MY.UAНовини
Українські ягоди заморозили на польському кордоні
Українські ягоди заморозили на польському кордоні

Українські ягоди заморозили на польському кордоні

На вулиці зима, і сезон свіжих ягід для споживача почнеться через декілька місяців. Однак, для виробників і експортерів сезон не зупиняється – по Україні і за кордон їдуть фури з замороженною плодово-ягідною продукцією, частина з яких застрягла на території Польщі через страйк місцевих автоперевізників. Про це повідомляє Delo.ua, пише agronews.ua.

Вирощування ягід – динамічний і дуже перспективний для українського сільського господарства напрямок, як з точки зору забезпечення населення харчовими продуктами, так і для отримання валютної виручки за продукцію з високою доданою вартістю.

За підсумками п’яти сезонів (2018-2022 рр) Україна стала найбільш швидкозростаючим експортером ягід в світі, зазначив економіст інвестдепартаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час виступу в Нідерландах. Драйвером росту експортних відвантажень стала переважно заморожена малина, однак останнім часом до неї додалась заморожена лохина.

Успіхи українського ягідництва підтверджують і дані Української асоціації аграрного експорту (УААЕ) за минулі три роки:     

За даними асоціації, в 2022 році в товарній структурі експорту цієї підгрупи виділялись:

Важливо, що домінуючим ринком збуту замороженої української ягоди є Європейський Союз, в 2022 році його частка в експорті склала 98% або $188 млн. Найбільшу виручку торік отримано від:

Країна ЄС Валютна виручка в 2022 році, млн $ Частка в загальній виручці
Польща 94 50%
Німеччина 24 12,7%
Італія 18 9,5%
Австрія 10 5,3%
Нідерланди і Чехія по 8 кожна по 4,2% 
Литва і Франція  по 7 кожна по 3,7%

Польща, найбільший покупець українських ягід, вже більше місяця не є надійною країною для експорту як продукції ягідництва, так і всіх інших товарів з України, що перевозяться в вантажівках. Через страйк польських автоперевізників на території країни застрягло майже 3,5 тис. українських фур. Попри досягнення сторонами часткової згоди і розблокування пункту пропуску “Ягодин – Дорогуськ”, ситуація на кордоні залишається доволі складною – крім цивільних товарів в черзі стоять критично важливі для ЗСУ безпілотники, електроніка та пікапи.   

Польща є найбільшими в світі експортером замороженої малини і тримається в топ-3 по експорту замороженої дикорослої чорниці, зазначає Андрій Ярмак. Це можливо лише тому, що країна скуповує українські заморожені ягоди, після чого перепаковує і реекспортує їх в треті країни як свою продукцію.

“Польща щорічно імпортує українську ягоду майже на $100 млн для подальшої переробки, тобто Україна фактично віддає полякам ці кошти за сортування. Лінія оптичного сортування ягоди коштує €200-250 тис., тобто ми щорічно “даруємо” полякам 500 таких ліній, які могли б встановити наші підприємці”, – зауважує Андрій Ярмак.

Попри це, галузь заморожених ягід в Україні розвивається, і є всі підстави що буде розвиватися й надалі, підкреслює координатор проєкту EastFruit Weekly Олександр Хорев. Через торговельну блокаду труднощів для сектору побільшало, але більшість професійних гравців ринку продовжують роботу. Виробники й трейдери дійсно несуть збитки через блокаду пропускних пунктів на кордоні, але на сьогодні ще важко підрахувати їхні обсяги.

“Найбільше українські трейдери та виробники переймаються не через наявні черги та збільшення витрат на експорт, а через невчасне виконання узгоджених з європейськими компаніями контрактів. Саме втрата авторитету може завдати максимальних збитків українським постачальникам”, – зазначає Олександр Хорев.

А може провезти ягоди в обхід Польщі?

Серед галузевих експертів, опитаних виданням, немає однозначної відповіді на питання, чи можна змінити логістику заморожених ягід так, щоб уникнути страйку польских автоперевізників. 

Жодних проблем з транзитом ягід з України в ЄС немає, зазначає Андрій Ярмак. Досі відкритими залишаються Румунія, Угорщина і Словаччина, наразі через їх кордони можна вільно експортувати вантаж заморожених ягід і повернутись назад.  

Проблеми з експортом заморожених ягід в минулому сезоні були незначними в порівнянні з іншими проблемами сектору, і зараз відкритим залишається коридор через Румунію, Угорщину і Словаччину, вважає комерційний директор компанії Blue Berry Антон Остромецький. Втім, такий транзитний маршрут підходить для експортерів, котрі продають плодово-ягідну продукцію в країни західної Європи, для перевезень в Польщу це занадто довге і дороге плече.

Словаччина й Румунія на сьогодні є альтернативними напрямками для транзиту заморожених ягід, уточнює Олександр Хорев. Однак, логістика за цими маршрутами дорожча в порівнянні з Польщею на EUR1000-1500 за кожну фуру.

Об’їзд через Румунію, Угорщину чи Словаччину закриває можливість заїжджати в Польщу, наголошує президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник. Це дуже важливо, оскільки на Польщу припадає половина експорту української замороженої ягоди, яку вони часто дороблюють і експортують в треті країни як власний продукт.

Поляки розібралися, що їх кордон об’їжджають. Тому навіть якщо ви заїдете в Польщу з Словаччини, а не з України, вас все рівно зобов’яжуть проходити всі митні процедури, необхідні для ввезення української продукції. Тому я б не сказав, що об’їзд Польщі глобально вирішує питання проблем на кордонах.

“Крім того, альтернативні варіанти експорту заморожених ягід залізницею в контейнерах не працюють, вважає президент асоціації. За 11 років його роботи в плодоовочевому бізнесі такі проекти ніхто ще не втілював на практиці через відсутність можливості підключати до електроенергії контейнер на залізничній платформі, для підтримання сталого температурного режиму зберігання свіжих або заморожених ягід”, – підкреслює Тарас Баштанник.

Залізниця теоретично може використовуватись для експорту заморожених ягід, але на сьогодні інфраструктура “Укрзалізниці” до цього технічно не підготовлена, додає Олександр Хорев. Не є варіантом для перевезення ягід і приватний транспорт або мікроавтобуси – це просто економічно недоцільно. 

Скільки це все триватиме? 

Питання страйків і блокування кордонів з боку східноєвропейських країн вирішиться, скоріш за все, до кінця 2023 року, уточнює Тарас Баштанник. Причиною таких акцій є ситуативні політичні амбіції і вплив третіх сил, котрим вигідна конфронтація між Україною та Польщею. Через них сильно страждає економіка обох країн, а їхній бізнес не зацікавлений в довгостроковій конфронтації.   

“Європа наш найбільший канал збуту плодово-ягідної продукції, свіжої і переробленої. У нас величезний взаємний товарообіг, тому я впевнений, що рано чи пізно це питання розв’яжеться. Це нікому не вигідно, ВВП падає – для України це менше 1%, а для Польщі – десята частка відсотка. Це дуже багато, тому питання буде вирішене”, – підкреслює президент УПОА.

З іншого боку, Антон Остромецькийочікує подальшого продовження торгівельних суперечок і страйків на кордонах з східноєвропейськими країнами. Частина товарів з України, особливо в категорії АПК, здатна ефективно конкурувати з європейськими аналогами. Через це в ЄС раз за разом будуть з’являтись лобісти, які тим чи іншим чином блокуватимуть доступ чи транзит українських товарів на свої ринки.   

Якісна ягода проб’є собі дорогу на ринок Європи? 

Іншим варіантом доступу ягід з України на європейський ринок є суттєве підвищення якості вітчизняної продукції, зазначає Андрій Ярмак. Це дозволить піднятись на більш преміальні ніші європейського ринку, а підвищена маржинальність якісної ягоди дозволить легко “дати крюка” і доставити її через Румунію чи іншу країну без втрати значної частки.

“Питання не в транзиті, а в тому, що потрібно робити якісний продукт, що дозволить збільшити виручку в 2-3 рази на тому ж обсязі поставок. Для цього потрібна консолідація обсягів експорту і відносно невеликі інвестиції в доробку ягоди”, – наголошує Андрій Ярмак.

За його даними, Україна має достатньо переваг, реалізувавши які можна вивести якість ягід і плодів на рівень, вищий ніж в сусідній Польщі. Для цього потрібно:

  • Впроваджувати сучасні технології вирощування та доробки продукції – доробку, переробку, оптичне сортування тощо;  
  • Грамотно використовувати природні переваги України – достатньо вологий і помірний клімат, довший сезон вегетації рослин;
  • Користуватись соціально-економічними вигодами України – дешевшою робочою силою та низькою вартістю землі.

З ним погоджується і Олександр Хорев, оскільки питання якості стосується багатьох видів сільгосппродукції, не лише ягід. Наразі вже непоодинокі українські виробники можуть пропонувати якісну продукцію, конкурентоспроможну з європейською. У подальшому успішний бізнес на ягодах в Україні буде можливий лише за умов виробництва саме якісної продукції.

Це правильні і ефективні, але досить тривалі і непрості процеси, наголошує Тарас Баштанник.

“З теоретичного боку пан Андрій абсолютно правий. Однак, ягідний бізнес поляків чи прибалтів переважно вибудований на тому, що вони купують в Україні дешевшу сировину чи напівфабрикати, дороблюють в себе і продають дорожче по всій Європі. Це цілий пласт бізнесу, який не вийде просто перекреслити чи обійти, це не швидкі і не прості бізнес-процеси”, – зазначає президент УПОА.

Дійсно, українці з радістю постачали б свіжу малину в Німеччину чи ще далі на захід, але через необхідність проходити польську митницю це майже неможлива задача, враховуючи обмежені терміни зберігання цього продукту. Наразі проблеми з перетином кордонів такі, що експортери хвилюються навіть за збереження товарного вигляду навіть більш стійких помідорів і огірків, не кажучи вже про ягоду, уточнює президент асоціації.

З іншого боку, проблема черг на кордоні не змінює того, що Україна не може задовольняти європейський ринок свіжих ягід через відсутність технологій, опонує Андрій Ярмак. Наприклад, наразі з України експортують лише заморожену малину і не займаються свіжою, оскільки технологія її вирощування дорожча і складніша – таку малину вирощують переважно в закритому грунті, щоб вона могла витримати умови транспортування.



Перегляди: 0
Теги за темою
граница
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Насті Каменських – 38: де зараз живе співачка і чим вона займається
24tv
2025-05-04T04:00:23Z
Хто покинув МастерШеф 15 у 10-му випуску: репетиція фіналу та кулінарний крокодил
Факти ICTV
2025-05-03T20:40:02Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-03T20:31:25Z
Олена Кравець зізналася, як ставиться до скандального Винника та його позиції: "Емоційні тортури"
TSN
2025-05-03T20:14:08Z
Відома блогерка Анна Алхім зганьбилася ставленням до української мови: "Головне — набита вишиванка"
TSN
2025-05-03T20:13:45Z
39-річна вдова Г'ю Гефнера виходить заміж удруге: хто став її новим нареченим і як він освідчився
ТСН
2025-05-03T20:13:37Z
Онуфрійчук показала підрослого сина та який конфуз трапився на його першому дні народженні
TSN
2025-05-03T20:13:33Z
Дружина Решетніка виїхала з України без чоловіка та дітей і назвала причину
TSN
2025-05-03T20:12:54Z
Відомий художник ХІХ століття зобразив на картині жінку з «ґаджетом» у руках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T20:12:35Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Глава Пентагону відвідає Ізраїль перед поїздкою Трампа на Близький Схід — Axios
ZN UA
2025-05-04T04:33:36Z
"Претензійна нісенітниця": нетверезий Медведєв наважився "наїхати" на Трампа
Telegraf
2025-05-04T04:24:51Z
Тероборона з українцями. Країна-сусідка планує залучати мігрантів до підрозділів захисту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:30:58Z
Трамп незадоволений підходом Волца до Ірану - ЗМІ
Gazeta UA
2025-05-04T03:27:16Z
Путін даремно витратив три роки війни
GlavRed
2025-05-04T03:27:06Z
Занадто проізраїльський: ЗМІ повідомили, що стало останнім цвяхом у "домовину" ексрадника Волтца
Telegraf
2025-05-04T03:06:52Z
Аналітик пояснив, як Путін може використати прорив до Дніпропетровщини
ZN UA
2025-05-04T02:19:57Z
Жах для росіян на фронті: Франція збільшила виробництво AASM Hammer в інтересах України
Telegraf
2025-05-04T01:09:36Z
Курс долара: чи буде він надалі падати та які наслідки це принесе Європі та США
24tv
2025-05-04T04:48:40Z
Українці можуть отримати 650 гривень від держави: коли виплатять кошти
24tv
2025-05-04T04:27:52Z
Огірки в Україні різко подешевшали: виробники пояснили причини обвалу цін
Хвиля
2025-05-04T04:00:51Z
Глава NVIDIA вперше за 10 років отримав надбавку до зарплати
InternetUA
2025-05-04T03:04:56Z
Підписання угоди про надра – позитивний момент, однак у ній є кілька підступних нюансів
24tv
2025-05-04T02:42:30Z
Влітку будемо без світла? Нардеп підтвердив небезпеку та пояснив причини
Telegraf
2025-05-04T02:00:58Z
Тариф на світло: чи зросте він для побутових споживачів у травні
ZN UA
2025-05-04T00:13:08Z
Нафтогаз показав, скільки платить топ-менеджерам під час війни: вам таке й не снилося
Хвиля
2025-05-03T23:06:39Z
Дефіцит, податки та нафтова криза: економіка Росії "котиться на дно"
Хвиля
2025-05-03T22:00:28Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Пенсія в Одесі: чоловіку не хотіли віддавати 172 тисячі, рішення суду
Политека
2025-05-04T04:30:40Z
Результати ВЛК не внесли в "Оберіг": як розібратися без візиту до ТЦК
Знай
2025-05-04T04:12:39Z
Конклав 2025: як і хто обиратиме нового Папу Римського
Telegraf
2025-05-04T04:06:53Z
Франція планує виготовити для України 1200 "розумних" авіабомб AASM Hammer, – Le Parisien
24tv
2025-05-04T04:03:07Z
Яке церковне свято у неділю, 4 травня: чому сьогодні не можна погано поводитися з птахами
24tv
2025-05-04T04:00:52Z
Росія вивела у Чорне море ракетоносій з "Калібрами": який можливий залп
ТСН
2025-05-04T03:36:00Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: кому заплатять 13 тисяч гривень без досвіду
Политека
2025-05-04T03:31:25Z
Як сказати українською "располагать к себе": є кілька варіантів
GlavRed
2025-05-04T03:27:35Z
Росіяни атакували вночі дронами Київ та Черкаси, серед поранених – двоє дітей
Комсомольская правда
2025-05-04T04:34:36Z
Горіли квартири, є постраждалий: які наслідки атаки "Шахедами" на Черкаси
24tv
2025-05-04T04:30:44Z
Рятувальники ліквідували наслідки ворожої атаки на Черкаси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T04:21:16Z
Поранено дітей, пошкоджено ТРЦ Dream і не тільки: все про наслідки удару по Києву
Telegraf
2025-05-04T04:03:59Z
Вибухи у Києві та пожежа у Черкасах: головні новини ночі 4 травня 2025 року
TSN
2025-05-04T03:48:44Z
ДСНС показала кадри та повідомила наслідки обстрілу Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T02:48:52Z
На Одещині мати задушила немовля, бо не витримала тривалого плачу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T02:33:24Z
В Черкасах внаслідок атаки дронів лунали вибухи, виникли пожежі
Gazeta UA
2025-05-04T02:18:27Z
Дрони атакували три райони Києва: наслідки атаки по столиці
ZN UA
2025-05-04T00:48:36Z
Потепління клімату сприятиме поширенню грибків-убивць — дослідження
ZN UA
2025-05-03T23:49:04Z
Що краще для здоров’я — гірчиця чи кетчуп: лікарка дала остаточну відповідь
TSN
2025-05-03T20:12:36Z
Як позбутися плісняви на стінах: ефективні поради
TSN
2025-05-03T20:10:07Z
Зробіть це негайно: як підготувати шкіру до літнього сезону
24tv
2025-05-03T18:03:29Z
Учені знайшли причину ожиріння десятків мільйонів людей: нею виявилися певні препарати
Фокус
2025-05-03T16:42:45Z
Який найкращий час для народження дитини
24tv
2025-05-03T15:15:09Z
Гарні новини: вчені знайшли спосіб рятувати важкохворих немовлят завдяки свинячим серцям
Фокус
2025-05-03T15:06:08Z
Гриби проти хвороби Паркінсона: вчені заявили, що псилоцибін може боротися із захворюванням
Фокус
2025-05-03T14:36:54Z
Зниження цін на ліки: Держпродспоживслужба відзвітувала про результати перевірок аптек
ZN UA
2025-05-03T12:37:36Z
Квіткові та з перчиком: ось топ парфумів для чоловіків на весну 2025 року
24tv
2025-05-04T04:03:16Z
У Раків з'явиться любовне захоплення: гороскоп на 4 травня
24tv
2025-05-04T02:03:05Z
Як зріст дитини впливає на її успішність у школі
Gazeta UA
2025-05-04T00:00:37Z
Як почистити фільтр у пральній машині: вона одразу почне працювати краще
ТСН
2025-05-03T21:21:59Z
Ця ягода повинна бути всюди: рецепт оригінального салату з полуницею від переможниці "МастерШеф"
24tv
2025-05-03T20:36:37Z
На Дів чекає оновлення, а Левам слід надихати: гороскоп за картами Таро на 3 травня 2025 року
ТСН
2025-05-03T20:15:21Z
Домашні засоби, які очистять шампури і сітку гриль за дві секунди: відмиєте навіть застарілий жир
ТСН
2025-05-03T20:13:04Z
Чи можна їсти шоколад з білим нальотом: про що він говорить
ТСН
2025-05-03T20:12:41Z
Як правильно висадити троянду навесні
TSN
2025-05-03T20:11:36Z
Київ: зранку з'явились перші кадри руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T04:42:07Z
Військові показали на відео знищений Торецьк
Gazeta UA
2025-05-04T04:39:43Z
Прогноз погоди: де сьогодні можливі дощі
Gazeta UA
2025-05-04T04:18:23Z
Росія атакувала Україну "Шахедами": хронологія 1166 дня війни
24tv
2025-05-04T03:45:48Z
Гороскоп на завтра 5 травня: Скорпіонам - казковий вечір, Стрільцям - подарунок
GlavRed
2025-05-04T03:27:32Z
Удар на стику фронтів: Росія змінила маршрут наступу на Донеччині
ZN UA
2025-05-04T03:03:36Z
В Україні короткочасні дощі та грози: прогноз погоди на 4 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:03:02Z
Заллє цілі міста? Екстремальні зливи та грози можуть накрити Україну
Telegraf
2025-05-04T02:30:30Z
На війні загинув балетмейстер і хореограф Віктор Войников
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T02:15:15Z
Реал Мадрид — Сельта. Напередодні
Football.ua
2025-05-04T04:46:51Z
Тер Штеген дав коментар після першого матчу з вересня
Football.ua
2025-05-03T21:34:34Z
Барселона насилу здолала Вальядолід
Football.ua
2025-05-03T21:01:18Z
Інтер не без проблем обіграв Верону
Football.ua
2025-05-03T20:51:48Z
Турецький клуб планує підписати Довбика на фоні його нестабільності в Ромі
24tv
2025-05-03T20:45:27Z
Фірміно — перший в історії переможець Ліги чемпіонів УЄФА та Ліги чемпіонів АФК
Football.ua
2025-05-03T20:19:32Z
Верес у меншості не впорався з Оболонню
Football.ua
2025-05-03T20:10:54Z
Ді Лоренцо — про скудетто Наполі: Ми не відчуваємо тиску
Football.ua
2025-05-03T20:04:53Z
Українець Забарний допоміг "Борнмуту" сенсаційно обіграти "Арсенал" в АПЛ
ZN UA
2025-05-03T19:40:55Z
База SpaceX Ілона Маска стала новим містом в Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:45:56Z
Відважна мати переслідує безвідповідального водія вантажівки
Топ Жир
2025-05-04T01:30:32Z
Ця Toyota вважає себе Bugatti, Ford та Nissan
Топ Жир
2025-05-03T23:45:48Z
Цей Hummer EV втратив 45 тисяч доларів вартості, так і не виїхавши з автосалону
Топ Жир
2025-05-03T22:15:42Z
Хтось витратив 3 тисячі доларів на підроблений Bentley з електроприводом, який заправляють бензином
Топ Жир
2025-05-03T21:45:00Z
Чи настав час, щоб автовиробники повернулися до випуску простих автомобілів без зайвих функцій?
Топ Жир
2025-05-03T19:15:38Z
Формула-1: особистий залік пілотів та команд у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-03T18:42:40Z
Genesis GV90 кидає виклик BMW та Cadillac завдяки потужності електромобіля
Топ Жир
2025-05-03T16:48:26Z
Люкс від Lucid обернувся для власника лише розчаруванням та кошмарами
Топ Жир
2025-05-03T16:30:26Z
Що має ноги, але не ходить: таку загадку зможуть розгадати лише одиниці
GlavRed
2025-05-04T04:27:56Z
Apple відкладає запуск нових можливостей Siri: точні строки невідомі
InternetUA
2025-05-04T04:01:30Z
Прогноз магнітних бур на 4-6 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-04T03:48:20Z
Роботизація сільського господарства: коли інновації випереджають ринок
AgroPortal
2025-05-04T03:30:51Z
Біовідходи помело використовують для виробництва електрики та сенсорів
InternetUA
2025-05-04T02:01:52Z
Українець показав, як гусак щоранку атакує його дорогою на роботу. Відео таке смішне, що стало вірусним
Telegraf
2025-05-04T01:30:24Z
Samsung Galaxy S25 FE з застарілим процесором з’явиться восени
InternetUA
2025-05-04T01:01:48Z
Макрон привітав розробників хітової Clair Obscur Expedition 33
InternetUA
2025-05-04T00:01:26Z
Firefox може опинитися під загрозою зникнення без угоди з Google
InternetUA
2025-05-03T23:04:02Z