MY.UAНовини
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Різдво та Новий рік на підході, а настрою немає, передчуття свята не з'являється. Як налаштуватися на різдвяно-новорічні свята під час війни? Чи треба взагалі відзначати? Чому важливо радіти, попри все?

Про це KP.UA розповіла психолог, арт-терапевт та спеціаліст міжнародної благодійної організації SOS Children`s Villages Ольга Голубицька.

Заборонити собі святкувати – значить, порадувати ворога

- Ольго, як повірити в різдвяно-новорічні чудеса, коли війна триває, ціни зростають, за близьких турбуєшся, ще й зневіра накочує? Чи є спосіб подарувати собі та близьким новорічний настрій та й чи треба сьогодні це робити?

- Новорічний настрій і почуття свята можуть не з'являтися, якщо людина не розуміє, навіщо їй це потрібно. Через війну такі речі, як свята, здаються незначними. А якщо вони здаються незначними, тоді незрозуміло: навіщо прикрашати ялинку, навіщо купувати подарунки, накривати на стіл, створювати якесь свято? Особливо, коли довкола смерть і виснаження.

Думаю, кожній людині треба відповісти собі на запитання: навіщо це мені робити? Один із варіантів відповіді: росіяни намагаються забрати у нас здатність генерувати майбутнє. А новорічні свята якраз пов'язані із загадуванням бажань, з вірою в чудеса, з надією на те, що мрії здатні справджуватися.

За фактом різдвяно-новорічні свята спрямовані на те, щоб генерувати образ майбутнього. Особливо Новий рік, коли ми намагаємося запланувати щось на рік майбутній і підбити підсумки попереднього року.

Заборонити собі святкувати означає порадувати ворога. Він хоче, щоб ми не могли далі боротися, радіти, будувати плани – на це направлено його ІПСО (“Інформаційно-психологічна спеціальна операція”. – Прим. ред.). Якщо перестати будувати плани, то ІПСО спрацювало.

– Припустимо, людина вирішила святкувати, а настрою для цього не з'явилося. Як бути у цьому разі?

- Коли з питанням "святкувати чи ні" визначилися, потрібно подивитися, яка форма святкування буде для вас підходящою. Не обов'язково відзначати супермасштабно, як у довоєнні часи. Достатньо провести свято у тій формі, яка вам підходить.

Відзначати свята, окрім іншого, нам заважає почуття провини, властиве багатьом українцям – його треба розвінчувати, адже святкування – це опора, здатна тебе посилювати. А далі треба шукати відповідні форми святкування. Вони можуть бути абсолютно різними.

Кому нормально відзначати так, як і раніше - для таких людей це буде ресурс. А хтось розуміє, що по-старому більше не може. І тут треба продумати комфортну вам форму святкування.

Для порівняння: через хворобу шлунка ми не можемо з'їсти те, що нам хочеться. Чи це означає, що ми зовсім відмовимося від їжі? Ні – вибиратимемо з того, що дозволено. Потрібно відштовхуватися від своїх можливостей та формувати якесь своє свято.

Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти

- Як боротися з почуттям провини, яке заважає нам радіти?

– Є люди, які організують якийсь корисний збір, займаються волонтерством. Подібні дії дають розуміння: я роблю щось добре. Наприклад, йду до якоїсь організації, притулку, там допомагаю комусь організовувати свято – це і є моя форма святкування.

- Отже, здатність радіти, вибір не відмовлятися від свята – теж форма боротьби за майбутнє.

- Так, просто не потрібно ставити собі високу планку. Не можеш радіти на 100% - радуйся стільки, скільки можеш.

Люди чомусь думають, що здатність відчувати позитивні емоції виключає вміння співчувати іншим або вболівати за тих, хто сьогодні на фронті. Ти чомусь маєш перебувати в якихось крайностях: або - або. Але це – пастка.

- Тобто можна і співчувати, і радіти - одне не виключає іншого?

- Можна, можливо.

- Отже, що стосується внутрішньої заборони на радість, треба якось домовитися із самим собою, щоб дозволити собі радіти і водночас продовжувати допомагати.

- Так, і святкування, і допомогу можна поєднувати. Якщо накочує хвиля думок на кшталт: "Це не потрібно, я нічого не хочу", можна запитати себе: "Ти думаєш, що святкування не вчасно, а твої страждання, вважаєш, допоможуть країні, суспільству та військовим?"

Дуже часто військові засмучені скаргами мирних на те, як їм складно та погано, яка у них депресія. Це взагалі не допомога. Наприклад, дружини військових можуть говорити: "Як я можу радіти, коли ти там?" Військові відповідають: "Так я там, щоб ти раділа!"

Якщо ти думаєш, що твоя безрадісність комусь допоможе, то ні, це точно не допомога. Створити якийсь захід – це допомога.

Звичайно, не буде допомогою поводитися так, ніби ніякої війни зовсім немає. Але такі люди були і будуть завжди. Вони живуть у своєму мильному пузирі, і нічого їх не стосується. Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти.

– Якщо немає бажання святкувати Новий рік для себе, можливо, допоможе рішення створити свято для близьких?

– Так, рішення створити свято для когось – теж варіант. Під час війни багато людей постраждали. Є чимало центрів, де біженці перебувають у складних умовах. Можна піти туди та стати корисним. Або приєднатися до своїх друзів, спитати, як я можу вам допомогти.

Буває, що людина сама сидить – і немає ніякого настрою, а коли перебуває разом з іншими людьми, її настрій покращується. Потрібно виходити до людей. Зрозуміло, до таких, які тобі приємні.

“Дітям потрібні ялинка, подарунки та увага”

- Чи важливо поставити вдома ялинку, особливо коли вдома є діти?

- Звичайно. Це посил: дивіться, ця краса з нами, і ніхто не може її відібрати, життя триває, ми щось створюємо. Для дітей це особливо важливо.

Добре запропонувати зробити щось разом. Наприклад: давай ми з тобою виріжемо ангелів, наклеїмо їх на скло, вони оберігатимуть наш будинок. Варіантів для підтримки дитини безліч.

Якщо дитина приходить до магазину, бачить там ялинки, гірлянди, прикраси, а вдома немає нічого, вона поринає у пригнічений стан. Така обстановка створюватиме фрустрацію та депресивне тло.

- Таким чином, щоб дитина себе почувала повноцінною і не поринала в депресію, і подарунки важливі, і ялинка.

- Звісно, ​​не треба забирати в дитини таку можливість. І важливо пам'ятати: подарунки – це не про гроші. Дехто каже: “Навіщо витрачатися на подарунки? Краще задонатити”. Але це не обов'язково має бути щось дороге. Для дитини взагалі важлива увага – ми пішли кудись разом, зробили щось разом чи подарували щось, що буде для неї захистом, оберегом. Якісь речі ми можемо зробити навіть своїми руками.

- А якщо дитина хоче дорогий подарунок, який батьки не можуть собі дозволити? Як у цьому випадку бути?

- Потрібно подумати, що цей подарунок дитині дає. Найчастіше, коли діти хочуть дорогу річ, їм потрібен не так подарунок, скільки вона намагається закрити з його допомогою якісь потреби.

Наприклад, дитина хоче дорогий одяг – варто поговорити про те, що відбувається у школі. Запитайте дитину: "Може, ти відчуваєш, що ніхто не хоче з тобою дружити?" Можливо, вона просто хоче, щоби на неї звернули увагу.

Про самотність також може свідчити запит: "Я хочу новий айфон, тому що у всіх є, а я не маю". Тут краще пояснити: “Ми не маємо можливості купити тобі новий айфон, але ми разом можемо подумати, як завоювати довіру твоїх однокласників”. Пошукайте можливість закрити потреби дитини в інший спосіб. Коли потреба буде закрита, дитина не почуватиметься покинутою.

Діти, до речі, коли з ними розмовляють, усе розуміють. Головне, щоб такі бесіди були без "я сказала", "бо так треба"... Це нічого не дає. При подібних розмовах дитина відчуває, що відбувається щось погане, почувається винною чи ошуканою.

Приємні дрібниці дають почуття влади над своїм життям

- Як реагувати, якщо, скажімо, опублікував пост, показав гарну ялинкову прикрасу, а тебе починають хейтити, мовляв, усі гроші треба витрачати на ЗСУ.

- Тут можна стати в позицію агресора – і тоді розпочнуться стомлюючі дискусії. Можна стати в позицію жертви - тут з'явиться почуття провини і думка: "Боже, нікому нічого не можна показувати". Краще вибрати третій шлях – не реагувати на хейтера, не віддавати свою енергію. Можливо, людина, яка це пише, просто не може впоратися зі своїм болем, вийти зі своєї пастки.

Якщо неприємне пишуть знайомі люди, можна спробувати з ними поговорити, спитати, що сталося. Якщо розумієш, що тебе не чують, краще дати такій людині час. Пізніше вона може погодитися, що не мала рації або вчинила не дуже добре.

Але зазвичай хейтять незнайомці - таким чином вони позбавляються негативу. Часто такі люди забувають, що й кому писали. Їм приносить задоволення приниження інших.

Як правило, хейт – або маніпуляція, або крик болю. Така людина обурена: я не можу впоратися з цим болем, а ви можете, інші якось живуть, а в мене немає на це ресурсу.

До речі, із таким безресурсним станом краще не волонтерити. Якщо немає сил на життя, як допомагати іншим? Є золоте правило волонтерства (хоча це було до вторгнення) – ти маєш право займатися допомогою іншим лише "з плюсу", коли в тебе енергії більше100%, коли тобі є що дати. Якщо ти йдеш волонтерити "з мінуса", ти й сам упадеш, і іншу людину в прірву потягнеш. "З'їдати" себе та жертвувати собою – це не допомога.

- І ще про настрій. Як я розумію, радіти корисно не лише у Новий рік? Тим більше радість дає ресурс.

- Найкраще, щоб це була щотижнева система. Запитайте себе: що я можу зробити, щоб відчути радість та спокій, як я можу подбати про себе? Ці "цеглинки" радості будуть захищати вас від усіх інформаційних атак.

Як правило, нас пробивають через психологічний стан. Якщо відверті маніпуляції українці зчитують, всілякі ІПСО завуальовані. Вони створені для того, щоб розгойдати людину, завестити її у якусь ілюзію, нав'язати почуття провини чи відчуття жертви.

А маленькі приємні дрібниці, коли люди ходять магазинами, щось собі та іншим купують, дають почуття влади над своїм життям. Дарують відчуття: я таки на щось впливаю, я щось можу змінити, можу жити та еволюціонувати. Якщо в тебе є ця енергія, ти можеш допомагати – і собі, і іншим. Тобі буде чим донатити та можна працювати.

Теги за темою
Свята
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Катастрофічна нестача: експерт розкрив масштаби кадрового голоду в Україні
Хвиля
2025-01-11T22:45:16Z
Полонений солдат КНДР мав підроблений військовий квиток, виписаний на реального росіянина, – ЗМІ
24tv
2025-01-11T22:36:17Z
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань: у ЗМІ розкрили цілі
GlavRed
2025-01-11T22:27:11Z
Німеччина розмістить ЗРК Patriot у Польщі для захисту центру допомоги Україні
InternetUA
2025-01-11T22:06:39Z
МВС цьогоріч удосконалить електронні сервіси
УкраинФорм
2025-01-11T21:57:13Z
Як "піти" від мобілізації в Україні: військовий озвучив два необхідні рішення
FaceNews
2025-01-11T21:54:33Z
На Прикарпатті придбали будинок для прийомної родини з Херсонщини
УкраинФорм
2025-01-11T21:45:16Z
На складах Литви застрягли тисячі безпілотників, обіцяних Україні – LRT
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T21:27:43Z
Під час війни згоріли три сировинні "кити": експерт пояснив, що відбувається з українською економікою
Политека
2025-01-11T21:24:34Z
Я гола, йдіть звідси, – Тіна Кароль розсмішила мережу новим відео
24tv
2025-01-11T20:51:18Z
"Хапає за горлянку і не відпускає": що відомо про найочікуваніший фільм зими "Носферату"
24tv
2025-01-11T19:27:36Z
Не встигла: голлівудська актриса розповіла про втрату близької людини в пожежі
GlavRed
2025-01-11T19:27:13Z
Відомий актор оприлюднив діагноз своєї дитини
GlavRed
2025-01-11T18:27:42Z
"Мені боляче": переможниця "Холостяка" Бєлєнь відреагувала на сварку з Олександром "Тереном" через мову
Фокус
2025-01-11T17:36:13Z
Єдині стрижки, які ідеально пасують для жінок після 50 років: вони личать всім
24tv
2025-01-11T17:15:05Z
6 фільмів та серіалів, які варто подивитися на Netflix у січні 2025
24tv
2025-01-11T16:00:24Z
Відома голлівудська акторка втратила подругу через пожежу в Лос-Анджелесі
Фокус
2025-01-11T15:42:50Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T15:18:38Z
Голова Інституту нацпам'яті Польщі про ексгумацію на Волині: не можемо сьогодні говорити про прорив
ZN UA
2025-01-11T22:57:23Z
Шенгенську зону можуть розширити цьогоріч: одна з країн заявила про завершальну стадію підготовки
TSN
2025-01-11T22:51:29Z
Не роки, але місяці: повномасштабне вторгнення РФ можна було відкласти - Кулеба
GlavRed
2025-01-11T22:45:28Z
Верховний суд США найімовірніше підтримає заборону TikTok: подробиці
InternetUA
2025-01-11T21:51:02Z
Трамп не зміг би не допустити вторгнення РФ в Україну — Кулеба
TSN
2025-01-11T21:48:53Z
До Шенгенської зони цього року може приєднатися острівна держава, територія якої частково окупована
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T21:45:45Z
Україна та Польща обмінялися списками місць для ексгумації
Комсомольская правда
2025-01-11T21:36:26Z
Кулеба заявив, що відмовив свого 18-річного сина йти на фронт
TSN
2025-01-11T21:36:15Z
Чому Трамп - реакція на хворобу, але не ліки?
GlavRed
2025-01-11T21:27:03Z
2 людини загинули та 4 травмовані в ДТП у Голосіївському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-11T22:57:48Z
У Франції лоб в лоб зіткнулися два швидкісних трамваї, десятки людей постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:51:03Z
Вбило струмом: в Одеській області підліток виліз на вагон потяга
TSN
2025-01-11T22:03:50Z
Поліція завершила розслідування шахрайської схеми на майже 1,2 мільйона гривень
InternetUA
2025-01-11T22:03:02Z
У Страсбурзі зіткнулися трамваї - близько 20 постраждалих
УкраинФорм
2025-01-11T21:57:20Z
На гірськолижному курорті "Драгобрат" згорів готель, усі поверхи у вогні
FaceNews
2025-01-11T21:45:24Z
На Волині прихильник УПЦ МП у школі побив священника ПЦУ: деталі конфлікту
TSN
2025-01-11T21:24:49Z
У Каліфорнії вирують вогняні смерчі, це все на додачу до масштабних пожеж
FaceNews
2025-01-11T21:18:37Z
Намагався втекти: в ТЦК пояснили "бусифікацію" чоловіка біля станції метро у Києві
Фокус
2025-01-11T21:15:13Z
Громада Києва передала нацгвардійцям 500 FPV-дронів та 50 Mavic 3Т
УкраинФорм
2025-01-11T22:21:30Z
Запорізька область отримала 74 зарядні станції від USAID
УкраинФорм
2025-01-11T22:15:56Z
На фронті від початку доби 157 зіткнень, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-11T22:12:31Z
У Тернополі водоканалівці витягли ріпку: рештки овочів спричинили великий затор у каналізації
24tv
2025-01-11T22:03:48Z
Карта бойових дій в Україні станом на 12 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:00:18Z
У Третій штурмовій бригаді допустили "перемир'я" з Росією
FaceNews
2025-01-11T21:36:51Z
З прикордонної громади на Чернігівщині евакуювали 24 людей
УкраинФорм
2025-01-11T21:27:22Z
Схоже, не тільки Україна: боєць припустив, якими є зараз тактика та плани ворога на війні
24tv
2025-01-11T21:24:33Z
У Києві директора спортивної школи підозрюють у розкраданні понад ₴1 мільйона
УкраинФорм
2025-01-11T21:21:10Z
Що робити із залишками їжі після свят: добірка простих рецептів
24tv
2025-01-11T21:57:11Z
Австралійка заробляє тисячі завдяки невинному вчинку, який шалено збуджує чоловіків
24tv
2025-01-11T21:27:09Z
Як відбілити тюль у домашніх умовах швидко та ефективно: вражаючий метод
GlavRed
2025-01-11T20:27:22Z
Щука в духовці: рецепт смачної риби, який ви захочете повторити вдома
24tv
2025-01-11T19:27:53Z
Можна притягти невдачі та лихо: ось що не варто робити на кухні
24tv
2025-01-11T18:06:21Z
Навіть найстаріша плита буде, як нова: секретний засіб, який відмиє багаторічний жир
Знай
2025-01-11T17:51:50Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть заховану парасольку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:30Z
Що не так на малюнку: треба знайти три помилки за 9 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:29Z
Гороскоп Таро на 12 січня для всіх знаків Зодіаку: що принесе вам цей день
Политека
2025-01-11T15:42:01Z
Олександр Усик – найкращий боксер 2024 року за версією The Ring Awards
24tv
2025-01-11T22:48:39Z
Крадіжка з-під носа Усика та Ф'юрі: названо найкращий бій року за версією The Ring
24tv
2025-01-11T22:45:31Z
Реал Мадрид — Барселона: цікаві варіанти ставок на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-11T22:36:18Z
Перший бій між Усиком та Ф'юрі визнали головною подією 2024 року в боксі
24tv
2025-01-11T22:33:10Z
Трубін виграв перший трофей у Бенфіці: воротар збірної України став героєм у серії пенальті
24tv
2025-01-11T22:30:36Z
Раунд першого бою Усик – Ф'юрі став найкращим у 2024 році
24tv
2025-01-11T22:18:06Z
Трубін приніс Бенфіці перемогу в Кубку ліги в серії післяматчевих пенальті
Football.ua
2025-01-11T22:12:45Z
Гвардіола повідомив, що Вокер попросив відпустити його
Football.ua
2025-01-11T21:57:42Z
Мілан не зумів обіграти Кальярі
Football.ua
2025-01-11T21:51:21Z
Американські компанії сплатили Росії понад 1 мільярд доларів податків, – Newsweek
24tv
2025-01-11T22:54:02Z
Азербайджан зупинив постачання газу до Сербії через форс-мажорні обставини
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:24:42Z
Чому Україна досі не отримала обіцяні Литвою тисячі дронів: що кажуть виробники й посадовці
24tv
2025-01-11T21:57:25Z
Президент Словаччини відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-11T21:24:35Z
Став відомий заробіток генерального директора Apple у 2024 році
InternetUA
2025-01-11T20:51:19Z
В Україні збудують ТЕЦ, яка працюватиме на відходах
24tv
2025-01-11T20:36:38Z
Заплатите на 20 кубометрів більше: українців суворо попередили щодо комуналки за газ
Знай
2025-01-11T20:12:33Z
Ексміністр економіки Милованов хоче купити "Могилянку": навіщо це йому потрібно
Фокус
2025-01-11T20:12:26Z
Комісія Ощадбанку при оплаті комуналки через термінал: скільки доведеться заплатити
Политека
2025-01-11T19:27:15Z
Секрети розкрили дикі миші: вчені вивчили витоки найсильніших почуттів людини
Фокус
2025-01-11T21:57:52Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T21:51:25Z
Закінчення війни чи новий конфлікт: що насправді несе 2025 рік, магія чисел
Знай
2025-01-11T21:30:29Z
Цукерберг засвітив годинник за сотні тисяч доларів: що це за модель
24tv
2025-01-11T20:06:20Z
Безпечна зарядка смартфона: важливі поради для уникнення неприємностей
InternetUA
2025-01-11T19:52:52Z
Доісторичні кенгуру змінили свій раціон, щоб пережити зміну клімату
Portaltele
2025-01-11T19:06:55Z
iPhone 17 Air вийде в 2025 році: що це буде за смартфон і в чому його особливості
InternetUA
2025-01-11T18:51:44Z
У США створили «папір», який перетворює будь-яку поверхню на сонячну панель
InternetUA
2025-01-11T18:00:15Z
Секрети біблійної рослини: вчені наблизилися до розгадки тисячолітньої таємниці
Фокус
2025-01-11T17:45:44Z
Назвали 4 найшкідливіші дієти, які на піку популярності, але вони шкодять здоров'ю
24tv
2025-01-11T19:06:22Z
Як отримати лікарняні виплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-01-11T19:00:45Z
Чи можуть мобілізувати чоловіків, що пережили інсульт
24tv
2025-01-11T18:51:58Z
На порозі катастрофи: вчені заявили про необхідність масової вакцинації тварин у Європі
Фокус
2025-01-11T18:36:16Z
Дарує години життя за годину ходьби: вчені розповіли про користь простої прогулянки
Фокус
2025-01-11T16:51:25Z
Коли пити каву, щоб це було корисно для організму: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-01-11T16:45:24Z
Поворотний момент: лікарі перемогли рак 4-ї стадії за допомогою незвичайної операції
Фокус
2025-01-11T16:06:31Z
Neuralink продовжує прогресувати: імплант вживили третьому пацієнту
InternetUA
2025-01-11T14:51:08Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z