MY.UAНовини
"На виступи приходить королівська сім’я": шведська піаністка розповіла, чим Україна дивує західну аудиторію, окрім "Щедрика"
"На виступи приходить королівська сім’я": шведська піаністка розповіла, чим Україна дивує західну аудиторію, окрім "Щедрика"

"На виступи приходить королівська сім’я": шведська піаністка розповіла, чим Україна дивує західну аудиторію, окрім "Щедрика"

Наталія Пасічник стала культурним амбасадором України у Швеції

Українсько-шведська музикантка Наталія Пасічник, донька ректора Острозької академії Ігоря Пасічника, зарекомендувала себе як одна з провідних концертуючих піаністок Європи. Найбільший шведський журнал про класичну музику OPUS magazine двічі включив її до списку найвпливовіших діячів культури Швеції. Разом з провідними оркестрами вона виступала у Європі, США, Японії та Аргентині.

Ще 2014 року Наталія Пасічник почала знайомити європейців з нашою культурою, тож заснувала Український інститут у Швеції. Ця платформа стала дуже важливою під час великого вторгнення Росії. Адже культурні заходи, що проводяться інститутом, допомагають побороти кремлівський наратив про "братські народи".

У розмові з "Телеграфом", вона розповіла, як Швеція зустрічає наших артистів і письменників, якою є роль російських музикантів у західному музичному світі та чому про Острозьку академію так мало говорять.

— У Швеції ви вже понад 30 років. Чи був у вас культурний шок, коли ви переїхали? Що подобається, а що ні у звичках та менталітеті шведів?

— У мене завжди була мрія жити у Львові на вулиці Черешневій, мати рояль і сенбернара. Складний період 1990-х років змусив музикантів шукати кращої долі на Заході.

Я почала рано їздити на заробітки, готуватися до конкурсів. І на одному з таких заходів зустріла свого чоловіка. Він працював у Швеції волонтером на одному з найбільших фортепіанних фестивалів. Ми одружилися дуже швидко. Можу вас шокувати, адже бувши серйозними людьми, ми одружилися за 10 днів. Разом ми вже 10 років, тому це справжня удача.

Та я б не сказала, що я саме переїхала у цю країну. Адже до пандемії я мала приблизно до 200 днів в році поза Швецією. Гастролювала переважно Європою. Культурного шоку в мене не було ніколи, тому що я була дуже молода і подорожувала вже багато. Тому мені ця міжнародна ментальність була досить близька.

Наталія виступала у відомих концертних залах світу

— Чому ви вирішили заснувати Український інститут у Швеції? І якими були ваші очікування та цілі на той момент?

— Коли 2014 року почалася війна, я напевно переживала те, що більшість людей пережили 2022 року. Для мене це була велика палітра емоцій від шоку до розпачу та розуміння того, що необхідно щось робити. Я подумала, що найбільше можу знадобитися на "фронті" культурної дипломатії.

В українському медійному просторі ходить думка, що нам це все не потрібно, адже деякі країни успішні й без цього. Часто приводиться, як приклад, Швеція і Фінляндія. Я була дуже здивована, оскільки більшу частину свого життя проживала у Швеції. Те, що тут нема культурної дипломатії — це не просто хибне уявлення, а надзвичайно й абсолютно хибне судження. Звісно, ці країни не займаються промоцією культурної дипломатії в стилі Росії: нахабно, в морду і так по-російськи. Вони це роблять цивілізовано і демократичними механізмами.

Створивши український інститут у Швеції, ми проводимо культурні заходи, які підвищують обізнаність про Україну та зміцнюють шведсько-українські зв'язки.

— Чи підтримує ваш центр шведський уряд? Загалом чи вплинув інститут за 10 років свого існування на українсько-шведські відносини?

— Шведський уряд нас підтримує від початку. Але нас зовсім, на жаль, не підтримує український уряд. На жодному рівні: ні фінансово, ні морально, ні інформативно.

Завдяки шведському уряду ми маємо прекрасне приміщення. Майже на всі великі івенти до нас приходить королівська сім'я та представники уряду. Це, напевно, найбільший такий показник того, що вони розуміють, наскільки важливою є наша робота.

Український інститут у Швеції вперше з моменту створення має свій дім

— Наскільки я розумію, ви залучаєте до культурної інтеграції таких відомих українських письменників як Юрія Андруховича, Оксану Забужко, Сергія Жадана та інших. Як Швеція сприймає нашу літературу та творчість наших авторів?

— На жаль, у Швеції до недавнього часу взагалі майже не було жодних [українських] перекладів. Лише 2014 роre, коли ми вперше запросили Оксану Забужко, було перекладено її роман "Польові дослідження з українського сексу". Та й то, це було перекладено через Польщу. Бо не було перекладачів з української на шведську.

В більшості випадків шведські видавництва перекладали поезію. Це було ще 2014-2015 років. Мова про вірші Галини Крук, Сергія Жадана, Любові Якимчук. Ситуація була патова, але зараз покращилася. І цього року роман Юрія Андруховича "Московіада", нарешті виходить друком шведською мовою.

І те, що зараз видавництва зацікавлені в наших авторах і в нашій мові — це дуже добре. От я вчора отримала електронний лист з університету в Лунді (місто на півдні Швеції. — Ред.). Вони затвердили професора з української мови. І на кінець року організують українські студії в університеті.

Ми спостерігаємо зародження процесу, який призведе до ширшого використання української мови у світі. Люди будуть її знати. У нас навіть з'явилися два чи три перекладачі, які раніше знали польську чи російську, а зараз навчилися української. Саме вони перекладали твори Андруховича і Жадана.

Провідні українські письменники знайомлять свою творчість зі Швецією

— Хто приходить на зустрічі з письменниками? Переважно шведи чи українська діаспора?

— Наша мета — поставити Україну на культурну мапу Північної Європи. Від початку цільовою групою була українська діаспора. Зараз до нас приходять європейські громадяни, які живуть у Швеції. Також приїжджають німці, фіни та норвежці. На останній великий фестиваль до нас завітали кабінет міністрів Швеції.

— Раніше в Європі була відчутна російська теза, що України не існує як країни, й що ми — частина РФ. Як пересічні європейці нас сприймають сьогодні і як сильно ваш інститут вплинув на обізнаність шведів про Україну?

— Напевно, 97% шведів підтримують зараз Україну. Сьогодні мені здається, треба бути зовсім дурним, аби не знати, що це дві різні країни, що воюють між собою. Я бачу позитивні тенденції, проте складно вибити з голів європейців цю "велику російську культуру".

Ще 2014 року, коли я була на гастролях у Франції, старалася розповідати колегам у Франції, що Росія напала на Україну. І взагалі, якусь нашу історію. Однак вони цього абсолютно не сприймали. Мовляв: "Ну, у них же Чайковський і Достоєвський. Це неможливо, вони такі цивілізовані".

— Чи є у великих оркестрах "хороші росіяни" і як до них ставляться?

— Зараз я гастролюю як солістка. Але, звісно, у мене є знайомі в групах оркестру. В більшості випадків росіяни там сидять тихо. Але мені здається, що росіянин — це діагноз. Адже як тільки їм дається можливість показати, що Росія — велика держава і вона найкраща, а всі інші — ніхто, вони одразу це роблять. Попри те, що живуть тут 20 чи 30 років і мали б вже щось поміняти у своїй голові. Це феномен для психологічного дослідження нації.

Для себе я зробила вибір, тож з 2014 року не граю російські композиції, звісно, не виступаю в Росії. Як артист, можу сказати — це важко. Бо це позбавляє мене концертів. І зараз багато українських музикантів, напевно, теж зробили для себе цей вибір. Звісно, весь час чутно наративи: щоб бути успішними, треба грати за їхніми правилами.

— На сайті Українського інституту у Швеції вказано, що у співпраці з Острозькою академією ви організували курси української мови для іноземців. Чи багато шведів виявляють зацікавленість у вивченні нашої мови?

— На жаль, це не так актуально, як могло бути. Тому ми й наполягли на відкритті українських курсів в університетах. Все на особистому рівні. Ми намагалися створити такі заняття в одному університеті ще 2014 року. Однак там шефом славістичної інституції був француз, який це заблокував.

Зараз наше співробітництво з Острозькою академією полягає в тому, щоб допомогти студентам-переселенцям.

— Стосовно Острозької академії. У вересні ЗМІ повідомляли, що керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов вступив в аспірантуру Острозької академії на спеціальність політологія. Його вступ якось вплинув на репутацію університету?

— Я абсолютно не знаю вплинуло це, чи ні. Але вважаю, що про академію мало розповідають. Є багато людей з Острозької академії, які стали дуже успішними людьми. І це та еліта української нації, яка правильно думає і розвиває країну.

Наприклад, моя донька народилася у Швеції й ходила в школу у Швеції. Але для мене було дуже важливо, щоб вона була також частиною українського простору. Тож зрештою вона закінчила Острозьку академію. Вона була в одній групі з генералом Залужним. Тому це для нас велика шана.

Та й загалом, Острозька академія є першим вищим навчальним закладом в Україні. Тому мені дивно, що її так мало в українському медійному просторі. Принаймні там, де я читаю.

— На вашу думку, що зі шведської системи освіти треба перейняти Україні?

— Є багато речей, про які можна довго дискутувати. Та й Острозька академія перейняла дуже багато у Швеції. На скільки мені відомо, вони також мають співпрацю зі Стокгольмським університетом. Результат у тому, що днями Острозька академія посіла 3-тє місце серед українських ЗВО світового рейтингу університетів ( мова про рейтинг UI GreenMetric 2023 — Ред.).

— Чи стежите ви за музичними трендами в Україні?

— Абсолютно стежу. Виступи Львівської філармонії дають мені уявлення про сучасні тенденції фортепіанного мистецтва. На жаль, великі медіа практично не підтримують і не просувають цю творчість. Вони плутають дві речі: культуру як мистецтво і культуру як розвагу. Тобто комерційну музику і високу артистичну музику.

— Що ви думаєте про майбутнє сучасної української музики? І чим, окрім "Щедрика" (Carol of the bell), можна зацікавити шведську аудиторію?

— Ми прославилися не лише "Щедриком". Просто, знову ж таки, медійне покриття є не у всього. Наприклад "Мелодія" Бориса Лятошинського. Цю композицію часто виконують.

Наталія Пасічник виконує "Мелодію" Лятошинсього. На скрипці грає відомий шведський скрипаль Крістіан Сварфвар.

Українська культура багата на перли, які можуть зачарувати західного слухача та глядача. Просто треба відкривати цю "скриню" і навчитися правильно показувати ці скарби. Адже всі шукають щось нове, чи не так?

Я думаю, що так, як ми здивували світ, вже нема як більше його дивувати. На мою думку, на українському державному рівні треба переосмислити, що таке культурна культура. І повторюся, це не комерційна розвага. А по-друге, треба виробити механізми, як правильно себе подавати.

— Чи є сучасні виконавці або молоді таланти, з якими ви б хотіли познайомити Швецію?

— Оскільки я декілька років була дотична до Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця і сиділа як журі, то маю такі таланти на думці. При правильній промоції та поштовху, це можуть бути звірки світового рівня.

Звісно, у медійному просторі висока музика є більше абстрактним видом мистецтва, тож цього поштовху нема. Тому я старалась їх вивезти сюди і показати комусь. Щороку приїжджало двоє чи троє цих піаністів і грали на найбільш серйозних майданчиках.

2024 року ми підготували грошовий приз у 5 тисяч євро для двох молодих українських піаністів. І оскільки поки секрет, хто це отримає, то я не можу вам сказати. Але ті люди можуть розраховувати на промоцію свого таланту на Заході.

— Коли ви востаннє з'являлися на українській сцені? Чи очікувати нам на ваші виступи в Україні найближчим часом?

— Ця тема настільки зворушує мене, що я можу розплакатися. Востаннє в Україні я виступала в Маріуполі буквально за три місяці перед великою війною. Це був мій перший чи другий фестиваль в цьому місті. Я грала концерт Мирослава Скорика на фортепіано з оркестром. На виступі було так багато людей, взагалі такий світлий спогад.

І говорячи з цими людьми, в мене була асоціація із зеленою травичкою, яка починає проростати на асфальті. Звісно, після того, що сталося, я відчувала сильний особистий біль. Тому це був мій останній виступ.

Найближчим часом виступи не планую. Нема навіть як, бо я занурена в роботу тут: разом з концертами та Українським інститутом. Та й ніяких запрошень не було. Однак ми запрошуємо українських виконавців сюди. У нас був вже цілий симфонічний оркестр Львівської філармонії: 75 людей, які виконували увертюру до опери "Тарас Бульби" та "Гуцульський триптих". Тоді приїхало дуже багато людей. Я думаю, це важливіше, аніж якби я приїхала зараз в Україну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Изменения в команде. Первое увольнение Трампа
Корреспондент
2025-05-01T21:45:07Z
Рассекреченные документы ЦРУ указывают, где на Земле расположены базы инопланетян
Comments UA
2025-05-02T10:00:04Z
Эти красные линии Украина никогда не переступит: Сибига ответил Кремлю
Comments UA
2025-05-02T09:57:07Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
США могут выйти из переговоров: какими будут последствия для Украины
Comments UA
2025-05-01T21:28:16Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Крупнейшие кассовые провалы 2024 года
Кино-Театр
2025-05-02T10:03:58Z
Необычный памятник из белого мрамора: как выглядит могила мужа Тины Кароль, который умер в 32 года
Telegraf
2025-05-02T09:15:23Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Колин Фаррелл решил поместить своего 21-летнего сына в дом престарелых
Фокус
2025-04-20T16:51:14Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Сезон клубники открыт: когда снизятся цены и чего ждать покупателям
Gazeta UA
2025-05-02T09:27:52Z
Цены на яйца падают. Где можно еще больше сэкономить
Telegraf
2025-05-02T09:21:02Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: получить выплаты от ООН смогут не все, названы нюансы
Политека
2025-05-02T10:01:58Z
США рассекретили данные о космической активности Китая и России
Корреспондент
2025-05-02T10:00:27Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Кофе и старение: ученые выяснили, как влияет на организм 4-6 порций ежедневно
Факти ICTV
2025-05-02T09:16:49Z
Что нельзя есть при атрозах: какие продукты вредны для суставов
TSN
2025-05-02T09:06:27Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Врачи назвали два овоща, которые помогают держать сахар в крови в пределах нормы
TSN
2025-05-02T09:06:23Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Киеве задержали мужчину, который "заминировал" школу
Корреспондент
2025-05-02T09:30:37Z
В полиции заявили о возвращении на улицы вело-, мото- и конных патрулей
Комсомольская правда
2025-05-02T08:31:03Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
В выходные на востоке Украины прогнозируют заморозки на почве, а на западе и севере - дожди с грозами
Комсомольская правда
2025-05-02T09:58:50Z
Партизаны узнали последствия атаки дронов на аэродром в Крыму
Корреспондент
2025-05-02T09:54:21Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Жизнь словно исчезла с улиц: как выглядит оккупированный Скадовск сейчас
Telegraf
2025-05-02T10:03:42Z
Аквапарк среди Карпат: где объединить горы и водные развлечения
Telegraf
2025-05-02T09:51:05Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Экс-звезда сборной Нидерландов начинает тренерскую карьеру
Корреспондент
2025-05-02T09:48:03Z
ВСУ на фронте ликвидировали российского боксера
ZN UA
2025-05-02T09:13:32Z
Усик заявил, что ему осталось провести два боя до завершения карьеры
ZN UA
2025-05-02T08:30:34Z
Манчестер Юнайтед практически заполучил 18-летнюю звезду
Корреспондент
2025-05-02T08:19:32Z
Как изменился Дэвид Бекхэм за 30 лет: фото секс-символа в юности и сейчас
Gazeta UA
2025-05-02T08:06:39Z
Украинский боксер Радченко проиграл в чемпионском бою
Корреспондент
2025-05-02T08:00:06Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 тонны
Gazeta UA
2025-05-02T09:58:29Z
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
2025-05-02T08:21:47Z
Aston Martin представила самый мощный кроссовер в мире
UAToday
2025-05-02T05:42:18Z
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
2025-05-01T16:12:37Z
Нужно ли включать фары днем в городе и когда это обязательно
Факти ICTV
2025-05-01T15:40:46Z
Расход топлива снизится в разы: что нужно знать, как новичку, так и водителю со стажем
Comments UA
2025-05-01T11:06:16Z
Нового конкурента Toyota RAV4 от Jeep полностью рассекретили до премьеры
Фокус
2025-05-01T10:43:18Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Данные владельцев iPhone в опасности: хакеры атакуют пользователей Applе
TSN
2025-05-02T09:46:56Z
Европейцы массово покидают X: платформа Маска потеряла 11 млн пользователей
Хвиля
2025-05-02T09:46:47Z
Австралийские ученые создали покрытие для самолетов, которое сэкономит миллиарды долларов на топливо
ZN UA
2025-05-02T09:37:31Z
Справился с неоднозначной задачей: квантовый компьютер "побил" всех конкурентов
Фокус
2025-05-02T09:12:05Z
Xiaomi и Samsung в пролете: назван самый мощный смартфон апреля 2025 года
Фокус
2025-05-02T09:00:56Z
В РФ атакован объект космической разведки - ЦПД
Корреспондент
2025-05-02T08:51:02Z
Дипфейки стали настолько реалистичны, что имитируют даже сердцебиение
ZN UA
2025-05-02T08:28:33Z