MY.UAНовини
Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни
Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни

Менше хліба в 2024 році. Чому агрокомпанії переходять на виробництво м`яса та як це вплине на ціни

Попри сприятливі погодні умови, які дали змогу зібрати гарний урожай зернових, українські аграрії не мають оптимізму щодо його продажу та експорту. Ситуація із зерновими, як порівняти з минулим роком, ускладнилася, бо до закриття морських шляхів додалася блокада на українсько-польському кордоні. Низькі ціни на зерно мотивують аграріїв вивчати інші напрямки діяльності, зокрема переходити у сектор тваринництва.

Хоча в Україні продовжується обмолот кукурудзи, уже зараз можна з упевненістю сказати: жнива-2023 порадують українських аграріїв. За прогнозом Мінагро, валове виробництво зернових культур сягне 59,7 млн т (минулого року показник був 53,864 млн т). За гарний врожай сільгоспвиробники завдячують погодним умовам, які дали змогу отримати за деякими злаками рекордний показник врожайності за всю історію України. Фокус з’ясував, які перспективи має український агросектор на 2024 рік та чому є ризик суттєвого зменшення посівних площ.

Великий врожай — низька ціна. Що відбувалося з цінами на зернові та експортом у 2023 році

На жаль, аграрії не зможуть конвертувати у гарні заробітки зібраний врожай через проблеми з вивезенням продукції за кордон. "Експорт в 2023 році здійснювався всіма можливими шляхами, але водночас на кожному із цих шляхів були перешкоди: блокування роботи тимчасового зернового коридору, заборона поставок і навіть транзиту через сусідні країни ЄС, фізичне блокування пунктів перетину, повітряні атаки російськими військами морських портів Одеської області та річкових портів Дунаю, руйнування портової інфраструктури", — каже Фокусу аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин.

Важливо Усупереч перешкодам: в Україні зібрали рекордний за всю історію врожай

"З одного боку, рік був вдалий, бо змогли виростити хороший урожай, проте з точки зору можливості реалізувати цей товар — важкий, — коментує Фокусу Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. — Адже припинила роботу зернова ініціатива, почалися масові блокади на польсько-українському кордоні, заборона на імпорт української продукції фактично з травня по вересень, баталії щодо здійснення транзиту. Море тільки відкривається і не працює так, як хотілось би".

За попередніми оцінками, в 2023 році експортна виручка аграріїв складе 21,7 млрд дол., що на 8% менше, ніж рік тому, зауважили в УКАБ. Основна причина — світова тенденція зниження цін на продукцію рослинництва, насамперед зернові та олійні культури, котрі є основою нашого експорту.

За оцінками аналітиків, у 2023 році експортна виручка аграріїв складе 21,7 млрд дол., що на 8% менше, ніж рік тому

"По мірі того, як Україна почала відновлювати експорт й інші світові гравці відкоригували свої посівні площі відповідно до світових потреб, ціна на основні види зернових та олійних культур почала знижуватися. У грудні 2023 року світові ціни на зернові культури знизилися на 43% в порівнянні з березнем 2022 року та на 29% в порівнянні з груднем 2022 року; олійні культури на 29% та 23% відповідно", — розповіла Світлана Литвин.

У грудні світові ціни на зернові знизилися на 29%, як порівняти з груднем 2022 року
Фото: колаж Фокус

За її словами, окрім світових тенденцій зниження ціни, на формування української ціни також впливає дорога логістика та наявність перехідних залишків, котрі додатково тиснуть на ціну. "У кінці минулого року українські аграрії реалізовували продукцію зі збитком, а зараз продають за ще нижчою ціною. В грудні 2023 року ціни на зернові на українському ринку в середньому скоротилися на 23% в порівнянні з груднем попереднього року. А от серед олійних культур ми спостерігаємо падіння цін на соняшник та ріпак (-10% та -12% відповідно), а на сою — зростання на 16%", — додала Литвин.

Через блокаду експорту, ціни на зернові на внутрішньому ринку падають. Так, у грудні 2023 року вони в середньому скоротилися на 23%, як порівняти з груднем попереднього року

У таких умовах аграрії постають перед дилемою: як планувати свою діяльність далі. "Питання кредитів, перекредитування буде ключовим, — прогнозує Марчук. — Разом з тим запуск другого етапу земельної реформи, де [юридичним особам] дозволено буде купувати по 10 тис га землі, для середнього й малого бізнесу — це дуже велика проблема. Товаровиробники піднімають питання: як нам вижити, коли ми фактично два роки працюємо в мінус і все, що заробляємо, йде на підтримку ЗСУ".

М’ясна песпектива: чи будуть аграрії переключатися на виробництво м'яса

У той час, як вирощування зерна та його збут стає більш ризикованим та складним, тваринництво в країні набирає популярності. "Виробництво свинини в цьому році демонструвало величезну рентабельність серед усіх видів м’яса. Малі імпортні поставки та відносно низька собівартість спричинили стабільний попит від населення, що підтримувало закупівельні ціни на живець на високому рівні. М’ясо птиці також є серйозним напрямком роботи для аграріїв. Відгодівля та витрати, в порівнянні зі свинарством, інші, проте виробництво залишається рентабельним. Виробництво яловичини й надалі менш привертає увагу виробників, адже цикл вирощування тварин є найбільшим з-поміж уже перелічених напрямків. Тим паче спеціалізованого м’ясного скотарства в Україні дуже мало, собівартість виробництва цього виду м’яса є великою, що впливає на кінцеву високу вартість, яка не задовольняє попит населення України у такий важкий економічний час", — констатує Фокусу аналітик УКАБ Максим Гопка.

Аграрії вдячні ЗСУ на можливість здійснювати експорт тимчасовим коридором, однак його можливостей недостатньо
Фото: AP News

Він додав, що вагомим здобутком цього року у тваринництві є переосмислення вирощування тваринного білка та його експортного потенціалу.

Однак для цього аграріям необхідно навчитися справлятися з викликами, які стоять перед тваринниками-експортерами, а саме — впровадження та дотримання фітосанітарних норм та регламентів ЄС, що корелюються з майбутньою європейською зеленою політикою.

Сало подорожчало на 30%: як змінилися ціни на мʼясо в Україні за рік

"Ціни на основні види м’яса у продуктових супермаркетах з початку року демонстрували зростання на 5,7–31,8%, залежно від виду мʼяса. Найменше за рік здорожчала яловичина — гуляш та ребра. Вони додали в ціні 7,4–9,3% і коштували 254,82 грн/кг і 157,95 грн/кг відповідно. Це обумовлено тим, що ціни на яловичину є найвищими при низькій купівельній спроможності споживачів. Курятина стала дорожчою на 5,7–15,2%. З-поміж м’яса птиці тушка куряча та курячі гомілки додали в ціні за рік 5,7–8,3% і коштували відповідно 85,90 грн/кг і 77,45 грн/кг. Роздрібні ціни на курячі стегна та куряче філе зросли на 13,5–15,2% — до 105,95 грн/кг і 153,96 грн/кг. Зростання цін на м’ясо птиці відбувається внаслідок зростання попиту на цей найдешевший вид м’яса", — зауважила Фокусу провідна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Наталія Копитець.

Важливо Захищають свої інтереси: Польща заговорила про нові обмеження для українських аграріїв

За її словами, роздрібні ціни на свинину збільшилися за рік на 4,7–27,9%. Причому свиняча грудинка додала в ціні найменше – лише 4,7%, і подорожчала до 177,02 грн/кг. Найбільше — на 27,9% — зріс в ціні ошийок. Нині за 1 кг цього мʼяса слід заплатити 246,23 грн. У продуктових супермаркетах ціни на сало домашнє за рік зросли на 31,8% — до 249,00 грн/кг, водночас сало солоне подешевшало на 7,5% — до 242,80 грн/кг. Одна з причин подорожчання свинини — зменшення пропозиції через скорочення поголівʼя худоби.

За прогнозними оцінками науковців ІАЕ, підвищений попит на м’ясо напередодні та в період різдвяних та новорічних свят ще підштовхне роздрібні ціни до зростання до 3%.

Молоко подорожчало на 7%: експерти знайшли незвичайне пояснення

Не дешевшала цього року й молочка. За даними Держстату, молоко у листопаді, як порівняти з груднем 2022 року, зросло в ціні на 7,3%. Зараз літр молока у супермаркетах у середньому коштує 41–42,3 грн. Твердий сир та творог подорожчали на 6%, масло — на 7%. Приміром, 1 кг сиру твердого Звени Гора голандського, за даними порталу Мінфін, подорожчав за рік з 392,5 грн до 466,2 грн станом на 1 грудня. Водночас, якщо за 200 г масла вершкового на початку року українці в середнього віддавали 66,6 грн, то станом на листопад ціна зросла до 71,8 грн.

З-поміж усіх видів м'яса найбільше за рік подорожчала свинина. Ошийок подорожчав на 28%
Фото: Getty Images

Про подорожчання сировини на внутрішньому ринку говорять і виробники молочки. Приміром, закупівельна ціна молока вищого ґатунку на 10 грудня в середньому коштувала 14,61 грн/кг без ПДВ, тоді як у січні — майже 12 грн/кг, а першого гатунку — 13,5 грн/кг та 11,7 грн/кг відповідно. В Асоціації виробників молока припускають, що ціни на молоко в Україні зростають через повернення майже мільйона громадян з-за кордону, що призвело до збільшення попиту через зростання кількості споживачів молока. Крім того, продовжує скорочуватись поголів’я корів, збільшується собівартість виробництва кормів, дорожчають премікси та інші закупівельні інгредієнти, а також зростають витрати на логістику.

Важливо В Україні підскочили ціни на два головних продукти з борщового набору, – дослідження

В Асоціації також нагадали, що в Україні з часів незалежності, на жаль, не було впроваджено ефективної державної програми підтримки та сприяння розвитку молочного скотарства.

Теги за темою
ціниекспорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Іран хоче запропонувати США проміжну ядерну угоду – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:18:19Z
Журналістам NYT cтало відомо, як Сполучені Штати намагатимуться взяти під контроль Гренландію
ZN UA
2025-04-11T01:13:30Z
Фінляндія опинилася під прицілом проросійських хакерів
InternetUA
2025-04-11T01:03:35Z
Про остаточний мир в Україні говорити зарано – Держдеп США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T01:00:33Z
У Трампа є план щодо «м'якого приєднання» Гренландії – NYT
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T00:51:58Z
Буде ще страшніше: республіканець пояснив, у чому небезпека можливого імпічменту Трампа
24tv
2025-04-11T00:33:13Z
Принц Гаррі таємно відвідав Україну для зустрічі з пораненими військовими
ZN UA
2025-04-10T23:40:36Z
Посол України в ФРН виступив у Берліні з промовою про свободу
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:14Z
Відмова від демілітаризації України є першою з гарантій безпеки - Лекорню
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:10Z
У центрі уваги Торецьк, Часів Яр, Покровськ: ISW проаналізував ситуацію на фронті й оновив карти
24tv
2025-04-11T02:06:11Z
Окупанти опинилися у катастрофічній ситуації на островах дельти Дніпра – Атеш
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T01:27:49Z
Заморозки та ожеледиця: водіїв Київщини попередили про небезпеку на дорогах
Хвиля
2025-04-11T01:24:28Z
РФ піде влітку в наступ: лейтенант ЗСУ назвав напрямки, які під загрозою
GlavRed
2025-04-11T00:27:51Z
Загроза відходу угруповання ЗСУ: РФ націлилася на ключове місто на сході
GlavRed
2025-04-11T00:27:46Z
З 11 квітня патрульні працюватимуть з TruCAM на 25 нових ділянках доріг, зокрема поблизу Львова
24tv
2025-04-10T23:42:04Z
На «Азовсталі» пропонував створити «постіндустріальний парк»: оголосили підозру «заступнику міністра ДНР»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:17Z
Лінія фронту станом на 10 квітня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T23:40:05Z
У ЗСУ розповіли про операцію, яка змусила ворога зупинити наступ на Покровськ
УкраинФорм
2025-04-10T23:39:50Z
Прикмети та заборони 11 квітня: як зцілити недуги та вберегти себе від конфліктів
GlavRed
2025-04-11T01:51:27Z
Україна отримає новий пакет військової допомоги від Британії і Норвегії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T01:48:05Z
"Піти за хлібом" чи "по хліб": вчителька пояснила, як правильно казати українською
GlavRed
2025-04-11T01:36:38Z
"Куди ви провели зиму?": злободенні теми про квітневий сніг та морози, які змусять сміятись
Telegraf
2025-04-11T01:33:03Z
Загальна мобілізація: чи можуть призвати чоловіка після 50 років
ZN UA
2025-04-11T01:03:01Z
Воїни ГУР отримали від благодійників два ударні безпілотники «Рубака»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:30Z
Росія запустила кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:12Z
У Міноборони роз’яснили, яку безоплатну правничу допомогу надають звільненим з полону
УкраинФорм
2025-04-10T23:39:50Z
Від Азову до Києва: як символічно назвати дитину після завершення війни
Telegraf
2025-04-10T23:27:59Z
Бен Аффлек зацікавився Анджеліною Джолі: "Вважає неймовірно привабливою"
GlavRed
2025-04-10T23:27:42Z
Кричала, билася і дряпалася: "Юмі з Васабі" заарештована після нападу на жінку
GlavRed
2025-04-10T23:27:26Z
Маленький Андрійко на руках у мами: Данилко категорично висловився про "вірусне" фото
GlavRed
2025-04-10T21:27:59Z
Заручники образу: 4 знамениті актори, які стали популярними лише завдяки одній ролі
24tv
2025-04-10T20:33:02Z
"Розбив мені серце": Настя Каменських розплакалася і обмовилася про розставання
GlavRed
2025-04-10T20:27:44Z
Наша краще: колишня Тищенко повторила образ Белли Хадід в одних колготках
GlavRed
2025-04-10T20:27:38Z
Роббі Вільямс зізнався, що захворів на цингу
Подробности
2025-04-10T19:48:20Z
"Злоба, образи": Наталка Денисенко вразила гучним зізнанням
GlavRed
2025-04-10T19:27:42Z
Шукають цвяхи, просять вибачення у ляльок і бояться "Макбета": 7 забобонів, в які вірять актори
24tv
2025-04-10T19:24:15Z
"Розвалювався у повітрі": в Нью-Йорку розбився гелікоптер з гендиректором Siemens в Іспанії
Фокус
2025-04-11T01:36:38Z
На Київщині викрили поліцейську банду: у чому їх звинувачують
ZN UA
2025-04-11T00:51:18Z
Чоловік пошкодив понад півмільйона доларів в Tesla фарбою і сподівався, що уникне покарання
Топ Жир
2025-04-10T22:00:46Z
У Кропивницькому пролунав вибух
Antikor
2025-04-10T21:27:38Z
Поліцейські показали перші хвилини після ворожих ударів по Дніпру 8 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T20:27:14Z
Внаслідок атаки "Шахедів" по багатоповерхівці на Житомирщині є загиблі - ОВА
Gazeta UA
2025-04-10T20:12:46Z
Дрони атакували Житомирщину: у ДСНС показали фото
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T19:30:01Z
З'явилися нові кадри наслідків атаки по Житомирській області, де загинула людина
24tv
2025-04-10T19:24:02Z
В Івано-Франківську чоловік вкусив військкома за ногу при затриманні
Antikor
2025-04-10T18:54:55Z
АЗС підвищили ціни на бензин: дизель та автогаз подешевшали
Хвиля
2025-04-11T02:06:45Z
Reuters: Новий гендиректор Intel інвестував у компанії, пов’язані з китайською армією
InternetUA
2025-04-11T02:01:33Z
Китай вдало грає на підвищенні ставок: США вже надсилають Пекіну чіткий сигнал
24tv
2025-04-11T01:45:17Z
Китай і ЄС почнуть переговори про зняття мит на китайські електромобілі
Antikor
2025-04-10T23:51:41Z
«єВідновлення»: як отримати кошти на будівництво
ZN UA
2025-04-10T23:43:57Z
Програма підтримки аграріїв: на Чернігівщину передадуть модульні зерносховища від ФАО
Хвиля
2025-04-10T23:39:10Z
Акції США знову падають на тлі ескалації торгової війни з Китаєм
ZN UA
2025-04-10T22:49:11Z
ЄС надасть €1 млрд з доходів від росактивів на розвиток оборонпрому України
Факти ICTV
2025-04-10T22:01:40Z
Які акції найбільше виграли від тарифної паузи Трампа
InternetUA
2025-04-10T22:01:17Z
Терезам треба віддати перевагу самотності: гороскоп на 11 квітня
24tv
2025-04-11T02:06:54Z
Навіщо дачники масово скуповують використане моторне мастило та який є нюанс
GlavRed
2025-04-11T02:06:12Z
Найкращі міста Європи для відпочинку з дітьми: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T02:00:42Z
Кабачки будете роздавати сусідам: чим посипати грядку для рекордного врожаю
GlavRed
2025-04-11T00:33:05Z
Місячний календар на 11 квітня: що не можна робити, щоб не втратити сили
GlavRed
2025-04-11T00:27:44Z
Ці продукти небезпечно зберігати у дверцятах холодильника: зіпсуються дуже швидко
24tv
2025-04-10T21:33:19Z
Його треба ставити в центр столу: великодній салат у вигляді писанки
24tv
2025-04-10T21:00:58Z
Як часто потрібно прати рушники із ванної кімнати
Знай
2025-04-10T20:51:04Z
Ось коли потрібно сіяти горох на городі: урожай зберете вже зовсім скоро
24tv
2025-04-10T19:54:09Z
Чи впливають смартфони на безсоння та якість сну: нові дані досліджень
Gazeta UA
2025-04-11T02:18:57Z
Як зробити спрей від кліщів в домашніх умовах: ШІ назвав унікальний рецепт
GlavRed
2025-04-10T23:27:13Z
Як перевірити яйця свіжі чи ні: несподіваний трюк вразить просто наповал
GlavRed
2025-04-10T18:27:22Z
На світ зʼявилася перша дитина після запліднення, яке провели роботи
24tv
2025-04-10T17:21:28Z
Антибіотики "наосліп": лише 25% пацієнтів проходять потрібне обстеження
24tv
2025-04-10T16:51:32Z
Народна медицина: в Україні скасували спецдозволи для цілителів
Фокус
2025-04-10T16:12:26Z
Вчені оголосили про народження першої дитини, зачатої за допомогою роботів і ШІ
InternetUA
2025-04-10T15:58:22Z
Цибуля не постраждає: як врятувати її від заморозків дешевими методами
Telegraf
2025-04-10T15:36:20Z
Кожна господиня повинна це знати: як врятувати каламутний бульйон
24tv
2025-04-10T14:33:34Z
MamaRika показала фігуру в бікіні без краплі фотошопу
Gazeta UA
2025-04-11T01:12:41Z
Ліга Європи УЄФА. Поразка «Лаціо» в Норвегії, нічия «Ліона» з «Манчестер Юнайтед»
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:37Z
Ліга конференцій УЄФА. Результати перших чвертьфіналів
УкраинФорм
2025-04-10T23:40:28Z
Пішов з життя відомий тренер Лео Беенхакер: він робив Реал чемпіоном та творив історію з Польщею
24tv
2025-04-10T22:12:12Z
Манчестер Сіті націлився на Рафінью
Football.ua
2025-04-10T22:01:08Z
Шеркі: Ми були набагато кращими за Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-10T21:51:35Z
Кунде відповів, чому Барселона додала при Фліку
Football.ua
2025-04-10T21:42:28Z
Рейнджер та Атлетік голів не забивали
Football.ua
2025-04-10T21:22:11Z
Сенсаційна поразка Лаціо, драма Фонсеки з МЮ: всі результати 1/4 фіналу Ліги Європи 2024-2025
24tv
2025-04-10T21:09:38Z
Ілона Маска викликали до суду через його претензії до OpenAI
InternetUA
2025-04-11T00:01:25Z
Meta звинувачують у незаконному поглинанні Instagram та WhatsApp
InternetUA
2025-04-10T23:01:03Z
Давній вівтар підтверджує теорію істориків
Gazeta UA
2025-04-10T22:39:34Z
Розвинена цивілізація могла жити на Землі десятки тисяч років тому: фотодокази
Telegraf
2025-04-10T21:24:32Z
Росіяни залучають китайців до війни в Україні за допомогою рекламних відео, — ЗМІ
Antikor
2025-04-10T21:12:47Z
Apple готує два нові складані пристрої — чи варто їх очікувати
InternetUA
2025-04-10T20:58:45Z
Поліція затримала водія, який, за слуханнями, розігнався до 190 км/год і опублікував це в мережі
Топ Жир
2025-04-10T20:15:02Z
6 легендарних ігор, які варто пройти знову у 2025 році
InternetUA
2025-04-10T19:43:33Z
Творці The Alters показали новий трейлер гри та назвали дату виходу філософського виживача
24tv
2025-04-10T19:12:05Z
Ця модифікована NSX 2002 розійшлася за суму, еквівалентну новій Ferrari
Топ Жир
2025-04-11T01:45:32Z
На що витратили $32K: удосконалення Land Rover Defender
Топ Жир
2025-04-11T01:15:17Z
Goldman Sachs Прогнозує Сумне Майбутнє Продажів Автомобілів у США
Топ Жир
2025-04-11T00:30:54Z
GM скорочує 200 працівників на заводі з виробництва Електромобілів, а це не через Трампа
Топ Жир
2025-04-11T00:00:31Z
Dodge Charger Sixpack може мати проблеми ще до виходу на вулиці
Топ Жир
2025-04-10T23:15:30Z
Невідомий придбав Chevrolet Corvette Z06 із 538 мильним пробігом за $31 тис. менше, ніж вказана ціна
Топ Жир
2025-04-10T22:45:54Z
Stellantis отримала виклик за обманливі рекламні слогани “Виготовлено в Америці”
Топ Жир
2025-04-10T21:30:40Z
Ставки могли призвести до закінчення продажу розкішного седана в Америці
Топ Жир
2025-04-10T20:45:22Z
Tesla готується до судового позову через замороження у Канаді винагород у 30 мільйонів доларів за електромобілі через сумнівні претензії щодо продажів
Топ Жир
2025-04-10T19:30:48Z