MY.UAНовини
50 млн ламп: як безкоштовний обмін світлодіодів вплинув на економіку
50 млн ламп: як безкоштовний обмін світлодіодів вплинув на економіку

50 млн ламп: як безкоштовний обмін світлодіодів вплинув на економіку

Укрпошта знов роздає безкоштовні LED-лампи

Новий етап розпочався з 5 грудня. І, за даними Мінекономіки, станом на 12 грудня, тобто, всього за тиждень, люди обміняли вже мільйон ламп.

З 12 грудня до цієї програми долучилася Кийвщина. До цього ж з`явилися бонуси для пенсіонерів: вони зможуть отримати по 5 LED-ламп додатково на "Укрпошті", навіть якщо до цього вже брали участь в програмі обміну ламп. При цьому навіть не обов`язково відразу нести на обмін старі лампи розжарювання — їх можна віддати на "Укрпошту" пізніше — протягом місяця.

У Мінекономіки зазначили, що планують пустити на обмін ще 17 млн лам, що, як вважають у відомстві, дозволить зменшити навантаження на вітчизняну енергосистему, яка зараз потерпає від дефіциту електроенергії.

В Україні вже було кілька етапів безкоштовного обміну ламп розжарювання на LED-и. І, якщо зразу програма була доступна лише для населення, то влітку цього року її розширили на бюджетні й комунальні установи (лікарні, дитсадки, школи та ін), об’єднання співвласників багатоповерхівок (ОСББ). Усього під заміну планувалося біля 50 млн ламп. І як звітує Мінекономіки 30 млн вже роздали.

Десятки мільонів безкоштовних LED- ламп — це достатньо вагома частка і ринку, і енергоспоживання. Тож "Бізнес-Телеграф" вирішив з`ясувати як вони впливають на вітчизняну енергосистему, виробників та продавців ламп.

Що підсвітить 50 мільйонів ламп

Програму безкоштовного обміну ламп розжарювання на LED- лампи започаткував президент Володимир Зеленський. Він заявив про амбітну мету: замінити 50 млн ламп. Цей обмін відбувається за підтримки Євросоюзу. Його анонсували як ефективний метод балансування енергоспоживання у пікові години навантаження на енергомережу.

Обмін ламп віддали в руки "Укрпошти". Українці приносять старі лампи розжарювання, замість яких можуть отримати по 5 LED- ламп. Подати заявку на обмін можна також через "Дію".

Скористатися пропозицією з обміну ламп можна лише раз. Для пенсіонерів зробили виключення. Зараз вони можуть отримати ще по 5 ламп додатково, навіть якщо раніше вже їх міняли.

"Обмін енергоощадних ламп безкоштовно доступний, доки світлодіоди будуть у наявності", — кажуть у Мінекономіки.

Чи дійсно LED-лампи настільки економні, що дозволять хоча б частково вирішити проблему дефіциту у енергомережі? Презентуючи програму обміну на початку 2023 року, посол ЄС в Україні Матті Маасікас заявляв, що сучасні світлодіодні лампи дозволяють знизити споживання електрики на 80% електроенергії, порівняно зі звичайними лампами розжарювання. То ж заміна 50 млн ламп дозволить зекономити близько одного Гігаватта електроенергії. Це багато і важливо, бо країна потерпає від обстрілів і намагається економити енергію. В Мінекономіки підраховували, що, якщо українці встановлять 50 млн енергоощадних ламп, то це дозволить економити у години пікових навантажень вид 0,7 до 1,5 Гігаватт.

Арифметика на перший погляд здається нормальною. Одна лампочка розжарювання "їсть" 75 ватт, а світлодіодна, яка світить так само, — максимум 9 ватт. "LED- лампи економніші, порівняно зі звичайними лампами розжарювання, у 6-10 разів, це вже побачили у своїх рахунках на електроенергію ті, хто замінив лампи, чи безкоштовно, чи за гроші — купив світлодіоди у магазині. Адже насправді багато українців не чекали, коли почнеться безкоштовний обмін ламп, а почали змінювати ї власним коштом вже давно. Та й багато сучасних світильників уже зроблені спеціально під LED-и", — зазначає виконавчий директор заводу "Світлотехніка" Олекій Цибанов. Як масштабна роздача вплинула на реальне споживання? "Бізнес-Телеграф" запитав ДТЕК та "Укренерго", проте відповіді не дочекався.

Для незаможних українців така заміна була проблемою. Ще до великої війни ексголова "Укренерго" Всеволод Ковальчук казав, що в Україні налічується близько 6 млн домогосподарств, які мають найнижчий рівень доходів, і заміна ламп на енергоощадні не є для них пріоритетом. Між тим, за його підрахунками, навіть заміна по одній лампочці у цих домогосподарствах дозволила б зекономити 500 мегаватт у пікові години навантажень на енергосистему. Наприклад, 7-ватні лампи у такій кількості коштували б 186 млн гривень, тоді як "Енергоатом", який ще в 2021 році брав аварійну допомогу, заплатив за ці ж 500 мВт за місяць 460 млн гривень.

Тобто, ідея економії на заміні ламп в Україні обговорювалася вже давно. І тоді вже лунали пропозиції забезпечити безкоштовними енергоощадними лампами тих, хто платити за них не може. Але до реалізації дійшло лише після ударів по енергетиці. І, відповідно, загострення дефіциту. Та лише після повномасштабного вторгнення та ударів ворога по українській енергосистемі (що значно поглибило проблему дефіциту едектороенергіі), їх почали реалізувати.

"Економія значна. І для людей, і для держави. Якщо говорити про споживачів, то вони можуть заощадити на електроенергії по 10-20 гривень щомісяця. Це, звісно, не так багато. А от країна економіть до гігаватта електроенергії, та це в теорії. Адже українці вмикають не лише лампи. Є ще й багато іншої техніки, яка "їсть" електроенергії значно більше за лампочки. Наприклад, якби була програма заміни пральних машин на більш енергоощадні, ефект став би більш помітний. Тобто, лампи — це базова економія, яку невеликим коштом або й безкоштовно може запровадити у себе вдома кожен. Перехід на енергоощадну побутову техніку, скажімо, холодильник рівня енергоспоживання не "С" чи "В", а "А" — то вже інший етап", — каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Зрозуміло, що держава навряд чи мінятиме старі пралки чи холодильники на нові енергоощадні. Заміну техніки мають профінансувати вже самі українці. І врешті-решт це станеться, особливо, якщо будуть рости тарифи на електроенергію. Наприклад, до підвищення тарифу для населення з 1 червня цього року з 1,68 гривень до 2,64 гривень за кіловатт, багато власників приватних будинків опалювали житло електрокотлами, бо так виходило дешевше, ніж газовими. А до початку цього опалювального сезону чимало домогосподарств установили газові котли, навіть попри те, що довелося купувати обладнання за 10-15 000 гривень. Електрокотел тягне буде багато — до 3 тисяч кВт на місяць. Тож така спонтанна заміна опалення на газ уже дала значну економію.

"Важливо ще й як люди споживають електроенергію. Можна добу не виключати 10 енергоощадних ламп і витратити електрики більше, ніж розумно користуючись лампами розжарювання", — каже Попенко.

Купують "не ті" лампи

Як мільйони безкоштовних ламп, що йдуть на обмін, вплинули на ринок LED-ламп? В компанії "Біом" (імпортер ламп) кажуть, що особливого впливу поки що не відчули. "Продажі не зменшилися, люди як купували, так і купують", — зазначили в компанії.

Це підтверджує й Олексій Цибанов. "Напевне, такая тенденція пояснюється тим, що безкоштовні лампи н обмін беруть, в основному, соціально незахищені громадяни. Якби не було цього обміну, вони б все рівно не купували енергоощадні лампи. Тож цих споживачів у нас і раніше не було, і зараз немає", — каже Цибанов. За його словами, 50 млн безкоштовних ламп — порівняно невелика кількість у масштабах ринку. "Це фактично один контейнер, для ринку це — капля в морі", — зазначив Цибанов.

Але ця крапля помітна. Директорка направлення "Електротехніка" ТОВ "Епіцентр К" Ангеліна Бурлакова розказала "Бізнес-Телеграфу", що певну кількість покупців через безплатні заміни ламп вони все ж втратили. За її оцінками, мова йде приблизно про 10% потенційних покупців, що "не дійшли" до магазину, бо отримали лампи безкоштовно. Але мова йде про зменшення попиту лише в одному сегменті ламп.

Бо насправді під обмін потрапляють далеко не всі лампи. "Під обмін ідуть лише лампи з типом цоколя E27 (звичайний) та Е14 (так звані "міньйони"). У мережі торговельних центрів "Епіцентр" їх частка в загальному продажі ламп цього року становить до 30%. Але, скажімо, у 2015 року частка таких ламп була набагато більшою — до 80%. Що відбувається?

Нові моделі світильників, люстр, бра та інших освітлювальних приладів розробляються під інші типи цоколів або виготовляють вже з інтегрованими світлодіодами (лампочка не потрібна). Крім того, самі лампи стали якіснішими, на них дають гарантію від 1 до 5 років, тому заміни відбувається рідше. Цього року набирають популярності світильники під лампочку GX53, які з’явилася на ринку України наприкінці 2021 року. Також у топі продажів лампи з цоколем GU5,3 та GU10. "Багато українців зараз дійсно купує джерела освітлення з метою заміни на нові, більш енергоефективні", — розказала "Бізнес-Телеграфу" Бурлакова.

Набагато більше компнії втрачають через війну та конкуренцію, а не через роздачу безкоштовних ламп, Завод Цибанова, наприклад, завантажений лише на. На 40-50%. "Дуже висока конкуренція з китайською продукцією. З сегменту побутових ламп наших виробників значною мірою вже витіснили, тож багато хто концентрується на сегменті промислових на вуличних ламп. Там китайська продукція не проходить ха нашими технічними стандартами. Є й такі, хто переносить виробництво в Китай, бо так значно дешевше", — розповідає Цибанов.

В "Біомі" кажуть, що зараз логістика китайських ламп значно подовшала й здорожчаала. Товар іде морем до балтійських портів, а далі, як і переважна більшість імпорту — фурами.

Бурлакова додає, що логістика стала однією з причин здорожчання LED-ламп, які додали в ціні 30%, порівняно з 2021 роком. "Хоча китайські виробники, навпаки, знижують ціни на продукцію завдяки переходу на повну автоматизацію, та в нас вартість ламп росте. На ціноутворення значно впливає логістика. Збільшилось плече доставки, логістика постійно дорожчає, виникає безліч труднощів з доставкою товару з Піднебесної, що в результаті відображається на цінниках", — каже Бурлакова.

До повномасштабної війни, у 2021 році, LED- лампа на 7 ватт коштувала в середньому 30 гривень. Зараз у продажу можна найти навіть дешевше, від 27-29 гривень. Але є й по 40-50 і навіть 75 гривень. Все залежить від якості й продавця. "Ми з 2021 року не переглядали ціни на свою продукцію", — кажуть у "Біомі".

Мільони на утилізацію

Постає ще одне питання — утилізація старих ламп розжарювання, які стають непотребом після безкоштовного обміну на LED-лампи. "Утилізація старих ламп здійснюватиметься відповідно до правил та міжнародних норм", — зазначав керівник "Укрпошти" Ігор Смілянський, презентуючи програму обміну ламп.

За словами міністра довкілля Руслана Стрільця, уряд запровадив програму, що дозволить утилізувати всі лампи розжарювання, аа не викидати їх на смітник. Утилізацією опікується місцева влада, що заключає відповідні договори зі спеціалізованими підприємствами, а оплачується все за рахунок екологічного податку. За даними Стрільця, утилізація однієї лампи розжарювання коштує від 0,5 до 1,5 гривні. Тобто, обмін 50 млн енергоощадних ламп — це 25 — 75 млн гривень на утилізацію старих ламп.

У компанії "Вторм", що збирає лампи на утилізацію, кажуть, що договори про утилізацію за законодавством повинні укладати також виробничі компанії, супермаркети, медзаклади, складські комплекси та ін. У "Втормі" кажуть, що лампи розжарювання — найменш небезпечні для оточуючого середовища серед джерел освітлення. Бо, наприклад, у люмінесцентних лампах є важкі метали, в деяких світлодіодах — свинець. Втім, лампи розжарювання теж треба переробляти. А сертифікованих переробних підприємств в Україні не так багато.

"На жаль, немає також загальної державної програми, що дозволяла б масово збирати у людей старі лампи та утилізувати їх. Тому багато ламп просто потрапляють на смітник", — додав Попенко зі Спілки споживачів комунальних послуг.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Інсайдер розкриває деталі про перший складний iPhone та його дисплеї
InternetUA
2025-02-23T11:31:31Z
iPhone 17 стане ще дорожчим: ось перші розрахунки вартості
InternetUA
2025-02-23T11:01:34Z
Ілон Маск заявив, що Starlink залишиться доступним для України
360ua.news
2025-02-23T11:00:50Z
Демографічна катастрофа: виявлено причину вимирання неандертальців і коли вона виникла
Фокус
2025-02-23T11:00:24Z
Тест ШІ-чатботів: Gemini ненавидить комах, Grok – добре жартує, а ChatGPT не вміє рахувати
ITC
2025-02-23T10:07:25Z
Якою була б наша планета, якби динозаври вижили: відповідь учених може здивувати
Фокус
2025-02-23T10:06:37Z
iPhone 17 Pro здивує новим дизайном: з’явилися фото
InternetUA
2025-02-23T10:01:42Z
Тенденції карткового шахрайства: які є нові техніки обману
24tv
2025-02-23T09:33:24Z
Учені створили найлегший і найміцніший матеріал: де його можна застосувати
Фокус
2025-02-23T09:06:08Z
Науковці пояснили, чому потрібно частіше дзвонити друзям
24tv
2025-02-23T11:24:54Z
Омолоджуючі стрижки для жінок після 55 років: вони підійдуть всім
24tv
2025-02-23T11:24:00Z
Цей рецепт підірве ваші смакові рецепти: як приготувати хрумку картоплю із соусом
24tv
2025-02-23T11:21:30Z
Найщиріші слова для іменинників: привітання з днем народження у картинках, прозі й віршах
24tv
2025-02-23T11:21:26Z
Найсмачніші хрусткі деруни: як правильно приготувати картопляні оладки
24tv
2025-02-23T10:48:03Z
Китайський гороскоп на завтра 24 лютого: Кроликам - конфлікт, Козлам - помста
GlavRed
2025-02-23T10:27:23Z
Як відкрити дверцята пральної машинки, якщо їх заклинило після прання: найлегші способи
TSN
2025-02-23T10:06:57Z
Інгредієнти звичайні, результат – феноменальний: новий салат з крабовими паличками
24tv
2025-02-23T09:21:37Z
Кабачки збиратимете відрами: що посадити поруч, щоб овочі гарно родили
TSN
2025-02-23T09:06:53Z
На Херсонщині російський БпЛА влетів у вікно будинку, поранена жінка
УкраинФорм
2025-02-23T11:15:38Z
На ЧАЕС нових осередків тління не виявили, радіаційний фон у нормі - ДСНС
УкраинФорм
2025-02-23T10:39:27Z
Рятувальники досі перебувають на Чорнобильській АЕС: чи є загроза для населення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T10:21:23Z
Хмельницьку область атакували "Шахеди": в ОВА розповіли про наслідки
ZN UA
2025-02-23T10:16:37Z
«Діяв з антисемітських мотивів»: поліція повідомила деталі нападу на туриста в центрі Берліна
УкраинФорм
2025-02-23T10:15:57Z
Ворог вдарив по Сумщині балістичною ракетою
УкраинФорм
2025-02-23T09:49:23Z
Троє постраждалих і руйнування: рятувальники показали наслідки ворожої атаки на Одещину
24tv
2025-02-23T09:48:25Z
Атака ворожих дронів на Київ та Запоріжжя
360ua.news
2025-02-23T09:39:36Z
У Києві сталася моторошна ДТП: трамвай на смерть збив чоловіка
TSN
2025-02-23T09:36:41Z
Консейсан — після поразки від Торіно: Я приношу вибачення вболівальникам, які були присутні на останніх матчах
Football.ua
2025-02-23T11:37:21Z
Костюк та Калініна можуть зустрітися у другому колі турніру у Мериді
УкраинФорм
2025-02-23T11:36:02Z
Став претендентом на пояс Усика: непереможний німець піднявся з нокдауну і нокаутував Чжилея
TSN
2025-02-23T11:33:35Z
Ван Персі — новий головний тренер Феєнорда
Football.ua
2025-02-23T11:21:30Z
Хабі Алонсо встановив тренерській рекорд в Бундеслізі
Football.ua
2025-02-23T11:06:39Z
Фристайліст Ян Гаврюк встановив особистий рекорд на Кубку світу
УкраинФорм
2025-02-23T11:06:33Z
Знищив китайського гіганта: непереможений німець хоче битись з Усиком за титул чемпіона світу
24tv
2025-02-23T11:03:53Z
Ашур: Усі очікували на щось неймовірне, але це футбол
Football.ua
2025-02-23T10:33:07Z
Конкурент Луніна в Реалі може повернутися до збірної Бельгії перед матчем з Україною
24tv
2025-02-23T10:27:55Z
Російські ракети пошкодили храм у Кривому Розі: з’явились фото та відео
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T11:24:15Z
Кошти компенсують: Львівська ОВА поверне виплати родинам загиблих героїв
24tv
2025-02-23T11:24:07Z
Перші в Україні: у Харкові оповіщення про повітряні тривоги відбувається за новою системою
24tv
2025-02-23T11:18:45Z
Просування ворога на Новопавлівському напрямку, уточнена ситуація в Улаклах: мапа DeepState
24tv
2025-02-23T10:39:48Z
Графіки відключення світла в Одесі на тиждень з 24 лютого по 2 березня: до чого готуватися у ці дні
Политека
2025-02-23T10:33:34Z
Розвідники майстерно підірвали укріплення та позиції росіян на Півдні України: відео
24tv
2025-02-23T10:27:40Z
Окупанти у дитсадках на Херсонщині впроваджують мілітаризацію освіти - рух опору
УкраинФорм
2025-02-23T10:21:02Z
Будинок з ірисами в Києві: що відомо про історичну пам'ятку та чому її так назвали
24tv
2025-02-23T10:18:14Z
Елітні будинки, дорогі авто та та "тещини" мільйони: що приховувало керівництво Київської підземки
Знай
2025-02-23T10:12:56Z
Мама трьох дітей Катя Осадча зізналася, чи буде четверта
GlavRed
2025-02-23T11:27:49Z
Міка Ньютон приголомшила українськомовною версією свого хіта "В плену" 20-річної давнини
TSN
2025-02-23T11:06:43Z
Акторка Тамара Яценко розповіла, як її у 20 років домагався директор театру
Комсомольская правда
2025-02-23T11:06:04Z
Цікаве планування кухні від Селени Гомес: дизайнери оцінили підхід акторки
24tv
2025-02-23T10:27:20Z
MELOVIN чесно відповів, чи досі крутить роман зі SWOIIA: "Це важко"
TSN
2025-02-23T10:06:15Z
Переможці Берлінале-2025: хто отримав головні нагороди престижної премії
24tv
2025-02-23T09:36:25Z
Тамара Яценко зізналася, чому з обранцем не має дітей після 25 років стосунків
TSN
2025-02-23T09:18:35Z
Карл Кокран з KISS помер внаслідок аварії, яку спричинила його мати
360ua.news
2025-02-23T09:18:16Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T09:13:42Z
Міноборони попередило про тимчасові технічні труднощі в Резерв+
24tv
2025-02-23T11:36:13Z
Виплати на дітей у 2025 році: хто зможе отримати більше 100 тисяч гривень
Политека
2025-02-23T11:33:18Z
Що означає дорожній знак "риба переходить дорогу"
ТСН
2025-02-23T11:21:08Z
"Кадровий голод" в Україні: в Центрі зайнятості розказали, в яких галузях найбільший дефіцит працівників
ZN UA
2025-02-23T11:04:53Z
ППО відпрацювала блискуче: в КМВА підбили підсумки нічного удару по Києву
24tv
2025-02-23T11:03:27Z
Мобілізація в Україні: юристи пояснили, за яких умов батько дитини з інвалідністю отримає відстрочку
Политека
2025-02-23T11:00:53Z
«Війна навчила: я можу пожертвувати матеріалом, якщо він зламає чиєсь життя». Як 11 років війни змінили журналістику
Детектор М
2025-02-23T11:00:42Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T10:57:52Z
Окупанта з гниючою ногою після скарг відправили на "СВО": у госпіталі його заразили гепатитом
24tv
2025-02-23T10:48:16Z
І лікують, і смакують: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-02-23T10:18:35Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:04:20Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Майже 15% за два місяці: ціна на популярний продукт в Україні різко "злетить"
GlavRed
2025-02-23T11:27:00Z
Яка буде пенсія при зарплаті 8000 гривень
24tv
2025-02-23T11:24:45Z
Яка найбільша купюра в Польщі та що про неї відомо
24tv
2025-02-23T11:15:06Z
Курс євро на наступний тиждень: на яку ціну очікувати
24tv
2025-02-23T10:48:21Z
Які бувають способи переукладення договору оренди землі
24tv
2025-02-23T10:03:20Z
Борг за комуналку в Україні: як можуть покарати
Политека
2025-02-23T10:00:46Z
Кусто Агро провела перше підживлення озимих
AgroPortal
2025-02-23T10:00:09Z
Які сфери бізнесу будуть актуальними в Україні у 2025 році
24tv
2025-02-23T09:51:19Z
Шахрайство в Ощадбанку: клієнти масово скаржаться на проблеми
Политека
2025-02-23T09:31:13Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
РФ уповільнює наступ, але зміцнює позиції за допомогою Трампа - The Telegraph
GlavRed
2025-02-23T11:33:50Z
Маск у день виборів в Німеччині розширив свою підтримку ультраправих
Европейская правда
2025-02-23T11:31:04Z
Джастін Трюдо відкинув ідею Трампа про приєднання Канади до США
360ua.news
2025-02-23T11:30:17Z
Польська євродепутатка: Польща мала би отримати від України "гарантію повернення" допомоги
Европейская правда
2025-02-23T11:30:04Z
Плани Трампа щодо завершення війни в Україні: у Китаї зробили заяву
GlavRed
2025-02-23T11:27:24Z
Росіяни скасували на окупованих територіях майже всі заходи на 23 лютого - не можуть забезпечити явку
УкраинФорм
2025-02-23T11:24:32Z
Чеський журнал Reflex випустив обкладинку, присвячену третій річниці повномасштабного вторгнення в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T11:15:31Z
Зеленський відреагував на наймасштабнішу атаку БпЛА по Україні і показав відео наслідків
24tv
2025-02-23T11:15:07Z
Глава МЗС Чехії закликає світ не забувати, що саме Росія розв’язала війну проти України
УкраинФорм
2025-02-23T11:12:09Z