий за мільйон
Топ Жир
2025-07-16T23:03:24Z
Volvo почне виробляти позашляховики у США, щоб уникнути митних зборів Трампа
Топ Жир
2025-07-16T22:03:53Z
Порше ніколи не були дешевими, але тепер їх ціни значно зросли
Топ Жир
2025-07-16T20:33:39Z
Цей Pagani Utopia вже має заводські подряпини
Топ Жир
2025-07-16T20:18:59Z
ChatGPT перетвориться на онлайн-магазин: що відомо про співпрацю з Shopify
InternetUA
2025-07-17T02:03:38Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
InternetUA
2025-07-17T01:01:17Z
Fallout 5 отримав офіційне "зелене світло"
InternetUA
2025-07-17T00:01:20Z
Вчені знайшли простий спосіб повернути радість та щастя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T00:00:17Z
Популярна онлайн-платформа блокує акаунти українських підприємців: Федоров відреагував
InternetUA
2025-07-16T22:24:57Z
Світло, що краде ваш сон: як темрява впливає на його якість
Gazeta UA
2025-07-16T21:42:02Z
У ChatGPT сильно спростили створення картинок: тепер можна вибрати один із готових стилів
InternetUA
2025-07-16T21:34:22Z
Google оголосила дату презентації нових пристроїв Pixel
1News
2025-07-16T21:06:26Z
Мільярдери вірять, що ШІ здійснюватиме наукові відкриття: чому Apple не згодна
Фокус
2025-07-16T20:51:47Z