MY.UAНовини
Культурні ризики №5655. Як містобудівна «реформа» впливає на культурну спадщину?
Культурні ризики №5655. Як містобудівна «реформа» впливає на культурну спадщину?

Культурні ризики №5655. Як містобудівна «реформа» впливає на культурну спадщину?

Культурні ризики №5655. Як містобудівна «реформа» впливає на культурну спадщину?

Минув рік відтоді, як парламент підтримав у другому читанні скандальний законопроєкт Олени Шуляк №5655 про містобудівну реформу, створений в інтересах забудовників. Рівно рік, як президент його не ветує й не відповідає на петицію, під якою в рекордно стислі на той час строки було зібрано голоси громадян. 

Попри те, що наші міжнародні партнери окреслили червоні лінії — Європарламент наголосив, що президенту не варто підписувати цю ініціативу, а Єврокомісія розкритикувала цю «реформу» в звіті, — голова партії «Слуга народу» разом із командою Міністерства відновлення й далі проводять імплементаційні заходи неіснуючого закону. Вчора ZN.UA опублікувало постанову Кабміну на 232 сторінки, яка є клоном не підписаного президентом законопроєкту №5655. Ціна питання — мільярди на майбутнє повоєнне відновлення. Тому команда лобістів бачить мету й не бачить перешкод. Включно з Конституцією.

Але 5655 — це міна не тільки під майбутнє відновлення України. Новим викликам, які постали під час війни, має відповідати й державна політика щодо збереження культурної спадщини. Саме тому ZN.UA вирішило дослідити, як містобудівна «реформа», яка нині перебуває в підвішеному стані, впливає на збереження культурної спадщини. На жаль, відкрилися нові тіньові сторони.

 

«Корисна» повільність міністерства

Культурна спадщина — це не лише пам’ятки, а й усе інше, що становить культурну цінність, на кшталт традиційного характеру середовища з його історичною забудовою. Аби забудовники щось побудували, раніше треба було брати дозволи у відповідних органах, які після перевірки, чи не наробить будівництво шкоди, видавали дозвіл або ні. З їхньою роботою не все було гладко, як і всюди, — працювали нормально лише під тиском громади, але бодай якийсь захист культурної спадщини був.

Все почало змінюватися 2011 року, коли з’явився Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». Він зменшив роль таких органів.

«Якщо говорити про археологічну спадщину, яку маємо виявити до початку будівництва, то тут є дві проблеми — забудовники та грабіжники археологічної спадщини, — каже науковий співробітник Інституту археології НАН України В’ячеслав Баранов. — У нас не створено загальної археологічної карти пам’яток — своєрідного археологічного кадастру. Йдеться про загальнонаціональну державну програму із систематичних досліджень усієї території України та внесення виявлених пам’яток до єдиного кадастру. Наші сусіди в Польщі розпочали таку програму ще 1978 року, і вона триває й досі

Ймовірно, більшість археологічних пам’яток в Україні залишаються невідомими. До 2011 року ця жахлива ситуація якось вирішувалася за рахунок так званої обов’язкової археологічної експертизи під час виділення землі, але після ухвалення славнозвісного «закону Ківалова» експертизу було ліквідовано. А оця ініціатива 5665 лише закріпить наше варварське становище, оскільки ми самі систематично все робимо для знищення минулого. Фактично знищення археологічних пам’яток просто перейде в електрону площину», — підсумував експерт.

Дійсно, законопроєкт №5655 узагалі спрощує такі правила для забудовників. По суті їм видають індульгенцію. Робити можна що завгодно, щоправда, є невеликі штрафи. Але для великого будівництва це завжди посильні кошти — платиш і ніхто тобі нічого не зупиняє.

Очікувано, що провідна авторка законопроєкту таких ризиків не бачить.

«Як бачите, проблема знищення культурної спадщини, незаконна забудова таки мають своїх конкретних «героїв». І у світлі останніх подій у Києві, коли історична спадщина нахабно руйнується у всіх на очах, чітко розуміємо, що таких багато. Корупційна система з’їла практично всю країну, кожне велике місто. Тільки реалізувавши цю реформу, Україна нарешті позбудеться бездумної забудови міст і відновить повагу до історичного минулого», — запевняє пані Шуляк.

У Міністерстві культури ZN.UA наголосили, що не підтримували містобудівну «реформу» від самого початку й ось чому:

«При підготовці проєкту не були проведені консультації з фахівцями у сфері охорони культурної спадщини, а реставрацію пам’яток прирівняно до сфери будівництва. Також цим законом повністю змінювалася система ухвалення рішень у сфері охорони культурної спадщини та безапеляційно ставилася вимога внесення відповідних змін до закону «Про охорону культурної спадщини». Тобто містобудівне законодавство замінило б собою законодавчі норми з охорони культурної спадщини», — пояснює начальниця управління дозвільно-погоджувальної документації профільного міністерства Наталія Войцещук.

Зауваження до тексту законодавчої ініціативи від Мінкульту, як і пропозицію створити робочу групу, щоб доопрацювати законопроєкт, по суті проігнорували. І тепер МКІП наголошує, що бачить спроби реалізувати задумане «реформою» з боку нового Міністерства інфраструктури, яке очолює віцепрем’єр Олександр Кубраков.

Насправді ж для того, щоб можна було захистити культурну спадщину, треба розуміти, в яких вона межах. І ось тут у нас стан катастрофічний. Наприклад, держава досі не розробила навіть режимів використання буферної зони об’єкту всесвітньої спадщини «Історичний центр Львова». Така сама ситуація й у Києві, де весь центр є пам’ятками археології — місто Ярослава, місто Володимира. Це все значиться як землі комунальної власності, й міськрада може їх роздавати. Один із найгучніших скандалів — спроба побудувати ТРЦ там, де знайшли вулиці часів Київської Русі, — на Поштовій площі. 

Такі межі й пам’ятки потрібно було б занести до електронної системи — вони мали бути в Державному земельному кадастрі. Тоді можна було б легко автоматизувати перевірку законності будівництва. І це слід було зробити до 1 січня 2023 року відповідно до перехідних положень однієї з попередніх реформ — Закону №1423-IX про дерегуляцію земельних відносин.

Але уряд із цим не впорався — всіх об’єктів тут досі немає, хоча вже кінець року. Річ у тім, що для того, аби це виконати, потрібне дуже серйозне фінансування, а його мала б погодити Верховна Рада. Може йтися навіть про кілька мільярдів гривень, бо це, крім іншого, розроблення сотень тисяч проєктів землеустрою та геодезичні вимірювання кожної будівлі-пам’ятки. Тиждень тому, до речі, Мінкульт сказав, що планує для збереження пам’яток отримати десь 250 млн грн від казино. 

Але проблеми будуть не лише з культурною спадщиною. Те ж саме стосується об’єктів природно-заповідного фонду. Приміром, аби реалізувати президентський указ щодо розширення нацпарку «Голосіївський» за рахунок Біличанського лісу, знадобилося сім років. Тільки після того, як держава виділила на конкретний об’єкт гроші й активісти контролювали кожен крок винесення межі в натуру, цей об’єкт з’явився на кадастровій мапі. А об’єктів природно-заповідного фонду, як і об’єктів культурної спадщини, яких немає в електронній системі, дуже багато й для видачі дозволів вони невидимі.

Поряд із уже згаданим нацпарком «Голосіївський» є ще одна важлива пам’ятка культурної спадщини — Китаїв. Вона насправді повинна була мати статус національного значення: тут виявили трипільську кераміку, житла часів Київської Русі з глиняними печами тощо. Боротьба за збереження цієї пам’ятки триває вже майже 20 років, бо тут депутати Київради запланували чергові висотки й ТРЦ.

Зображення: ma-arch.com.ua

Проблеми є не лише із земельними ділянками, а й із будівлями, які вже під охороною. Наприклад у Києві є Музей видатних діячів. Його звісно, не чіпатимуть, але охоронної зони цієї пам’ятки не винесено в опорний план. І от забудовник отримав дозвіл зводити свою споруду поряд, і це загрожує існуванню музею — споруда давня, є загроза підтоплення ґрунтових вод і стіни можуть не витримати. 

Якщо ми говоримо про землю, цінну не лише для киян, а й для всієї держави, то така як вулиці Київської Русі на Поштовій буде просто землею комунальної власності. Й тому забудовники зможуть відносно легко отримувати її під забудову. Так ДЗК «нарізатиме» ділянки з об’єктами археології як звичайні землі.

Й у такі моменти державні інтереси мала б захищати прокуратура. Та якщо забудовник устигне вирити й прибрати пласт ґрунту, де можуть бути, наприклад, археологічні знахідки, — тоді для правоохоронців взагалі нема об’єкту для захисту. Тут уже доведеться просто йти в кримінальні провадження та з’ясовувати, хто мав і не встиг внести інформацію в електронну систему й не зробив цього. Та ситуацію зі збереженням культурної спадщини вже не виправити.

Дмитро Ларін/Українська правда

Попри це Єдина державна електронна система у сфері будівництва, що є одним із предметів гордості віцепрем’єра Михайла Федорова, має автоматично блокувати самі спроби отримати дозвіл із порушенням пам’яткоохоронних вимог. Але не блокує, бо їй нема де ці пам’яткоохоронні вимоги подивитися. Тому роль «комп’ютера, що не бере хабарів», виконують у ручному режимі чиновники. Судячи з результатів, у частині «не бере хабарів» із цією роллю справляються погано.

 

«Стратегічний» внесок законопроєкту №5655

«Реформа», яку рік тому підтримали законотворці, банально скасовує цю передбачену нині законодавством можливість комп’ютера автоматично блокувати видачу дозволу в разі таких порушень вимог законодавства. А щоб чиновники не брали хабарів, це право від них передають експертам, яких обирає сам забудовник.

Водночас автоматичні перевірки законності залишаються, але саме перевірки, а не ухвалення рішення. Комп’ютер виявляє порушення, а потім найнятий забудовником експерт у ручному режимі дає висновок, чому комп’ютер неправий. Далі все просто: комп’ютер «автоматично» реєструє право на будівництво, в якому сам і виявив порушення.

Забудовнику полегшують не лише умови отримання дозволу на будівництво. Наразі, якщо за корупційною схемою отримано дозвіл на незаконне будівництво, достатньо під час перевірки встановити факт порушень — і далі можна його скасовувати. Згідно з проєктом Шуляк, нове право на будівництво — це індульгенція на порушення законодавства. Скасувати його можна, лише якщо сам забудовник порушить затверджений проєкт.

Тобто якщо забудовник екопарку «Осокорки» не порушує свого проєкту й робить усе як запланував, то в нього буде все гаразд і ніхто не заборонить йому будувати далі, хоча це об’єкт водного фонду.

Замість зупинки незаконного будівництва, в законопроєкті №5655 вирішили просто штрафувати проєктанта й експертів. І тут важливо нагадати, що першою вимогою в зауваженнях НАЗК було саме передбачити можливість анулювати дозвіл на незаконне будівництво в разі виявлення порушень. Але її не виконали, хоч і голова НАЗК, і головна авторка законопроєкту обіцяли, що все буде враховано.

«Сам факт запровадження принципу мовчазної згоди, коли в разі відсутності погоджень або заперечень проєктна документація на об’єктах культурної спадщини вважається погодженою, — це злочин, враховуючи наявну ситуацію у сфері. А розглядаючи весь механізм отримання дозволів, який пропонує 5655, і фактичну неможливість зупинити незаконне будівництво, розумієш, що за таких законів ми ризикуємо залишитися без об’єктів культурної спадщини взагалі. І зруйнують її не російські ракети, а наші забудовники разом із такими законотворцями. Нам потрібні здорові правила й розумні запобіжники в системі охорони культурної спадщини, що враховуватимуть наші дуже обмежені ресурси. І тут уся надія на новий Містобудівний кодекс», — наголошує заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій.

Нині в Комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування триває робота над Містобудівним кодексом. Працює робоча група. Голова цієї групи — народна депутатка Ганна Бондар («Слуга народу») — повідомила, що питання збереження культурної спадщини напрацьовуватиме окрема підгрупа, бо це питання потребує ретельного вивчення.

Одне з ключових питань, яке мають опрацювати законотворці, стосується електронної системи, до якої спершу треба внести всі обмеження й лише потім видавати дозволи. Й необов’язково робити це відразу для всіх об’єктів по всій країні — можна спершу в одній, потім у іншій області й так охоплювати всю територію країни. Адже обсяги справді колосальні й на це потрібні чималі бюджети.

…Нагадаємо, що наразі уряд запускає «єПам’ятку» — Держреєстр нерухомих пам’яток України. Мінкульт тут працює спільно з Міністерством відновлення. З 1 січня 2024 року реєстр має бути в доступі для всіх громадян. В уряді ZN.UA повідомили, що нині активно працюють над пошуком коштів на реалізацію ключових завдань проєкту та залучають міжнародну технічну допомогу. За попередніми розрахунками міністерства, реалізація такої програми для історичних міст потребуватиме не менш як 2,5 млн дол.

Мінкульт запевняє, що «єПам’ятка» перешкоджатиме хаотичній забудові в історичних ареалах міст, зокрема під час повоєнної відбудови. Та нині із запланованим наповненням вона не може бути Держреєстром. Тут не враховано вимог законодавства про декомунізацію та боротьбу з імперським минулим, а також про охорону культурної спадщини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Ми дбаємо про тебе, поки ти дбаєш про інших»: ГО «Жінки в медіа» надасть підтримку українським журналісткам
Детектор М
2025-04-03T07:49:52Z
Заступник директора сумської музшколи «зливав» окупантам дані про Сили оборони
InternetUA
2025-04-03T07:49:42Z
Зможе вмістити до 90 одиниць техніки: Росія будує в Керчі найбільший корабель "Іван Рогов"
24tv
2025-04-03T07:42:57Z
Чоловікові наснилася перемога в лотереї і незабаром він став мільйонером
Фокус
2025-04-03T07:36:40Z
Дрони Switchblade вразили в глибокому тилу російські системи "Бук" і "Тор"
Фокус
2025-04-03T07:30:54Z
Допомога для ВПО в Дніпрі: як отримати необхідну підтримку
Политека
2025-04-03T07:30:37Z
Італія посилила вимоги для отримання громадянства: що варто знати
24tv
2025-04-03T07:30:08Z
«Роздягайся і до справи». Дружина міністра Сметаніна пише еротичні романи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:27:50Z
Жінка знайшла статуетку за $3, а потім перевернула її й не повірила своїм очам
Фокус
2025-04-03T07:27:30Z
ЦПД спростував російський фейк про використання Україною хімзброї у Курській області
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:47Z
Акції Apple падають, оскільки тарифи Трампа націлені на ланцюг постачання
Portaltele
2025-04-03T07:54:40Z
У Росії визнали «небажаним» Фонд Елтона Джона щодо боротьби зі СНІДом
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:12Z
Нетаньягу прибув до Угорщини на зустріч з Орбаном, попри ордер МКС на арешт – фото
Лига
2025-04-03T07:51:08Z
Росія здійснює цивільне судноплавство фактично в повному об’ємі - Плетенчук
УкраинФорм
2025-04-03T07:49:21Z
Китай у відповідь на мита Трампа заявив про «контрзаходи для захисту своїх інтересів»
Комсомольская правда
2025-04-03T07:45:56Z
Прем’єр Канади пообіцяв боротись з тарифною політикою Трампа
Европейская правда
2025-04-03T07:45:53Z
Каллас: ЄС уже забезпечує понад 50% потреб України в боєприпасах
Antikor
2025-04-03T07:45:32Z
"Ми досі в обоймі": як команда Зеленського готується до виборів в Україні, — ЗМІ
Фокус
2025-04-03T07:45:32Z
Успіхи біля Лиману можуть допомогти РФ зекономити десятиліття для захоплення головної агломерації Донецької області — військовий
ZN UA
2025-04-03T07:49:15Z
Росіяни намагаються розширити зону бойових дій у напрямку Новенького і Журавки - Демченко
УкраинФорм
2025-04-03T07:45:15Z
На війні загинув захисник із Київщини Олександр Осьмак
Antikor
2025-04-03T07:36:59Z
Росія атакувала Україну 39 безпілотниками, є наслідки в трьох областях – фото
Лига
2025-04-03T07:36:29Z
ППО збила 28 із 39 дронів: в Повітряних Силах розповіли про перебіг нічної атаки та постраждалі регіони
ZN UA
2025-04-03T07:36:24Z
Ворог продовжує спроби перекидати війська на західний берег річки Оскіл - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:55Z
Заморозки на початку квітня можуть підкоригувати агровиробничі плани - Укргідрометеоцентр
Agravery
2025-04-03T07:27:07Z
На цьому напрямку російські дрони змусили бійців ЗСУ заритися в нори: що діється на одній з найважчих ділянок фронту
ZN UA
2025-04-03T07:22:54Z
Росія завдала масованих ударів по Донецькій області: є загибла та семеро поранених
ZN UA
2025-04-03T07:22:09Z
3 легкі українські серіали, схожі на "Будиночок на щастя", щоб розслабитись ввечері
24tv
2025-04-03T07:48:52Z
Стосунки з жертвами торгівлі людьми: Ван-Дамму висунули серйозні звинувачення
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
У Лондоні з’явився новий ресторан української кухні
УкраинФорм
2025-04-03T07:36:01Z
Жана-Клода Ван Дамма підозрюють у секс-торгівлі дітьми: проти актора відкрили кримінальну справу
Gazeta UA
2025-04-03T07:27:20Z
Популярний український співак після мобілізації зізнався, чим займається
GlavRed
2025-04-03T07:27:11Z
На міжнародному кінофестивалі в Бразилії покажуть український фільм «Редакція»
Детектор М
2025-04-03T07:12:32Z
У Греції відкриють нові «Українські книжкові полички»
УкраинФорм
2025-04-03T07:12:31Z
Екранізація Minecraft стартувала з 52% на Rotten Tomatoes: «Дурний фільм для дітей або дуже завзятих геймерів»
ITC
2025-04-03T07:08:40Z
"Я дуже сильно радію": Dorofeeva готує масштабний концерт у Палаці Спорту
GlavRed
2025-04-03T06:57:11Z
Литва виплатить 20 млн євро експортерам, які постраждають від тарифів Трампа
Европейская правда
2025-04-03T07:51:57Z
Нові тарифи Трампа: для українських експортерів відкриваються нові можливості
ZN UA
2025-04-03T07:48:54Z
Адміністрація Трампа запровадила 25% мита на імпорт пива та алюмінієвих банок
24tv
2025-04-03T07:45:10Z
Нафта дешевшає після оголошених президентом США нових мит
УкраинФорм
2025-04-03T07:37:44Z
Техніка Apple і не тільки. Що може здорожчати в Україні через мита Трампа
Telegraf
2025-04-03T07:30:55Z
Виробник мініморкви за три роки планує збільшити площі під овочами до 1 тис. га
AgroPortal
2025-04-03T07:30:35Z
Вартість iPhone й іншої техніки Apple різко зросте: у чому причина
GlavRed
2025-04-03T07:27:06Z
Падіння світових ринків через нові мита США: інвестори скуповують золото
Факти ICTV
2025-04-03T07:24:42Z
Трамп затвердив 25% мита на автомобілі: коли вони наберуть чинності
24tv
2025-04-03T07:21:36Z
Жіноча збірна України з гандболу залишилася без головного тренера
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:47Z
Інтер цікавиться вінгером Марселя
Football.ua
2025-04-03T07:52:23Z
Молодіжна жіноча збірна України з футболу пропустила важливу гру через проблеми з візами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:42:09Z
Нацвідбір у Люксембурзі відбувся завдяки українській команді. Laura Thorn отримала право представляти свою країну у Базелі на Eurovision 2025.
FM-TV
2025-04-03T07:37:26Z
ЗСУ ліквідували молодого перспективного російського спортсмена
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:36:19Z
Тенісисти з топ-20 вимагають збільшити призові на турнірах Grand Slam - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:16Z
Агент Ваната: Умови щодо трансферу повинні відповідати трансферним вимогам Динамо Київ
Football.ua
2025-04-03T07:16:05Z
Ярмоленко у Львові провів виховну розмову з юним вболівальником
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:12:05Z
"У мене є все": нігерійський боксер хоче битись з Усиком або Дюбуа
24tv
2025-04-03T07:09:50Z
Китайський гороскоп на завтра 4 березня: Щурам - проблеми з нервами, Козлам - обман
GlavRed
2025-04-03T07:54:07Z
Посадіть ці рослини на початку квітня: вони ростуть дуже швидко
24tv
2025-04-03T07:51:38Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
До кави та смаколиків: легкий рецепт домашнього згущеного молока – купувати більше не захочете
24tv
2025-04-03T07:12:22Z
Парфуми з ароматом кави, які точно не залишать нікого байдужим
24tv
2025-04-03T07:00:48Z
Така паска випікається всього 30 хвилин: рецепт для лінивих господинь
Telegraf
2025-04-03T07:00:06Z
Як оновити квартиру до весни без витрат: 5 дієвих порад
24tv
2025-04-03T06:30:13Z
Період важливих змін: що відбудеться у 2025 році за датою народження
GlavRed
2025-04-03T06:25:08Z
Виходять ажурними та не рвуться: рецепт ідеальних тонких млинців
Telegraf
2025-04-03T06:12:50Z
Біля берегів Греції тоне човен з мігрантами: є загиблі
Европейская правда
2025-04-03T07:51:22Z
Сутичка між групою оповіщення та цивільними: у Львівському ТЦК прокоментували
Antikor
2025-04-03T07:49:14Z
Кількість жертв землетрусу у М'янмі перевищила 3000
УкраинФорм
2025-04-03T07:39:14Z
Марія Ковальчук прийшла до тями у лікарні Дубая: що відомо про її стан
Факти ICTV
2025-04-03T07:39:02Z
За підпал автомобіля військового в Житомирі судитимуть 18-річного студента
Украина Криминальная
2025-04-03T07:27:34Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T07:24:38Z
Внаслідок обстрілів Харківщини постраждали щонайменше 7 осіб, у тому числі 10-річна дитина
Мій Харків
2025-04-03T07:19:28Z
Російські війська зранку атакували Краснопілля на Сумщині, виникли пожежі
УкраинФорм
2025-04-03T07:18:09Z
Затримано жителя Одещини, який погрожував підірвати гранату в будинку, в якому мешкав з родиною
Украина Криминальная
2025-04-03T07:15:10Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
Не лише колір: які головні відмінності між чорними та зеленими оливками
24tv
2025-04-03T07:21:13Z
Neuralink тепер шукає людей із квадриплегією по всьому світу для дослідження свого мозкового імпланта
AIN
2025-04-03T07:15:59Z
Наслідки Covid-19: у 27-річної британки розвинулася сильна алергія на холод
Факти ICTV
2025-04-03T06:52:37Z
Виробники ліків так і не знизили ціни, хоч і перестали сплачувати за маркетинг, – депутат "СН"
24tv
2025-04-03T06:39:36Z
Угорщина розгортає війська: що сталося
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:42:28Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
Nintendo «дасть бій» перекупам — передзамовлення Switch 2 доступні лише власникам оригінальної консолі
ITC
2025-04-03T07:52:53Z
У Німеччині створили інноваційний матеріал для роботів
InternetUA
2025-04-03T07:46:32Z
Учені відправили боби на орбіту і приготували японську страву: ось яка вона на смак
Фокус
2025-04-03T07:45:42Z
Екіпаж Fram2 вперше в історії побачив обидва полюси Землі з орбіти
24tv
2025-04-03T07:30:46Z
Ключові виклики штучного інтелекту: що обговорювали на AI Day 2025 Forbes Ukraine за участі FAVBET Tech
Политека
2025-04-03T07:27:30Z
Секретне місто під пірамідами Гізи: автори скандального відкриття показали докази
Фокус
2025-04-03T07:15:03Z
Гравці Roblox почнуть отримувати гроші за перегляд реклами
InternetUA
2025-04-03T07:01:15Z
AMD відреагувала на збої Ryzen 7 9800X3D та інших процесорів з 3D V-Cache
ITC
2025-04-03T07:01:13Z
Астронавти SpaceX показали перші кадри польоту над Антарктидою
1News
2025-04-03T06:54:17Z
Майже мільйон: BYD відзвітував про рекордні продажі електрифікованих машин
AutoGeek
2025-04-03T07:45:13Z
Спортивний седан та кросовер із ГБО: представлено оригінальні електрокари Hyundai
Фокус
2025-04-03T07:21:30Z
Hyundai оновив електричний Ioniq 6 та анонсував заряджену версію N Line
AutoCentre
2025-04-03T07:16:54Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T07:16:22Z
Peugeot-Citroen запустив перший кросовер під новим брендом: відома ціна
ЗаРулем
2025-04-03T07:03:07Z
Сучасна електроніка та батареї: електромобіль Polestar 2 оновили
AutoGeek
2025-04-03T06:48:29Z
Готуємо авто до літнього сезону: як заощадити час та гроші
AutoCentre
2025-04-03T06:36:11Z
Mazda вивела на тести конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-04-03T06:19:32Z
Назвали лідера світового ринку нових авто
Gazeta UA
2025-04-03T05:57:45Z