MY.UAНовини
Чому в українському художньому кіно проблеми з українським селом
Чому в українському художньому кіно проблеми з українським селом

Чому в українському художньому кіно проблеми з українським селом

Експлуатуючи сільські теми, творці часто беруть за взірець російське ставлення та протиставлення.

Нинішній телевізійний сезон явив уже дві резонансні серіальні прем’єри. Обидві зачіпають або сільські реалії, або сільських жителів. Одна з них — «Встигнути до 30» на каналі ТЕТ. Справедливості заради, там не так про тупу сільську дівчину, котра підкорює місто, як про звичаї тих, кого заведено маркувати провінціалами. Проте маркують їх в українському публічному й — будьмо відверті! — непублічному просторі саме «селюками». Другий — «Голова» на «1+1», який загалом негативу не викликав і навіть протиставлений скандальному попереднику. Але поблажливе ставлення не знімає тих самих проблем, які дають в цілому хибне уявлення про українське сільське життя.

На відміну від авторів позитивних і негативних рецензій, я знаю ситуацію з підготовкою таких проєктів ізсередини. Хоча б через свою пряму причетність до створення двох із них — «Століття Якова» (адаптація роману Володимира Лиса, режисер Бата Недич) і «Катерина» (вільне трактування сюжету поеми Тараса Шевченка, режисер Олександр Тіменко). Але й також — через причетність до проєктних розробок, котрі з різних причин не відбулися.

В усіх випадках це мали бути або комедії, або мелодрами за мотивами класичних сюжетів. Перші були затребувані після вже класично скандальних, і водночас рейтингових «Останнього москаля» та «Великих Вуйків». Власне, «Москаль» породив «Вуйків» і певною мірою згаданого вже «Голову», хоча значно більше розробок поховали. Другі зробилися актуальними після несподіваного успіху «Спіймати Кайдаша» (сучасна адаптація повісті Івана Нечуя-Левицького, режисер Олександр Тіменко).

У цьому місці варто нагадати: «Кайдаші» вийшли 2020-го, але роком раніше «1+1» показав «У неділю рано зілля копала» — сучасну адаптацію однойменного роману Ольги Кобилянської, дія якого відбувається у селі — але цілковито в російських реаліях, російському контексті, ще й виконання російською мовою. Авторами ідеї в титрах значиться творче подружжя Ірен Роздобудько й Ігор Жук, проте сама пані Роздобудько, відома сценаристка, досі навіть не просить — вимагає не записувати цей проєкт до її активу. У одному з останніх емоційних коментарів на цю болючу для неї тему вжито термін «будулаєвщина». Запам`ятейте, за кілька абзаців він знадобиться.

Комедії та драми, дія яких розгортається в (нібито) реаліях українського села, хоч сучасного, хоч сторічної давнини, найперше об’єднує те, що автори — включно зі мною! — в селі ніколи не жили, бували там проїздом, а про сільське життя й сільські звичаї знають із різних, здебільшого застарілих джерел. Серед них переважна більшість — російські, включно з російськими радянськими. Наприклад, перед початком роботи над «Століттям Якова» продюсерка, російська громадянка Олена Васильєва, радила брати за референс серіал «Тіні зникають опівдні» («Тени исчезают в полдень», режисер Валерій Усков, 1972 рік). Лише очевидний опір матеріалу зробив такий референс нежиттєздатним.

Але загальної проблеми розуміння українських сільських реалій автентичний, питомо національний матеріал не розв’язує. Для прикладу, «Кайдаші» є чи не найадекватнішим, коли йдеться про реалістичність. Проте патріотичний сегмент Facebook, точніше — ура-патріотичний, рустикальний, який звик сприймати село в буколічному, пасторальному форматі, а селян — єдиними, хто береже й плекає українську справжність (включно з мовою), агресивно не сприйняли серіал три роки тому. І не поміняли думку досі, вважаючи його свідомим знущанням з села та приниженням селян: п’ють, б’ються, сваряться, матюкаються, жадібні й туалет у них на вулиці.

Режисер Аркадій Непиталюк — чи не єдиний, хто напівжартома називає себе сільським хлопцем, а отже має про нинішнє сільське життя повне компетентне уявлення. Саме тому йому вдалося найточніше деконструювати міфологію про село як єдино розумну альтернативу руйнівному місту. Цей деконструкт від правдивого вихідця з села — короткий метр «Кров’янка», повний «Припутні» й історичний «І будуть люди», — ідеалізатори сільської «справжності» так само взяли на багнети. Причина та сама: знущання з селян і знецінення «колиски нації».

Виходячи з цього, маємо категоричний висновок. Насправді повного уявлення про сільські реалії не має ані переважна більшість тих, хто створює проєкти «про село і селян», ані глядачі, котрі є — на переконання менеджменту, — їхньої цільовою аудиторією. Тому наші фільми й серіали, зав’язані на цій тематиці — або різновид фентезі, або сприймаються частиною глядачів не інакше, як проросійська диверсія.

Але село й люди з села були й лишаються дуже вдячним матеріалом для побудови драматургії. Існує три основні робочі схеми, перевірені часом. Перша: людина з села потрапляє в міські реалії й береться підкорювати місто. Друга — дзеркальна: вроджений містянин потрапляє в село і пристосовується до зазвичай менш комфортного життя. Обидві  застосовуються в комедіях, комедійних мелодрамах або сіткомах і мають у підґрунті конфлікт — те, без чого драматургія неможлива. Третя схема — дія відбувається безпосередньо в селі, а конфлікти побудовані на людських стосунках, і завжди в розмірене сільське життя втручається місто з чужими цінностями.

За першою схемою побудовані «Великі Вуйки» й опосередковано — «Встигнути до 30», а також «Катерина». У другу схему лягають «Останній москаль» і «Голова». Третю репрезентують «Украдене щастя» (адаптація класичної драми Івана Франка, режисер Андрій Дончик, єдиний подібний мінісеріал 2000-х), «Століття Якова», «Спіймати Кайдаша», «І будуть люди». Справедливість вимагає поставити в цей ряд повнометражні «Припутні» та «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука. Як і стрічка Непиталюка, «Памфір» має низку негативних оцінок від «мешканців» Facebook, котрі проголосили себе вартовими захисту «сільської моральності».

І тут підходимо до ще одного цікавого висновку. Серед аудиторії згаданих і незгаданих українських фільмів і серіалів на «сільську» тематику чимало тих, хто свого часу дивився подібний російський радянський продукт. Ну не було іншого! Той контент, своєю чергою, пропонував навіть не загальні російські дєрєвєнскіє реалії, а локалізовані до території Сибіру. Це, крім згаданих раніше «Тіней…» — «Угрюм-ріка» (1968), «Строгови» (1976) і найдовший у той час, із двома сезонами й нашою Адою Роговцевою в одній із чільних ролей «Вічний поклик» («Вечный зов», 1973-1983).

Українські студії тоді ж долучилися до створення позитивного образу питомо російського селянина. Герой детективного серіалу від студії імені Довженка «Народжена революцією» Микола Кондратьєв — баламут із села на Псковщині. А телевізійний суперхіт «Одеської кіностудії» у двох сезонах — «Циган» і «Повернення Будулая», — відтворює Ростовщину на Одещині.

Згадуємо «будулаєвщину»: саме штучно створена мелодрама в штучних, вигаданих, практично фентезійних сільських не реаліях, а інтер’єрах та екстер’єрах домінує нині в українському телепродукті, покликаному бути знайомим і стати рідним, близьким для питомо сільської аудиторії. Міський же глядач далі перебуває в координатах «Вічного поклику» чи «Повернення Будулая».

Або ж стрічок за творами російських радянських амбасадорів ґрунтівництва («почвенничества») Василя Шукшина та Віля Ліпатова. До речі, вони теж створювали ідеалізовану модель саме чомусь сибірського села як осередку «справжнього», духовного. Тут мова навіть не про Шукшина, а про вигаданого Ліпатовим сільського детектива Федора Аніскіна, героя кількох мінісеріалів 1970-х. Кожне його слово містило мудрість російського селянина в Бог знає якому коліні. А 1982 року на студії Довженка режисер Борис Савченко зняв двосерійну стрічку «Ще до війни» — теж на матеріалі Віля Ліпатова і теж наповнену ідеалізацією розміреного життя віддаленого сибірського села, куди потрапляє тендітна містянка Рая з чужими для тутешніх цінностями. 

Отже, навіть поверховий екскурс доводить або має довести: хай сільська тематика й зручна для драматургів, вони переважно влучають із втіленням історій у «молоко». Бо мають перед собою за орієнтир або радянські, або російські зразки. Додаючи до цього дивну, не завжди зрозумілу й логічну візуалізацію сільського жителя.

Тут «Голова» Олега Туранського є дуже красномовним прикладом. Оскільки це комедія, то селяни чомусь мають виглядати кумедно, мов на карнавалі. Вдягаючись заледве не в секонд-генд та увінчуючи голови кумедними кашкетами, панамками, хустками (про очіпки забули!). На противагу їм трійця київських «варягів» вбирається модно, елегантно, ще й сплять вони у квітчастих піжамах.

Чи все так безнадійно? Ні. Бо звертати увагу на власну глибинку, власну провінцію (у визначені — жодного негативу) в нас почали менш ніж десять років тому. І донедавна все одно використовували в розробках російські моделі. Хоча б через відсутність західних зразків та референсів.

Адже в тамтешніх форматах не передбачена дискримінація за місцем народження й проживання через те, що між тамтешніми населеними пунктами вже давно нема разючої різниці. Драматургія будується за принципом світоглядного протистояння й зміни персонажів під тиском перешкод, які доводиться долати. Тим часом в Україні світоглядне протистояння міста й села досі сприймається далекими від реалій продюсерами й менеджерами як істина.

Різницю вже стерло третє тисячоліття. Її помітили російські окупанти торік — і різниця була не на користь русской деревни. Але це вже зовсім інша історія…

Скриншот серіалу «У неділю рано зілля копала» (телеканал 1+1/ютуб)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Наразі стало можливо використовувати веб-пошук ChatGPT без входу в систему
InternetUA
2025-02-07T07:31:05Z
Збереже 97% ємності після 100 циклів: вчені створили поліпшену літій-іонну батарею
InternetUA
2025-02-07T07:25:29Z
OpenAI запускає резидентство даних у Європі
InternetUA
2025-02-07T07:16:25Z
Mistral випускає свого AI-помічника для iOS та Android
InternetUA
2025-02-07T07:01:14Z
Канал в Аргентині забарвився в криваво-червоний: яскравий колір води стривожив учених
Фокус
2025-02-07T06:57:37Z
Найбільший апарат NASA на шляху до Юпітера вперше зробив знімок зірок
Фокус
2025-02-07T06:51:26Z
Хто був на вулиці: треба розгадати загадку всього за 5 секунд
GlavRed
2025-02-07T06:27:53Z
Як не зіпсувати екран смартфона під час чищення
InternetUA
2025-02-07T06:22:10Z
ТОП-3 телефони з потужною батареєю до 9 тисяч гривень. Можна не заряджати днями
Telegraf
2025-02-07T06:12:39Z
3 види квітів, які слід посадити зараз
24tv
2025-02-07T07:30:39Z
На сніданок або перекус: ця закуска з лаваша сподобається близьким
Telegraf
2025-02-07T07:12:44Z
Віддають перевагу стресу – про які знаки зодіаку йдеться
24tv
2025-02-07T07:03:12Z
Збережіть на Валентина: як потішити коханих круасаном з лососем
24tv
2025-02-07T06:36:54Z
Французький сніданок: переможниця "Мастер Шеф" поділилася рецептом ніжного омлету
Политека
2025-02-07T06:00:17Z
Даруємо емоції на День святого Валентина: від власної пісні до побачення в аеротрубі
Комсомольская правда
2025-02-07T05:01:26Z
Гороскоп на завтра 8 лютого: Овнам - успіх, Ракам - неймовірний прибуток
GlavRed
2025-02-07T04:27:46Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти овечку
GlavRed
2025-02-07T04:27:11Z
І до ворожки не ходи: 5 жіночих імен, яким не щастить у коханні
Telegraf
2025-02-07T02:24:03Z
Мешканці Київщини організували незаконний збут вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухівки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:33:29Z
Росія вдарила по Україні понад сотнею дронів. На Київщині виникла пожежа – фото
Лига
2025-02-07T07:30:04Z
Фейкові оголошення про інтимні послуги: правоохоронці викрили шахрайську схему, організовану ув’язненими
InternetUA
2025-02-07T07:28:26Z
У французькому Бордо знайшли дев'ять саркофагів віком понад 1000 років
Европейская правда
2025-02-07T07:28:22Z
На Київщині після атаки дронів виникла пожежа у Броварському районі
УкраинФорм
2025-02-07T07:28:22Z
На подвір'ї зайнялася пожежа: наслідки атаки ворожих дронів на Київщині
24tv
2025-02-07T07:12:02Z
Величезний військовий літак прилетів до України здалеку? Що відомо про секретний рейс
Telegraf
2025-02-07T07:06:35Z
Систематично знущався над співмешканкою: у Києві отримав підозру 34-річний іноземець
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:45:37Z
СБУ встановила обставини вербування терориста, якого спецслужби рф підірвали у будівлі ТЦК у Рівному
InternetUA
2025-02-07T06:27:45Z
Овчаренко завершив виступ у чвертьфіналі турніру ATP в Ченнаї
УкраинФорм
2025-02-07T07:33:16Z
Фіорентина — Інтер 3:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-02-07T07:21:51Z
Індзагі: Інтер заслужив поразку, і потрібно привітати Фіорентину
Football.ua
2025-02-07T07:13:00Z
Ліверпуль зацікавлений у трансферах де Йонга та Штіллера
Football.ua
2025-02-07T07:07:41Z
«Бачу в ньому сучасну версію дідуся». Внук Мохаммеда Алі висловився про Усика
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:20Z
Ліверпуль – Тоттенгем 4:0 Відео голів та огляд матчу Кубка англійської ліги
Football.ua
2025-02-07T06:57:45Z
Тепер в Україні без Джихада: Кривбас продав свого лідера в чемпіонат Лівії
24tv
2025-02-07T06:48:43Z
НБА. Олексій Лень змінив команду
УкраинФорм
2025-02-07T06:48:41Z
Манчестер Юнайтед — Лестер. Напередодні
Football.ua
2025-02-07T06:39:47Z
Українські бійці атакували 14 районів зосередження окупантів
TSN
2025-02-07T07:33:48Z
Росіяни вночі вдарили по Куп'янську з РСЗВ «Ураган», пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-02-07T07:30:40Z
У Криму окупанти масово будують укріплення вздовж доріг та обладнують вогневі точки
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:43Z
Обдерті стіни і підлога без покриття: під Києвом здають треш-квартиру, фото
Политека
2025-02-07T07:04:34Z
Втрати ворога станом на 6 лютого 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:03:53Z
Від +16 до снігового колапсу: окупований Крим сильно засніжило
Telegraf
2025-02-07T07:00:34Z
Поліг, виконуючи бойове завдання на Донеччині. Згадаймо Андрія Ішкова
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:00:18Z
Ворог просунувся в Дачному та Успенівці, – Deep State
24tv
2025-02-07T06:57:53Z
Аварійні відключення світла ввели у 8 областях: де вимикатимуть електроенергію
GlavRed
2025-02-07T06:54:27Z
Кейт Гадсон сховала гардеробну кімнату у магічний спосіб: дизайнери не стримують захвату
24tv
2025-02-07T07:30:04Z
"Бачимося щодня": Олександру Терену приписують новий роман
GlavRed
2025-02-07T07:27:23Z
Не вперше фіналіст Нацвідбору: чим відомий KHAYAT, який написав пісню після обстрілу Охматдиту
24tv
2025-02-07T06:09:35Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Маша Кондратенко: балерина, яка має дуети з Білик та Klavdia Petrivna
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:03:49Z
5 виступів України на Євробаченні, про які говорили всі: якими вони були
24tv
2025-02-07T05:06:17Z
Мої картини допомагають Збройним силам України, вони за 3 роки принесли 11 млн грн, - Ірина Третьяк
Знай
2025-02-07T03:21:58Z
Актори "Маски шоу": як зараз виглядають і чим займаються зірки легендарної передачі
Политека
2025-02-07T02:01:12Z
Джамала назвала свої улюблені фільми
CutInsight
2025-02-07T01:00:24Z
7 кращих акторів, які зайнялися мистецтвом
CutInsight
2025-02-07T00:54:10Z
Російські БпЛА атакували 13 областей України: як відпрацювала ППО
TSN
2025-02-07T07:33:19Z
В Україні знову зростає кількість укладених шлюбних договорів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:33:11Z
І заробити, і допомогти війську: в Україні пропонують вигідну вакансію, візьмуть й пенсіонера
Telegraf
2025-02-07T07:27:42Z
Скільки дронів збила ППО
24tv
2025-02-07T07:27:24Z
Батьки могли не знати: чому в СРСР дітям змінювали дату народження
GlavRed
2025-02-07T07:27:05Z
У Відні українці вшанують пам`ять Василя Вишиваного
УкраинФорм
2025-02-07T07:21:02Z
Як воюють за Україну колишні засуджені: є воїни, від яких командири в захваті
Украина Криминальная
2025-02-07T07:18:06Z
Патрульні нагадали, яке покарання загрожує за паркування на місцях для людей з інвалідністю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:12:26Z
Польські розробники створять дешевий літак Draco для знищення бойових дронів
InternetUA
2025-02-07T07:09:23Z
Як харчуватись при гастриті, щоб уникнути загострень
24tv
2025-02-07T06:03:03Z
Здоровий сніданок, в який ви закохаєтеся: тости з авокадо та яйцем пашот
24tv
2025-02-07T04:12:15Z
Що таке зимове безсоння і як з ним боротись
Gazeta UA
2025-02-06T22:39:55Z
Одна з категорій громадян може втратити бронювання: кого це стосується
GlavRed
2025-02-06T21:27:26Z
У МОЗ планують “розбронювати” медиків
1News
2025-02-06T20:37:57Z
"Відмовитись від абортів навіть у приватних клініках": у рф готують росіянок до вічних пологів
FaceNews
2025-02-06T20:27:55Z
Аналіз калу на приховану кров: кому призначають та як зрозуміти результати
24tv
2025-02-06T20:27:37Z
Ось чому це слід робити частіше: 6 позитивних ефектів від тримання за руки з коханою людиною
24tv
2025-02-06T20:18:52Z
Деяких медиків позбавлятимуть бронювання. Міністерство охорони здоров'я назвало умову
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:45:45Z
Коли в Україні знову подорожчають яйця: названо період
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:33:01Z
Український експорт зменшився удвічі: агропродукція лідирує за виторгом
AgroPortal
2025-02-07T07:30:53Z
Ціни на продукти в Україні: що подорожчало найбільше
AgroNews
2025-02-07T07:07:42Z
ДАР зупинив прийом заявок від українських аграріїв на дотацію для утримання поголів'я кіз та овець
Agravery
2025-02-07T07:07:37Z
Зниження цін: в Україні подешевшав один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-02-07T07:04:24Z
Український ринок азотних добрив зросте до 3,5 млн т
AgroPortal
2025-02-07T07:00:03Z
Курс валют на 7 лютого: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-02-07T06:40:52Z
Чи вистачить Україні газу до кінця зими? Прогнози та рішення
ZN UA
2025-02-07T06:34:57Z
В Україні переглянули зарплати: стрімке зростання зафіксували у багатьох галузях
Политека
2025-02-07T06:27:59Z
У Києві помітили дуже рідкісний британський кросовер-кабріолет
Фокус
2025-02-07T07:30:57Z
Оприлюднили рейтинг найпопулярніших в Україні вживаних авто із США
Gazeta UA
2025-02-07T07:30:30Z
Українці втрачають інтерес до автомобілів із США: статистика січня
AutoCentre
2025-02-07T07:03:45Z
В Україні зʼявиться роумінг зарядних станцій для електромобілів: як це працюватиме
AutoGeek
2025-02-07T06:57:23Z
Через дії Маска продажі Tesla обвалюються по всій Європі: які країни бойкотують компанію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T06:39:56Z
Українцям пропонують схему з безплатним розмитненням авто для військових. Чому це так не працює
Telegraf
2025-02-07T06:00:30Z
KIA готує до виробництва свій найдешевший електрокар: подробиці
ЗаРулем
2025-02-07T05:09:51Z
Більшість водіїв не здогадується: що означає напис ODO на панелі авто
GlavRed
2025-02-07T04:27:14Z
Volkswagen показав унікальні повнопривідні Transporter
AutoCentre
2025-02-06T20:06:37Z
США вимагають виборів від України: як Вашингтон і Москва ведуть переговори про припинення вогню і зміну влади в Києві
TSN
2025-02-07T07:33:36Z
Шахраї виманюють гроші у родичів полонених нібито для доставки посилок до РФ
УкраинФорм
2025-02-07T07:31:24Z
Келлог: до врегулювання війни в Україні треба підходити прагматично
Европейская правда
2025-02-07T07:28:48Z
Як президент Макрон вивів Францію із політичної кризи і чи надовго
Европейская правда
2025-02-07T07:28:40Z
Профспілки США подали до суду на адміністрацію Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T07:27:23Z
Скандал у ЄС: прикордонне ПЗ могло мати російське походження
Хвиля
2025-02-07T07:27:07Z
У США суд тимчасово заблокував програму адміністрації Трампа зі звільнення держслужбовців з отриманням “компенсацій”
ZN UA
2025-02-07T07:25:43Z
Плану Трампа ще немає: над чим Келлог планує працювати в Мюнхені
24tv
2025-02-07T07:24:12Z
Єрмак провів розмову зі спецпредставником Трампа: про що говорили
TSN
2025-02-07T07:18:16Z