MY.UAНовини
Чому поляки перекрили кордон: що насправді відбувається між Україною та Польщею
Чому поляки перекрили кордон: що насправді відбувається між Україною та Польщею

Чому поляки перекрили кордон: що насправді відбувається між Україною та Польщею

Переговори про вступ України до Євросоюзу пішли важким шляхом

Польський кордон знову зупинився. Страйки поновилися з обіду 18 грудня. До того ж перевізники повернулися не самі. До них приєднались фермери. Вимоги польських транспортників не змінилися (повернення дозволів для українських перевізників, окремі черги для порожніх фур та ін), а от аграрії тепер проти вже не лише проти нашого зерна. Їм заважає навіть цукор (якого Україна в принципі експортує мало).

Страйкарі можуть тримати кордон в облозі довго — аж до березня наступного року. Збитки української економіки навіть за місяць стали дуже помітними. Лише по митних зборах в листопаді країна недоотримала майже 10 млрд грн. Годі й казати про збитки бізнесу. І от все це може стати ще гірше.

Оптимізму в експертному середовищі небагато. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук вважає, що кордон лихоманитиме ще довше: до червня 2024 року. "На початок літа призначене засідання логістичного блоку Єврокомісії, на якому поляки можуть підняти питання анулювання транспортного безвізу для України. А те, що відбувається зараз, свого роду, "підготовка", — каже Марчук. "Не місяць, не три, і навіть не півроку. Україна фактично вже проходить шлях євроінтеграції, і реальність така, що наш бізнес дуже муляє польським підприємцям. Тут кілька аспектів, починаючи з конкуренції за споживача та ринки збуту, і закінчуючи боротьбою за субсидії. Тому після перевізників і фермерів на кордон можуть вийти молочники чи птахівники", — додав економіст Олексій Кущ.

Приблизно так думають і в Польщі. Представник польської провладної коаліції Міхал Колодзейчак, ніби на підтвердження цієї тези, прямо заявив у ефірі радіо RMF24, що ринок Польщі потрібно захистити від української агропродукції. І закрити імпорт на 20 років.

І тут Україні потрібна стратегія. Адже поляки фактично першими почали переговори про вступ України до ЄС. Та цю проблему — протистояння в довгу — поки що ніхто й не намагається вирішувати. Влада й бізнес-спільнота працюють у режимі екстреного реагування де "горить", там і гасять. І це ризиковано.

Блокада 2.0

Протести польських перевізників почалися ще на початку листопада. Це практично паралізувало рух фур. Величезні черги, подвійні тарифи на перевезення, обʼїзди через Словаччину, Угорщину та Румунію і навіть смерті водіїв — все це сталося за місяць блокувань.

І от тиждень тому польський кордон неочікувано "поїхав". Як розказали в АСМАП, на вимогу їхні юристів місцева влада просто анулювала дозволи на страйки польським. Рух поступово почав відновлюватися.

Але 18 грудня з обіду страйкарі знову повернулися, та не самі, а ще й з місцевими фермерами. "Після того, як перевізникам анулювали дозволи на страйки, вони звернулися до війта гімни Дорохуськ (керівник гміни, адміністративних одиниць на кшталт українських ОТГ — БТ), та й від нього отримали відмову. І оскаржили її у суді. Суд став на бік перевізників. Хоча в теорії у війта ще є можливість подати апеляцію. Саме тому перевізники оголосили про поновлення страйку на пропускному пункті "Яголін-Дорохуськ", але машин підігнали мало, вантажівки пропускають, хоча й обмежено (до 10 на годину). Фермери ж повноцінно заблокували пропускний пункт Шегині -Медика", — каже Голова АСМАП Володимир Балін.

Протестувальники можуть продовжити страйк аж до 8 березня 2024 року. Про це заявив один з організаторів страйку Рафал Меклер. Тобто, після місячного блокування кордону і короткої паузи з відновленням руху, отримаємо новий блок ще майже на три місяці. А як буде далі — питання відкрите.

Балін каже, що нові блокування наших транспортників здивували. Бо останні дні йшли активні неофіційні перемовини за підтримки нашої та польської федерацій роботодавців між перевізниками. І, за словами Баліна, "прогрес був". До того ж, на пропускному пункті Ягодин — Дорохуськ з середи мала запрацювати окрема черга для порожніх фур — це одна з вимог польських протестувальників, яку наша сторона виконала. "Доступу до системи "Шлях" вони вже не хочуть (доступ до українського "Шляху" на початку страйків був у списку вимог, як підозрюють експерти, через нього польські транспортні компанії збиралися набирати наших водіїв — БТ)", — розказав Балін "Бізнес-Телеграфу".

Але залишається головна вимога польських перевізників — повернення дозволів і квот на рейси у ЄС для українських транспортників. Тому кордон і далі буде стояти. Спочатку до березня, а потім, можливо, і до червня 2023 року. Поки засідання логістичного блоку Єврокомісії, засідання якого планується на початок літа наступного року не розставить врешті-решт всі крапки над "і".

Повертають план "Б"

За місяць попередньої блокади польського кордону українські перевізники знайшли обхідні шляхи. Пускають фури через інші кордони (з Словаччиною, Угорщиною, Румунією), перевантажують товари на бусіки (їх протестувальники не блокують), а Укрзалізниця запустила контрейлерні перевезення — фури їдуть до Польщі на залізничних платформах, без черг, а далі вже своїм ходом. "Все це великий гак, дорого і не зручно, але ж краще погано їхати, ніж гарно стояти. Тож будемо знову повертати альтернативні маршрути", — каже Балін. А українські компанії — клієнти перевізників — так і не отримають знижок, хоча після розблокування кордону розраховували на зменшення тарифу вдвічі.

Костянтин Карабет, співвласник групи компаній Tanit Group, каже, що будуть і бусіки, і перевезення фур залізницею. "Хоча є багато невирішених питань для способу перевезення вантажів, це й збереження товару, і митний режим, заміна колісних пар та ін. Зрозуміло, що такі маршрути кризові, але варіантів зараз небагато Клієнти готові вивантажувати товар на складах, використовувати сервіс контейнерних потягів. Це стосується передусім тих вантажів, де терміни придатності дозволяють скористатися саме такою стратегією", — зазначив Карабет.

По багатьох товарах не виключений дефіцит. "Ще місяць протримаємося на старих запасах, а далі — думаємо, що робити", — додав голова концерну "Ярослав" (швейне і харчове виробництво з використанням імпортної сировини) Олександр Барсук. Про дефіцит вже на грудень-січень говорять в мережі Comfy, На складнощі з доставкою деяких ліків і вакцин скаржаться також фармацевти. Про це "Бізнес-Телеграфу" розказав керівник компанії "Алкалоїд Київ" Артем Матвеєв Йдеться про препарати, що вимагають спеціального температурного режиму перевезень, якого у довгих чергах важко дотриматися. На рекламному ринку вже зараз дефіцит плівки для біл-бордів. Про це "Бізнес-Телеграф" повідомили зразу у кількох рекламних агенціях.

Не виключено, що перелік дефіцитних товарів чи тих, що "очікуються" буде зростати. Як і цінники, адже бізнес навряд чи довго зможе не реагувати на здорожчання логістики. Та все залежить від формату блокувань. "Якщо н тому ж Ягодині й далі будуть пропускати хоча б по 10 фур на годину, то так жити ще можна", — втішив Балін. Хоча це не скасовує збитків для перевізників і їхніх клієнтів.

Чого хочуть польські фермери

Куди більша інтрига зараз — вихід "на арену" польських фермерів. Вони доєдналися до страйків і вже перекрили пропускний пункт "Шегині-Медика". А тепер хочуть заблокувати ще й пункт "Ягодин — Дорохуськ".

"Бізнес-Телеграф" уже писав про страйки польських фермерів, яки скаржилися, що українське зерно обвалило їхній ринок та заганяє у збитки. Тоді зійшлися на тому, що через Польщу наше зерно (зокрема, пшениця) може їхати лише транзитом — до портів і далі на експорт до пунктів призначення.

Тепер польські фермери незадоволені українською кукурудзою. Та питання тут не зовсім до України. "Ми продали кукурудзу дуже дешево, втрачаємо 2 тисячі злотих на кожному гектарі. Витрати на гектар становлять 5,5 тисяч злотих, а ми отримали лише 3,3 тисячі. Кредити ліквідності, які частково нас підтримували, були відкликані. На жаль, уряд, що зараз іде, забрав у нас ці кредити", — пояснив польським ЗМІ один з організаторів протесту Роман Кондров. Ще одна вимога — мораторій на підвищення податку на землю. "Ми солідарні з перевізниками, тому що ці галузі (транспортна і аграрна — БТ) постраждали найбільше", — додав Кондров. Схоже, що польські фермери оцінили успіх перевізників. І хочуть вирішити свої проблеми за рахунок України.

Виробництво зернових та зернобобових в Україні та Євросоюзі

Неочікувано до зерна додався ще й цукор. Польські фермери вимагають зупинити ввіз українського цукру до своєї країни. Національна асоціація виробників цукрових буряків Польщі заявила, що цього року наварять близько 2,3 млн тонн цукру, а от наступного може бути менше, якщо буде імпорт української продукції. Асоціація вже звернулась до міністерства сільського господарства з вимогою відновити квоту для українського цукру в 20 000 тонн на рік. Це навіть смішно, бо в поточному маркетинговому році Україна експортувала трохи більше за 400 000 тонн цукру. І це ледь не рекорд за всю історію незалежності. І додав, що після повномасштабного вторгнення, коли зняли всі обмеження для українських товарів у ЄС, Україна в економічному сенсі "вже вступила у Євросоюз". І тепер польський цукор не витримує конкуренції з більш дешевим українським.

Польський політик Міхал Колодзейчак пропонує піти ще далі. І "захистити" аграрно-споживчий ринок Польщі, закривши доступ до нього українській продукції "на 20 років після вступу України до ЄС". "Тобто, якщо спочатку багато хто сприйняв невдоволення польських фермерів як елемент виборчої кампанії, то тепер ми бачимо, що це не так. Вибори пройшли, уряд у Польщі новий, а претензії аграріїв — старі", — каже Кущ.

Українські порти працюють не дуже з відомих причин. Експортери переорієнтували зернову логістику на балтійські порти, але це складно. Бо, виходить, що доїхати до тих портів не так просто, принаймні, зерновозами. Перевезення залізницею навіть зростають. За даними компанії "Украгроконсалт", у листопаді цього року УЗ перевезла 6,1 млн тонн експортних вантажів, з них 2,43 млн тонн — зерна. Для порівняння: в напряму морських портів поїхало 1,7 млн тонн. Натомість, за даними Spike Brokers, за два тижні грудня автотранспортом відвантажено 142 000 тонн, що менше, порівняно з аналогічним періодом у листопаді (тоді вивезли 182 000 тонн), не кажучи вже про жовтень (192 000 тонн). Тобто, насправді, навіть повне блокування руху зерновозів на польському кордоні не зупинить наш експорт. Хоча, зрозуміло, проблеми будуть.

"Через Польщу автотранспортом зараз везуть, в основному, ріпак, сою, олію. Зрозуміло, втрати у експортерів через блокування кордонів будуть. Особливо у господарств з західних регіонів, яким набагато зручніше й дешевше везти збіжжя через Польщу, ніж транспортувати до Одеси на доставку морем. У скрутному становищі вже опинилася багато наших переробників, які за попередньої блокади навіть втратили контракти з європейськими торгівельними мережами, бо зірвали терміни доставки. З новими блокуваннями такі контракти на 2024 рік під великим питанням", — зазначив Марчук. За його словами, експортери будуть їхати через кордони з іншими країнами, а це плюс на вартості доставки. Також більш активно залучають портову інфраструктуру.

Вхідний квиток у ЄС

До проблем на польському кордоні доведеться звикати. "Завжди знайдуться невдоволені. Не здивуюсь, якщо після фермерів н страйки вийдуть молочники чи птахівники. Це в тому числі превентивні кроки з боку польського бізнесу. Ми вже фактично "відпрацьовуємо" свій вхідний квиток у ЄС, де українські виробники, зокрема, агропродукції, будуть напряму конкурувати з польськими. І останнім це дуже не подобається. Причому, йдеться про конкуренцію не лише за споживачів та ринки збуту, а й за субсидії. У ЄС є так звана дотація на вирівнювання інфраструктури, яку отримують найслабші. Зараз їх платять польським фермерам, а після вступу України до Євросоюзу будуть платити нашим", — каже Кущ.

"Якщо порахувати по європейським "розцінкам" на дотації то наші малі й середні фермери після вступу України до ЄС будуть отримувати по 10 млрд євро на рік. Зрозуміло, що у когось з європейській фермерів допомогу могуть частково й зняти", — додав Марчук.

За словами Куща, щоб хоча б частково утихомирити пристрасті, Україні варто задуматися над зміною експортної моделі. Наприклад, везти в Європу не пшеницю й кукурудзу, а, скажімо, біопаливо чи рослинний білок. Тобто, ті ж продукти, але вже перероблені. У ЄС такої продукції не вистачає, тож невдоволених місцевих виробників буде менше. Та все це, звісно, якщо й буде, то вже після війни.

Теги за темою
Польща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Україну атакують ворожі «Шахеди»
УкраинФорм
2024-11-26T20:51:30Z
Бійці ЗСУ вибили генерала Кім Чен Ина та офіцерів: деталі удару ЗСУ по Курщині
GlavRed
2024-11-26T20:27:45Z
РФ готує інформаційну атаку щодо «наступу» на Запоріжжя – Центр протидії дезінформації
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:27:35Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T19:57:51Z
Армія рф на Харківщині змінила тактику: військовий розкрив деталі боїв на Купʼянському напрямку
Политека
2024-11-26T19:42:37Z
У Тернопільській області через атаку РФ можуть виникати проблеми зі зв’язком та інтернетом
InternetUA
2024-11-26T19:33:00Z
Розстріл українських військовополонених, удар по Сумах. Головне за 26 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T19:21:50Z
Чи будуть ще сильні снігопади до кінця листопада
24tv
2024-11-26T19:03:39Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T18:57:10Z
ЗМІ: У Трампа міркують про прямі переговори з Кім Чен Ином
Европейская правда
2024-11-26T21:00:35Z
"Є позитивний момент": чого чекати Україні від призначень Трампа - Загородній
GlavRed
2024-11-26T20:57:20Z
У Польщі зробили заяву щодо блокування кордону з Україною
TSN
2024-11-26T20:51:52Z
Адміністрація Байдена зробить усе, щоб Україна могла воювати у 2025 році – Блінкен
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:45:46Z
НАТО обговорює можливість превентивних високоточних ударів по російській території, - військовий експерт
Политека
2024-11-26T20:42:28Z
Китай за крок від готовності напасти на Тайвань: на Заході зробили заяву
GlavRed
2024-11-26T20:39:59Z
РФ вислала британського дипломата, звинувативши його у шпигунстві
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:36:14Z
Нетаньягу заявив, що Ізраїль готовий до перемир’я з «Хезболлою»
УкраинФорм
2024-11-26T20:27:58Z
Російський суд заочно заарештував репортерку France 24 за сюжет з Курської області
УкраинФорм
2024-11-26T20:27:53Z
Алан Бадоєв показав свого батька, який приїхав до нього в гості у Київ
TSN
2024-11-26T20:51:20Z
"Я втратив зір": Елтон Джон повідомив про серйозну проблему зі здоров'ям
GlavRed
2024-11-26T20:27:50Z
Відома українська ведуча зробила публічне зізнання Потапу - деталі
GlavRed
2024-11-26T20:27:19Z
Після зриву: зрадниця Лоліта скасувала концерти в РФ
GlavRed
2024-11-26T20:27:00Z
Оголошено твори, які допущено до ІІ-го туру Шевченківської премії-2025
Детектор М
2024-11-26T20:18:19Z
Елтон Джон зробив зізнання про часткову втрату зору
360ua.news
2024-11-26T20:12:25Z
Лілія Ребрик замилувала фото з 12-річною донькою та розкрила, як вона проведе зимові канікули
TSN
2024-11-26T20:03:50Z
«Депресія і тривожний розлад — це моя реальність»: Alyona Alyona поділилася важливим зізнанням
Знай
2024-11-26T19:51:45Z
80-річний Род Стюарт виступить у «легендарній» категорії на фестивалі Гластонбері-2025
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T19:33:26Z
Венерологиня пояснила, чому сифіліс в Україні відмовляються лікувати одним уколом, як у США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:12:58Z
Аналіз на менопавзу: що це за дослідження та кому потрібно проходити
24tv
2024-11-26T20:03:38Z
Заспокійливий ефект: 5 продуктів, які потрібно їсти під час стресу
Фокус
2024-11-26T20:00:30Z
Замість МСЕК в Україні з 1 січня почнуть працювати експертні комісії на базі понад 300 лікарень
Комсомольская правда
2024-11-26T18:28:52Z
Пташиний грип вразив першу дитину в США — CDC заявляє, що джерело інфекції невідоме
Portaltele
2024-11-26T17:57:25Z
Спосіб життя чи гени: що більше впливає на довголіття
24tv
2024-11-26T17:51:35Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
Син Ліонеля Мессі дебютував у дитячому футболі: фото неймовірної підтримки Тьяго
24tv
2024-11-26T20:33:13Z
Педрі близький до продовження контракту з Барселоною
Football.ua
2024-11-26T20:09:52Z
Провальний ексгравець львівського Руху мріє отримати російський паспорт
24tv
2024-11-26T19:57:14Z
Захисник Ренна достроково завершив виступи у цьому сезоні
Football.ua
2024-11-26T18:25:17Z
"Мило до сліз": футболістам "Шахтаря" показали їхні старі фото на старті футбольної кар'єри
24tv
2024-11-26T18:18:03Z
Клуб МЛС забере з-під носа Динамо та Шахтаря зірку молодіжної збірної України
24tv
2024-11-26T18:00:53Z
Хомченовський: Дібанго по праву довірили капітанську повʼязку
Football.ua
2024-11-26T17:48:13Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T17:39:03Z
Наставник "Шахтаря" Пушич заговорив про можливий відхід із клубу
ZN UA
2024-11-26T17:33:51Z
"Не тільки пальмова олія": що насправді додають у молочні продукти
Хвиля
2024-11-26T20:48:05Z
Пенсіонери мають змогу збільшити свої пенсійні виплати, - Катерина Котенкова про додаткову 1 тисячу гривень
Знай
2024-11-26T20:42:39Z
Мінфін розмістив облігацій на понад 19 млрд
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:21:19Z
До 520 гривень за кіло: як змінилися ціни на ковбасу та сир наприкінці листопада
Хвиля
2024-11-26T20:15:31Z
На кону тарифи для населення: водоканальники у плачевній ситуації через борги
Знай
2024-11-26T20:12:30Z
Росіяни ковтають інфляцію мовчки: продукти у Росії дорожчають шаленими темпами
24tv
2024-11-26T20:03:09Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T19:36:53Z
Пенсія в Україні: у ПФУ розповіли про розміри виплат для різних груп інвалідності
Политека
2024-11-26T19:25:53Z
Ціни на какао знову почали зростати - Bloomberg
УкраинФорм
2024-11-26T19:24:53Z
Хлопець зрадив свою дівчину, але вона запропонувала залишитись друзями: з радістю спостерігала, як він страждав від її помсти
Знай
2024-11-26T20:51:01Z
ЗСУ звільнили 41 генерала за станом здоров’я під час війни – ЗМІ
ZN UA
2024-11-26T20:33:54Z
Таким ви його ще не бачили: Сергій Кислиця став обличчям рекламної кампанії українського бренду
24tv
2024-11-26T20:33:03Z
Церковний календар на грудень 2024 року: коли святкуємо Миколая та Різдво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T20:00:33Z
Родини ВПО отримають одноразові "зимові" виплати
ZN UA
2024-11-26T19:49:12Z
Весняні канікули-2025: коли українські школярі підуть відпочивати
Хвиля
2024-11-26T19:45:39Z
Штрафи, ВЛК, бронь та відстрочка: як зміниться мобілізація в Україні з 1 грудня
Знай
2024-11-26T19:36:43Z
Остаточне рішення: УПЦ МП не має права користуватися Спасо-Преображенським собором у Чернігові
УкраинФорм
2024-11-26T19:36:35Z
Укрпошта оголосила про зимові виплати: хто отримає 1000 гривень
Хвиля
2024-11-26T19:33:44Z
Військовий декілька разів йшов в СЗЧ: в суді вирішили, що з ним робити
Политека
2024-11-26T21:00:55Z
На Львівщині пішохода тричі переїхали автівки
TSN
2024-11-26T20:51:13Z
У Харкові та на Харківщині пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-11-26T20:42:11Z
Працювали на "інтернет-куратора" з рф: У Харкові двоє паліїв автомобілів військових постануть перед судом
InternetUA
2024-11-26T20:09:03Z
У Харкові працівниця метро попереджала в Telegram про переміщення ТЦК та ЗСУ
TSN
2024-11-26T20:03:02Z
Росіяни атакували дроном Дніпровський район Херсона, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T19:27:55Z
На Хмельниччині засуджено військового, який застрелив свого командира
Украина Криминальная
2024-11-26T18:31:22Z
Російський удар по СТО у Сумах: є 2 жертви, під завалами може бути ще людина
24tv
2024-11-26T18:27:45Z
Вилучено тисячі доларів і золоті злитки: в Одесі викрили жінку, яка допомагала ухилянтам
24tv
2024-11-26T18:12:46Z
Що наші предки готували на Новий рік: старовинні рецепти українських страв
24tv
2024-11-26T20:27:50Z
Остерігайтеся цих 2 днів у грудні, щоб уникнути невдачі: детальний місячний календар
24tv
2024-11-26T20:03:01Z
Допоможуть трави: як захистити ділянку від руйнівного впливу вітрів
24tv
2024-11-26T19:57:37Z
Як правильно повісити гірлянду на ялинку: цей секрет знають одиниці
24tv
2024-11-26T19:36:11Z
Лише одному знаку зодіаку цей тиждень принесе шалену радість та успіх
24tv
2024-11-26T19:03:35Z
Він буде базовим в інтер'єрі: дизайнери спрогнозували новий найпопулярніший колір-2025
24tv
2024-11-26T18:48:34Z
Як перевести вікна в зимовий режим та заощадити на опаленні: лайфхак з TikTok
GlavRed
2024-11-26T18:27:57Z
Хто сказав, що шедеври вимагають складності: крабовий салат всього з 4 інгредієнтів
24tv
2024-11-26T18:27:17Z
Виявлено перший вид вовка, який їсть фрукти
Portaltele
2024-11-26T17:57:27Z
Патч для STALKER 2 вже на підході: які зміни внесуть розробники
InternetUA
2024-11-26T20:46:40Z
Пікантний смак, який сподобається усім: як правильно замаринувати цибулю
GlavRed
2024-11-26T20:27:56Z
За межею реальності. 8 найкращих альтернативних ігор для фанатів S.T.A.L.K.E.R. 2
InternetUA
2024-11-26T20:01:58Z
Українців у грудні очікує кілька серій потужних магнітних бур
Комсомольская правда
2024-11-26T19:58:56Z
Знайдено загадкове судно біля берегів Кенії: чи належало воно Васко да Гама
Portaltele
2024-11-26T19:58:12Z
Вчені виявили найпотужніші космічні промені, які у 40 000 разів перевищують енергію видимого світла
УкраинФорм
2024-11-26T19:55:54Z
Дружить та тусить з росіянками під час війни: у мережі розкритикували учасницю "Холостяка"
24tv
2024-11-26T19:51:38Z
Зарядні станції EcoFlow DELTA 3 вже в Україні: робота в якості ДБЖ, 8000 тис. циклів, швидка зарядка та ціна від 41 тис. грн
ITC
2024-11-26T19:43:07Z
Очікуваний багатьма Samsung Galaxy S25 Ultra вперше показали на відео
InternetUA
2024-11-26T19:01:47Z
Один із найвидатніших гоночних автомобілів продадуть на аукціоні
AutoCentre
2024-11-26T20:48:56Z
В GTA 6 буде процедурна генерація та значно покращений рушій, — LinkedIn розробника
ITC
2024-11-26T19:43:48Z
Вантажівки Foton в Україні освоюють нові кузовні надбудови
AutoCentre
2024-11-26T18:09:51Z
Huawei та JAC анонсували розкішного конкурента Maybach та Rolls-Royce
AutoCentre
2024-11-26T17:09:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z