MY.UAНовини
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати
Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Психолог Ольга Голубицька: Святкування – це опора, здатна нас посилювати

Різдво та Новий рік на підході, а настрою немає, передчуття свята не з'являється. Як налаштуватися на різдвяно-новорічні свята під час війни? Чи треба взагалі відзначати? Чому важливо радіти, попри все?

Про це KP.UA розповіла психолог, арт-терапевт та спеціаліст міжнародної благодійної організації SOS Children`s Villages Ольга Голубицька.

Заборонити собі святкувати – значить, порадувати ворога

- Ольго, як повірити в різдвяно-новорічні чудеса, коли війна триває, ціни зростають, за близьких турбуєшся, ще й зневіра накочує? Чи є спосіб подарувати собі та близьким новорічний настрій та й чи треба сьогодні це робити?

- Новорічний настрій і почуття свята можуть не з'являтися, якщо людина не розуміє, навіщо їй це потрібно. Через війну такі речі, як свята, здаються незначними. А якщо вони здаються незначними, тоді незрозуміло: навіщо прикрашати ялинку, навіщо купувати подарунки, накривати на стіл, створювати якесь свято? Особливо, коли довкола смерть і виснаження.

Думаю, кожній людині треба відповісти собі на запитання: навіщо це мені робити? Один із варіантів відповіді: росіяни намагаються забрати у нас здатність генерувати майбутнє. А новорічні свята якраз пов'язані із загадуванням бажань, з вірою в чудеса, з надією на те, що мрії здатні справджуватися.

За фактом різдвяно-новорічні свята спрямовані на те, щоб генерувати образ майбутнього. Особливо Новий рік, коли ми намагаємося запланувати щось на рік майбутній і підбити підсумки попереднього року.

Заборонити собі святкувати означає порадувати ворога. Він хоче, щоб ми не могли далі боротися, радіти, будувати плани – на це направлено його ІПСО (“Інформаційно-психологічна спеціальна операція”. – Прим. ред.). Якщо перестати будувати плани, то ІПСО спрацювало.

– Припустимо, людина вирішила святкувати, а настрою для цього не з'явилося. Як бути у цьому разі?

- Коли з питанням "святкувати чи ні" визначилися, потрібно подивитися, яка форма святкування буде для вас підходящою. Не обов'язково відзначати супермасштабно, як у довоєнні часи. Достатньо провести свято у тій формі, яка вам підходить.

Відзначати свята, окрім іншого, нам заважає почуття провини, властиве багатьом українцям – його треба розвінчувати, адже святкування – це опора, здатна тебе посилювати. А далі треба шукати відповідні форми святкування. Вони можуть бути абсолютно різними.

Кому нормально відзначати так, як і раніше - для таких людей це буде ресурс. А хтось розуміє, що по-старому більше не може. І тут треба продумати комфортну вам форму святкування.

Для порівняння: через хворобу шлунка ми не можемо з'їсти те, що нам хочеться. Чи це означає, що ми зовсім відмовимося від їжі? Ні – вибиратимемо з того, що дозволено. Потрібно відштовхуватися від своїх можливостей та формувати якесь своє свято.

Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти

- Як боротися з почуттям провини, яке заважає нам радіти?

– Є люди, які організують якийсь корисний збір, займаються волонтерством. Подібні дії дають розуміння: я роблю щось добре. Наприклад, йду до якоїсь організації, притулку, там допомагаю комусь організовувати свято – це і є моя форма святкування.

- Отже, здатність радіти, вибір не відмовлятися від свята – теж форма боротьби за майбутнє.

- Так, просто не потрібно ставити собі високу планку. Не можеш радіти на 100% - радуйся стільки, скільки можеш.

Люди чомусь думають, що здатність відчувати позитивні емоції виключає вміння співчувати іншим або вболівати за тих, хто сьогодні на фронті. Ти чомусь маєш перебувати в якихось крайностях: або - або. Але це – пастка.

- Тобто можна і співчувати, і радіти - одне не виключає іншого?

- Можна, можливо.

- Отже, що стосується внутрішньої заборони на радість, треба якось домовитися із самим собою, щоб дозволити собі радіти і водночас продовжувати допомагати.

- Так, і святкування, і допомогу можна поєднувати. Якщо накочує хвиля думок на кшталт: "Це не потрібно, я нічого не хочу", можна запитати себе: "Ти думаєш, що святкування не вчасно, а твої страждання, вважаєш, допоможуть країні, суспільству та військовим?"

Дуже часто військові засмучені скаргами мирних на те, як їм складно та погано, яка у них депресія. Це взагалі не допомога. Наприклад, дружини військових можуть говорити: "Як я можу радіти, коли ти там?" Військові відповідають: "Так я там, щоб ти раділа!"

Якщо ти думаєш, що твоя безрадісність комусь допоможе, то ні, це точно не допомога. Створити якийсь захід – це допомога.

Звичайно, не буде допомогою поводитися так, ніби ніякої війни зовсім немає. Але такі люди були і будуть завжди. Вони живуть у своєму мильному пузирі, і нічого їх не стосується. Тим, хто думає про інших, обов'язково треба радіти.

– Якщо немає бажання святкувати Новий рік для себе, можливо, допоможе рішення створити свято для близьких?

– Так, рішення створити свято для когось – теж варіант. Під час війни багато людей постраждали. Є чимало центрів, де біженці перебувають у складних умовах. Можна піти туди та стати корисним. Або приєднатися до своїх друзів, спитати, як я можу вам допомогти.

Буває, що людина сама сидить – і немає ніякого настрою, а коли перебуває разом з іншими людьми, її настрій покращується. Потрібно виходити до людей. Зрозуміло, до таких, які тобі приємні.

“Дітям потрібні ялинка, подарунки та увага”

- Чи важливо поставити вдома ялинку, особливо коли вдома є діти?

- Звичайно. Це посил: дивіться, ця краса з нами, і ніхто не може її відібрати, життя триває, ми щось створюємо. Для дітей це особливо важливо.

Добре запропонувати зробити щось разом. Наприклад: давай ми з тобою виріжемо ангелів, наклеїмо їх на скло, вони оберігатимуть наш будинок. Варіантів для підтримки дитини безліч.

Якщо дитина приходить до магазину, бачить там ялинки, гірлянди, прикраси, а вдома немає нічого, вона поринає у пригнічений стан. Така обстановка створюватиме фрустрацію та депресивне тло.

- Таким чином, щоб дитина себе почувала повноцінною і не поринала в депресію, і подарунки важливі, і ялинка.

- Звісно, ​​не треба забирати в дитини таку можливість. І важливо пам'ятати: подарунки – це не про гроші. Дехто каже: “Навіщо витрачатися на подарунки? Краще задонатити”. Але це не обов'язково має бути щось дороге. Для дитини взагалі важлива увага – ми пішли кудись разом, зробили щось разом чи подарували щось, що буде для неї захистом, оберегом. Якісь речі ми можемо зробити навіть своїми руками.

- А якщо дитина хоче дорогий подарунок, який батьки не можуть собі дозволити? Як у цьому випадку бути?

- Потрібно подумати, що цей подарунок дитині дає. Найчастіше, коли діти хочуть дорогу річ, їм потрібен не так подарунок, скільки вона намагається закрити з його допомогою якісь потреби.

Наприклад, дитина хоче дорогий одяг – варто поговорити про те, що відбувається у школі. Запитайте дитину: "Може, ти відчуваєш, що ніхто не хоче з тобою дружити?" Можливо, вона просто хоче, щоби на неї звернули увагу.

Про самотність також може свідчити запит: "Я хочу новий айфон, тому що у всіх є, а я не маю". Тут краще пояснити: “Ми не маємо можливості купити тобі новий айфон, але ми разом можемо подумати, як завоювати довіру твоїх однокласників”. Пошукайте можливість закрити потреби дитини в інший спосіб. Коли потреба буде закрита, дитина не почуватиметься покинутою.

Діти, до речі, коли з ними розмовляють, усе розуміють. Головне, щоб такі бесіди були без "я сказала", "бо так треба"... Це нічого не дає. При подібних розмовах дитина відчуває, що відбувається щось погане, почувається винною чи ошуканою.

Приємні дрібниці дають почуття влади над своїм життям

- Як реагувати, якщо, скажімо, опублікував пост, показав гарну ялинкову прикрасу, а тебе починають хейтити, мовляв, усі гроші треба витрачати на ЗСУ.

- Тут можна стати в позицію агресора – і тоді розпочнуться стомлюючі дискусії. Можна стати в позицію жертви - тут з'явиться почуття провини і думка: "Боже, нікому нічого не можна показувати". Краще вибрати третій шлях – не реагувати на хейтера, не віддавати свою енергію. Можливо, людина, яка це пише, просто не може впоратися зі своїм болем, вийти зі своєї пастки.

Якщо неприємне пишуть знайомі люди, можна спробувати з ними поговорити, спитати, що сталося. Якщо розумієш, що тебе не чують, краще дати такій людині час. Пізніше вона може погодитися, що не мала рації або вчинила не дуже добре.

Але зазвичай хейтять незнайомці - таким чином вони позбавляються негативу. Часто такі люди забувають, що й кому писали. Їм приносить задоволення приниження інших.

Як правило, хейт – або маніпуляція, або крик болю. Така людина обурена: я не можу впоратися з цим болем, а ви можете, інші якось живуть, а в мене немає на це ресурсу.

До речі, із таким безресурсним станом краще не волонтерити. Якщо немає сил на життя, як допомагати іншим? Є золоте правило волонтерства (хоча це було до вторгнення) – ти маєш право займатися допомогою іншим лише "з плюсу", коли в тебе енергії більше100%, коли тобі є що дати. Якщо ти йдеш волонтерити "з мінуса", ти й сам упадеш, і іншу людину в прірву потягнеш. "З'їдати" себе та жертвувати собою – це не допомога.

- І ще про настрій. Як я розумію, радіти корисно не лише у Новий рік? Тим більше радість дає ресурс.

- Найкраще, щоб це була щотижнева система. Запитайте себе: що я можу зробити, щоб відчути радість та спокій, як я можу подбати про себе? Ці "цеглинки" радості будуть захищати вас від усіх інформаційних атак.

Як правило, нас пробивають через психологічний стан. Якщо відверті маніпуляції українці зчитують, всілякі ІПСО завуальовані. Вони створені для того, щоб розгойдати людину, завестити її у якусь ілюзію, нав'язати почуття провини чи відчуття жертви.

А маленькі приємні дрібниці, коли люди ходять магазинами, щось собі та іншим купують, дають почуття влади над своїм життям. Дарують відчуття: я таки на щось впливаю, я щось можу змінити, можу жити та еволюціонувати. Якщо в тебе є ця енергія, ти можеш допомагати – і собі, і іншим. Тобі буде чим донатити та можна працювати.

Теги за темою
Свята
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: Британія хоче домовитись із ЄС про повернення мігрантів до країн-членів
Европейская правда
2025-04-16T16:13:38Z
Ексзаступнику керівника ОП Смиронову оголосили нову підозру
УкраинФорм
2025-04-16T16:13:17Z
Штормить дідуся: чому Трампу тиснути на Україну вже марно?
GlavRed
2025-04-16T16:12:35Z
Макрон пообіцяв покарати нападників на французькі в’язниці
УкраинФорм
2025-04-16T16:12:18Z
"Бере у заручники не лише Україну": як Путін змушує Трампа до більших поступок
24tv
2025-04-16T16:09:32Z
У Раді спростували інформацію про надання податковій доступу до рахунків українців
Комсомольская правда
2025-04-16T16:06:48Z
Кремль просить США дозволити придбання літаків за "заморожені" мільярди
24tv
2025-04-16T16:03:32Z
Є 2 варіанти: як Україна може отримати ядерну зброю і хто здатен допомогти
24tv
2025-04-16T16:03:29Z
Воєнний стан в Україні можуть скасувати раніше: в Раді назвали умову
GlavRed
2025-04-16T16:03:28Z
Понад 40% усієї зброї, яка застосовується на фронті, вироблено в Україні – Зеленський
Лига
2025-04-16T16:09:09Z
Держприкордонслужба вже розпочала рекрутинг за програмою «Контракт 18-24» - Демченко
УкраинФорм
2025-04-16T16:06:54Z
Еквівалентно річному ВВП країни: аналітики розповіли, скільки КНДР заробила на війні в Україні
Фокус
2025-04-16T16:06:00Z
Чистий Четвер 2025: як підготуватися і що означає цей день
Фокус
2025-04-16T16:03:52Z
Технологічні Сили України проведуть форум 
«Експорт безпеки: українська технологічна зброя у світі»
AIN
2025-04-16T16:00:19Z
Майже кожен п’ятий четвертокласник має чималі труднощі з читанням, – дослідження
24tv
2025-04-16T15:54:50Z
Агенція оборонних закупівель уклала контракти з 76 виробниками БПЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:51:41Z
Скільки квартир у Польщі українці купили за рік: які міста обирають
24tv
2025-04-16T15:45:25Z
Один із найбагатших людей Британії пообіцяв залишити дітей без спадщини: у чому причина
Фокус
2025-04-16T15:42:53Z
У Торецьку, де не вціліло жодного будинку, залишається близько 40 людей
УкраинФорм
2025-04-16T16:03:28Z
Відключення газу у Дніпропетровській області 17 квітня: Газмережі попередили, де введуть обмеження
Политека
2025-04-16T16:00:09Z
Обман зору чи геніальна інженерія: чому вам варто побачити унікальний будинок у центрі Києва
Telegraf
2025-04-16T15:58:43Z
По всій Росії побільшало пожеж на залізниці, яка возить вантаж окупантам - відео
Лига
2025-04-16T15:54:37Z
Це був дуже страшний приліт по Херсону: після авіаудару одразу був артилерійський обстріл
24tv
2025-04-16T15:51:49Z
У Чорнобильському заповіднику нарахували рекордне стадо оленів - облік вели за фекаліями
Комсомольская правда
2025-04-16T15:49:33Z
Прогноз погоди в Києві та області на 17 квітня: які сюрпризи принесе антициклон
Политека
2025-04-16T15:49:23Z
Генштаб у мультику пояснив важливість інформаційної тиші і зазнав критики
Факти ICTV
2025-04-16T15:46:05Z
У нього навіть не було зброї: росіяни жорстоко вбили українського полоненого
GlavRed
2025-04-16T15:37:27Z
Це стало прокляттям: режисер Сам удома 2 висловився про роль Трампа у фільмі
Факти ICTV
2025-04-16T16:03:47Z
Леся Нікітюк спровокувала чутки про таємний шлюб із нареченим-військовим
GlavRed
2025-04-16T15:27:04Z
Розкішний мінімалізм: глава сімейства Кардаш'ян підкорила трендовим інтер'єром вітальні
24tv
2025-04-16T15:18:46Z
Як одягнутися на Великдень 2025: сучасні комплекти, які зачаровують
24tv
2025-04-16T15:18:03Z
Анастасія Цимбалару вразила зміною зовнішності: фото до та після
Gazeta UA
2025-04-16T15:01:13Z
Був гендиректором "Нового каналу" і громадянином РФ: що відомо про чоловіка Олі Фреймут
Telegraf
2025-04-16T14:33:46Z
Вразять кожного: великодні ярмарки Праги, які варто відвідати у 2025-му
24tv
2025-04-16T14:24:14Z
Андрій Хливнюк розповів, чи дійсно розійшовся із дружиною після 11 років подружнього життя
Antikor
2025-04-16T14:18:51Z
Біотуалети: комфортне рішення делікатних проблем
Bin UA
2025-04-16T14:14:30Z
Не викидайте шкірку від авокадо: як її можна використати
24tv
2025-04-16T15:30:43Z
Вчені знайшли область мозку, яка відповідає за логіку
Portaltele
2025-04-16T15:07:39Z
Як всього одна невинна звичка змушує нас переїдати та як її позбутися
Знай
2025-04-16T14:51:36Z
Буженина вийшла сухою: які помилки з соковитої великодньої страви зроблять гуму
24tv
2025-04-16T14:33:55Z
Як вивести пляму від олії на одязі: названо найкращі методи
24tv
2025-04-16T14:12:00Z
2 мільйони для медиків: Григорій Козловський підтримав госпіталь ветеранів у Львові
24tv
2025-04-16T12:42:59Z
Популярні, але проблемні: породи кішок, які можуть стати випробуванням для власника
Gazeta UA
2025-04-16T11:58:10Z
Унікальна операція: в Дніпрі медики під час хірургічного втручання розбудили пацієнта і змусили говорити
Фокус
2025-04-16T11:51:22Z
Лікарняний 2025: які терміни виплат за рахунок ПФУ
Факти ICTV
2025-04-16T11:48:56Z
Голий чоловік закидав фекаліями поліцейських у Коломиї: пригода потрапила на відео
Telegraf
2025-04-16T15:58:32Z
ВАКС взяв під варту суддю з Одещини, підозрюваного в організації схеми для ухилянтів
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:18Z
Чоловік помстився дівчині, яка вирушила в круїз без нього, "замінувавши" судно
Фокус
2025-04-16T15:42:03Z
У Польщі викрили банду сутенерів. Майже всі – українці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:40:20Z
Палає підшипниковий завод у Курську: кадри масштабної пожежі
24tv
2025-04-16T15:00:54Z
Ольга Сумська потрапила під обстріл на Дніпропетровщині: "Між вибухами встигли на потяг"
24tv
2025-04-16T14:48:33Z
На Львівщині судитимуть зловмисницю, яка підробила документи та отримала виплати за програмою «Муніципальна няня»
Украина Криминальная
2025-04-16T14:42:24Z
Колишній СБУшник із судимістю за хабар знову "виплив" з елітним житлом і автівкою: позичив мільйони в адвоката
Antikor
2025-04-16T14:36:30Z
Ні грошей, ні дров: двох українців ошукали шахраї
InternetUA
2025-04-16T14:28:00Z
Знають лише одиниці: експерти дали точну відповідь, як часто треба прати піжаму
GlavRed
2025-04-16T15:27:42Z
Якою мовою говорять в Дубаї: це потрібно знати кожному туристу, який їдете в ОАЕ
24tv
2025-04-16T15:06:52Z
Як правильно розпалювати вогнище: покрокова інструкція та поради з безпеки
24tv
2025-04-16T14:27:42Z
Як приготувати їжу на вогні, щоб вона була корисною для здоровʼя
24tv
2025-04-16T14:27:10Z
Генеральне прибирання: з чого почати, як впоратися швидше й не втомитися
ZN UA
2025-04-16T13:37:36Z
Популярний курорт закрився через риб із людськими зубами: що вони зробили
Фокус
2025-04-16T13:27:29Z
Жінка переселилася на круїзний лайнер і живе там безкоштовно: як їй це вдається
24tv
2025-04-16T13:21:24Z
3 кухонні речі, які треба міняти частіше, ніж ви думаєте
24tv
2025-04-16T13:18:34Z
Час сіяти редиску. Цей городній лайфхак допоможе виростити щедрий хрусткий урожай
Telegraf
2025-04-16T13:15:57Z
Чи існує штраф за переказ коштів з картки на картку в Україні: пояснення юриста
Факти ICTV
2025-04-16T16:07:34Z
Світові ціни на нафту пішли вгору попри зростання запасів у США
Gazeta UA
2025-04-16T16:06:47Z
Китай відповів на погрози США підвищити мита: «Це ірраціональне використання економіки як зброї»
Antikor
2025-04-16T15:51:25Z
Нацбанк випустив пам'ятну монету на честь художниці-модельєра Любові Панченко
УкраинФорм
2025-04-16T15:51:24Z
Мінфін вдруге провів аукціон з обміну ОВДП
УкраинФорм
2025-04-16T15:51:16Z
Mazda припиняє експорт CX-50 ​​в Канаду через загострення торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-16T15:45:51Z
YouControl презентував перший в Україні модуль для комплексної оцінки ESG-ризиків компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:45:11Z
НБУ опустив валюти в ціні: євро вже не 47 гривень
24tv
2025-04-16T15:33:33Z
Міністерка економіки повідомила про «позитивний крок» в угоді про копалини
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:33:06Z
Ястремська зупинилася у парному півфіналі змагань WTA 500 у Штутгарті
УкраинФорм
2025-04-16T16:12:55Z
Українській велогонщиці анулювали результати за два з половиною роки: деталі скандалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T16:09:29Z
Тоттенгем не збирається розлучатися з Удоджі
Football.ua
2025-04-16T15:58:37Z
Буяльський підписав новий контракт з «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:57:45Z
Час робити нові тату, – Беленюк відреагував на скандальне інтерв'ю Ковтуна
24tv
2025-04-16T15:48:18Z
Як чужорідне тіло. Італійські футбольні зірки оцінили гру Довбика у «Ромі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:45:10Z
«Ніхто не тисне, і ми стоїмо на своєму»: атлетка прокоментувала свої поєдинки
GlavRed
2025-04-16T15:27:51Z
Де продовжить кар'єру Кевін Де Брюйне?
Football.ua
2025-04-16T15:24:05Z
Де Брюйне отримав пропозицію від Чикаго Файр — Романо
Football.ua
2025-04-16T15:22:56Z
Згенеровані ШІ-відео про нібито українських військових на Курщині збирали в TikTok мільйони переглядів, — УП
Детектор М
2025-04-16T16:13:26Z
Зовсім не через схід сонця: чому насправді кричать півні вранці
GlavRed
2025-04-16T16:12:25Z
Глобальний збій. Музичний сервіс Spotify вийшов з ладу
InternetUA
2025-04-16T16:03:38Z
Не кожному по кишені: розкрито вартість абсолютно нового iPhone
InternetUA
2025-04-16T15:58:49Z
Чатбот Gemini навчився генерувати восьмисекундні відео, якими можна миттєво ділитися у соцмережах
Детектор М
2025-04-16T15:52:53Z
США можуть програти: Китай отримав важливу перевагу у "війні роботів"
Фокус
2025-04-16T15:45:22Z
OpenAI розробляє власну соціальну мережу
24tv
2025-04-16T15:33:17Z
Gemini навчилась генерувати відео в якості 720p, але з обмеженням до 8 секунд
ITC
2025-04-16T15:22:11Z
Bethesda продає 2000 частин серверів Elder Scrolls Online — кожна по $110
ITC
2025-04-16T15:19:11Z
Китайським стартапам у сфері електромобілів загрожує зникнення без кооперації
InternetUA
2025-04-16T15:49:19Z
Mercedes-Benz випустить лімітовану серію G-Class
1News
2025-04-16T15:36:24Z
Як вас можуть обдурити на СТО: ТОП-5 найпоширеніших хитрощів механіків
GlavRed
2025-04-16T15:33:16Z
Scania представляє інноваційне шасі для електробусів Low Entry
AutoCentre
2025-04-16T15:01:19Z
Subaru Trailseeker EV: Швидший за WRX STI, але невідомо, чи це універсал чи позашляховик
Топ Жир
2025-04-16T15:00:32Z
Subaru представила потужні сімейні електрокросовери із запасом ходу понад 400 км
Фокус
2025-04-16T14:45:18Z
Новий хетчбек від Kia показує американцям, що для перевезення більшого розміру не потрібно величезного авто
Топ Жир
2025-04-16T14:15:39Z
Новий Subaru Solterra 2026 отримує дикий редизайн разом із більшою потужністю та дальністю ходу
Топ Жир
2025-04-16T14:15:34Z
Перша електрична седан від Kia з’явилася, щоб перемогти Model 3 у його власній грі
Топ Жир
2025-04-16T14:15:27Z