MY.UAНовини
Жінки в армії. Експертка з гендерних питань Альона Грузіна - про стереотипи, домагання та дискримінацію
Жінки в армії. Експертка з гендерних питань Альона Грузіна - про стереотипи, домагання та дискримінацію

Жінки в армії. Експертка з гендерних питань Альона Грузіна - про стереотипи, домагання та дискримінацію

“Прибираємо із законопроєкту щодо мобілізації та рекрутингу статтю про особливості військового обліку та служби жінок. Однаково для всіх в законі”, - написала кілька днів тому народна депутатка Мар'яна Безугла. Перед тим вона розмістила пост, у якому назвала вагітність “унікальною відстрочкою і правом на звільнення”.

Дискусії про те, що жінок можуть підвести під загальну мобілізацію або розширити перелік спеціальностей, з якими братимуть на облік, точаться не перший день. Тим часом, за останніми даними, у лавах Збройних сил України уже налічується 62 062 жінки-військовослужбовиці, що становить 7,3% від загальної кількості особового складу.

Про права жінок на військовій службі і пов’язані з цим проблеми KP.UA розмовляє з комунікаційницею науково-популярного ресурсу “Гендер в деталях”, культурологинею Альоною Грузіною.

Дівчата йдуть у військкомати, але отримують відмови

- Альоно, прийнятий у 2018 році закон урівнює в правах жінок та чоловіків в армії, а як це працює в реаліях?

- Дійсно, у 2018 році розширили перелік професій, до яких допустили жінок-військовослужбовиць. Зараз вони можуть обіймати бойові посади, і такі жінки є, навіть досить багато. Але все одно значно менше, ніж чоловіків, і значно менше, ніж жінок-медикинь і жінок на так званих допоміжних посадах. За офіційними даними, в складі ВСУ лише 9% жінок мають офіцерські звання і лише три жінки носять генеральські погони.

Тобто законодавчо доступ є, і у 2018-му це було достатньо важливою перемогою. Але, на жаль, на сьогодні жінці, яка не є за освітою медиком, потрапити до лав Збройних сил досить важко через стереотипи.

- До речі, чоловіки, які отримують повістки, дивуються, коли бачать в ТЦК та СП жінок. Кажуть, кількість дівчат, які хочуть служити, для них неочікувана.

- Так, бажаючи служити жінок теж багато. Але мусимо констатувати, що багатьом жінкам, які йдуть добровольцями, в ТЦК відмовляють. Навіть якщо вони здорові і фізично підготовлені. В кращому разі можуть зафіксувати персональні дані, сказати, що збережемо ваш номер телефону і звернемося за потребою.

Хоча ми знаємо, що у нас дуже великий недобір людей в армію, через що неможливо демобілізувати тих, хто воює від початку повномасштабного вторгнення. Тобто потреба в людях є, але більшість жінок отримують відмову.

Або медикиня, або куховарка, але не штурмовик

- Відмови, на вашу думку, також диктують стереотипи?

- Так, стереотипи щодо традиційного розподілу ролей. Війна не є жіночою справою, війна – це заняття чоловіків. Жінки мають чекати їх удома, виховувати дітей.

Попри те, що в нашій історії були дві світові війни, в яких брали участь жінки, попри два Майдани та інші активні суспільні прояви, до яких були залучені жінки, більшість чоловіків позитивно сприймають дівчину в армії тільки на посаді медикині або куховарки.

Тобто, якщо жінка-медикиня служить в ЗСУ чи працює на кухні, то це правильно і це схвалюють. А коли заходить мова про посади штурмовичок або артилеристок, то маємо не стільки негативні відгуки, скільки недовірливі. Мовляв, як жінка буде на такій посаді, це просто неможливо!..

- Є дівчата, які стереотипи рішуче ламають. Але чи мають вони кар’єрні перспективи в армії – отримати вище звання, керівну посаду?

- Ніяких заборон на кар’єрне зростання немає, за законом жінка, як і чоловік, може піднятися по службі від першого до найвищого щабля. А що відбувається на практиці, ми бачимо з кількості офіцерів та генералів серед жінок. Різниця між жінками та чоловіками дуже суттєва.

Показовою щодо цього може бути навіть практика пам’яті, меморіалізацї. Якщо подивимось на перейменування, які відбуваються в рамках декомунізації та вшанування героїв останніх років, то бачимо, що вулиці називають в честь чоловіків, чоловічу стать уособлюють пам’ятники.

- У цивільному житті на однакових посадах жінці можуть платити менше, ніж чоловікові. А в армії?

- Проблема в розриві оплати праці в цивільному житті є більш помітною через різноманіття установ, професій та посад. Що стосується армії, то ми не можемо говорити, що десь платять менше чи більше. Військові отримують фіксовану суму в залежності від того, на яких позиціях перебувають.

Сексуальні домагання є, але про них не прийнято говорити

- Найболючіше питання – це сексуальні домагання. Їх не хочуть визнавати, про це не прийнято говорити, але із соцмереж, зі звернень жінок-військовослужбовиць у адвокатські групи ми розуміємо, що проблема існує.

- Так, такі випадки є. І їх, на жаль, більше, ніж нам би хотілося. Тема справді табуйована, бо в першу чергу вона сприймається як дискредитація армії. Мовляв, ми не можемо звинувачувати своїх військових у поганих діях.

Перші свідчення про те, що в армії є сексуальні домагання, датуються 2018 роком, коли лейтенантка Валерія Сікал заявила, що її домагався командир військової частини ("Лягай, будеш богатирів обслуговувати", – цитувала Валерія вимоги начальника. - Ред.). Це була перша публічна заява про такі дії, але за тим випадком кримінальна справа так і не була порушена.

Перша справа, яка призвела до якихось реальних дій, тобто звільнення обвинуваченого в домаганнях, була відкрита в січні 2021 року. Це справа підполковниці Ольги Деркач, яка також набула великого розголосу і викликала хвилю обурення. Затим про такі речі намагалися більше не говорити.

- Як боротися? Зараз є багато правозахисних груп, адвокати, прокуратура. Але коли все відбувається у закритій військовій частині, туди не потрапляють люди, які могли б допомогти.

- Ми можемо говорити про два виміри цієї ситуації, бо цивільний тут також присутній. На превеликий жаль, в нашому суспільстві панує так звана культура насильства. Дуже часто постраждалі від нього опиняються в ролі звинувачених: не так одяглася, не так себе поводила, не туди пішла... От і щодо армії в соцмережах можна прочитати думки, що коли жінки йдуть служити, то вони йдуть шукати собі чоловіків.

Тобто спершу ми маємо позбутися цих ярликів у цивільному суспільстві, аби говорити, щоб менше такого толерування було серед військових. Бо вони в першу чергу люди – такі ж, як усі.

Паралельно ломка стереотипів має відбуватися всередині служби. Всі випадки сексуальних домагань повинні ставати предметом службових розслідувань. Тобто має формуватися розуміння, що за злочин мусить бути неминуча відповідальність.

Через оте принципове замовчування зараз важко скласти реальну картину сексуальних домагань в армії. Але коли ми спілкуємось із жінками у підрозділах, коли читаємо відгуки в соціальних мережах, неважко зробити висновок, що проблема існує, і вона актуальна. Навіть якщо ми матимемо один-єдиний випадок на все військо, він має бути доведений до суду.

Форма, гігієна, забезпечення інтересів дітей

- Якщо кількість жінок в армії збільшиться, проблема домагань зменшиться? Бо одна справа, коли одна дівчина на десять чоловіків, а друга - коли три дівчини на сімох і можуть одна одну боронити.

- На це можна буде дивитися лише постфактум. Зараз можемо тільки припустити, що більш широка представленість жінок у військових професіях, на керівних посадах посилить розуміння, що жінка на війні – посестра, бойова одиниця, і вона в усьому рівна. Чим більше буде жінок, тим більше буде кількість людей, які долучаться до цієї проблеми, зможуть про неї говорити.

Але зараз дуже важливе і таке розуміння: якщо вести мову про обов’язкову мобілізацію жінок, то насамперед потрібно визнати, що проблем в армії буде ще більше, ніж є зараз. Зараз багато хто апелює до того, що служба для жінки – то добровільна справа. І якщо ти добровільно пішла, то сама несеш за це відповідальність. З обов’язковою мобілізацію так не вийде.

- А як розцінює можливу обов’язкову мобілізацію спільнота захисників гендерної рівності?

- Це дуже неоднозначне питання. З одного боку, в Конституції прописано, що захист держави є обов’язком кожного громадянина. Тобто мобілізувати можуть усіх. З іншого - мусимо констатувати, що спершу належить вирішити хоча б ті очевидні проблеми, про які знаємо.

По-перше, базово затвердити жіночу форму єдиного уніфікованого зразка як для літа, так і для зими. Налагодити її масове виробництво. Форма має бути доступною, це не може бути кілька зразків, які неможливо отримати чи придбати. Те саме з білизною, із специфічними засобами гігієни, яких потребують жінки.

По-друге, якщо говоримо про загальну мобілізацію, то мусимо влаштувати і умови для неї. За часів війни цивільне життя нікуди не зникає і не зупиняється. Статистично жінки займаються дітьми – доглядом, вихованням, освітою. Тобто треба передбачити і законодавчо закріпити, хто буде перебувати з дитиною, якщо матір призовуть. Чи може служити лише один з батьків. Щоб не було так, що жінка у військовій частині далеко від дому, а до чоловіка завітали з ТЦК та СП.

По-третє, прописати, як ми зможемо гарантувати, що діти жінок, які підуть на фронт, будуть забезпечені гідною освітою – дошкільною та шкільною. Чи на тому вона рівні, щоб можна бути спокійною за дитину, батьки якої воюють.

Як бачимо, все це дуже проблематично. Якщо будуть рівні обов’язки, то мають бути і рівні права, і рівні умови.

- Тобто, щоб жінка на службі не мусила переконувати себе, що тепер вона – чоловік, а почувалася впевнено у своїй статі?

- Так, це рівне забезпечення правами. Воно має бути як в армії, так і в цивільному житті. Це, як ми вже говорили, і оплата праці, і насильство. За статистикою кожна третя жінка стикалася з фізичним чи сексуальним насильством, достатньо високий рівень у нас домашньої тиранії.

Тобто зараз ми говоримо про те, що почасти жінки в звичайному житті не мають банального захисту своїх базових прав – на здоров’я та навіть життя і заразом говоримо про те, щоб покласти на них ще один обов’язок - захист всіх інших людей.

Бліцопитування:

Як ви ставитесь до мобілізації жінок?

Олег Леонтьєв. Фото: facebook.com/Advocat.Leontyev.Oleh

Олег Леонтьєв, адвокат:

- Мобілізація жінок не протирічить Конституції. У нас загальний військовий обов’язок, але його потрібно наповнювати сенсом. Тобто люди мають бути використані там, де вони принесуть максимальну користь.

Певна річ, на “нулі”, в окопі жінок не доцільно застосовувати. Але в стабілізаційних пунктах, пунктах евакуації вони можуть виконувати різні задачі. Ми знаємо, що в армії Ізраїлю служать жінки, але мало знаємо, що також служать люди з синдромом Дауна. Просто для них знаходять справи по силі.

 

Олена Білозерська. Фото: facebook.com/bilozerska

Олена Білозерська, офіцер ЗСУ:

- Ставлюся різко негативно і вважаю, що цього не буде. Якщо коротко: для чоловіка захист Вітчизни - обов'язок, для жінки - право.

Рівність між чоловіками і жінками щодо військового обов’язку стосується лише тих жінок, які вже служать.

 

Антон Грушецький. Фото: facebook.com/anton.grushetskyi

Антон Грушецький, соціолог:

- Якщо врахувати громадські настрої, дуже сумнівно, що мобілізація жінок може бути примусовою. Це викличе величезне збурення в суспільстві. Ми пам’ятаємо, який опір отримала спроба організувати облік жінок за професіями, які назвали спорідненими з військовими.

Не думаю, що депутати захочуть ухвалити закон про примусову мобілізацію жінок. Певні заохочення до служби можуть бути. Робота в цивільному секторі зараз нестабільна, але в армію жінки мають іти тільки добровільно.

 

Лада Соколова. Фото: facebook.com/Lada888Aydar

Лада Соколова, правозахисниця:

- Я не заперечую проти мобілізації жінок. Кожен має право захищати свою державу, але це має бути добровільно. І мусить враховуватися бажання людини служити своїй Батьківщині.

Я з першого дня вторгнення ходила до ТЦК та СП, але досі мене не беруть. У мене багато подруг хочуть стати до лав захисників, але теж отримують відмову.

Теги за темою
АрмияЖенщины
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рок-н-рольні небеса кличуть: як і де поховають Оззі Осборна
GlavRed
2025-07-27T23:27:39Z
Дружина зірки Кварталу 95 натякнула на вагітність
GlavRed
2025-07-27T22:27:20Z
"Дайте Україні зброю": Лайма Вайкуле жорстко розповіла про головне
GlavRed
2025-07-27T21:27:39Z
Захопливі та цікаві: 3 українські фільми для сімейного вихідного
24tv
2025-07-27T19:57:33Z
Найтрендовіший принт літа: цей манікюр підкорив серця світових зірок
24tv
2025-07-27T19:30:00Z
Потап повертається в Україну: названо точну дату
GlavRed
2025-07-27T19:27:10Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав, який вигляд має його старша донька
24tv
2025-07-27T18:51:17Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T18:03:07Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T16:39:59Z
Чи впливають протеїнові добавки на чоловічу фертильність
24tv
2025-07-28T04:06:45Z
Лікарі попереджають: ChatGPT може провокувати психози у вразливих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:00:44Z
В Охматдиті вже у серпні буде відновлене відділення трансплантації кісткового мозку - Свириденко
УкраинФорм
2025-07-27T19:48:08Z
Мінімальний мінімум: скільки кроків щодня слід проходити
24tv
2025-07-27T17:42:54Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
5 хвилин і дешеві інгредієнти: наймʼякший сливовий пиріг на сковороді без випікання
24tv
2025-07-28T03:51:06Z
4 знаки зодіаку відшукають фінансову та емоційну гармонію 28 липня
GlavRed
2025-07-28T03:27:36Z
Ребус для тих, у кого відмінний зір: треба за 9 секунд знайти число 229
GlavRed
2025-07-28T03:27:26Z
Так просто ще не було: рецепт тушкованих кабачків з філе та сметаною
Telegraf
2025-07-28T03:18:51Z
Раки – залишайтеся в тіні, Овни – люди можуть вас не розуміти: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-07-28T03:12:43Z
Без варіння та клопоту: помідори по-корейськи за ніч – закуска, яка вразить усіх
24tv
2025-07-28T02:54:44Z
Ваша сумка приховує секрет: стало відомо, що розкривають стародавні повір’я
GlavRed
2025-07-27T23:27:44Z
Лише борошно і масло: ця випічка замінить вам хліб
24tv
2025-07-27T20:45:05Z
Тест: що ваш улюблений колір говорить про вас
TSN
2025-07-27T20:36:08Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
ООН вітає ідею гуманітарних пауз у Газі, але вважає, що цього недостатньо
УкраинФорм
2025-07-28T04:15:49Z
Атака на Хмельниччину: влада повідомила про наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T04:06:53Z
Трамп виступив проти обов’язкових компенсацій авторам за навчання ШІ
InternetUA
2025-07-28T04:06:31Z
Трамп підніс Путіну Крим та схід України на "блюдечку", – глава МЗС Австрії
24tv
2025-07-28T03:42:21Z
Дрони атакували Кропивницький
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T03:36:33Z
ООН засудила арешти афганських жінок за «неправильний хіджаб»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T02:51:31Z
Орбан заявив, що наступний бюджет ЄС стане «бюджетом війни»
УкраинФорм
2025-07-28T02:45:09Z
Вибухи у Росії, атака на Київ: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T02:39:48Z
Приблизний рух ракет та дронів цієї ночі: карта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T04:15:37Z
Втрати росіян в Україні перевалили за 1 050 250
Gazeta UA
2025-07-28T04:12:49Z
Від 500 гривень до 85 тисяч: скільки коштуватимуть послуги адвокатів з військових питань і як правильно вибрати захисника
Комсомольская правда
2025-07-28T04:06:36Z
МВС запускає портал для ветеранів та їхніх родин
УкраинФорм
2025-07-28T04:05:26Z
З Днем піарника 2025: найтепліші привітання у картинках і словах з професійним святом
24tv
2025-07-28T03:33:44Z
Безкоштовні продукти для пенсіонерів у Харкові: українцям розповіли, куди можна звернутись за допомогою
Политека
2025-07-28T03:30:38Z
У Нідерландах на українців масово полюють телефонні шахраї
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T03:27:18Z
Упродовж тижнів він боровся за життя: у лікарні помер захисник зі Львівщини – Юрій Чудний
24tv
2025-07-28T03:21:05Z
Незламні навіть у неволі: в Україні вшановують День пам'яті закатованих або загиблих у полоні
24tv
2025-07-28T03:03:28Z
У Кременчуці жінка розбила каменем авто ТЦК: її затримала поліція
ZN UA
2025-07-28T04:06:02Z
Пасажир погрожував бомбою на борту - літак здійснив екстрену посадку
Gazeta UA
2025-07-28T04:05:25Z
Нічний обстріл Києва: поранення дістали 8 осіб, включно з 3-річною дитиною
GlavRed
2025-07-28T03:57:22Z
На Одещині дерево впало на підлітків через негоду: є загиблий та травмовані
24tv
2025-07-28T03:51:35Z
У Києві через нічну атаку Росії пошкоджена багатоповерхівка, серед поранених – дитина
Лига
2025-07-28T03:30:25Z
Масована атака на Україну – ворог вдарив ракетами й БпЛА: що відомо про наслідки
24tv
2025-07-28T02:21:38Z
Бойовики «Ісламської держави» вбили десятки людей у католицькій церкві в Конго
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T02:03:10Z
Кропивницький та Старокостянтинів вночі атакували росіяни: було чутно багато вибухів
Telegraf
2025-07-28T01:36:21Z
В Австрії поїзд Deutsche Bahn через знеструмлення простояв понад п’ять годин у тунелі
УкраинФорм
2025-07-28T01:27:47Z
"Ти не можеш бути вже живим": інтервʼю азовця "Крафта", який пережив теракт у колонії Оленівки
24tv
2025-07-28T04:06:00Z
Їла з рук наче домашня. Жителі Дніпропетровщини годували небезпечного хижака прямо на вулиці міста
Telegraf
2025-07-28T04:05:27Z
В Україні хмарно з проясненнями, дощитиме: прогноз погоди на 28 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T03:57:32Z
Через російський обстріл кияни провели ніч у метро. Як виглядає пошкоджена багатоповерхівка
Telegraf
2025-07-28T03:54:24Z
Масована атака по Україні, успіхи на фронті: хронологія 1251 дня війни
24tv
2025-07-28T03:36:24Z
Синоптики оновили прогноз на понеділок
Gazeta UA
2025-07-28T03:27:33Z
Кличко уточнив наслідки атаки дронів на Київ: п’ятеро постраждалих, серед них дитина
УкраинФорм
2025-07-28T03:22:03Z
Прикордонники показали, як дронами «Вампір» нищать позиції росіян
УкраинФорм
2025-07-28T03:09:39Z
Окупанти активізували застосування бронетехніки на фронті – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T02:39:00Z
Медіаліга, зустріч з Будановим: де зараз легенда українського футболу Артем Мілевський
24tv
2025-07-28T04:12:26Z
Артем Бондаренко із Шахтаря може піти в турецький чемпіонат
1News
2025-07-28T01:48:56Z
Травма зв’язок не дасть легіонеру Полісся допомагати клубу впродовж езону
1News
2025-07-28T01:48:07Z
ФК «Металіст 1925» прокоментував виїзд свого гравця за кордон
УкраинФорм
2025-07-27T22:30:20Z
Шешко погодив умови особистого контракту з Ньюкаслом
Football.ua
2025-07-27T22:30:16Z
Сапуга: Дуже радий повернутися на поле
Football.ua
2025-07-27T21:40:10Z
Маліновський відзначився асистом у спарингу за Дженоа
Football.ua
2025-07-27T21:30:23Z
Адлі зацікавив два клуби АПЛ – ESPN
Football.ua
2025-07-27T21:19:11Z
Українську бригаду арбітрів призначено на матч Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-27T21:00:03Z
Банкір спрогнозував, чого чекати від долара та євро наприкінці липня
Хвиля
2025-07-28T04:15:43Z
Квитки на потяг розкупили, але ви все ще можете поїхати: секрети Укрзалізниці
Знай
2025-07-28T04:12:55Z
Дефіцит продуктів у Харкові: які товари стають розкішшю
Политека
2025-07-28T04:05:02Z
ЄС та США нарешті уклали масштабну торговельну угоду
Топ Жир
2025-07-28T04:03:51Z
У Євросоюзі розповіли про деталі торговельної угоди з США
TSN
2025-07-28T03:51:24Z
Трудовий та страховий стаж: в чому різниця
ZN UA
2025-07-28T03:42:26Z
Скасування субсидій та перекази на картки: українцям пояснили важливе питання
Знай
2025-07-28T03:30:42Z
"Є підстави сподіватися": експерт сказав, що буде з цінами на яйця і молочку
GlavRed
2025-07-28T03:27:06Z
Росія намагається штучно підняти ціни на нафту
TSN
2025-07-28T03:21:53Z
Огляд ноутбука MSI Crosshair 17 HX AI : лептоп-геймінг ціною компромісу
ITC
2025-07-28T04:06:43Z
Таємна кнопка в пральні, яка позбавить цвілі, неприємного запаху та залишків порошку
Хвиля
2025-07-28T03:51:15Z
WhatsApp дозволить імпортувати фото профілю з Instagram і Facebook
InternetUA
2025-07-28T03:01:52Z
ШІ і кабелі допомагають передбачати підводні землетруси
InternetUA
2025-07-28T02:03:19Z
"Чорт порадив": Безугла стала героїнею нового мему після зізнання про свою хворобу
Telegraf
2025-07-28T01:30:20Z
Microsoft Copilot отримав обличчя: новий вигляд голосового асистента з емоціями
InternetUA
2025-07-28T00:22:18Z
Samsung змінює пріоритети: One UI 8 спершу для складаних смартфонів
InternetUA
2025-07-27T22:42:01Z
iPhone 17 Pro може отримати 8-кратний зум і професійний додаток камери
InternetUA
2025-07-27T21:19:35Z
Плавки чи шорти: українці посперечались у мережі, у чому чоловікам пристойно відпочивати
24tv
2025-07-27T20:36:01Z
Як орендні компанії можуть оцінювати збитки за допомогою штучного інтелекту?
Топ Жир
2025-07-27T23:21:33Z
Цей дорогий пікап Dodge з впливом Mitsubishi відреставрували — і це безглуздо, але чудово!
Топ Жир
2025-07-27T21:36:59Z
Купили електромобіль? Тепер спробуйте його відремонтувати
Топ Жир
2025-07-27T19:51:23Z
У США продали Acura Integra Type R за $204 000, новий рекорд для моделі
360ua.news
2025-07-27T18:21:57Z
Чоловік скаржиться, що динаміки Volvo довгі роки видавали нестерпний звук
Топ Жир
2025-07-27T18:06:08Z
Вантажівкам IFA W50 виповнилося 60 років
AutoCentre
2025-07-27T17:03:33Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:39:16Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z