Як передає Укрінформ, про це повідомляє Суспільне Культура.
«Це надзвичайна честь, неочікуваність отримувати відзнаку за книжку, яка не планувалась, книжку яка не мала бути, книжку, яка почала з’являтися в перший день повномасштабного вторгнення», - зауважив у своїй промові Михед.
«Позивний для Йова. Хроніки вторгнення» - дев'ята книга Михеда. У ній письменник переповів історії зі свого життя та своїх друзів під час повномасштабної війни. Робота над виданням почалася від початку повномасштабного вторгнення і тривала 13 місяців.
У книзі Михед зібрав чотири історії. Одну з них розповідає мати письменника Тетяна Михед. Іншу - військовий Євген Терещенко, який у 2014 році захищав Донецький аеропорт та повернувся знову на фронт під час повномасштабної війни. Також є розповідь від імені журналіста Євгена Спіріна, який допомагав ексгумувати тіла з масових поховань у Бучі.
У книзі автор поєднав художній жанр із нон-фікшном. Зокрема, в основі назви книги - історія про біблійного Йова.
«Крізь цю книжку говорить не лише сам Михед. А говорять історії вбитих на трасах під час евакуації, закатованих в окупованих селах, розбомблених під час сну в багатоповерхівках, убитих під час виконання бойових завдань. Убитих і замучених цим російським злом. Тому ця книжка є, в чомусь, нашим спільним голосом», - зазначив президент Українського PEN Володимир Єрмоленко.
До короткого списку також увійшли Катерина Зарембо, «Схід українського сонця» і Галина Петросаняк, «Наш сусід Альберт Гофман».
Цьогоріч також вручили дві спеціальні відзнаки. Першу - посмертно - Андрію Гудимі «за смак до життя і слова, з глибокою вдячністю Герою за чин» за книжку «69 спецій для Серця».
А другу - «за віртуозне продовження традиції українських неокласиків в есеїстиці» - отримає Андрій Содомора за книжку «Під чужою тінню».
Імена переможців традиційно стали відомі під час урочистої церемонії в Києві 17 грудня - в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова. Церемонія вручення премії відбулася у Києво-Могилянській бізнес-школі.
Переможець отримав статуетку Бронзового Ангела, виготовлену скульпторкою Світланою Карунською, а також грошову премію.
Як повідомлялось, премію імені Шевельова 2013 року заснували PEN Ukraine, Києво-Могилянська бізнес-школа, видавництво «Дух і Літера», Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету. Премія щорічна.
Її назвали на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премія відзначає внесок у невіддільні для жанру цінності — незалежність думки та витонченість стилю.
У складі капітули (журі), окрім представників засновників премії, — письменники, критики, науковці та лауреати премії трьох останніх років. У 2023 році роботи оцінювали Оля Гнатюк, Тамара Гундорова, Елеонора Соловей, Тарас Лютий, Тетяна Терен, а головою капітули став президент PEN Ukraine Володимир Єрмоленко.
Фото: Український PEN