MY.UAНовини
На порозі нової війни․ Чому Венесуела хоче загарбати Гаяну, а Бразилія стягує війська до кордону
На порозі нової війни․ Чому Венесуела хоче загарбати Гаяну, а Бразилія стягує війська до кордону

На порозі нової війни․ Чому Венесуела хоче загарбати Гаяну, а Бразилія стягує війська до кордону

На мапі світу з'явилася нова потенційно гаряча точка – це Гаяна. Чому Венесуела хоче загарбати більшу частину її території, в чому причини та суть конфлікту, а також, до чого тут Росія, Україна та США?

Венесуельський диктатор Ніколас Мадуро провів у себе в країні референдум щодо приєднання регіону Ессекібо, що є частиною суверенної держави Гаяна. Нині Мадуро готує "силовий варіант" та анексію територій сусідньої держави за схемою "Ессекібо за 3 дні". Армія Гаяни, що нараховує декілька тисяч бійців, не збирається коритись і обіцяє дати бій окупантам у своїх лісах.

При цьому Гаяна розраховує на воєнну допомогу іншого сусіда – Бразилії, а також на підтримку США (в країні перебувають військові радники з Пентагону). Ось така наразі диспозиція потенційної регіональної війни. Чому так сталося – читайте в матеріалі 24 Каналу.

Гаяна – що це за країна, хто там живе й де розташована?

Гаяна – доволі невелика держава у Південній Америці, її площа складає 215 тисяч квадратних кілометрів (це приблизно територія Румунії чи Білорусі). При цьому населення Гаяни складає трохи більше 800 000 людей.


Венесуела, Гаяна та спірний регіон Ессекібо на карті / Мапа Gustavo IZUS / AFP

Населення Гаяни – це нащадки колишніх африканських рабів і вихідців із сучасної Індії (як одних, так й інших свого часу завезли сюди голландці для роботи на плантаціях). Вони складають абсолютну більшість. Також у сельві залишилися нечисленні нащадки корінних мешканців – індіанців, які саме підтримують Венесуелу (ініціатива Мадуро з роздачею паспортів – саме для них, адже автохтонів розглядають як "п'яту колону").

Більшість населення країни сповідує протестантизм та індуїзм, натомість сусідня Венесуела – це католицька іспаномовна держава.

Чому Ессекібо стало ласим шматком для Венесуели?

Гаяна довгий час пасла задніх і вважалася чи не найбіднішою країною світу. Вона не мала розвинутої промисловості та залишалася відсталою аграрною державою, а її головними джерелами прибутку були цукор, креветки, рис і деревина. А ще трохи бокситів, золота і навіть алмазів. Цього разом із фінансової допомогою МВФ вистачало на те, щоб не стати банкрутом, але не більше.

Все змінилося в 2015 році, коли на морському шельфі в прибрежних районах Ессекібо знайшли родючі поклади нафти. Експерти говорять про мільярди барелів лише розвіданих покладів нафти і сміливо ставлять Гаяну до ТОП-20 в світі за цим показником. Це більше, ніж, наприклад, в Азербайджану.

"Найновіша нафтодержава світу", – так журнал Economist охарактеризував Гаяну.


Армія Гаяни налічує кілька тисяч військових / Фото JOHN BIVERA / dodmedia.osd.mil

Влада Гаяни вчинила мудро і запросила до співпраці з видобутку нафти світових лідерів, але не віддала багаті родовища в повну концесію як стереотипна "бананова республіка" та нині активно займається диверсифікацією та структурною розбудової економіки, щоб уникнути так званої "голландської хвороби".

Все це пророкує економіці Гайани небувалий злет у сотні відсотків і перетворення "краю географії" на новий Дубаї чи Баку.

Але є одне але. Цим "але" є диктаторський режим Мадуро у сусідній Венесуелі. У вересні 2023 року уряд Гаяни оголосив про конкурс на залучення партнерів по видобутку нафти на морському узбережжі й це стало приводом для режиму Мадуро перейти до активних та агресивних дій.

Чому Венесуела претендує на Ессекібо

Нині Мадуро проголосив Ессекібо 24-им штатом Венесуели під іспанізованою назвою Гуаяна Есекіба (на плебісциті за це проголосували понад 10 мільйонів людей).


Ессекібо на мапі / Інфографіка Uawarinfographics

При цьому в диктатора навіть пригадали історичне обгрунтування анексії. У XVIII столітті частина Ессекібо входила до складу іспанської колонії Нова Андалусія, а пізніше стала частиною колоніальної структури генерал-капітанства Венесуела.

Іспанцям ці землі, а точніше хащі, були не особливо потрібні, адже в дикій природі не сильно виростиш какао чи тютюн. Тривалий час ці землі були нерозвідані і просто "були", а кордон між іспанськими та нідерландськими колоніальними володіннями умовно проходили по річці Ессекібо.

Ситуація змінилась, коли в регіоні з’явилися британці – вони провели розвідку місцевості та на підставі цієї "цивілізаційної місії" оголосили про приєднання нових територій. Так Британська Гвіана за доволі короткий час в 4 рази збільшила власну територію.

У Венесуелі, яка стала незалежною у 1811 році, із захопленням земель миритися не стали, проте, боялися гніву британської корони та її могутнього флоту. Союзником Венесуели в суперечці виступили США, які порадили звернутися країні до арбітражу. Він відбувся у Парижі 1899 року та завершився передбачуваним ухваленням рішення на користь Великої Британії.

  • Венесуела рішення Паризького арбітражу не визнала та оголосила його нелегітимним. З того часу триває дипломатична боротьба за Ессекібо, при цьому регіон радше вважався "справою принципу", ніж економічним призом.
  • У 1962 році Венесуела за ініціативою тодішнього правого президента-автократа Ромуло Бетанкура, якому потрібно було негайне "підняття нації з колін", оголосила про денонсацію рішень Арбітражу. А в 1966 році Велика Британія та Венесуела підписали угоду, що визнавала претензії Каракаса й передбачала дипломатичне розв'язання проблеми. Втім, незабаром Гаяна отримала незалежність і все "обнулилося" – у відповідь Каракас заблокував вступ Гаяни до Організації американських держав (ОАД).
  • З 1970 по 1982 роки діяв мораторій на вирішення проблеми на умовах статус кво. Далі у Венесуелі почався нафтовий бум і про Ессекібо на певний час "забули", але після смерті Чавеса і приходу до влади Мадуро тема "спірних територій" знову активізувалася – венесеульський флот навіть брав у 2013 році на абордаж комерційні судна у спірних водах, які вели розвідку нафти. Власне, найбільше нафти, як вважають експерти, саме не на території регіону, а на континентальному шельфі.

Наразі територіальні претензії Венесуели до Гаяни розглядає Міжнародний суд ООН за ініціативою останньої, при цьому Каракас завчасно заявив, що не визнаватиме його рішень.

Попри давню історію конфлікту світ в основному на боці Гаяни – ніхто не бажає мати справу з токсичним диктатором і справедливо вважає, що краще вести бізнес з передбачуваними партнерами.

Позиція України

Україна 4 грудня в офіційному коментарі з приводу конфлікту наголосила на необхідності виконання юридично обов'язкових рішень Міжнародного Суду ООН. Вирішення будь-яких спірних питань та розбіжностей має відбуватись лише на основі механізмів, передбачених міжнародним правом, відповідно до цілей та принципів, визначених Статутом ООН.

Сторони суперечки мають дотримуватися юридично обов’язкового наказу Міжнародного Суду ООН про застосування тимчасових заходів та не вдаватися до односторонніх дій, що можуть погіршити ситуацію,
– коментар МЗС України з приводу ситуації навколо Ессекібо.

Чи буде війна?

Власне, вона вже почалася:

  • Мадуро оголосив про наступ на сельву, а влада в Гаяні заявила, що чинитиме опір. Наразі сторони ведуть прикордонні бої в сельві невисокої інтенсивності силами загонів диверсантів-коммандос та обстрілюють одна одну з артилерії.
  • Інші бойові дії уявити важко, адже в тамтешніх екваторіальних лісах відсутні дороги та великі інфраструктурні об'єкти. Наразі відомо про зникнення воєнного гелікоптера Гаяни, проте, невідомо, що з ним сталося.

Збройні сили Гаяни складають мізерну кількість людей і три батальйони з переважно легким озброєнням, що застаріло ще в минулому столітті. Проте, Гаяна справедливо розраховує на іноземну допомогу.

Мадуро, який має понад 100 000 відданого йому особисто війська (більшість офіцерів під санкціями), сотні танків і гаубиць Мста-С, системи ППО "Бук", С-300, С-125 "Печора", російські літаки Су-30 та гелікоптери Мі-35, з початком оголошення анексії також фактично поставив ультиматум усім іноземним нафтовикам і наказав їм забратися з Ессекібо за 3 місяці, а венесуельським промисловцям дав команду готуватися почати видобуток.

Таким чином, конфлікт перейшов із протистояння між Каракасом і Джорджтауном (столиця Гаяни) у протистояння Мадуро та світових корпорацій і має потенціал перейти у велику регіональну війну. Наразі Мадуро в його авантюрі прямо підтримали комуністи з Нікарагуа та сирійський диктатор Асад.

Натомість бажання захищати Гаяну висловила Бразилія і вже відправила власні війська на кордон з сусідкою (за іронією долі це робив вже лівий президент Лула, а не "правий мілітарист" Болсонару).

Інший сусід, Суринам, засудив агресію. Також готуються сказати своє слово Сполучені Штати і Велика Британія, перші мають в Гаяні своїх радників, а також спецпризначенців з числа 1-ї бригади SFAB, а другі – беруть участь у міжнародних воєнних навчаннях, а також готують гаянських офіцерів у своїх воєнних вишах.


Армія Бразилії напоготові / Фото nationalguard.mil

При цьому США опинилися в не надто приємній ситуації: для них режим Мадуро – давня проблема, у 2019 році США підтримали демократичну революцію у Венесуелі на чолі з проамериканським політиком Хуаном Гуайдо (він також вважає Ессекібо венесуельським). Втім режим Мадуро встояв, не в останню чергу завдяки підтримці Китаю та Росії (ходили чутки, що Путін надсилав Мадуро навіть загони "вагнерівців").

США наклали на режим Мадуро жорсткі санкції та перетворили венесуельську нафту на токсичну рідину. Втім, у 2022 році сценарій повільного удушення венесуельського диктатора дав збій через напад Росії на Україну. Внаслідок санкцій проти росіян на ринку енергоносіїв виник дефіцит, який вирішили компенсувати нафтою з Венесуели – у жовтні 2023 року США уклали з Венесуелою Барбадоські угоди, які послабили санкційний вузол на 6 місяців.

Також США фактично "злили" альтернативного "президента" Гуайдо та вкотре закрили очі на порушення прав людини в країні. В обмін на це Мадуро пообіцяв подумати про те, щоб допустити опозицію та міжнародних спостерігачів до виборів-2024 та частково повернути американських нафтовиків до Венесуели.

Це, до речі, миттєво вплинуло на світові ціни на нафту (вони впали), втім, радіти було зарано, адже "багатоходівка" від Блінкена та Саллівана виявилась політичним бумерангом. І мова навіть не про те, що активний видобуток нафти у демократичній Гаяні міг зробити автократів з Каракасу непотрібними взагалі.

Фактично переговори зі США та авантюра "Ессекібо за 3 дні" відбувались паралельно, й тепер Адміністрація Байдена опинилася в ситуації, коли потрібно визнавати провал своєї дипломатії та повертатися до стратегії Рейгана та Буша-старшого, які свого часу наводили порядок у Панамі та Гренаді.

Чи здатна Адміністрація Байдена на реінкарнацію "Доктрини Рейгана" за 11 місяців до виборів та ще й в умовах, коли ніхто не хоче псувати собі різдвяні канікули (нагадаємо, Конгрес і Сенат США йдуть у офіційну відпустку і не зможуть ухвалювати закони та накладати чи поновлювати санкції).

Мадуро – новий Саддам Хуссейн

Історія з агресією проти Гаяни на нова – для світу вже є готовий патерн, і не один, адже Мадуро повторює шлях інших тиранів:

  • вторгнення та окупація багатих нафтою сусідів – давня іграшка Саддама Хуссейна,
  • загарбання територій заради заспокоєння підлеглих – сценарій аргентинської хунти у Фолклендській війні,
  • плебісцити – улюблена забавка Гітлера та його анексій у Європі, його прямим епігоном є російський диктатор і союзник Мадуро – Путін.

Важливим питанням є те, чи сам Мадуро до цього додумався, чи хтось йому порадив створити локальний "консенсус" і згрупувати нещасних венесуельців навколо прапора, коштом давнього ресентименту та примарних сподівань на виграш у нафтову лотерею шляхом "маленької переможної війни".

Тісні стосунки між Каракасом і Москвою дають підстави вважати, що у венесуельського диктатора був порадник. І йому вигідно створювати нові кризи, щоб роззосереджувати сили, ресурси та увагу США, особливо, якщо там без ворожої "тактики 1000 порізів" самі вигадують собі проблеми та будують нові "стіни", що мають потенціал перетворитися на "вежу вавилонську".

Радник цей відкрив своїм нападом на Україну геополітичну "скриньку Пандори" та показав іншим автократам світу, що міжнародну систему безпеки зруйновано, а це означає, що можна нападати не лише на Україну, але й на Тайвань, Грузію, Гаяну, перетворювати на власне озеро Азовське та Південно-Китайські моря, погрожувати світу ядерними ракетами, обіцяти перетворити на радіоактивний попіл Сеул, Варшаву, Лондон або навіть Вашингтон.

Так буває, якщо не давати жорстокої відповіді агресору, намагатися його приспати та наївно вірити в "керовану ескалацію".

Теги за темою
БразилияВенесуэла
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Россия снова подбросила Украине тела своих солдат
Корреспондент
2025-07-17T21:48:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Землетрясения на Полтавщине: что происходит под землей — рассказ ученого
TSN
2025-07-20T08:06:19Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z