MY.UAНовини
Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні
Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні

Гуцульські весілля: гостей приходить по 200-300 чоловік та святкують 3 дні

Стик кінця осені та початку зими – у Карпатах час піку сезону гуцульських весіль. Їх зазвичай проводять восени, коли всі роботи по господарству закінчено та зібрано врожаї – а отже, є чим пригощати гостей.

До весілля готуються з дитинства

Справити весілля дітям, скільки б їх не було, для справжнього гуцула – батьківський обов'язок і справа честі. А в гуцульських сім'ях буває і десять, і п'ятнадцять дітей. Тому до весілля готуються з їхнього дитинства.

Про традиції та звичаї гуцульських весіль, які досі зберігають у високогір'ї Карпат, KP.UA розповів дослідник Гуцульщини, етнограф, старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський» Іван Зеленчук.

Старший науковий співробітник Національного природного парку «Верховинський» Іван Зеленчук Фото: Суспільне Карпати

Підготовка до весілля розтягується на довгі роки – починають, коли діти ще навіть не доросли до весілля. Це не просто накопичення капіталу на ресторан та весільну сукню – це цілий процес, до якого може бути залучено чи не все село та навколишні населені пункти. Водночас про пропозицію та й взагалі допустимий вік нареченої та нареченого ще навіть мови може не йти.

– Моя донька ще не подорослішала, а ми з її мамою вже постоли приготували, – згадує свій особистий досвід у розмові з KP.UA дослідник Іван Зеленчук. – Це все замовляють у спеціальних майстрів. З постолами була пригода… Пошили, а донька все не виходить заміж… Почала позичати постоли сестрам, які гуляли весілля, – а як не позичити? І постоли «розгулялися». Майстер здивувався, коли я вдруге прийшов весільні постоли для дочки замовляти.

Весільну сорочку вишиває майстриня – це займає з місяць часу. Коштує сьогодні від п'ятнадцяти тисяч. А ще ж кожух, дві запаски, прикраси, ті самі постоли, спідниця, головний убір… Але гуцули не вважають, що це дорого – цей одяг ви носитимете все життя, одягатимете в церкву і на всі свята. Це - дійсно ваш найкращий одяг. Хоча інший би, якби йому запропонували сплатити гуцульське весілля, за голову схопився б – тільки гостей приходить 200-300 чоловік! А гуляють три дні.

Весільні постоли (як і весь гардероб) батьки замовляють нареченій ще задовго до урочистостей. Фото: ФБ Євген Кравс

«У весільному одязі заведено ховати»

У весільному одязі, до речі, і ховають - у горах вважають, що якщо ви хочете на тому світі зустрітися зі своїм чоловіком, то треба, щоб вас поховали у вашій весільній сорочці - і його також у весільному вбранні. Тож у спадок такий одяг переходить не завжди.

- Мій дід 1895 року народження казав мені по-гуцульськи: "У батьків є зобов'язання щодо дітей, а у дітей – сімейні по відношенню до батьків. Ади, Іванко, у мене десять дітей – і всім десяти я зробив весілля", – згадує Іван Зеленчук. – Вісім дочок – кожній треба було дати дерев'яну скриню з одягом, та ще й корову, овець та все інше. Я вважаю, що гуцульське весілля – це найкраще, що можна зробити для своїх дітей. Тому що це велика радість. Своїм дочці та сину я весілля зробив – чоловік 300 гостей було. А обов'язок дітей перед батьками – влаштувати їм, коли настане час, гідний похорон.

Застілля, мабуть, останнє, що цікавить гуцулів на весіллях. Хоча воно, звичайно, обов'язкове, і без традиційних страв тут не обійтись. Але значення йому надають набагато менше. На весілля йдуть не пити-гуляти – цілі тут зовсім інші.

– У нас на Гуцульщині на весілля дивляться не так, як в інших регіонах країни, – зазначає Іван Зеленчук. – Ми йдемо на весілля благословляти молодих. Вони ще не рідні один одному, і завдання гостей, їх побажань зблизити їх настільки, щоб вони стали по-справжньому близькими. Гуцули йдуть на весілля тому, що справді хочуть, щоб ця родина була щасливою та успішною. Чому це у наших інтересах? Бо якщо ця родина буде такою, то всі разом у горах ми виживемо. Карпати – це великий ковчег. Тут вижити можна лише разом. Якщо кожен думатиме лише про себе, просто вимремо.

Тільки на укладання святкової зачіски нареченої йде кілька годин. Фото: ФБ Євген Кравс.

«Князі» та «княгині» в державах з'явилися пізніше, ніж на весіллях

Це і є метою гуцульського «весіллЄ» - продовження життя, роду. Гуцули дуже не люблять російське слово "свадьба" і не розуміють його.

- Ну яка "свадьба" - "весілля", по-нашому "весіллє" - від слова веселитися, - пояснюють гуцули. – Веселитись тому, що з'явилася нова родина, а отже, з'явиться нове життя.

Побажання дітей на гуцульських весіллях є обов'язковим. Але спочатку бажають, щоб у сім'ї було розуміння.

Гуцульське весілля кінець 1930 року - Фото: ФБ Івана Андрусяка.

Перед нарядженням наречена, як і наречений, миються у святій воді. Сама або з допомогою матері та подружок гуцульська наречена вбратися на весілля не може. Її одягає спеціальна жінка, яка лише цим у житті і займається. Весь процес розтягується годин на п'ять – тільки голову нареченої прикрашають години зо три. У волосся також вплітають барвінок та часник. Вічнозелений барвінок символізує довголіття, а часник дарує здоров'я. У гуцулів навіть є така «співанка»: «Якби не цибуля, часник та й не одолень-зілля, то жодна мамка б своїй дитині не зробила весілля». Пояснюють це так – якби не часник, природний антибіотик, діти помирали б ще маленькими. Одолень-зілля у слов'янській міфології – трава-оберег, що захищає від злих духів.

На весіллі наречену та нареченого в Карпатах величають княгинею та князем.

– Моя мама заробляла собі на життя тим, що вбирала гуцульських княгинь, – продовжує Іван Зеленчук. – Княгинею вас кликатимуть лише три дні у житті. До речі, слово «княгиня» на весіллі було первинним, а в державі – вторинне. Спочатку слово "княгиня" використовувалося на весіллях, і тільки потім його почали застосовувати для державних посад. Адже все починалося із сім'ї, племені, роду, а не з держави. Я взагалі-то кандидат фізико-математичних наук, «змінив» фізиці та математиці заради етнографії - але з тією лише умовою, що розв'язуватиму особливі завдання. І збираю ось такі перлинки.

Усі три дні весілля нареченого і наречену називають князем і княгинею. Фото: ФБ Трач Руслан

Найкраща весільна співачка - Чукутиха

Коли княгиня виходить із дому, її обсипають цукерками та пшеницею. Після вінчання в церкві молодята по черзі дивляться на сонце крізь дірку в калачі. Потім цим калачем пригощають усіх гостей – це перша пожертва за їхнє благословення.

- У нас не прийнято жити, як кажуть, «на віру» - якщо вже й пожили так, то або одружуйтесь і живіть по-людськи, або розбігайтеся, - зазначає Іван Зеленчук. – Такий чоловік виявляє величезну неповагу до жінки, як до Божої подоби, і сам їм не є. А жінка свою цінність зводить до нуля. Це не по-нашому.

На столи обов'язково подають гуцульські традиційні страви – це гуцульський білий борщ із копчених ребер, голубці з вареною картоплею, банош, куліш, білі гриби, гуслянку та інше.

Без коней на гуцульському весіллі також не обійтися. Горами не всяка машина проїде, а подекуди й зовсім ніяка. Їхати якщо і вийде, то лише до певної позначки – далі або пішки, або на коні. Кінь також не кожен підійде – потрібні особливі гуцульські коні, поголів'я яких у Карпатах почали відроджувати кілька років тому. Такий кінь пристосований до гірських важкопрохідних стежок. У високогірному селі Криворівня в Івано-Франківській області на весіллі одного з газд «працювали» 16 пар коней – 32 коня.

Звичайно, ніяк не обходиться на гуцульському весіллі і без пісень. Жодних діджеїв - запрошують співачок, які співають лише на весіллях і знають масу весільних пісень. Саме такою, до речі, була і відома « гуцулка з люлькою » – Чукутиха. Вона вважалася найкращою весільною співачкою в районі – могла співати три дні і жодного разу не повторитись.

Жодне гуцульське весілля не обходиться без упряжки коней. Фото: ФБ Євген Кравс.

Пісня дохристиянським богиням

Один із обов'язкових рядків, які потрібно проспівати на гуцульському весіллі, – «Сіда-Ріда-Дана». Напевно, багато хто чув цей спів, принаймні, у західних областях, але навряд чи знають його значення… Це одне з останніх відкриттів дослідника Івана Зеленчука.

- Сіда, Ріда, Дана – це дохристиянські богині, їхні імена вам більше знайомі як Ісіда – богиня материнства, Іріда – богиня веселки, яка поєднує небо та землю, і Дана – богиня води, – розкриває таємницю відомого співу Іван Зеленчук. - У їхніх іменах, подібно до того, як і Ісуса у нас називають Сус, прибираючи «і», на Гуцульщині вкоротили. Ісіда «прийшла» до нас із Єгипту, Іріда – з Давньої Греції, а Дана – слов'янська богиня. Ще цікаво, що у слов'янській міфології є богиня весни Лада, а в нас на Гуцульщині є слово «ладкати» – це означає співати весільні пісні. Гуцули моляться дохристиянським богиням на християнському весіллі... А ось співати, припустимо, про «кукушку» погано – вважається, що ти вже опустився на рівень прославлення природи. «Сіда-Ріда-Дана» на весіллі хоч раз, але заспівати треба.

Гуцульське весілля Ворохта 1934 Фото: ФБ Етногалерея Роксоляні Шимчук

Також для гуцульського весілля рубають дві метрові сосни – це обов'язковий символ єднання сім'ї. Їх пов'язують разом.

- Я лише років зо два як відв'язав від яблуні весільне деревце доньки – переніс у будинок, - зазначає 71-річний Іван Зеленчук. – Раніше для нього рубали кедри, але тепер уже все вирубали, тож рубають сосни. Два деревця "княгині та князя" - це сучасна модифікація, трохи профанація. Колись для князя брали не деревце, а дерев'яний макогон – фалічний символ. Прикрашали його квітами. Дід розповідав, що ця традиція збереглася до 1920-х років, потім над цим символом стали сміятися - і з того часу почали два деревця рубати.

Після весілля слуга князя (дружка) прив'язує це деревце у саду чи десь закріплює у дворі. Потім служки (дружки) княгині обливають князя водою. Причому так, що хоч вичавлюй, а не пару крапель. Сенс – щоб вода благословила народження дітей.

А весільні деревця мають стояти у дворі, що називається, вічно. Викидати їх не можна – їх зберігають до кінця.

Обов'язковий символ гуцульського весілля – два зв'язані між собою деревця. Фото: ФБ Євген Кравс

Теги за темою
Закарпаття
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Завдяки Shorts, Minecraft та Roblox росіяни ллють пропаганду у вуха українських дітей — Коваленко
ZN UA
2025-04-30T11:39:14Z
Принц Вільям і Кейт Міддлтон відзначили 14 років шлюбу на острові Малл
360ua.news
2025-04-30T11:36:49Z
Скільки людей живе на Землі у 2025 році: актуальні дані
Факти ICTV
2025-04-30T11:34:25Z
Розкриті технічні характеристики південнокорейського бойового підводного човна HDS-1500
InternetUA
2025-04-30T11:31:04Z
Чому на кладовищі не можна дивитися на чужі могили: табу та народні перестороги
GlavRed
2025-04-30T11:27:52Z
З українців здирають гроші за комуналку: що відомо про шахрайську схему
GlavRed
2025-04-30T11:27:50Z
Ванна Дмитра Кулеби у стилі неокласики: який вона має вигляд
24tv
2025-04-30T11:27:06Z
Росію атакували дрони: ймовірно, "прилетіло" по складах оборонного підприємства в Муромі
24tv
2025-04-30T11:27:02Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський підписав закон про нові виплати сім’ям цивільних полеглих, які захищали Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T11:37:10Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-04-30T11:37:02Z
В Axios дізналися, що Зеленський сказав Трампу під час їхньої зустрічі в Римі
ZN UA
2025-04-30T11:36:26Z
Критичні дні для миру: США тиснуть на Путіна, вимагаючи дій, а не слів
Vlasti
2025-04-30T11:36:01Z
Суд у США зобов’язав USAGM виділити Радіо Свобода кошти на квітень, затверджені Конгресом
InternetUA
2025-04-30T11:28:47Z
Стало відомо, що випрошує Путін в обмін на 3-денний режим тиші
GlavRed
2025-04-30T11:27:25Z
ЗМІ повідомили про масштабну кібератаку на систему державних реєстрів Польщі
Европейская правда
2025-04-30T11:24:49Z
Розвідка РФ розширює діяльність у Європі: Павленко про роботу агентів Кремля
Факти ICTV
2025-04-30T11:22:54Z
Новий "Загін самогубців": Marvel за допомогою "Громовержців" врятували кіновсесвіт
Фокус
2025-04-30T11:30:48Z
40-річна Тіна Кароль вперше висловилась про ін'єкції краси й зізналася, чи колола собі ботокс
24tv
2025-04-30T11:27:46Z
У віці 100 років померла Прісцилла Пойнтер – зірка фільму Жахіття на вулиці Вʼязів
Факти ICTV
2025-04-30T11:16:16Z
Кіркоров знову обікрав Ірину Білик: цього разу – поцупив ідеї костюмів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T11:03:27Z
Ці джинси найкращі у світі: 10 брендів, про які ви повинні знати
24tv
2025-04-30T10:57:48Z
Ваш ідеальний кіновсесвіт: 3 високорейтингові серіали, в яких хотілося б жити
24tv
2025-04-30T10:51:23Z
«Усі ваші звички видно у дзеркалі»: Тіна Кароль про свій догляд, ботокс і дієти
Вива
2025-04-30T10:48:33Z
Російська співачка Синецька отримала посвідку на проживання в Україні й зізналась, де мешкає
24tv
2025-04-30T10:42:13Z
"Не анонсуємо це": Кошовий розповів про зустрічі із Зеленським під час війни
Фокус
2025-04-30T10:36:26Z
Україна завершила скринінг ЄС щодо підприємництва і промислової політики
Европейская правда
2025-04-30T11:37:40Z
Мінімальна та максимальна пенсії: які виплати можна отримати в травні
Фокус
2025-04-30T11:30:38Z
Українська бобово-соєва асоціація запрошує на Всеукраїнський день поля
AgroPortal
2025-04-30T11:30:33Z
Як оподатковуватимуть продавців на Olx, Rozetka та Prom: деталі законопроєкту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T11:30:24Z
Знову буде доступний усім: в Україні обвалилась ціна на базовий овоч
GlavRed
2025-04-30T11:27:45Z
Засновнику збанкрутілої криптоплатформи Celsius Network Олександру Машинському загрошує 20 років ув’язнення
ITC
2025-04-30T11:25:48Z
ВВП Індії у 2025 році: на якому місці країна
Факти ICTV
2025-04-30T11:25:13Z
Швейцарія збільшить імпорт яєць, щоб уникнути дефіциту
Европейская правда
2025-04-30T11:25:05Z
Засуджено експосадовців, причетних до заволодіння понад ₴98 млн. Укрзалізниці
Украина Криминальная
2025-04-30T11:24:37Z
На Рівненщині збили ворожу ціль: деталі від ОВА
24tv
2025-04-30T11:36:34Z
Жінка втратила понад 140 тисяч гривень, повіривши у «легкий заробіток» в інтернеті
InternetUA
2025-04-30T11:28:04Z
"Мене привалило на ліжку, чую – син кричить": як харків'яни рятувалися від масованої атаки БпЛА
24tv
2025-04-30T11:21:54Z
У Києві фотограф-росіянин задушив співмешканку-модель
Украина Криминальная
2025-04-30T11:12:30Z
За зґвалтування малолітньої дівчинки мешканця Кременчуцького району засудили до 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-04-30T11:10:00Z
$14,5 тис. за переправлення ухилянта через кордон – двом громадянам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-04-30T10:54:16Z
Вибухнуло за 30 метрів: внаслідок удару по Харкову серйозно постраждала лікарня
24tv
2025-04-30T10:51:03Z
У Польщі поліція затримала двох українців: їх підозрюють у вбивстві
Telegraf
2025-04-30T10:45:48Z
У вбивстві пенсіонерки у центрі Львова підозрюють її сина
Украина Криминальная
2025-04-30T10:45:29Z
Великий шматок шашлика застряг у стравоході: львівські лікарі врятували життя підлітка
24tv
2025-04-30T11:21:40Z
Учені дізнались, які фізичні вправи покращують стан пацієнтів з раком
Факти ICTV
2025-04-30T10:28:44Z
Почервоніють на 10 днів раніше: як шпилькою прискорити дозрівання помідорів
GlavRed
2025-04-30T10:25:39Z
Як покращити якість сну за допомогою звичайного мила - простий, але дієвий метод
GlavRed
2025-04-30T10:25:24Z
МОЗ назвав терміни тендеру на відбудову «Охматдиту» та вартість консервації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:00:42Z
Вакцина проти прищів: французькі вчені створили нові ліки проти акне
24tv
2025-04-30T08:18:21Z
Пересадка калу допомогла людям побороти хронічний біль: важливе відкриття
24tv
2025-04-30T07:42:08Z
Конкуренція між аптеками в Україні робить ліки доступнішими, ніж в Європі
Факти ICTV
2025-04-30T07:40:13Z
У світі може з'явитись перша вакцина від акне
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T07:24:39Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Полтаві з 1 травня: місцевих попередили про зміни
Политека
2025-04-30T11:31:21Z
Демченко повідомив, що роблять окупанти на Сумщині
Gazeta UA
2025-04-30T11:24:52Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 1 травня: які неприємні сюрпризи готує день
Политека
2025-04-30T11:16:59Z
У шахрайському заволодінні коштами по програмі «Муніципальна няня» підозрюється мешканка Стрийщини
Украина Криминальная
2025-04-30T11:00:32Z
ГУР і ЦПД опублікували дані понад десяток кремлівських пропагандистів та "воєнкорів"
24tv
2025-04-30T10:48:46Z
ЦПД спростував російський фейк про «здачу Сум»: Ворог проводить ІПСО для нагнітання паніки
УкраинФорм
2025-04-30T10:48:11Z
В час коли Київ оплакує загиблих, столичні чиновники святкують
Khreschatyk
2025-04-30T10:40:30Z
У ДПСУ розповіли про ситуацію вздовж кордону на Сумщині та Харківщині
24tv
2025-04-30T10:36:31Z
Подорожчання проїзду в Київській області з 1 травня: зростання цін вдарить по фінансам, кого саме зачепить
Политека
2025-04-30T10:31:23Z
Сім рослин, які відлякують щурів: що посадити у дворі
Gazeta UA
2025-04-30T11:39:53Z
Найкращі мами за зодіаком: ТОП-4 знаки, просто створені для виховання дітей
GlavRed
2025-04-30T11:27:45Z
У весняно-літній сезон обов'язковий до приготування: найсмачніший рецепт зеленого борщу
24tv
2025-04-30T11:18:02Z
Один дорогий аромат, який обожнюють француженки й Дуа Ліпа: як він виглядає
24tv
2025-04-30T11:10:19Z
Морква виросте великою та смачною: рецепт натурального добрива
Gazeta UA
2025-04-30T10:45:33Z
Критика почута: піраміди Гізи відреставрують у 2025 році – доступ до них обмежено
24tv
2025-04-30T10:42:23Z
Коли і як садити кукурудзу: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-30T09:51:33Z
Смачніше за магазинне: готуємо шоколадне масло, яке перенесе в дитинство
24tv
2025-04-30T09:45:18Z
Як позбутися котячих бліх у домі та не нашкодити пухнастику
24tv
2025-04-30T09:30:36Z
Олександр Усик дебютує в Голлівуді: вийшов трейлер фільму Розгромна машина
Факти ICTV
2025-04-30T11:37:27Z
ЗМІ назвали гравців, яких Алонсо хоче бачити у «Реалі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T11:27:46Z
Росіяни на фронті вбили українського спортсмена Андрія Дзюбана
24tv
2025-04-30T11:03:33Z
Побив цього покидька двічі, – Ф'юрі заявив, що хоче провести трилогію з Усиком
24tv
2025-04-30T11:03:06Z
Інгулець зберіг мінімальну перемогу над Зорею
Football.ua
2025-04-30T10:55:57Z
Де Лігт і Діалло повернулися до тренувань у загальній групі Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-30T10:52:12Z
Німецька гімнастка провела збори в академії коханки Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T10:51:11Z
Наполі може посилитися Орсоліні
Football.ua
2025-04-30T10:28:26Z
Баєр відправить в оренду скандального українського нападника: де продовжить кар'єру Степанов
24tv
2025-04-30T10:27:11Z
У вас французьке авто? Тоді ці моторні оливи для вас!
AutoCentre
2025-04-30T11:34:29Z
Біоетанол уб'є ваше авто? Розвіяно головний міф серед водіїв
Telegraf
2025-04-30T11:06:18Z
Очікується в Україні: дебютував електрокросовер за $20 000 із запасом ходу 600 км
Фокус
2025-04-30T11:00:50Z
Від $44 000: електричний мінівен Kia PV5 вивели на європейський ринок
AutoGeek
2025-04-30T11:00:23Z
Mercedes відкидає концепцію електромобілів як “побутових приладів на колесах”
Топ Жир
2025-04-30T10:45:11Z
Завод Tesla Semi в Неваді цього року випустить серійні електричні вантажівки
AutoGeek
2025-04-30T10:07:49Z
Весняні переваги від Skoda: спеціальні знижки на Octavia
AutoCentre
2025-04-30T10:04:26Z
Toyota в альянсі з Waymo розроблятиме автономні авто
Gazeta UA
2025-04-30T10:03:23Z
Ексклюзив за $700 000: у Києві засвітився новітній заряджений кросовер Rolls-Royce
Фокус
2025-04-30T09:31:27Z
Хакери атакували польські держреєстри та застосунок mObywatel
24tv
2025-04-30T11:33:35Z
Календар магнітних бур на травень 2025: найнебезпечніші дати
Фокус
2025-04-30T11:30:25Z
Імовірність катастрофи 62%: майбутнє Землі під загрозою через "переломні моменти", що насуваються
Фокус
2025-04-30T11:30:04Z
"Зникають зі столу швидше, ніж готуються": рецепт бомбічного сніданку
GlavRed
2025-04-30T11:27:25Z
Новий водний світ: ця планета не схожа ні на що, коли-небудь бачене астрономами
Фокус
2025-04-30T11:22:50Z
Улюблена гра повертається на Android після 10 років, додаючи нові світи і персонажів
24tv
2025-04-30T11:12:03Z
Японські геймери перейменували Clair Obscur: Expedition 33 на «Щось 33», бо не могли вимовити назву
ITC
2025-04-30T11:10:22Z
Замінить сталь і бетон. Вчені створили надміцний матеріал з деревини
ITC
2025-04-30T11:10:07Z
ТОП 8 клавіатур: для ігор, офісу, тексту і повного дзену
ITC
2025-04-30T11:10:04Z