Дональд Туск став новим прем'єр-міністром Польщі. У понеділок, 11 грудня, польський Сейм відмовився підтримати Кабінет міністрів правлячої партії та «Право та Справедливість» на чолі з прем'єром Матеушем Моравецким, якому президент Дуда після виборів до парламенту доручив формування уряду як представнику формального переможця. У результаті новий уряд очолив Дональд Туск, який уже був прем'єром Польщі з 2007-го до 2014 року.
До влади у Польщі прийшла проєвропейська сила. Чого чекати від цього Україні?
Остаточно і відповідно до всіх процедур Туск може обійняти посаду прем'єра вже 13 грудня. А це дозволить йому потенційно поїхати на саміт лідерів ЄС, який заплановано на 14-15 грудня. Саміт ЄС має, серед іншого, розглядати такі ключові питання, як можливість започаткування переговорів про членство України, а також про багаторічну програму європейської допомоги Україні на 50 мільярдів євро.
Туск вже розкритикував «прорахунки» чинного уряду Матеуша Моравецького і заявив, що негайно візьметься за виправлення таких проблем, як блокування вантажних перевезень на кордоні з Україною. "Я діятиму на користь польських перевізників, але вирішуватиму питання так, щоб блокаду кордону було припинено", - сказав Туск. Простий збіг або одна з перших дій нового прем'єра, але блокаду вже почали знімати. 11 грудня було розблоковано один із ключових пунктів пропуску «Ягодин - Дорогуськ».
Крім цього, Дональд Туск сказав, що його уряд займатиметься налагодженням відносин із Україною. Так, він уже офіційно заявив, що прем'єр Угорщини Віктор Орбан «відверто перейшов на російські позиції».
«Я переконаний, що відсьогодні більшість лідерів братимуть до уваги польську думку, коли йдеться про українські питання і коли йдеться про Угорщину та Орбана», - наголосив він.
Думка експертів
Олег Саакян, політолог:
- Обрання Туска прем'єром Польщі означає, що ця країна тепер дивитимемося більше вперед, ніж назад. Тобто не буде маніпуляцій з історією та претензій із польського боку. І тепер Варшава раціональніше підходитиме до відносин з Києвом з позиції добросусідства. Це означає більше конструктиву із нашим сусідом.
Але це не означає, що суперечливі питання з Польщею повністю підуть з порядку денного. Вони просто матимуть значно менший резонанс. Але антиукраїнська риторика не зникне. Наступного року у Польщі – місцеві вибори. Колишня партія влади «Право та Справедливість» в опозиції матиме розв'язані руки для нападок на Україну. Плюс до цього разом із нею буде відверто проросійська партія «Конфедерація». Тобто проблеми з Польщею для Києва нікуди не зникнуть.
Володимир Фесенко, політолог:
- Прихід нового уряду сприятиме рішенню блокади кордону польськими перевізниками. Не одразу, але процес активізується. Щодо очікувань допомоги Україні, то тут усі чекають нормалізації двосторонніх відносин. Проєвропейський характер уряду Польщі Дональда Туска сприятиме тому, що не буде проблем, пов'язаних з історією та минулим, емоцій та амбіцій. Буде більше раціональності, здорового глузду і конструктивних рішень.
Для України зараз найголовніше те, що й у відносинах з американськими колегами - не втручатися у внутрішні розбірки в Польщі. Ми не повинні пред'являти якихось претензій партії влади «Право і Справедливість», яка програла. У жодному разі. Потрібно розуміти, що при владі залишається президент від цієї партії - Анджей Дуда. А він правитиме Польщею ще якийсь період, і нам із ним треба зберігати добрі, рівні стосунки.