MY.UAНовини
Середовище для роботи організацій громадянського суспільства «непогане», але досі гірше, ніж до вторгнення Росії, — дослідження «Барометр ОГС — 2023»
Середовище для роботи організацій громадянського суспільства «непогане», але досі гірше, ніж до вторгнення Росії, — дослідження «Барометр ОГС — 2023»

Середовище для роботи організацій громадянського суспільства «непогане», але досі гірше, ніж до вторгнення Росії, — дослідження «Барометр ОГС — 2023»

Серед позитивних зрушень для громадського сектору — практика реєстрації організацій, повернення конкурсів державного фінансування та втілення Нацстратегії, прогрес із низкою дотичних законопроєктів. Із негативу — обмеження базових свобод і участі в розробці рішень на місцях, проблеми з банківським обслуговуванням, спірний законопроєкт про лобізм, продовження «Єдиного марафону новин», кібератаки тощо.

Попередні результати дослідження «Барометр ОГС» за 2023 рік представила виконавча директорка Українського незалежного центру політичних досліджень Валерія Скворцова під час відповідної презентації 14 грудня.

Валерія Скворцова, виконавча директорка УНЦПД

Середовище, у якому працювали українські організації громадянського суспільства (ОГС) у 2023 році дослідники оцінили на «4,7» із «7», як і в 2022 році. За словами Валерії Скворцової, це «непоганий результат», але він суттєво погіршився після повномасштабного вторгнення Росії через суттєве обмеження свобод. Для порівняння, у 2021 році оцінка України була «5,3».

Оцінки за індикаторами майже аналогічні зі звітом 2022 року:

  • Свобода об’єднання — 5,6;
  • Рівне ставлення — 5,3;
  • Доступ до фінансування — 4,7;
  • Свобода мирних зібрань — 4,7;
  • Право на участь у процесі вироблення та ухвалення рішень — 4,7;
  • Свобода вираження поглядів — 4,9;
  • Право на приватність — 4,1;
  • Обов’язок держави захищати — 3,8;
  • Державна допомога — 4,4 (у 2022-му — 4,3);
  • Співпраця між державою та ОГС — 5,2 (у 2022-му — 5,3);
  • Цифрові права — 4,8.

Державна допомога — один із двох індикаторів дослідження, показник яких виріс і в правовому полі, і на практиці. Валерія Скворцова відзначила, що у 2023 році молодіжні, ветеранські та організації людей з інвалідністю знову змогли взяти участь у конкурсах державного фінансування, а також мали місце ініціативи з покращення податкових умов, ухвалені правки з розширення роботи волонтерів і їх підтримки державою. Натомість неоднозначну реакцію в спільноті викликали нові правила ввезення гуманітарної допомоги.

Також виріс порівняно з 2022 роком збільшився показник співпраці між державою та ОГС, зокрема бо уряд повернувся до втілення плану заходів Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства, пояснила Валерія Скворцова. Також, за її словами, ОГС залучають у процеси відновлення України.

  • Читайте також: Україна покращила показник сталості організацій громадянського суспільства

Пріоритетними для 2023 року для сектора назвали вдосконалення законодавства щодо реєстрації та роботи ОГС, цифровізація послуг і середовища для взаємодії з владою, податкові пільги, запобігання законодавчим обмеженням для ОГС, виконання плану Національної стратегії розвитку громадянського суспільства, розвиток фандрейзингу, сприяння євроінтеграції тощо.

Валерія Скворцова презентує результати дослідження «Барометр ОГС»

Серед рекомендацій дослідників:

  1. Ухвалити законопроєкт №8084 щодо унормування діяльності і реєстрації ГО, уникати ініціатив, покликаних обмежити роботу ОГС, налагодити механізми взаємодії ОГС і влади з урахуванням безпекових заходів.
  2. Впровадити реєстрації ОГС через «Дію», надання рівних можливостей із бізнесом для публічних закупівель, запровадження програми підтримки для релокованих ОГС.
  3. Ухвалення закону про свободу мирних зібрань із попередньою консультацією з ОГС, скасувати можливість місцевої влади обмежувати свободу мирних зібрань.
  4. Ухвалити закон про публічні консультації.  
  5. Провести розслідування атак на журналістів і громадських активістів і в контексті воєнних злочинів РФ, і національному, гарантування доступу до публічної інформації, координація зусиль із подолання дезінформації, зокрема в соцмережах;
  6. Запобігти ухваленню законів, які розширюють право втручатися правоохоронних органів в особисте життя людей і використовують додаткові звинувачення ОГС із закордонним фінансуванням.
  7. Надати можливість державі покривати адміністративні витрати проєктів ОГС, розширити кількість ОГС, які отримують державну допомогу, чітко визначити та розвивати соціальне підприємництво, далі розвивати законодавчу базу для роботи волонтерів.

Мета проєкту — регулярний і системний моніторинг середовища, у якому працюють організації громадянського суспільства (ОГС) Східного партнерства. 

Згідно з методологією, зміни в громадському секторі оцінюють за 11 показниками (індикаторами) та на основі 30 стандартів. За підсумками експертних опитувань, фокусгруп, кабінетних досліджень готується щорічний звіт «Барометр ОГС».

Звіт описує висновки, оцінки середовища та рекомендації щодо розв'язання проблем і покращення середовища організацій громадянського суспільства. Звіт поширюють публічно, а також передають уряду, парламенту, міжнародним партнерам, органам влади на національному, регіональному і місцевому рівнях, органам місцевого самоврядування, ОГС тощо.  

В Україні «Барометр ОГС» існує з 2017 року; проєкт втілює Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД).

Раніше «Детектор медіа» розповідав, як зареєструвати громадську чи благодійну організацію під час війни, як платити менше податків, коли робите благодійні пожертви, а також як на користь волонтерів планують змінити закон і податковий кодекс. Деякі новації до законодавства вже ухвалено.

Фото УНЦПД

Читайте також
«Що дасть нам силу». У Києві стартував ХІІ Форум розвитку громадянського суспільства
Україна покращила показник сталості організацій громадянського суспільства
Коаліція РПР закликає уряд залучати громадянське суспільство до розробки «концепцій» розвитку держави
Громадянське суспільство залучене у 22 сфери відновлення України, — дослідження ІСАР «Єднання»
Конференція з відновлення України у Лондоні: Без залучення громадянського суспільства — нічого не вийде
«Унікальне в історії явище». Що скаже світові українське громадянське суспільство
Громадянське суспільство: партнер держави, «швидка допомога» для чиновників чи бекофіс органів влади?
Розмова про перемогу, відновлення та модернізацію України. Для чого збирається Форум громадянського суспільства
Ухвалено План заходів із реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021—2026 роки
Першопрохідці державних конкурсів для ГО: «Делегування коштів — крок до партнерства»
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Алек Болдуин попал в серьезное ДТП
Корреспондент
2025-10-14T08:39:20Z
Кэти Перри и Джастин Трюдо: инсайдеры рассказали о новом романе
Корреспондент
2025-10-14T08:15:01Z
Netflix показал трейлер четвертого сезона Бриджертонов
Корреспондент
2025-10-14T08:12:33Z
Элегантность в холодном сезоне: что такое "дофаминовая одежда"
Корреспондент
2025-10-13T15:33:34Z
Леди Гага присоединилась к сиквелу фильма Дьявол носит Prada
Корреспондент
2025-10-13T08:18:23Z
Радиодиктант национального единства 2025: дата и время, кто напишет и прочтет текст
VGorode
2025-10-12T15:45:19Z
Рассекречена новая участница шоу "Холостяк": как она выглядит
Comments UA
2025-10-12T10:42:06Z
Опубликовали сценарий незавершенного последнего фильма Чарли Чаплина "Чудак"
ZN UA
2025-10-12T08:21:12Z
Умерла звезда "Крестного отца" Дайан Китон: что известно о смерти оскароносной актрисы
TSN
2025-10-12T08:06:18Z
Мировой рынок криптовалют потерял около 150 миллиардов долларов за сутки
Корреспондент
2025-10-14T14:39:41Z
Ограничение отопительного сезона: что значит и когда в домах будет тепло
Корреспондент
2025-10-14T14:27:12Z
ЕС оштрафовал люксовые бренды Gucci, Chloe и Loewe на более 157 млн евро
Европейская правда
2025-10-14T13:39:46Z
Google инвестирует $15 млрд в ИИ-центр в Индии
Корреспондент
2025-10-14T09:33:41Z
Графики отключений действуют в одной области Украины
Корреспондент
2025-10-14T08:06:22Z
Восстановление энергетики: Зеленский провел Ставку
Корреспондент
2025-10-13T16:21:48Z
АРМА возвращает ТРЦ Гулливер государству
Корреспондент
2025-10-13T16:00:12Z
Мировые мощности "зеленой" энергетики удвоятся к 2030 году - МЭА
Корреспондент
2025-10-13T14:39:50Z
Экспорт нефтепродуктов из РФ сократился на 17% после атак дронов - СМИ
Корреспондент
2025-10-13T14:24:46Z
Новая формула мира: что Украина предложит в США
Корреспондент
2025-10-14T15:06:59Z
Что не устраивает Украину в плане ЕС по замороженным российским активам
Европейская правда
2025-10-14T14:42:56Z
Администрация Трампа массово отзывает визы мексиканским чиновникам - СМИ
Корреспондент
2025-10-14T14:18:59Z
Качка в Брюсселе впервые информирует группу по вопросам расширения о пути реформ в Украине
Европейская правда
2025-10-14T10:54:57Z
Президент Румынии не видит риска, что Россия нападет на Молдову
Европейская правда
2025-10-14T10:36:54Z
В Эстонии тревожатся из-за увеличения количества выданных россиянам шенгенских виз
Европейская правда
2025-10-14T10:15:29Z
СМИ: на должность премьера Молдовы рассмотрят бизнесмена, который более 20 лет живет в Украине
Европейская правда
2025-10-14T09:56:26Z
Увеличилось число белорусов, считающих Россию опаснее за США - СВР
Корреспондент
2025-10-14T09:45:46Z
Миссия «Томагавк»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-14T06:54:39Z
"Никто не искал": в Испании тело пенсионера пролежало в квартире 15 лет
Корреспондент
2025-10-14T14:54:24Z
В Херсоне в результате обстрела пострадал полуторамесячный младенец
Корреспондент
2025-10-14T14:21:08Z
Во Львовской области раскрыли подпольное производство алкоголя
Корреспондент
2025-10-14T11:24:27Z
На взятке задержали начальника РТЦК в Одесской области
Корреспондент
2025-10-14T10:15:29Z
В Киеве избили военнослужащего на инвалидной коляске: полиция отреагировала
Корреспондент
2025-10-14T07:15:48Z
Удар по Харькову: количество пострадавших резко возросло
Корреспондент
2025-10-14T06:48:18Z
Столкновение поездов в Словакии: названа вероятная причина
Корреспондент
2025-10-14T01:27:55Z
Украинское судно затонуло у побережья Болгарии
Корреспондент
2025-10-13T23:33:34Z
Россияне нанесли авиаудар по Харькову, есть раненые
Корреспондент
2025-10-13T19:51:42Z
Эстония наказала криптоинвестора за помощь российской армии
Корреспондент
2025-10-14T12:03:04Z
В Финляндии построили завод, где будут собирать двигатели для F-35
Европейская правда
2025-10-14T09:54:01Z
Активистки облили картину о Колумбе в Мадриде
Корреспондент
2025-10-14T09:39:53Z
Партизаны обнаружили проблемы ПВО россиян на Запорожском направлении
Корреспондент
2025-10-14T06:51:38Z
В России одобрили закон о резервистах
Корреспондент
2025-10-13T16:54:19Z
Пятая часть испанцев ностальгируют по диктатуре Франко
Европейская правда
2025-10-13T16:33:15Z
Метинвест вошел в число 30 лучших работодателей для ветеранов - СМИ
Корреспондент
2025-10-13T15:48:51Z
Швеция потратит дополнительные 900 млн евро на свои субмарины
Европейская правда
2025-10-13T14:57:53Z
Кронпринц Албании Лека II объявил о помолвке
Корреспондент
2025-10-13T09:00:34Z
Эпидсезон стартовал: какие штаммы гриппа циркулируют и как защищаться
Корреспондент
2025-10-13T14:30:13Z
Сильная магнитная буря ударила по Земле: что будет сегодня
UAToday
2025-10-13T13:30:29Z
Почему с возрастом люди просыпаются все раньше без будильника: объяснение экспертов
UAToday
2025-10-13T12:06:03Z
Как "прокачать" иммунитет без лекарств - назван простой способ
UAToday
2025-10-13T09:03:40Z
Почему ухудшается зрение: правда и мифы
UAToday
2025-10-12T22:21:10Z
Почему люди теряют память с возрастом и как этого избежать
UAToday
2025-10-12T14:00:39Z
Как помочь себе, если голова чувствительна к переменам погоды
UAToday
2025-10-12T12:03:08Z
Психоделики могут стать прорывом в лечении воспалительных болезней
ZN UA
2025-10-12T10:24:24Z
Завтрак для поддержки памяти: ученые назвали продукты, защищающие мозг от ранней деменции
UAToday
2025-10-12T09:48:14Z
СМИ сообщают о положительных изменениях в состоянии Михаэля Шумахера
Корреспондент
2025-10-14T10:39:29Z
Toyota представила новую Corolla
Корреспондент
2025-10-13T17:33:32Z
Пять автогигантов обвинили в занижении показателей выбросов
Корреспондент
2025-10-13T17:24:10Z
Украинец Бондарев в Формуле-4 среди новичков по итогам сезона третий
Корреспондент
2025-10-12T20:36:56Z
Apple может стать правообладателем трансляций гонок в США
Корреспондент
2025-10-11T15:30:01Z
В Украине выставили на продажу коллекцию винтажных мотоциклов BMW 30-х и 40-х
Фокус
2025-10-11T08:15:29Z
Повысили цены и ужесточили контроль: в Украине новые требования к техосмотру авто
Знай
2025-10-10T18:51:03Z
Стиральная машина будет работать вечно и не будет ломаться: вот что нужно сделать — советы мастеров
TSN
2025-10-10T14:09:42Z
Раритет из 50-х: роскошное американское авто простояло 36 лет в гараже
Фокус
2025-10-10T13:51:35Z
Харьков и Краматорск. На фронте растет kill-зона
Корреспондент
2025-10-14T13:03:45Z
Сотрудника КГГА отстранили из-за переплаты 11 млн за спасательные авто
Корреспондент
2025-10-14T10:30:13Z
На фронте за сутки произошло 190 боестолкновений
Корреспондент
2025-10-14T05:21:40Z
РФ захватила еще одно село на Днепропетровщине - DeepState
Корреспондент
2025-10-13T20:54:24Z
Генштаб обновил данные о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-10-13T19:57:43Z
Гороскоп на 14 октября 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-10-13T15:33:26Z
Генштаб: по состоянию на 13 октября общие потери вражеской армии в личном составе составили 1 123 950 солдат
UAToday
2025-10-13T13:30:40Z
Ситуация на фронте на утро 13 октября 2025 года
UAToday
2025-10-13T13:30:19Z
На границе с Польшей замедлится движение грузовиков
Корреспондент
2025-10-13T13:03:18Z
Гороскоп на вторник 14 октября 2025 года
UAToday
2025-10-13T15:03:09Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 14 октября 2025 года
Корреспондент
2025-10-13T09:09:32Z
Гороскоп по картам Таро на 12 октября 2025: гармония для Раков и новые вдохновения для Дев
TSN
2025-10-12T10:06:49Z
Ваше поведение за рулем раскрывает больше, чем вы думаете: объяснение психолога
UAToday
2025-10-12T10:06:48Z
Держит душу умершего: эзотерики назвали самую опасную вещь, которую нельзя хранить дома
TSN
2025-10-12T09:51:58Z
Как за 10 минут сварить морковь и картошку на оливье: этим трюком пользуются все повара
TSN
2025-10-12T09:51:35Z
Этот трюк знает каждая опытная хозяйка: как высушить мокрую одежду всего за час
Знай
2025-10-12T09:51:08Z
Почему наши бабушки клали лавровый лист в сахарницу: хитрость, о которой забыли современные хозяйки
Знай
2025-10-12T06:51:05Z
Сыр тянется, тесто хрустит, а душа поет: рецепт сосискок в тесте по-хачапурски на грузинский лад
Знай
2025-10-12T05:51:19Z
Instagram будет регулировать аккаунты подростков и действия чат-ботов
Корреспондент
2025-10-14T15:03:29Z
Украинцы больше не будут получать спам-звонки
Корреспондент
2025-10-14T06:57:59Z
Учёные впервые внесли диких пчёл в список исчезающих видов в ЕС
Корреспондент
2025-10-13T19:27:03Z
В Китае создали чип памяти толщиной в один атом
Корреспондент
2025-10-13T18:48:57Z
MTV прекращает вещание своих каналов в Великобритании и других странах Европы
Комсомольская правда
2025-10-12T10:00:03Z
Копал червей, а нашел 20 000 монет: житель Швеции обнаружил уникальный клад ХІІ века
Фокус
2025-10-12T09:09:34Z
Конец света близится: почему миллиардеры строят себе бункеры по всему миру
Comments UA
2025-10-12T09:00:38Z
Они ближе, чем вы думаете: эксперт назвал расстояние между шахедом и оператором
Новости Украины
2025-10-12T08:57:00Z
Не только Samsung и Apple: топ-5 беспроводных наушников, популярных в 2025 году
Фокус
2025-10-12T07:00:53Z
Авторитетное издание признало Виртца худшим трансфером летнего окна
Корреспондент
2025-10-14T14:15:41Z
Барселона теряет лидера перед Эль Класико
Корреспондент
2025-10-14T11:33:24Z
Шанс для Забарного: украинец может закрепиться в основе ПСЖ - СМИ
Корреспондент
2025-10-14T10:15:18Z
Беллью - об Усике: Хотелось бы, чтобы он ушел из бокса непобежденным
Корреспондент
2025-10-14T07:39:40Z
Девятая подряд: украинско-японский дуэт продолжает победный путь
Корреспондент
2025-10-14T07:18:20Z
Ярмолюк рассказал об ошибках в матче с Азербайджаном
Корреспондент
2025-10-14T06:54:35Z
Тренер сборной Франции объяснил потерю очков в игре с Исландией
Корреспондент
2025-10-14T05:33:30Z
Грузин против россиянина: Двалишвили готовится к бою в Лас-Вегасе
Корреспондент
2025-10-14T05:00:13Z
Франции пришлось нелегко в гостях у Исландии
Корреспондент
2025-10-13T21:12:07Z