MY.UAНовини
Евакуація – щотижня. Як українські військові потрапляють на лікування за кордон
Евакуація – щотижня. Як українські військові потрапляють на лікування за кордон

Евакуація – щотижня. Як українські військові потрапляють на лікування за кордон

Щотижня з України відправляється щонайменше один евакуаційний рейс із пораненими цивільними та військовослужбовцями. Тисячі пацієнтів уже пройшли лікування за кордоном. На черзі, за даними джерела «Главкома» у Міністерстві охорони здоров’я – ще понад 10 тис. осіб. Вони виїжджатимуть за кордон за державною медичною програмою «Medevak» – вона запрацювала в Україні з перших днів повномасштабного вторгнення, коли лікарні переповнилися пораненими. Країни ЄС та їхні медзаклади запропонували транспортувати поранених до них, і відтоді з України щотижня виїжджають кілька десятків пацієнтів, яких лікують чи реабілітують у закордонних медзакладах – не лише державних, а й приватних.

Наприклад, за два тижні, з 19 листопада по 3 грудня, з України на лікування у закордонних клініках виїхали 53 пацієнти. Вони отримуватимуть допомогу у медзакладах Чехії, Польщі, Нідерландів, Німеччини, Литви, Норвегії, Австрії, Данії та Естонії.

Як зауважують у МОЗ, з початку повномасштабного вторгнення спеціалізованим медтранспортом евакуювали понад чотири тисячі українців.

Хто може виїхати на лікування за кордон, у скільки це обійдеться пересічній українській родині та як визначається, яка з країн прийме у себе пацієнта, дізнавався «Главком»

Що таке евакуаційний рейс

Медевакуація українців за кордон відбувається у кілька етапів: насамперед пацієнтів збирають в одному медзакладі – зазвичай неподалік кордону з сусідньою країною, куди бригади «екстренок» довозять пацієнтів із медичним супроводом. Вже з цієї країни українських пацієнтів, як правило, доправляють далі літаком, туди, де вони лікуватимуться.

МОЗ про лікування за кордоном: усі витрати покривають тамтешні медзаклади

Офіційно Україна не повідомляє про кількість військових, яких уже вдалося евакуювати за кордон на лікування чи реабілітацію. Не оголошується і скільки це коштувало. На відповідний запит у МОЗ відповіли так: термін лікування військових залежить від складності діагнозу та плану лікування, який прописують медики у закордонних медзакладах. У когось лікування може тривати три місяці, а у когось – рік. Це залежить як від стану, у якому хворого доставили у медзаклад, так і від перебігу лікування. Але за кордоном лікарі не відпускають пацієнтів, допоки не завершать план лікування.

«Ми не володіємо інформацією щодо коштів, які йдуть на лікування українських пацієнтів за кордоном, оскільки витрати здійснюються у межах бюджетів конкретних лікарень, включно з витратами на харчування пацієнтів та їхнє перебування у лікарнях (оскільки деякі пацієнти перебувають у лікарнях понад рік, а дехто й більше). Наприклад, один з учасників програми Medevac лікується у Норвегії вже 14 місяців. Вивести якусь суму й порахувати, скільки витрачають клініки ЄС на наших пацієнтів, неможливо. Зважаючи на перелік медпослуг, які надають пацієнтам у клініках, витрати обліковуються не у тисячах, а у мільйонах євро. Українцям безоплатно проводять оперативні втручання будь-якої складності», – повідомили у прес-службі МОЗ.

Деякі країни, зокрема Норвегія та Фінляндія, забезпечують житлом і родичів пацієнтів, які приїхали разом із ними. Це непоодинокі випадки, оскільки пацієнтам іноді потрібне не лише лікування, а й додатковий догляд і турбота близьких.

Українським пацієнтам, військовим та цивільним, за кордонам вже робили заміни суглобів, пересаджували шкіру, нарощували кістки, зрощували розірвані м’язи та судини, робили ампутації, протезування тощо. Все коштом іноземних медзакладів і благодійників.

Лікування у Фінляндії: «Це була турбота, якої я ще не зустрічала»

Командир саперної бригади Кам’янець-подільської бригади інженерних військ Ігор Горчинський потрапив під обстріл в Енергодарі ще на початку повномасштабного вторгнення. До лікарні він потрапив у важкому стані, з кульовим пораненням у голову і чотирма кулями у тілі, й наслідками мінно-вибухової травми ніг. Через поранення у голову його частково паралізувало. Ускладнювала ситуацію і стара травма тазових кісток, отримана ще за часів АТО.

Інна Горчинська зі своїм чоловіком Ігорем.
фото: Facebook Інни Горчинської

Горчинського лікували у семи українських лікарнях. Виїхати одразу за кордон не було можливості – треба було чекати, доки львівські хірурги не витягнуть кулю з голови, встановивши опісля спеціальну пластину. Нарешті влітку 2022 року дружина Віктора Горчинського Інна отримала дзвінок з МОЗ: наступного ранку вони з чоловіком летять у Фінляндію.

«Коли почалася медична евакуація, усіх хлопців, яких зібрали на лікування за кордон, повантажили в окремі машини. Ті, хто міг сидіти, їхали по двоє. Уже з аеропорту Польщі ми вилетіли норвезьким військовим літаком із парамедиками, а коли прилетіли в аеропорт Гельсінкі, на нас уже чекала швидка, яка перевезла у лікарню. За кілька днів чоловіку зробили першу операцію – із заміни суглоба, і ще місяць його вертикалізували – щоби організм згадав, як це – бути у положенні стоячи», – розповідає Інна Горчинська.

Крім Віктора, реабілітацію у клініці міста Оулу у Фінляндії проходив і його колега Олександр. Його поранив російський снайпер, куля пройшла через шию, розкришивши зуби та щелепу. Олександру замінили щелепу, пересадили шкіру. Місяцями він міг харчуватися тільки їжею, перебитою блендером у кашу.

Інна зауважує: увесь персонал та місцеві були дуже співчутливі до українських військових, бо досі пам’ятають, як на них у 1939 році напав СРСР.

«Олександр дуже хотів якомога швидше повернутися додому, тому поїхав до закінчення реабілітації, хоч у лікарні його вмовляли лишатися, планували направити у ще одну клініку для наступного етапу реабілітації. До всіх наших хлопців ставилися дуже ніжно, це була турбота, якої я ще не зустрічала. З червня по вересень ми перебували у клініці, у хірургії. Потім міграційна служба орендувала для нас квартиру у будинку, один із під’їздів якого був спеціально облаштований для людей з особливими потребами. Поруч із нами жили українські родини з Дружківки і Краматорська, члени цих сімей пересувалися на милицях і візку. І квартири були облаштовані саме для людей з інвалідністю: плита з таймером, світло, яке вмикалося при русі, балкон, щоби можна було на візку розвертатися, ліфт із перилами тощо», – згадує Інна Горчинська.

У Фінляндії її чоловіка фактично поставили на ноги – через 10 місяців реабілітації він повернувся до України на одній милиці. Інна була впевнена, що в Україні він міг би продовжити одужання, якби вистачило фахівців і часу. Але українські лікарі валилися з ніг від кількості пацієнтів.

Віктора Горчинського поховали на батьківщині
фото: Кам’янець-Подільська міська рада
Віктора Горчинського поховали на батьківщині
фото: Кам’янець-Подільська міська рада

У вересні цього року Віктор Горчинський помер – змучений величезною кількістю поранень організм таки не витримав. В останню путь його провели у рідному Кам’янець-Подільському.

Передбачити, хто саме та коли поїде на лікування, неможливо

Водночас, попри гарні умови лікування та реабілітації в іншій країні (там, де ці процеси можна поєднати), дехто з українських пацієнтів від них відмовляються.

«Багато наших громадян хочуть чимшвидше повернутися додому, тому відмовляються від реабілітації за кордоном», – зауважують у МОЗ.

Вибір клініки, до якої поїде пацієнт, зазвичай залежить від кураторів з ЄС – ті самостійно це визначають, зважаючи на маршрут літака. Тобто обирають таким чином, щоби літак міг максимально ефективно транспортувати пацієнтів. Якщо вибір пропозиції не впливає на маршрут літака, координатори МОЗ контактують з пацієнтами і консультують їх, розповідають про досвід інших пацієнтів, які лікувались за пропозицією лікарні. І самі пацієнти, разом із МОЗ, ухвалюють рішення.

На сьогодні, за інформацією МОЗ, взяти участь у медичній евакуації за кордон можуть діти та дорослі з травмами або новоутвореннями, які треба лікувати третинною (високоспеціалізованою) меддопомогою, потерпілі з важкими опіками і діти з орфанними захворюваннями (рідкісними вродженими чи набутими хворобами, які характеризуються тяжким, хронічним і прогресуючим перебігом, формуванням дегенеративних змін в організмі, зниженням якості та скороченням тривалості життя або становлять загрозу для життя). Перераховані критерії затверджені наказом МОЗ №574.

Однак наперед передбачити, хто саме та коли поїде на лікування, неможливо. Журналістам у Міністерстві охорони здоров’я кажуть, що у рамках державної програми Medevac – медичної евакуації пацієнтів з України, яким необхідне лікування чи реабілітація за кордоном, – не існує так званих листів очікування.

«Усі заявки пацієнтів обробляються щотижня. У нас є графік – раз на тиждень здійснюється евакуаційний рейс. У випадках, коли бачимо велику кількість пацієнтів, збільшуємо кількість вильотів на тиждень до двох. Окрім того, авжеж орієнтуємося на стан пацієнта. Якщо є потреба у терміновій евакуації – ми подаємо його у найближчий евакуаційний рейс», – додали у міністерстві.

Аліна Євич, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
НАТО розглядає план евакуації поранених військових у разі війни з Росією - Reuters
УкраинФорм
2024-09-25T15:13:18Z
Путін хоче вибити ЗСУ із Курщини до 1 жовтня: Розумний дав неочікуваний сценарій боїв
GlavRed
2024-09-25T15:13:18Z
Сікорський закликав дозволити ЗСУ бити вглиб Росії, згадавши загиблу родину львів’ян
Европейская правда
2024-09-25T15:13:02Z
На виборах президента Молдови змагатиметься рекордна кількість кандидатів
Европейская правда
2024-09-25T15:12:40Z
Депутатку словацького парламенту вигнали із зали через ЛГБТ-наліпку
Европейская правда
2024-09-25T15:06:51Z
Підозрювані в злочинах: РФ хоче відправити на війну проти України нову категорію осіб, — ЗМІ
Фокус
2024-09-25T15:06:07Z
В Україні вчергове можуть скасувати ДПА
VGorode
2024-09-25T15:06:00Z
«Друга Стрємоусова» Стахіва викрили на «зливі» даних про ЗСУ: дали ще одну підозру
GlavRed
2024-09-25T15:03:45Z
Екснападник Ювентуса та Мілана оцінив гру українського форварда Роми
24tv
2024-09-25T15:09:02Z
Степаненко провів 600 матчів у складі українських команд
Football.ua
2024-09-25T14:51:08Z
Німецька поліція затримала фанатів Лаціо з ножами напередодні матчу із Динамо
24tv
2024-09-25T14:39:52Z
Куди дивився арбітр: вундеркінд Реала брутально вдарив між ніг суперника та продовжив грати
24tv
2024-09-25T14:12:12Z
"Після почутого він притих": промоутер зізнався, скільки боїв залишилося провести Джошуа
24tv
2024-09-25T13:54:42Z
Вулвергемптон втратив захисника до кінця сезону
Football.ua
2024-09-25T13:49:47Z
Мені все одно на бокс, – Ф'юрі висловився щодо майбутнього реваншу із Усиком
24tv
2024-09-25T13:48:07Z
"Ми покращуємо наш футбол": головний тренер Лаціо оцінив шанси команди перед грою із Динамо
24tv
2024-09-25T13:27:36Z
Олімпіакос близький до підписання контракту з колишнім гравцем Наполі та Лілля
Football.ua
2024-09-25T13:25:12Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
На Франкфуртському книжковому ярмарку Україна представить п'ять стендів
Детектор М
2024-09-25T15:13:28Z
Херсонському художньому музею подарували серію графічних робіт «Обличчя війни»
УкраинФорм
2024-09-25T15:10:03Z
Горянський припустив, чому його не беруть на головні ролі у кіно
Комсомольская правда
2024-09-25T15:04:54Z
На фестивалі Lviv BookForum запланували 150 подій
УкраинФорм
2024-09-25T15:04:53Z
Вагітна Анна Кошмал показала рідкісне фото з чоловіком і заговорила про стать майбутньої дитини
TSN
2024-09-25T15:03:43Z
Відомий турецький співак знепритомнів просто під час концерту і раптово помер
TSN
2024-09-25T15:03:01Z
Peugeot знову став офіційним партнером Paris Fashion Week
AutoCentre
2024-09-25T14:39:04Z
5 речей для дому, на які не варто витрачати гроші
24tv
2024-09-25T14:54:54Z
Що посадити на дачі у кінці вересня, щоб мати гарний врожай у цьому році
Политека
2024-09-25T14:42:18Z
Поєднання простоти та вишуканості: фарширована картопля у духовці, що зробить вечерю незабутньою
24tv
2024-09-25T14:33:27Z
Від плями не буде й сліду: як правильно чистити замшеве взуття
24tv
2024-09-25T14:27:12Z
Чому каструлю назвали каструлею: цікава історія про походження слова
GlavRed
2024-09-25T14:27:04Z
За бабусиним рецептом: як приготувати лечо з огірками на зиму
Фокус
2024-09-25T14:27:00Z
Млинці з моцарелою за 10 хвилин: Литвинова розкрила простий рецепт марокканської кухні
Политека
2024-09-25T14:16:46Z
7 речей, які в жодному разі не можна прати в машинці: запам’ятайте цей список
TSN
2024-09-25T14:15:23Z
Щоб наповнювали, а не втомлювали: як обрати ідеальні кольори для оселі
24tv
2024-09-25T14:12:17Z
Новини роблять вас товстішими: як негативні заголовки впливають на вагу
Знай
2024-09-25T14:51:13Z
Як правильно варити гороховий суп: шеф-кухар дала перевірений рецепт
Политека
2024-09-25T13:30:27Z
Чи може прорости зернятко в легенях, якщо його вдихнути
24tv
2024-09-25T12:51:50Z
Вчені виявили ключовий рецептор для покращення швидкого сну
1News
2024-09-25T11:51:46Z
Хто має вищі ризики ускладнень: сурогатні матері, чи жінки, які завагітніли природнім шляхом
24tv
2024-09-25T11:30:47Z
Названо найкращі натуральні напої, які швидко спалюють вісцеральний жир
TSN
2024-09-25T10:27:12Z
Як назавжди позбутися сивини без фарбування: дізнайтеся маленьку жіночу хитрість
TSN
2024-09-25T10:27:11Z
Незвичайний підхід: учені запропонували лікувати депресію інгредієнтом галюциногенних грибів
Фокус
2024-09-25T09:57:35Z
Як позбутись борошнистого червця на рослинах: ефективний домашній засіб
GlavRed
2024-09-25T09:27:20Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Жінка відкрила посилку від Amazon і її життя перетворилося на кошмар: що було всередині
24tv
2024-09-25T15:09:42Z
Держава дотягнеться
Петр и Мазепа
2024-09-25T15:01:28Z
Які доходи враховуються при обчислені субсидій
24tv
2024-09-25T14:48:52Z
Результати НМТ яких років можна буде подавати для вступу у виші у 2025 році
24tv
2024-09-25T14:48:24Z
В Україні представлять нові підходи до цифровізації соціальних послуг
УкраинФорм
2024-09-25T14:42:27Z
У МОН реформують Міжнародну українську школу: Лісовий окреслив основні зміни
24tv
2024-09-25T14:39:16Z
РФ створила в Китаї секретний проєкт із виробництва ударних безпілотників – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T14:36:33Z
Начальник Одеського вокзалу заявив, що пісня Монатіка там не звучатиме - залишили Утьосова
Комсомольская правда
2024-09-25T15:11:51Z
Окупанти обстріляли центр Краматорська: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T15:10:59Z
Світло з моря — на Одещині розмістять плавучі електростанції
InternetUA
2024-09-25T15:01:41Z
На Херсонщині облаштували «лікарню під землею»
УкраинФорм
2024-09-25T15:01:20Z
На Київщині зафіксовано спалах пташиного грипу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T15:00:58Z
На заводі у Запоріжжі планують вирізати коней
AgroPortal
2024-09-25T15:00:00Z
Там взагалі немає укріплень: Світан назвав перспективи бойових дій на Московському напрямку
24tv
2024-09-25T14:57:02Z
Як Одеса готується до опалювального сезону: відповідь влади
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T14:54:20Z
Експерт попередив про можливу втрату Донбасу
TSN
2024-09-25T14:51:34Z
Повені загрожують ще одному регіону Польщі
Европейская правда
2024-09-25T15:13:58Z
СБУ та БЕБ викрили мережу підпільних брокерів Webmoney, які фінансували російську …
1News
2024-09-25T15:09:05Z
Швейцарія розслідує перший випадок смерті в капсулі самогубства Sarco
360ua.news
2024-09-25T15:06:55Z
Сумчанин ошукав 41 особу, в тому числі 10 військовослужбовців, продаючи неіснуючий товар
Украина Криминальная
2024-09-25T15:06:47Z
На Вінниччині чоловік хотів привласники гроші для ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T15:00:37Z
Інтернет-шахраї ошукали українців на майже 200 тисяч гривень
InternetUA
2024-09-25T14:58:09Z
На Волині поліція викрила групу осіб, які нелегально торгували зброєю
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T14:57:17Z
Судитимуть керівника держустанови, котрий вимагав 10 500 гривень за виготовлення медичних довідок
Украина Криминальная
2024-09-25T14:36:47Z
У Дніпрі внаслідок обстрілу росіян пошкоджено будівлю Дніпровської філії Суспільного
Детектор М
2024-09-25T14:18:28Z
В Україні виготовили новий автопаливозаправник на шасі Foton Auman
AutoCentre
2024-09-25T15:10:22Z
Ательє Mansory показало свій варіант кросовера Ferrari
AutoCentre
2024-09-25T14:04:41Z
Броня, сирена та супутниковий зв'язок: як виглядає найдорожчий Skoda Kodiaq
Фокус
2024-09-25T13:57:27Z
Maxus eTerron та e-Deliver 5: новітні електромобілі, які можуть з’явитися в Україні
Топ Жир
2024-09-25T13:33:37Z
Кросовер Volvo EX30 неочікувано став другим найбільш продаваним електромобілем у Європі
AutoGeek
2024-09-25T12:33:05Z
Amarok на мінімалках: представлено компактний бюджетний пікап Volkswagen для молоді
Фокус
2024-09-25T12:27:30Z
Водіям на замітку: що означає дорожній знак білого ромба на синьому тлі
GlavRed
2024-09-25T12:27:20Z
Нова еко-упаковка ламп OSRAM – з любов’ю до природи
AutoCentre
2024-09-25T11:07:47Z
З віброкермом на новими функціями: спортивний електромобіль Hyundai Ioniq 5 N оновили
AutoGeek
2024-09-25T11:00:20Z
В жовтні Укрзалізниця планує знизити ставки оренди вагонів-зерновозів
24tv
2024-09-25T15:09:09Z
Залишилися лічені тижні: Росія втратить головний маршрут для СПГ-танкерів
FaceNews
2024-09-25T15:07:34Z
Росія знищила всі ТЕС та найбільші ГЕС України – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T14:57:08Z
Битимуть по підстанціях: експерт назвав можливий план атак РФ на українські АЕС
Фокус
2024-09-25T14:45:50Z
Відомий аналітик спрогнозував біткоїн по $1 млн вже наступного року
ITC
2024-09-25T14:40:44Z
Добудова двох блоків Хмельницької АЕС дозволить зберегти низькі ціни на електроенергію для населення
TSN
2024-09-25T14:36:07Z
НІБУЛОН реструктуризував ще $27,6 млн кредиту
AgroPortal
2024-09-25T14:30:57Z
Російська розвідка використовує західні супутники для розвідки на наших АЕС, – Зеленський
24tv
2024-09-25T14:27:14Z
На прикладі "Укренерго": чому енергетика найперспективніший сектор для інвестування
24tv
2024-09-25T14:24:00Z
27% українців, на думку родичів, друзів та знайомих, мають проблеми з азартними іграми – соцдослідження ZN.UA
ZN UA
2024-09-25T15:01:25Z
Nothing Ear : бездротові навушники з автономністю до 30 годин та ціною $150
ITC
2024-09-25T15:01:14Z
В Австрії на Mozilla поскаржилися на відстеження даних користувачів в оновленому браузері Firefox
Детектор М
2024-09-25T14:58:16Z
Apple iPhone 16 Pro Max лише четвертий у тесті фото DxOMark, але став королем відео
ITC
2024-09-25T14:46:58Z
Вперше було запущено найбільшу вітряну турбіну у світі: який несподіваний ефект це мало
InternetUA
2024-09-25T14:46:36Z
Колекційне видання Monster Hunter Wilds за $1200 продають разом із велосипедом
ITC
2024-09-25T14:40:47Z
Знайдено спосіб підвищити ефективність вітряка на 200%: у чому суть дивовижного рішення
Фокус
2024-09-25T14:36:21Z
Ілон Маск огидно помстився власнику Cybertruck, який критикував пікап Tesla в інтернеті
24tv
2024-09-25T14:33:56Z
У що пограти: Sony оголосила перші жовтневі ігри для підписників PlayStation Plus
24tv
2024-09-25T14:33:53Z