MY.UAНовини
Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво
Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво

Українське Різдво від пращурів до сьогодення: прикмети, святвечірні ворожіння та сучасне колядництво

Святвечір був особливим періодом, коли душі померлих приходили у світ живих. В це вірили наші пращури.

Українські народні традиції на великі свята тісно переплітаються з церковними. Багатьом з них — сотні років, частина вже втратила своє первісне значення. І різдвяні звичаї не виняток. Одночасно із церковною традицією тримати піст і сповідатися українці ворожили на Святвечір і ходили з колядою. Офіційна церква ворожіння не схвалює та й колядки спочатку забороняла.

Старша наукова співробітниця відділу етнології сучасності Інституту народознавства НАН України Леся Горошко-Погорецька розповіла "Телеграфу", що колядки, або ж величальні пісні, були ще до XV століття, але на межі XV-XVI ст. церква взяла їх під свій патронат. Колядники почали збирати на церкву, а в текстах з’явилися релігійні мотиви.

Секретар управління Львівської єпархії ПЦУ протоієрей Руслан Матвієнко зазначає, що хоч колядки як співанки беруть витоки від язичницьких часів і пов'язані з днем зимового сонцестояння, після народження у людському тілі Божого Сина колядками у піснях прославляється Бог та його любов до усіх людей. Також і щедрівка — прославлення Господа, тому церква абсолютно цьому не суперечить і не намагається витіснити з церковного життя.

*Більше про те, які святвечірні та різдвяні звичаї існують в Україні, чим частували господині, що українці вважали добрими прикметами, а чого намагались уникати — читайте на сайті "Телеграф".

Колядування та щедрування: хто і де міг ходити у святкові дні

Колядувати виходили після Святої вечері. Ходити з колядою могли гуртом, окремо діти й дорослі, а могли й своїми компаніями. Колядувати могли впродовж всіх Різдвяних свят і подекуди — аж до Водо́хреща.

"На Гуцульщині є досі звичай "круглєка": чоловіки в гуцульських строях колядують під кожною хатою. А оскільки в горах іноді хати розкидані на великі відстані, то вони ходять доти, доки не обійдуть все, іноді й до Водохреща. Вони ходять з топірцями, по колу пританцьовують і це називається "круглєк", — розповідає етнологиня.

Загалом колядки можна розділити на два види: церковного змісту та величальні пісні світського характеру, де співається про господарів або побажання добробуту. Дохристиянські колядки зараз не співають, але їх можна знайти в довідниках. Це колядки про творення світу. У їхні тексти завжди вплітали історичні події. Як і будь-який взірець народної творчості, їх поширювали, видозмінювали, доповнювали новими словами.

"Колядка — це не застиглий текст, який хтось десь створив роки тому і усталив навіки. Колядку, як і будь-який фольклорний твір, будь-яку пісню, люди переспівують і міняють текст і мелодію. Впродовж останніх років з’являються також тексти, присвячені російсько-українській війні, і вони дуже суголосні повстанським колядкам часів УПА, — розповідає Леся Горошко-Погорецька. — Торік теж виникали віршування. "Коляд, коляд, колядниця, дайте дядьку зарядиться", з блекаутами були пов'язані. Це і є класичний живий спосіб творення фольклорних творів".

На Маланку, 31 грудня (за ст. стилем — 13 січня), ходити щедрувати міг будь-хто. А от на Василя, свято, яке припадає за новоюліанським календарем на Новий рік, могли ходити тільки чоловіки. Цього дня очікували посівальників-полазників чоловічої статі. Вони мали бути молодими і здоровими. Іноді казали, що і молода та здорова жінка теж добре, аби корови гарно телились. Та могли чоловіка і не чекати — може ж прийти будь-хто. Тож був особливий спосіб дотриматись звичаю.

"Аніж чекати, що хтось прийде, могли заводити рогату худобу до хати і вважали, що мали свого полазника. На Лемківщині вірили, якщо корова ще й залишила посеред хати "купку", то добрим буде врожай, — зазначає Леся Горошко-Погорецька і пояснює, з чим пов’язана звичка заводити худобу чи чекати чоловіка. — В Україні домінуючою галуззю господарства було хліборобство, відтак усе, що пов'язане з полем і його удобренням, сприймалося зі знаком плюс. На Василя ці імітаційні речі пов'язані з засіванням ниви, чоловіче сім'я — те, що запліднює".

Народні традиції: близькість потойбіччя та ворожіння

Українські традиції на Різдво — строкаті і розмаїті залежно від регіону чи навіть населеного пункту. Святвечір тісно пов'язаний з ритуальною обрядовістю, тож поминанням пращурів і частина традицій стосується цього напряму. Головні страви — кутя та узвар також є частиною поминального обряду.

Вважається, що саме на Святвечір душі померлих родичів приходять до живих, аби поруч з ними відсвяткувати Різдво. Тому на Святвечір зазвичай ставлять ще одну тарілку. Це тарілка для тих, кого з нами вже нема. На Гуцульщині перш ніж сісти на лаву, продувають місце, аби не сісти на якусь душу. Далі розповідає етнологиня:

"Є вірування, в який спосіб душі можна побачити. Якщо ввечері після Святої вечері вийти на вулицю і зазирнути у вікно, то можна побачити душі, які сидять навколо столу. Живі, які сидять за столом, не бачать, а через вікно, яке є межею між світом цим і потойбічним, побачити можна. Тому ворожіння здійснюють у порубіжних місцях. Тарілку для померлих можуть ставити або на столі, або на вікні", — перераховує Леся Горошко-Погорецька.

Частиною культу померлих предків було і внесення дідуха. В різних регіонах його називали по-різному, і ним був різний сніп — останній зжатий, перший або найкращий. Його також клали біля ікон, як кутю та узвар.

До різдвяних народних вірувань і ворожінь також належить звичай не прибирати зі столу їжу та лишати у ній ложки, наприклад у макітрі з кутею. Вважалось, якщо чиясь ложка перевернеться, то це віщує недобре. Коли задували різдвяну свічку, дивилися куди тягнеться дим і це нібито мало впливати на подальше життя людей. Більшість магічних звичаїв були скеровані на забезпечення добробуту. Наприклад, кидали до стелі кутю. Рахували, скільки зерняток прилипло, то стільки роїв бджіл буде у господаря чи снопів вродить наступного року.

"Ще досить поширений звичай, що всю їжу, котру готували до свята, могли поскладати на столі, господар ставав за тією купою наїдків і, коли заходили діти, він питав: "Чи бачите ви мене?", — а діти казали: "Ні", — то він бажав, аби і в наступному році його не бачили, в сенсі, щоб стільки ж було їжі", — веде розмову далі етнолог.

Серед звичаїв, також покликаних залучити достаток і благополуччя в родину, був звичай вмивання. До Різдва в Карпатах це робили грошима або вмивали дітей, які ще не вміли ходити, у потоці, не витираючи несли до хати. Купали також і ритуальний різдвяний хліб, який називали крачуном. Його занурювали у воду, потім заносили в хату. Він також ставав частиною ворожінь — його котили від порогу хати. Якщо він падав пласкою частиною догори, то це вважалося віщуванням поганого.

Навіть у межах одного регіону звичаї могли різнитися. Леся Горошко-Погорецька зазначає: "Навіть із вмиванням грошима, гроші могли бути різних номіналів. Десь були настанови митися тільки жовтими грошима, щоб було гарне обличчя, десь срібні гроші, щоб грошей було, як води, і людина була заможною, бо срібними були більші номінали. На Гуцульщині, коли занурювали різдвяний хліб і набирали воду, казали: "Не беру я воду, але мед і вино". Вода, яку вони брали, вважалася особливою. Звичай вмивання з додаванням різних предметів був дуже поширеним".

Також вважалося, що саме на Святвечір худоба могла розказати Богу про те, як з нею обходиться господар, тому на великі свята свійських тварин було заведено гарно годувати, щоб вони могли казати тільки добре. Був і такий звичай, коли потроху від усіх страв змішували й запікали. Цей ритуальний хліб висушували, і під час першого вигону худоби на пашу чи під час отелення давали худобі, розмочивши свяченою водою, щоб вона не хворіла і гарно розмножувалася.

Збереження традицій за часів СРСР

Від традицій, які були актуальні сотні років тому, багато хто відійшов. За СРСР їх викорінювали або замінювали радянізованими. Це ж стосувалося і різдвяних колядок. На мотиви старовинних пісень накладали слова про партію, червону зірку тощо. Такі види колядок існують і зараз — народна творчість так відповідає на виклики сучасності, однак ці зміни зазвичай відбуваються органічно. А за часів СРСР нав’язувалися згори, як і образ Діда Мороза, ким замінили святого Миколая.

Однак чимало українських звичаїв та їхні символічне значення збереглися здебільшого на заході України. Це пов'язано, серед іншого, з тим, що на цих територіях не було Голодомору.

"Навіть коли були часи заборони — ходили колядувати, ходили з вертепами. Передавалося в межах сім'ї — люди зберігали традицію, в хаті тихо колядували. Традиція цілковито переривалась тільки там, де був Голодомор. Там, де фізично знищували людей, звичаї могли зникати. В межах України воно все одно збереглось", — каже Леся Горошко-Погорецька.

Раніше "Телеграф" розповідав про передачу Пластом Вифлеємського вогню. Його першими отримали волонтери та військові.

Теги за темою
РождествоТрадиции
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для реклами "преси в еміграції"
24tv
2025-02-01T14:51:10Z
Як дізнатися, чи розблокував хтось iPhone, щоб стежити і читати листування
InternetUA
2025-02-01T14:34:24Z
Червоний рівень небезпеки: магнітна буря вдарила Україну з новою силою
GlavRed
2025-02-01T14:33:46Z
Хто на малюнку начальник: тільки найкмітливіші вгадають за 5 секунд
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
Геймери не будуть тупіти: відомий блогер відтворив у Minecraft Мона Лізу та інші шедеври
Знай
2025-02-01T13:51:04Z
Санторіні стрясла серія землетрусів: чи вивергнеться грецький острів
Фокус
2025-02-01T13:42:36Z
Рейтинг найкращих телефонів Android з можливістю розширення пам'яті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:36:36Z
Де легко змонтувати відео: топ програм для новачків
InternetUA
2025-02-01T13:31:08Z
Стало відомо, що бюджетний iPhone SE 4 матиме суттєвий недолік
InternetUA
2025-02-01T13:01:23Z
Як врятувати охололе картопляне пюре: простий прийом, що поверне йому повітряність
24tv
2025-02-01T14:36:32Z
Як смачно приготувати курку за 10 хвилин: зірка "Мастер Шеф" Глінська поділилася рецептом
Политека
2025-02-01T14:30:21Z
Як правильно телефонувати і хто має закінчити розмову: правила етикету
GlavRed
2025-02-01T14:27:05Z
5 декоративних дерев для стильного двору: варто посадити навесні
24tv
2025-02-01T14:00:15Z
"Не можу нічого знайти у шафі": помилки в організації гардероба і як їх виправити
24tv
2025-02-01T13:39:21Z
Відмовтеся від традиційного тримача: як створити стильний органайзер для ключів і дрібниць
24tv
2025-02-01T12:45:05Z
Як легко укласти чубчик лише за декілька хвилин
24tv
2025-02-01T12:39:33Z
Кого можна називати "ясочкою": розкриваємо загадку цього давнього слова
24tv
2025-02-01T12:12:02Z
Що в собі слід розвивати, щоб бути привабливішим – і ні, це взагалі не про зовнішність
24tv
2025-02-01T11:51:39Z
СБУ викрила бізнесмена, який виготовляв «Шахеди» для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T15:00:29Z
У лікарні померла одна з постраждалих під час атаки по багатоповерхівці у Сумах
УкраинФорм
2025-02-01T14:54:25Z
Вбивство військового ТЦК обростає новими подробицями: що відомо про вбитого
Telegraf
2025-02-01T14:51:17Z
Стрілянина на Полтавщині: у поліції розповіли, який мотив розглядається слідством
TSN
2025-02-01T14:48:41Z
В Полтавській області оголошено триденну жалобу за жертвами російського удару
TSN
2025-02-01T14:36:10Z
Удар Росії по житловому будинку в Полтаві: кількість жертв зросла, названо тип ракети РФ
GlavRed
2025-02-01T14:27:00Z
Збували канабіс на ₴2 млн. щомісяця: на Львівщині судитимуть членів злочинної організації
Украина Криминальная
2025-02-01T14:15:23Z
Жахливий удар ракетою по будинку в Полтаві: кількість загиблих стрімко зросла
TSN
2025-02-01T13:51:05Z
Жінка отримала штраф за три пляшки "Рево": що вона зробила
Telegraf
2025-02-01T13:48:49Z
Ястремська вийшла у фінал турніру WTA в Лінці
УкраинФорм
2025-02-01T14:36:57Z
Чемпіонат Європи з біатлону-2025: результати жіночої гонки переслідування
TSN
2025-02-01T14:21:40Z
Претендент на пояс чемпіона кинув виклик Усику та пригрозив Дюбуа
24tv
2025-02-01T14:15:28Z
Лівий Берег підписав Шастала та відпустив Непейпієва
Football.ua
2025-02-01T14:01:32Z
Італієць Браунхофер виграв переслідування на домашньому ЧЄ-2025 з біатлону; Тищенко - 25-й
УкраинФорм
2025-02-01T13:51:24Z
Харлан показала наслідки ракетного удару по Полтаві: моторошне фото
24tv
2025-02-01T13:09:43Z
"Є і гроші, і влада": Росія на виборах президента МОК ставить на принца
Telegraf
2025-02-01T13:03:17Z
Баскетбол: «Дніпро» продовжив переможну серію, обігравши «Рівне»
УкраинФорм
2025-02-01T12:57:41Z
Довбик назвав головну свою помилку, через яку мав непростий старт кар'єри в Італії
24tv
2025-02-01T12:39:18Z
На Куп’янському напрямку росіяни атакували 15 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-01T15:00:32Z
Росіяни атакують острови на Дніпрі: чи можливий великий наступ на Херсон — Братчук
TSN
2025-02-01T14:51:25Z
Ракетний удар по Одесі: пошкоджені близько 15 пам’яток культурної спадщини
УкраинФорм
2025-02-01T14:36:46Z
"Чарівник, але без чарівної палички": Братчук відповів, чи зможе Драпатий швидко стабілізувати ситуацію на фронті
TSN
2025-02-01T14:33:13Z
Світан розповів про небезпеку "Шахедів" зі шрапнеллю та як їх краще перехоплювати
24tv
2025-02-01T14:30:20Z
Окупанти пішли проти командування і саботують накази на Херсонщині - Атеш
GlavRed
2025-02-01T14:27:04Z
Американські благодійники відновлять вікна і двері у пошкоджених будинках полтавців
УкраинФорм
2025-02-01T14:24:50Z
Росіяни намагаються прорватися на кількох напрямках. Огляд з фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:12:59Z
Комбінована російська атака по Україні: що відомо про ворожий обстріл 1 лютого
24tv
2025-02-01T14:06:51Z
"Жалюгідне видовище": який зараз вигляд має зрадниця Клара Новікова
GlavRed
2025-02-01T14:54:36Z
Макс Барських відверто заговорив про серйозні стосунки та про плани стати батьком
TSN
2025-02-01T14:51:19Z
Трансгендерна номінантка на "Оскар" обізвала Селену Гомес "багатим щуром"
Фокус
2025-02-01T14:27:57Z
Анні Трінчер висунули звинувачення - до чого тут Марія Яремчук
GlavRed
2025-02-01T14:27:08Z
Сотні мільйонів доларів: топ-10 найдорожчих серіалів в історії
Фокус
2025-02-01T14:00:30Z
Третій зайвий: бойфренд Дженніфер Гарнер стривожений її зближенням із Беном Аффлеком
Фокус
2025-02-01T13:42:32Z
Тут спала й писала любовну поезію: який вигляд мала кімната Лесі України
24tv
2025-02-01T13:30:02Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T13:21:42Z
Кається за величезні декольте? Запроданка Оксана Марченко прибідняється в Росії у новому образі
Telegraf
2025-02-01T13:21:11Z
Викладач Карпенка-Карого Юрій Висоцький відповів на звинувачення студентів
Комсомольская правда
2025-02-01T14:58:18Z
У ГУР розповіли, куди військові можуть передавати затрофеєні ворожі дрони, радіостанції та РЕБи для вивчення
УкраинФорм
2025-02-01T14:57:22Z
Були б вже під Покровськом: які важливі завдання виконали ЗСУ за пів року на Курщині
24tv
2025-02-01T14:51:43Z
Україна вперше застосувала великий багаторазовий дрон, що несе 250-кілограмову бомбу, – Forbes
24tv
2025-02-01T14:51:09Z
Ухилянтів взяли на олівець? Доступ до особливої бази розшуку має не тільки поліція
Telegraf
2025-02-01T14:51:03Z
"Це не бусифікація": Братчук розповів, як відбувається рекрутинг в армію
GlavRed
2025-02-01T14:45:13Z
Не до 4 лютого: встановлено новий термін для проходження ВЛК обмежено придатними громадянами
24tv
2025-02-01T14:39:09Z
На медогляд одразу з ТЦК: в Україні змінили правила мобілізації
Хвиля
2025-02-01T14:30:45Z
Скандал з призначенням директора АОЗ: стали відомі жахливі результати роботи агенції та Міноборони
ZN UA
2025-02-01T14:30:43Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Повертаючись з Угорщини українець "забув" задекларувати 8 відеокарт вартістю понад 300 тис. грн
InternetUA
2025-02-01T14:54:21Z
Молдова почала постачати 3 млн кубів газу в охоплене енергокризою Придністров’я
Европейская правда
2025-02-01T14:48:59Z
Виплата боргів за зелену електроенергію буде стимулом будувати нові електростанції – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:45:45Z
Податки на міжнародні посилки: чи зміняться ціни для українців
24tv
2025-02-01T14:45:38Z
Чи повернеться курс долара в Україні до 20 чи 30 гривень: відповідь економіста
TSN
2025-02-01T14:21:58Z
Мінагрополітики пропонує партнерам з ЄС новий механізм експорту української агропродукції
AgroNews
2025-02-01T14:21:39Z
Скільки соток землі можна приватизувати громадянам України
24tv
2025-02-01T14:06:05Z
Претензій і позовів на 27 мільйонів: Держекоінспекція назвала головних порушників природоохоронного законодавства
Знай
2025-02-01T14:03:56Z
Бізнес просить Кабмін змінити систему оповіщення про повітряні тривоги
AgroPortal
2025-02-01T14:00:11Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Працівник автосалону розбив новітній суперкар Lamborghini за $600 000
Фокус
2025-02-01T09:15:34Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Радник Банкової не стримався, коли його попросили сплатити готівкою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T14:51:11Z
Путіну натякнули, що в Білому домі є людина, яка може його вбити, – політолог
24tv
2025-02-01T14:39:33Z
Намагалися створити «повстанський рух» в Україні: СБУ затримала п'ятьох російських агентів
УкраинФорм
2025-02-01T14:39:32Z
Премʼєр Швеції повʼязує хвилю насильства в країні з імміграцією
Европейская правда
2025-02-01T14:37:46Z
ХАМАС відпустив ізраїльських заручників обмін триває
360ua.news
2025-02-01T14:33:46Z
ФБР: китайські шпигуни вербують американських військовиків у соціальних мережах
InternetUA
2025-02-01T14:28:13Z
Північнокорейці намагаються уникнути відправки на війну проти України - Newsweek
GlavRed
2025-02-01T14:27:46Z
Спецпредставник Трампа каже, що у США є план завершення війни в Україні
УкраинФорм
2025-02-01T14:21:12Z
Глава МЗС Чехії каже про позитивні очікування від адміністрації Трампа
Европейская правда
2025-02-01T14:18:56Z