MY.UAНовини
І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі
І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі

І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі

Як один ролик і дезінформаційна кампанія в ЄС від Росії спричинила зростання цін на газ і сумніви в доцільності підтримувати Україну.

Російський уряд стратегічно використав інформаційні маніпуляції та дезінформацію як зброю у своїй агресії проти України. Поширення неправдивої інформації російським урядом і його філіями разом із подальшими заходами, вжитими українським урядом, країнами-союзниками та міжнародними організаціями, пропонують цінну інформацію та стратегії для боротьби з оманливим контентом.

Парламент Європейського Союзу також провів дослідження зовнішнього втручання в ЄС, зокрема дезінформації, кібератак і прихованого фінансування політичних партій. У цьому дослідженні розглядається вплив і маніпулювання Москви для послаблення ЄС через дезінформацію.

Теза «Європа замерзне без російського газу»

Маніпулятивне повідомлення «Європа замерзне взимку» виникло навесні 2022 року та досягло нового рівня у вересні 2022 року.

Кількість повідомлень «Європа замерзне взимку» у європейських медіа, лютий-березень 2022. Джерело — платформа Semantic Force

Російські пропагандисти грали на «страху холоду», який вони ж поширювали у західних суспільствах. Тоді метою кампанії було протистояння санкціям проти Росії та наданню військової та фінансової допомоги Україні.

Й та кампанія була дуже успішною. Адже ціни на газ зростали протягом весни-літа шаленими темпами. Зокрема, й через паніку.

У вересні 2022 року «Газпром» опублікував відео, на якому європейські міста після зупинки газопроводу перетворюються на крижану пустелю. Відео викликало  обговорення в західних медіа.

Британська газета Evening Standard пов’язала публікацію ролика з цілком реальними діями Росії. У статті йдеться, що «це сталося через три дні після того, як “Газпром” оголосив про зупинку на невизначений термін газопроводу “Північний потік-1”».

Американське видання Bloomberg звернуло увагу на те, що «у відео, якому передував твіт із цитатою речника Кремля Дмитра Пєскова про те, що причиною зупинки “Північного потоку” стали санкції, наголошується, що відновлювана енергетика надійна лише за гарної погоди».

На відео відреагували й у самій Росії. Річ у тім, що мертве замерзле місто з відео — це російський Красноярськ, який ніколи не був газифікований. Зокрема, російські ЗМІ писали, що «у відео використані кадри зими в Красноярську, місті-мільйоннику, яке ніколи не було газифіковане. Магістральний газопровід тут обіцяють побудувати у 2025-2027 роках». Тобто для пропагандистського відео про Європу, що замерзає, російська пропаганда використала кадри власного міста.

Німеччина розуміла цю небезпеку. Офіційні особи попереджали, що Росія може поширювати дезінформацію в інтернеті, щоб спричинити соціальні заворушення в Німеччині, оскільки країна наближається до складної зими. Голова парламентської наглядової комісії німецького Бундестагу Костянтин фон Нотц сказав, що «ситуація серйозна» і що Німеччина чутлива до операцій російського впливу.

Оскільки люди в Німеччині все більше відчувають на собі вплив стрімкого зростання цін на енергоносії, чиновники побоювалися, що Росія спробує розпалити переживання щодо дефіциту газу чи продовольства в найбільшій економіці Європи, щоб викликати негативну реакцію на ці заходи.

Фон Нотц також попередив, що проросійські а́ктори організовують кампанії в соціальних мережах, таких як Telegram, з метою розділити німецьке суспільство. Він наголосив на необхідності звернути особливу увагу на те, що вони роблять.

А у жовтні ТАСС опублікував основні тези виступу глави російського «Газпрому» Олексія Міллера на форумі Russian Energy Week.

Перша теза: «“Газпром” прогнозує аномально холодну зиму для проходження опалювального періоду». Проте наукова спільнота переконана, що довгострокові прогнози погоди не надто надійні.

Крім того, Росія розгорнула дезінформаційну кампанію в європейських медіа та соцмережах.

Кількість повідомлень у рамках російської кампанії. Джерело — платформа Semantic Force

Загальний наратив — «Європа замерзне без російського газу».

Повідомлення кампанії:

— Треба терміново сертифікувати «Північний потік-2».

— Без російського газу жителі європейських міст мерзнуть.

— Без російського газу різко зросте вартість комунальних послуг.

— Без російського газу європейська промисловість, насамперед хімічна, зупиниться.

Кампанія була зосереджена на північних і центральних країнах ЄС — Німеччині, Австрії, Нідерландах, Данії та Чехії. У цей період ми спостерігаємо різке збільшення таких повідомлень у медіа. Їх стало настільки багато, що це можна порівняти з першою хвилею розгону «заморожування Європи» у березні 2022 року. Тоді хвиля була асиметричною відповіддю Росії на запровадження санкцій Європою як покарання за повномасштабне вторгнення.

Яка мета цієї кампанії

Газова криза в Європі 2022 року назрівала через холоднішу, ніж зазвичай, весну, прохолодніше, ніж зазвичай, літо та неочікуваний стрибок глобального попиту, викликаний швидшим, ніж очікувалося, відновленням ринку після COVID-191.

Росія, яка є великим постачальником енергії, скористалася цими умовами та посилила зростання цін, викликаючи побоювання серйозного дефіциту з наближенням холодних місяців.

Замість того, щоб постачати додатковий газ за своїми чинними маршрутами у відповідь на більший попит, як це зазвичай вона робить, Росія обмежилася контрактними обсягами, таким чином фактично зменшуючи кількість газу, що надходить до Європи, сподіваючись таким чином змусити запустити свій політичний проєкт «Північний потік-2» на своїх умовах.

Росія переміщує значну частину свого газового експорту через Україну — і це важливий фактор стримування насильства на українській території. Якщо «Північний потік-2» буде введено в експлуатацію, — чинник транзиту більше не буде вагомим для Росії. Тобто газова криза в Європі також є кризою в Україні. Експертів попросили розглянути питання про те, чи використовує Росія енергію як зброю і як саме.

Нагадаю, з весни Росія нагнітала паніку: «Якщо ви підтримаєте Україну, ми вам відключимо газ і ви замерзнете!».

У відповідь Європейська Комісія та національні уряди вжили низку заходів для диверсифікації постачання: закупівля скрапленого природного газу з США, Катару й інших країн, стимулювання інтерконекторів у межах ЄС, обумовлення спільного використання підземних сховищ, стимулювання закупівлі газу в запаси, газове контрактування з Азербайджану для балканських країн, будівництво нових СПГ-терміналів.

Динаміка цін на природний газ на віртуальній газовій біржі TTF (Title Transfer Facility). Джерело — TTF

Таким чином, у серпні 2022 року ЄС був повністю готовий до зими. Сховища були заповнені на 100%. Протягом тижня ціна впала з абсолютно спекулятивного максимуму в 350 євро/МВт до 200 євро/МВт, тобто на 42%.

А в цей час починається дезінформаційна кампанія, яка, серед іншого, призвела до короткочасного підвищення ціни до рівня 250 євро/МВт — без об’єктивних причин, на 25%. Очевидно, витрати на створення фейкового відео та його розповсюдження окупилися. Хоча повну суму надприбутків підрахувати непросто.

Висновки

Такі кампанії з дезінформації відображають стратегію використання неправдивої інформації для досягнення конкретних зовнішньополітичних цілей і маніпулювання громадською думкою.

На прикладі кампанії про «Європу, що замерзає» можна зробити кілька висновків:

  1. Маніпулювання страхами та емоціями: російські кампанії з дезінформації часто спираються на створення загрозливих образів та емоційних реакцій, таких як страх перед негативними наслідками, щоб підірвати довіру до західних країн та їх політики.
  2. Створення хибних зв’язків: твердження про те, що санкції проти Росії безпосередньо впливають на холод у Європі, мають на меті створити хибні зв’язки між нібито не пов’язаними подіями, щоб переконати людей у шкідливості політики Заходу.
  3. Дестабілізація: російські кампанії з дезінформації спрямовані на дестабілізацію ситуації як усередині країни, так і на міжнародній арені. Вони можуть сприяти посиленню соціального розколу, породжуючи невдоволення та сумніви щодо дій урядів.
  4. Підрив довіри: мета таких кампаній полягає в тому, щоб підірвати довіру до джерел інформації, урядів і міжнародних організацій шляхом створення сумнівів людей у правдивості їхніх заяв.

Додаткова мета полягає в тому, щоб економічна дезінформація дозволила Росії отримувати надприбутки, як ми бачили на прикладі газу.

Висновок: російські кампанії з дезінформації спираються на маніпуляції та фальшиві зв’язки, щоб вплинути на суспільне сприйняття та досягти конкретних політичних чи геополітичних цілей.

Максим Гардус, спеціаліст із комунікацій, Razom we Stand

Окрема подяка Semantic Force, що люб’язно надала кількісний матеріал для дослідження

Скриншот відео: Embassy of Russia in Bangladesh/Facebook

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Невиплачені пенсії "загублених" ВПО заберуть: куди направлять мільярди з рахунків
Хвиля
2025-07-13T09:45:37Z
Пенсію можна збільшити вдвічі: кому підвищать та як це зробити
Знай
2025-07-13T09:36:52Z
На яку пенсію можна розраховувати зі стажем 26 років
24tv
2025-07-13T09:18:14Z
Яка вартість переоформлення будинку в селі у 2025 році
24tv
2025-07-13T09:03:52Z
Новий графік поїздів у Дніпропетровській області: Укрзалізниця зробила оголошення
Политека
2025-07-13T09:00:37Z
Молдова збільшила доходи від експорту черешні попри зниження обсягів
AgroPortal
2025-07-13T09:00:16Z
Українці за пів року сплатили 37,7 мільйона добровільних внесків на пенсійне страхування
УкраинФорм
2025-07-13T08:51:50Z
Лохина за тиждень втратила чверть ціни
AgroPortal
2025-07-13T08:30:44Z
Євро може готувати сюрприз: банкір спрогнозував, що буде з валютою до 20 липня
GlavRed
2025-07-13T08:27:18Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Їжте 2 ложки кунжуту щодня — ось що станеться з вашим організмом
24tv
2025-07-13T06:03:05Z
Як позбутися мух в оселі: дієві народні методи
Gazeta UA
2025-07-13T03:27:44Z
Хочете бути бадьорим: ось 5 простих прийомів, які "увімкнуть" вас зранку
Знай
2025-07-13T02:51:12Z
Жінка відмовилася від макаронів на місяць: ось що цікавого вона з'ясувала завдяки експерименту
Фокус
2025-07-13T01:57:18Z
Лікарка розказала, які кавуни в жодному разі не можна купувати
Фокус
2025-07-12T19:30:29Z
Цією намазкою з тунця ви нагодуєте всю родину: готується за лічені хвилини, а смак — неперевершений
Telegraf
2025-07-12T19:18:39Z
У Житомирі медики успішно прооперували 100-річного пацієнта
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T18:45:10Z
Румунськими ЗМІ шириться відео, де прем’єр країни прибрав залу після з’їзду партії
Европейская правда
2025-07-13T09:45:03Z
Туреччина почала розслідування щодо Spotify через «провокаційні плейлисти»
Детектор М
2025-07-13T09:39:28Z
Ефективність доведена: Україна використовує нову зброю для протидії "Шахедам"
GlavRed
2025-07-13T09:33:06Z
Білий дім розглядає використання заморожених активів РФ для підтримки України
360ua.news
2025-07-13T09:30:28Z
У Франції домовилися про створення нової держави: як вона виглядає і де розташована
Telegraf
2025-07-13T09:30:23Z
Залужний озвучив сценарій війни - як зміниться фронт та чого чекати українцям
GlavRed
2025-07-13T09:27:59Z
Коли війна закінчиться: астролог Вакуліна назвала кілька ключових дат
GlavRed
2025-07-13T09:27:06Z
Відставка уряду Шмигаля можлива вже на наступному тижні — Железняк
ZN UA
2025-07-13T09:25:18Z
Безпілотники атакували нафтопереробний завод в російському Кстово
Украина Криминальная
2025-07-13T09:21:35Z
«Хортиця» повідомила про ситуацію на адмінмежі Дніпропетровщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T09:42:39Z
Ворог обстріляв залізницю на Донеччині: загинули двоє працівників УЗ
TSN
2025-07-13T09:33:53Z
У Харкові сильний вітер повалив майже 450 дерев
УкраинФорм
2025-07-13T09:27:28Z
NYT опублікувало репортаж із Курщини. Журналістку супроводжували бойовики «Ахмату»
Детектор М
2025-07-13T08:51:53Z
«Укрзалізниця» втратила колег через атаки на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T08:51:09Z
Жодної жалості до ухилянтів: кидають за грати попри розкаяння
Знай
2025-07-13T08:36:05Z
Дефіцит опадів та посухи: названо дату, коли Україну розжарить до +37
GlavRed
2025-07-13T08:27:29Z
Графік відключення світла на тиждень 14-20 липня в Чернігівській області: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-13T08:00:57Z
Війська РФ FPV-дроном атакували село на Чернігівщині, поранена людина
УкраинФорм
2025-07-13T07:39:33Z
Чому Україні потрібна інша система оцінювання якості шкіл та якою вона має бути: думка освітянки
ZN UA
2025-07-13T09:42:59Z
Хто ж такий "шельма": у цього слова-дивака кілька значень
24tv
2025-07-13T09:39:38Z
Це уособлення надії, – військовий Дронь розповів про дітей на війні та мільйон на їхню підтримку
24tv
2025-07-13T09:39:32Z
Живу замкнена й одна, – Ліна Костенко зізналась, як на неї вплинув тиск радянської влади
24tv
2025-07-13T09:33:43Z
Розкриті технічні характеристики французької системи ППО EMADS
InternetUA
2025-07-13T09:31:14Z
Замість людей – техніка: чим унікальна ініціатива "Лінія дронів"
24tv
2025-07-13T09:27:38Z
Якою може бути площа садового будинку у 2025 році: будівельні норми
24tv
2025-07-13T09:27:29Z
Може виникнути нова "держава": де на карті розташована Нова Каледонія
24tv
2025-07-13T09:24:04Z
"Це не росіяни": комік розповів, хто прибрав український прапор з могили Драгоманова у Болгарії
Фокус
2025-07-13T09:15:40Z
Квитки по 4000 грн, вибухи та гроза нікого не злякали: Сердючка дала великий концерт у Дніпрі
Telegraf
2025-07-13T09:15:19Z
Йому 71, але він зірка кліпів KALUSH і Тіни Кароль: як пенсіонер став улюбленцем шоубізу
24tv
2025-07-13T08:33:46Z
На аукціоні продали рідкісний годинник: належав учаснику знаменитої історичної битви
Фокус
2025-07-13T08:00:25Z
Катерина Кухар показала, як у спекотні дні розважається з донькою — копією Стоянова
TSN
2025-07-13T07:33:31Z
Яку стрижку носить Дженніфер Еністон: ця зачіска підходить всім
24tv
2025-07-13T07:06:03Z
Мстить росіянам за полон: де зараз і чим займається український режисер Олег Сенцов
24tv
2025-07-13T06:39:45Z
Даша Квіткова вперше показала, як її новий коханий Бражко з "Динамо" Київ ладнає з сином від Добриніна
Знай
2025-07-13T05:52:44Z
Зірка "Шкільного мюзиклу" Ванесса Гадженс стане мамою вдруге
Комсомольская правда
2025-07-13T05:04:59Z
На благодійному концерті в Вашингтоні зібрали кошти на підтримку українських дітей
УкраинФорм
2025-07-13T04:00:01Z
На Луганщині масштабні лісові пожежі знищили понад 100 гектарів лісу
УкраинФорм
2025-07-13T09:39:07Z
Кількість жертв повені в Техасі зросла до щонайменше 129, понад 160 людей - зникли безвісти
УкраинФорм
2025-07-13T09:30:24Z
У Кривому Розі шахрайський колцентр ошукав людей на мільйони гривень
InternetUA
2025-07-13T09:28:38Z
СБУ ліквідувала кілерів, які убили полковника Служби безпеки у Києві
Украина Криминальная
2025-07-13T09:21:50Z
У Вінниці таксист «під кайфом» збив на переході дівчину
Украина Криминальная
2025-07-13T09:18:29Z
Ворог атакував дронами місто Самар на Дніпропетровщині
УкраинФорм
2025-07-13T09:12:02Z
На Дніпропетровщині російський КАБ влучив у будинок, загинула жінка
УкраинФорм
2025-07-13T09:03:54Z
Людей привалило деревами, зникло світло: які наслідки негоди в Харкові та Дніпрі
Фокус
2025-07-13T08:45:16Z
Стала відома причина авіакатастрофи в Індії
iPress
2025-07-13T08:36:33Z
Як правильно прати чорний одяг, аби довше зберігався колір
24tv
2025-07-13T09:45:49Z
Троянди не будуть бліднути і вкриватися грибком: обприскайте їх засобом з холодильника
24tv
2025-07-13T09:33:31Z
Не прогадає навіть дитина: 3 ознаки, які вказують на солодкий та смачний кавун
GlavRed
2025-07-13T09:27:41Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T09:27:32Z
Кухня-вітальня Емми Антонюк – скандинавський спокій з українським серцем: фото
24tv
2025-07-13T09:27:27Z
Жінки обирають відпочинок без кавалерів: як убезпечити себе в іншій країні
Комсомольская правда
2025-07-13T09:04:13Z
Знають лише місцеві: де в Україні розташований унікальний водоспад, що тече півколом
24tv
2025-07-13T08:15:59Z
Готуй як шеф: рецепт бюджетного рибного суфле, всі проситимуть добавки
Знай
2025-07-13T07:51:23Z
Ідеальний варіант для недільного сніданку: ніжні палички на сметані з сиром та цибулею
24tv
2025-07-13T07:30:18Z
Переміг "у суху": новорізький гросмейстер Карлсен обіграв СhatGРТ у шахи
Фокус
2025-07-13T09:36:22Z
Ліцензіат Nokia, компанія HMD, покидає мобільний ринок США
Portaltele
2025-07-13T08:54:50Z
Двойной взрыв в космосе: астрономы впервые зафиксировали взорвавшуюся дважды звезду
Знай
2025-07-13T08:51:44Z
Подарунок на понад 2 тисячі гривень – у Steam віддають безплатно дві цікаві стратегії
24tv
2025-07-13T08:21:01Z
Секрети Windows. ТОП-7 способів змусити ваш ноутбук працювати зайві пару годин
InternetUA
2025-07-13T07:46:11Z
Рекордна батарея і нові камери: все про те, якими будуть iPhone 17 Pro і Pro Max
InternetUA
2025-07-13T07:10:29Z
Ігор Розкладай: «От коли “Труха” почне занепадати — це буде дуже хорошим сигналом медіаграмотності»
Детектор М
2025-07-13T07:00:57Z
Meta планує прорив у світі мобільних технологій
Portaltele
2025-07-13T06:51:57Z
Вчені підтвердили, що 99,99% земного золота знаходиться у ядрі планети
Portaltele
2025-07-13T06:51:20Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
Як захистити свій автомобіль від екстремальної літньої спеки: 5 критично важливих нюансів
24tv
2025-07-13T03:15:25Z
Неймовірно, але це справжній Nissan 350Z
Топ Жир
2025-07-13T01:18:38Z
Цей універсал Lexus виглядає так чудово, що ви будете злитись, дізнавшись, що його не існує
Топ Жир
2025-07-12T23:48:05Z
Китайці розкуповують цей електромобіль за $15 тисяч швидше, ніж Toyota встигає його виробляти
Топ Жир
2025-07-12T21:48:26Z
Юристи отримали 57 мільйонів, а власники GM залишилися майже ні з чим у справі про двигуни V8
Топ Жир
2025-07-12T20:03:55Z
У Данії вперше електричний літак здійснив тестовий політ
УкраинФорм
2025-07-12T18:33:12Z
Усик назвав найкращого боксера сучасності
24tv
2025-07-13T09:42:28Z
Кривбас — Уйпешт: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-13T09:39:30Z
Енцо Фернандес: Перемога на Клубному чемпіонаті світу була б дуже важливою для Челсі
Football.ua
2025-07-13T09:36:12Z
Розруха та ліс на трибунах: як Росія знищила стадіон "Кристал" у Херсоні
Telegraf
2025-07-13T09:24:22Z
Відомі суперники ХК «Кременчук» у першому раунді Континентального кубка
УкраинФорм
2025-07-13T09:15:21Z
Наполі випереджає Лідс у боротьбі за воротаря Торіно – ЗМІ
Football.ua
2025-07-13T08:57:09Z
Кеш і Гласпулл - перший британський дует за 89 років, який виграв Вімблдон
УкраинФорм
2025-07-13T08:54:10Z
Перформанс року: боєць UFC після перемоги зняв труси та зателефонував Трампу – відео шаленства
24tv
2025-07-13T08:48:34Z
Мареска: ПСЖ – найкраща команда Європи
Football.ua
2025-07-13T08:45:44Z