MY.UAНовини
Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері
Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері

Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері

Ще якихось 3-5 років тому здавалося, що професія IT-спеціаліста є чи не довічною гарантією цікавої роботи та високої зарплати, але тенденції поступово змінюються. В останні два роки ІТ-сфера у всьому світу переживає непрості часи, а експерти називають безрадісні цифри: близько 94% IT-"однорогів" (компаній-стартапів з ринковою вартістю понад 1 млн доларів США) сьогодні є збитковими. Причини називаються різні – макроекономіка, геополітика, постковідні шоки. А тут ще й штучний інтелект підлив масла в «пожежу» в ІТ-сфері.

Не так перспективно…

За словами операційного директора GRC.UA Наталії Слинько, тенденції на айті-ринку справді змінилися, і це пов'язано як зі штучним інтелектом, так і з економічними процесами, причому не лише в Україні, а й у всьому світі.

– Відбулася криза на ринку стартапів та їх фінансування, «посипалися» кілька компаній у Силіконовій долині, і це потягнуло за собою відповідні процеси по всьому світу, – зазначила Наталія Слинько у розмові з KP.UA.

В Україні на айті-ринок впливає цілий комплекс причин, продовжує експертка. У нашій країні до світових тенденцій додалися проблеми в аутсорсинговій сфері. Це сталося рік тому, коли через великі проблеми з доступом до електроенергії та інтернету в роботі українських айтівців почали відбуватися збої. А великі світові компанії, на які вони працювали, не були готові до таких ризиків і почали переключатися на спеціалістів з інших країн.

Крім того, з активним розвитком штучного інтелекту стало зрозуміло: якщо його правильно налаштувати, потребу в деяких айті-спеціалістах можна серйозно зменшити. На думку Наталії Слинько, приміром, якусь частину програмістів ШІ витіснить. Вже зараз видно, що це можливо, головне - правильно поставити завдання.

Водночас керівник департаменту підбору персоналу Jooble Аліса Лаговська вважає, що IT залишилась однією з найперспективніших галузей в Україні.

- Бізнеси з усього світу відкривали офіси в Україні, співпрацювали і продовжують співпрацювати з нашими аутсорсинговими компаніями, а також наймали і продовжують наймати технічних спеціалістів з України, - каже експертка. - Безумовно, з початком повномасштабного вторгнення іноземні компанії мають переживання щодо можливості наших спеціалістів продовжувати ефективно працювати в таких умовах. До того ж по всьому світу спостерігається економічна рецесія, тож європейський ринок праці теж значно скоротився. Проте рекрутинг в Європі не такий активний і швидкий, як в Україні, і це для нас є плюсом. Ми можемо значно швидше найняти нового співробітника, ніж це відбувається в Європі. Але загальна ситуація на ринку звісно уповільнює такий стрімкий розвиток IT-галузі як у світі, так і в Україні зокрема.

І знову ринок роботодавців

За словами Аліси Лаговської, якщо раніше саме кандидати диктували умови праці, зараз в цьому процесі лідирують компанії. Вони обирають з великої кількості найталановитіших кандидатів.

Кількість кандидатів у пошуку на Djinni (український сайт для пошуку роботи IT-спеціалістами/ – Авт.) з 2019-го виросла у 9 разів, наводить цифри експертка. А ось кількість пропозицій повернулася до рівня 2019-го після шаленого зростання у 2021-му. Наприкінці 2021-го кандидат отримував у середньому 16 пропозицій на місяць, але й кандидатів у пошуку було 30 тисяч. Зараз кандидатів в пошуку вже 92 тисячі, і рекрутери пишуть приблизно третині з них.

Кількість відгуків на одну вакансію в середньому у галузі із січня 2022-го виросла в 5 разів і продовжує зростати. За даними Djinni, у жовтні це вже в середньому 25,5. При цьому найбільше зростання спостерігається у senior-вакансіях, де потрібно хоча б п’ять років досвіду. В жовтні на кожну з них відгукувались в середньому 16 кандидатів, у вересні - 14, а рік тому - менше 6.

Початківці зараз стикаються із сильною конкуренцією, вимоги від компаній стають все вищими. Тому початківцям треба запастись терпінням і мотивацією.

Головні вимоги до айтівців: англійська, освіта, досвід роботи

Однією з ключових вимог до спеціалістів в IT-напрямку, окрім знання технологій, є знання англійської. Ця навичка значно підвищує шанси знайти роботу на висококонкурентному ринку, а також мати вищу зарплату в порівнянні з кандидатами, що не володіють англійською.

- За даними дослідження від AIN, зарплата спеціалістів middle і зі знанням англійської на рівні Upper intermediate на 25-40% вище, ніж у спеціалістів із гіршим знанням англійської, - наводить цифри Аліса Лаговська. - Це підтверджують і дані DOU (спільнота розробників України. – Авт.): фахівці з кращим володінням англійської переважно отримують вищі зарплати. Ця різниця менш помітна для початківців, але відчутна для фахівців middle+.

Думка експертки підтверджується статистикою. Менше ніж 1,5% найнятих на Djinni кандидатів не знають англійської, а 72% знають її на рівні upper intermediate або краще. І лише 12% вакансій публікували без вказання необхідного рівня англійської.

За словами Наталії Слинько, насамперед затребуваність залежить від досвіду. Ринку потрібні досвідчені програмісти, які можуть створювати продукт. Айтівці, які тільки навчаються або вміють створювати найпростіший код, виконувати конкретні кодинг-завдання, не будуть такими популярними. Їх досить легко замінити на штучний інтелект, тому вони просто не знадобляться в такій кількості. Загалом все як в інших професіях: у професіоналів і тих, хто готовий перенавчатися, робота буде завжди, а якщо людина готова виконувати лише суто технічну роль, їй знайти роботу буде важче.

- У досвіді роботи дуже важлива як кількість відпрацьованих років, так і якість роботи – над якими продуктами людина працювала, які завдання виконувала, – каже Наталія Слинько. – Серед інших вимог – освіта, хоч тут усе залежить від того, з якою компанією співпрацювати. У міжнародних компаніях вища освіта цінується, причому це має бути вуз, що котирується у світі. Якщо ми говоримо про розробників, то англійська – це взагалі must have, адже більшість із них працюють на міжнародному ринку.

Штучний інтелект: це вже наша повсякденність

Поки що під загрозою витіснення ШІ опинилися не всі працівники айті-сфери.

- Програмістів можна умовно поділити на тих, хто «створює архітектуру», по суті, будучи дизайнерами віртуального світу, і тих, хто виконує суто технічні завдання. І ось останніх якраз і можна замінити за допомогою ШІ, – вважає Наталія Слинько.

Багато хто думає, що якщо ШІ і витіснить когось, то перш за все це будуть тестувальники. Але експертка GRC.UA каже, що робити такі прогнози передчасно. Справа в тому, що перед тестуванням ці тести ще потрібно написати. Не кажучи про те, що ШІ не в змозі робити, наприклад, мануальне тестування, яке проводиться тестувальником без використання програмних засобів. Тобто він перевіряє роботу програми чи сайту шляхом моделювання дій користувача.

- Штучний інтелект уже давно з нами в повсякденному житті й роботі, - додає Аліса Лаговська. - Його стрімкий розвиток ускладнює життя «джунів», бо деякі задачі, які вони б виконували, простіше замінити ChatGPT, і частина компаній так і роблять. На даному етапі ШІ навряд замінить повністю окремі професії, проте він точно стане незамінним помічником і допоможе виконувати роботу більш ефективно. А от для спеціалістів, які не зможуть інтегрувати штучний інтелект у свою роботу, це може стати проблемою, і загалом вони будуть менш конкурентні на ринку. Програміст майбутнього - це програміст, що працює за допомогою ШІ. Ті, хто буде використовувати ШІ, прийдуть на місце тих, хто його не використовує. А розробники, що писатимуть код з ШІ, будуть в попиті.

Що з зарплатами

Як показало дослідження GRC.UA «Барометр ринку праці 2023», айтівці, які залишилися на роботі, у зарплаті не втратили: у когось вона залишилася на колишньому рівні, у когось виросла на 10-30 %, а в когось – на 30-50%. Можливо, це сталося за рахунок індексацій, хоча під час опитування респонденти наголошували на тому, що отримали підвищення зарплати з урахуванням індивідуальної ефективності. Але, каже Наталія Слинько, не виключено, що основна причина у ряді випадків – це скорочення штату та розподіл зарплатного фонду серед тих, хто залишився.

За даними DOU, медіанна зарплата розробників в Україні вже рік практично не змінюється і складає $3435. У 2023 році припинилося зростання зарплат досвідчених розробників, яке відбувалося після початку повномасштабного вторгнення, каже Аліса Лаговська. В першому півріччі 2023 року навіть трохи зменшилися медіанні зарплати розробників рівня Senior до $4900 і Tech Lead до $5500, повернувшись на рівень літа 2022 року. Не набагато підвищилися лише зарплати "тімлідів" - до $5200.

- Розробники з менш ніж річним досвідом роботи можуть розраховувати на 500–700 доларів на місяць, - каже експертка Jooble. - Значне збільшення зарплат починається з другого року роботи, і найактивніше компенсацію підвищують у перші вісім років. Після цього значного зростання медіанних зарплат зі збільшенням досвіду вже не спостерігається. Мовами з найвищими медіанними зарплатами залишаються Scala, Rust і Go, передусім це стосується досвідчених фахівців. Вищі від середніх зарплати у досвідчених розробників, які працюють з Ruby, Kotlin і Swift.

Якщо обирати майбутній напрямок для освіти та розвитку в IT, експерти не радять обирати те, що обирають усі - наприклад Manual QA чи Front-end. Тут конкуренція серед новачків завжди була високою.

- Якщо є тверде бажання розвиватись як технічний спеціаліст, варто обирати складніші напрями, - відзначила Аліса Лаговська в коментарі KP.UA. - В них поріг входу буде вищим, але перспективи можуть бути значно кращими, наприклад у Big Data, Machine Learning, AI тощо. Якщо є можливість, можна інвестувати в ґрунтовну технічну освіту - розвивайтеся у Data Science, Computer Vision, R&D. Це не швидкий старт для початківця, проте ці напрями є найбільш перспективними. І, звісно, набирають популярності розробки із застосуванням технології GenAI - генеративного штучного інтелекту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
6 українських акторок, які чекають своїх коханих з фронту
24tv
2024-09-22T05:33:29Z
Онук Оскара Вайлда розкритикував скульптуру діда у Лондоні
УкраинФорм
2024-09-22T03:27:52Z
Непотрібній Лоліті скасували черговий концерт
GlavRed
2024-09-21T21:27:50Z
6 затишних фільмів і серіалів, які варто подивитися у дощові вечори
24tv
2024-09-21T19:48:00Z
Хочу скромне святкування, – зірка "Папіка" Петрожицька зізналася, коли планує весілля
24tv
2024-09-21T18:06:09Z
Ювілей фестивалю «Червона рута». Що сталося з зірками, які запалали 35 років тому
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T17:00:06Z
Маша Єфросиніна приголомшила образом у топі та трендових штанах 2024 року
24tv
2024-09-21T16:21:15Z
SEC США вимагає санкцій проти Ілона Маска в розслідуванні про Twitter
InternetUA
2024-09-22T06:31:33Z
Байден доручив "зрушити небо та землю", щоб допомогти Україні, - Білий дім
Хвиля
2024-09-22T06:30:37Z
Протести в РФ набирають обертів: в США розповіли, чому Кремль не оголошує мобілізацію
GlavRed
2024-09-22T06:27:11Z
«Хезболла» випустила з Лівану понад 100 ракет по Ізраїлю
УкраинФорм
2024-09-22T06:24:08Z
У Німеччині проходять земельні вибори, де праві "друзі Путіна" можуть здобути нову перемогу
Европейская правда
2024-09-22T06:23:06Z
“Треба здихуватись цих вялотєкущіх”. Як слідчий Бондюк, який арештовував випадкових громадян у часи Майдану, уникнув покарання
Украина Криминальная
2024-09-22T06:15:29Z
Франція представила новий уряд після політичного глухого кута
ZN UA
2024-09-22T06:04:18Z
Ізраїль зазнав масованого обстрілу з боку ліванської Хезболли
1News
2024-09-22T05:48:14Z
Омбудсман пояснив, хто перевіряє військово-облікові документи, що буде за відмову від повістки
24tv
2024-09-22T05:45:36Z
Ярмоленко провів 250 матч в УПЛ
Football.ua
2024-09-22T06:34:02Z
Власник Нанта — про купівлю клубу Александер-Арнольдом: Хто це?
Football.ua
2024-09-22T06:27:12Z
Бражко: Лікарі трохи "поколдували", і вже все добре
Football.ua
2024-09-22T06:18:04Z
Кабаєв: Респект Руху за небездумну біганину
Football.ua
2024-09-22T06:07:30Z
У Рівному, Кривому Розі та Житомирі - сьогодні матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-09-22T06:06:38Z
Піхальонок: Якщо кожного разу будемо хнюпити ніс, нічого хорошого не вийде
Football.ua
2024-09-22T05:54:21Z
Крістал Пелес — Манчестер Юнайтед 0:0 Огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-09-22T05:40:50Z
Три нокдауни та потужний нокаут: відео найкращих моментів бою Джошуа – Дюбуа
TSN
2024-09-22T05:39:01Z
Ювентус — Наполі 0:0 Огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-09-22T05:24:29Z
3 знаки зодіаку, які бояться зустрічі з колишніми, адже ті зламали їм життя
24tv
2024-09-22T06:09:37Z
Важливі заборони й народні повір'я Дня осіннього рівнодення: запам'ятайте це
24tv
2024-09-22T06:03:34Z
Рецепт для лінивих: шеф-кухар показала, що приготувати з фаршу та вафельних коржів
Политека
2024-09-22T05:33:00Z
Сьогодні – День осіннього рівнодення: головні традиції та прикмети
24tv
2024-09-22T05:03:29Z
Час зробити те, що давно відкладали. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 22 вересня 2024 року
Фокус
2024-09-22T05:00:29Z
Календар городника з 23 по 29 вересня: чим зайнятися в цей час
Политека
2024-09-22T04:31:20Z
Як правильно прати джинси, щоб вони служили вам роками
24tv
2024-09-22T03:48:17Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти дівчину
GlavRed
2024-09-22T03:27:44Z
Знайти прибульця серед принцес за 5 секунд зможе лише геній: неймовірна загадка
GlavRed
2024-09-22T03:27:36Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
Календар магнітних бур на кінець вересня: названі небезпечні дати
Политека
2024-09-22T03:22:52Z
У США схвалили першу назальну вакцину проти грипу, яку можна використовувати самостійно
УкраинФорм
2024-09-22T00:24:02Z
Медики з'ясували, що мастурбація покращує якість сну
Знай
2024-09-21T20:30:02Z
Вчені виявили нові переваги білків молока та м’яса щодо блокування раку
Portaltele
2024-09-21T19:04:59Z
Ця проста техніка миттєво зменшує тепловий стрес у собак
Portaltele
2024-09-21T19:04:17Z
Чай з імбиром не для всіх: кому категорично не варто вживати цей напій
24tv
2024-09-21T18:51:43Z
Як заквасити помідори: цікавий і дуже простий рецепт
24tv
2024-09-21T18:00:16Z
Атака «Шахедів» на Київщину: у двох районах були пожежі, пошкоджений приватний будинок
УкраинФорм
2024-09-22T06:36:44Z
В Італії чоловіка заарештували за подвійне вбивство майже 50-річної давності
Украина Криминальная
2024-09-22T06:18:01Z
В Івано-Франківську в земельно-будівельному конфлікті побилися активісти, постраждав ветеран «Азову»
Украина Криминальная
2024-09-22T06:12:21Z
У Хмельницькому внаслідок атаки дронів пошкоджена житлова будівля
УкраинФорм
2024-09-22T06:12:12Z
Авіаудар по Харкову: у лікарні перебувають восьмеро постраждалих, двоє - у важкому стані
УкраинФорм
2024-09-22T06:09:15Z
У Хмельницькому внаслідок російської атаки пошкоджено житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T06:06:38Z
РФ уночі скинула ФАБ-500 на Харків: є влучання біля багатоповерхівки
TSN
2024-09-22T06:03:57Z
У Херсоні росіяни скинули з дрона вибухівку на чоловіка - він поранений
УкраинФорм
2024-09-22T05:57:28Z
Поліція показала наслідки російської атаки по Харкову
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T05:51:34Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
У Туреччині представили «вбивцю» БПЛА та дронів власного виробництва
InternetUA
2024-09-22T06:37:40Z
У Польщі 18-річна українка викинула свою новонароджену дитину в смітник
Украина Криминальная
2024-09-22T06:30:28Z
Росіяни вночі випустили по Україні дві ракети та 80 дронів
Комсомольская правда
2024-09-22T06:27:30Z
Пам’яті майора Віталія Краснюка
УкраинФорм
2024-09-22T06:06:18Z
Яке завтра, 23 вересня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-09-22T06:03:34Z
З'явилося фото наслідків невдалого випробування РФ міжконтинентальної ракети РС-28 "Сармат"
TSN
2024-09-22T06:03:13Z
Історик, працівник університету Грінченка. Згадаймо Антона Хаблова
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T06:00:42Z
Масована атака безпілотників на Україну: скільки ворожих "шахедів" збили
TSN
2024-09-22T06:39:15Z
Через удар військ РФ по Харкову постраждала 21 людина: наслідки
ZN UA
2024-09-22T06:32:34Z
Українські сили стримують наступи росіян на кількох напрямках - ISW
TSN
2024-09-22T06:27:26Z
Ракам потрібно працювати над своїми почуттями, а Дівам рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 22 вересня 2024 року
TSN
2024-09-22T06:24:41Z
"Новатор", якому помстились чеченці: в Росії арештували популярного командира штурмового загону
24tv
2024-09-22T06:09:38Z
День осіннього рівнодення 22 вересня 2024 року: три езотеричні ритуали для щедрості
TSN
2024-09-22T06:03:09Z
Ворог уночі на зранку 23 рази бив по прикордонню Сумщини - нарахували 48 вибухів
УкраинФорм
2024-09-22T05:57:24Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 22.09.2024
Украина Криминальная
2024-09-22T05:51:50Z
Загарбники за добу вбили на Донеччині трьох цивільних, ще 12 поранили
УкраинФорм
2024-09-22T05:40:53Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Гігантська ящірка зупинила практику Формули-1 у Сінгапурі
TSN
2024-09-21T14:15:29Z
Судячи з усього, сучасні безпілотні автомобілі – це один гігантський обман
24tv
2024-09-21T14:03:36Z
Водіям розкрили секрет, як всього лише одна монета може врятувати від штрафу і вберегти життя
TSN
2024-09-21T12:03:25Z
За вісім місяців в Україну ввезли понад 273 тисячі авто - Опендатабот
УкраинФорм
2024-09-21T11:58:40Z
Водіїв попередили: вікові обмеження можуть залишити вас без авто
Хвиля
2024-09-21T10:00:33Z
Найпершому у світі джипу виповнилося 84 роки
AutoCentre
2024-09-21T09:40:27Z
Коли міняти шини на зимові у 2024 році?
Детектор М
2024-09-21T09:33:46Z
Сезон розпочнеться з дешевої, але дрібної цибулі
AgroPortal
2024-09-22T06:30:03Z
Мінекономіки запускає серію тренінгів за програмою грантового навчання
УкраинФорм
2024-09-22T06:18:27Z
Субсидії на ЖКП: хто може розраховувати на допомогу
Знай
2024-09-22T06:06:48Z
Ціни пішли вниз: в Україні подешевшали огірки
ZN UA
2024-09-22T06:01:13Z
Росіяни не збентежені вищими цінами на iPhone, попит на "сірі" гаджети стрімко зростає
InternetUA
2024-09-22T06:01:10Z
В Укрпромінвест раніше почали збирати все, окрім цукрового буряку
AgroPortal
2024-09-22T06:00:45Z
18 годин без світла: українцям сказали, коли можливі пікові відключення електроенергії
Хвиля
2024-09-22T05:45:43Z
Домашні господарства здають позиції у свинарстві
Agravery
2024-09-22T05:21:25Z
Чи будуть відключення світла 22 вересня: прогноз «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T05:18:12Z
"Поділіться адресою": соцмережі приголомшені тим, що хлопець побудував у себе вдома
24tv
2024-09-22T06:30:50Z
Microsoft запускає Windows для пристроїв iPhone, Mac і Android
InternetUA
2024-09-22T06:15:53Z
Garmin представила супутниковий модуль InReach Messenger Plus для будь-якого смартфона
Portaltele
2024-09-22T06:07:06Z
Що робити, якщо батарея телефону здулася: покрокова інструкція
InternetUA
2024-09-22T05:31:48Z
Нігерійські шахраї відкривають hustle academies, де навчають цифрових афер
Украина Криминальная
2024-09-22T05:30:54Z
Опубліковано зовнішній вигляд планшета Lenovo Legion Y700
Portaltele
2024-09-22T05:06:52Z
Екстремальна сонячна буря може завдати шкоди сучасному світу
Portaltele
2024-09-22T05:06:09Z
Вчені створили робота, який збиратиме малину не гірше за людей
InternetUA
2024-09-22T04:04:07Z
Геймери з розчаруванням зустріли реліз "God of War: Ragnarok" на ПК: пограти зможуть не всі
Знай
2024-09-22T03:51:18Z