MY.UAНовини
Тінь імперії. Чому країни Азії недолюблюють Японію і як це виправити
Тінь імперії. Чому країни Азії недолюблюють Японію і як це виправити

Тінь імперії. Чому країни Азії недолюблюють Японію і як це виправити

Жорстокість "Загону 731" в Китаї, анексія Тайваню, сексуальне рабство для жінок у Кореї..

Щоб зрозуміти нюанси поглядів на Японію в Азії, необхідно заглибитися в складні регіональні суперечності з приводу "історичної пам'яті".

Чому деякі країни Азії досі глибоко ображені на Японію, а інші ставляться до Токіо з теплою симпатією? Як викладач курсу безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні, я найчастіше отримую від студентів, починаючи від курсантів і закінчуючи старшими військовими офіцерами, таке запитання.

Фокус переклав статтю Раяна Ешлі про те, як змінюється сприйняття Японії в Азії.

Нашарування націоналізму, політики та історичної пам'яті роблять узагальнення про "азійське" сприйняття Японії безглуздими.

У Південній Кореї активні кампанії з бойкоту японських товарів, що проводяться молоддю, підкреслюють стійке враження ворожості та недовіри.

На Тайвані президентка Цай Інвень викликала неоднозначну реакцію, написавши допис у твітері японською мовою під час своєї кампанії з переобрання 2020 року і нібито заручившись підтримкою "про-японських" прогресистів острова.

Водночас у Таїланді та на Філіппінах я спостерігав, як молоді студенти невимушено роблять селфі з японським прапором із " висхідним сонцем", смакують ріжком морозива "матча" або поїдають суші.

Ця динаміка становить інтерес не тільки для дослідників зовнішніх відносин в Азії: ставлення до Японії безпосередньо впливає на регіональну безпеку.

Оскільки Сполучені Штати розглядають зростаючий потенціал Японії в царині безпеки як частину своєї ширшої індо-тихоокеанської стратегії, Вашингтон має чітко розуміти розмаїття поглядів на Японію в регіоні.

Сеул скептично сприйняв зміцнення позицій Токіо у галузі безпеки, що ускладнило співпрацю у сфері безпеки в таких важливих регіонах, як Східно-Китайське і Південно-Китайське моря.

Така напруженість у відносинах контрастує з Тайванем і Південно-Східною Азією, які вітають присутність Японії у сфері безпеки з меншими застереженнями.

Ба більше, навіть країни Південно-Східної Азії, які виступають за тісніші економічні та політичні зв'язки з Китаєм, як-от Камбоджа, не виявляють особливого скептицизму щодо посилення японської присутності у царині безпеки у своєму регіоні.

Вивчення цих різних і дещо парадоксальних поглядів на сьогоднішню безпекову політику Японії, а також історії, що стоїть за нею, може допомогти Вашингтону розробити нюансованішу й ефективнішу політику безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Зміцнення Японії у сфері безпеки по-різному сприймають азійські країни.

Історична пам'ять.

Аби зрозуміти нюанси поглядів на Японію в Азії, необхідно заглибитися в складні регіональні розбіжності з приводу "історичної пам'яті".

Справді, у Сполучених Штатах більшість уявлень про історію Японії в Азії формується на основі дій Японії в Північно-Східній Азії, переважно на Корейському півострові, в Маньчжурії та Китаї.

Починаючи з анексії острова Тайвань (тоді Формоза) 1895 року і до закінчення війни в Азії 1945 року, Японська імперія залишила за собою слід імперіалістичного панування, жорстокості та кривавих злодіянь.

Жорстокі дії Японії враховували примусову працю, створення системи сексуального рабства для жінок, придушення місцевих мов і культур, а також моторошні медичні експерименти, проведені "Загоном 731" на корейських і китайських піддослідних.

Японська імперія залишила за собою слід імперіалістичного панування, жорстокості та кривавих злодіянь.

У цій історії часто ігнорують далеко не шляхетну роль Заходу.

Такі держави, як Сполучені Штати та Велика Британія, здебільшого терпіли японську експансію до Кореї, розпочавши запізнілу кампанію політичного та економічного тиску на Японію лише після її вторгнення до Китайської Республіки.

Потурання Заходу, виражене в меморандумі Тафта-Кацури 1905 року, який, по суті, санкціонував контроль Японії над Кореєю в обмін на невтручання в американське правління на Філіппінах, досі викликає невдоволення в Південній Кореї.

Крім того, повоєнну політику Америки щодо регіону, яка враховувала сприяння реабілітації Японії як нового демократичного і вільного суспільства, зустріли з особливим скептицизмом у Південній Кореї.

Історія відносин Тайваню з Японією, починаючи з його анексії після китайсько-японської війни 1895 року, залишила на острові найдовшу пам'ять про окупацію.

Японія поневолювала народи Тайваню в тій самій, хоча, можливо, і менш жорстокій спосіб, що й у Кореї та Китаї.

Але після поразки Японії в 1945 році обставини змінилися.

Після короткого періоду відносного миру і стабільності Тайвань у 1949 році прихистив переможені в громадянській війні в Китаї націоналістичні сили і потрапив під авторитарне пряме правління Гоміньдану на чолі з Чан Кай Ши.

Це правління було відзначене "білим терором" – періодом жорстокого придушення комуністичних або нелояльних сил на острові.

Відлуння цього періоду досі відчуваються в тайванській політиці і в більшості випадків являють собою потужніший та емоційніший шрам в історичній пам'яті, ніж ті, що залишила Японія.

Імператорська Японія управляла такими територіями, як Філіппіни та Сінгапур, через призму жорсткого етнічного панування: будь-яка протидія японському правлінню сприймалася як расова зрада "паназіатського" бачення.

У Південно-Східній Азії досвід японської окупації в 1940-х роках був настільки ж жорстоким, як у Кореї та Китаї, але коротшим.

Імператорська Японія правила такими територіями, як Філіппіни та Сінгапур, через призму жорсткого етнічного панування: будь-яка протидія японському правлінню сприймалася як расова зрада "паназійського" бачення.

Однак роль Японії у витісненні західних колоніальних держав викликала неоднозначну реакцію в регіоні: деякі лідери таких країн, як Таїланд та Індонезія, розглядали Японію як, можливо, небажаного, але зручного визволителя від європейської гегемонії.

Після війни, коли вплив Японії в регіоні перейшов від військової окупації до економічного співробітництва, ставлення до Японії фактично погіршилося через комерційний неоколоніалізм.

Дійсно, деякі з найбільших антияпонських протестів в історії Азії, такі як антияпонські заворушення 1974 року в Індонезії "Маларі", були спричинені радше невдоволенням економічною політикою повоєнної Японії, аніж будь-якими діями у воєнний час.

Проте після періоду економічних реформ і зовнішньополітичних змін 1977 року, зокрема "доктрини Фукуди", спрямованої на роботу з Південно-Східною Азією, ставлення до Японії в регіоні значно покращилося.

Розширення ролі Японії у сфері регіональної безпеки.

Хоча ця історія вже давно впливає на міжнародні відносини в Азії, сьогодні її значення для регіональної безпеки проявляється особливо чітко.

Японія, яка колись дотримувалася зовнішньої політики, що відкидала жорстку безпеку як інструмент національної могутності, останніми роками неухильно утверджує свою присутність в Азії у сфері безпеки.

Мотивований дедалі більш нестабільною і небезпечною стратегічною обстановкою, Токіо знову став центральним гравцем у розвитку регіональної безпеки.

Дійсно, лідери у сфері безпеки в Токіо говорять про Японію як про державу "на передовій", оточену агресивними територіальними претензіями Китаю на свої землі, новою реваншистською Росією на півночі та частими провокаційними ракетними випробуваннями Північної Кореї.

Будучи острівною державою, залежною від імпорту здебільшого сировини та енергоносіїв, Японія в документах з національної безпеки сьогодні відкрито заявляє про те, що тривалий час вважалося само собою зрозумілим: країні необхідно підтримувати безпечний доступ до морських шляхів, щоб гарантувати постачання найважливіших ресурсів.

Це спричинило низку амбітних японських ініціатив у сфері безпеки, переважно за рахунок безпрецедентного нарощування бойового потенціалу Сил самооборони Японії та розширення мережі місій з нарощування потенціалу і навчання персоналу в Південно-Східній Азії.

Токіо знову став центральним гравцем у розвитку регіональної безпеки.

Багато країн регіону поділяють занепокоєння Японії з приводу посилення Китаю та стратегічну орієнтацію Японії на Сполучені Штати.

Однак їх реакція на нову політику Токіо в галузі безпеки варіюється залежно від їхньої історичної пам'яті та унікальної внутрішньої політики.

Тому вони заслуговують на більш конкретний розгляд.

Південна Корея: невирішені історичні питання та внутрішньополітичні стимули.

Південна Корея: невирішені історичні питання та внутрішньополітичні стимули.

У випадку з Південною Кореєю скептичне ставлення до Японії пов'язане насамперед з історичною пам'яттю та уявленням про те, що Японія не спокутувала належним чином провину за свої минулі діяння.

Однак наявність таких претензій також створює внутрішньополітичні стимули для "японофобії" в Південній Кореї.

Це явище добре описане такими вченими, як Гі-Вук Шин і Деніел Снейдер, які стверджують, що маніпулювання історичними наративами часто використовується політичними елітами як інструмент для консолідації внутрішньої підтримки, визначення національної ідентичності та згуртування популістської громадської думки.

Подібна тактика зазвичай асоціюється з лівими корейськими політиками, для яких пріоритетом є зближення з Північною Кореєю, а не створення безпекової коаліції із сусідами, спрямованої на стримування Пхеньяна.

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда.

Так, за нинішнього консервативного президента Юн Сок Йоля японсько-південнокорейські відносини висвітлюються здебільшого в позитивних заголовках, мотивованих зверненням Сеула до Токіо з приводу загальних пріоритетів безпеки.

Ці заголовки супроводжуються низкою позитивних досягнень, які вже закріплені політичними угодами.

Однак варто пам'ятати, що відносини Сеула і Токіо зазвичай коливаються між максимумами і мінімумами, і брак згоди щодо таких одвічних питань пам'яті, як "жінки для утіх" та примусова праця, передбачає, що рано чи пізно відносини повернуться до найнижчої точки.

На цьому тлі історична роль Заходу, який сьогодні переважно підтримує посилення японської присутності у сфері безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні, також може виявитися багатогранною.

Підтримка в європейських і північноамериканських столицях розширення ролі Японії як постачальника безпеки в Азії може розвіяти деякі занепокоєння Сеула.

Однак вона також може викликати в пам'яті відгомони історичного амбівалентного ставлення Заходу до поневолення Кореї іншими країнами.

Тайвань: мінливі погляди при мінливій ідентичності.

На відміну від Південної Кореї, Тайвань, який також пережив десятиліття окупації, не має внутрішньополітичних стимулів для критики Японії.

У міру того як тайванська політика дедалі більше репрезентує незалежну (тобто некитайську) політичну ідентичність, погляди на Японію віддаляються від поглядів на материку та в Південній Кореї.

Цей процес формування ідентичності привів до переоцінки історичних наративів, зокрема тих, що стосуються японської окупації.

Насправді засудження Японії сприймається на Тайвані як точка зору материкових мешканців, а не корінних або "тайванців".

Корінні тайванці, тобто ті, хто мешкав на Тайвані до відступу китайських націоналістичних сил на острів 1949 року, навіть враховували японські аспекти у своїй ідентичності, про що свідчить використання японської мови протестувальниками для визначення китайської та тайванської ідентичності під час антинаціоналістичних протестів "228" у 1947 році.

За словами тайванського антрополога Хуанг Чі-Хуей, досвід націоналістичного правління змусив багатьох корінних тайванців відчути, що "ранні колонізатори виявилися кращими", що призвело до прийняття японських аспектів їхньої ідентичності.

Опитування, проведене 2022 року, показало, що переважна більшість молодих людей ставляться до Японії позитивно, а більшість назвали її своєю "улюбленою" країною.

Таке неоднозначне ставлення до Японії поширюється і на сучасне покоління.

Опитування, проведене 2022 року, показало, що переважна більшість молодих людей ставляться до Японії позитивно, а більшість назвали її своєю "улюбленою" країною.

Такі науковці, як Хуанг-Чіх Чіанг і Йе-Чунг Лу, зазначають, що молоде покоління Тайваню схильне асоціювати Японію з позитивними сторонами, такими як передові технології, культурне багатство і навіть демократичні цінності, а не з колоніальним минулим.

Це зрушення також відображається у зовнішній політиці острова щодо Японії та двосторонніх економічних зв'язках, на які дедалі більший вплив справляють зусилля Тайваню з формування окремої від Китаю ідентичності.

Так, схильність молодого покоління до тайванської ідентичності на противагу китайській мимоволі сприяла більш позитивній переоцінці історичного японського впливу на острів.

Безумовно, прагматизм також лежить в основі сприятливого ставлення Тайваню до Японії, особливо в питаннях оборони.

Опитування, проведене 2021 року Тайванським фондом громадської думки, засвідчило, що понад 70% тайванців привітали б японську підтримку в разі військового конфлікту з Китаєм.

Ця статистика підкреслює стратегічний вимір позитивного сприйняття Тайванем Японії, визнаючи потенційну роль Японії як найважливішого союзника в царині безпеки острова.

Південно-Східна Азія: прагматизм та економічна спрямованість.

Унікальні геополітичні та історичні чинники в Південно-Східній Азії зумовили більш позитивне ставлення до Японії, ніж у більшості країн Північно-Східної Азії.

Звісно, це твердження ризикує перейти в площину узагальнень.

Однак достовірні опитування, як-от опитування еліт Асоціації держав Південно-Східної Азії, проведене Інститутом ISEAS-Юсоф Ісхак, показують, що значна більшість лідерів країн Південно-Східної Азії ставляться до Японії позитивно, а близько двох третин регулярно висловлюють упевненість у ролі Японії в гарантуванні регіональної безпеки та зміцненні стабільності.

Це позитивне сприйняття глибоко вкорінене в економічних зв'язках і стратегічних партнерствах, які зазнали значної еволюції із середини XX століття.

Доктрина Фукуди, як уже згадувалося вище, стала символічним поворотним пунктом у підході Японії до Південно-Східної Азії та допомогла подолати регіональне упередження до економічного неоколоніалізму.

Вмотивована погіршенням відносин з регіоном і занепокоєнням з приводу визнання Вашингтоном Китайської Народної Республіки, нова доктрина Японії зробила акцент на відносинах "від серця до серця", що враховують взаєморозуміння, довіру і рівноправне економічне партнерство.

Ця політика проклала шлях до більш взаємовигідних економічних відносин між Японією та регіоном, спричинивши різке зростання японських інвестицій після підписання угоди "Плаза" 1985 року та значну фінансову підтримку Токіо країнам, які постраждали від азійської фінансової кризи 1997 року.

У результаті економічна присутність Японії стала сприйматися не стільки як неоколоніалізм, скільки як створення доданої вартості, що відновило довіру до неї як серед еліти, так і серед громадян Південно-Східної Азії.

Ця довіра відіграла вирішальну роль у подоланні глибоко вкоріненого скептицизму, який був викликаний не тільки поведінкою у воєнний час, а й, можливо, навіть більшою мірою, післявоєнною хижацькою економічною практикою.

Економічна присутність Японії стала сприйматися не стільки як неоколоніалізм, скільки як створення доданої вартості, що відновило довіру до неї як серед еліти, так і серед громадян Південно-Східної Азії.

Так, у сфері безпеки позиція Південно-Східної Азії щодо Японії була прагматичною, але здебільшого позитивною.

Під час моєї роботи в регіоні керівники служб безпеки з Таїланду, Філіппін, В'єтнаму та Індонезії говорили мені, що в регіоні переважає думка, що історичний контекст Другої світової війни втратив свою актуальність у сучасну епоху.

Послідовна орієнтація Японії на допомогу в розвитку, економічне партнерство і повагу до суверенітету країн Південно-Східної Азії зміцнила її позиції як надійного і цінного партнера в регіоні.

Крім позитивних результатів опитувань і особистих бесід, ця довіра проявляється у зростанні ролі Японії у царині безпеки по всій Південно-Східній Азії.

До них належать нещодавня угода про переговори щодо укладення угоди про взаємний доступ з Філіппінами, підписання Всеосяжного стратегічного партнерства з В'єтнамом і потенційний продаж Індонезії стелс-фрегатів за 3,6 мільярдів доларів.

У процесі формування політики в Індо-Тихоокеанському регіоні Вашингтон повинен враховувати нюанси історичної пам'яті.

Розуміючи історичний контекст відносин Японії з Тайванем, Південною Кореєю та країнами Південно-Східної Азії, зовнішні гравці зможуть ефективніше орієнтуватися в складному павутинні спорідненості та ворожнечі в регіоні.

Вашингтон має розуміти, що негативні погляди Південної Кореї, хоча вони й важливі для розуміння регіональної динаміки, не є репрезентативними для всієї Азії.

Історичні претензії Південної Кореї до Японії мають глибоке коріння і складний характер, але вони контрастують із позитивним або таким, що має позитивну тенденцію, сприйняттям Японії в інших регіонах, таких як Тайвань і Південно-Східна Азія.

Політика і стратегія щодо Японії не повинні будуватися на основі поглядів Сеула.

Наразі Вашингтон, схоже, віддає пріоритет примиренню між Токіо і Сеулом, приділяючи набагато менше уваги підтримці японських ініціатив у сфері безпеки в решті частини регіону.

Ймовірно, це результат довірчих відносин між Вашингтоном і Сеулом, що тривали десятиліттями, і активної позиції корейців та американських корейців, незадоволених ставленням Японії до примирення.

Ці погляди реальні і важливі, але узагальнений підхід позбавляє можливості налагодити більш ефективне і тонке регіональне партнерство.

Справді, зрозуміле бажання Вашингтона, щоб Японія і Південна Корея більше співпрацювали в галузі регіональної безпеки, може парадоксальним чином виграти від зниження пріоритетності цих напружених двосторонніх відносин.

Просування загальних благ, які Японія може надати регіону загалом, у кінцевому підсумку може виявитися ефективнішим напрямком.

Такий підхід дасть змогу Токіо і Сеулу продовжити повільний і нерівномірний процес зміцнення взаємної довіри, а Сполученим Штатам – підкреслити позитивніші приклади японського регіонального лідерства.

Важливо.

Жінки для втіхи, японська каторга й острови Ліанкур.

Три проблеми Японії та Південної Кореї.

Нарешті, досвід Японії показує, що Сполучені Штати повинні підходити до своєї ролі в Індо-Тихоокеанському регіоні з почуттям смирення.

Американські політики повинні визнати, що в багатьох країнах Азії Сполучені Штати сприймаються не тільки як зовнішній актор, а й як елемент історичної пам'яті.

Таке сприйняття вимагає дипломатичної стратегії, що враховує історичний досвід і сучасні настрої кожної країни.

Смирення в цьому контексті означає визнання негативних дій Америки в регіоні в минулому, таких як поведінка США під час війни у В'єтнамі або участь у підтримці авторитарних режимів на Філіппінах і в Індонезії.

Відродження популярності Японії в Південно-Східній Азії свідчить про те, що шанобливий і чуйний довгостроковий діалог може принести результати.

Такий підхід збільшить довіру до США та ефективність їхніх зусиль зі зміцнення співробітництва в галузі безпеки в найважливішому регіоні.

Про авторів.

Раян Ешлі – офіцер розвідки ВПС США з великим досвідом роботи у Східній Азії та Японії, кандидат наук у Школі суспільних відносин імені Ліндона Б.

Джонсона при Техаському університеті.

Він також є викладачем Школи спеціальних операцій ВПС.

Раніше він публікував матеріали про безпеку в Східній Азії та міжнародні відносини в журналах War on the Rocks, Nikkei Asia і The Diplomat.

Думки, висловлені тут, належать автору і не відображають точку зору ВПС США, Міністерства оборони або уряду США.

Теги за темою
окупаціяЯпонія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T08:24:39Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Путина можно поставить на колени: в Киев обратились с ультиматумом
Comments UA
2025-07-25T08:51:49Z
В Украине нет детей из России, как заявляют в Кремле – Зеленский
Лига
2025-07-25T08:51:05Z
Украину сотрясли акции протеста
Корреспондент
2025-07-22T20:15:02Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Уилл Смит на грани банкротства - СМИ
Корреспондент
2025-07-25T08:42:23Z
Инна Мирошниченко растрогала прогрессом приемной дочери и как поездка на море изменила ее: "Это чудо"
TSN
2025-07-25T08:36:18Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Добавьте в борщ этот неожиданный ингредиент — и вкус блюда станет намного вкуснее: понадобится только одна ложка
TSN
2025-07-25T08:36:07Z
Кроссовки, лоферы, шлепанцы и не только: какую обувь носить мужчинам летом
Gazeta UA
2025-07-25T08:21:45Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 26-27 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-25T08:15:40Z
Зачем хозяйки встряхивают яйца перед варкой: хитрость, о которой знают не все
TSN
2025-07-25T08:09:29Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Арбуз – это не только вода: какие полезные компоненты имеет ягода
Знай
2025-07-25T08:51:56Z
Украина получила первую партию телемедицинского оборудования в рамках сотрудничества Минздрава и C3Medical
Апостроф
2025-07-25T08:48:18Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Супербактерии могут убить миллионы людей до 2050 года и разгромить экономики
TSN
2025-07-25T08:33:05Z
Какие популярные орехи имеют наибольшее количество белка
Gazeta UA
2025-07-25T08:15:19Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Первое продвижение за 15 дней: ВС РФ активизировались под Запорожьем
Фокус
2025-07-25T08:45:21Z
В Ростовской области дроны атаковали железнодорожную станцию
Корреспондент
2025-07-25T08:30:56Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
67-летней бабушке запрещено пользоваться супермаркетом: ее обвиняют в организации аферы с целью экономии
Фокус
2025-07-25T08:45:32Z
ТЦК и полиция начали дополнительные проверки на блокпостах
Знай
2025-07-25T08:30:34Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Россияне атаковали медиков дроном в Херсоне: пострадали люди
Новости Украины
2025-07-25T08:57:24Z
На глазах детей: женщина умерла от побоев мужа
Новости Украины
2025-07-25T08:12:00Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Украина опередила отстраненную Россию в рейтинге УЕФА
ZN UA
2025-07-25T08:49:51Z
Звезда МЮ может продолжить карьеру в другом топ-клубе
Корреспондент
2025-07-25T08:06:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Швейцарский клуб распрощался с проблемным экс-игроком Ман Сити
Корреспондент
2025-07-25T07:00:44Z
Замена лидера: Спортинг подпишет Суареса на место Дьекереша
Корреспондент
2025-07-25T05:39:28Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
"Укрзализныця" меняет правила покупки и возврата билетов: подробности
TSN
2025-07-25T08:49:21Z
Биткоин полетел вниз: ликвидировано позиций трейдеров на $514 млн
ITC
2025-07-25T08:46:18Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Землю атакует магнитная буря красного уровня: названа дата
Апостроф
2025-07-25T08:27:21Z
Под храмом в Петре нашли древнюю гробницу
Корреспондент
2025-07-25T08:24:11Z
Тратить деньги становится легче: не обязательно иметь наличные, карточку или смартфон
Знай
2025-07-25T08:12:14Z
На Львівщині оголосили аукціони на оренду понад 30 земельних ділянок
AgroNews
2025-07-25T08:06:27Z
Borderlands 4 ушла на «золото» — переносов не будет
GameMag
2025-07-25T08:03:18Z
"Сначала куплю консоль": Сыгравший Густава актер Чарли Кокс пообещал пройти Clair Obscur: Expedition 33
GameMag
2025-07-25T07:57:46Z
Молнии ежегодно поражают сотни миллионов деревьев - ученые
Корреспондент
2025-07-25T07:25:44Z
В Украине упал спрос на бензиновые автомобили
Корреспондент
2025-07-25T08:27:09Z
Цены на электромобили в Украине резко пойдут вверх: с чем это связано и когда лучше покупать
UAToday
2025-07-24T23:39:45Z
Volkswagen опередила Tesla на рынке электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-07-24T18:21:00Z
Toyota обновила внедорожник Sequoia
Корреспондент
2025-07-24T18:12:36Z
Acura прекращает производство седана TLX из-за низкого спроса
Корреспондент
2025-07-24T16:21:30Z
Tesla отчиталась о падении прибыли на 16%
Корреспондент
2025-07-24T11:15:08Z
Не покупайте авто в этот период, чтобы покупка не превратилась в катастрофу
Comments UA
2025-07-24T10:15:54Z
Honda прекращает выпуск недорогого конкурента Audi A4 и BMW 3 Series: причина известна
Фокус
2025-07-24T06:45:02Z
Ford Mustang Mach-E после трех лет — 400 тыс. км пробега, 92% ресурса батареи и $8700 экономии на топливе
ITC
2025-07-23T17:24:57Z