MY.UAНовини
Міна під майбутнє відновлення України: як містобудівна "реформа" впливає на культурну спадщину
Міна під майбутнє відновлення України: як містобудівна "реформа" впливає на культурну спадщину

Міна під майбутнє відновлення України: як містобудівна "реформа" впливає на культурну спадщину

Минув рік відтоді, як парламент підтримав у другому читанні скандальний законопроєкт Олени Шуляк №5655 про містобудівну реформу, створений в інтересах забудовників. Рівно рік, як президент його не ветує й не відповідає на петицію, під якою в рекордно стислі на той час строки було зібрано голоси громадян.

Попри те, що наші міжнародні партнери окреслили червоні лінії — Європарламент наголосив, що президенту не варто підписувати цю ініціативу, а Єврокомісія розкритикувала цю "реформу" в звіті, – голова партії "Слуга народу" разом із командою Міністерства відновлення й далі проводять імплементаційні заходи неіснуючого закону. Вчора ZN.UA опублікувало постанову Кабміну на 232 сторінки, яка є клоном не підписаного президентом законопроєкту №5655. Ціна питання – мільярди на майбутнє повоєнне відновлення. Тому команда лобістів бачить мету й не бачить перешкод. Включно з Конституцією.

Але 5655 – це міна не тільки під майбутнє відновлення України. Новим викликам, які постали під час війни, має відповідати й державна політика щодо збереження культурної спадщини. Саме тому журналісти вирішили дослідити, як містобудівна "реформа", яка нині перебуває в підвішеному стані, впливає на збереження культурної спадщини. На жаль, відкрилися нові тіньові сторони.

"Корисна" повільність міністерства

Культурна спадщина – це не лише пам’ятки, а й усе інше, що становить культурну цінність, на кшталт традиційного характеру середовища з його історичною забудовою. Аби забудовники щось побудували, раніше треба було брати дозволи у відповідних органах, які після перевірки, чи не наробить будівництво шкоди, видавали дозвіл або ні. З їхньою роботою не все було гладко, як і всюди, – працювали нормально лише під тиском громади, але бодай якийсь захист культурної спадщини був.

Все почало змінюватися 2011 року, коли з’явився Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності". Він зменшив роль таких органів.

"Якщо говорити про археологічну спадщину, яку маємо виявити до початку будівництва, то тут є дві проблеми – забудовники та грабіжники археологічної спадщини, – каже науковий співробітник Інституту археології НАН України В’ячеслав Баранов. – У нас не створено загальної археологічної карти пам’яток – своєрідного археологічного кадастру. Йдеться про загальнонаціональну державну програму із систематичних досліджень усієї території України та внесення виявлених пам’яток до єдиного кадастру. Наші сусіди в Польщі розпочали таку програму ще 1978 року, і вона триває й досі.

Ймовірно, більшість археологічних пам’яток в Україні залишаються невідомими. До 2011 року ця жахлива ситуація якось вирішувалася за рахунок так званої обов’язкової археологічної експертизи під час виділення землі, але після ухвалення славнозвісного "закону Ківалова" експертизу було ліквідовано. А оця ініціатива 5665 лише закріпить наше варварське становище, оскільки ми самі систематично все робимо для знищення минулого. Фактично знищення археологічних пам’яток просто перейде в електрону площину", – підсумував експерт.

Дійсно, законопроєкт №5655 узагалі спрощує такі правила для забудовників. По суті їм видають індульгенцію. Робити можна що завгодно, щоправда, є невеликі штрафи. Але для великого будівництва це завжди посильні кошти – платиш і ніхто тобі нічого не зупиняє.

Очікувано, що провідна авторка законопроєкту таких ризиків не бачить.

"Як бачите, проблема знищення культурної спадщини, незаконна забудова таки мають своїх конкретних "героїв". І у світлі останніх подій у Києві, коли історична спадщина нахабно руйнується у всіх на очах, чітко розуміємо, що таких багато. Корупційна система з’їла практично всю країну, кожне велике місто. Тільки реалізувавши цю реформу, Україна нарешті позбудеться бездумної забудови міст і відновить повагу до історичного минулого", – запевняє пані Шуляк.

У Міністерстві культури ZN.UA наголосили, що не підтримували містобудівну "реформу" від самого початку й ось чому:

"При підготовці проєкту не були проведені консультації з фахівцями у сфері охорони культурної спадщини, а реставрацію пам’яток прирівняно до сфери будівництва. Також цим законом повністю змінювалася система ухвалення рішень у сфері охорони культурної спадщини та безапеляційно ставилася вимога внесення відповідних змін до закону "Про охорону культурної спадщини". Тобто містобудівне законодавство замінило б собою законодавчі норми з охорони культурної спадщини", – пояснює начальниця управління дозвільно-погоджувальної документації профільного міністерства Наталія Войцещук.

Зауваження до тексту законодавчої ініціативи від Мінкульту, як і пропозицію створити робочу групу, щоб доопрацювати законопроєкт, по суті проігнорували. І тепер МКІП наголошує, що бачить спроби реалізувати задумане "реформою" з боку нового Міністерства інфраструктури, яке очолює віцепрем’єр Олександр Кубраков.

Насправді ж для того, щоб можна було захистити культурну спадщину, треба розуміти, в яких вона межах. І ось тут у нас стан катастрофічний. Наприклад, держава досі не розробила навіть режимів використання буферної зони об'єкта всесвітньої спадщини "Історичний центр Львова". Така сама ситуація й у Києві, де весь центр є пам’ятками археології — місто Ярослава, місто Володимира. Це все значиться як землі комунальної власності, й міськрада може їх роздавати. Один із найгучніших скандалів – спроба побудувати ТРЦ там, де знайшли вулиці часів Київської Русі, – на Поштовій площі.

Такі межі й пам’ятки потрібно було б занести до електронної системи — вони мали бути в Державному земельному кадастрі. Тоді можна було б легко автоматизувати перевірку законності будівництва. І це слід було зробити до 1 січня 2023 року відповідно до перехідних положень однієї з попередніх реформ – Закону №1423-IX про дерегуляцію земельних відносин.

Але уряд із цим не впорався — всіх об’єктів тут досі немає, хоча вже кінець року. Річ у тім, що для того, аби це виконати, потрібне дуже серйозне фінансування, а його мала б погодити Верховна Рада. Може йтися навіть про кілька мільярдів гривень, бо це, крім іншого, розроблення сотень тисяч проєктів землеустрою та геодезичні вимірювання кожної будівлі-пам’ятки. Тиждень тому, до речі, Мінкульт сказав, що планує для збереження пам’яток отримати десь 250 млн грн від казино.

Але проблеми будуть не лише з культурною спадщиною. Те ж саме стосується об’єктів природно-заповідного фонду. Приміром, аби реалізувати президентський указ щодо розширення нацпарку "Голосіївський" за рахунок Біличанського лісу, знадобилося сім років. Тільки після того, як держава виділила на конкретний об’єкт гроші й активісти контролювали кожен крок винесення межі в натуру, цей об’єкт з’явився на кадастровій мапі. А об’єктів природно-заповідного фонду, як і об’єктів культурної спадщини, яких немає в електронній системі, дуже багато й для видачі дозволів вони невидимі.

Поряд із уже згаданим нацпарком "Голосіївський" є ще одна важлива пам’ятка культурної спадщини – Китаїв. Вона насправді повинна була мати статус національного значення: тут виявили трипільську кераміку, житла часів Київської Русі з глиняними печами тощо. Боротьба за збереження цієї пам’ятки триває вже майже 20 років, бо тут депутати Київради запланували чергові висотки й ТРЦ.

Проблеми є не лише із земельними ділянками, а й із будівлями, які вже під охороною. Наприклад у Києві є Музей видатних діячів. Його звісно, не чіпатимуть, але охоронної зони цієї пам’ятки не винесено в опорний план. І от забудовник отримав дозвіл зводити свою споруду поряд, і це загрожує існуванню музею – споруда давня, є загроза підтоплення ґрунтових вод і стіни можуть не витримати.

Якщо ми говоримо про землю, цінну не лише для киян, а й для всієї держави, то така як вулиці Київської Русі на Поштовій буде просто землею комунальної власності. Й тому забудовники зможуть відносно легко отримувати її під забудову. Так ДЗК "нарізатиме" ділянки з об’єктами археології як звичайні землі.

Й у такі моменти державні інтереси мала б захищати прокуратура. Та якщо забудовник устигне вирити й прибрати пласт ґрунту, де можуть бути, наприклад, археологічні знахідки, – тоді для правоохоронців взагалі нема об'єкта для захисту. Тут уже доведеться просто йти в кримінальні провадження та з’ясовувати, хто мав і не встиг внести інформацію в електронну систему й не зробив цього. Та ситуацію зі збереженням культурної спадщини вже не виправити.

Попри це Єдина державна електронна система у сфері будівництва, що є одним із предметів гордості віцепрем’єра Михайла Федорова, має автоматично блокувати самі спроби отримати дозвіл із порушенням пам’яткоохоронних вимог. Але не блокує, бо їй нема де ці пам’яткоохоронні вимоги подивитися. Тому роль "комп’ютера, що не бере хабарів", виконують у ручному режимі чиновники. Судячи з результатів, у частині "не бере хабарів" із цією роллю справляються погано.

"Стратегічний" внесок законопроєкту №5655

"Реформа", яку рік тому підтримали законотворці, банально скасовує цю передбачену нині законодавством можливість комп’ютера автоматично блокувати видачу дозволу в разі таких порушень вимог законодавства. А щоб чиновники не брали хабарів, це право від них передають експертам, яких обирає сам забудовник.

Водночас автоматичні перевірки законності залишаються, але саме перевірки, а не ухвалення рішення. Комп’ютер виявляє порушення, а потім найнятий забудовником експерт у ручному режимі дає висновок, чому комп’ютер неправий. Далі все просто: комп’ютер "автоматично" реєструє право на будівництво, в якому сам і виявив порушення.

Забудовнику полегшують не лише умови отримання дозволу на будівництво. Наразі, якщо за корупційною схемою отримано дозвіл на незаконне будівництво, достатньо під час перевірки встановити факт порушень – і далі можна його скасовувати. Згідно з проєктом Шуляк, нове право на будівництво – це індульгенція на порушення законодавства. Скасувати його можна, лише якщо сам забудовник порушить затверджений проєкт.

Тобто якщо забудовник екопарку "Осокорки" не порушує свого проєкту й робить усе як запланував, то в нього буде все гаразд і ніхто не заборонить йому будувати далі, хоча це об’єкт водного фонду.

Замість зупинки незаконного будівництва, в законопроєкті №5655 вирішили просто штрафувати проєктанта й експертів. І тут важливо нагадати, що першою вимогою в зауваженнях НАЗК було саме передбачити можливість анулювати дозвіл на незаконне будівництво в разі виявлення порушень. Але її не виконали, хоч і голова НАЗК, і головна авторка законопроєкту обіцяли, що все буде враховано.

"Сам факт запровадження принципу мовчазної згоди, коли в разі відсутності погоджень або заперечень проєктна документація на об’єктах культурної спадщини вважається погодженою, – це злочин, враховуючи наявну ситуацію у сфері. А розглядаючи весь механізм отримання дозволів, який пропонує 5655, і фактичну неможливість зупинити незаконне будівництво, розумієш, що за таких законів ми ризикуємо залишитися без об’єктів культурної спадщини взагалі. І зруйнують її не російські ракети, а наші забудовники разом із такими законотворцями. Нам потрібні здорові правила й розумні запобіжники в системі охорони культурної спадщини, що враховуватимуть наші дуже обмежені ресурси. І тут уся надія на новий Містобудівний кодекс", – наголошує заступниця голови Архітектурної палати України Анна Кирій.

Нині в Комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування триває робота над Містобудівним кодексом. Працює робоча група. Голова цієї групи – народна депутатка Ганна Бондар ("Слуга народу") – повідомила, що питання збереження культурної спадщини напрацьовуватиме окрема підгрупа, бо це питання потребує ретельного вивчення.

Одне з ключових питань, яке мають опрацювати законотворці, стосується електронної системи, до якої спершу треба внести всі обмеження й лише потім видавати дозволи. Й необов’язково робити це відразу для всіх об’єктів по всій країні – можна спершу в одній, потім у іншій області й так охоплювати всю територію країни. Адже обсяги справді колосальні й на це потрібні чималі бюджети.

…Нагадаємо, що наразі уряд запускає "єПам’ятку" – Держреєстр нерухомих пам’яток України. Мінкульт тут працює спільно з Міністерством відновлення. З 1 січня 2024 року реєстр має бути в доступі для всіх громадян. В уряді ZN.UA повідомили, що нині активно працюють над пошуком коштів на реалізацію ключових завдань проєкту та залучають міжнародну технічну допомогу. За попередніми розрахунками міністерства, реалізація такої програми для історичних міст потребуватиме не менш як 2,5 млн дол.

Мінкульт запевняє, що "єПам’ятка" перешкоджатиме хаотичній забудові в історичних ареалах міст, зокрема під час повоєнної відбудови. Та нині із запланованим наповненням вона не може бути Держреєстром. Тут не враховано вимог законодавства про декомунізацію та боротьбу з імперським минулим, а також про охорону культурної спадщини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Сырский анонсировал комплексные изменения в ВСУ: о чем идет речь
Comments UA
2025-04-28T15:01:48Z
В ЕС стартовал масштабный проект по модернизации танков
Корреспондент
2025-04-28T15:00:40Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Дуда объявил о расширении Триморья на саммите в Варшаве
Корреспондент
2025-04-28T15:36:13Z
На Западе узнали, какая мечта Трампа обернется для него страшным сном в будущем
Comments UA
2025-04-28T15:30:32Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Крым никто не отдаст, а членство в НАТО можно заменить. Официальная позиция Украины на переговорах по войне
Telegraf
2025-04-23T13:16:18Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Украинские модели OnlyFans заработали 111 миллионов долларов, — глава налоговой
Комсомольская правда
2025-04-28T15:30:57Z
Одну из первых торговых сделок США заключат с Индией – Бессент
Лига
2025-04-28T15:30:30Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Камалия поссорилась с известным певцом из-за премии YUNA: "Начал высказывать претензии"
TSN
2025-04-28T15:27:30Z
MELOVIN объяснил, почему его тригерит настоящее имя и рассказал о желании сменить документы
Комсомольская правда
2025-04-28T15:04:04Z
Нет желания: Злата Огневич заговорила о рождении ребенка
Факти ICTV
2025-04-28T12:55:23Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
"Многодетного" мобилизованного разоблачили на лжи в последний момент
Апостроф
2025-04-28T15:21:05Z
Испания рассматривает кибератаку как одну из версий блэкаута
Корреспондент
2025-04-28T15:03:39Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Женщины годами страдают молча: врач раскрыл правду об игнорируемом недуге
Comments UA
2025-04-28T15:18:09Z
Работа стоя и рак: что приводит к смертельной болезни
Comments UA
2025-04-28T15:18:06Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Как сохранить подвижность суставов: 5 простых упражнений и всего 10 минут вашего времени
Знай
2025-04-28T14:51:56Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
ЗСУ отражают атаки россиян на 11 направлениях
Корреспондент
2025-04-28T15:33:57Z
Європейські вина приховують загрозу у вигляді надстійких хімікатів
AgroNews
2025-04-28T15:19:36Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Будут мягкими, как мамины объятья: с чем постирать полотенца, чтобы вернуть им уют
Telegraf
2025-04-28T13:51:58Z
Самоуверенность по знаку Зодиака: кто с короной, а кто в поиске опоры
Знай
2025-04-28T13:12:44Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Задайте эти два вопроса, чтобы проверить, как человек относится к вам
TSN
2025-04-28T12:57:57Z
4 ложки на три литра воды — и даже самые старые носки станут белее снега
TSN
2025-04-28T12:56:13Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Звезда ПСЖ поделился мыслями о полуфинале Лиги чемпионов против Арсенала
Корреспондент
2025-04-28T15:31:29Z
Костюк пошутила о графиках отключений света из-за блэкаута в Европе
Комсомольская правда
2025-04-28T15:21:36Z
Рядом в критический момент: тренеры осваивают навыки оказания помощи детям
Политека
2025-04-28T15:15:11Z
Удар, ой-ли: Фрэнк Уоррен снова настаивает на чистоте удара Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T14:39:06Z
Украинец Чепурный стал серебряным призером Кубка мира в Каире
Комсомольская правда
2025-04-28T14:31:17Z
"Начнется хаос": Усик высказался про территориальные уступки ради мира в Украине
ZN UA
2025-04-28T14:28:48Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
2025-04-26T20:42:48Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z
Топ-5 скрытых, но полезных функций смартфонов, которые вы, вероятно, пропустили
Фокус
2025-04-28T14:21:10Z
Нидерландская Team Liquid защитила титул на турнире по Dota 2 в Бухаресте
Корреспондент
2025-04-28T14:09:09Z
Сохранились кожа и волосы: в Перу нашли могилу элитной женщины каралов
Апостроф
2025-04-28T14:06:52Z
Розширення переліку органічної продукції: парламент розглядає новий законопроєкт
AgroNews
2025-04-28T14:03:53Z
Французская Team Vitality выиграла на старейшем турнире по Counter-Strike
Корреспондент
2025-04-28T14:00:27Z