MY.UAНовини
Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення
Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення

Вакцинація проти грипу та Covid-19: чому людей віком 60+ закликають робити щеплення

По всій Україні триває зростання рівня захворюваності на ГРВІ, зокрема на Covid-19 та грип. Основною групою тяжкого перебігу цих вірусів є люди, старші за 60 років, які через вік чи супутні хвороби мають ослаблений імунітет.

Одними з найпоширеніших ускладнень для груп ризику є запалення легень, тромбоз, ураження серця, нирок.

Єдиним ефективним і безпечним способом захистити себе від тяжкого перебігу вірусів залишається вакцинація. Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, захворювання нирок, кишкового тракту тощо є показами до вакцинації, а не навпаки.

Зараз дивляться

Вакцин проти грипу і Covid-19 в Україні вистачає, їх достатньо в кожній області. Це контролюють фахівці обласних центрів контролю та профілактики хвороб.

Генеральний директор Івано-Франківського обласного центру  контролю та профілактики хвороб МОЗ України Руслан Савчук розповів Фактам ICTV, які вакцини доступні сьогодні українцям, як їх доставляють і чи є ризик отримати щеплення тією, термін придатності якої закінчився.

 Пане Руслане, розкажіть детальніше про роль центрів контролю та профілактики хвороб у протидії поширенню Covid-19  та грипу? 

– Ми сьогодні розслідуємо усі спалахи цих хвороб у регіоні. І локальні, і групові. А також масові випадки інших інфекцій, як передаються повітряно-крапельним шляхом. Залучаємо всі  протиепідемічні заходи, які можуть допомогти впоратися зі спалахами.  Передусім, звісно, – вакцинацію.

Вакцини вистачає – розуміння не завжди

– Яким зараз є рівень охоплення населення вакцинацією від Covid-19 та грипу? Чи достатній він?

– Вакцинація проти грипу не входить до національного календаря профілактичних щеплень. Вона рекомендована.  В Україну в цьому сезоні доставлено понад 150 тис. доз вакцини проти грипу. Вона скерована в аптечну мережу. Розподілена по всій території нашої країни.

В Івано-Франківській області наявна наразі вакцина – чотиривалентна, ефективна проти усіх чотирьох штамів вірусу, які нині циркулюють на території України та європейських країн.

А щодо вакцини від Covid-19, то за весь час пандемії Україна отримала близько 50 млн доз вакцини.

Сьогодні на національних складах є у запасі майже 5 млн доз.  В  областях, пропорційно, – від 2 тис. до 2 500 доз. Вакцини вистачає.

Рівень  охоплення вакцинацією від Covid-19 наразі є не надто високим.

До прикладу, у нашій області ми  вакцинували 490 тис. громадян першою дозою. Така сама кількість прикарпатців отримали другу дозу. Першою бустерною вакцинували 91 тис., другою – 10 тис. людей.  А населення області – 1,5 млн.

От і рахуйте, достатньо це чи ні.

– За яких умов зберігаються вакцини?

– МОЗ вже кілька місяців як делегувало нам  функцію отримання  вакцин,  тимчасове зберігання їх на нашому складі і розподіл між закладами первинної медико-санітарної допомоги.

Увесь ланцюг доставки  вакцин в область контролюють наші фахівці. Їх транспортують рефрижераторами за температури від +2 до +8 градусів.

Перевірити можна за допомогою температурних індикаторів.

Необхідний температурний режим зберігається і на місці, у спеціальній холодовій кімнаті.

Це гарантує, що вакцина залишається якісною та безпечною.

Як і хто забезпечує збереження і транспортування вакцин

– Чи існує ризик пошкодження вакцини під час зберігання чи транспортування?

– У нашій країні війна, тому, звісно, ризики пошкодження вакцини можуть  бути. Але лише у разі воєнних дій на тій території, через які її доставляє транспортний засіб.  Але поки що нам удавалося правильно будувати маршрути – поза прифронтовою зоною.

Вакцина їде в контейнерах у спеціально обладнаних  машинах. І фізичного впливу на вакцину людей, які її перевозять, просто не може бути.

Якщо все ж таки станеться факт порушення холодового ланцюга, температурного режиму, то ця вакцина стає непридатною для використання.

– Як зберігають вакцини, доставлені у регіони?

– На базі центрів контролю є холодові кімнати, які ми облаштували за сприяння МОЗ України.  Вони обладнані протипожежною та охоронною сигналізаціями, мають генератори для  безперебійного живлення. Тож вакцина зберігається у цих кімнатах за необхідної температури.

Звідси спеціальними рефрижераторами, які також у нас є, її везуть до центрів первинної медико-санітарної допомоги. Час доставки вакцини короткий – доба-дві, не більше, залежно від відстані.

– А які наслідки для людини можуть бути, якщо вона отримала щеплення зіпсованою вакциною?

– Оскільки таких випадків не було, я не можу назвати якихось наслідків після введення вакцини, яка втратила свої властивості.

Вік 60+ – найперша підстава для вакцинації

 Люди 60+ є однією із груп ризику і для Covid-19, і для грипу. Чи повинні, на ваш погляд, діти та онуки спонукати старших вакцинуватися? Як саме ви б порадили їм це робити?

– Кожен сам має дбати про своє здоров’я. Але у випадку із людьми старшого віку, коли вони, скажімо так, ігнорують небезпеку заразитися, їхні рідні мають про них подбати.

Молодь сьогодні має достатньо інформації і про ці хвороби, і про необхідність вакцинації, і про ефективність тієї чи іншої вакцини.

Тому саме молоді члени родини мають аргументовано переконувати своїх рідних, близьких, та навіть і чужих людей у необхідності щеплень.

Люди літнього віку найбільшу довіру мають до рідних, які вже перехворіли і розповіли їм про наслідки від перенесеної коронавірусної хвороби чи грипу.

У мене був випадок, коли молода сім’я захворіла на Covid-19, перебіг був доволі важким, з ускладненнями.

Старші члени родини ігнорували вакцинацію і не вірили в те, що вірус небезпечний. Доки не побачили стан дітей. Лише після цього усвідомили, що вакцина помічна і захищає від важкого перебігу хвороби.  І зробили щеплення.

 Через який період часу після щеплення від Covid-19 людині варто пройти бустерну вакцинацію ?

– Рекомендований період введення бустерної дози вакцини після завершення вакцинального комплексу (двох перших щеплень)  – від 6 до 9 місяців із дати отримання другого щеплення проти Covid-19.

Є мінімальний інтервал, після якого можна вводити наступну дозу вакцини. Але немає максимального. Тому якщо людина пропустила рекомендований час для отримання третьої дози, – нічого страшного немає. Треба йти і вакцинуватися за першої можливості.

Людина повинна формувати імунну пам’ять в організмі. Щоб він був готовим до можливого інфікування.

– Якщо людина віком 60+ вже отримала дві дози вакцини проти Covid-19 плюс бустер, чи потрібно їй вакцинуватися повторно, вводити четверту та п’яту дози? Через який період часу?

– Четверта й п’ята дози – це сезонні бустери.  Їх треба робити лише людям із групи ризику тяжкого перебігу Covid-19, тобто саме людям віком 60+, обтяженим букетом хронічних хвороб.

Уводити чи ні додаткові дози – в кожному конкретному випадку може вирішити сімейний лікар.

Як фахівці мають комунікувати із суспільством

– Як, на ваш погляд, реформа системи громадського здоров’я, яка триває зараз в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу?

Закон України Про систему громадського здоров’я набув чинності 1 жовтня цього року.

Новий закон  регулює суспільні відносини, організаційну діяльність, а також економічну складову у забезпеченні санітарного і епідемічного добробуту населення.

Центр контролю, маючи нині великий штат лікарів-епідеміологів і їхніх помічників, працює на випередження поширення тих чи інших інфекцій. Ми працюємо, постійно комунікуючи із суспільством.

Ми виходимо до людей з роз’ясненням профілактики, навчаємо їх, як поводитися, коли є, приміром, ризики радіаційної, хімічної, біологічної чи ядерної небезпеки.

Наразі діяльність центрів контролю зосереджена на профілактиці хвороб та їхньому поширенні серед громадян.

  Наскільки, на ваш погляд, медичний персонал в Україні ознайомлений із загрозами, які несе Covid-19 та грип. Маю на увазі весь медперсонал загалом – не лише інфекціоністів та епідеміологів, а, зокрема, сімейних лікарів.

– Ми проводимо доволі активну й широку роз’яснювальну кампанію. Наша медицина успішно впоралася із пандемією, яка тривала в Україні майже три роки.

За цей час наші медики, не інфекціоністи, а передусім сімейні лікарі навчилися відповідно поводитися із інфікованими  пацієнтами, надавати їм необхідну допомогу.

Насамкінець наголошу – кожен громадянин має усвідомлювати, що вірус передається блискавично і має не просто неприємні, а іноді фатальні наслідки. Тому, щоб їх уникнути, треба вакцинуватися.

Фото:

Теги за темою
Коронавірус
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни готуються до масованого удару по Україні: експерт повідомив, що про це свідчить
TSN
2024-11-15T12:06:02Z
Рютте визначив ключові пріоритети НАТО
360ua.news
2024-11-15T12:00:30Z
В окупованій грузинській Абхазії спалахнули протести проти "інвестиційної угоди" з Росією
Европейская правда
2024-11-15T11:57:31Z
Лідер КНДР наказав масово виготовляти дрони-смертники
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:55:14Z
Голова Держспецзв’язку Юрій Мироненко повідомив про останній день на посаді
Детектор М
2024-11-15T11:53:01Z
В Абхазії почалися протести через договір з Росією: опозиція намагається штурмом взяти парламент
24tv
2024-11-15T11:51:18Z
Росія опинилася в глухому куті: ні тривала війна, ні просте завершення неможливі – Foreign Policy
TSN
2024-11-15T11:51:18Z
Торгові відносини між США та Європою: що чекає на податки на імпорт
24tv
2024-11-15T11:51:16Z
Українців запросили на зустріч з українськими книговидавцями у Відні
УкраинФорм
2024-11-15T11:48:52Z
Дмитро Монатік проговорився про майбутню стать третього малюка, який народиться зовсім скоро
TSN
2024-11-15T12:06:53Z
Ексдружина Гʼю Джекмана болісно сприйняла його зради, — ЗМІ
Фокус
2024-11-15T11:51:44Z
Телеканал 2+2 розпочав зйомки новорічного комедійного детективу «Бісова пательня»
GlavRed
2024-11-15T11:51:31Z
Девід Бекхем забив гол сніговику у святковому рекламному ролику
Фокус
2024-11-15T11:45:43Z
У Британії стартували покази українських фільмів у межах проєкту «Україна на екрані»
УкраинФорм
2024-11-15T11:45:19Z
18 листопада — презентація книжки віршів Дмитра Лазуткіна «Будемо жити вічно»
Детектор М
2024-11-15T11:42:41Z
Дензел Вашингтон розповів про пікантну сцену, яку вирізали з "Гладіатора 2"
Фокус
2024-11-15T11:30:48Z
Дмитро Монатік ненавмисно розкрив стать майбутньої дитини - деталі
GlavRed
2024-11-15T11:28:00Z
Бенюк здивував зустріччю на фронті з відомим режисером російських фільмів, який воює на боці України
TSN
2024-11-15T11:27:57Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
В Україні стартував просвітницький проєкт про боротьбу з раком в умовах війни
УкраинФорм
2024-11-15T11:52:27Z
Спалах кишкової інфекції в McDonald's: відома причина смерті та хвороби понад сотні людей
TSN
2024-11-15T11:16:35Z
Люди, які мають на своєму підвіконні цю кімнатну рослину, рідше хворіють
TSN
2024-11-15T11:15:50Z
Реформа системи соцстрахування: у міністерстві пояснили, що зміниться
УкраинФорм
2024-11-15T10:39:12Z
Держава з початку року профінансувала послуг з реабілітації на понад ₴3 мільярди - МОЗ
УкраинФорм
2024-11-15T10:19:21Z
6 питань про збільшення грудей, які ви соромились поставити: відповідає пластичний хірург
24tv
2024-11-15T10:06:41Z
Лікарні Харківщини отримали 23 системи збереження енергії Tesla Powerwall
УкраинФорм
2024-11-15T10:01:13Z
Сон при ввімкненому телевізорі підвищує ризики ожиріння, гіпертонії і діабету
24tv
2024-11-15T09:51:31Z
В зльотах Ту-95МС є закономірність: яка мета імітаційних пусків
24tv
2024-11-15T12:06:53Z
«Палюче тепло вб’є нас найперше»: чому спека стане головним ворогом людства. Рецензія ITC.ua
ITC
2024-11-15T12:05:38Z
Більш смертоносні та екологічні: для «Леопардів» та «Абрамсів» підготували нові снаряди
InternetUA
2024-11-15T12:02:27Z
Журнaлісткa Вікторія Курочкa виграла регіональну стипендію «Радіо Свобода»
Детектор М
2024-11-15T12:01:20Z
Галину Григоренко призначили першою заступницею міністра культури та стратегічних комунікацій
УкраинФорм
2024-11-15T11:58:28Z
Уряд запровадив додаткові виплати військовим, які беруть участь в бойових діях на території РФ
УкраинФорм
2024-11-15T11:52:38Z
"Імпортозаміщення" не справляється: "найпотужніший" корабель ВМФ РФ не вийшов у море
Фокус
2024-11-15T11:42:11Z
"Ловлять, але не вчать": військова пояснила дефіцит в ЗСУ попри жорстку мобілізацію
Знай
2024-11-15T11:30:55Z
День студента: українські актори розповіли, як навчалися акторській майстерності
Вива
2024-11-15T11:30:18Z
Кабмін ухвалив порядок виплат за програмою «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-11-15T12:06:52Z
Мінімальна зарплата у 2025 році: на які суми можуть розраховувати українці
24tv
2024-11-15T12:06:30Z
На експорт пішло більше половини пшениці, узгодженої зерновим меморандумом
AgroPortal
2024-11-15T12:00:20Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T12:00:10Z
Транзит російської нафти через Україну: підтримку забезпечує угорська MOL та українські чиновники
ZN UA
2024-11-15T11:58:49Z
Великий банк Китаю почав блокувати юаневі перекази до РФ з «дружніх» їй країн
Украина Криминальная
2024-11-15T11:37:33Z
В Україні анонсували нові правила бронювання та зимові виплати: вже з 1 грудня
Хвиля
2024-11-15T11:36:37Z
Уряд дозволив використати залишки минулорічної субвенції на відновлення на проєкти 2024 року
УкраинФорм
2024-11-15T11:36:11Z
Харчування школярів: уряд схвалив проєкт угоди для виділення ЄС коштів
УкраинФорм
2024-11-15T11:33:35Z
Ніжне ризотто з грибами: як приготувати апетитну страву, що перенесе в Італію
24tv
2024-11-15T12:06:29Z
Українка влаштувалася за кордоном тим, ким всі мріяли бути в дитинстві: чим вона займається
24tv
2024-11-15T11:51:30Z
Які фрукти не можна ставити на новорічний стіл у рік Змії, бо можна залучити в дім конфлікти
TSN
2024-11-15T11:51:23Z
Не робіть цього: дизайнери вказали на 6 найпоширеніших помилок у використанні шпалер
24tv
2024-11-15T11:30:09Z
Урич та Ворохта потрапили до списку "Найкращих туристичних сіл" 2024 року за версією ООН
Комсомольская правда
2024-11-15T11:19:06Z
Рецепт домашнього майонезу без яєць: мінімум інгредієнтів, але максимум смаку
TSN
2024-11-15T11:15:58Z
Всі будуть думати, що ви миєте щодня, а насправді — раз на місяць: розчин для очищення дзеркал
TSN
2024-11-15T11:15:31Z
Як сподобатися іншим людям: дієві методи, про які мало хто знає
TSN
2024-11-15T11:15:17Z
Зірка ТНМК Олег Михайлюта знову подарує голос персонажу Мауї у «Ваяні 2» від Disney
Вива
2024-11-15T10:45:01Z
Фернандеш: Є багато речей, яких ви не знаєте про Роналду
Football.ua
2024-11-15T12:07:16Z
«ПСЖ» та «Барселона» цікавляться гравцем суперника збірної України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:00:59Z
На ізраїльських футбольних фанатів напали на стадіоні Франції
360ua.news
2024-11-15T12:00:35Z
Мессі накинувся на арбітра після поразки Аргентини: зірку обурило суддівство – емоційне відео
24tv
2024-11-15T11:51:59Z
Скалоні – про поразку від Парагваю: Ми сподіваємось повернутися на правильний шлях
Football.ua
2024-11-15T11:46:17Z
Крістал Пелес хоче орендувати Мудрика
Football.ua
2024-11-15T11:42:45Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T11:36:51Z
"Жадібне пузо, я не залишу тебе на самоті": Усик звернувся до Ф'юрі перед реваншем – кумедне відео
TSN
2024-11-15T11:33:21Z
"Не у всіх казок щасливий фінал": розкішна Боржемська зробила нову заяву
GlavRed
2024-11-15T11:28:36Z
Підозру отримав путінський археолог, який розкопками в Криму завдав Україні понад ₴200 млн. збитків
Украина Криминальная
2024-11-15T12:07:26Z
У Кривому Розі демонтовано пам’ятники Пушкіну та Лермонтову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:00:12Z
Кількість поранених внаслідок вчорашніх обстрілів Херсонщини зросла до семи
УкраинФорм
2024-11-15T11:57:10Z
В Маріуполі окупанти продають квартири в новобудовах: ціна місцевим не по кишені
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:48:08Z
КиївПрайд пройде у День пам’яті жертв Голодомору: організатори пояснили своє рішення
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:39:53Z
Як дізнатися графік відключення світла у своїй області: корисні посилання
Политека
2024-11-15T11:34:34Z
У батальйоні "Ахілес" підтвердили перевдягання росіян у форму ЗСУ: випадки непоодинокі, але є алгоритм виявлення
Комсомольская правда
2024-11-15T11:33:45Z
Налетять хуртовини, буде багато снігу: в Україні вдарить похолодання – стали відомі дати
GlavRed
2024-11-15T11:28:26Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 16 – 17 листопада
VGorode
2024-11-15T11:27:20Z
Прикордонники розповіли, скільки людей загинули при спробах втекти з України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:06:14Z
Росіяни атакували Одесу: за 30 секунд відбулися 4 “прильоти”
TSN
2024-11-15T12:06:06Z
Через нічний обстріл постраждала одна із сімейних амбулаторій у центрі Одеси
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T12:05:15Z
Гроші за «лайки та збільшення активу»: онлайн-шахраї видурили у прикарпатця понад ₴330 тисяч
Украина Криминальная
2024-11-15T11:55:21Z
На Прикарпатті правоохоронці організували схему збуту наркотиків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T11:54:15Z
ДТП на Одещині: чоловік відправив на той світ рідного брата
TSN
2024-11-15T11:51:02Z
Майже 99 тисяч гривень втратив чоловік, перейшовши за фішинговим посиланням
Украина Криминальная
2024-11-15T11:45:29Z
У Львові судили водія маршрутки, який збив 11-річного велосипедиста: який вирок йому призначили
24tv
2024-11-15T11:36:15Z
Жінка втратила понад 9 тисяч гривень через шахраїв
InternetUA
2024-11-15T11:28:08Z
За рік нічому не навчилися: компанія Nord опублікувала традиційну статистику популярних паролів
24tv
2024-11-15T12:06:51Z
Королі вечірок. Хто з тварин на Землі влаштовує найбільші стовпотворіння
Фокус
2024-11-15T12:00:53Z
Корейські розробники представили дешеві розвідувальні дрони, зроблені з картону
InternetUA
2024-11-15T11:46:08Z
Учені розкрили моторошну правду: на що пішли ацтеки, щоб задобрити божество дощу
Фокус
2024-11-15T11:42:51Z
Перший погляд на Wi-Fi 8 — та ж пікова та краща реальна швидкість
ITC
2024-11-15T11:40:18Z
Google відмовляється від політичної реклами в ЄС через невизначеність з новими правилами
ITC
2024-11-15T11:37:41Z
В Індії з'явився конкурент Netflix: дві компанії об'єднали медійні активи
24tv
2024-11-15T11:36:02Z
Samsung запатентувала смартфон, що складається у трьох місцях
InternetUA
2024-11-15T11:31:50Z
Ліси Амазонки та льодовики в Гренландії можуть зникнути: в ООН налякані зміною клімату
24tv
2024-11-15T11:30:56Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z
З екраном замість решітки радіатора: GAC показав великий електричний кросовер Hyptec HL
AutoGeek
2024-11-15T10:33:53Z
В Україні стартують продажі нової версії Nissan X-Trail: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-11-15T10:15:06Z
Bugatti W16 Mistral розігнали до рекордних 454 км/год
AutoCentre
2024-11-15T10:10:43Z
З запасом ходу до 700 км: новий електромобіль Jaguar вперше показали на офіційних фото
AutoGeek
2024-11-15T09:55:05Z
Кабіна злітає окремо від шасі: GAC показав у дії свій літаючий електромобіль
AutoGeek
2024-11-15T09:24:06Z
Acura представила новий кросовер за $30 000
AutoCentre
2024-11-15T09:22:36Z
Xiaomi створила нове шасі для електромобілів: 4 мотори, понад 2000 к.с. потужності та підвищений комфорт
ITC
2024-11-15T09:19:43Z