MY.UAНовини
75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?
75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?

75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?

УГСПЛ розповіли цікаві факти про документ і оцінили його актуальність

У неділю, 10 грудня, світ відзначатиме День прав людини. Ця дата обрана не випадково: Декларація прав людини, ухвалена цього дня 75 років тому, стала найбільше перекладеним документом у світі, згідно з Книгою рекордів Гіннеса. Ба більше, вона й сьогодні залишається головним орієнтиром при створенні законів у більшості цивілізованих країн.

До річниці ухвалення головного документа сучасної цивілізації "Телеграф" з'ясовував, у чому полягає унікальність цього документу, які недоліки він має і чи потребує змін. На ці та інші запитання нам відповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

– Чи правильно буде сказати, що створення Декларації прав людини стало відповіддю на свавілля Гітлера?

– Не зовсім. Відповіддю на лихоліття війни і брутальні порушення прав людини було створення Організації Об'єднаних Націй. Декларація прав людини стала одним з перших і головних документів, ухвалених ООН. Йшлося про те, щоб створити передумови для забезпечення дотримання визначених прав людини, які би захищалися не на національному чи державному рівні, а на міжнародному, і делегувати цей захист міжнародній структурі. В результаті з'явився статут ООН і Декларація прав людини.

Визначені у Декларації права корелюють з Європейською конвенцією з прав людини. Остання є квінтесенцією цих положень з конкретизацією механізму дотримання. Ці документи є своєрідною канвою для законотворчості в 46 державах-членах ООН, які проголосували за ухвалення Декларації прав людини у 1948 році.

Втім, говорити про те, що це встановлений чіткий інструмент, як норма кримінального права, який диктує жорсткі правила, не можна. Кожна держава на свій розсуд встановлює норми дотримання основних положень.

– Наскільки складним був процес ухвалення такого документу? Навряд чи всі держави воліли дотримуватись встановлених правил…

– Звичайно. Хоча декларація була прийнята абсолютною більшістю голосів (з 56 учасників голосування документ підтримали 48), 8 країн все ж утрималися. Хто це був? СРСР, Білоруська РСР, Українська РСР, Польща, Чехословаччина, Югославія, Саудівська Аравія, Південно-Африканський Союз.

Перш ніж була ухвалена остаточна версія документа, відбулося 85 засідань, на яких за поправки голосували 1400 разів. Тобто, фактично, кожне слово в декларації було проголосовано окремо. Найзапекліші дебати і розбіжності виникали між представниками соціалістичних країн і західних держав. Наприклад, з приводу змісту прав людини і трактувань самого поняття. Звісно, радянські держави мали своє уявлення про права людини, тому з їхнього боку процес затвердження Декларації був лише проголошенням норм без намірів їхнього дотримання.

Для інших країн цей документ став основним і за 75 років не втратив своєї актуальності.

– Невже всі ті зміни у підході до прав людини, що відбулися у Європі майже за століття, не вимагають перегляду деяких норм Декларації?

– Точно не у кардинальний спосіб. Унікальність цього документа саме у його рамковості та тематичності. Право на життя, право власності, право не бути підданим катуванню, нелюдському поводженню або покаранню, яке принижує гідність – ці норми не можуть втратити актуальності.

Звісно, розвиток суспільства і технологій може вимагати розширення вже існуючих норм. Передусім спадає на думку цифровізація, захист прав в інтернеті, але це просто нові інструменти, якими оперує людство. Загальні права, визначені у Загальній декларації та ЄСПЛ, залишаються незмінними: право на приватність, право на свободу вираження поглядів, яке може піддаватися чи не піддаватися регулюванню/цензуруванню/обмеженню за деяких умов.

Ми не говоримо про права тих істот, які у майбутньому можуть бути штучно створені і не будуть людьми на 100%. Правове регулювання питань штучничного інтелекту – це питання біоетики. Вони можуть виникнути з часом, але не зараз. І знову ж таки, ймовірніше за все, ці питання будуть врегульовуватися у площині вже існуючого авторського права і суміжних з ним.

– Чи передбачені у Декларації якісь поправки до її норм під час дії воєнного стану? Якщо ні, то чи не слід було б їх запровадити, спираючись на досвід українців, постраждалих у війні, розв'язаній Росією?

– Повторюю: Декларація є універсальним визначенням основних прав людини і інструментом, що регулює їх. Питання воєнного часу регулює міжнародне гуманітарне право. Це чотири Женевські конвенції і додаткові протоколи до неї.

На жаль, права людини – це не те, на що звертають увагу під час ведення бойових дій. Тому внесення будь-яких змін саме у Декларацію на тлі війни в Україні не буде мати сенсу.

– А як щодо прав ЛГБТК+, якими 75 років тому мало хто цікавився? Сьогодні у Європі представники цієї спільноти мають рівні права з гетеросексуальними громадянами, при цьому в Росії ЛГБТ визнані "екстремістською організацією"? Конвенція передбачає неможливість дискримінації за цією ознакою?

– Радянський Союз нібито виконував Загальну декларацію з прав людини і її норми про те, що кожна людина має право на свободу думки і переконань, а також свободу їх безперешкодного виявлення, на свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими способами, незалежно від державних кордонів.

А тепер давайте згадаємо долю кінорежисера Сергія Параджанова, який був засуджений 1975 року за частиною 2 статті 119 "гомосексуалізм". Це кримінальне переслідування за дискримінаційною ознакою. Причому, тільки стосовно чоловіків, бо жінок не переслідували за одностатеві стосунки. Майже за 50 років в Росії нічого не змінилося у підході та ставленні до цієї теми. Заяви про дотримання прав людини є, а на ділі все відбувається дещо інакше.

– Тобто, Декларація прав людини все ж має недоліки? Зокрема, неможливість забезпечення її дотримання усіма країнами-учасниками ООН?

– Виклики, які стоять перед Загальною декларацією – це інструментарій її застосування на універсальному рівні. Щоб ці права мали приблизно однаковий рівень дотримання у Великій Британії, Замбії та Пакистані. Це те, що намагається зробити ЄСПЛ, уніфікуючи практику для всіх держав-членів Ради Європи.

Декларація не є інструментом прямої дії, на відміну від Європейської конвенції з прав людини. Сьогодні в Україні можна подати в суд виключно через порушення Європейської конвенції. Наш суд захищає конвенційне право, тому що Україна ратифікувала цей документ. Загальна декларація не має такої сили.

В деяких позовах може додатково згадуватися порушення Декларації, але розглядатися буде передусім порушення прав, норми яких корелюються з нормами Європейської конвенції.

– Складається враження, що Декларація прав людини є документом, унікальним з точки зору історичної цінності, проте вкрай обмеженим у своєму впливі, адже носить характер рекомендації, а не зобов'язань для тих, хто поставив під ним підпис.

– Це не зобов'язуючий документ, який тягне за собою відповідальність в разі порушення. Держави зобов'язуються дотримуватися основних прав людини, але парадигму правових норм кожна з них вибудовує на свій розсуд. Головне – щоб вони корелювали з визначеннями Загальної декларації.

В Україні це зроблено через Європейську комісію з прав людини. Фактично ми маємо зобов'язання дотримуватися її норм, оскільки їхнє порушення тягне за собою відповідальність. Наприклад, держава буде змушена визнати порушення, відшкодувати збитки особі, права якої порушено, а потім змінити законодавство таким чином, щоб у подальшому подібних порушень не було.

Саме для цього існує Європейська комісія з прав людей, яка розглядає заяви та звернення громадян щодо порушення норм Загальної декларації. Також раз на три роки відбуваються універсальні огляди законодавчих норм держав-членів ООН на предмет дотримання кожної зі статей Декларації за певною кваліфікацією. Цей моніторинг виконується представниками інших країн-учасниць (зазвичай це посадовці Мін’юсту) та незалежними неурядовими організаціями.

В ході цього аналізу запитання одна одній можуть ставити навіть дружні країни, пропонуючи надати роз'яснення щодо тієї чи іншої невідповідності Декларації у законодавстві. Потім відбувається аналіз прецедентів, порушується питання, чи розслідуються вони у судовому порядку. Україні, наприклад, дуже багато таких запитань ставили до ратифікації Стамбульської конвенції.

– Декларація одна на всіх, при цьому в Європі обговорюють необхідність надання підліткам права на зміну статі до повноліття, а в Ірані влада заплющує очі на "раптову" смерть дівчини, яку поліція моралі затримала за неправильне носіння хіджабу. Чому держави, які свідомо та принципово не дотримуються норм Декларації прав людини, не виключають з ООН?

– По-перше, не можна суспільство поставити на плиту і зварити як суп "до готовності", щоб воно перетворилося з агресивно-середньовічного на більш демократичне. Зміна в уявленні окремих держав про норми права і права людини зокрема – це питання еволюції. Втім, стандарти, викладені в Загальній декларації, отримали інструмент захисту у вигляді Європейського суду з прав людини.

Вже зараз у громадян різних за рівнем демократії держав є розуміння права на справедливий судовий розгляд і права на свободу та особисту недоторканність. Для розуміння: 85% усіх справ в ЄСПЛ стосується саме цих двох статей.

По-друге, виключення з ООН не може бути інструментом впливу, адже це жодним чином не позначиться на державі, до якої буде застосована ця санкція. Вона нічого від цього не втратить, просто буде ізольована. Натомість ми втратимо майданчик комунікації і хоч якийсь контроль за ситуацією.

Власне, саме це сталося з Росією 2014 року, коли в Раді Європи порушили питання про її виключення або підвішування статусу. Першим кроком стало позбавлення права голосу членів парламентської делегації з РФ. Опустимо той момент, що вони все ще могли долучатися до дискусій, виступати, просувати свою позицію, але в силу своєї обмеженості, просто перестали туди їздити. Образились.

У червні 2019 року, після численних вимог РФ повернути їй право голосу, це сталося. Ми намагалися зірвати це рішення, проте не вдалося. Як з'ясувалося, гроші не пахнуть навіть для Ради Європи. Кремлівський шантаж припиненням сплати щорічного внеску (одного з найбільших за розміром серед усіх членів) спрацював. Тим же шляхом пішла Туреччина з її Північним Кіпром, статус якого не визнаний на світовому рівні, адже це незаконна окупація.

Майже у кожної країни є свої проблеми із дотриманням тієї чи іншої норми Декларації прав людини. Виключивши усіх їх з ООН, ми не вирішимо проблему, а навпаки втратимо можливість вплинути на неї.

Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нідерланди залучать цивільних фахівців, щоб зміцнити кібербезпеку
InternetUA
2025-04-22T23:01:58Z
ЗМІ назвали імена ймовірних кандидатів на папський престол
Украина Криминальная
2025-04-22T22:45:03Z
Скоро можуть закрити і цю "лавочку". Хто зі студентів лишиться відстрочки у 2025
Telegraf
2025-04-22T22:27:27Z
Суспільно корисні роботи: чи оплачуються вони
ZN UA
2025-04-22T22:25:56Z
Допомогу припинять менш ніж через 10 днів: одна країна ЄС попередила українців
GlavRed
2025-04-22T21:27:42Z
Від 3 до 10 тисяч гривень на день народження - хто отримає виплату у 2025 році
GlavRed
2025-04-22T21:27:04Z
23 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:03:00Z
Хто може стати новим Папою Римським: штучний інтелект назвав головних кандидатів та чи будуть вони вигідні Україні
Telegraf
2025-04-22T20:27:16Z
Розробники Lockheed Martin представили пускову систему Mk70 для крилатих ракет Tomahawk
InternetUA
2025-04-22T20:13:42Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Білий дом підтвердив черговий візит Віткоффа до Путіна: яка офіційна мета приїзду
Telegraf
2025-04-22T23:09:51Z
Обговорюватимуть у Лондоні: Європа представила США свої "червоні лінії" щодо України, — ЗМІ
Фокус
2025-04-22T23:00:20Z
"Стікалась зброя з Ірану та КНДР": що залишилось від найближчого до Москви арсеналу
GlavRed
2025-04-22T22:48:30Z
Україна може повернутися до ядерної зброї: експерт назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2025-04-22T22:33:31Z
Фон дер Ляєн: Світ «шикується» для співпраці з Європою
ZN UA
2025-04-22T22:25:32Z
Перспективи ядерної угоди: таємні контакти між Іраном і командою Трампа
Хвиля
2025-04-22T22:12:12Z
У Трампа очікують деескалації "тарифної війни" між США та Китаєм
Европейская правда
2025-04-22T22:03:46Z
Війна, день 1154. путін готовий відмовитися від попередніх вимог щодо 4 областей України — Financial Times
Football.ua
2025-04-22T22:01:23Z
Знайшли ознаки хвороби Альцгеймера за десятки років до появи симптомів
24tv
2025-04-22T19:27:14Z
Видання LB.ua запустило проєкт «Боляче», в якому лікарі чесно й анонімно діляться проблемами системи
Детектор М
2025-04-22T19:01:55Z
Чи замінить ШІ лікарів: думки вчених про роль штучного інтелекту у медицині
InternetUA
2025-04-22T18:28:03Z
Нюхнув шкарпетку і опинився в лікарні: чоловік підчепив грибкову пневмонію через незвичну звичку
Знай
2025-04-22T17:51:14Z
Троє школярів винайшли холодильник, який працює без електрики
InternetUA
2025-04-22T17:28:42Z
Чи справді біг шкідливий для колін
24tv
2025-04-22T17:21:03Z
Рятувальники отримали медичний автомобіль від фонду “Українські вогнеборці”
AutoCentre
2025-04-22T17:13:36Z
Безкоштовна медична допомога для ветеранів: як скористатися нею в Харківській області
Политека
2025-04-22T15:31:27Z
Антивакцинатор, конспіролог і хейтер України: як Кеннеді-молодший руйнує систему медицини в США
24tv
2025-04-22T15:03:48Z
"Ми пообіцяли": Джордж Клуні зробив рідкісне зізнання про шлюб з Амаль
GlavRed
2025-04-22T23:06:40Z
Уже давно бабуся: Катя Осадча розкрила особистий секрет
GlavRed
2025-04-22T21:27:52Z
Відмовилася від чоловіка: зрадниця Ані Лорак відповіла на каверзне запитання
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Відома українська акторка вперше вийшла заміж - перші деталі
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Серіал "Кохання та полум'я" розтопив серця українських глядачів: скільки серій у стрічці
24tv
2025-04-22T20:18:09Z
Камалія показала обличчя без макіяжу і свій "циганський" будинок
GlavRed
2025-04-22T19:27:57Z
У родині в Бейонсе сталося горе: що трапилося
GlavRed
2025-04-22T19:27:42Z
"Все, померла": російський продюсер "поховав" Аллу Пугачову
GlavRed
2025-04-22T19:27:34Z
СолоХа вагітна від Тараса Цимбалюка: представник співачки відреагував на чутки
GlavRed
2025-04-22T19:27:22Z
Росія вдарила по Одесі безпілотниками: у місті виникла сильна пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T21:33:35Z
Одеса у вогні, гримлять потужні вибухи: місто атакував "рій" безпілотників
GlavRed
2025-04-22T21:27:08Z
Супутник NASA зафіксував масштабну пожежу на арсеналі РФ у Володимирській області – фото
Лига
2025-04-22T21:03:06Z
Інтернет-аферисти ошукали двох жінок на 122 тисячі гривень
InternetUA
2025-04-22T20:42:57Z
У Росії після детонації на арсеналі ГРАУ є прильоти у приватні будинки
24tv
2025-04-22T20:39:49Z
У Росії на одному із найбільших складів боєприпасів триває детонація
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T20:39:45Z
Жан Беленюк зустрівся із 13-річним хлопчиком, який рятував людей у Сумах після теракту Росії
24tv
2025-04-22T20:03:49Z
У Києві чоловік побив цуценя на очах у перехожих: втрутилася поліція
Telegraf
2025-04-22T18:27:05Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА – Ткаченко
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T18:10:31Z
Велика кількість працівників у США втрачає роботу через наслідки тарифів — Volvo звільняє сотні співробітників
Топ Жир
2025-04-22T22:45:46Z
Легалізація криптоактивів за 5%: кому буде доступна пільгова ставка
Хвиля
2025-04-22T20:36:23Z
В Україні полетять вниз ціни на бензин: якою буде вартість палива у травні
GlavRed
2025-04-22T20:27:18Z
Еталонні бренди нафти стрімко зростають в ціні
24tv
2025-04-22T19:48:44Z
Пікнік влетить у копієчку: в Україні стрімко злетіли ціни на популярний продукт
GlavRed
2025-04-22T19:33:29Z
Нацбанк оцінив фінансову грамотність українських підлітків: результати невтішні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T19:09:33Z
Як у 2025 році подати заяву на отримання землі
24tv
2025-04-22T19:03:18Z
Брюссель готує удар по російському газу: як хочуть обійти вето країн-членів
Telegraf
2025-04-22T18:52:04Z
Укрзалізниця – у мінусі, Нова пошта – з рекордним доходом: хто увійшов до десятки лідерів галузі
24tv
2025-04-22T18:42:20Z
На хабарі викрито головного інспектора земельного департаменту КМДА
Украина Криминальная
2025-04-22T21:57:56Z
Одеса вчергове під атакою російських дронів: у місті є пожежі
Telegraf
2025-04-22T20:48:16Z
Наступ РФ на Харківщині: лейтенант ЗСУ заявив про втрату позицій
GlavRed
2025-04-22T20:27:32Z
Вибухи в Одесі 22 квітня: ЗСУ попередили про рух БпЛА з Чорного моря
Факти ICTV
2025-04-22T20:06:05Z
Лінія фронту станом на 22 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T20:00:28Z
"Шахеди" залітають в Україну: де зараз лунає тривога
24tv
2025-04-22T19:48:03Z
Погода в Україні 23 квітня: у більшості областей +26 градусів
Комсомольская правда
2025-04-22T19:34:13Z
BBC випустило розслідування про спецоперацію СБУ з підриву Кримського мосту
Детектор М
2025-04-22T19:19:23Z
Чи може Росія готуватися до заходу на Дніпропетровщину
24tv
2025-04-22T18:57:45Z
Наче зі столу вишуканого ресторану: як перетворити елементарні гречаники на шедевр
24tv
2025-04-22T21:15:49Z
Коли садити кукурудзу у 2025 році за місячним календарем: точні дати
24tv
2025-04-22T20:12:02Z
Смаколик на всю родину: яєчні рогалики, які раніше робили тільки на свята
24tv
2025-04-22T20:09:46Z
Ніколи не переступайте через ці 3 предмети: можете притягти нещастя
24tv
2025-04-22T19:30:35Z
Швидко створять затишок і красу у саду: найкращі вічнозелені кущі
24tv
2025-04-22T19:00:20Z
Кохання через сотні кілометрів: що працює на користь, а що руйнує стосунки на відстані
24tv
2025-04-22T18:57:17Z
Привернете в життя одні біди: чому нічого не можна брати з цвинтаря
24tv
2025-04-22T18:36:09Z
Найкраща локація для фото: куди поїхати в Україні, щоб побачити поле тюльпанів
24tv
2025-04-22T18:30:14Z
Поважають себе: хто зі знаків зодіаку не пробачає зраду
24tv
2025-04-22T18:15:45Z
Боруссія Дортмунд готується до переговорів із Челсі через бажання зберегти Чуквуемеку
Football.ua
2025-04-22T21:45:54Z
Буковина оголосила про реалізацію усіх квитків на півфінал Кубка України проти Динамо Київ
Football.ua
2025-04-22T21:13:12Z
Манчестер Сіті в компенсований час вирвав перемогу над Астон Віллою
Football.ua
2025-04-22T21:03:49Z
Сергій Богачук дізнався ім'я наступного суперника: коли та де пройде бій
24tv
2025-04-22T20:48:05Z
Нант став крептонітом для ПСЖ, двічі за сезон відібравши очки у чемпіона Франції
Football.ua
2025-04-22T20:46:14Z
Едерсон визначив Саудівську Аравію пріоритетом для продовження кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-22T20:25:51Z
Каневцев: Буковина повинна грати у свій футбол проти Динамо
Football.ua
2025-04-22T19:58:49Z
Нерес пропустить місяць через травму
Football.ua
2025-04-22T19:40:36Z
Суботні матчі Серії А перенесено через похоронну церемонію Папи Римського
Football.ua
2025-04-22T19:19:31Z
Війна загострюється: у Китаї винайшли новий ШІ-чип, незважаючи на заборони США
InternetUA
2025-04-22T19:22:18Z
Колишні розробники Helldivers та WoW взяли на роботу коня: що з ним робили
Знай
2025-04-22T18:52:27Z
У Windows 11 знайшли корисну приховану функцію, яку варто спробувати
InternetUA
2025-04-22T18:42:00Z
Хакери вкрали 1,4 млн грн за допомогою смартфона: як їм це вдалося і чи можна захиститися
InternetUA
2025-04-22T17:58:17Z
Samsung розробляє смартфон зі скручуваним екраном – ЗМІ
1News
2025-04-22T17:54:42Z
Китай не потрібен: США отримуватимуть рідкоземельні метали в новий спосіб
InternetUA
2025-04-22T17:49:37Z
Зв’язки з Ілоном Маском та зловживання ШІ є найбільшими загрозами для репутації будь-якого бренду
InternetUA
2025-04-22T16:48:47Z
Учені вперше зафільмували «хмільну вечірку шимпанзе»: про що це може свідчити
ZN UA
2025-04-22T16:46:29Z
Вдихнула нове життя: жінка придбала старі меблі та вразила інтернет тим, що вона зробила з ними
24tv
2025-04-22T16:45:53Z
Автор YouTube-каналу продає це індивідуальне гоночне чудо лише після 1,100 миль
Топ Жир
2025-04-22T22:15:09Z
Переосмислення дизайну Tesla Cybertruck стає дуже схожим на модель Ford F-150
Топ Жир
2025-04-22T21:30:35Z
Audi представила унікальний універсал з потужністю 770 к.с., який зможе оцінити лише обмежена кількість осіб
Топ Жир
2025-04-22T20:45:54Z
Система "стоп-старт": експерти пояснили, чи варто її вимикати для економії палива
24tv
2025-04-22T20:42:12Z
Buick успішно розвивався, а потім стали діяти мита Трампа
Топ Жир
2025-04-22T20:00:45Z
Ford видає попередження власникам двох Bronco про негайне припинення водіння
Топ Жир
2025-04-22T19:15:47Z
Власник, у кого не вдалося продати Rimac, намагається продати одну з найрідших McLaren
Топ Жир
2025-04-22T19:00:20Z
Послідовник здобувача популярності спричинив безлад у тунелі в Бостоні
Топ Жир
2025-04-22T18:00:10Z
Електромобілі Slate, підтримані Безосом, можуть швидко заряджатися вдома за допомогою геніальної канадської технології
Топ Жир
2025-04-22T17:15:24Z