MY.UAНовини
Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері
Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері

Айтівці більше не в ціні? Як змінилися тенденції у ІТ-сфері

Ще якихось 3-5 років тому здавалося, що професія IT-спеціаліста є чи не довічною гарантією цікавої роботи та високої зарплати, але тенденції поступово змінюються. В останні два роки ІТ-сфера у всьому світу переживає непрості часи, а експерти називають безрадісні цифри: близько 94% IT-"однорогів" (компаній-стартапів з ринковою вартістю понад 1 млн доларів США) сьогодні є збитковими. Причини називаються різні – макроекономіка, геополітика, постковідні шоки. А тут ще й штучний інтелект підлив масла в «пожежу» в ІТ-сфері.

Не так перспективно…

За словами операційного директора GRC.UA Наталії Слинько, тенденції на айті-ринку справді змінилися, і це пов'язано як зі штучним інтелектом, так і з економічними процесами, причому не лише в Україні, а й у всьому світі.

– Відбулася криза на ринку стартапів та їх фінансування, «посипалися» кілька компаній у Силіконовій долині, і це потягнуло за собою відповідні процеси по всьому світу, – зазначила Наталія Слинько у розмові з KP.UA.

В Україні на айті-ринок впливає цілий комплекс причин, продовжує експертка. У нашій країні до світових тенденцій додалися проблеми в аутсорсинговій сфері. Це сталося рік тому, коли через великі проблеми з доступом до електроенергії та інтернету в роботі українських айтівців почали відбуватися збої. А великі світові компанії, на які вони працювали, не були готові до таких ризиків і почали переключатися на спеціалістів з інших країн.

Крім того, з активним розвитком штучного інтелекту стало зрозуміло: якщо його правильно налаштувати, потребу в деяких айті-спеціалістах можна серйозно зменшити. На думку Наталії Слинько, приміром, якусь частину програмістів ШІ витіснить. Вже зараз видно, що це можливо, головне - правильно поставити завдання.

Водночас керівник департаменту підбору персоналу Jooble Аліса Лаговська вважає, що IT залишилась однією з найперспективніших галузей в Україні.

- Бізнеси з усього світу відкривали офіси в Україні, співпрацювали і продовжують співпрацювати з нашими аутсорсинговими компаніями, а також наймали і продовжують наймати технічних спеціалістів з України, - каже експертка. - Безумовно, з початком повномасштабного вторгнення іноземні компанії мають переживання щодо можливості наших спеціалістів продовжувати ефективно працювати в таких умовах. До того ж по всьому світу спостерігається економічна рецесія, тож європейський ринок праці теж значно скоротився. Проте рекрутинг в Європі не такий активний і швидкий, як в Україні, і це для нас є плюсом. Ми можемо значно швидше найняти нового співробітника, ніж це відбувається в Європі. Але загальна ситуація на ринку звісно уповільнює такий стрімкий розвиток IT-галузі як у світі, так і в Україні зокрема.

І знову ринок роботодавців

За словами Аліси Лаговської, якщо раніше саме кандидати диктували умови праці, зараз в цьому процесі лідирують компанії. Вони обирають з великої кількості найталановитіших кандидатів.

Кількість кандидатів у пошуку на Djinni (український сайт для пошуку роботи IT-спеціалістами/ – Авт.) з 2019-го виросла у 9 разів, наводить цифри експертка. А ось кількість пропозицій повернулася до рівня 2019-го після шаленого зростання у 2021-му. Наприкінці 2021-го кандидат отримував у середньому 16 пропозицій на місяць, але й кандидатів у пошуку було 30 тисяч. Зараз кандидатів в пошуку вже 92 тисячі, і рекрутери пишуть приблизно третині з них.

Кількість відгуків на одну вакансію в середньому у галузі із січня 2022-го виросла в 5 разів і продовжує зростати. За даними Djinni, у жовтні це вже в середньому 25,5. При цьому найбільше зростання спостерігається у senior-вакансіях, де потрібно хоча б п’ять років досвіду. В жовтні на кожну з них відгукувались в середньому 16 кандидатів, у вересні - 14, а рік тому - менше 6.

Початківці зараз стикаються із сильною конкуренцією, вимоги від компаній стають все вищими. Тому початківцям треба запастись терпінням і мотивацією.

Головні вимоги до айтівців: англійська, освіта, досвід роботи

Однією з ключових вимог до спеціалістів в IT-напрямку, окрім знання технологій, є знання англійської. Ця навичка значно підвищує шанси знайти роботу на висококонкурентному ринку, а також мати вищу зарплату в порівнянні з кандидатами, що не володіють англійською.

- За даними дослідження від AIN, зарплата спеціалістів middle і зі знанням англійської на рівні Upper intermediate на 25-40% вище, ніж у спеціалістів із гіршим знанням англійської, - наводить цифри Аліса Лаговська. - Це підтверджують і дані DOU (спільнота розробників України. – Авт.): фахівці з кращим володінням англійської переважно отримують вищі зарплати. Ця різниця менш помітна для початківців, але відчутна для фахівців middle+.

Думка експертки підтверджується статистикою. Менше ніж 1,5% найнятих на Djinni кандидатів не знають англійської, а 72% знають її на рівні upper intermediate або краще. І лише 12% вакансій публікували без вказання необхідного рівня англійської.

За словами Наталії Слинько, насамперед затребуваність залежить від досвіду. Ринку потрібні досвідчені програмісти, які можуть створювати продукт. Айтівці, які тільки навчаються або вміють створювати найпростіший код, виконувати конкретні кодинг-завдання, не будуть такими популярними. Їх досить легко замінити на штучний інтелект, тому вони просто не знадобляться в такій кількості. Загалом все як в інших професіях: у професіоналів і тих, хто готовий перенавчатися, робота буде завжди, а якщо людина готова виконувати лише суто технічну роль, їй знайти роботу буде важче.

- У досвіді роботи дуже важлива як кількість відпрацьованих років, так і якість роботи – над якими продуктами людина працювала, які завдання виконувала, – каже Наталія Слинько. – Серед інших вимог – освіта, хоч тут усе залежить від того, з якою компанією співпрацювати. У міжнародних компаніях вища освіта цінується, причому це має бути вуз, що котирується у світі. Якщо ми говоримо про розробників, то англійська – це взагалі must have, адже більшість із них працюють на міжнародному ринку.

Штучний інтелект: це вже наша повсякденність

Поки що під загрозою витіснення ШІ опинилися не всі працівники айті-сфери.

- Програмістів можна умовно поділити на тих, хто «створює архітектуру», по суті, будучи дизайнерами віртуального світу, і тих, хто виконує суто технічні завдання. І ось останніх якраз і можна замінити за допомогою ШІ, – вважає Наталія Слинько.

Багато хто думає, що якщо ШІ і витіснить когось, то перш за все це будуть тестувальники. Але експертка GRC.UA каже, що робити такі прогнози передчасно. Справа в тому, що перед тестуванням ці тести ще потрібно написати. Не кажучи про те, що ШІ не в змозі робити, наприклад, мануальне тестування, яке проводиться тестувальником без використання програмних засобів. Тобто він перевіряє роботу програми чи сайту шляхом моделювання дій користувача.

- Штучний інтелект уже давно з нами в повсякденному житті й роботі, - додає Аліса Лаговська. - Його стрімкий розвиток ускладнює життя «джунів», бо деякі задачі, які вони б виконували, простіше замінити ChatGPT, і частина компаній так і роблять. На даному етапі ШІ навряд замінить повністю окремі професії, проте він точно стане незамінним помічником і допоможе виконувати роботу більш ефективно. А от для спеціалістів, які не зможуть інтегрувати штучний інтелект у свою роботу, це може стати проблемою, і загалом вони будуть менш конкурентні на ринку. Програміст майбутнього - це програміст, що працює за допомогою ШІ. Ті, хто буде використовувати ШІ, прийдуть на місце тих, хто його не використовує. А розробники, що писатимуть код з ШІ, будуть в попиті.

Що з зарплатами

Як показало дослідження GRC.UA «Барометр ринку праці 2023», айтівці, які залишилися на роботі, у зарплаті не втратили: у когось вона залишилася на колишньому рівні, у когось виросла на 10-30 %, а в когось – на 30-50%. Можливо, це сталося за рахунок індексацій, хоча під час опитування респонденти наголошували на тому, що отримали підвищення зарплати з урахуванням індивідуальної ефективності. Але, каже Наталія Слинько, не виключено, що основна причина у ряді випадків – це скорочення штату та розподіл зарплатного фонду серед тих, хто залишився.

За даними DOU, медіанна зарплата розробників в Україні вже рік практично не змінюється і складає $3435. У 2023 році припинилося зростання зарплат досвідчених розробників, яке відбувалося після початку повномасштабного вторгнення, каже Аліса Лаговська. В першому півріччі 2023 року навіть трохи зменшилися медіанні зарплати розробників рівня Senior до $4900 і Tech Lead до $5500, повернувшись на рівень літа 2022 року. Не набагато підвищилися лише зарплати "тімлідів" - до $5200.

- Розробники з менш ніж річним досвідом роботи можуть розраховувати на 500–700 доларів на місяць, - каже експертка Jooble. - Значне збільшення зарплат починається з другого року роботи, і найактивніше компенсацію підвищують у перші вісім років. Після цього значного зростання медіанних зарплат зі збільшенням досвіду вже не спостерігається. Мовами з найвищими медіанними зарплатами залишаються Scala, Rust і Go, передусім це стосується досвідчених фахівців. Вищі від середніх зарплати у досвідчених розробників, які працюють з Ruby, Kotlin і Swift.

Якщо обирати майбутній напрямок для освіти та розвитку в IT, експерти не радять обирати те, що обирають усі - наприклад Manual QA чи Front-end. Тут конкуренція серед новачків завжди була високою.

- Якщо є тверде бажання розвиватись як технічний спеціаліст, варто обирати складніші напрями, - відзначила Аліса Лаговська в коментарі KP.UA. - В них поріг входу буде вищим, але перспективи можуть бути значно кращими, наприклад у Big Data, Machine Learning, AI тощо. Якщо є можливість, можна інвестувати в ґрунтовну технічну освіту - розвивайтеся у Data Science, Computer Vision, R&D. Це не швидкий старт для початківця, проте ці напрями є найбільш перспективними. І, звісно, набирають популярності розробки із застосуванням технології GenAI - генеративного штучного інтелекту.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський розкритикував світ за недостатню реакцію на війська КНДР у Росії
TSN
2024-11-16T11:46:23Z
Президентство Трампа, переговори з РФ, завершення війни, мобілізація: Зеленський зробив низку заяви
Хвиля
2024-11-16T11:45:50Z
Завершення війни в Україні: Зеленський зробив заяву
TSN
2024-11-16T11:45:44Z
Деякі норми закону про мобілізацію потрібно коригувати, – Зеленський
24tv
2024-11-16T11:45:12Z
Росія не починатиме переговорів, доки не поверне під контроль Курщину — Washington Post
TSN
2024-11-16T11:45:11Z
Зеленський: наше завдання — відстояти справедливий мир для України
TSN
2024-11-16T11:45:07Z
Україна розглядає можливі переговори з Трампом: червоні лінії та умови зустрічі
TSN
2024-11-16T11:45:03Z
Латвія заборонила в'їзд 10 громадянам РФ за підтримку війни
Петр и Мазепа
2024-11-16T11:37:16Z
Зеленський розкрив ціну російського просування в Україні
TSN
2024-11-16T11:36:03Z
У Роcії померла зірка фільму Діамантова рука
1News
2024-11-16T11:45:43Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T11:45:42Z
Дружина Решетніка приголомшила, як змінилася її фігура після трьох вагітностей: фото до та після
TSN
2024-11-16T11:45:03Z
Представили офіційний постер українського фільму «Мишоловка»
Детектор М
2024-11-16T11:16:49Z
Лілія Сандулеса привітала маму з ювілеєм
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:12:53Z
Дратує і втомлює: тренд в інтер'єрі, якому дизайнери бажають "смерті" у 2025 році
24tv
2024-11-16T10:30:18Z
Зіркові сварки: Потап заблокував Андраде, а Винник порадив Кравченку не їхати на чужому коні до раю
Комсомольская правда
2024-11-16T10:04:23Z
Наталія Могилевська засвітила інтер'єр свого будинку й показала, як проходить її ранок
TSN
2024-11-16T09:45:55Z
Це вибісило, – ексучасниця "Холостяка" відреагувала на виліт з шоу та коментарі Терена
24tv
2024-11-16T09:21:08Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
«Гормон обіймів» покращує пам’ять, а тепер ще й лікує залежність
Portaltele
2024-11-16T08:48:10Z
Форма серця впливає на його здоровʼя
24tv
2024-11-16T08:03:43Z
Чому залізо настільки важливе для нашого здоровʼя та що робити, коли його бракує
24tv
2024-11-16T07:03:38Z
Як правильно обрати косметолога, щоб не боятися померти у нього в кріслі
Фокус
2024-11-16T06:12:50Z
Сьогодні 70% кластерних лікарень створили реабілітаційні відділення - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-16T00:54:18Z
Україна розробила чотири види ракет: деталі від Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:45:48Z
Чи дійсно Генштаб масово створює нові бригади замість доукомплектації старих – Зеленський відповів
TSN
2024-11-16T11:45:31Z
Зеленський: У всіх бригадах є випадки СЗЧ, бо це війна
УкраинФорм
2024-11-16T11:45:21Z
Ви про це не знали: список послуг, які пенсіонери можуть отримати безкоштовно
24tv
2024-11-16T11:42:48Z
Бійці Нацгвардії знищили російський ЗРК вартістю $100 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-16T11:33:24Z
Виробляєш електрику та худнеш: український винахідник змайстрував унікальний тренажер
InternetUA
2024-11-16T11:31:22Z
Як Данія: Норвегія фінансуватиме виробництво української зброї
Петр и Мазепа
2024-11-16T11:22:54Z
Українці в Німеччині отримуватимуть паспорти по-новому: що змінилося з 14 листопада
Знай
2024-11-16T11:12:48Z
Чоловік знайшов на території будинку золото: як виявилось, це ще не найцікавіше
Фокус
2024-11-16T11:00:57Z
"Нафтогаз" розкрив несподівані можливості смарт-лічильників: що важливо знати
Хвиля
2024-11-16T11:30:56Z
Долар іде в круте піке: що буде з курсом вже наступного тижня
GlavRed
2024-11-16T11:27:33Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T11:27:17Z
Порти України обробили у жовтні 8 мільйонів тонн вантажів
УкраинФорм
2024-11-16T10:30:12Z
На Львівщині крафтові виробники почали виготовляти чипси з буряків
AgroNews
2024-11-16T10:09:21Z
Причини втрати субсидії: що потрібно знати отримувачам
24tv
2024-11-16T10:06:15Z
В Україні катастрофічна ситуація з урожаєм капусти
AgroPortal
2024-11-16T10:00:15Z
Українська енергосистема працює на межі: експерт пояснив ризики
Хвиля
2024-11-16T10:00:12Z
Запорізька АЕС на межі блекауту через російський обстріл
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T09:45:32Z
Таро-прогноз на повню у листопаді 2024: Тельцям - зміни, Скорпіонам - віщий сон
GlavRed
2024-11-16T11:27:32Z
Фаршировані яйця на новорічний стіл: дуже смачна, а головне бюджетна, ідея начинки
24tv
2024-11-16T10:51:19Z
Гороскоп Таро на грудень 2024: Терезам - ризик, Скорпіонам - прибуток, Стрільцям - удача
GlavRed
2024-11-16T10:45:33Z
Ідеальний салат для особливого випадку: поєднуємо корейську моркву, моцарелу та курку
24tv
2024-11-16T08:21:05Z
Бюджетний спосіб: як створити настінний органайзер з порожньої пластикової каністри
24tv
2024-11-16T07:33:39Z
Їх поєднали небеса: 2 знаки зодіаку, які ідеально підходять одне одному
24tv
2024-11-16T07:03:32Z
Більшість людей роблять це неправильно: ось куди потрібно заливати гель для прання
24tv
2024-11-16T07:00:53Z
Курячі рулетики з сиром та зеленню: рецепт за 40 хвилин для свята чи смачної вечері
Знай
2024-11-16T06:51:35Z
Найкращі туристичні села світу: до переліку ООН вперше увійшли два українських
УкраинФорм
2024-11-16T05:24:53Z
Рибам варто потурбуватися про запасний варіант, а Водоліїв чекають відрядження: гороскоп за картами Таро на 16 листопада 2024 року
TSN
2024-11-16T11:45:12Z
На Чернігівщині прикордонники знищили російський прапор, який встановили диверсанти
УкраинФорм
2024-11-16T11:45:05Z
"РФ готується до звільнення Криму": у ЗСУ розкрили підготовку окупантів до оборони
GlavRed
2024-11-16T11:42:11Z
РФ демонструє готовність до перенесення бойових дій за річку Дніпро - Снєгирьов
GlavRed
2024-11-16T11:27:46Z
Різко потепліє до +12 градусів, але не надовго: коли Україну знову накриє похолодання
GlavRed
2024-11-16T11:27:43Z
На Харківщині троє людей постраждали від ворожого обстрілу
УкраинФорм
2024-11-16T11:22:52Z
Через обстріл окупантів ЗАЕС знову живиться від резервної лінії
ZN UA
2024-11-16T11:16:53Z
Росіяни завдали авіаудару по селу на Донеччині, є руйнування
УкраинФорм
2024-11-16T11:07:44Z
Естонська розвідка прогнозує активізацію боїв у Курській області
Европейская правда
2024-11-16T11:01:38Z
Обрав собі наступного суперника: Майк Тайсон шокував заявою після поразки від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T11:45:33Z
Джейк Пол переміг Майка Тайсона: як проходив бій
Фокус
2024-11-16T11:45:29Z
Кубок Біллі Джин Кінг. Відбулося жеребкування поєдинку Україна – Австрія
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:36:30Z
Справжє творіння Бога, – МакГрегор розхвалив тіло Тайсона
24tv
2024-11-16T11:33:07Z
Кріштіану Роналду побив рекорд за перемогами у складі збірної
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:18:45Z
Олексій Лень вийшов у стартовому складі «Сакраменто» на гру з «Міннесотою»
УкраинФорм
2024-11-16T11:07:46Z
Після програшу: став відомим рейтинг Майка Тайсона після першого бою за 19 років
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:06:22Z
Майк Тайсон рішенням суддів програв Джейку Полу
УкраинФорм
2024-11-16T10:57:53Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T10:51:28Z
Смертельна ДТП на Сумщині: водій збив велосипедиста
TSN
2024-11-16T11:45:53Z
Хроніка МСЕКівців: хто, крім Крупи, заробляв «на інвалідах»
Комсомольская правда
2024-11-16T11:34:11Z
Хмельницькі поліцейські ліквідували мережу нарколабораторій і затримали 9 учасників злочинної організації
Украина Криминальная
2024-11-16T11:16:20Z
На Черкащині 5-річний хлопчик після видалення зубів потрапив до реанімації
Украина Криминальная
2024-11-16T10:39:55Z
У Києві викрили організовану злочинну групу, яка займалася незаконними онлайн-казино та ставками
InternetUA
2024-11-16T10:27:57Z
У Хмельницькому районі 34-річний водій ВАЗу загинув у зіткненні з вантажівкою
Украина Криминальная
2024-11-16T09:30:07Z
Поліція затримала іноземця-гастролера, який обкрадав підприємців на Тячівщині
Украина Криминальная
2024-11-16T08:52:20Z
Дрони атакували нафтобазу у Калузькій області Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T08:48:56Z
Нічна атака "Шахедів": вибухи лунали в Києві та Запоріжжі, ЗАЕС на межі блекауту
Фокус
2024-11-16T08:45:14Z
Як дізнатися, що за вами стежать через телефонну камеру: експерти назвали явні ознаки
Политека
2024-11-16T11:31:09Z
Голова Xbox прокоментував скорий реліз STALKER 2, заінтригувавши геймерів
24tv
2024-11-16T11:21:33Z
Дрон зі штучним інтелектом допомагатиме саперам у Харківській області: як працює система
InternetUA
2024-11-16T11:01:55Z
Знайдено причину масових жертвоприношень дітей у Мексиці: рятувалися від посухи та гніву богів
Фокус
2024-11-16T11:00:11Z
Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T10:21:31Z
Як змінити свої звички у використанні смартфона, щоб зекономити до 50% заряду батареї
InternetUA
2024-11-16T10:01:33Z
«Не для десктопів»: Intel не планує 3D V-Cache в процесорах для ігор
ITC
2024-11-16T09:58:42Z
Ілон Маск спрогнозував, що станеться найближчим часом з людством
TSN
2024-11-16T09:45:16Z
Українські розробники представили перший універсальний підводний дрон
InternetUA
2024-11-16T09:31:50Z
Коли з’явився перший автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:36:37Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z