MY.UAНовини
Зйомки з обмеженим доступом: кінематографісти обговорили, як висвітлювати тему Каховської ГЕС
Зйомки з обмеженим доступом: кінематографісти обговорили, як висвітлювати тему Каховської ГЕС

Зйомки з обмеженим доступом: кінематографісти обговорили, як висвітлювати тему Каховської ГЕС

Перепони в доступі до місць зйомок не дозволили зняти надто багато документальних свідчень про російський злочин.

16 грудня в Довженко-центрі відбулася дискусія«Дезінформація та проблеми висвітлення подій навколо Каховської ГЕС», яку організували Довженко-центр і Kyiv Biennial. Учасниками дискусії були режисер об’єднання Babylon’13 Ілля Єгоров, акторка, локальна продюсерка, інтервʼюерка «Архіву війни» Рита Бурковська, режисерка, співзасновниця Tabor Production Ліза Сміт, режисер-документаліст Дмитро Грешко.

Актори та режисери обговорили основнівиклики з доступом на прифронтові території медійників і документалістів, а також те, як краще розповідати світу правду про російсько-українську війну.

Дискусія відбулася в рамках паралельної програми до виставки «Ріка кричала, вила, як поранений звір», яка проходить у Довженко-центрі до 29 грудня. Пропонуємо огляд ключових тез обговорення в матеріалі «Детектора медіа», який був інформаційним партнером дискусії.

 

Ліза Сміт, Рита Бурковська, Єгор Брайлян, Дмитро Грешко, Ілля Єгоров

Після свого спорудження у 50-х роках Каховська ГЕС стала частиною нової іригаційної системи, яка мала забезпечити подачу води на півдні України, зокрема, в Крим, спростити навігацію Дніпром, а також стати джерелом електроенергії для нових підприємств і міст. Для цього було затоплено кількадесят поселень, рівень річки піднято на 16 метрів, площа водного дзеркала склала понад 2000 км, було за наказом влади переселено людей.

Український письменник, сценарист і режисер Олександр Довженко прагнув зняти фільм про будівництво Каховської ГЕС і розповісти про долі людей із села поблизу нової електростанції. Довженко написав сценарій під назвою «Поема про море». Але через те, що режисер помер у 1956 році, фільм завершила вже його друга дружина Юлія Солнцева.

На виставці «Ріка кричала, вила, як поранений звір» можна було побачити масштаб будівництва Каховської ГЕС у 1950-х роках і знищення її російськими окупантами на початку червня 2023 року. Відвідувачі мали змогу побачити карти територій, що були затоплені, переглянути уривки з фільму «Поема про море». В експозиції виставки радянський фільм і кадри з затоплених територій символічно розмістили на протилежних боках однієї стіни.

Російська пропаганда поширювала тези про те, що це нібито Україна підірвала Каховську ГЕС через технічні несправності або ж знищила греблю для подальшого успішного контрнаступу ЗСУ. Також агітпроп Росії маніпулював, повідомляючи про паніку в Україні через імовірну загрозу катастрофи на Запорізькій атомній електростанції.   

Команда Довженко-центру й учасники дискусії «Дезінформація та проблеми висвітлення подій навколо Каховської ГЕС». Стоять справа наліво Ілля Єгоров, Олена Гончарук, Єгор Брайлян, Марія Глазунова, Ліза Сміт, Рита Бурковська. Сидять Микола Базаркін, Дмитро Грешко, Альона Пензій

Режисерка Ліза Сміт працює над колективним документальним триптихом «Дні, які хочеться забути». Це спільний проєкт, над яким працюють також її колеги Аліна Горлова, Максим Наконечний і Семен Мозговий. У квітні 2023 року трилогію було відзначено головною нагородою міжнародного фестивалю документального кіно Visions du Réel у Швейцарії.

Ліза Сміт

Вона згадувала про обмежений доступ журналістів до Херсона, який одразу після знищення греблі росіянами був частково затоплений: «Першою реакцією було — поїхати у Херсон. Тоді це була захисна реакція, щоб діяти та якось співіснувати з новою реальністю. Приїхавши в Херсон, побачили частково затоплене місто. Доступ до зйомок був дуже складний і дуже обмежений. Весь час відбувалися артилерійські обстріли по тих місцях, де перебували волонтери й преса».

Режисерка порівняла те, що побачила в Херсоні в червні, з Майданом і самоорганізацією людей на ньому: «У таких сильних крайніх точках часто з’являється багато світла. Те, що в Херсоні відбувалося, мені особисто нагадувало Майдан. Кількість волонтерів, які з’їхалися допомагати, була неймовірною — люди приїхали з усієї України. Ми два рази потрапили під обстріл, а вдруге привезли човен із собою, щоб рятувати людей».

Акторка Рита Бурковська на момент підриву греблі Каховської ГЕС була локальною продюсеркою норвезького медіа Verdens Gang і перебувала в Києві. В неї та колег не було планів їхати до Херсона та писати про вплив війни на довкілля, бо вони мали відправитися до Куп’янська.

«Повідомлення того дня мене морально вбивали. Я була в дуже важкому емоційному стані та прийшла до своїх норвезьких колег абсолютно пригнічена. Пам’ятаю, що почала свій день 6 червня з донатів і розуміння, що треба закинути грошей на човен. Уявляла собі кількість свійських тварин, собак на ціпках, які потонули. І ніхто їм не допоміг — мене це підривало зсередини, якщо чесно», — розповіла Рита Бурковська під час дискусії в Довженко-центрі.

  • Читайте також:Акторка Рита Бурковська отримала кінопремію Septimius Awards за роль у «Баченні метелика»

«Для того, щоб висвітлювати будь-що на Півдні, треба отримати дуже багато дозволів. Ти маєш написати листа, далі тобі треба зв’язатися з пресофіцером. Обробляли запити дуже повільно. Тоді, в червні, очевидно, стався воєнний злочин. Але журналістів у місто Херсон не допускали. Не було відчуття, що сталося щось надзвичайне, а тому заїжджайте, медійники, висвітлюйте. Потім була спроба організувати престур, який суперечить завданню роботи журналіста. Престур — це все, що вбиває журналістику. Ми можемо висвітлити будинок лише з оцього кута, людину, яка стоїть тільки ось так…», — сказала Рита Бурковська.

Рита Бурковська

«Ми з Лізою Сміт там теж перетнулися, бо всі журналісти стояли біля однієї точки. Можна було брати човни, які курсували задля евакуації людей. Поки ми їхали до Херсона, то бачили багато волонтерів. Працювали зооволонтери. Було дуже важливе питання — і його треба було висвітлити — що відбувається з людьми на лівому березі Дніпра. Вони розповідали іноземним журналістам, як сидять на даху без можливості залишити це місце, отримати їжу, медикаменти».

У день катастрофи (6 червня) у New York Times вийшов матеріал, де було написано, що Росія й Україна «звинувачують одна одну» в підриві греблі. А 16 червня в тому ж виданні вийшов текст, де з даних сейсмічних станцій стало зрозуміло, що це зробила Росія.

  • Читайте також:Фіксери на війні. Невидимі продюсери закордонних медіа

Режисер об’єднання Babylon’13 Ілля Єгоров розповів, як домовлявся зі знайомими військовими, щоб знімати біля зруйнованої греблі Каховської ГЕС:

«Ми вирішили нашою невеличкою вавилонівською командою поїхати до військових, із якими ми давно знайомі. Знімали їх у 2022 році. Не долаючи складні бюрократичні дозволи, не приєднуючись до престуру, ми поїхали не в Херсон, а до самої греблі, зафільмували її руйнування. Ми були на правому березі, навпроти Нової Каховки. Ми туди приїхали вже 13–14 червня, тобто через тиждень після трагедії. Вже в тих місцях, куди нас завезли місцеві військові, вода трохи відійшла. Було видно, що її рівень вже опустився».

Ілля Єгоров

У підсумку Ілля Єгоров із колегами зняв 2-хвилинний відеоролик «Каховська ГЕС. Два тижні після підриву».

Ще Ілля Єгоров зняв цикл коротких документальних новел, одна з яких була про військового-художника.

«Ще до цієї трагедії я готував один із фільмів циклу “Війна-ненажера”. Це десять коротких поетичних документальних новел, які зняті за віршами або прозою військовослужбовців. Ще до трагедії на Каховській ГЕС я познайомився і дуже хотів зняти роботу про Валерія Пузіка. Він військовий, поет і художник, плідно малює — буквально на ящиках з-під боєприпасів. Я дуже хотів це зняти. І потім сталася ця трагедія. Я згадав, що Валерій служив на Херсонщині. Хоча на той момент його підрозділ перевели в Одесу».

І от на березі Чорного моря в Одеській області у червні 2023 року Ілля Єгоров і Валерій Пузік знайшли частини зруйнованої хати.

«Були новини, що багато побутових речей, сміття Дніпро виносив до Чорного моря. Ми з Валерієм знайшли на узбережжі шмат даху, розбите вікно. Там, на березі, Валерій написав картину про цю хату», — розповів Ілля Єгоров.

 

Режисер-документаліст Дмитро Грешко знімає фільм «Divia» про вплив російсько-української війни на довкілля.

«У мене якраз наступного дня після підриву ГЕС мала бути прем’єра фільму “Король Лір: як ми шукали любов під час війни” на кінофестивалі Docudays. Я мав ще їхати до США на воркшоп. Це все змінилося. Мені зранку почали телефонувати продюсери, що я маю їхати та знімати, що відбувається на Херсонщині. Я взяв оператора Володимира Усика і ми вирушили».

Дмитро Грешко

На його думку, історії про села в Херсонській області, які затопило, обділені увагою журналістів і документалістів, адже більшість отримувала дозволи й працювала в обласному центрі.

«За сценарієм, нам треба було зняти, як рятують тварин. У нас тема фільму — це тварини й природа. У Херсоні, де були журналісти й волонтери, якраз стався обстріл. Тобто обставини не сприяли документальній зйомці. А потім ми поїхали на річку Інгулець, де знімали вже на свій страх і ризик. Там багато історій, які випали з інформаційного простору — наприклад, про села, які підтопило. В Херсоні — більш монолітні будинки, а в селах будинки з саману, глини. Після того, як вода зійшла, вони всі лежали в руїнах», — розповів Дмитро Грешко.

Учасники дискусії «Дезінформація та проблеми висвітлення подій навколо Каховської ГЕС» розповіли, що поставали перед труднощами доступу до Херсона та територій біля дамби Каховської ГЕС у ті дні. Однак, попри все, виконували свою роботу задля того, щоб здобути цінні свідчення злочину росіян проти України.

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Норвегія суттєво посилює свої військові можливості: F-35 та ракети JSM
Хвиля
2025-04-28T22:36:26Z
Кого з чоловіків після 50 призвуть на службу. Адвокат дав відповідь
Telegraf
2025-04-28T22:27:04Z
Обіцяні Україні Австралією танки Abrams досі не виїхали: причини
ZN UA
2025-04-28T21:49:39Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T21:27:22Z
Наречете себе на цілий рік нещасть: що категорично заборонено робити 29 квітня
Telegraf
2025-04-28T21:21:10Z
Військові Британії не наближатимуться до лінії фронту, а зосередяться на навчанні ЗСУ – Telegraph
Факти ICTV
2025-04-28T21:12:42Z
Третина поляків планує виїхати у разі війни з Росією – опитування
ZN UA
2025-04-28T20:55:34Z
Дніпряни при виході на пенсію можуть отримати десять виплат одразу: що для цього потрібно
Политека
2025-04-28T20:01:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Вибори в Канаді: Карні поділився світлиною з дільниці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T23:06:07Z
Financial Times: Як Україна може зруйнувати західний альянс
Хвиля
2025-04-28T22:45:28Z
Венс не вірить у перемогу України у війні проти РФ: що сказали в США
GlavRed
2025-04-28T22:42:32Z
Війна в Україні може перерости в ядерну ескалацію, якщо триватиме ще кілька років – Венс
Факти ICTV
2025-04-28T22:31:55Z
Зеленський заслухав доповіді керівників СЗР та СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:27:00Z
"Помруть мільйони": Венс знову дав прогноз на війну Росії проти України
Telegraf
2025-04-28T22:00:54Z
Документ про економічне партнерство зі США став рівноправним – Зеленський
ZN UA
2025-04-28T21:40:25Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T21:27:42Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Ексочільник компанії «Оператор ГТС України» підтримав призначення Корецького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:33:56Z
Porsche продовжує поставки в США попри повідомлення дилерів про припинення поставок
Топ Жир
2025-04-28T21:30:22Z
Temu підвищує ціни для американців через мита США для Китаю
InternetUA
2025-04-28T20:49:26Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T20:27:15Z
Українцям платитимуть подвійні лікарняні: кому нові правила від ПФУ додадуть грошей
Знай
2025-04-28T20:12:46Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
Татусеві дітки: Меган Маркл показала дітей від принца Гаррі
GlavRed
2025-04-28T23:15:12Z
"Зазнала невдачі": як складається особисте життя Дженніфер Еністон зараз
GlavRed
2025-04-28T22:33:58Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T20:27:55Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
У Рязанській області прогриміли вибухи: під атакою нафтозавод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:33:54Z
У деяких районах Іспанії та Португалії поступово відновлюється електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:18:42Z
На Чернігівщині через атаку дронів загинув пенсіонер
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:51:21Z
Кошта про масштабні відключення електроенергії в Європі: Наразі ознак кібератаки немає
InternetUA
2025-04-28T21:49:27Z
Прем'єр Іспанії заявив, що електропостачання відновлено на половині території країни
24tv
2025-04-28T21:39:55Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:26Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T20:57:55Z
У Новоросійську після сильних вибухів загорілась стоянка та цистерна з паливом
24tv
2025-04-28T20:42:45Z
На нафтобазі під Новоросійськом у Росії спалахнула масштабна пожежа
Telegraf
2025-04-28T20:37:33Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
З'їжджаються бригади з усієї України: нові подробиці атаки газовий об'єкт у Черкасах
GlavRed
2025-04-28T23:21:23Z
Горять автівки та приватний будинок: Київ атакували ударні дрони
GlavRed
2025-04-28T23:06:24Z
Сили оборони знищили переправу росіян, яку ті звели під час «великоднього перемир’я»
Украина Криминальная
2025-04-28T22:45:22Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-04-28T20:21:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 28.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-28T20:15:24Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:54:59Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
88 днів на рік у телефонах: як смартфони “крадуть” наше життя
InternetUA
2025-04-28T23:01:43Z
Археологи знайшли язичницьку каблучку
Gazeta UA
2025-04-28T22:39:50Z
Штучний інтелект Цукерберга викрили в «розбещенні» підлітків
InternetUA
2025-04-28T20:37:51Z
Яєшня над розплавленим металом: як Дмитро Комаров працював горновим на "Запоріжсталі"
24tv
2025-04-28T20:18:07Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Автомобіль з Китаю: схожість на Cybertruck та Hummer після однієї ночі
Топ Жир
2025-04-28T23:15:39Z
Водій Porsche 911 GT3 RS дізнається, що дерева міцніші за червоні колеса
Топ Жир
2025-04-28T22:45:22Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z