MY.UAНовини
75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?
75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?

75 років тому ООН ухвалила найвідоміший документ: писали через Гітлера, чи треба виправити через Путіна?

УГСПЛ розповіли цікаві факти про документ і оцінили його актуальність

У неділю, 10 грудня, світ відзначатиме День прав людини. Ця дата обрана не випадково: Декларація прав людини, ухвалена цього дня 75 років тому, стала найбільше перекладеним документом у світі, згідно з Книгою рекордів Гіннеса. Ба більше, вона й сьогодні залишається головним орієнтиром при створенні законів у більшості цивілізованих країн.

До річниці ухвалення головного документа сучасної цивілізації "Телеграф" з'ясовував, у чому полягає унікальність цього документу, які недоліки він має і чи потребує змін. На ці та інші запитання нам відповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

– Чи правильно буде сказати, що створення Декларації прав людини стало відповіддю на свавілля Гітлера?

– Не зовсім. Відповіддю на лихоліття війни і брутальні порушення прав людини було створення Організації Об'єднаних Націй. Декларація прав людини стала одним з перших і головних документів, ухвалених ООН. Йшлося про те, щоб створити передумови для забезпечення дотримання визначених прав людини, які би захищалися не на національному чи державному рівні, а на міжнародному, і делегувати цей захист міжнародній структурі. В результаті з'явився статут ООН і Декларація прав людини.

Визначені у Декларації права корелюють з Європейською конвенцією з прав людини. Остання є квінтесенцією цих положень з конкретизацією механізму дотримання. Ці документи є своєрідною канвою для законотворчості в 46 державах-членах ООН, які проголосували за ухвалення Декларації прав людини у 1948 році.

Втім, говорити про те, що це встановлений чіткий інструмент, як норма кримінального права, який диктує жорсткі правила, не можна. Кожна держава на свій розсуд встановлює норми дотримання основних положень.

– Наскільки складним був процес ухвалення такого документу? Навряд чи всі держави воліли дотримуватись встановлених правил…

– Звичайно. Хоча декларація була прийнята абсолютною більшістю голосів (з 56 учасників голосування документ підтримали 48), 8 країн все ж утрималися. Хто це був? СРСР, Білоруська РСР, Українська РСР, Польща, Чехословаччина, Югославія, Саудівська Аравія, Південно-Африканський Союз.

Перш ніж була ухвалена остаточна версія документа, відбулося 85 засідань, на яких за поправки голосували 1400 разів. Тобто, фактично, кожне слово в декларації було проголосовано окремо. Найзапекліші дебати і розбіжності виникали між представниками соціалістичних країн і західних держав. Наприклад, з приводу змісту прав людини і трактувань самого поняття. Звісно, радянські держави мали своє уявлення про права людини, тому з їхнього боку процес затвердження Декларації був лише проголошенням норм без намірів їхнього дотримання.

Для інших країн цей документ став основним і за 75 років не втратив своєї актуальності.

– Невже всі ті зміни у підході до прав людини, що відбулися у Європі майже за століття, не вимагають перегляду деяких норм Декларації?

– Точно не у кардинальний спосіб. Унікальність цього документа саме у його рамковості та тематичності. Право на життя, право власності, право не бути підданим катуванню, нелюдському поводженню або покаранню, яке принижує гідність – ці норми не можуть втратити актуальності.

Звісно, розвиток суспільства і технологій може вимагати розширення вже існуючих норм. Передусім спадає на думку цифровізація, захист прав в інтернеті, але це просто нові інструменти, якими оперує людство. Загальні права, визначені у Загальній декларації та ЄСПЛ, залишаються незмінними: право на приватність, право на свободу вираження поглядів, яке може піддаватися чи не піддаватися регулюванню/цензуруванню/обмеженню за деяких умов.

Ми не говоримо про права тих істот, які у майбутньому можуть бути штучно створені і не будуть людьми на 100%. Правове регулювання питань штучничного інтелекту – це питання біоетики. Вони можуть виникнути з часом, але не зараз. І знову ж таки, ймовірніше за все, ці питання будуть врегульовуватися у площині вже існуючого авторського права і суміжних з ним.

– Чи передбачені у Декларації якісь поправки до її норм під час дії воєнного стану? Якщо ні, то чи не слід було б їх запровадити, спираючись на досвід українців, постраждалих у війні, розв'язаній Росією?

– Повторюю: Декларація є універсальним визначенням основних прав людини і інструментом, що регулює їх. Питання воєнного часу регулює міжнародне гуманітарне право. Це чотири Женевські конвенції і додаткові протоколи до неї.

На жаль, права людини – це не те, на що звертають увагу під час ведення бойових дій. Тому внесення будь-яких змін саме у Декларацію на тлі війни в Україні не буде мати сенсу.

– А як щодо прав ЛГБТК+, якими 75 років тому мало хто цікавився? Сьогодні у Європі представники цієї спільноти мають рівні права з гетеросексуальними громадянами, при цьому в Росії ЛГБТ визнані "екстремістською організацією"? Конвенція передбачає неможливість дискримінації за цією ознакою?

– Радянський Союз нібито виконував Загальну декларацію з прав людини і її норми про те, що кожна людина має право на свободу думки і переконань, а також свободу їх безперешкодного виявлення, на свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими способами, незалежно від державних кордонів.

А тепер давайте згадаємо долю кінорежисера Сергія Параджанова, який був засуджений 1975 року за частиною 2 статті 119 "гомосексуалізм". Це кримінальне переслідування за дискримінаційною ознакою. Причому, тільки стосовно чоловіків, бо жінок не переслідували за одностатеві стосунки. Майже за 50 років в Росії нічого не змінилося у підході та ставленні до цієї теми. Заяви про дотримання прав людини є, а на ділі все відбувається дещо інакше.

– Тобто, Декларація прав людини все ж має недоліки? Зокрема, неможливість забезпечення її дотримання усіма країнами-учасниками ООН?

– Виклики, які стоять перед Загальною декларацією – це інструментарій її застосування на універсальному рівні. Щоб ці права мали приблизно однаковий рівень дотримання у Великій Британії, Замбії та Пакистані. Це те, що намагається зробити ЄСПЛ, уніфікуючи практику для всіх держав-членів Ради Європи.

Декларація не є інструментом прямої дії, на відміну від Європейської конвенції з прав людини. Сьогодні в Україні можна подати в суд виключно через порушення Європейської конвенції. Наш суд захищає конвенційне право, тому що Україна ратифікувала цей документ. Загальна декларація не має такої сили.

В деяких позовах може додатково згадуватися порушення Декларації, але розглядатися буде передусім порушення прав, норми яких корелюються з нормами Європейської конвенції.

– Складається враження, що Декларація прав людини є документом, унікальним з точки зору історичної цінності, проте вкрай обмеженим у своєму впливі, адже носить характер рекомендації, а не зобов'язань для тих, хто поставив під ним підпис.

– Це не зобов'язуючий документ, який тягне за собою відповідальність в разі порушення. Держави зобов'язуються дотримуватися основних прав людини, але парадигму правових норм кожна з них вибудовує на свій розсуд. Головне – щоб вони корелювали з визначеннями Загальної декларації.

В Україні це зроблено через Європейську комісію з прав людини. Фактично ми маємо зобов'язання дотримуватися її норм, оскільки їхнє порушення тягне за собою відповідальність. Наприклад, держава буде змушена визнати порушення, відшкодувати збитки особі, права якої порушено, а потім змінити законодавство таким чином, щоб у подальшому подібних порушень не було.

Саме для цього існує Європейська комісія з прав людей, яка розглядає заяви та звернення громадян щодо порушення норм Загальної декларації. Також раз на три роки відбуваються універсальні огляди законодавчих норм держав-членів ООН на предмет дотримання кожної зі статей Декларації за певною кваліфікацією. Цей моніторинг виконується представниками інших країн-учасниць (зазвичай це посадовці Мін’юсту) та незалежними неурядовими організаціями.

В ході цього аналізу запитання одна одній можуть ставити навіть дружні країни, пропонуючи надати роз'яснення щодо тієї чи іншої невідповідності Декларації у законодавстві. Потім відбувається аналіз прецедентів, порушується питання, чи розслідуються вони у судовому порядку. Україні, наприклад, дуже багато таких запитань ставили до ратифікації Стамбульської конвенції.

– Декларація одна на всіх, при цьому в Європі обговорюють необхідність надання підліткам права на зміну статі до повноліття, а в Ірані влада заплющує очі на "раптову" смерть дівчини, яку поліція моралі затримала за неправильне носіння хіджабу. Чому держави, які свідомо та принципово не дотримуються норм Декларації прав людини, не виключають з ООН?

– По-перше, не можна суспільство поставити на плиту і зварити як суп "до готовності", щоб воно перетворилося з агресивно-середньовічного на більш демократичне. Зміна в уявленні окремих держав про норми права і права людини зокрема – це питання еволюції. Втім, стандарти, викладені в Загальній декларації, отримали інструмент захисту у вигляді Європейського суду з прав людини.

Вже зараз у громадян різних за рівнем демократії держав є розуміння права на справедливий судовий розгляд і права на свободу та особисту недоторканність. Для розуміння: 85% усіх справ в ЄСПЛ стосується саме цих двох статей.

По-друге, виключення з ООН не може бути інструментом впливу, адже це жодним чином не позначиться на державі, до якої буде застосована ця санкція. Вона нічого від цього не втратить, просто буде ізольована. Натомість ми втратимо майданчик комунікації і хоч якийсь контроль за ситуацією.

Власне, саме це сталося з Росією 2014 року, коли в Раді Європи порушили питання про її виключення або підвішування статусу. Першим кроком стало позбавлення права голосу членів парламентської делегації з РФ. Опустимо той момент, що вони все ще могли долучатися до дискусій, виступати, просувати свою позицію, але в силу своєї обмеженості, просто перестали туди їздити. Образились.

У червні 2019 року, після численних вимог РФ повернути їй право голосу, це сталося. Ми намагалися зірвати це рішення, проте не вдалося. Як з'ясувалося, гроші не пахнуть навіть для Ради Європи. Кремлівський шантаж припиненням сплати щорічного внеску (одного з найбільших за розміром серед усіх членів) спрацював. Тим же шляхом пішла Туреччина з її Північним Кіпром, статус якого не визнаний на світовому рівні, адже це незаконна окупація.

Майже у кожної країни є свої проблеми із дотриманням тієї чи іншої норми Декларації прав людини. Виключивши усіх їх з ООН, ми не вирішимо проблему, а навпаки втратимо можливість вплинути на неї.

Теги за темою
ООН
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Бывший друг Пугачевой и поэт – пропагандист попал под санкции
Comments UA
2025-01-20T20:57:42Z
Денюжки любят эти цвета: эзотерики ответили, какие оттенки в одежде привлекут богатство
Знай
2025-01-20T20:51:30Z
"Один из самых страшных фильмов, который вы увидите в этом году": Вышел трейлер хоррора "Присутствие"
GameMag
2025-01-20T20:42:34Z
Надя Дорофеева была вынуждна отвечать про Дантеса снова: "Какая была любовь? Это низко"
Знай
2025-01-20T19:51:58Z
Роскошь и статус: 10 лучших инаугурационных образов первых леди США
Фокус
2025-01-20T18:45:11Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Расследование: Белорусские предприятия массово производят боеприпасы для РФ
Хвиля
2025-01-20T22:36:16Z
День ангела 21 января: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-01-20T22:18:28Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
ВСУ получили новейшую БМП Lynx KF41 от Rheinmetall: на что способна машина
Фокус
2025-01-08T07:57:37Z
Rheinmetall передал Украине новейшую БМП Lynx
ZN UA
2025-01-07T22:33:49Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Трамп поговорит с Путиным. У РФ уже есть условия
Корреспондент
2025-01-20T22:48:29Z
Армия РФ пыталась прорваться в Лиман: что известно
Comments UA
2025-01-20T22:42:51Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Спецпредставитель Трампа отложил визит в Киев — Reuters
ZN UA
2025-01-07T12:27:53Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Угроза атак и перебоев связи: известный астролог предупредил об опасности для нескольких областей Украины
Знай
2025-01-20T21:30:22Z
Таро гороскоп на день: кому следует быть готовым к неудачам
Comments UA
2025-01-20T21:09:24Z
Бои за Покровск: оккупанты целый день беспорядочно обстреливаю город. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-20T20:57:46Z
ВСУ заминировали тыловые области Украины: что известно
Comments UA
2025-01-20T19:45:11Z
Применили танк против ДРГ РФ: как ВСУ ведут уличные бои в Торецке
Фокус
2025-01-20T18:51:59Z
Новый БпЛА-разведчик и не только: бойцы Третьей штурмовой показали, как сбивают вражеские дроны на Харьковщине
Апостроф
2025-01-20T17:39:38Z
Угроза для большого города: россияне стоят уже у границы с Днепропетровщиной
Comments UA
2025-01-20T17:33:55Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Подробности драки в Белой Церкви: 16-летнему подростку объявили подозрение, ему грозит 12 лет
TSN
2025-01-20T21:51:05Z
За секунду до удара монета спасла отца и дочь от смерти в ужасном ДТП
Фокус
2025-01-20T21:42:42Z
Возле нефтебазы под Воронежем снова громко: что известно
Апостроф
2025-01-20T20:03:08Z
Страшное убийство в РФ: изуродованное тело женщины нашли в автомобиле известного российского актера
Comments UA
2025-01-20T19:57:47Z
Мобилизация в Одессе: сотрудники ТЦК порвали справку об отсрочке и затащили мужчину в бус
Фокус
2025-01-20T19:42:09Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Как защититься от сплетен в коллективе: магический ритуал с водой и булавкой
Знай
2025-01-20T21:51:20Z
Положите курицу под "шапочку": это мясо еще никогда не было таким сочным
Telegraf
2025-01-20T20:30:22Z
Как ругаться на украинском: чем заменить слово "блин"
TSN
2025-01-20T19:24:59Z
Зачем опытные кулинары добавляют в тест минеральную воду
TSN
2025-01-20T17:39:06Z
Вкусно и быстро: интересные рецепты завтраков на любой вкус
GlavRed
2025-01-20T17:27:18Z
Какое молоко нельзя добавлять в кофе, потому что испортите напиток: советы экспертов
UAToday
2025-01-20T16:33:24Z
6 вещей в нашем доме, которые следует мыть каждый день: об этом нужно обязательно знать
TSN
2025-01-20T16:24:39Z
Гороскоп на вторник 21 января 2025 года
UAToday
2025-01-20T16:03:58Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Инаугурация Трампа обвалила цены на нефть: объявлен режим ЧП в сфере энергетики
Новости Украины
2025-01-20T19:18:52Z
Новый перерасчет тарифов: в каких коммунальных платежках произойдут изменения
Знай
2025-01-20T18:36:34Z
Мировые цены на сахар упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-01-20T18:21:13Z
Курс доллара пошел вверх после трехдневного понижения
Корреспондент
2025-01-20T17:18:57Z
​У Зеленского увидели позитив в объявлении Трампом чрезвычайного энергетического состояния
Апостроф
2025-01-20T17:18:32Z
В Украине пенсионеров заставляют заполнить анкету, чтобы не потерять выплаты: заявление ПФУ
Знай
2025-01-20T17:06:06Z
Kingdom Come: Deliverance II выйдет в GOG этой весной
GameMag
2025-01-20T20:49:56Z
Понюхай вайфу: Технология Sony позволяет ощутить запах Infinity Nikki
GameMag
2025-01-20T20:49:56Z
Civilization VII ушла «на золото» за три недели до релиза
GameMag
2025-01-20T20:49:38Z
Resident Evil 6 может получить переиздание на PlayStation 5 и Xbox Series X|S
GameMag
2025-01-20T20:49:30Z
СМИ: В Госдуме создали группу по регулированию контента в видеоиграх
GameMag
2025-01-20T20:42:25Z
Мехи не оправдали ожиданий: Увольнения накрыли создателей MechWarrior 5: Clans
GameMag
2025-01-20T19:12:50Z
Покупка проектора для дома: на какие характеристики стоит обратить внимание
Фокус
2025-01-20T18:57:12Z
Анонсирован Stronghold Crusader: Definitive Edition — ремастер классики выйдет 15 июля на ПК
GameMag
2025-01-20T17:16:54Z
Прощай, дрифт? Контроллеры Nintendo Switch 2 действительно оборудованы стиками с эффектом Холла — инсайдер
GameMag
2025-01-20T17:09:44Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"И выступайте хоть за чертов": от гимнаста Ковтуна требуют вернуть Украине деньги
Апостроф
2025-01-20T15:27:48Z
Валуев заявил, что РФ "в случае угрозы" готова приютить Ломаченко
Фокус
2025-01-20T14:03:47Z
Названо условие, при котором Джошуа может провести бой с Уайлдером
Корреспондент
2025-01-20T11:48:14Z
Чемпион Германии продлил контракт с 17-летним украинским футболистом
ZN UA
2025-01-20T11:33:10Z
В команде Чжилея раскрыли сроки боя против Усика
Корреспондент
2025-01-20T10:06:11Z
64-летний Ван Дамм повторил свой знаменитый танец из "Кикбоксера"
Комсомольская правда
2025-01-20T09:54:05Z
Болельщик выиграл солидную сумму благодаря дублю Нуньеса
Корреспондент
2025-01-20T09:45:51Z
Каталонская Барселона сенсационно не смогла одолеть Хетафе
Известия Киев
2025-01-20T09:33:51Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
США и Китай останутся не у дел: британские ученые создадут мощнейший суперкомпьютер
Фокус
2025-01-20T19:15:25Z
Почему бульон после варки получается безвкусно: три скрытые ошибки, которые делают почти все
TSN
2025-01-20T17:21:29Z
Как похудеть без лишних усилий: 10 правил от известного тренера
TSN
2025-01-20T15:54:16Z
Запустили "комаропокалипсис": ученые смогли уничтожить 89% самок комаров с помощью грибка
Фокус
2025-01-20T14:00:59Z
Беременность меняет их навсегда: ученые выяснили как роды влияют на мозг женщин
Фокус
2025-01-20T13:30:36Z
Профилактика блох у котят: что нужно знать владельцам
Мій Харків
2025-01-20T12:13:17Z
Эта вещь на кухне может быть опасна для здоровья всей семьи
Comments UA
2025-01-20T11:54:38Z
Штраф за радио в машине: о чем должны знать украинцы, чтобы сохранить деньги
Знай
2025-01-20T22:30:15Z
В ДТП попал эксклюзивный Ferrari звезды "Формулы-1" за $2,5 миллиона
Фокус
2025-01-20T17:51:44Z
В США проверят сотни тысяч автомобилей Honda
Корреспондент
2025-01-20T15:18:19Z
Скутер-фура и двойник Tesla Cybertruck: японцы собрали серию футуристических электробайков
Знай
2025-01-20T14:51:57Z
На украинский рынок выходит новый Peugeot 3008: комплектации и цены
Фокус
2025-01-20T14:06:09Z
Первый суперкар Ford ушел с молотка по цене двух Bugatti
Фокус
2025-01-20T12:15:47Z
За руль категорически нельзя: какие возрастные ограничения действуют для водителей в Украине
Хвиля
2025-01-20T11:51:21Z
Range Rover на минималках: Tata готовит доступный премиальный электрокроссовер
Фокус
2025-01-20T11:15:12Z
КАЙФОВЫЙ КРОСОВЕР, ИЛИ НЕСКОЛЬКО ДНЕЙ С НОВЫМ PEUGEOT е-2008
Корреспондент
2025-01-20T08:21:49Z