MY.UAНовини
У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності
У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності

У Львові пройшов Форум "Мистецтво перемоги": його учасники обговорили збереження української унікальності

Чи може Україна на весь світ заявити, що вона – унікальна і самобутня, з багатою культурою і традиціями, і точно – не Росія? Учасники Міжнародного форуму "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" мають на це питання однозначно ствердну відповідь. Саме тому так важливо займатися збереженням історико-культурної спадщини України, оцифровувати експонати та проводити роботу з культурної дипломатії.

Організатори форуму: БФ "Підгорецький замок", Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького, "Благодійний фонд польсько-українського партнерства", Польське братство кавелерів Гутенберга. Захід проходив за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Форум тривав два дні – спочатку у Палаці Потоцьких у Львові, а потім – у Золочівському замку. Зараз про те, у замок влітку минулого року влучив уламок російської ракети, нічого не нагадує: силами спеціалістів Львівської національної картинної галереї вдалося відновити частину зруйнованого фасаду. А згодом, як розповів на Форумі гендиректор Галереї Тарас Возняк, найцінніші експонати з львівських музеїв та палаців евакуювали до музеїв Польщі, країн Балтії та Західної Європи. За словами пана Возняка, це дозволило не лише вберегти колекції від потенційного знищення через ворожі обстріли, але й познайомити європейців з найкращими зразками української культури.

І це дуже важливо ще й тому, що світ досі сприймає Україну як частину Росії. І наше завдання – назавжди розірвати цей порочний зв’язок.

"Як формується культурний код? Через виховання. Між українцями та росіянами є цивілізаційна прірва, яку можна побачити на прикладі двох культур. Ми, українці, знаємо і оберігаємо своє коріння — ідентичність, самобутність", – підкреслив Тарас Возняк.

Про те, що Росія роками намагалася "приватизувати" український культурний простір, говорив на Форумі під час включення онлайн і секретар РНБО Олексій Данілов, який системно опікується історико-культурною спадщиною України.

"Ми сьогодні повертаємося до нашого могутнього коріння. Чужого нам не треба – важливо повернути своє. Щоби світ знав нашу культуру, історію. І врешті-решт припинив плутати нас із росіянами і робити з нас єдине культурне коло. Зараз ми переживаємо темні часи, але після кожної ночі завжди сходить сонце, і українці обов’язково здобудуть перемогу над російською федерацією, яка вміє лише руйнувати", – зазначив секретар РНБО.

На те, що потрібно доводити нашим міжнародним партнерам, що Україна – це не Росія і має власні багаті культурні традиція, говорила під час Форуму і генеральна директорка Національного заповіднику "Софія Київська" Неля Куковальська.

"Культурна дипломатія має надзвичайно важливе значення. За півтора року війни я об’їздила багато країн і усвідомила, що Україну пізнають через війну. Інформація, хто ми такі, практично відсутня у Європі. Нас в кращому випадку сприймають як частину Росії. Тому одним зі своїх головних завдань я бачу – їздити з лекціями по світу, розповідати, хто ми є і чим світ може нам допомогти", – розповіла пані Куковальська.

Пані Неля розповіла, що при Софії Київській працює Науково-дослідний інститут, колектив якого – провідні науковці – продукують останні новітні дослідження з історії України, її державності. Ці книги перекладаються англійською мовою та розсилаються по навчальних та культурних закладах в усьому світі. Щоб вони заглиблювалися в нашу історію і розуміли, хто ми є.

Доцентка кафедри дизайну та основ архітектури Інституту архітектури та дизайну Львівської політехніки Ореста Ремешило-Рибчинська також переконана, що міжнародна робота, популяризація України є надзвичайно важливою у збереженні культурної спадщини.

"Ми проводимо співпрацю з колегами з Польщі, Австрії, Німеччини, Франції. За моїми плечима є Львівська політехніка, це дуже шанована інституція у світі, це бренд. І через наш університет можна виходити на міжнародні зв’язки, щоб, в тому числі, допомагати багатостраждальним музеям Сходу, які найбільше постраждали від російської навали, залучати партнерів, кошти", – зазначила пані доцент.

Культурній дипломатії була присвячена і доповідь на Форумі Зенона Коваля – політичного радника Товариства Українців Бельгії і спеціального радника посольства України у Бельгії (1992-1995).

"Роль культури може бути дуже важливою у процесі розбудови чи відбудови і просування/промоції нації. В контексті війни в Україні мистецтво і культура можуть відіграти кілька ключових ролей, зокрема, збереження ідентичності, підтримка стійкості, сприяння діалогу, міжнародна промоція. Культура і мистецтво можуть бути потужними інструментами для створення іміджу – уявлення про країну та націю що формується у масовій свідомості", – зазначив пан Коваль.

На щастя, у світі розуміють важливість допомоги Україні у збереженні її історико-культурної спадщини, а отже – національної ідентичності. На Форум "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" завітали представники Національного інституту з питань польської культурної спадщини за кордоном Полоніка. Керівник експертного відділу Інституту Міхал Міхальський розповів, як польські партнери допомагають відроджувати та оцифровувати об’єкти української культурної спадщини.

"Після початку війни ми почали тісно співпрацювати з міською владою Львова для забезпечення пам’яток культури. Але швидко ця робота поширилася на всі західні та центральні регіони України. Минулого року ми допомогли у забезпеченню 300 культурних споруд – церкви, костели, замки, синагоги. Зокрема, обладнали спеціальним противогневим оснащенням. Також працювали польські реставратори, які займалися відновленням культурних споруд", – розповів пан Міхал.

Полоніка допомагає Україні ще й у оцифруванні історико-культурних пам’яток. За допомогою 3D фотофіксації, яка передає розмір, колористику, окремі деталі, ці об’єкти зберігаються у найкращій якості, що дає можливість їх відновити в разі істотного пошкодження або знищення.

Також Форум відвідали італійські реставратори, зокрема, президентка Федерації реконструкційних та енергетичних компаній Finco Карла Томазі, яка нині займається реставрацією собору Святого Марка у Венеції, та член-засновник Асоціації "Реставратори без кордонів" П’єро Корона, який має досвід відновлення будівель після війни – у Сирії, Іраку та Балканських країнах. Італійські реставратори допомагають українським колегам у відновленні пошкоджених історичних споруд.

А їхній колега – експерт з комунікації Марко Галіполі вважає, що завдяки культурі, мистецтву, країна може найкраще представити свою національну ідентичність.

"Ми розповідаємо про Україну на італійському телебаченні, залучаємо до знайомства з українською культурою різні інституції, університети, італійських митців, щоб якоюсь мірою бути в опозиції до того, що робить з Україною Путін", – зазначив пан Галіполі.

Учасники Форуму погодилися, що Росія повинна відповісти за злочини, вчинені проти української культури, її історичної спадщини. На думку директора Національного музею революції гідності, співорганізатора Штабу порятунку спадщини Ігоря Пошивайла, покарання РФ – це не спринт, а марафон, який потребує зусиль на національному та міжнародному рівні, та адаптації міжнародного законодавства, юридичних практик під нові реалії. Щоб покарання Росії було жорстким і невідворотнім.

Міжнародний Форум "Культурний Фронт. Мистецтво Перемоги" – лише перший захід подібного формату. Організатори анонсують, що він проходитиме на постійній основі. Адже залишається ще чимало проблемних питань у царині культурної спадщини України, розв’язання яких потребує залучення широкого експертного кола.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Демократи у Сенаті поспіхом хочуть затвердити суддів від Байдена до повернення Трампа у Білий дім
ZN UA
2024-11-13T03:37:23Z
У Польщі пояснили, що потрібно зробити перед початком переговорів про припинення війни
TSN
2024-11-13T03:36:06Z
РФ може розв'язати війну руками солдатів із КНДР, Сирії та Ірану: названо "жертви"
GlavRed
2024-11-13T03:33:34Z
Яке Трамп ставиться до Путіна й Сі: політологиня оцінила дії американського лідера
24tv
2024-11-13T03:27:47Z
У Києві презентують міжнародний проєкт про політв'язнів поневолених народів у РФ
УкраинФорм
2024-11-13T03:15:59Z
Дипломат пояснив, чому у Трампа не вийде закінчити війну за 24 години
TSN
2024-11-13T02:48:01Z
Маск в адміністрації Трампа відповідатиме за боротьбу з бюрократією
УкраинФорм
2024-11-13T02:42:07Z
Політолог припустив, як можна припинити співпрацю Росії та КНДР
24tv
2024-11-13T02:30:31Z
Нобелівська лауреатка Матвійчук: ЄС у безпеці тільки тому, що українці опираються російській агресії
УкраинФорм
2024-11-13T02:30:05Z
Граничні ціни на високофункціональні протези для захисників: яку суму покриває держава
ZN UA
2024-11-13T03:04:59Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: цікаві прикмети та забобони
TSN
2024-11-13T02:18:02Z
Чому під час засинання сіпаються кінцівки та виникає відчуття падіння
24tv
2024-11-12T20:06:31Z
Андрющенко назвав головну причину смертності в Маріуполі
24tv
2024-11-12T18:51:49Z
Які зміни відбудуться з організмом, якщо щодня їсти квасолю
24tv
2024-11-12T18:21:23Z
Уряд дав старт реформі соціального страхування - Жолнович сказала, що вона передбачає
УкраинФорм
2024-11-12T18:18:48Z
Гумдопомога, лікування та реабілітація: глави МОЗ України і Литви підписали угоду
УкраинФорм
2024-11-12T17:28:56Z
Чому не можна гортати телефон, сидячи у туалеті: лікар назвав серйозну причину
GlavRed
2024-11-12T16:27:39Z
Скільки треба солі на квашення капусти: робимо запаси на зиму
Комсомольская правда
2024-11-12T16:14:20Z
Нідерланди додатково виділять на оборону €716 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-13T03:42:01Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2024-11-13T03:36:27Z
Дівам потрібний відпочинок, а Терезам слід прислухатися до мудрих порад: гороскоп за картами Таро на 13 листопада 2024 року
TSN
2024-11-13T03:36:04Z
Мобілізація жінок: за яких умов можливий сценарій
Знай
2024-11-13T03:30:57Z
Роботодавців змусять заплатити: українців хочуть захистити
Знай
2024-11-13T03:30:14Z
Чиновник Міноборони списав 94 млн грн штрафів львівському бізнесмену: деталі справи
Политека
2024-11-13T03:01:12Z
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати субсидію на комуналку: як подати заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:00:45Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95 - Повітряні сили
УкраинФорм
2024-11-13T02:18:35Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: що категоричного не варто зробити з погляду езотерики
TSN
2024-11-13T02:18:32Z
Тривалі блекаути: чи можуть бути взимку 20-годинні відключення
ZN UA
2024-11-13T03:34:27Z
Усі соцвиплати у 2025 році будуть збережені - депутатка
УкраинФорм
2024-11-13T03:15:55Z
Без світла по 20 годин: якою буде ситуація з енергетикою в Україні взимку
GlavRed
2024-11-13T02:54:14Z
Партнери України значно відстають від диктатур у виробництві снарядів - експерт
Хвиля
2024-11-13T02:09:46Z
В деяких областях вводять графіки обмежень потужності – що це означає
TSN
2024-11-13T02:00:57Z
Після війни наслідки ударів по енергетиці все ще будуть відчутні: прогноз експерта
GlavRed
2024-11-13T01:27:50Z
Графіки відключення світла повернули для підприємств у двох областях: їх можуть ввести і в інших регіонах
ZN UA
2024-11-12T22:43:00Z
Як відреагували ціни на нафту на новий прогноз від ОПЕК
24tv
2024-11-12T22:09:30Z
В Україну повертаються графіки відключень світла: кого зачепить в першу чергу
GlavRed
2024-11-12T21:30:08Z
"Ми не відчули": Дмитро Монатік заговорив про стать третьої дитини
GlavRed
2024-11-13T03:03:21Z
Олесь Санін: П’ятеро людей з команди фільму «Довбуш» загинули, семеро зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:51:09Z
У Лондоні оголосили переможця Букерівської преміі 2024 року
ZN UA
2024-11-13T02:40:46Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
УкраинФорм
2024-11-13T00:51:12Z
Творець "Леона" і "П'ятого елемента" Люк Бессон візьме участь у форумі в Москві
GlavRed
2024-11-13T00:27:55Z
Ще один хлопчик пішов у відставку: Мадонна покинула 28-річного коханого
GlavRed
2024-11-12T23:27:00Z
У Києві вперше показали виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича, переосмислену на сучасний лад
Детектор М
2024-11-12T22:27:43Z
"Світ тісний": Дорофєєва і Дантес зустрілися вперше за довгий час
GlavRed
2024-11-12T22:27:38Z
Глядачі від нього у захваті: скільки епізодів у серіалі "Реванш" та про що він розповідає
24tv
2024-11-12T21:48:53Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: три ритуали для потужної трансформації
TSN
2024-11-13T03:06:08Z
З чого роблять крупу кускус: спосіб виготовлення продукту здивує багатьох
GlavRed
2024-11-13T02:12:32Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки
GlavRed
2024-11-13T01:27:35Z
І в вогонь, і в воду: астрологи назвали ТОП-4 найвідданіших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-12T23:27:22Z
Що робити, щоб орхідея не в'янула: 3 помилки, які всі допускаються
24tv
2024-11-12T23:00:38Z
Лише 4 інгредієнти – і вам цілують руки: фантастичний десерт, який розлітається вмить
24tv
2024-11-12T21:57:05Z
У вас дуже мало часу: що неодмінно треба зробити перед Днем народженням, щоб потім не жалкувати все життя
Знай
2024-11-12T21:30:01Z
Простий тест, який допоможе у виборі партнера: який танець вам до душі більше
GlavRed
2024-11-12T21:27:01Z
Старовинна українська страва за рецептом гуцульської бабусі: як приготувати тертий гарбуз
24tv
2024-11-12T20:36:40Z
Війська РФ просунулися на Курщині, біля Торецька і Курахового – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:48:51Z
На Харківщині з початку року зафіксували 49 підпалів військових автівок
УкраинФорм
2024-11-13T03:39:29Z
Тема дня для Терезів – кохання: гороскоп на 13 листопада
24tv
2024-11-13T03:03:02Z
Росіяни просунулися у Кураховому та ще у трьох областях ‒ DeepState
ZN UA
2024-11-13T03:01:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: чому така назва
TSN
2024-11-13T02:18:51Z
"Не дати супротивникові розвинути темп операції": експерт розповів, що відбувається на Донецькому напрямку
Политека
2024-11-13T02:00:37Z
Українські військові та грузинські добровольці підняли прапор НАТО на горі Казбек
УкраинФорм
2024-11-13T02:00:25Z
Уражають точно в ціль: як росіяни намагаються вберегти техніку від українських FPV-дронів
24tv
2024-11-13T01:45:35Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 13 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-13T01:04:51Z
Олег Верняєв обвинуватив керівництво федерації спортивної гімнастики у корупції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:30:04Z
Бражко: Треба виграти групу Ліги націй — це головна задача
Football.ua
2024-11-12T22:46:09Z
Бафетімбі Гоміс оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-11-12T22:15:24Z
Понад 35 тисяч уболівальників "Баварії" відмовилися від квитків на матч із "Шахтарем"
ZN UA
2024-11-12T22:13:25Z
Рідних Узелкова захейтили в Мережі: Марина Боржемська звернулась до українців
TSN
2024-11-12T22:12:26Z
Раньєрі готовий відновити тренерську кар'єру заради Роми
Football.ua
2024-11-12T22:03:44Z
Кохана гравця Шахтаря похизувалась підтягнутим животиком: фото палкої білявки
24tv
2024-11-12T21:48:41Z
Патрульна з Києва – бронзова призерка чемпіонату з бодибілдингу: розкішні фото красуні
24tv
2024-11-12T21:48:09Z
Фанати Баварії планують бойкотувати гостьовий матч проти Шахтаря у Лізі чемпіонів
Football.ua
2024-11-12T21:36:51Z
"Створює логістичні проблеми": ЗСУ вдарили по нафтобазі у Бєлгородській області, — Генштаб
Фокус
2024-11-13T02:57:21Z
Шахраював та крав з банківських рахунків знайомих кошти – жителя Малина засудили до 7 років позбавлення волі
InternetUA
2024-11-13T01:52:44Z
На Львівщині 48-річний чоловік помер від правця
ZN UA
2024-11-12T22:12:42Z
На Тернопільщині від отруєння блідою поганкою померла дитина
TSN
2024-11-12T22:12:24Z
Росіяни атакували Запорізьку область: в ОВА повідомили про руйнування і наслідки
TSN
2024-11-12T22:12:17Z
Скандал у Полтаві з "Сашею Браслєтом" отримав несподіване продовження
TSN
2024-11-12T22:12:11Z
У мережі написали про вибух у відділенні поліції Дарницького району Києва: що сталося насправді
24tv
2024-11-12T20:57:33Z
Було погане передчуття: 11-річний Платон врятував маму та сестру під час удару по Кривому Розі
24tv
2024-11-12T20:51:44Z
Шахрай надурив дитину при купівлі мобільного телефона
InternetUA
2024-11-12T20:51:42Z
Apple випускає оновлення мікропрограми для AirPods Pro 2 і AirPods 4
InternetUA
2024-11-13T03:01:49Z
Signal додав нові функції до дзвінків, як у Zoom та Google Meet
УкраинФорм
2024-11-13T02:27:11Z
Головний чат-бот ГУР тепер можна знайти у Viber
УкраинФорм
2024-11-13T01:57:23Z
Чому кіт нявкає біля зачинених дверей: вчені дали цікаву відповідь
GlavRed
2024-11-13T01:39:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: що означає цей період з погляду езотерики, астрономії та астрології
TSN
2024-11-13T01:06:26Z
Французькі видавці преси подали до суду на соцмережу X
InternetUA
2024-11-13T01:01:46Z
У Viber запрацював чат-бот розвідки: ГУР нагадало, як передати позиції ворога
InternetUA
2024-11-12T21:42:54Z
Sony замовляє два супутники для тестування лазерного зв’язку
Portaltele
2024-11-12T21:10:14Z
Астрономи засумнівалися в аномальності магнітного поля Урана
Portaltele
2024-11-12T21:10:01Z
Як показали найперший Volkswagen Transporter
AutoCentre
2024-11-12T21:34:22Z
Жінка на ходу вискочила з машини та втопила її в річці: причина змусить усіх водіїв здригнутися
Знай
2024-11-12T20:51:14Z
Найпопулярніший автобус Великої Британії переведуть на електротягу
AutoCentre
2024-11-12T19:21:20Z
Volkswagen почне будувати електромобілі на китайській платформі
AutoGeek
2024-11-12T18:58:15Z
Найпопулярніші електромобілі в Україні за регіонами
360ua.news
2024-11-12T18:12:37Z
Представлений новий позашляховик BYD Leopard 8
Portaltele
2024-11-12T18:07:34Z
Безпека перемагає дизайн: Hyundai повертає фізичні кнопки в автомобілі
ITC
2024-11-12T15:17:31Z
Renegade та Mulsano представили NFT колекційних авто з цінником у $100
ITC
2024-11-12T15:17:15Z
Brabus представив 1000-сильні гібридні Mercedes-AMG
AutoCentre
2024-11-12T15:16:26Z