MY.UAНовини
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Різдво та Новий рік на підході, а настрою немає, передчуття свята не з'являється. Як налаштуватися на різдвяно-новорічні свята під час війни? Чи треба взагалі відзначати? Чому важливо радіти, попри все?

Про це KP.UA розповіла психолог, арт-терапевт та спеціаліст міжнародної благодійної організації SOS Children`s Villages Ольга Голубицька.

Заборонити собі святкувати – значить, порадувати ворога

- Ольго, як повірити в різдвяно-новорічні чудеса, коли війна триває, ціни зростають, за близьких турбуєшся, ще й зневіра накочує? Чи є спосіб подарувати собі та близьким новорічний настрій та й чи треба сьогодні це робити?

- Новорічний настрій і почуття свята можуть не з'являтися, якщо людина не розуміє, навіщо їй це потрібно. Через війну такі речі, як свята, здаються незначними. А якщо вони здаються незначними, тоді незрозуміло: навіщо прикрашати ялинку, навіщо купувати подарунки, накривати на стіл, створювати якесь свято? Особливо, коли довкола смерть і виснаження.

Думаю, кожній людині треба відповісти собі на запитання: навіщо це мені робити? Один із варіантів відповіді: росіяни намагаються забрати у нас здатність генерувати майбутнє. А новорічні свята якраз пов'язані із загадуванням бажань, з вірою в чудеса, з надією на те, що мрії здатні справджуватися.

За фактом різдвяно-новорічні свята спрямовані на те, щоб генерувати образ майбутнього. Особливо Новий рік, коли ми намагаємося запланувати щось на рік майбутній і підбити підсумки попереднього року.

Заборонити собі святкувати означає порадувати ворога. Він хоче, щоб ми не могли далі боротися, радіти, будувати плани – на це направлено його ІПСО (“Інформаційно-психологічна спеціальна операція”. – Прим. ред.). Якщо перестати будувати плани, то ІПСО спрацювало.

– Припустимо, людина вирішила святкувати, а настрою для цього не з'явилося. Як бути у цьому разі?

- Коли з питанням "святкувати чи ні" визначилися, потрібно подивитися, яка форма святкування буде для вас підходящою. Не обов'язково відзначати супермасштабно, як у довоєнні часи. Достатньо провести свято у тій формі, яка вам підходить.

Відзначати свята, окрім іншого, нам заважає почуття провини, властиве багатьом українцям – його треба розвінчувати, адже святкування – це опора, здатна тебе посилювати. А далі треба шукати відповідні форми святкування. Вони можуть бути абсолютно різними.

Кому нормально відзначати так, як і раніше - для таких людей це буде ресурс. А хтось розуміє, що по-старому більше не може. І тут треба продумати комфортну вам форму святкування.

Для порівняння: через хворобу шлунка ми не можемо з'їсти те, що нам хочеться. Чи це означає, що ми зовсім відмовимося від їжі? Ні – вибиратимемо з того, що дозволено. Потрібно відштовхуватися від своїх можливостей та формувати якесь своє свято.

Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти

- Як боротися з почуттям провини, яке заважає нам радіти?

– Є люди, які організують якийсь корисний збір, займаються волонтерством. Подібні дії дають розуміння: я роблю щось добре. Наприклад, йду до якоїсь організації, притулку, там допомагаю комусь організовувати свято – це і є моя форма святкування.

- Отже, здатність радіти, вибір не відмовлятися від свята – теж форма боротьби за майбутнє.

- Так, просто не потрібно ставити собі високу планку. Не можеш радіти на 100% - радуйся стільки, скільки можеш.

Люди чомусь думають, що здатність відчувати позитивні емоції виключає вміння співчувати іншим або вболівати за тих, хто сьогодні на фронті. Ти чомусь маєш перебувати в якихось крайностях: або - або. Але це – пастка.

- Тобто можна і співчувати, і радіти - одне не виключає іншого?

- Можна, можливо.

- Отже, що стосується внутрішньої заборони на радість, треба якось домовитися із самим собою, щоб дозволити собі радіти і водночас продовжувати допомагати.

- Так, і святкування, і допомогу можна поєднувати. Якщо накочує хвиля думок на кшталт: "Це не потрібно, я нічого не хочу", можна запитати себе: "Ти думаєш, що святкування не вчасно, а твої страждання, вважаєш, допоможуть країні, суспільству та військовим?"

Дуже часто військові засмучені скаргами мирних на те, як їм складно та погано, яка у них депресія. Це взагалі не допомога. Наприклад, дружини військових можуть говорити: "Як я можу радіти, коли ти там?" Військові відповідають: "Так я там, щоб ти раділа!"

Якщо ти думаєш, що твоя безрадісність комусь допоможе, то ні, це точно не допомога. Створити якийсь захід – це допомога.

Звичайно, не буде допомогою поводитися так, ніби ніякої війни зовсім немає. Але такі люди були і будуть завжди. Вони живуть у своєму мильному пузирі, і нічого їх не стосується. Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти.

– Якщо немає бажання святкувати Новий рік для себе, можливо, допоможе рішення створити свято для близьких?

– Так, рішення створити свято для когось – теж варіант. Під час війни багато людей постраждали. Є чимало центрів, де біженці перебувають у складних умовах. Можна піти туди та стати корисним. Або приєднатися до своїх друзів, спитати, як я можу вам допомогти.

Буває, що людина сама сидить – і немає ніякого настрою, а коли перебуває разом з іншими людьми, її настрій покращується. Потрібно виходити до людей. Зрозуміло, до таких, які тобі приємні.

“Дітям потрібні ялинка, подарунки та увага”

- Чи важливо поставити вдома ялинку, особливо коли вдома є діти?

- Звичайно. Це посил: дивіться, ця краса з нами, і ніхто не може її відібрати, життя триває, ми щось створюємо. Для дітей це особливо важливо.

Добре запропонувати зробити щось разом. Наприклад: давай ми з тобою виріжемо ангелів, наклеїмо їх на скло, вони оберігатимуть наш будинок. Варіантів для підтримки дитини безліч.

Якщо дитина приходить до магазину, бачить там ялинки, гірлянди, прикраси, а вдома немає нічого, вона поринає у пригнічений стан. Така обстановка створюватиме фрустрацію та депресивне тло.

- Таким чином, щоб дитина себе почувала повноцінною і не поринала в депресію, і подарунки важливі, і ялинка.

- Звісно, ​​не треба забирати в дитини таку можливість. І важливо пам'ятати: подарунки – це не про гроші. Дехто каже: “Навіщо витрачатися на подарунки? Краще задонатити”. Але це не обов'язково має бути щось дороге. Для дитини взагалі важлива увага – ми пішли кудись разом, зробили щось разом чи подарували щось, що буде для неї захистом, оберегом. Якісь речі ми можемо зробити навіть своїми руками.

- А якщо дитина хоче дорогий подарунок, який батьки не можуть собі дозволити? Як у цьому випадку бути?

- Потрібно подумати, що цей подарунок дитині дає. Найчастіше, коли діти хочуть дорогу річ, їм потрібен не так подарунок, скільки вона намагається закрити з його допомогою якісь потреби.

Наприклад, дитина хоче дорогий одяг – варто поговорити про те, що відбувається у школі. Запитайте дитину: "Може, ти відчуваєш, що ніхто не хоче з тобою дружити?" Можливо, вона просто хоче, щоби на неї звернули увагу.

Про самотність також може свідчити запит: "Я хочу новий айфон, тому що у всіх є, а я не маю". Тут краще пояснити: “Ми не маємо можливості купити тобі новий айфон, але ми разом можемо подумати, як завоювати довіру твоїх однокласників”. Пошукайте можливість закрити потреби дитини в інший спосіб. Коли потреба буде закрита, дитина не почуватиметься покинутою.

Діти, до речі, коли з ними розмовляють, усе розуміють. Головне, щоб такі бесіди були без "я сказала", "бо так треба"... Це нічого не дає. При подібних розмовах дитина відчуває, що відбувається щось погане, почувається винною чи ошуканою.

Приємні дрібниці дають почуття влади над своїм життям

- Як реагувати, якщо, скажімо, опублікував пост, показав гарну ялинкову прикрасу, а тебе починають хейтити, мовляв, усі гроші треба витрачати на ЗСУ.

- Тут можна стати в позицію агресора – і тоді розпочнуться стомлюючі дискусії. Можна стати в позицію жертви - тут з'явиться почуття провини і думка: "Боже, нікому нічого не можна показувати". Краще вибрати третій шлях – не реагувати на хейтера, не віддавати свою енергію. Можливо, людина, яка це пише, просто не може впоратися зі своїм болем, вийти зі своєї пастки.

Якщо неприємне пишуть знайомі люди, можна спробувати з ними поговорити, спитати, що сталося. Якщо розумієш, що тебе не чують, краще дати такій людині час. Пізніше вона може погодитися, що не мала рації або вчинила не дуже добре.

Але зазвичай хейтять незнайомці - таким чином вони позбавляються негативу. Часто такі люди забувають, що й кому писали. Їм приносить задоволення приниження інших.

Як правило, хейт – або маніпуляція, або крик болю. Така людина обурена: я не можу впоратися з цим болем, а ви можете, інші якось живуть, а в мене немає на це ресурсу.

До речі, із таким безресурсним станом краще не волонтерити. Якщо немає сил на життя, як допомагати іншим? Є золоте правило волонтерства (хоча це було до вторгнення) – ти маєш право займатися допомогою іншим лише "з плюсу", коли в тебе енергії більше100%, коли тобі є що дати. Якщо ти йдеш волонтерити "з мінуса", ти й сам упадеш, і іншу людину в прірву потягнеш. "З'їдати" себе та жертвувати собою – це не допомога.

- І ще про настрій. Як я розумію, радіти корисно не лише у Новий рік? Тим більше радість дає ресурс.

- Найкраще, щоб це була щотижнева система. Запитайте себе: що я можу зробити, щоб відчути радість та спокій, як я можу подбати про себе? Ці "цеглинки" радості будуть захищати вас від усіх інформаційних атак.

Як правило, нас пробивають через психологічний стан. Якщо відверті маніпуляції українці зчитують, всілякі ІПСО завуальовані. Вони створені для того, щоб розгойдати людину, завестити її у якусь ілюзію, нав'язати почуття провини чи відчуття жертви.

А маленькі приємні дрібниці, коли люди ходять магазинами, щось собі та іншим купують, дають почуття влади над своїм життям. Дарують відчуття: я таки на щось впливаю, я щось можу змінити, можу жити та еволюціонувати. Якщо в тебе є ця енергія, ти можеш допомагати – і собі, і іншим. Тобі буде чим донатити та можна працювати.

Теги за темою
Праздники
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Трамп: БРИКС начал быстро "угасать" после моих угроз
Корреспондент
2025-07-19T14:48:24Z
Зеленский и Сибига обсудили новых послов
Корреспондент
2025-07-19T13:31:43Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Соцсети сообщили о "прилёте" в центре Донецка
Корреспондент
2025-07-19T13:48:56Z
В "ДНР" заявили о подаче воды раз в три дня
Корреспондент
2025-07-19T12:48:23Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
Половина населения Тувалу решила мигрировать в Австралию
Корреспондент
2025-07-19T07:42:23Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Удар по Павлограду: в ОВА показали фото последствий
Корреспондент
2025-07-19T13:21:35Z
Возле Запорожской АЭС заметили сильное задымление
Корреспондент
2025-07-19T11:39:31Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Маркус Рашфорд может оказаться в аренде у Барселоны: переговоры с МЮ удачны
Корреспондент
2025-07-19T14:45:11Z
В Кривбассе появится еще один легионер из Венесуэлы
Корреспондент
2025-07-19T14:03:49Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Высший дивизион на Евробаскете Украина потеряла: проиграна игра исландцам
Корреспондент
2025-07-19T13:36:52Z
Куртуа определился со своим дальнейшим пребыванием в Реале
Корреспондент
2025-07-19T11:03:37Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z