MY.UAНовини
Українці не хочуть народжувати та ростити дітей на Батьківщині: як бізнесу і державі виправити становище
Українці не хочуть народжувати та ростити дітей на Батьківщині: як бізнесу і державі виправити становище

Українці не хочуть народжувати та ростити дітей на Батьківщині: як бізнесу і державі виправити становище

Громадський простір в Україні зовсім не зручний для молодих матусь

Низький рівень народжуваності в Україні обговорюють на шпальтах світових ЗМІ. Після початку повномасштабної війни цей важливий показник скоротився майже на третину. Це найбільший спад за весь час незалежності.

Хоча багато жінок залишаються за кордоном, а значна частина молодих і дужих чоловіків захищають країну, потенційні батьки мають ще причину не народжувати нових українців. Мова про геть незручні умови для дітей та молодих батьків.

"Телеграф" поспілкувався з президенткою ГО Центр соціального лідерства Октябриною Лісовською, аби дізнатися, що зробити Україні, щоб люди хотіли народжувати дітей і яку роль у цьому можуть відігравати бізнес та громадські організації.

— Які проблеми молодих матусь у громадських місцях непокоять найбільше?

— Буквально недавно був досить і гучний скандал з мережею магазинів Colin's. Матері не дали погодувати дитину у примірочній кімнаті. Питання облаштованих місць для грудного вигодовування є постійним і перманентним. Хоча це не коштує дорого.

Тут мова радше про те, щоб бізнес і розпорядники громадських місць мали повагу до годувальниць і дітей. Бо право дитини своєчасно отримувати найкращу реалізацію своїх прав в громадському місці. А дитина має право поїсти природну їжу. Чомусь дорослі вільно їдять, а дітей постійно утискають. Якщо такі місця й облаштовують, то це роблять у вбиральні. Це жахіття якесь. Чому не посадити тоді дорослих там їсти?

— Грудне вигодовування в Україні досі табуйоване. Жінок засуджують, якщо вони годують на лавочці чи в торговому центрі. І нікого не хвилює, що інших місць для цього майже нема. Чому суспільство так дико реагує на цілком природний процес і як побороти ці упередження?

— Це питання має історичне підґрунтя. Бо жінка, коли виходила заміж, ніби зникала з "радарів" суспільства. Попри те, що в Україні ставлення до жінки було більш демократичне, упередження залишилися. Жінка, виходячи заміж, мала вже всі налаштовані "функції". Можна сказати, була "приладом" для народження і подальшого обслуговування дітей і чоловіка. Тобто це фундаментально було закладено.

Але час змінюється і неможливо з порядку денного виключати жінку як економічного гравця. І зараз, особливо під час війни, жінки перебрали на себе цю функцію.

Однак ми досі бачимо зневажливе ставлення. Починаючи від віку немовля і відсутності облаштованих місць для грудного вигодовування. Більшість навіть великих торгових центрів геть не облаштовані, щоб дитина у віці 3-5 років почувалася гідно. І така дитина не може вільно сходити в туалет. Така дитина не може помити собі ручки.

Ми штучно позбавляємо дитину права на самостійне обслуговування, хоча по віку дитина може це робити. Розглянувши це, можна зрозуміти, що у великої частини населення України штучно закладається неефективна модель поведінки: не бути самостійним, не брати на себе відповідальність. А це дуже важливі риси, які ми маємо закладати дитині з дитинства. Дитина має бути абсолютно рівною дорослому в праві володіння громадським простором. Вони такі ж самі жителі і громадяни України, як і дорослі та підлітки.

Ми маємо абсолютно маленьку кількість добре облаштованих ігрових майданчиків. Не рахуючи ці "супові набори": дві пісочниці, примітивна гойдалка і гірка. Але ж спектр ігор у дітей має бути набагато більший. Ми маємо також враховувати потреби дітей з інклюзивної групи, тобто з інвалідністю, які також можуть користуватися цим майданчиком.

На цю тему час від часу виникають суперечки. Коли мами кричать на дитину з інвалідністю, мовляв: "Приберіть звідси дитину, вона має грати на інших майданчиках".

Якщо піти далі, то у нас абсолютний дефіцит майданчиків для підлітків. Дітям нема де гратися, вони сидять під під'їздами на лавочках. Добре, якщо під під'їздами сидіти. А ми ж знаємо, що і там бувають скандали, бо люди похилого віку кричать, що хтось їм на голові стрибає. І там вони заважають. Виходить, що діти взагалі всім невгодні.

Міста призначені лише для здорових, сильних фізично, без жодних вад дорослих. А для решти людей, які мають виклики чи проблеми по здоров'ю, мало що зроблено. Це включно з малюками, годувальницями, людьми похилого віку. Адже вони також маломобільна група населення. І якщо ми порахуємо разом з нашими ветеранами, то вийде досить велика частка людей в Україні.

Раніше в Україні проживало 2,7 млн людей з інвалідністю, а тепер цей показник сягнув 3 мільйонів. Це — велика частка населення України.

— У цивілізованих країнах обладнують кімнати з усім необхідним для мам: пелюшками, підгузниками та пристроями для підігріву молока. В Україні ж мами мусять брати великі сумки, щоб вмістити все необхідне приладдя. На вашу думку, які публічні місця в Україні потребують просторів для мам і що саме там має бути?

— Існує рейтинг Save the Children країн, де мами хочуть народжувати. Ми посіли 74 місце зі 176-ти в рейтингу сприятливих для материнства країн. Не всі вони є дружніми до малюків і дітей, але, звісно, що вони інвестують. Вірніше, це робить громадськість і бізнес.

Наприклад, шопінг-моли майже завжди мають по декілька кімнат для батьків на поверх. Обов'язково мають бути зони для гри та відпочинку дітей. Це є стратегією торговельних центрів, принаймні в Європі. Вона спрямована на те, щоб людина проводила в ТЦ якомога більше часу. Тобто могла і працювати, і їсти, і розважатися, і робити покупки. Це міксований формат, спрямований не тільки на покупки, а й на чимале проведення часу. І, звісно, якщо людина проводить у торговельному центрі більш як чотири години, то мають бути зручності для всіх членів родини.

Стосовно того, де такі місця мають обов'язково бути: в громадських приймальнях (ред. — ЦНАПи, податкові, пенсійні фонди тощо) і на автозаправних комплексах. Я постійно з цим стикаюсь, коли перебуваю на заправці. Я постійно бачу маму, яка в абсолютно незручній позі змінює підгузник. Добре, якщо є столик, а коли нема, то дитину кладуть там, де рукомийник. І всім неприємно. Однак жінка не має іншого виходу.

Погодувати вона може тільки в кафе, що також викликає ніяковість у неї чи інших людей. Тож людина, яка подорожує, також повинна мати певний комфорт. Це про турботу, в першу чергу.

Також такі простори потрібні на вокзалах і в аеропортах.

За словами Октябрини Лісовської, такі місця мають бути всюди, де, людина перебуває в некомфортному для себе становищі.

— Чому такі кімнати лише для матусь?

— Це дійсно чергове запитання, адже суспільство тим самим підкреслює дискримінацію щодо татусів. Бо тато не може зайти в цю кімнату. Попри те, що йому також ніяково. Але там, по-перше, написано, що, кімната тільки для матусь. А по-друге, жінки також можуть почуватися ніяково.

— Ваш проєкт "Тут раді дітям" намагається хоча б частково подолати ці проблеми. Чи ведете діалог з органами місцевого самоврядування?

— Спільно з НДСЛ "Охматдит" та ГО "Молочні ріки України" ми облаштували три повноцінні дитячі модулі у клініці. Але роботи ще багато.

Насамперед ще у 2019 році ми підписали меморандум щодо співпраці з Асоціацією міст України, але далі справа не пішла. Місцеві органи влади постійно бідкаються, що нема коштів. І хоч скільки розмов ми мали з мерами чи їхніми заступниками, вони постійно кажуть: невже ви думаєте, що в нас інших проблем нема? Тобто завжди є проблеми, пріоритетніші за те, щоб дбати про здоров'я нації.

Однак це зараз не просто на часі, а це питання номер один. Адже зараз понад півмільйона дітей стали вимушеними переселенцями та перебувають закордоном. Згідно зі статистикою, понад 40% українців, які виїхали, не збираються повертатися. Решта — вагаються. Тож Україна має зробити все для того, щоб у відновленні та процесі відбудови ми були країною номер один дружньою до дітей.

Ми маємо демонструвати батькам, що в Україні народжувати – це топ. В нас до війни була від'ємна статистика щодо народження. Тобто ми як нація стрімко скорочуємося. Але про що ми тоді будемо говорити зараз?

— Світовий банк зазначає, що кожен долар, інвестований в дружній до малюків дизайн, повертається в економіку 35 доларами. Тобто інвестиції працюють на збагачення економіки. Про що мова і чи справді державі вигідні такі інвестиції в baby friendly design?

— Так, ці цифри старі, але робочі. Мова про вкладення, які мають робитися на рівні держави та місцевого самоврядування в кожного новонародженого. Станом на 2020 рік наша держава інвестувала в дитину лише 2 центи.

Дослідження Центру соціального лідерства

Натомість Світовий банк каже про 35 доларів. Тому що дитина, яка не перебуває на грудному вигодовуванні, частіше хворіє. Відповідно мама вимагає соціальних витрат. І всі ці гроші витрачають на підтримку здоров'я людей. Замість того, щоб повертатися в економіку податками й безпосередньо ресурсами, які могла вкладати мама.

В іншому випадку дитина і мама лікуються, сидять вдома. До того ж родини витрачають доволі серйозні кошти на штучне вигодовування.

— Що на сьогодні сповільнює розвиток дружньої до дітей політики?

— Насамперед, це абсолютно неусвідомлення необхідності цього. Гроші в такому разі є лише наслідком. Наприклад, чому місцеві органи та власники громадських просторів не виділяють кошти? Бо не бачать доцільності. Вони не усвідомлюють, їм це не потрібно. Це найголовніша проблема.

В Україні нема "ланцюга" , що діти – це природний капітал країни. Ми маємо дбати про них, щоб країна була сильна. У нас не дбають про дітей та родини з дітьми. Майже кожна родина, з якою я спілкувалася, каже, що дитина – моя, вона тільки мені потрібна. Але так не мусить бути.

Якщо ми кажемо про дружній до малюків дизайн, то це дуже очевидна штука. Наприклад, у тебе нема культури та поваги до жінки, яка годує грудьми, і тому це тебе чомусь зачіпає. Але якби ти постійно бачив, що громадські місця облаштовують такими модулями, то у твоїй голові щось би склалося. Якби ти бачив, що для дітей роблять рукомийники, ти вже починав би звертати увагу на це.

Сьогодні багато кажуть про те, що ми маємо зробити інклюзивну культуру для ветеранів. Але чому ніхто стільки років не каже, що у нас має бути культура дружня до дітей? Це відома архітекторам і дизайнерам теза, що дружнє до дітей місто є дружнім до всіх. Там, де пройде трирічна дитина — пройде будь-яка людина з інвалідністю. Там, де п'ятирічна дитина побачить вказівник, це побачить людина на інвалідному візку.

— На що варто звернути увагу бізнесу?

— Передусім треба про це більше говорити у різних колах. Можливо, тоді свідомих керівників громадських місць буде з'являтися більше. Вони будуть звертатися до нас або до інших архітекторів і дизайнерів, які будуть їм проєктувати такі місця.

Все починається з того, що коли архітектори проєктують будівлю, а будівельники — будують, вони не думають про ці простори. І забувають зробити закладні в стінах. А потім, коли вже здають об'єкт, то ніхто не хоче бити кахель. Бо щоб повісити хоча б пластикові сповивальні столики, в стінах має бути закладна (закладна деталь — металевий елемент, який встановлюють у конструкції до бетонування для з'єднання збірних конструкцій між собою і з іншими конструкціями. — Ред.).

Відповідно, потрібно зняти кахель, зробити закладну, потім знову покласти кахель. Ніхто не хочеться на це йти. І тому ми здебільшого бачимо ці страшні й нікому не потрібні тумби та столи, розумієте? Це також все через те, що у нас не думають про дітей.

Зокрема ми розробили babysss-модуль для годування малюків у громадських місцях та офісах. Це єдиний і унікальний, запатентований український модуль. Він може бути вбудований в будь-який куб. І таким чином економить дорогоцінний простір, який коштує шалених грошей в тих самих торговельних центрах.

Теги за темою
УкраинаКиевДети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
Золотые и серебряные украшения: можно ли совмещать металлы
Comments UA
2024-10-25T01:33:22Z
Кинотеатры в России на неделю откажутся от проката пиратских фильмов
GameMag
2024-10-24T20:58:43Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Известная актриса рассказала о кризисе в отношениях с мужем
Фокус
2024-10-22T14:24:36Z
МУС: Монголия нарушила свои обязательства, не арестовав Путина
Европейская правда
2024-10-24T19:26:57Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Си Цзиньпин два раза за два дня сделал неприятное для Путина заявление
Новости Украины
2024-10-24T17:15:50Z
Переговоры Украины и РФ должны были вот-вот начаться: Путин рассказал, что сорвало планы
Comments UA
2024-10-25T04:21:33Z
Шольц рассказал, какой пункт плана победы Зеленского он точно не поддержит
Comments UA
2024-10-25T04:09:42Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
В Одесской области прогремели взрывы, очередная группа "шахедов" зашла в регион из акватории Черного моря
ZN UA
2024-10-25T02:58:41Z
На Львовщине раздались взрывы
Корреспондент
2024-10-25T00:51:23Z
В Беларуси "украинских диверсантов" приговорили к 20 годам колонии
Корреспондент
2024-10-24T01:34:31Z
Контрафактный товар на 11 млн грн обнаружило БЭБ: что продавали незаконно
Comments UA
2024-10-23T13:18:18Z
СМИ: В РФ дроны атаковали завод взрывчатых веществ
Корреспондент
2024-10-20T16:03:17Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Новые громады объявили о принудительной эвакуации: что говорят власти
Comments UA
2024-10-15T12:57:05Z
Во Львовской области заметили опасное явление: как действовать
Comments UA
2024-10-25T04:15:47Z
Россияне пытаются ликвидировать плацдарм ВСУ, мешающий им выйти на Лиман и Северск
ZN UA
2024-10-25T04:12:27Z
В DeepState зафиксировали территориальный успех ВСУ в Донецкой области
Апостроф
2024-10-13T05:39:37Z
"Облава ТЦК": СМИ сообщают о проверках на концерте "Океана Эльзы" в Киеве
Фокус
2024-10-12T00:01:36Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
ГУР: Первые северокорейские подразделения прибыли на Курщину
Хвиля
2024-10-24T19:26:58Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Директор делает бизнес на использовании воспитанников в качестве рабов: в Закарпатском детдоме произошел скандал
Знай
2024-10-25T04:21:08Z
На пляже Ибицы мужчина за один день нашел семь золотых колец
Фокус
2024-10-25T04:00:35Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
NovaPay запустила бизнес-карты для украинцев: кто может получить
Хвиля
2024-10-25T04:18:29Z
В Новый год с шашлыком и котлетками: фермеры ожидают снижения цен на мясо в Украине к зиме
Знай
2024-10-25T04:06:24Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Украинцев готовят к повышению тарифов: нардепы заговоры о новых суммах в платежках за свет
Политека
2024-10-17T18:04:21Z
Картофель в Украине продолжает бить ценовые рекорды: как изменились цены
Хвиля
2024-10-15T18:27:37Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Алкоголь и диета: сколько калорий содержится в разных алкогольных напитках
Comments UA
2024-10-25T03:33:30Z
Распространенные продукты, которые не следует держать в холодильнике
Comments UA
2024-10-25T03:06:32Z
Негативная энергия в доме: что свидетельствует о ее наличии
Comments UA
2024-10-25T02:33:34Z
Это красиво: как правильно ухаживать за седыми волосами, чтобы они выглядели безупречно
Marie Claire
2024-10-25T02:00:11Z
Рестораны быстрого питания в США массово отказываются от лука: причина
ZN UA
2024-10-25T00:43:55Z
Топ причин неприятного запаха изо рта
Comments UA
2024-10-24T23:03:28Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
«Слишком много травм»: во время тура в Австралию Король Карл III рассказал о своей физической форме
Marie Claire
2024-10-25T03:01:38Z
Эксперты изучили Horizon Zero Dawn Remastered и похвалили Sony за работу — отличное обновление эксклюзива PlayStation
GameMag
2024-10-24T23:28:57Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Как вкусно приготовить рыбу: "Мастер Шеф" Хименес-Браво дал рецепт за 20 минут
Политека
2024-10-25T04:01:52Z
Хризантемы будет цвести дольше, чем у соседей: как добиться этого с помощью простой процедуры
Знай
2024-10-25T03:51:25Z
Ароматные украинские пампушки с чесноком: угощение для семьи от "Мастер Шефа"
Политека
2024-10-25T03:04:49Z
"Синдром двух лет": как преодолеть кризис в браке и укрепить отношения
Comments UA
2024-10-25T01:06:48Z
Какие вещи не стоит стирать в холодной воде: топ-5
Comments UA
2024-10-25T00:36:00Z
Освещение в комнатах: как правильно выбрать свет и на что обратить внимание
Comments UA
2024-10-25T00:03:39Z
Тренды ретро-имен: популярные варианты для новорожденных
Comments UA
2024-10-24T23:27:30Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Днепр потерпел второе разгромное поражение от Сассари в Кубке Европы ФИБА
Корреспондент
2024-10-25T03:58:09Z
Пенальти был необязательным: Шовковский проанализировал поражение от Ромы
Корреспондент
2024-10-25T03:54:44Z
"Динамо" назвало стартовый состав на матч Лиги Европы против "Ромы"
ZN UA
2024-10-24T21:51:06Z
Гол та дубль асистів Мудрика допоміг Челсі розбити Панатінаїкос
Football.ua
2024-10-24T18:49:28Z
Третье поражение киевлян в Лиге Европы подряд, "Динамо" уступило "Роме": какой счет
Фокус
2024-10-24T18:45:28Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 11-го тура, видео голов
ZN UA
2024-10-24T15:28:07Z
"Реал" – "Барселона": онлайн-трансляция матча чемпионата Испании
ZN UA
2024-10-24T15:08:40Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z
На аукцион выставили культовый 19-летний спорткар Ford почти без пробега
Фокус
2024-10-24T10:00:12Z
Пять самых популярных цветов в Украине в 2024 году: что выбрали украинцы
Comments UA
2024-10-24T09:24:30Z
С двигателем V8 и автоматической КПП: в Украине обнаружили уникальную "Волгу" ГАЗ-24
Фокус
2024-10-24T07:15:47Z
Не только превышение скорости: какие нарушения фиксируют дорожные камеры
Знай
2024-10-24T06:51:10Z
Волк в овечьей шкуре: в Харькове заметили редкий седан Audi с двигателем Lamborghini
Фокус
2024-10-24T06:15:01Z
Импорт подержанных авто в возрасте до 5 лет существенно увеличился
Хвиля
2024-10-24T01:09:30Z