MY.UAНовини
Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення
Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення

Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення

По всій Україні триває зростання рівня захворюваності на ГРВІ, зокрема на Covid-19 та грип. Основною групою тяжкого перебігу цих вірусів є люди, старші за 60 років, які через вік чи супутні хвороби мають ослаблений імунітет.

Одними з найпоширеніших ускладнень для груп ризику є запалення легень, тромбоз, ураження серця, нирок.

Єдиним ефективним і безпечним способом захистити себе від тяжкого перебігу вірусів залишається вакцинація. Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, захворювання нирок, кишкового тракту тощо є показами до вакцинації, а не навпаки.

Зараз дивляться

Вакцин проти грипу і Covid-19 в Україні вистачає, їх достатньо в кожній області. Це контролюють фахівці обласних центрів контролю та профілактики хвороб.

Генеральний директор Івано-Франківського обласного центру  контролю та профілактики хвороб МОЗ України Руслан Савчук розповів Фактам ICTV, які вакцини доступні сьогодні українцям, як їх доставляють і чи є ризик отримати щеплення тією, термін придатності якої закінчився.

 Пане Руслане, розкажіть детальніше про роль центрів контролю та профілактики хвороб у протидії поширенню Covid-19  та грипу? 

– Ми сьогодні розслідуємо усі спалахи цих хвороб у регіоні. І локальні, і групові. А також масові випадки інших інфекцій, як передаються повітряно-крапельним шляхом. Залучаємо всі  протиепідемічні заходи, які можуть допомогти впоратися зі спалахами.  Передусім, звісно, – вакцинацію.

Вакцини вистачає – розуміння не завжди

– Яким зараз є рівень охоплення населення вакцинацією від Covid-19 та грипу? Чи достатній він?

– Вакцинація проти грипу не входить до національного календаря профілактичних щеплень. Вона рекомендована.  В Україну в цьому сезоні доставлено понад 150 тис. доз вакцини проти грипу. Вона скерована в аптечну мережу. Розподілена по всій території нашої країни.

В Івано-Франківській області наявна наразі вакцина – чотиривалентна, ефективна проти усіх чотирьох штамів вірусу, які нині циркулюють на території України та європейських країн.

А щодо вакцини від Covid-19, то за весь час пандемії Україна отримала близько 50 млн доз вакцини.

Сьогодні на національних складах є у запасі майже 5 млн доз.  В  областях, пропорційно, – від 2 тис. до 2 500 доз. Вакцини вистачає.

Рівень  охоплення вакцинацією від Covid-19 наразі є не надто високим.

До прикладу, у нашій області ми  вакцинували 490 тис. громадян першою дозою. Така сама кількість прикарпатців отримали другу дозу. Першою бустерною вакцинували 91 тис., другою – 10 тис. людей.  А населення області – 1,5 млн.

От і рахуйте, достатньо це чи ні.

– За яких умов зберігаються вакцини?

– МОЗ вже кілька місяців як делегувало нам  функцію отримання  вакцин,  тимчасове зберігання їх на нашому складі і розподіл між закладами первинної медико-санітарної допомоги.

Увесь ланцюг доставки  вакцин в область контролюють наші фахівці. Їх транспортують рефрижераторами за температури від +2 до +8 градусів.

Перевірити можна за допомогою температурних індикаторів.

Необхідний температурний режим зберігається і на місці, у спеціальній холодовій кімнаті.

Це гарантує, що вакцина залишається якісною та безпечною.

Як і хто забезпечує збереження і транспортування вакцин

– Чи існує ризик пошкодження вакцини під час зберігання чи транспортування?

– У нашій країні війна, тому, звісно, ризики пошкодження вакцини можуть  бути. Але лише у разі воєнних дій на тій території, через які її доставляє транспортний засіб.  Але поки що нам удавалося правильно будувати маршрути – поза прифронтовою зоною.

Вакцина їде в контейнерах у спеціально обладнаних  машинах. І фізичного впливу на вакцину людей, які її перевозять, просто не може бути.

Якщо все ж таки станеться факт порушення холодового ланцюга, температурного режиму, то ця вакцина стає непридатною для використання.

– Як зберігають вакцини, доставлені у регіони?

– На базі центрів контролю є холодові кімнати, які ми облаштували за сприяння МОЗ України.  Вони обладнані протипожежною та охоронною сигналізаціями, мають генератори для  безперебійного живлення. Тож вакцина зберігається у цих кімнатах за необхідної температури.

Звідси спеціальними рефрижераторами, які також у нас є, її везуть до центрів первинної медико-санітарної допомоги. Час доставки вакцини короткий – доба-дві, не більше, залежно від відстані.

– А які наслідки для людини можуть бути, якщо вона отримала щеплення зіпсованою вакциною?

– Оскільки таких випадків не було, я не можу назвати якихось наслідків після введення вакцини, яка втратила свої властивості.

Вік 60+ – найперша підстава для вакцинації

 Люди 60+ є однією із груп ризику і для Covid-19, і для грипу. Чи повинні, на ваш погляд, діти та онуки спонукати старших вакцинуватися? Як саме ви б порадили їм це робити?

– Кожен сам має дбати про своє здоров’я. Але у випадку із людьми старшого віку, коли вони, скажімо так, ігнорують небезпеку заразитися, їхні рідні мають про них подбати.

Молодь сьогодні має достатньо інформації і про ці хвороби, і про необхідність вакцинації, і про ефективність тієї чи іншої вакцини.

Тому саме молоді члени родини мають аргументовано переконувати своїх рідних, близьких, та навіть і чужих людей у необхідності щеплень.

Люди літнього віку найбільшу довіру мають до рідних, які вже перехворіли і розповіли їм про наслідки від перенесеної коронавірусної хвороби чи грипу.

У мене був випадок, коли молода сім’я захворіла на Covid-19, перебіг був доволі важким, з ускладненнями.

Старші члени родини ігнорували вакцинацію і не вірили в те, що вірус небезпечний. Доки не побачили стан дітей. Лише після цього усвідомили, що вакцина помічна і захищає від важкого перебігу хвороби.  І зробили щеплення.

 Через який період часу після щеплення від Covid-19 людині варто пройти бустерну вакцинацію ?

– Рекомендований період введення бустерної дози вакцини після завершення вакцинального комплексу (двох перших щеплень)  – від 6 до 9 місяців із дати отримання другого щеплення проти Covid-19.

Є мінімальний інтервал, після якого можна вводити наступну дозу вакцини. Але немає максимального. Тому якщо людина пропустила рекомендований час для отримання третьої дози, – нічого страшного немає. Треба йти і вакцинуватися за першої можливості.

Людина повинна формувати імунну пам’ять в організмі. Щоб він був готовим до можливого інфікування.

– Якщо людина віком 60+ вже отримала дві дози вакцини проти Covid-19 плюс бустер, чи потрібно їй вакцинуватися повторно, вводити четверту та п’яту дози? Через який період часу?

– Четверта й п’ята дози – це сезонні бустери.  Їх треба робити лише людям із групи ризику тяжкого перебігу Covid-19, тобто саме людям віком 60+, обтяженим букетом хронічних хвороб.

Уводити чи ні додаткові дози – в кожному конкретному випадку може вирішити сімейний лікар.

Як фахівці мають комунікувати із суспільством

– Як, на ваш погляд, реформа системи громадського здоров’я, яка триває зараз в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу?

Закон України Про систему громадського здоров’я набув чинності 1 жовтня цього року.

Новий закон  регулює суспільні відносини, організаційну діяльність, а також економічну складову у забезпеченні санітарного і епідемічного добробуту населення.

Центр контролю, маючи нині великий штат лікарів-епідеміологів і їхніх помічників, працює на випередження поширення тих чи інших інфекцій. Ми працюємо, постійно комунікуючи із суспільством.

Ми виходимо до людей з роз’ясненням профілактики, навчаємо їх, як поводитися, коли є, приміром, ризики радіаційної, хімічної, біологічної чи ядерної небезпеки.

Наразі діяльність центрів контролю зосереджена на профілактиці хвороб та їхньому поширенні серед громадян.

  Наскільки, на ваш погляд, медичний персонал в Україні ознайомлений із загрозами, які несе Covid-19 та грип. Маю на увазі весь медперсонал загалом – не лише інфекціоністів та епідеміологів, а, зокрема, сімейних лікарів.

– Ми проводимо доволі активну й широку роз’яснювальну кампанію. Наша медицина успішно впоралася із пандемією, яка тривала в Україні майже три роки.

За цей час наші медики, не інфекціоністи, а передусім сімейні лікарі навчилися відповідно поводитися із інфікованими  пацієнтами, надавати їм необхідну допомогу.

Насамкінець наголошу – кожен громадянин має усвідомлювати, що вірус передається блискавично і має не просто неприємні, а іноді фатальні наслідки. Тому, щоб їх уникнути, треба вакцинуватися.

Фото:

Теги за темою
Коронавирус
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Аналитики: Нехватка Nintendo Switch 2 в магазинах будет наблюдаться как минимум до следующей весны
GameMag
2025-07-08T15:24:51Z
На Россию надвигается экономический кризис — названы сроки его начала
Апостроф
2025-07-08T15:06:30Z
Новые соцстандарты: в Украине готовят тройной перерасчет пенсий – как изменятся выплаты
Знай
2025-07-08T10:51:11Z
"Укрэнерго" предупреждает украинцев об электроприборах: могут вернуть графики отключения света
Знай
2025-07-08T05:06:45Z
Кабмин анонсировал изменения в начислении пенсий
Корреспондент
2025-07-07T18:27:07Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Украина вводит еще одну вакцину для детей: что известно
Comments UA
2025-07-08T15:15:25Z
Белокрылка на огороде: как избавиться от вредителя за одну обработку
TSN
2025-07-08T14:51:47Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
"Слуга" Каптелов не задекларировал имущество в РФ: к нему пришли с обысками
Gazeta UA
2025-07-08T15:24:14Z
В ОП объяснили решение Трампа по поводу оружия
Корреспондент
2025-07-08T15:18:34Z
Диктатор точно не остановится: раскрыт коварный план Путина в Украине на 2026 год
Comments UA
2025-07-08T05:21:54Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
"Военные вламываются в дома": что известно о силовой мобилизации в Днепропетровской области
Comments UA
2025-07-08T15:15:35Z
Сырский подвел итоги боев в июне
Корреспондент
2025-07-08T15:06:05Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Как получить социальное жилье украинским беженцам в странах Европы
Знай
2025-07-08T15:21:18Z
Изменения в прохождении ВЛК: украинцам упростили прохождение медкомиссии
Знай
2025-07-08T15:06:16Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Формат работы ТЦК в Украине кардинально изменится: стала известна причина
Comments UA
2025-07-08T05:42:00Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Не Орест, как все говорили: Леся Никитюк придумала для своего первенца очень необычное имя
Фокус
2025-07-08T15:12:04Z
Екатерина Тышкевич и Валентин Томусяк приобрели собственное жилье: "Подписали договор"
TSN
2025-07-08T15:06:23Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Хит летнего сезона 2025: эта стрижка вернет тонким волосам объем и визуальную густоту
TSN
2025-07-08T15:06:53Z
Клопотенко развенчал миф о лососе: что мы на самом деле покупаем в магазинах
TSN
2025-07-08T15:06:46Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Женщина бросалась на автобус ТЦК с мобилизованным сыном: действительно ли она умерла
TSN
2025-07-08T15:06:45Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
У родственников погибших воинов требуют деньги за оформление выплаты: подробности незаконной схемы
Comments UA
2025-07-08T15:03:22Z
Стало известно, кем был мужчина, которого застрелили в авто в Киеве
TSN
2025-07-08T13:51:15Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Зеленский прокомментировал взрывы под Житомиром
Корреспондент
2025-07-07T20:24:18Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Какое авто выбрать: эксперты назвали производителей самых надежных автомобилей
Фокус
2025-07-08T14:12:35Z
Владельцам авто из США нужно готовить деньги: какой штраф грозит
Comments UA
2025-07-08T13:33:09Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Самые дешевые в обслуживании авто 2025 года: как не тратить много денег на ремонт
Фокус
2025-07-08T12:51:49Z
"Это пустая трата денег, если вы не гонщик": автомеханик с 55-летним стажем указал на распространенную ошибку водителей
Gazeta UA
2025-07-08T11:57:08Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Французский форвард перейдет в Эвертон, команду Миколенко
Корреспондент
2025-07-08T14:36:24Z
Швейцарский футбольный клуб из-за больших денег согласился сыграть матч в России
ZN UA
2025-07-08T14:33:25Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Флуминенсе – Челси: накануне матча Клубный чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-08T13:24:14Z
Новый спонсор "Динамо" разгневал болельщиков команды: в чем проблема
Telegraf
2025-07-08T12:39:44Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Nestlé розпочала виробництво вермішелі на новій фабриці в Україні
AgroNews
2025-07-08T15:18:40Z
Том Хендерсон: Некоторым студиям не хватает 6-7 лет на разработку новых ААА-игр — шансов окупиться нет, больше увольнений впереди
GameMag
2025-07-08T15:07:16Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новый раздел "Ветеран Pro" появился в приложении "Дія"
ZN UA
2025-07-07T15:00:35Z