MY.UAНовини
У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності
У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності

У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності

Чи може Україна на весь світ заявити, що вона – унікальна і самобутня, з багатою культурою і традиціями, і точно – не Росія? Учасники Міжнародного форуму "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" мають на це питання однозначно ствердну відповідь. Саме тому так важливо займатися збереженням історико-культурної спадщини України, оцифровувати експонати та проводити роботу з культурної дипломатії.

Організатори форуму: БФ "Підгорецький замок", Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького, "Благодійний фонд польсько-українського партнерства", Польське братство кавелерів Гутенберга. Захід проходив за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Форум тривав два дні – спочатку у Палаці Потоцьких у Львові, а потім – у Золочівському замку. Зараз про те, у замок влітку минулого року влучив уламок російської ракети, нічого не нагадує: силами спеціалістів Львівської національної картинної галереї вдалося відновити частину зруйнованого фасаду. А згодом, як розповів на Форумі гендиректор Галереї Тарас Возняк, найцінніші експонати з львівських музеїв та палаців евакуювали до музеїв Польщі, країн Балтії та Західної Європи. За словами пана Возняка, це дозволило не лише вберегти колекції від потенційного знищення через ворожі обстріли, але й познайомити європейців з найкращими зразками української культури.

І це дуже важливо ще й тому, що світ досі сприймає Україну як частину Росії. І наше завдання – назавжди розірвати цей порочний зв’язок.

"Як формується культурний код? Через виховання. Між українцями та росіянами є цивілізаційна прірва, яку можна побачити на прикладі двох культур. Ми, українці, знаємо і оберігаємо своє коріння — ідентичність, самобутність", – підкреслив Тарас Возняк.

Про те, що Росія роками намагалася "приватизувати" український культурний простір, говорив на Форумі під час включення онлайн і секретар РНБО Олексій Данілов, який системно опікується історико-культурною спадщиною України.

"Ми сьогодні повертаємося до нашого могутнього коріння. Чужого нам не треба – важливо повернути своє. Щоби світ знав нашу культуру, історію. І врешті-решт припинив плутати нас із росіянами і робити з нас єдине культурне коло. Зараз ми переживаємо темні часи, але після кожної ночі завжди сходить сонце, і українці обов’язково здобудуть перемогу над російською федерацією, яка вміє лише руйнувати", – зазначив секретар РНБО.

На те, що потрібно доводити нашим міжнародним партнерам, що Україна – це не Росія і має власні багаті культурні традиція, говорила під час Форуму і генеральна директорка Національного заповіднику "Софія Київська" Неля Куковальська.

"Культурна дипломатія має надзвичайно важливе значення. За півтора року війни я об’їздила багато країн і усвідомила, що Україну пізнають через війну. Інформація, хто ми такі, практично відсутня у Європі. Нас в кращому випадку сприймають як частину Росії. Тому одним зі своїх головних завдань я бачу – їздити з лекціями по світу, розповідати, хто ми є і чим світ може нам допомогти", – розповіла пані Куковальська.

Пані Неля розповіла, що при Софії Київській працює Науково-дослідний інститут, колектив якого – провідні науковці – продукують останні новітні дослідження з історії України, її державності. Ці книги перекладаються англійською мовою та розсилаються по навчальних та культурних закладах в усьому світі. Щоб вони заглиблювалися в нашу історію і розуміли, хто ми є.

Доцентка кафедри дизайну та основ архітектури Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки Ореста Ремешило-Рибчинська також переконана, що міжнародна робота, популяризація України є надзвичайно важливою у збереженні культурної спадщини.

"Ми проводимо співпрацю з колегами з Польщі, Австрії, Німеччини, Франції. За моїми плечима є Львівська політехніка, це дуже шанована інституція у світі, це бренд. І через наш університет можна виходити на міжнародні зв’язки, щоб, в тому числі, допомагати багатостраждальним музеям Сходу, які найбільше постраждали від російської навали, залучати партнерів, кошти", – зазначила пані доцент.

Культурній дипломатії була присвячена і доповідь на Форумі Зенона Коваля – політичного радника Товариства Українців Бельгії і спеціального радника посольства України у Бельгії (1992-1995).

"Роль культури може бути дуже важливою у процесі розбудови чи відбудови і просування/промоції нації. В контексті війни в Україні мистецтво і культура можуть відіграти кілька ключових ролей, зокрема, збереження ідентичності, підтримка стійкості, сприяння діалогу, міжнародна промоція. Культура і мистецтво можуть бути потужними інструментами для створення іміджу – уявлення про країну та націю що формується у масовій свідомості", – зазначив пан Коваль.

На щастя, у світі розуміють важливість допомоги Україні у збереженні її історико-культурної спадщини, а отже – національної ідентичності. На Форум "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" завітали представники Національного інституту з питань польської культурної спадщини за кордоном Полоніка. Керівник експертного відділу Інституту Міхал Міхальський розповів, як польські партнери допомагають відроджувати та оцифровувати об’єкти української культурної спадщини.

"Після початку війни ми почали тісно співпрацювати з міською владою Львова для забезпечення пам’яток культури. Але швидко ця робота поширилася на всі західні та центральні регіони України. Минулого року ми допомогли у забезпеченню 300 культурних споруд – церкви, костели, замки, синагоги. Зокрема, обладнали спеціальним противогневим оснащенням. Також працювали польські реставратори, які займалися відновленням культурних споруд", – розповів пан Міхал.

Полоніка допомагає Україні ще й у оцифруванні історико-культурних пам’яток. За допомогою 3D фотофіксації, яка передає розмір, колористику, окремі деталі, ці об’єкти зберігаються у найкращій якості, що дає можливість їх відновити в разі істотного пошкодження або знищення.

Також Форум відвідали італійські реставратори, зокрема, президентка Федерації реконструкційних та енергетичних компаній Finco Карла Томазі, яка нині займається реставрацією собору Святого Марка у Венеції, та член-засновник Асоціації "Реставратори без кордонів" П’єро Корона, який має досвід відновлення будівель після війни – у Сирії, Іраку та Балканських країнах. Італійські реставратори допомагають українським колегам у відновленні пошкоджених історичних споруд.

А їхній колега – експерт з комунікації Марко Галіполі вважає, що завдяки культурі, мистецтву, країна може найкраще представити свою національну ідентичність.

"Ми розповідаємо про Україну на італійському телебаченні, залучаємо до знайомства з українською культурою різні інституції, університети, італійських митців, щоб якоюсь мірою бути в опозиції до того, що робить з Україною Путін", – зазначив пан Галіполі.

Учасники Форуму погодилися, що Росія повинна відповісти за злочини, вчинені проти української культури, її історичної спадщини. На думку директора Національного музею революції гідності, співорганізатора Штабу порятунку спадщини Ігоря Пошивайла, покарання РФ – це не спринт, а марафон, який потребує зусиль на національному та міжнародному рівні, та адаптації міжнародного законодавства, юридичних практик під нові реалії. Щоб покарання Росії було жорстким і невідворотнім.

Міжнародний Форум "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" – лише перший захід подібного формату. Організатори анонсують, що він проходитиме на постійній основі. Адже залишається ще чимало проблемних питань у царині культурної спадщини України, розв’язання яких потребує залучення широкого експертного кола.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
На платформі Prometheus відкрився онлайн-курс письменницької майстерності
Детектор М
2024-09-20T12:18:52Z
Стало відомо хто увійшов до складу журі нацвідбору на «Дитяче Євробачення – 2024»
Детектор М
2024-09-20T12:15:28Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T12:13:33Z
У Житомирі презентували збірку барокової поезії, перекладену Валерієм Шевчуком
УкраинФорм
2024-09-20T12:10:48Z
Андрій Бєдняков показав 9-річну донечку на кумедних фото і довів до сліз зверненням до неї
TSN
2024-09-20T12:03:50Z
Гурт «Океан Ельзи» випустив новий альбом «Той день»
УкраинФорм
2024-09-20T12:03:38Z
Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника
ITC
2024-09-20T11:55:26Z
Соковита запіканка з баклажанами та мʼясом: рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-20T12:04:08Z
Фаршировані перці із сиром і рисом: готуємо смачну вечерю за 4 кроки
24tv
2024-09-20T12:03:09Z
Який одяг можна подарувати чоловіку на День народження: 5 топових варіантів
24tv
2024-09-20T11:48:23Z
Смачно та незвично: рецепт варення з темного винограду
GlavRed
2024-09-20T11:27:12Z
Як прочистити сильне засмічення в раковині: легкий спосіб, про який знають одиниці
GlavRed
2024-09-20T11:27:04Z
Коли та як обрізати виноград восени: корисні поради, правила та схеми
TSN
2024-09-20T11:18:54Z
Навіщо каву подають з водою: про цей секрет знають одиниці
24tv
2024-09-20T11:12:14Z
3 лайфхаки для кухні, про які ви не знали: ексклюзивні поради з тік току
24tv
2024-09-20T10:42:25Z
Котлети за методом 1:2:2 вийдуть, як у бабусі: будуть соковитими і з хрумкою скоринкою
TSN
2024-09-20T10:39:14Z
Як військова і волонтерська спільно відреагувала на переведення Безуглої з оборонного в міжнародний комітет
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:24:34Z
Окупанти визнали, що закатували до смерті американського пропагандиста в Донецьку
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:24:33Z
Шмигаль планує обговорити з фон дер Ляєн механізм передачі Україні $50 мільярдів заморожених активів РФ
УкраинФорм
2024-09-20T12:22:12Z
Кінець війни може настати вже в цьому році - Зеленський розкрив деталі
GlavRed
2024-09-20T12:21:57Z
Заочно засуджено поплічника Кадирова, який під час боїв за Київ тримав у заручниках майже 500 пацієнтів медустанови
Украина Криминальная
2024-09-20T12:21:00Z
Секретна служба США хоче більшого фінансування після двох замахів на Трампа
Европейская правда
2024-09-20T12:19:39Z
ВМС США оприлюднили нову стратегію на 2024 рік: головний ворог не Росія
24tv
2024-09-20T12:18:51Z
Ексглава ЦРУ відповів, чи має Київ сильну позицію для переговорів з Росією
24tv
2024-09-20T12:15:19Z
МАГАТЕ: Росія має негайно вивести військових і персонал із ЗАЕС
УкраинФорм
2024-09-20T12:15:04Z
На фронті загинула важкоатлетка і тренерка Ніна Пашкевич
УкраинФорм
2024-09-20T12:18:50Z
Українські олімпійці отримають виплати за 4-6 місця в Парижі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:12:07Z
Директор Баварії: Оренда Теля взимку — це не тема для розмов
Football.ua
2024-09-20T12:10:31Z
Анчелотті: Камавінга тренуватиметься з командою наступного тижня
Football.ua
2024-09-20T12:10:24Z
Ла Ліга: розклад і результати матчів 6-го туру чемпіонату Іспанії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-09-20T12:03:53Z
Маю його узаконити, – Дюбуа висловився про титульну битву за подарований Усиком пояс
24tv
2024-09-20T12:03:04Z
Зірковий захисник Ліверпуля планує придбати команду із французької Ліги 1
24tv
2024-09-20T11:54:49Z
Злива зірвала чвертьфінали WTA 500 в Сеулі: відома нова дата протистояння Костюк із Шнайдер
24tv
2024-09-20T11:48:18Z
Магнус Карлсен закликав не знімати санкції з Росії та Білорусі
УкраинФорм
2024-09-20T11:33:11Z
Зник за два дні до смерті: помер чоловік екстрасенски Людмили Хомутовської
Фокус
2024-09-20T12:27:48Z
Підозрюваному у вбивстві чоловіка на АЗС в Києві обрали запобіжний захід
Комсомольская правда
2024-09-20T12:24:06Z
На Сумщині через російські удари з дронів горить 50 гектарів лісу
УкраинФорм
2024-09-20T12:22:37Z
За погрозу розправою прокурору засуджено жителя Хмельниччини
Украина Криминальная
2024-09-20T12:12:45Z
Десятки кілограмів вибухівки: чим вдарили по ракетному арсеналу у РФ – експерт
GlavRed
2024-09-20T12:03:54Z
В Італії кількість евакуйованих через повені зросла до майже 1500 людей
УкраинФорм
2024-09-20T11:45:56Z
У Польщі розширюють зону стихійного лиха
УкраинФорм
2024-09-20T11:40:14Z
Шахрайська оренда землі вартістю понад ₴3 млн.: на Житомирщині викрито фермера та держреєстраторку
Украина Криминальная
2024-09-20T11:39:00Z
Португалію охопили масштабні лісові пожежі: є загиблі
TSN
2024-09-20T11:36:27Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Багатостороння комісія з Волинської трагедії із залученням європейських істориків може вирішити історичні питання України та Польщі — експерт
ZN UA
2024-09-20T12:23:38Z
В Австралії оприлюднили результати опитування серед українських біженців
УкраинФорм
2024-09-20T12:13:31Z
Заплатять за повернення додому: де можна отримати 34 тисячі доларів за спаковані валізи
Знай
2024-09-20T12:12:05Z
Будинок з сюрпризом: соцмережі вражені інтер'єром, який приховує непримітне житло у Мексиці
24tv
2024-09-20T12:09:06Z
Експерт оцінив, скільки ракет залишилося в окупантів
TSN
2024-09-20T12:03:42Z
«На українців чекає жахлива зима». Що пропагандисти пишуть у телеграмі про українську зиму 2024—2025
Детектор М
2024-09-20T12:01:34Z
Румунія істотно змінює пріоритети в обороноздатності: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:00:20Z
Знайшли неочікуваний взаємозвʼязок між розміром простати та ймовірністю раку
24tv
2024-09-20T12:24:11Z
Осліпла і залишилася з синцями: жінка шокувала виглядом після "супердози" вакцини – фото
TSN
2024-09-20T12:03:55Z
Задимлення над Києвом: медики пояснили, чому не можна вмикати кондиціонер
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:36:55Z
На шляху до лікарні 13 разів зупинялось серце: як медики "швидкої" на Львівщині рятували чоловік
24tv
2024-09-20T11:12:09Z
Простий трюк: вчені розповіли, що може допомогти зупинити застуду у дітей
24tv
2024-09-20T10:54:33Z
Кардіологи назвали дев'ять дивних симптомів, які вказують, що з серцем щось не так: не ігноруйте
TSN
2024-09-20T10:39:17Z
Ці 5 типових ознак недосипання ніколи не можна ігнорувати: перевірте себе
24tv
2024-09-20T09:42:20Z
Київ огорнув їдкий смог: наскільки це небезпечно та чи можна отруїтися
24tv
2024-09-20T09:33:23Z
Науковці визначили, скільки м’яса треба їсти на день і на тиждень: про це мало хто знає
TSN
2024-09-20T08:36:17Z
Внаслідок обстрілу Костянтинівки поранено цивільних
1News
2024-09-20T12:27:44Z
На Львівщині впродовж 2024 року надано понад 114 тис адмінпослуг з питань ведення державного земельного кадастру
Форпост
2024-09-20T12:25:19Z
По-літньому тепло і сухо: якою буде погода 21 вересня
24tv
2024-09-20T12:24:32Z
Чому забруднюючі речовини в Києві швидко не розсіюються
24tv
2024-09-20T12:18:13Z
«Тепломережі» готують місто до опалювального сезону
Мій Харків
2024-09-20T12:13:27Z
Загарбники привезли до Маріуполя біженців із Курської області - міськрада
УкраинФорм
2024-09-20T12:10:18Z
Вдарять заморозки -3 градуси: коли в Україні суттєво похолодає
GlavRed
2024-09-20T12:03:02Z
The Guardian: Росія кілька місяців готувалася до вторгнення ЗСУ на Курщину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:00:52Z
В одній частині Києва покращується стан якості повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:00:43Z
IVECO розширює лінійку електровантажівок важкого класу
AutoCentre
2024-09-20T12:04:06Z
Символ розкоші: в Україні вперше помітили електричний кросовер Mercedes-Maybach EQS680
AutoGeek
2024-09-20T11:45:51Z
Осінній цінопад – знижки на KG MOBILITY до 126 000 грн!
AutoCentre
2024-09-20T11:36:05Z
Китайський NIO Onvo L60: $21200 за електрокар, батареї — за підпискою від $85/міс
ITC
2024-09-20T10:46:24Z
Нічні перегони NASCAR. Українці готуються до старту
AutoCentre
2024-09-20T10:40:45Z
Від $21 000: новий електричний кросовер NIO Onvo L60 з запасом ходу у 1000 км представили офіційно
AutoGeek
2024-09-20T10:21:56Z
На продаж виставили Dodge Challenger без кузовних панелей
AutoCentre
2024-09-20T10:12:31Z
Український пластичний хірург на Rolls-Royce став зіркою соцмереж
Топ Жир
2024-09-20T09:45:42Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
Фокус
2024-09-20T09:42:23Z
Австрійський «Райффайзен» продає свою білоруську дочку
УкраинФорм
2024-09-20T12:22:21Z
Raiffeisen Bank продав білоруський бізнес
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T12:18:47Z
Київ у зоні ризику: прийдешня зима стане найсуворішим випробуванням для українців — міжнародний звіт
TSN
2024-09-20T12:18:44Z
Зима близько: на скільки довгими можуть бути відключення світла цьогоріч
24tv
2024-09-20T12:18:23Z
В Україні запрацювали нові вимоги до якості молока та молокопродуктів
УкраинФорм
2024-09-20T12:15:56Z
В IEА прогнозують найважче випробування для енергетики України
Хвиля
2024-09-20T12:15:14Z
Україна експортувала вже понад 9 мільйонів тонн зернових
УкраинФорм
2024-09-20T12:10:56Z
Болгарія звернеться до ЄС із проханням про заборону імпорту яєць з України
24tv
2024-09-20T12:03:26Z
Kernel відновлює програми підтримки та профінансує аграріїв на $100 млн
AgroPortal
2024-09-20T12:00:08Z
Діана Куца: «Поява нових інструментів і технологій зробить IT-процеси ще більш автоматизованими»
Знай
2024-09-20T12:24:30Z
Як зумери ставляться до інтернету та соціальних мереж: неочікувані результати опитування
24tv
2024-09-20T12:18:22Z
Xiaomi показала Redmi Note 14 Pro та Pro+ — реліз смартфонів за кілька днів
ITC
2024-09-20T12:10:04Z
10 найдовших відеоігор усіх часів
24tv
2024-09-20T12:09:33Z
Підрив гаджетів у Лівані: чи потрібно українцям боятися пейджерів, смартфонів та інших девайсів
Фокус
2024-09-20T11:57:40Z
DJI Action 5 Pro: кращий сенсор, більші дисплеї, довший час роботи та знижена ціна – від $349
ITC
2024-09-20T11:55:27Z
Криптобіржу BingX зламали та вкрали $43 млн — виведення коштів заблоковане
ITC
2024-09-20T11:55:24Z
Бразилія оштрафувала соцмережу X на майже мільйон доларів
УкраинФорм
2024-09-20T11:52:05Z
Надсилають фейкові листи від імені суду: у МВС попередили нову схему інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-09-20T11:49:56Z