MY.UAНовини
Хотіти не шкідливо. Чи є в Росії шанси захопити Харків
Хотіти не шкідливо. Чи є в Росії шанси захопити Харків

Хотіти не шкідливо. Чи є в Росії шанси захопити Харків

Військовий та політичний аналітик про подальші перспективи Харкова в умовах війни з Росією

Харків.

Більд розповів, що до 2026 року РФ спробує захопити Харків (а також Дніпро та Запоріжжя).

Так ось. Бо якийсь час узагальнював низку спостережень.

1.Росія точно хоче захопити Харків і будуватиме такі плани. Це не секрет від слова зовсім. Бо гіпотетичне захоплення Харкова можна подати як тотальну перемогу у війні. Виправдає всі втрати та негаразди розселення. Для України драматичніше з погляду наслідків лише а) захоплення Одеси з відсіканням від моря та б) захоплення Києва.

Але хотіти – не шкідливо.

2. За умови, що місто організовано оборонятиметься, захопити Харків тими силами, які здатна накопичити РФ, неможливо. Завдати шкоди – так, а захопити – ні.

Єдиний шанс для росіян підірвати волю до опору, паралізувати оборону зсередини. Саме завдання підриву оборони зсередини росіяни превентивно вирішуватимуть, виношуючи плани військової операції.

Оприлюднення "планів" – це один з елементів конструювання самоздійснюваного пророцтва. "Планів" із захопленням Харкова орками ми побачимо не один. Ті, хто їх публікуватиме, не обов’язково агенти РФ. Їх можуть використовувати як переносників інфекції.

3. Настрої у місті не є секретом. Є кілька очевидних груп, про які в РФ чудово обізнані.

Перша – це "ждуни". Ідейні лоялісти РФ. Їх порівняно небагато. Витрачати на їхнє "підгортання" додаткові зусилля немає сенсу, вони і так ментально на боці ворога. Поки що живуть у пасивно-сплячому режимі. Частина тихо шкодить, де дотягується. Їм цілком вистачає сигналу, що Росія зосереджується.

Тут все ясно – це галявина для СБУ.

Друга – люди з настроєм "треба щось вирішувати". Їхня кількість зростає. Загалом лояльна Україні група, але її основний запит – безпека та можливість "нормально жити".

Саме ця група буде опорною для культивування запиту на переговори. Технічно росіян цілком влаштує позиція: "ворог – у Москві, але винуватці продовження війни – у Києві, бо не хочуть переговорів". Тезу з переговорами розкручуватимуть і через західні голоси.

Третя – люди, що становлять кістяк оборони, які за жодних умов не приймуть РФ. Обвалення та видавлювання з міста цієї групи буде однією з головних цілей росіян.

Завдання максимум для Москви: стравити другу та третю групу, щоб охочі "нормально жити" звинувачували у негараздах війни не Росію, а тих, хто дає відсіч окупантам.

4. Для роботи з цими аудиторіями росіяни використовують реальні проблеми та спираються на реальні мотиви.

Сигнал "війна буде довгою" і "Росія має план на роки вперед" разом з періодичними обстрілами підстьобує вимогу "якогось рішення". Рефрен "війна буде довгою" в Ужгороді та Харкові відчувається зовсім по-різному. Росіяни докручують цю тезу. Режим "спочатку приліт – потім тривога", що днями частково відчули у Києві (частково – тому що Харків ближчий до кордону та зовсім інша якість ППО), не робить людей симпатиками РФ, але формує настрої.

"Школа в метро", що стала одним із символів стійкості і викликає розчулення у партнерів, у самому Харкові частиною городян сприймається інакше: у труні ми бачили, щоб наші діти навчалися в метро та підвалах, нехай так повчаться діти тих, які розчулюються. І тих, хто йде на різдвяні канікули, не затвердивши пакету допомоги. Це емоції, але вони є.

Що запропонувати цим людям? Є речі, які непогано резонують.

По-перше, адекватно сприймається аргумент, що зараз ні про що хороше домовитися не можна, тільки про погане і без будь-яких гарантій. Чому стане не краще, а гірше. Теза, яку треба терпіти до розвалу Росії, не працює. А ось думка "терпіти, щоб вийти в сильнішу переговорну позицію та домовлятися про хороше" – цілком. Однак потрібні дії на підкріплення.

Наочним доказом руху до кращої переговорної позиції буде 1) посилення ППО; 2) здатність завдавати ударів по території РФ. Ніщо так не бадьорить людей, як бавовни у тварин, що обстрілюють Харків.

Конструкція "переговори – можливо, але у сильній позиції, і ось як ми до неї йдемо" не дозволить росіянам підім’яти цю групу повністю.

5. У мене досить специфічне коло спілкування у Харкові, практично всі або воюють, або забезпечують фронт. Тому дуже наочно видно ознаки теми, яку варто проговорити.

На цю групу росіяни закидають мислевірус "А за що ми воюємо"? Що буде після перемоги/у разі заморожування?

За два роки Великої війни (а хтось на війні 10 років) є і втома, і виснаження. Однак мотивація не пустити росіян у свій будинок і пам’ять загиблих тримає в тонусі. Залізти в голову та придушити волю цих людей у категоріях сьогодення вкрай складно.

Тому росіяни починають працювати з образом майбутнього. Щоб створити відчуття безглуздості опору.

Сигнал дуже простий – "у Харкова в умовах ворожнечі з Росією немає майбутнього".

Оскільки і у разі продовження гарячої фази війни, і у разі ворожого заморожування місто приречене на деградацію. Різниця лише в тому, з якою швидкістю.

Логіка та фактаж, на які нанизується ця теза, схематично виглядає так.

З 1991 року Харків пройшов через кілька потрясінь.

У СРСР місто було важливим імперським науково-технічним та промисловим центром. Все, що обслуговувало масштаб імперії (особливо – ВПК), у мить стало непотрібним. Місто втратило 200 тис. населення (дуже продуктивного) і пройшло через болісну адаптацію. Замість наукомістких виробництв з’явився ринок "Барабашово".

До середини 2000-х місто оклемалося, знайшло нову місію, яка значною мірою була зав’язана на контакти з Росією.

У 2014 році частина цих зв’язків обірвалася, частина заслабла. З найбільшого логістичного хаба Харків все більше перетворювався на глухий кут.

Обвалу не сталося через надходження великої маси населення з Донецької та Луганської області. Це була ін’єкція, яка допомогла пройти через шок. Плюс бив рекорди аеропорт, що забезпечувало достатній комфорт та мобільність для контингенту з високими доходами.

2022 року ситуація різко погіршилася. Є тенденції на поверхні.

По-перше, підвівся і вийшов ІТ-бізнес. Багато хто – безповоротно. Ті, хто поки що залишився, готуються. А це найважливіша для міста частина спільноти.

По-друге, під загрозою сектор освіти. Поки що є інерція, але й студенти (особливо іноземні), і викладачі неминуче шукатимуть альтернативу. Це ще одна ключова група.

По-третє, багато бізнесів, де потрібно щось розвивати або просто з тривалим циклом, завмерли або пішли/відходять. Їдуть люди затребуваних професій, наприклад лікарі.

Тимчасове штучне підживлення у вигляді ПДФО військових спотворювало картину, буде ще складніше.

Загалом значна частина найбільш продуктивного населення, яка формувала міське середовище, покинула місто. Або перебуває на стадії прийняття того, що доведеться виїхати. Не сьогодні, то завтра. Не завтра, то післязавтра.

Потреби оборони забезпечать приплив у місто нового населення – військових. Однак їх не вистачить для компенсації відтоку. Плюс військові створюють інше середовище.

Ворушиться якась оборонка. Але, скоріше, не виробництво, а ремонт тощо.

Навіть якщо війна "заморозиться" завтра, Харків залишиться глухим кутом на кордоні з Мордором, що нависає. У результаті вийде зовсім не те місто, в якому багато харків’ян звикли жити і яке було магнітом для кількох регіонів.

Харків у нинішньому вигляді перестане існувати. Середовище зміниться. Він поступово перетвориться на аналог Сум (теж знаходяться за 40 км від кордону з РФ). Гарне місто – але інше.

Росіяни підкидають думку: ну, скажімо, ви хоробро обороняєтеся, і завтра війна стане на паузу. А далі що? А чи житимете ви в такому місті зі своїми дітьми? А якщо не будете, то навіщо впиратися?

Пряник інтеграції до ЄС і НАТО поки/не переконливий. Точніше: багато хто вибиратиме особисту інтеграцію, а не боротиметься за ефемерну інтеграцію разом із містом, у якого сумна перспектива.

Доти, доки не позначено іншу перспективу.

6. Поки відбивалися підручними засобами, всю цю рефлексію про майбутнє треба було тримати при собі, щоби не розмивати фокус. Нині вже треба давати людям якісь підказки. Бо росіяни активно вийшли на цю галявину.

Щоб зберегти та забезпечити розвиток півторамільйонного міста, потрібна велика ідея.

Я шукав би ідею в правдивій і зрозумілій галузі – зв’язків Харкова з Росією.

Харків має перетворитися на один із головних центрів роботи з російською загрозою для ЄС та НАТО, на один із центрів модерування того, що відбувається на російському просторі.

У Харкові для цього є базовий інтелектуальний капітал, який можна наростити, та незаперечна перевага – відсутність мовного бар’єру.

У Харкові має бути розгорнутий міжнародний трибунал для переслідування російських злочинців.

У Харкові має бути побудований інструмент фільтрації, який росіянин є добрим, а який – ні.

У Харкові має заземлитися вся міжнародна інфраструктура щодо обслуговування санкцій проти Росії, конфіскації активів тощо.

У Харкові потрібно розгортати think tank’и з аналізу Росії, які обслуговуватимуть західні столиці. Натомість шлаку, який наплодили зараз із різного роду совєтологів та кремленологів.

Як переговорної опції існує теза про демілітаризовану зону на 100-200 км вглиб РФ/РБ. Харків спочатку має бути спозиційований як центр моніторингу/управління цієї зони, якщо її буде створено.

Одне з прикладних питань для будь-якого діалогу щодо гарантій – створення умов для реанімації аеропорту. Щоб відкрити місто для іноземців. Плюс доба логістики в один бік – це вирок.

Подібних ідей можна накидати ще, скомпонувати їх і вибудувати якусь логіку, таймлайн, "якщо – то" і т.д. Головне, щоб ці ідеї допомогли зафіксувати потрібний масштаб.

Які ризики?

У Кремлі не кричать ура і можуть посилити тиск.

Фішка у тому, що вони у будь-якому випадку посилять тиск.

Різниця: чи встигне Харків з’явитися на карті інтересів ЄС/НАТО, чи ні. Це визначить масштаб ресурсу, який можна буде залучити для захисту та відновлення.

Якщо не думати в цьому напрямі, то багато що все одно буде реалізовано. Бо запит на роботу із російським простором є. Але буде реалізовано, умовно, у Львові. Бо у Львові приємно.

Буде добрий світ і шанс на нормалізацію з РФ через час – Харків займе нішу хаба контактів.

Чи буде поганий мир і мавпи з ядерною бомбою в 40 км? Сеул так теж живе. Але він включений до системи інтересів та гарантій. (Щоб ви розуміли – досі існує спеціальне командування ООН, створене у 1950 р. для захисту Республіки Корея від агресивного комуністичного режиму).

Загалом час продумати нові прохання до Санта Клауса і підтягнути на правильний бік Діда Мороза. Почати зі Снігуроньки.

Думки, висловлені в рубриці блоги, належать автору.
Редакція не несе відповідальності за їх зміст.

Теги за темою
войнаХарьков
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В скале нашли перевернутую вниз головой женщину: что она рассказывает
Фокус
2024-10-27T10:00:03Z
Карма в действии: владелец Z-издания впал в кому после ДТП
Апостроф
2024-10-27T09:21:10Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
NASA отреагировало на общение Маска и Путина
Корреспондент
2024-10-27T11:00:09Z
Выборы в Грузии: известны данные подсчета голосов с 97% избирательных участков
UAToday
2024-10-27T10:51:43Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
YAKTAK ответил на слухи, действительно ли влиятельные родители помогли ему построить музыкальную карьеру
Фокус
2024-10-27T11:15:13Z
Актер Богданович рассказал о ссоре в Киеве с известным россиянином: "Пасть открываешь на украинцев?"
TSN
2024-10-27T09:21:57Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Генштаб: по состоянию на 27 октября общие потери вражеской армии в личном составе составили 689 040 солдат
UAToday
2024-10-27T10:51:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 27 октября в Украине
UAToday
2024-10-27T10:51:54Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
Доцент кафедры сварочного производства КПИ Евгения Чвертко: «Стереотипы — это очень прикольная штука. Мы сами их продуцируем, а потом за них держимся»
ZN UA
2024-10-27T11:04:39Z
"Тысяча Зеленского": правительство ограничило время, когда можно потратить деньги. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-27T11:03:33Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Мужчины нашли законный способ уехать за границу: возвращаются не все
Comments UA
2024-10-15T15:37:09Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Законопроект о накопительной пенсии предусматривает изменение размера ЕСВ: сколько реально заберут с каждой зарплаты
UAToday
2024-10-27T10:51:48Z
7 грн за киловатт и не только свет: какие еще тарифы вырастут в 2025 году
Апостроф
2024-10-27T10:30:38Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Антибиотики перестают работать, учёные бьют тревогу из-за крупнейшей медицинской угрозы
UAToday
2024-10-27T10:51:07Z
Биолог объяснил, почему мы "залипаем" в соцсетях во время стресса
ZN UA
2024-10-27T09:40:53Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Чемпион UFC, болеющий за Реал, отреагировал на разгром от Барселоны
Корреспондент
2024-10-27T11:03:19Z
Украинские спасатели установили четыре мировых рекорда на чемпионате мира в США
Комсомольская правда
2024-10-27T10:14:41Z
"Барселона" прервала серию "Реала" без поражений и не позволила повторить свой рекорд
ZN UA
2024-10-27T09:31:58Z
Бразильский футболист получил российское гражданство: планирует играть за сборную России
Comments UA
2024-10-27T08:57:20Z
Украинскую спортсменку признали лучшей легкоатлеткой Европы: о ком речь
Comments UA
2024-10-27T07:15:56Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Память можно улучшить: почему человек забывает важные вещи
Знай
2024-10-27T08:51:44Z
Инопланетной жизни для существования не обязательно нужна планета: как это может быть
Фокус
2024-10-27T08:51:19Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
20 лучших парфюмов 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-10-27T11:01:34Z
Тест: выберите цитату из романа «Идиот», а мы назовем истинную причину вашей грусти
Marie Claire
2024-10-27T09:00:32Z
Рецепт голубцов из лука от победительницы "Мастер Шеф": вкуснее обычных
Политека
2024-10-27T08:01:39Z
Родственник моркови или картофеля? Батат бережет здоровье глаз и является "топливом" для организма
Комсомольская правда
2024-10-27T07:02:20Z
Домашний куриный рулет: просто, вкусно и без консервантов
Политека
2024-10-27T06:30:20Z
Как приготовить идеальный шоколадный брауни: секреты и пошаговый рецепт
Comments UA
2024-10-27T05:45:53Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Настоящий эксклюзив: в Киеве засветились раритетные заряженные BMW
Фокус
2024-10-27T09:45:07Z
Заброшенные раритеты: в заброшенном доме обнаружили редкие американские спорткары
Фокус
2024-10-26T15:42:35Z
Гибрид универсала и купе: дебютировал необычный 1000-сильный Mercedes Brabus
Фокус
2024-10-26T09:51:05Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z