MY.UAНовини
Масові аварії, "канібалізм", зменшення рейсів та невідворотні трагедії – санкції Заходу болюче вдарили по авіації Росії
Масові аварії, "канібалізм", зменшення рейсів та невідворотні трагедії – санкції Заходу болюче вдарили по авіації Росії

Масові аварії, "канібалізм", зменшення рейсів та невідворотні трагедії – санкції Заходу болюче вдарили по авіації Росії

Критична ситуація в цивільній авіаційній галузі Росії склалася через західні санкції, які хоча й обмежено та все ж таки діють. Тамтешні авіакомпанії втратили доступ до західного обладнання та сервісу. Результат — кількість інцидентів з пасажирським авіатранспортом в Росії різко зросла з початку війни в Україні.

Через неможливість придбати потрібні запчастини парк іноземних лайнерів російських авіакомпаній поступово зношується. Санкційні обмеження змусили росіян займатися "канібалізмом" – розбирати на запчастини одні літаки, щоб ремонтувати інші. Через це літаки західного виробництва вже майже два роки не отримують підтвердженого виробниками технічного обслуговування.

Що зараз відбувається з авіацією у Росії та на який розвиток подій можна чекати з часом – у матеріалі OBOZ.UA.

П'ять аварій за два дні

З початку повномасштабного вторгнення літаки російських авіакомпаній все частіше змушені здійснювати жорсткі приземлення через раптові несправності. Лише за два дні, 1 і 2 грудня, щонайменше 5 літаків в Росії зіткнулися з технічними проблемами. Так, 1 грудня Airbus A321 "Аерофлоту" рейсом Калінінград-Москва аварійно приземлився в Петербурзі через спрацювання індикації системи кондиціювання кабіни пілотів. Того ж дня Boeing 737 Аерофлоту рейсом з Москви терміново сів у Південно-Сахалінську через індикацію падіння тиску на одному з шести коліс стійки шасі. 1 грудня у Новосибірську сів літак Superjet 100 компанії з 78 пасажирами на борту. У нього відмовили автопілот та закрилки. Причому приземлитися він зміг лише на десятому колі.

Наступного дня, 2 грудня, Airbus А321 "Аерофлоту" рейсом Москва-Петербург сів у Шереметьєво через відмову лівого двигуна, а в Тюмені здійснив аварійну посадку з неназваної технічної причини літак Superjet 100, який летів до Уфи з 71 пасажиром на борту.

Також повідомляється, що 2 грудня авіакомпанія S7 Airlines оголосила про скорочення польотної програми за декількома напрямками. Перевізник пояснив це "сезонним перерозподілом літаків та оптимізацією розкладу". Зокрема, буде скасовано польоти з Москви в Нижній Новгород і Челябінськ. Крім того, скоротиться кількість щотижневих рейсів зі столиці до Волгограда, Пензи, Санкт-Петербурга, Новосибірська та інших міст.

Ламаються утричі більше

За перші вісім місяців цього року було зафіксовано понад 150 різних "нештатних" ситуацій. Тоді як за попередні п’ять років за аналогічний період у середньому фіксувалося 50 несправностей, – про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України, представникам якого вдалось здобути великий обсяг закритих службових документів федерального агентства повітряного транспорту - "Росавіації".

За здобутою інформацією, найчастіше у літаків російських авіакомпаній ламаються двигуни. Це майже третина від усіх випадків. На другому місці проблеми з шасі. Також зустрічаються проблеми з гальмами, закрилками, системою кондиціювання та лобовим склом.

Серед усіх літаків, що експлуатують російські авіакомпанії, майже дві чверті бортів "пережили" не сертифіковане обслуговування з використанням запчастин невідомого походження. Головним джерелом запчастин став "канібалізм" інших літаків. На початок цього року принаймні 25-30% від усього цивільного флоту Росії зазнало ремонту за допомогою "канібалізму".

Зважаючи на це, лише за рік російський авіафлот скоротився з 900 літаків на початку 2022 року до менше аніж 800 літаків.

У ГУР зазначають, що аналіз характеру авіаційних інцидентів з отриманих документів вказує, що низка відмов, особливо пов’язаних з двигунами, шасі і механізацією крил, має системний характер, що з часом призведе до колапсу авіаційної галузі країни-агресора.

Бан від ІСАО

Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) поставила Росії "червоний прапорець" на сторінці аудиту результатів безпеки польотів.

ICAO виявила серйозну проблему в галузі безпеки щодо здатності Росії належним чином контролювати повітряні судна, що знаходяться під її юрисдикцією.

"Червоний прапорець" було присвоєно у 2018 році державі Бутан, а тепер з'явився у Росії. На практиці це означає, що всі інші держави світу можуть відмовити російським літакам у використанні їхнього повітряного простору через небезпечний стан літаків із РФ.

ICAO не може щось дозволяти або забороняти, вона може тільки рекомендувати і повідомити. Але на підставі цієї інформації інші країни можуть забороняти літакам російських авіакомпаній використання свого повітряного простору, що на практиці і відбувається.

Визнали очевидне

Російська влада фактично визнала, що західні санкції, накладені на її авіагалузь через вторгнення в Україну, поставили під загрозу безпеку польотів російськими авіакомпаніями. Про це йдеться в повідомленні МЗС Росії про скаргу, подану до ради ІКАО.

Кремль назвав "неправомірними накладені на країну обмеження, а саме заборону на постачання до Російської Федерації літаків та запчастин до них, їхнє технічне обслуговування та страховку, використання повітряного простору". Крім того, Росія незадоволена затриманням суден за кордоном та обмеженням доступу до метеорологічної інформації для аеронавігації.

"Своїми діями держави-відповідачі поставили під загрозу безпеку польотів міжнародної цивільної авіації та серйозно підірвали взаємну довіру, яка є основою системи міжнародної авіації протягом уже майже 80 років", – зазначили в МЗС країни-агресора.

На черзі масове скорочення

В російській авіабудівній корпорації "Іркут" підрахували, що до кінця 2030 року в експлуатації залишиться до трьох десятків із понад 150 раніше випущених літаків Superjet.

За повідомленнями російських ЗМІ, при цьому авіакомпанії, які експлуатують цей тип повітряних суден не розраховують на можливість ремонтів двигунів в Росії, а планують робити це в Ірані.

"В умовах дефіциту двигунів та відсутності можливості здійснювати ремонт його "гарячої частини" через відпрацювання ресурсу встановлених на SSJ-100 французько-російських двигунів SaM-146 до кінця 2030 року в експлуатації можуть залишитися тільки 28 "Суперджетів", вважають в "Іркуті" та Об’єднаній двигунобудівній корпорації.

Також очікується, що повноваження щодо продовження ресурсу та капремонтів старих двигунів SaM-146 будуть передані до технічних центрів Ірану, де "накопичено 40-річний досвід робіт з іноземними моторами".

Росія втрачає "кукурудзник"

Російські компанії попередили про ризики зупинки польотів на "кукурудзнику" Ан-2, який розрахований на перевезення 12 пасажирів, а дальність польоту з повним завантаженням становить близько 800 км.

Авіакомпанії зіткнулися з ризиком зупинки польотів на таких суднах через проблеми з постачанням імпортних запчастин.

За даними СибНІА за останній час, загальна кількість Ан-2 у Росії скоротилася в порівнянні з 2015-м на 32,5% і склала 1012 машин. За той же період кількість "кукурудзників" із сертифікатами льотної придатності (мають право літати) знизилася на 14,5%, до 218 літаків.

У Росії вже відкрито визнають, якщо не вирішити проблему з постачанням запчастин, через півроку машини почнуть вставати. Процес зупинки парку Ан-2 може бути "досить швидкоплинним", їхній флот скорочуватиметься швидше, ніж оператори почнуть отримувати повітряні судна на заміну.

Якщо раніше на авіаремонтних заводах для сервісу Ан-2 використовувалися абсолютно нові компоненти, то зараз у хід йде безліч комплектуючих, які вже були у використанні.

Кількість аварій буде зростати

"Процес деградації російської авіаційної галузі продовжуватиметься незважаючи на обмежений вплив санаційного режиму, який було запроваджено. Значні проблеми на росіян чекають через півтора-два роки", – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив авіаексперт Богдан Долінце.

"Перші дзвіночки стосовно того, що проблеми через санкції дають про себе взнаки, у Росії пролунали ще восени 2022 року, коли ІСАО видав цій країні червону картку, – говорить Богдан Долінце. Це означає, що наразі у РФ відбуваються невідворотні процеси деградації у авіації, що є за міжнародними правилами є небезпечним.

За два роки дії санкційного режим більше 100 бортів у РФ було виведено з експлуатації, а частину було розібрано у процесі "канібалізації". Ті літаки, які лишилися, а це десь 800 машин, третина з них не можуть повноцінно виконувати авіаперевезення через брак запчастин. Ремонт того чи іншого судна раніше займав 4-5 днів, а зараз 4-5 тижнів.

Так, на сьогодні можна констатувати той факт, що Росія в певній мірі знайшла можливість обходу санкцій та має обмежену можливість отримувати запчастини. Схема проста. Авіакомпанія третьої країни купує собі нові запчастини, а старі ніби списує, а насправді перепродує до РФ. До слова, жодна з таких от компаній-посередників не понесла покарання. Та навіть такий підхід є небезпечним, адже росіяни використовуючи старі деталі наражають свої судна на ризик збоїв та несправностей, що ми й спостерігаємо сьогодні".

На думку авіаексперта, поки мова не йде про те, що за місяць чи навіть рік вся російська авіація може зупинитися, але негативні процеси тривають і вони будуть лише зростати. Авіапарк агресора буде й надалі деградувати та скорочуватися. Якщо за перший рік санкцій їхній повітряний флот вже скоротився на 100 одиниць, то зрозуміло, що кожен наступний рік буде ще гіршим у цьому відношенні.

"Такий розвиток подій призведе до того, що кількість літаків, які можуть виконувати безпечні польоту невпинно буде скорочуватися. В той же час, пропорційно цьому процесу буде зростати кількість аварійних інцидентів. За такої ситуації серйозні авіакатастрофи – лише питання часу. На мій погляд, гранична дата певного запасу міцності для російської авіації – кінець 2025 року. До цього часу їхній повітряний флот реально може деградувати до дуже рівня країн так званого третього світу, а може й гірше. Але це за умови повноцінного санкційного режиму та повного закриття для росіян ринку запчастин та технологій Заходу", – констатував Олег Долінце.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Місячне затемнення у вересні: Терезам - зміни, Дівам - нові цілі, Тельцям - виконання бажання
GlavRed
2024-09-21T06:33:17Z
Приклад порядних сім'янинів – найкращі чоловіки за знаком зодіаку
24tv
2024-09-21T06:33:00Z
Як правильно мити мультиварку всередині: спосіб, який виручить кожну господиню
GlavRed
2024-09-21T06:27:13Z
Рецепт легкого пирога з тістом філо та сирною начинкою: виходить дуже смачно
Политека
2024-09-21T05:31:28Z
Пояснення стане сюрпризом: як часто потрібно пилососити будинок - точна цифра
GlavRed
2024-09-21T03:27:30Z
Гороскоп на завтра 22 вересня: Овнам - ланцюжок невдач, Володіям - прилив енергії
GlavRed
2024-09-21T03:27:09Z
Мʼясо виходить дуже ніжним: фіналістка "Мастер Шеф" дала рецепт смачного гуляшу
Политека
2024-09-21T03:03:45Z
Як випрати взуття в пральній машині: правила, які збережуть техніку
GlavRed
2024-09-21T00:27:45Z
5 головних помилок, які допускають жінки при нанесені губної помади
GlavRed
2024-09-20T23:27:26Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Втома часом брала гору, – Олександр Терен поділився враженнями від участь у шоу "Холостяк"
24tv
2024-09-21T06:39:06Z
Від паралімпійської чемпіонки до Лобановського: 5 українських фільмів про спортсменів
24tv
2024-09-21T06:33:28Z
Падіння Ерегіона у серіалі «Володар перснів»: як це було у книгах Толкіна
ITC
2024-09-21T05:46:08Z
Один скелет: скандальна російська співачка екстремально схудла
GlavRed
2024-09-21T05:45:26Z
Улюбленець Злати Огнєвіч незадоволений неповноцінною "Дією": "Дискримінаційний сором..."
Знай
2024-09-21T03:51:37Z
Держкіно зреагувало на показ у Сербії пропагандистського фільму Кустуріци про УПЦ МП
УкраинФорм
2024-09-20T21:36:47Z
Одна з найкращих кінцівок в історії Netflix: чому варто подивитися фільм "Його три доньки"
24tv
2024-09-20T20:48:22Z
Барселона хоче продовжити контракт із Педрі
Football.ua
2024-09-21T06:30:52Z
Мареска: Челсі планує більше трансферів наступного літа
Football.ua
2024-09-21T06:22:43Z
Фергюсон: Я починаю хвилюватись через стан свого здоров’я
Football.ua
2024-09-21T05:51:53Z
Розпочинається 7-й тур футбольної Прем'єр-ліги України
УкраинФорм
2024-09-21T05:33:54Z
Дідик: У Динамо Київ більше сильних, аніж слабких сторін
Football.ua
2024-09-21T05:22:36Z
УПЛ. Анонс матчiв першого дня 7-го туру
Football.ua
2024-09-21T05:18:20Z
Йович усе ж таки не потрібен Мілану
Football.ua
2024-09-21T05:04:04Z
Динамо — Рух. Напередодні
Football.ua
2024-09-21T04:42:28Z
Неймовірна футбольна головоломка: потрібно знайти дивний м'яч за 14 секунд
GlavRed
2024-09-21T03:27:43Z
На Байдена чекає напружений тиждень переговорів, але союзники вже фокусуються на Трампі і Гарріс
TSN
2024-09-21T06:51:15Z
«Злодії у законі» і повно­масштабна війна в Україні: хто втік, хто сидить, кому направили повістку
Украина Криминальная
2024-09-21T06:42:24Z
До посольства Росії в Канаді викликали саперів
УкраинФорм
2024-09-21T06:37:13Z
Нічна атака Росії на Кривий Ріг: влада оприлюднила фото наслідків
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:36:15Z
Копіюють Гітлера: як Москва створює новий воєнний блок
GlavRed
2024-09-21T06:27:17Z
Мирний план і дві вимоги Києва: названо сценарій зустрічі Зеленського і Байдена
GlavRed
2024-09-21T06:27:04Z
Уряд Сербії підтримав відновлення обов’язкової військової служби
Европейская правда
2024-09-21T06:22:34Z
Після атаки безпілотників у Тверській області та Краснодарсрому краї РФ горять арсенали
Украина Криминальная
2024-09-21T06:18:11Z
Політичним процесом в Україні тепер заправляють громадські організації – Лиховій
ZN UA
2024-09-21T06:16:38Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Чи зросте пенсія по інвалідності для людей з III групою у жовтні
24tv
2024-09-21T06:45:55Z
Розмістили у квартирах українців: чому курських біженців селять у Маріуполі
24tv
2024-09-21T06:45:26Z
Кулеба закликав громади подавати запити щодо ресурсів для проходження опалювального сезону
УкраинФорм
2024-09-21T06:45:14Z
Був огидним і в жахливому стані: жінка зробила неймовірний ремонт у новому будинку
24tv
2024-09-21T06:24:36Z
Чому на телефонах за часів СРСР були не лише цифри, а й літери
InternetUA
2024-09-21T06:22:21Z
Українцям у Німеччині роздадуть гроші: скільки отримають біженці
Знай
2024-09-21T06:21:15Z
США можуть поставити Україні плануючі авіабомби для винищувачів F-16 – Politico
ZN UA
2024-09-21T06:18:36Z
У Казахстані 400 ув'язнених влаштували бунт у колонії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:45:33Z
Поліція Київщини розшукує 10-річного хлопчика з Боярки
Украина Криминальная
2024-09-21T06:42:44Z
На Харківщині за добу внаслідок обстрілів - двоє загиблих, 21 постраждалий
УкраинФорм
2024-09-21T06:36:43Z
Частину України охопила повітряна тривога: є загроза балістики
TSN
2024-09-21T06:36:06Z
У Краснодарському краї РФ палає і детонує склад боєприпасів
GlavRed
2024-09-21T05:45:41Z
Внаслідок ударів по Херсонщині впродовж доби загинули двоє людей
УкраинФорм
2024-09-21T05:45:29Z
До довічного ув’язнення засуджено двох російських покидьків, які розстріляли автомобіль з цивільними на Чернігівщині
Украина Криминальная
2024-09-21T05:45:08Z
Смертельну різанину в Роттердамі розслідують як можливий теракт
Европейская правда
2024-09-21T05:43:09Z
На Хмельниччині вдову військового судять за катування "відьми": що сталось
TSN
2024-09-21T05:39:33Z
Колабораційна діяльність і критична інфраструктура: виклики правового регулювання
Украина Криминальная
2024-09-21T06:24:24Z
Чому болять мʼязи після спорту: що таке кріпатура та як її побороти
24tv
2024-09-21T05:48:40Z
5 причин, чому роботи можуть стати найкращими лікарями в майбутньому
InternetUA
2024-09-21T05:01:27Z
Бачити означає вірити: прорив у генній терапії, який дає зір сліпим
Portaltele
2024-09-21T04:51:59Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Окупанти поцілили по Харкову трьома авіабомбами, постраждали мирні мешканці
Мій Харків
2024-09-21T06:52:09Z
На Харківському напрямку за добу відбулося три ворожих атаки, на Куп’янському окупанти здійснили 19 атак — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-09-21T06:43:42Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 21 вересня
Мій Харків
2024-09-21T06:40:05Z
Росіяни відняли у нього дар мови: історія українського матроса після 2,5 років у полоні
24tv
2024-09-21T06:30:32Z
Росія тисне на Курахівському та Покровському напрямках: карта бойових дій станом на 21 вересня
24tv
2024-09-21T06:30:02Z
У Київській, Чернігівській та низці інших областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-09-21T06:21:56Z
Шпигував за ЗСУ під Бахмутом: російський агент дістав 16 років тюрми
УкраинФорм
2024-09-21T06:09:29Z
Росіяни минулої доби поранили 17 жителів Донеччини
УкраинФорм
2024-09-21T06:09:14Z
Пам’яті добровольця Віталія Альміза
УкраинФорм
2024-09-21T06:06:50Z
Водіям у Польщі розповіли, як оцінка авто впливає на кінцеву вартість страховки
Хвиля
2024-09-21T01:06:50Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
Курс валют на вихідні, 21-22 вересня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-09-21T06:51:48Z
Економічне бронювання не захистить: кого забере ТЦК
Знай
2024-09-21T06:36:31Z
Без пільг на комуналку за однієї умови: українців планують позбавити допомоги
Политека
2024-09-21T06:33:42Z
Оподаткування ФОПів з 1 жовтня: до чого потрібно готуватися
ZN UA
2024-09-21T06:31:42Z
Хліб по 40 гривень: як нові податки вдарять по гаманцях українців
Хвиля
2024-09-21T06:30:34Z
Господарство на Прикарпатті планує довести площі спаржі до 50 га
AgroPortal
2024-09-21T06:30:25Z
Компанія "Антонов" припинила роботи над новим літаком "Мрія": у чому причина
ZN UA
2024-09-21T06:19:13Z
Ціна зросла: скільки коштує цибуля в Україні
ZN UA
2024-09-21T06:01:14Z
Кукурудза і фуражна пшениця дорожчають
AgroPortal
2024-09-21T06:00:23Z
Парадокс випромінювання чорних дір Стівена Гокінга може бути нарешті вирішений
Portaltele
2024-09-21T06:52:54Z
Як подовжити термін служби батареї вашого смартфону: 5 простих методів
InternetUA
2024-09-21T06:31:36Z
Vivo Watch 3 виходить на міжнародний ринок
Portaltele
2024-09-21T04:51:47Z
Як змінювалася температура Землі за останні 500 мільйонів років
Portaltele
2024-09-21T04:51:02Z
Знайти 3 відмінності між картинками зможуть лише справжні детективи: складна загадка
GlavRed
2024-09-21T04:27:07Z
Німеччина створить перший у світі мобільний квантовий комп’ютер до 2027 року
InternetUA
2024-09-21T04:01:42Z
Чоловік відвідав барбера, і тепер на весіллі друга може сам стати головною зіркою
24tv
2024-09-21T03:54:57Z
Як пробити унітаз без вантуза: звичайна пляшка врятує в найнеочікуваніший момент
GlavRed
2024-09-21T03:27:40Z
Apple знову переносить дату виходу найпопулярнішого iPad
InternetUA
2024-09-21T03:01:48Z