MY.UAНовини
Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни
Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни

Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни

Попри сприятливі погодні умови, які дали змогу зібрати гарний урожай зернових, українські аграрії не мають оптимізму щодо його продажу та експорту. Ситуація із зерновими, як порівняти з минулим роком, ускладнилася, бо до закриття морських шляхів додалася блокада на українсько-польському кордоні. Низькі ціни на зерно мотивують аграріїв вивчати інші напрямки діяльності, зокрема переходити у сектор тваринництва.

Хоча в Україні продовжується обмолот кукурудзи, уже зараз можна з упевненістю сказати: жнива-2023 порадують українських аграріїв. За прогнозом Мінагро, валове виробництво зернових культур сягне 59,7 млн т (минулого року показник був 53,864 млн т). За гарний врожай сільгоспвиробники завдячують погодним умовам, які дали змогу отримати за деякими злаками рекордний показник врожайності за всю історію України. Фокус з’ясував, які перспективи має український агросектор на 2024 рік та чому є ризик суттєвого зменшення посівних площ.

Великий врожай — низька ціна. Що відбувалося з цінами на зернові та експортом у 2023 році

На жаль, аграрії не зможуть конвертувати у гарні заробітки зібраний врожай через проблеми з вивезенням продукції за кордон. "Експорт в 2023 році здійснювався всіма можливими шляхами, але водночас на кожному із цих шляхів були перешкоди: блокування роботи тимчасового зернового коридору, заборона поставок і навіть транзиту через сусідні країни ЄС, фізичне блокування пунктів перетину, повітряні атаки російськими військами морських портів Одеської області та річкових портів Дунаю, руйнування портової інфраструктури", — каже Фокусу аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин.

Важливо Усупереч перешкодам: в Україні зібрали рекордний за всю історію врожай

"З одного боку, рік був вдалий, бо змогли виростити хороший урожай, проте з точки зору можливості реалізувати цей товар — важкий, — коментує Фокусу Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. — Адже припинила роботу зернова ініціатива, почалися масові блокади на польсько-українському кордоні, заборона на імпорт української продукції фактично з травня по вересень, баталії щодо здійснення транзиту. Море тільки відкривається і не працює так, як хотілось би".

За попередніми оцінками, в 2023 році експортна виручка аграріїв складе 21,7 млрд дол., що на 8% менше, ніж рік тому, зауважили в УКАБ. Основна причина — світова тенденція зниження цін на продукцію рослинництва, насамперед зернові та олійні культури, котрі є основою нашого експорту.

За оцінками аналітиків, у 2023 році експортна виручка аграріїв складе 21,7 млрд дол., що на 8% менше, ніж рік тому

"По мірі того, як Україна почала відновлювати експорт й інші світові гравці відкоригували свої посівні площі відповідно до світових потреб, ціна на основні види зернових та олійних культур почала знижуватися. У грудні 2023 року світові ціни на зернові культури знизилися на 43% в порівнянні з березнем 2022 року та на 29% в порівнянні з груднем 2022 року; олійні культури на 29% та 23% відповідно", — розповіла Світлана Литвин.

У грудні світові ціни на зернові знизилися на 29%, як порівняти з груднем 2022 року
Фото: колаж Фокус

За її словами, окрім світових тенденцій зниження ціни, на формування української ціни також впливає дорога логістика та наявність перехідних залишків, котрі додатково тиснуть на ціну. "У кінці минулого року українські аграрії реалізовували продукцію зі збитком, а зараз продають за ще нижчою ціною. В грудні 2023 року ціни на зернові на українському ринку в середньому скоротилися на 23% в порівнянні з груднем попереднього року. А от серед олійних культур ми спостерігаємо падіння цін на соняшник та ріпак (-10% та -12% відповідно), а на сою — зростання на 16%", — додала Литвин.

Через блокаду експорту, ціни на зернові на внутрішньому ринку падають. Так, у грудні 2023 року вони в середньому скоротилися на 23%, як порівняти з груднем попереднього року

У таких умовах аграрії постають перед дилемою: як планувати свою діяльність далі. "Питання кредитів, перекредитування буде ключовим, — прогнозує Марчук. — Разом з тим запуск другого етапу земельної реформи, де [юридичним особам] дозволено буде купувати по 10 тис га землі, для середнього й малого бізнесу — це дуже велика проблема. Товаровиробники піднімають питання: як нам вижити, коли ми фактично два роки працюємо в мінус і все, що заробляємо, йде на підтримку ЗСУ".

М’ясна песпектива: чи будуть аграрії переключатися на виробництво м'яса

У той час, як вирощування зерна та його збут стає більш ризикованим та складним, тваринництво в країні набирає популярності. "Виробництво свинини в цьому році демонструвало величезну рентабельність серед усіх видів м’яса. Малі імпортні поставки та відносно низька собівартість спричинили стабільний попит від населення, що підтримувало закупівельні ціни на живець на високому рівні. М’ясо птиці також є серйозним напрямком роботи для аграріїв. Відгодівля та витрати, в порівнянні зі свинарством, інші, проте виробництво залишається рентабельним. Виробництво яловичини й надалі менш привертає увагу виробників, адже цикл вирощування тварин є найбільшим з-поміж уже перелічених напрямків. Тим паче спеціалізованого м’ясного скотарства в Україні дуже мало, собівартість виробництва цього виду м’яса є великою, що впливає на кінцеву високу вартість, яка не задовольняє попит населення України у такий важкий економічний час", — констатує Фокусу аналітик УКАБ Максим Гопка.

Аграрії вдячні ЗСУ на можливість здійснювати експорт тимчасовим коридором, однак його можливостей недостатньо
Фото: AP News

Він додав, що вагомим здобутком цього року у тваринництві є переосмислення вирощування тваринного білка та його експортного потенціалу.

Однак для цього аграріям необхідно навчитися справлятися з викликами, які стоять перед тваринниками-експортерами, а саме — впровадження та дотримання фітосанітарних норм та регламентів ЄС, що корелюються з майбутньою європейською зеленою політикою.

Сало подорожчало на 30%: як змінилися ціни на мʼясо в Україні за рік

"Ціни на основні види м’яса у продуктових супермаркетах з початку року демонстрували зростання на 5,7–31,8%, залежно від виду мʼяса. Найменше за рік здорожчала яловичина — гуляш та ребра. Вони додали в ціні 7,4–9,3% і коштували 254,82 грн/кг і 157,95 грн/кг відповідно. Це обумовлено тим, що ціни на яловичину є найвищими при низькій купівельній спроможності споживачів. Курятина стала дорожчою на 5,7–15,2%. З-поміж м’яса птиці тушка куряча та курячі гомілки додали в ціні за рік 5,7–8,3% і коштували відповідно 85,90 грн/кг і 77,45 грн/кг. Роздрібні ціни на курячі стегна та куряче філе зросли на 13,5–15,2% — до 105,95 грн/кг і 153,96 грн/кг. Зростання цін на м’ясо птиці відбувається внаслідок зростання попиту на цей найдешевший вид м’яса", — зауважила Фокусу провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Наталія Копитець.

Важливо Захищають свої інтереси: Польща заговорила про нові обмеження для українських аграріїв

За її словами, роздрібні ціни на свинину збільшилися за рік на 4,7–27,9%. Причому свиняча грудинка додала в ціні найменше – лише 4,7%, і подорожчала до 177,02 грн/кг. Найбільше — на 27,9% — зріс в ціні ошийок. Нині за 1 кг цього мʼяса слід заплатити 246,23 грн. У продуктових супермаркетах ціни на сало домашнє за рік зросли на 31,8% — до 249,00 грн/кг, водночас сало солоне подешевшало на 7,5% — до 242,80 грн/кг. Одна з причин подорожчання свинини — зменшення пропозиції через скорочення поголівʼя худоби.

За прогнозними оцінками науковців ІАЕ, підвищений попит на м’ясо напередодні та в період різдвяних та новорічних свят ще підштовхне роздрібні ціни до зростання до 3%.

Молоко подорожчало на 7%: експерти знайшли незвичайне пояснення

Не дешевшала цього року й молочка. За даними Держстату, молоко у листопаді, як порівняти з груднем 2022 року, зросло в ціні на 7,3%. Зараз літр молока у супермаркетах у середньому коштує 41–42,3 грн. Твердий сир та творог подорожчали на 6%, масло — на 7%. Приміром, 1 кг сиру твердого Звени Гора голандського, за даними порталу Мінфін, подорожчав за рік з 392,5 грн до 466,2 грн станом на 1 грудня. Водночас, якщо за 200 г масла вершкового на початку року українці в середнього віддавали 66,6 грн, то станом на листопад ціна зросла до 71,8 грн.

З-поміж усіх видів м'яса найбільше за рік подорожчала свинина. Ошийок подорожчав на 28%
Фото: Getty Images

Про подорожчання сировини на внутрішньому ринку говорять і виробники молочки. Приміром, закупівельна ціна молока вищого ґатунку на 10 грудня в середньому коштувала 14,61 грн/кг без ПДВ, тоді як у січні — майже 12 грн/кг, а першого гатунку — 13,5 грн/кг та 11,7 грн/кг відповідно. В Асоціації виробників молока припускають, що ціни на молоко в Україні зростають через повернення майже мільйона громадян з-за кордону, що призвело до збільшення попиту через зростання кількості споживачів молока. Крім того, продовжує скорочуватись поголів’я корів, збільшується собівартість виробництва кормів, дорожчають премікси та інші закупівельні інгредієнти, а також зростають витрати на логістику.

Важливо В Україні підскочили ціни на два головних продукти з борщового набору, – дослідження

В Асоціації також нагадали, що в Україні з часів незалежності, на жаль, не було впроваджено ефективної державної програми підтримки та сприяння розвитку молочного скотарства.

Теги за темою
ціниекспорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
СМИ узнали об изменениях в поставках Patriot Киеву
Корреспондент
2025-07-19T02:24:58Z
В Китае отреагировали на санкции ЕС против России
Корреспондент
2025-07-19T01:48:50Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Великобритания и ЕС снизят предельную цену на российскую нефть
Апостроф
2025-07-18T19:24:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
РФ оккупировала село на Сумщине - DeepState
Корреспондент
2025-07-19T03:00:24Z
Павлоград под массированной атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-19T01:09:01Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
В Подмосковье прогремели взрывы
Корреспондент
2025-07-18T20:51:13Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Удар по Одессе: спасатели показали последствия
Корреспондент
2025-07-19T03:27:55Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z