MY.UAНовини
Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво
Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво

Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво

Святвечір був особливим періодом, коли душі померлих приходили у світ живих. В це вірили наші пращури.

Українські народні традиції на великі свята тісно переплітаються з церковними. Багатьом з них — сотні років, частина вже втратила своє первісне значення. І різдвяні звичаї не виняток. Одночасно із церковною традицією тримати піст і сповідатися українці ворожили на Святвечір і ходили з колядою. Офіційна церква ворожіння не схвалює та й колядки спочатку забороняла.

Старша наукова співробітниця відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України Леся Горошко-Погорецька розповіла "Телеграфу", що колядки, або ж величальні пісні, були ще до XV століття, але на межі XV-XVI ст. церква взяла їх під свій патронат. Колядники почали збирати на церкву, а в текстах з’явилися релігійні мотиви.

Секретар управління Львівської єпархії ПЦУ протоієрей Руслан Матвієнко зазначає, що хоч колядки як співанки беруть витоки від язичницьких часів і пов'язані з днем зимового сонцестояння, після народження у людському тілі Божого Сина колядками у піснях прославляється Бог та його любов до усіх людей. Також і щедрівка — прославлення Господа, тому церква абсолютно цьому не суперечить і не намагається витіснити з церковного життя.

*Більше про те, які святвечірні та різдвяні звичаї існують в Україні, чим частували господині, що українці вважали добрими прикметами, а чого намагались уникати — читайте на сайті "Телеграф".

Колядування та щедрування: хто і де міг ходити у святкові дні

Колядувати виходили після Святої вечері. Ходити з колядою могли гуртом, окремо діти й дорослі, а могли й своїми компаніями. Колядувати могли впродовж всіх Різдвяних свят і подекуди — аж до Водо́хреща.

"На Гуцульщині є досі звичай "круглєка": чоловіки в гуцульських строях колядують під кожною хатою. А оскільки в горах іноді хати розкидані на великі відстані, то вони ходять доти, доки не обійдуть все, іноді й до Водохреща. Вони ходять з топірцями, по колу пританцьовують і це називається "круглєк", — розповідає етнологиня.

Загалом колядки можна розділити на два види: церковного змісту та величальні пісні світського характеру, де співається про господарів або побажання добробуту. Дохристиянські колядки зараз не співають, але їх можна знайти в довідниках. Це колядки про творення світу. У їхні тексти завжди вплітали історичні події. Як і будь-який взірець народної творчості, їх поширювали, видозмінювали, доповнювали новими словами.

"Колядка — це не застиглий текст, який хтось десь створив роки тому і усталив навіки. Колядку, як і будь-який фольклорний твір, будь-яку пісню, люди переспівують і міняють текст і мелодію. Впродовж останніх років з’являються також тексти, присвячені російсько-українській війні, і вони дуже суголосні повстанським колядкам часів УПА, — розповідає Леся Горошко-Погорецька. — Торік теж виникали віршування. "Коляд, коляд, колядниця, дайте дядьку зарядиться", з блекаутами були пов'язані. Це і є класичний живий спосіб творення фольклорних творів".

На Маланку, 31 грудня (за ст. стилем — 13 січня), ходити щедрувати міг будь-хто. А от на Василя, свято, яке припадає за новоюліанським календарем на Новий рік, могли ходити тільки чоловіки. Цього дня очікували посівальників-полазників чоловічої статі. Вони мали бути молодими і здоровими. Іноді казали, що і молода та здорова жінка теж добре, аби корови гарно телились. Та могли чоловіка і не чекати — може ж прийти будь-хто. Тож був особливий спосіб дотриматись звичаю.

"Аніж чекати, що хтось прийде, могли заводити рогату худобу до хати і вважали, що мали свого полазника. На Лемківщині вірили, якщо корова ще й залишила посеред хати "купку", то добрим буде врожай, — зазначає Леся Горошко-Погорецька і пояснює, з чим пов’язана звичка заводити худобу чи чекати чоловіка. — В Україні домінуючою галуззю господарства було хліборобство, відтак усе, що пов'язане з полем і його удобренням, сприймалося зі знаком плюс. На Василя ці імітаційні речі пов'язані з засіванням ниви, чоловіче сім'я — те, що запліднює".

Народні традиції: близькість потойбіччя та ворожіння

Українські традиції на Різдво — строкаті і розмаїті залежно від регіону чи навіть населеного пункту. Святвечір тісно пов'язаний з ритуальною обрядовістю, тож поминанням пращурів і частина традицій стосується цього напряму. Головні страви — кутя та узвар також є частиною поминального обряду.

Вважається, що саме на Святвечір душі померлих родичів приходять до живих, аби поруч з ними відсвяткувати Різдво. Тому на Святвечір зазвичай ставлять ще одну тарілку. Це тарілка для тих, кого з нами вже нема. На Гуцульщині перш ніж сісти на лаву, продувають місце, аби не сісти на якусь душу. Далі розповідає етнологиня:

"Є вірування, в який спосіб душі можна побачити. Якщо ввечері після Святої вечері вийти на вулицю і зазирнути у вікно, то можна побачити душі, які сидять навколо столу. Живі, які сидять за столом, не бачать, а через вікно, яке є межею між світом цим і потойбічним, побачити можна. Тому ворожіння здійснюють у порубіжних місцях. Тарілку для померлих можуть ставити або на столі, або на вікні", — перераховує Леся Горошко-Погорецька.

Частиною культу померлих предків було і внесення дідуха. В різних регіонах його називали по-різному, і ним був різний сніп — останній зжатий, перший або найкращий. Його також клали біля ікон, як кутю та узвар.

До різдвяних народних вірувань і ворожінь також належить звичай не прибирати зі столу їжу та лишати у ній ложки, наприклад у макітрі з кутею. Вважалось, якщо чиясь ложка перевернеться, то це віщує недобре. Коли задували різдвяну свічку, дивилися куди тягнеться дим і це нібито мало впливати на подальше життя людей. Більшість магічних звичаїв були скеровані на забезпечення добробуту. Наприклад, кидали до стелі кутю. Рахували, скільки зерняток прилипло, то стільки роїв бджіл буде у господаря чи снопів вродить наступного року.

"Ще досить поширений звичай, що всю їжу, котру готували до свята, могли поскладати на столі, господар ставав за тією купою наїдків і, коли заходили діти, він питав: "Чи бачите ви мене?", — а діти казали: "Ні", — то він бажав, аби і в наступному році його не бачили, в сенсі, щоб стільки ж було їжі", — веде розмову далі етнолог.

Серед звичаїв, також покликаних залучити достаток і благополуччя в родину, був звичай вмивання. До Різдва в Карпатах це робили грошима або вмивали дітей, які ще не вміли ходити, у потоці, не витираючи несли до хати. Купали також і ритуальний різдвяний хліб, який називали крачуном. Його занурювали у воду, потім заносили в хату. Він також ставав частиною ворожінь — його котили від порогу хати. Якщо він падав пласкою частиною догори, то це вважалося віщуванням поганого.

Навіть у межах одного регіону звичаї могли різнитися. Леся Горошко-Погорецька зазначає: "Навіть із вмиванням грошима, гроші могли бути різних номіналів. Десь були настанови митися тільки жовтими грошима, щоб було гарне обличчя, десь срібні гроші, щоб грошей було, як води, і людина була заможною, бо срібними були більші номінали. На Гуцульщині, коли занурювали різдвяний хліб і набирали воду, казали: "Не беру я воду, але мед і вино". Вода, яку вони брали, вважалася особливою. Звичай вмивання з додаванням різних предметів був дуже поширеним".

Також вважалося, що саме на Святвечір худоба могла розказати Богу про те, як з нею обходиться господар, тому на великі свята свійських тварин було заведено гарно годувати, щоб вони могли казати тільки добре. Був і такий звичай, коли потроху від усіх страв змішували й запікали. Цей ритуальний хліб висушували, і під час першого вигону худоби на пашу чи під час отелення давали худобі, розмочивши свяченою водою, щоб вона не хворіла і гарно розмножувалася.

Збереження традицій за часів СРСР

Від традицій, які були актуальні сотні років тому, багато хто відійшов. За СРСР їх викорінювали або замінювали радянізованими. Це ж стосувалося і різдвяних колядок. На мотиви старовинних пісень накладали слова про партію, червону зірку тощо. Такі види колядок існують і зараз — народна творчість так відповідає на виклики сучасності, однак ці зміни зазвичай відбуваються органічно. А за часів СРСР нав’язувалися згори, як і образ Діда Мороза, ким замінили святого Миколая.

Однак чимало українських звичаїв та їхні символічне значення збереглися здебільшого на заході України. Це пов'язано, серед іншого, з тим, що на цих територіях не було Голодомору.

"Навіть коли були часи заборони — ходили колядувати, ходили з вертепами. Передавалося в межах сім'ї — люди зберігали традицію, в хаті тихо колядували. Традиція цілковито переривалась тільки там, де був Голодомор. Там, де фізично знищували людей, звичаї могли зникати. В межах України воно все одно збереглось", — каже Леся Горошко-Погорецька.

Раніше "Телеграф" розповідав про передачу Пластом Вифлеємського вогню. Його першими отримали волонтери та військові.

Теги за темою
РождествоТрадиции
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Риб буде не дуже вдалий день: гороскоп на 13 квітня
24tv
2025-04-13T02:03:12Z
"Я так пишався тобою": командир Павла Іванова емоційно відреагував на його загибель
GlavRed
2025-04-13T00:27:28Z
Ворог мав просування на Курщині та біля 2 населених пунктів на Донеччині, – DeepState
24tv
2025-04-12T23:12:40Z
Експерти розповіли, де війська РФ мають найбільше шансів прорвати українську оборону - The Telegraph
ZN UA
2025-04-12T22:51:06Z
Прикордонники знищили техніку та живу силу росіян на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-12T22:10:45Z
У Києві та в низці регіонів через загрозу БПЛА оголошена повітряна тривога
УкраинФорм
2025-04-12T22:10:44Z
На Буковині поранені військовослужбовці піднялися на гору Томнатик
УкраинФорм
2025-04-12T22:10:40Z
Війна, день 1144. Винищувач F-16 з Героєм України Івановим збила російська ракета – BBC
Football.ua
2025-04-12T22:01:32Z
У Херсоні російський дрон вбив волонтера Олега Сальника
24tv
2025-04-12T20:45:29Z
Трамп подякував Букеле за розміщення «інопланетних ворогів» у сальвадорській в'язниці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T01:45:02Z
"Режим тиші не зупиняє війну": Алієв поділився досвідом Азербайджану щодо конфліктів
Хвиля
2025-04-13T01:27:07Z
Росії може бути боляче: які інструменти має Трамп для примусу Путіна до миру
24tv
2025-04-13T00:45:19Z
Адміністрація Трампа планує наймасовішу депортацію в історії країни – WP
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T00:39:19Z
У Трампа обіцяють до вересня дізнатися, що викликає аутизм
ZN UA
2025-04-13T00:37:56Z
Стали відомі результати переговорів США й Ірану щодо ядерної угоди
Факти ICTV
2025-04-13T00:03:43Z
Трамп нарешті дочекався «визнання» – отримав похвалу від російського покидька
Украина Криминальная
2025-04-12T23:33:00Z
Наступ Росії на Сумську та Харківську області: де найбільш загрозлива ситуація
Хвиля
2025-04-12T23:30:23Z
Німеччина попереджає: Росія може атакувати країни НАТО вже у 2029 році
ZN UA
2025-04-12T22:25:22Z
Чому неправильно казати "вибачте мене": вчителька пояснила помилку
GlavRed
2025-04-13T01:39:53Z
Не збивають, – у Defense Express детально роз'яснили, як ЗСУ протидіють російським КАБам
24tv
2025-04-13T01:24:35Z
Португалія та Канада розглядають придбання винищувачів Gripen замість F-35
ZN UA
2025-04-13T01:13:29Z
З Вербною неділею 2025! Красиві, оригінальні листівки для найближчих людей
Telegraf
2025-04-13T01:06:48Z
"Вампір-листоноша": бійці ЗСУ під Вовчанськом запустили власну військову "пошту"
Фокус
2025-04-13T00:45:17Z
За контрактом 18-24 до війська доєдналися до 500 людей, на черзі 1500 - Паліса
Лига
2025-04-12T23:54:34Z
Здійснено мрію 16-річного Костянтина Новіка, який загинув у Кривому Розі під час атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T23:03:58Z
Показали цікаву знахідку, яку виявили в Україні
Gazeta UA
2025-04-12T22:39:22Z
Сили оборони дронами знищили російський склад боєприпасів на Харківщині
УкраинФорм
2025-04-12T22:10:58Z
Дівчина Касселя показала фігуру в цікавому купальнику на пляжі
Gazeta UA
2025-04-13T01:12:38Z
Для любителів медичних драм: новий популярний серіал Netflix, який можна подивитись за вихідні
24tv
2025-04-12T21:03:53Z
Тренди макіяжу 2025 – як виглядати модно та природно водночас
GlavRed
2025-04-12T18:33:58Z
Голлівуд у вишиванках: ШІ показав, як би виглядали зірки, якби жили в Україні
24tv
2025-04-12T18:12:04Z
Дакота Джонсон: кращі фільми
CutInsight
2025-04-12T17:54:54Z
Нова стрижка Кріс Дженнер зробила її молодшою на 10 років: дивовижний вигляд
24tv
2025-04-12T17:48:08Z
Андрій Чивурін із КВК висловився про смерть Маслякова: "Я знав, що він хворів"
TSN
2025-04-12T16:21:36Z
Анна Кошмал показала одномісячну донечку та як вона виросла: "Тонна любові"
TSN
2025-04-12T16:21:08Z
Тарас Цимбалюк зізнався в проблемах із серцем та назвав свій діагноз
TSN
2025-04-12T16:18:04Z
2 звички, які призводять до плісняви: більшість це роблять щодня
24tv
2025-04-12T21:06:08Z
Що категорично не можна робити за дві години до сну: йдеться не лише про їжу
Gazeta UA
2025-04-12T18:45:46Z
Одна лише думка про голод може змінити ваш імунітет
Portaltele
2025-04-12T17:18:03Z
Світовий банк виділив Україні $50 млн на медицину
360ua.news
2025-04-12T17:12:04Z
Чим підживити тюльпани весною: секрет яскравого та тривалого цвітіння
GlavRed
2025-04-12T16:27:25Z
Необдумане скасування маркетингових договорів призвело до здорожчання ліків і зростання прибутків виробників на 500 млн грн щомісяця — економіст
TSN
2025-04-12T16:21:35Z
Як зрозуміти, що у вас високий вміст холестерину: перевірте чотири ознаки — їх видно на тілі
TSN
2025-04-12T16:21:09Z
Як правильно фарбувати волосся — на чисту чи брудну голову: що про це кажуть експерти
TSN
2025-04-12T16:17:15Z
Поради, які допоможуть вам врятувати волосся
24tv
2025-04-12T16:12:12Z
В Архангельську 21-річний хлопець підпалив поліцейські машини
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T01:06:58Z
На Вінниччині затримали зловмисника, який наніс смертельні тілесні ушкодження знайомому
Украина Криминальная
2025-04-12T22:45:54Z
В російському Ханти-Мансійську вибухнув газ у будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T22:00:53Z
Один клік в Інтернеті може коштувати десятки тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-04-12T21:57:29Z
"Алкоголь обтяжує злочин": адвокат розповів, як можуть судити підозрюваного у вбивстві Тоненчук
24tv
2025-04-12T21:09:49Z
Жінка спокусилася на легкий заробіток в Інтернеті і втратила майже 40 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-12T21:01:38Z
В Архангельську 21-річний хлопець підпалив 4 поліцейські авто: ЗМІ кажуть про український слід
24tv
2025-04-12T20:54:38Z
На Харківщині чоловік викрав дрон із могили військового: загрожує позбавленням волі від чотирьох до семи років
Antikor
2025-04-12T20:54:24Z
Викрито шахраїв, які цинічно видурили у матері зниклого воїна ЗСУ чималі гроші
InternetUA
2025-04-12T18:58:08Z
Оптична загадка: лише найуважніші побачать діамантовий перстень серед моркви
Gazeta UA
2025-04-13T01:57:11Z
Місячний календар на 13 квітня: що можна та не можна робити
GlavRed
2025-04-13T01:24:13Z
Рідше, ніж раз на місяць: ветеринар сказав, як часто потрібно купати кота
GlavRed
2025-04-13T00:36:11Z
Гнилі корені в орхідеї: що треба зробити, щоб врятувати вазон
GlavRed
2025-04-12T22:27:59Z
Про нього мало хто знає: геніальний салат з буряка, який затьмарить всі інші
24tv
2025-04-12T20:57:31Z
Як почистити електрочайник від накипу: копійчані засоби, які є у кожному домі
Gazeta UA
2025-04-12T19:39:36Z
Картопля виросте вдвічі більше: покладіть це добриво в лунку під час посадки
24tv
2025-04-12T19:39:05Z
Аромати з ефектом "хочу": тікток-експерт показав трійку кращих для справжніх серцеїдів
24tv
2025-04-12T19:30:00Z
Досвідчені водії завжди тримають у бардачку зубну щітку, і ось чому
24tv
2025-04-12T18:48:11Z
Подорожчання продуктів у Дніпрі: ціни ще більше вдарять по гаманцях
Политека
2025-04-13T02:01:56Z
Долару загрожує втрата статусу світової "безпечної гавані" через Трампа
Хвиля
2025-04-13T00:30:22Z
Таверна у Нью-Йорку пропонує знижку тим, хто зазнав втрати на фондовому ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T22:42:12Z
Укрзалізниця призначила додаткові рейси поїзда Київ - Вінниця - Жмеринка
УкраинФорм
2025-04-12T22:10:21Z
Новостворена фірма з Тернополя виграла майже мільярд на дороги Миколаївщини: можливий зв’язок із колишнім очільником Укравтодору
Antikor
2025-04-12T19:54:52Z
Подорожчання круп у Харкові: ціни рвонули вгору, скільки доведеться заплатити у квітні
Политека
2025-04-12T19:31:53Z
Чи приймають долари 2003 року: є чітка відповідь
24tv
2025-04-12T19:21:09Z
Оборонна промисловість України стала ключовим фактором економічного зростання в умовах війни
360ua.news
2025-04-12T19:12:48Z
Чому договір про оренду землі треба підписувати лише з юристом
24tv
2025-04-12T19:03:56Z
Баварія та Боруссія Д у гарячому Der Klassiker сильнішого не виявили
Football.ua
2025-04-12T21:30:03Z
У Роналду два дублі поспіль за Ан-Наср
Football.ua
2025-04-12T21:25:08Z
Роналду вирвав перемогу для Аль–Насра у чемпіонаті Саудівської Аравії: відео неймовірних голів
24tv
2025-04-12T21:03:06Z
Барселона здобула непросту перемогу над Леганесом
Football.ua
2025-04-12T20:58:47Z
Ювентус розібрався з Лечче
Football.ua
2025-04-12T20:52:32Z
Манчестер Юнайтед готовий розлучитися з трьома зірками влітку
Football.ua
2025-04-12T20:39:48Z
Лаціо — Рома: прогноз букмекерів на матч Серії А
Football.ua
2025-04-12T20:28:04Z
Нігерійський воротар Чорноморця забив кумедний автогол у матчі за виживання в УПЛ: відео фейлу
24tv
2025-04-12T20:00:06Z
Гюндоган: В історії Манчестер Сіті немає гравця кращого за де Брюйне
Football.ua
2025-04-12T19:57:13Z
Samsung отримала дозвіл на подовження робочого тижня до 64 годин
InternetUA
2025-04-13T02:01:23Z
Netflix тестує нову пошукову систему на базі штучного інтелекту
InternetUA
2025-04-13T01:04:21Z
До Землі наближається астероїд завдовжки 135 метрів
УкраинФорм
2025-04-13T00:27:43Z
Reuters: Google та Nvidia інвестують у ШІ-стартап співзасновника OpenAI
InternetUA
2025-04-13T00:01:00Z
Oppo випустила зовнішній акумулятор із підтримкою iPhone
InternetUA
2025-04-12T23:01:55Z
У британському магазині знайшли RTX 5070 за ціною, нижчою за рекомендовану
InternetUA
2025-04-12T22:01:59Z
Оптична загадка приховала число 8445: ви - геній, якщо знайдете за 10 секунд
Gazeta UA
2025-04-12T19:54:45Z
В Telegram анонсували нове оновлення: групові дзвінки без необхідності використання чатів або каналів
Antikor
2025-04-12T19:33:13Z
Як змусити акумулятор iPhone служити довше
InternetUA
2025-04-12T19:13:22Z
Яка шкода може вибухнути, якщо вибухне шина і вдарить ваш автомобіль
Топ Жир
2025-04-13T01:15:34Z
Електричний концепт BMW M3 отримав відмітання в соцмережах
Топ Жир
2025-04-13T00:00:10Z
Як один чоловік увідмовився від мит на електромобілі з Китаю імпортувати їх законно до США
Топ Жир
2025-04-12T22:15:48Z
Audi Q9 2027: Що ми знаємо про флагманського конкурента BMW X7
Топ Жир
2025-04-12T21:00:58Z
BMW за 500 тисяч баксів вперше виїхав на "пробіжку": це найдорожча беха у світі
Знай
2025-04-12T20:51:25Z
Новий Lamborghini Huracan Sterrato був проданий на $15 000 дешевше, ніж рекомендована роздрібна ціна
Топ Жир
2025-04-12T19:15:34Z
Які раритетні автомобілі зберігаються біля садиби Маріуса Берліє
AutoCentre
2025-04-12T18:16:34Z
Неординарний роботичний мотоцикл Kawasaki нагадує ендуро-мотоцикл з ногами
Топ Жир
2025-04-12T18:00:02Z
Огляд Seres 5 2025: Чи зможе китайський новачок перемогти Tesla та BMW у грі з електромобілями?
Топ Жир
2025-04-12T16:15:49Z