MY.UAНовини
Доктрина Монро: Америка – для американців, або Як почалося протистояння США і Європи
Доктрина Монро: Америка – для американців, або Як почалося протистояння США і Європи

Доктрина Монро: Америка – для американців, або Як почалося протистояння США і Європи

Лише в ситуаціях кардинальних змін у світі Вашингтон втручався в європейські справи

Двісті років тому, 2 грудня 1823 року, в Конгресі США було оприлюднено щорічне звернення президента Джеймса Монро до нації. У ньому, окрім суто внутрішньополітичних і економічних питань, вперше була системно викладена декларація принципів вашингтонської адміністрації у питаннях зовнішньої політики. І головним з них, який і отримав назву "доктрина Монро", став принцип політичного невтручання європейських держав в питання, які мали відношення до обох американських континентів.

Фактично це була заборона на колонізацію, а також зміну політичного устрою в державах Латинської Америки. В доктрині наголошувалося на загрозі миру і безпеці в регіоні у разі поширення монархічного устрою (панівної системи влади в Європі). Зі свого боку США, країна, яка будувалася на республіканських і демократичних засадах, також зобов’язувалася не втручатися у внутрішні справи держав Старого Світу, які безпосередньо не зачіпали американські інтереси. Окремо доктрина Монро передбачала і дотримання нейтралітету в боротьбі іспанських колоній проти метрополії…

Смертельний ворог перетворився на важливого союзника

Доктрина Монро мала потрійну мету і цікаву передісторію.

Вона стала відповіддю на виклики, що пролунали від держав Священного союзу, які провели в жовтні-грудні 1822 року у Вероні конгрес (як виявилося, останній) щодо ситуації в Іспанії, де відбувалася республіканська революція. У результаті було ухвалено спільне рішення Російської та Австрійської імперії, Прусського королівства і низки малих держав Західної Європи щодо інтервенції до Іспанії та придушення революції руками армії королівської Франції.

Так, саме Франції, яка попри завершення Наполеонівських війн і приниження на Віденському конгресі 1815 року, починала оговтуватися і стрімко повертатися в коло великих держав континенту. У квітні 1822 року французькі війська перейшли Піренеї. А вже наприкінці вересня конституційний уряд капітулював і король Фердинанд VII поновив абсолютистський режим.

Карикатура на конгрес Священного союзу у Вероні. Невідомий художник

Цікаво, що Велика Британія (одна з переможниць Наполеонівської імперії) не стала учасницею Священного союзу 1815 року (тріумвірату імператорів Росії та Австрії та короля Пруссії) і зайняла особливу позицію з багатьох питань, виступаючи проти узурпації влади в Європі цими реакційними, вкрай консервативними режимами. Як і США, Велика Британія була стривожена, бо Іспанія фактично вже програла боротьбу з повсталими колоніями в Західній півкулі.

А на обрії вимальовувалася загроза інтервенції абсолютистських монархій Старого Світу з метою поновлення панування королівської Іспанії в її практично втрачених колоніях. Може, тому у березні 1822 року Джеймс Монро підписав документи, що офіційно визнавали незалежність Аргентини, Перу, Колумбії, Чилі та Мексики, які здобули свободу зі зброєю в руках.

"На кожному з подальших конгресів – у Троппау (1820 р.), Лайбаху (1821 р.) та Вероні (1822 р.) – британці висували суворі застороги при розв'язанні питань про військові експедиції задля придушення революцій в Неаполі, Греції та Іспанії. В критичному питанні про бунт у північноамериканських іспанських колоніях британський міністр закордонних справ Джордж Каннінг, приєднавшись до президента Сполучених Штатів Джеймса Монро, виступав проти будь-якого втручання в європейські справи", – писав британський історик Норман Дейвіс у своїй фундаментальній праці "Історія. Європа".

Тож дещо несподівано США отримали важливого союзника – Велику Британію. Державу, яка ще зовсім недавно була смертельним ворогом і вважала північноамериканські штати своєю бунтівною колонією.

Впродовж 1812—1814 років відбулася кривава війна (англійці навіть захопили Вашингтон і спалили будинок Конгресу та перший Білий дім) між цими двома країнами. Війна, можна сказати, завершилася внічию. У США її називають другою війною за незалежність. Молода нація змужніла і відчула свою силу. Штати намагалися стати важкою фігурою на світовій шахівниці. Доктрина Монро була першим кроком на цьому шляху. Проте консолідованої відповіді Вашингтона і Лондона так і не відбулося. Державний секретар в адміністрації Монро Джон Квінсі Адамс виголосив знамениту фразу: "Не хочу, щоб Сполучені Штати виглядали човником, що пасе задніх в кільватері британського крейсера".

Президент США Джеймс Монро (ліворуч, художник Семюел Морс.1819 р.) та держсекретар в його адміністрації Джон Квінсі Адамс, який став президентом США у 1824—1829 рр. (художник Гілберт Стюарт. 1818 рік)

Звісно, крім політичних інтересів, північноамериканських політиків турбували економічні й боротьба за сфери впливу в регіоні. Прагнення до обмеження колоніальної монополії держав Європи значною мірою прикривалося питанням захисту республіканських інституцій і пошуку вигідних угод про торгівлю. Однозначно, величезний південноамериканський ринок залишався ласим шматком для США. У Вашингтоні дали зрозуміти, що Латинська Америка відтепер є сферою їхніх політичних та економічних інтересів.

США купили Аляску, коли Росія ослабла після ганебно програної нею Кримської війни

Ще одне питання змусило президента Монро зробити такий крок: посилення агресивної, наступальної поведінки Російської імперії на Тихоокеанському узбережжі сучасних Сполучених Штатів. Юридичного закріплення територіального розмежування між цими державами в цьому регіоні не було. У вересні 1821 року імператор Олександр I видав указ про заборону заходу іноземних кораблів до територіальних вод Аляски, яка тоді належала царському уряду. Сучасний американський штат Орегон на північному заході тоді ще був незайманою територією, і росіяни вже готувалися її колонізувати. Подальшу російську експансію і колонізацію на Американському континенті вдалося зупинити, а 1868 року США за 7,2 млн дол. золотом купили Аляску у Росії, ослабленої після ганебно програної нею Кримської війни. А кремлівські пропагандисти й зараз кажуть не про покупку, а лише про оренду цієї території,запускаючи відверті фейки.

Мапа територій Північно-Західної Америки (Аляска, яка була придбана США у Російської імперії в 1867 році)

"Час для заснування європейських держав на американському ґрунті вже пішов у небуття". Цього принципу-постулату, озвученого Монро, США будуть дотримуватися постійно. Так, спроба реставрувати монархію в сусідній Мексиці 1864—1867 рр. багнетами французького експедиційного корпусу завершилася крахом і розстрілом імператора Максиміліана I Габсбурга за наказом президента Беніто Хуареса. І США в цій громадянській війні однозначно прийняли сторону республіканців.

Анексія територій та боротьба з комуністичною загрозою

Проте, спираючись на принципи доктрини Монро, вашингтонський уряд обґрунтовував і власні експансіоністські плани. Так ще у 1840—1850-х роках були анексовані або приєднані великі території на заході сучасної держави: Нова Мексика, Орегон, Аризона, Каліфорнія та Техас.

"Не наближайтеся!" Політичний мультфільм режисера Гіллама (1896 р.). Дядько Сем стоїть із рушницею між епатажно одягненими європейцями та мешканцями Нікарагуа, Аргентини та Венесуели

Одночасно майже всю історію першого століття свого існування Сполучені Штати проводили політику ізоляціонізму і невтручання в збройні конфлікти у Східній півкулі. Все змінилося наприкінці XIX століття, коли США фактично анексували чи фактично підпорядкували своїй владі останні найбільші іспанські колонії – Кубу, Пуерто-Рико і "прихопили" Філіппіни в Азії.

Лише в ситуаціях кардинальних змін у світі Вашингтон втручався в європейські справи. Так було і під час Першої, і під час Другої світової війн. Це не заважало уряду США, посилаючись саме на доктрину Монро, боротися зі справжньою комуністичною загрозою, як це було під час Карибської кризи 1962 року або окупації острова Гренада 1983 року (повалення влади лівого уряду, який захопив владу шляхом путчу).

Згадаймо ще повалення уряду диктатора і наркобарона Мануеля Нор'єги в Панамі зовсім недавно, 1989 року, а також війни в Афганістані, Іраку та Сирії, в яких з різним результатом брали участь США. Отже, відбулася свого роду модернізація доктрини Монро згідно з викликами часу…

Теги за темою
РосіяСШАЄвропа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Це спойлер? До біса»: Бенедикт Камбербетч отримає «центральне» місце у «Месники: Таємні війни», але пропустить «Судний день»
ITC
2025-01-22T19:31:03Z
Директора та режисера столичного Молодого театру звинувачують у сексуальних домаганнях
Комсомольская правда
2025-01-22T18:57:17Z
Оголошені номінанти на «Золоту малину» - антирейтинг очолив «Джокер»
УкраинФорм
2025-01-22T18:48:53Z
Наречений Лесі Нікітюк поділився романтичним фото з ведучою
GlavRed
2025-01-22T18:27:53Z
Макс Барських вирішив зробити паузу в концертній діяльності
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:27:35Z
Молдова пропускає Євробачення-2025
1News
2025-01-22T18:15:34Z
Думав, що це кінець, – відомий український співак розповів, як ледь не помер від зупинки серця
24tv
2025-01-22T18:09:56Z
"Запрошував на чай поплакатися": викладача Карпенка-Карого і режисера звинуватили в домаганнях
24tv
2025-01-22T17:24:20Z
Одеський міжнародний кінофестиваль восени знову пройде в Києві
УкраинФорм
2025-01-22T16:48:39Z
Моделі OnlyFans подали декларації про доходи: яка загальна сума
TSN
2025-01-22T19:48:53Z
Андрій Сибіга анонсував масштабні цифрові послуги для українців за кордоном через додаток е-Консул
ZN UA
2025-01-22T19:24:09Z
Уже відомо, для яких знаків зодіаку лютий 2025 стане найщасливішим місяцем у році
24tv
2025-01-22T19:15:29Z
"Леопарди", "Гепарди" та не лише: в Україну заходить "оборонний гігант"
24tv
2025-01-22T19:03:52Z
Не скасував "бойові" відсутній на службі заступниці: комроти на Рівненщині оголосили підозру
24tv
2025-01-22T19:03:33Z
Журналістка Ірина Соломко очолила стратегічні комунікації благодійної ініціативи «Leleka Foundation/БФ Лелека-Україна»
Детектор М
2025-01-22T18:54:12Z
Ексчиновника Міноборони Лієва відправили під варту
1News
2025-01-22T18:51:54Z
На Сумщині масово мобілізовують підлітків? Центр протидії дезінформації спростував фейк
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:42:48Z
Естонія отримає від США системи залпового вогню HIMARS
УкраинФорм
2025-01-22T18:42:45Z
Чому Трамп обрав більш жорстоку позицію щодо Росії, ніж очікувалось - ЗМІ
Telegraf
2025-01-22T19:48:55Z
Росія в Радбезі ООН намагалася обговорювати татуювання замість катувань - «азовець»
УкраинФорм
2025-01-22T19:45:50Z
Рютте поговорив з новим держсекретарем США: чекає на співпрацю щодо України
Европейская правда
2025-01-22T19:42:51Z
Посадити Путіна за стіл переговорів: експерт розповів про способи змусити Кремль закінчити війну в Україні
Политека
2025-01-22T19:42:03Z
Міністр оборони Німеччини досі вважає ймовірним напад РФ на країни НАТО за 4-5 років
Европейская правда
2025-01-22T19:39:30Z
Зеленський назвав умову, за якої Україна може почати діалог з Росією
24tv
2025-01-22T19:36:24Z
Президенти України та Сербії обговорили інтеграцію в ЄС
УкраинФорм
2025-01-22T19:30:48Z
Розпіарений російський МіГ-35 став комерційним розчаруванням, – ексспецпризначенець США
InternetUA
2025-01-22T19:30:38Z
TikTok готовий на угоду з владою США, щоб залишитися у країні
УкраинФорм
2025-01-22T19:27:50Z
У Харкові пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:46Z
У Києві та області до ранку йтиме мокрий сніг
УкраинФорм
2025-01-22T19:30:57Z
У Києві вшанували героїв Небесної Сотні, які загинули першими
Khreschatyk
2025-01-22T19:15:17Z
Військовий стріляв у побратима, бо той не був на посту: що вирішив суд
Политека
2025-01-22T19:00:27Z
Пошкоджені понад 40 будівель: у Сумах завершили рятувальні роботи після удару дрона РФ
УкраинФорм
2025-01-22T18:33:13Z
Росія розпочала атаку "Шахедами": куди летять ворожі дрони
24tv
2025-01-22T18:30:56Z
У деяких областях оголосили штормове попередження: регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-01-22T18:27:52Z
Опади накриють майже всю Україну: як довго будуть і чи утвориться сніговий покрив
24tv
2025-01-22T18:03:21Z
Бої за важливий населений пункт у трьох областей: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
2025-01-22T17:48:06Z
Як знайти свій стиль: поради для жінок
24tv
2025-01-22T19:03:54Z
10 найврожайніших сортів помідорів, які вже потрібно шукати
TSN
2025-01-22T18:39:39Z
Ви одразу її полюбите: крабова намазка на хліб, яка стане найкращим перекусом
24tv
2025-01-22T18:09:53Z
Найсмачніша начинка: рецепт смажених пиріжків із зеленою цибулею та яйцем
Фокус
2025-01-22T17:51:18Z
Будуть гострі як ніколи: заточіть ножі ось цим способом в домашніх умовах
24tv
2025-01-22T17:36:16Z
Знайдіть відмінності в картинках із бейсболістом: тільки геній побачить їх за 14 сек
GlavRed
2025-01-22T17:27:55Z
"На смак як сауна": чоловік показав процес приготування морозива з дерева
Фокус
2025-01-22T17:15:13Z
Який колір нігтів омолоджує руки: ідеальний манікюр для жінок після 40 років
24tv
2025-01-22T17:06:04Z
Посадіть ці рослини біля смородини: збільшите урожай ягід вдвічі
24tv
2025-01-22T16:54:34Z
Просив дітей залізти рукою в штани: у Києві зловили збоченця
Telegraf
2025-01-22T19:36:02Z
Судитимуть трьох айтішників, які ошукали онлайн-магазин ювелірних прикрас на 150 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-22T19:27:05Z
Діяли по всій Україні: викрили організаторів схем, які допомагали ухилянтам
24tv
2025-01-22T19:18:32Z
Шольц відреагував на напад з ножем у Баварії та заявив, що у нього "вривається терпець"
Европейская правда
2025-01-22T19:15:43Z
Побиття дівчинки у Білій Церкві: стало відомо, чи є серед фігурантів злочину родичі впливових осіб
TSN
2025-01-22T19:09:29Z
Запобіжні заходи топвійськовим, підвищення тарифів lifecell. Головне за 22 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T19:09:11Z
Перший сніг за 15 років: зимовий шторм паралізував життя у Новому Орлеані
TSN
2025-01-22T18:51:24Z
Викрали однорічну дитину за вигадані борги: у Києві затримали групу зловмисників
Украина Криминальная
2025-01-22T18:42:48Z
Не соціально небезпечний? Суд на Житомирщині ухвалив умовний вирок військовому
Telegraf
2025-01-22T18:42:46Z
Тарифи газ у лютому: скільки доведеться платити та хто отримає знижку
Знай
2025-01-22T19:36:47Z
Кабмін пропонує змінити механізм пільг на комуналку: що очікує пільговиків
Политека
2025-01-22T19:27:46Z
Абсолютні лідери світу: що є основою економіки України - неочевидна відповідь
GlavRed
2025-01-22T19:27:05Z
Ціновий зашморг затягується на шиї споживачів: чи варто сподіватись на подорожчання продуктів найближчим часом
Знай
2025-01-22T19:06:34Z
В Україні знову зросли ціни на моркву: названо вартість
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T18:33:16Z
Рівень безробіття в Україні падає: що це означає для українців
Политека
2025-01-22T18:28:57Z
Пенсії захисникам України у 2025 році: чи скоротять виплати
Знай
2025-01-22T18:21:00Z
"Мільйони робочих місць будуть втрачені": як ШІ змінить ринок праці в найближчі роки
24tv
2025-01-22T18:12:44Z
TikTok згоден укласти угоду, щоб продовжити роботу в США
ZN UA
2025-01-22T18:00:26Z
Samsung представила Galaxy S25 Ultra — Snapdragon 8 Elite, 5000 мАг, більше ШІ та менше функцій стилуса за ціною від 68 тис. грн
ITC
2025-01-22T19:46:15Z
Samsung Galaxy S25 та S25+: Snapdragon 8 Elite, 12 ГБ пам’яті, ШІ на пристрої та ціна від 42 тис. грн
ITC
2025-01-22T19:31:38Z
Google Gemini замінить Bixby у Samsung Galaxy S25 і зможе виконувати кілька задач одночасно
ITC
2025-01-22T19:31:36Z
Microsoft вбудувала браузер Edge у всі ігри Windows 11
24tv
2025-01-22T19:30:32Z
Три причини, чому телефон краще зарядити вдень, а не вночі
Telegraf
2025-01-22T19:21:52Z
Один із творців "Відьмак 3" назвав найскладніший квест у грі
InternetUA
2025-01-22T19:01:26Z
4200 грн за іграшку? Відомий журналіст відповів, чи коштуватиме GTA 6 цілих 100 баксів
Знай
2025-01-22T18:51:48Z
Україні потрібно терміново змінювати підхід до виробництва зброї. Ось як
Лига
2025-01-22T18:21:42Z
Google додає українську мову в Gemini Extensions, що допомагає працювати в YouTube, Maps, Calendar та інших програмах компанії
AIN
2025-01-22T18:12:46Z
Стартап Google почне цьогоріч випробування ліків, розроблених за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-22T18:21:22Z
Як зробити універсальний засіб проти вапняного нальоту: результат вражаючий
GlavRed
2025-01-22T17:27:26Z
Вчені довели, що алкоголь може бути корисним для здоров’я серця й мозку
AgroNews
2025-01-22T17:24:01Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T17:12:38Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Як зробити картопляне пюре ще смачнішим: що додати до страви секрет запеченого часнику
TSN
2025-01-22T15:21:08Z
Як часто голити ноги, щоб не було подразнення: відповідь для всіх жінок
24tv
2025-01-22T15:15:59Z
У харківському шпиталі запроваджено унікальну методику лікування зору військових
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T14:42:26Z
"Паненка" Судакова та гол Кевіна: Шахтар на класі здолав Брест у Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T19:45:38Z
"Шахтар" обіграв французький "Брест" у Лізі чемпіонів із рахунком 2:0
Фокус
2025-01-22T19:45:31Z
«Шахтар» обіграв «Брест» і зберігає шанси на плей-офф Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-01-22T19:42:30Z
Вербич став гравцем грецького Левадіакоса
Football.ua
2025-01-22T19:12:50Z
Експромоутер легенди назвав боксера, з яким категорично не хоче битись Кличко
24tv
2025-01-22T19:09:09Z
Капітан Манчестер Сіті узгодив контракт з іменитим італійським клубом
24tv
2025-01-22T18:51:04Z
ТМ: Зоря поступилася Віслі, ЛНЗ програв ДВТК, Лівий Берег сильніший за Металіст 1925
Football.ua
2025-01-22T18:48:01Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T18:24:51Z
Кривбас попрощався з Ічоку та Чіджоке
Football.ua
2025-01-22T18:24:15Z
Як з’явилися найпотужніші вантажівки Volvo FL
AutoCentre
2025-01-22T18:09:36Z
Спортивний фургон: Opel Vivaro отримав незвичну версію
Фокус
2025-01-22T17:57:45Z
Рятувальники Слов’янська отримали сучасний пожежний автомобіль
AutoCentre
2025-01-22T17:10:02Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z
Volvo припиняє випуск популярного електричного кросовера і перейменовує кілька моделей
AutoGeek
2025-01-22T13:30:57Z