MY.UAНовини
І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі
І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі

І налякати, і заробити. Як російська дезінформація вплинула на ціни на газ у Європі

Як один ролик і дезінформаційна кампанія в ЄС від Росії спричинила зростання цін на газ і сумніви в доцільності підтримувати Україну.

Російський уряд стратегічно використав інформаційні маніпуляції та дезінформацію як зброю у своїй агресії проти України. Поширення неправдивої інформації російським урядом і його філіями разом із подальшими заходами, вжитими українським урядом, країнами-союзниками та міжнародними організаціями, пропонують цінну інформацію та стратегії для боротьби з оманливим контентом.

Парламент Європейського Союзу також провів дослідження зовнішнього втручання в ЄС, зокрема дезінформації, кібератак і прихованого фінансування політичних партій. У цьому дослідженні розглядається вплив і маніпулювання Москви для послаблення ЄС через дезінформацію.

Теза «Європа замерзне без російського газу»

Маніпулятивне повідомлення «Європа замерзне взимку» виникло навесні 2022 року та досягло нового рівня у вересні 2022 року.

Кількість повідомлень «Європа замерзне взимку» у європейських медіа, лютий-березень 2022. Джерело — платформа Semantic Force

Російські пропагандисти грали на «страху холоду», який вони ж поширювали у західних суспільствах. Тоді метою кампанії було протистояння санкціям проти Росії та наданню військової та фінансової допомоги Україні.

Й та кампанія була дуже успішною. Адже ціни на газ зростали протягом весни-літа шаленими темпами. Зокрема, й через паніку.

У вересні 2022 року «Газпром» опублікував відео, на якому європейські міста після зупинки газопроводу перетворюються на крижану пустелю. Відео викликало  обговорення в західних медіа.

Британська газета Evening Standard пов’язала публікацію ролика з цілком реальними діями Росії. У статті йдеться, що «це сталося через три дні після того, як “Газпром” оголосив про зупинку на невизначений термін газопроводу “Північний потік-1”».

Американське видання Bloomberg звернуло увагу на те, що «у відео, якому передував твіт із цитатою речника Кремля Дмитра Пєскова про те, що причиною зупинки “Північного потоку” стали санкції, наголошується, що відновлювана енергетика надійна лише за гарної погоди».

На відео відреагували й у самій Росії. Річ у тім, що мертве замерзле місто з відео — це російський Красноярськ, який ніколи не був газифікований. Зокрема, російські ЗМІ писали, що «у відео використані кадри зими в Красноярську, місті-мільйоннику, яке ніколи не було газифіковане. Магістральний газопровід тут обіцяють побудувати у 2025-2027 роках». Тобто для пропагандистського відео про Європу, що замерзає, російська пропаганда використала кадри власного міста.

Німеччина розуміла цю небезпеку. Офіційні особи попереджали, що Росія може поширювати дезінформацію в інтернеті, щоб спричинити соціальні заворушення в Німеччині, оскільки країна наближається до складної зими. Голова парламентської наглядової комісії німецького Бундестагу Костянтин фон Нотц сказав, що «ситуація серйозна» і що Німеччина чутлива до операцій російського впливу.

Оскільки люди в Німеччині все більше відчувають на собі вплив стрімкого зростання цін на енергоносії, чиновники побоювалися, що Росія спробує розпалити переживання щодо дефіциту газу чи продовольства в найбільшій економіці Європи, щоб викликати негативну реакцію на ці заходи.

Фон Нотц також попередив, що проросійські а́ктори організовують кампанії в соціальних мережах, таких як Telegram, з метою розділити німецьке суспільство. Він наголосив на необхідності звернути особливу увагу на те, що вони роблять.

А у жовтні ТАСС опублікував основні тези виступу глави російського «Газпрому» Олексія Міллера на форумі Russian Energy Week.

Перша теза: «“Газпром” прогнозує аномально холодну зиму для проходження опалювального періоду». Проте наукова спільнота переконана, що довгострокові прогнози погоди не надто надійні.

Крім того, Росія розгорнула дезінформаційну кампанію в європейських медіа та соцмережах.

Кількість повідомлень у рамках російської кампанії. Джерело — платформа Semantic Force

Загальний наратив — «Європа замерзне без російського газу».

Повідомлення кампанії:

— Треба терміново сертифікувати «Північний потік-2».

— Без російського газу жителі європейських міст мерзнуть.

— Без російського газу різко зросте вартість комунальних послуг.

— Без російського газу європейська промисловість, насамперед хімічна, зупиниться.

Кампанія була зосереджена на північних і центральних країнах ЄС — Німеччині, Австрії, Нідерландах, Данії та Чехії. У цей період ми спостерігаємо різке збільшення таких повідомлень у медіа. Їх стало настільки багато, що це можна порівняти з першою хвилею розгону «заморожування Європи» у березні 2022 року. Тоді хвиля була асиметричною відповіддю Росії на запровадження санкцій Європою як покарання за повномасштабне вторгнення.

Яка мета цієї кампанії

Газова криза в Європі 2022 року назрівала через холоднішу, ніж зазвичай, весну, прохолодніше, ніж зазвичай, літо та неочікуваний стрибок глобального попиту, викликаний швидшим, ніж очікувалося, відновленням ринку після COVID-191.

Росія, яка є великим постачальником енергії, скористалася цими умовами та посилила зростання цін, викликаючи побоювання серйозного дефіциту з наближенням холодних місяців.

Замість того, щоб постачати додатковий газ за своїми чинними маршрутами у відповідь на більший попит, як це зазвичай вона робить, Росія обмежилася контрактними обсягами, таким чином фактично зменшуючи кількість газу, що надходить до Європи, сподіваючись таким чином змусити запустити свій політичний проєкт «Північний потік-2» на своїх умовах.

Росія переміщує значну частину свого газового експорту через Україну — і це важливий фактор стримування насильства на українській території. Якщо «Північний потік-2» буде введено в експлуатацію, — чинник транзиту більше не буде вагомим для Росії. Тобто газова криза в Європі також є кризою в Україні. Експертів попросили розглянути питання про те, чи використовує Росія енергію як зброю і як саме.

Нагадаю, з весни Росія нагнітала паніку: «Якщо ви підтримаєте Україну, ми вам відключимо газ і ви замерзнете!».

У відповідь Європейська Комісія та національні уряди вжили низку заходів для диверсифікації постачання: закупівля скрапленого природного газу з США, Катару й інших країн, стимулювання інтерконекторів у межах ЄС, обумовлення спільного використання підземних сховищ, стимулювання закупівлі газу в запаси, газове контрактування з Азербайджану для балканських країн, будівництво нових СПГ-терміналів.

Динаміка цін на природний газ на віртуальній газовій біржі TTF (Title Transfer Facility). Джерело — TTF

Таким чином, у серпні 2022 року ЄС був повністю готовий до зими. Сховища були заповнені на 100%. Протягом тижня ціна впала з абсолютно спекулятивного максимуму в 350 євро/МВт до 200 євро/МВт, тобто на 42%.

А в цей час починається дезінформаційна кампанія, яка, серед іншого, призвела до короткочасного підвищення ціни до рівня 250 євро/МВт — без об’єктивних причин, на 25%. Очевидно, витрати на створення фейкового відео та його розповсюдження окупилися. Хоча повну суму надприбутків підрахувати непросто.

Висновки

Такі кампанії з дезінформації відображають стратегію використання неправдивої інформації для досягнення конкретних зовнішньополітичних цілей і маніпулювання громадською думкою.

На прикладі кампанії про «Європу, що замерзає» можна зробити кілька висновків:

  1. Маніпулювання страхами та емоціями: російські кампанії з дезінформації часто спираються на створення загрозливих образів та емоційних реакцій, таких як страх перед негативними наслідками, щоб підірвати довіру до західних країн та їх політики.
  2. Створення хибних зв’язків: твердження про те, що санкції проти Росії безпосередньо впливають на холод у Європі, мають на меті створити хибні зв’язки між нібито не пов’язаними подіями, щоб переконати людей у шкідливості політики Заходу.
  3. Дестабілізація: російські кампанії з дезінформації спрямовані на дестабілізацію ситуації як усередині країни, так і на міжнародній арені. Вони можуть сприяти посиленню соціального розколу, породжуючи невдоволення та сумніви щодо дій урядів.
  4. Підрив довіри: мета таких кампаній полягає в тому, щоб підірвати довіру до джерел інформації, урядів і міжнародних організацій шляхом створення сумнівів людей у правдивості їхніх заяв.

Додаткова мета полягає в тому, щоб економічна дезінформація дозволила Росії отримувати надприбутки, як ми бачили на прикладі газу.

Висновок: російські кампанії з дезінформації спираються на маніпуляції та фальшиві зв’язки, щоб вплинути на суспільне сприйняття та досягти конкретних політичних чи геополітичних цілей.

Максим Гардус, спеціаліст із комунікацій, Razom we Stand

Окрема подяка Semantic Force, що люб’язно надала кількісний матеріал для дослідження

Скриншот відео: Embassy of Russia in Bangladesh/Facebook

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ворог окупував Нову Іллінку - Deep State
TSN
2024-11-19T23:06:19Z
Війна, день 1000. Україна вперше використала ATACMS для цілей у рф, F-16 від Данії
Football.ua
2024-11-19T23:00:06Z
У Києві викрито злочинну групу «перекупів», які спекулювали залізничними квитками
InternetUA
2024-11-19T22:22:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 20 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T22:12:14Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що летить
TSN
2024-11-19T21:54:27Z
В Україну йде похолодання зі снігом та ожеледицею
ZN UA
2024-11-19T21:31:04Z
Нова ціль рф: військовий експерт пояснив, як змінилася ситуація на Донеччині
Политека
2024-11-19T21:27:42Z
Штурмовиків РФ женуть у "м'ясну розвідку" на сході: у ЗСУ розкрили деталі
GlavRed
2024-11-19T21:27:36Z
РФ залишилося 5,5 км до закриття котла на південь від Курахового – аналітик BILD
TSN
2024-11-19T21:15:34Z
Російська дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про заручини з актором
GlavRed
2024-11-19T22:33:44Z
"Мрію повторити": Соломія Вітвіцька показала романтику з бойфрендом-військовим
GlavRed
2024-11-19T22:27:31Z
Надихнулись часами 90-х: українські виконавці підірвали мережу новою піснею
24tv
2024-11-19T22:06:00Z
Для вдалого відпочинку: 3 цікаві фільми на вечір
24tv
2024-11-19T21:30:37Z
Енн Гетевей порушила золоте правило інтер'єру у своїй вітальні: який результат вона отримала
24tv
2024-11-19T20:48:39Z
"Моя найніжніша": Пресняков звернувся до коханої жінки - не дружини
GlavRed
2024-11-19T20:27:45Z
Програв битву з раком: у США померла 35-річна зірка серіалів
GlavRed
2024-11-19T20:27:26Z
5 фільмів про крутих чоловіків, які захоплюють з першої хвилини
24tv
2024-11-19T19:48:01Z
Терен розповів про зустріч із Сарою Джессікою Паркер у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2024-11-19T19:34:51Z
"Чудовий прояв близькості": Трамп і Маск разом дивились на запуск ракети Starship
Фокус
2024-11-19T23:00:58Z
Чи збирається Росія застосувати ядерну зброю в Україні: що кажуть у США
24tv
2024-11-19T22:51:07Z
Чи вдасться завершити війну в Україні у 2025 році – Клімкін відповів
TSN
2024-11-19T22:48:24Z
Сибіга закликав Конгрес США визнати геноцидом дії Росії в Україні
УкраинФорм
2024-11-19T22:45:34Z
Ворог знову атакує Україну ударними дронами: названо напрямок руху
TSN
2024-11-19T22:36:30Z
Республіканці в Конгресі офіційно підтвердили скасування обмежень для України щодо ATACMS
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:51Z
НАЗК виявило в експосадовця СБУ ознаки незаконного збагачення майже на ₴28 млн
Украина Криминальная
2024-11-19T22:24:47Z
Американська компанія приймає ставки на ймовірність ядерного вибуху
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T22:24:10Z
У новому пакеті допомоги від США будуть HIMARS та Javelin - АР
УкраинФорм
2024-11-19T22:15:41Z
Крипторинок наближається до фази «ейфорії»: чого очікувати?
ITC
2024-11-19T23:01:44Z
Компанію Ілона Маска SpaceX оцінюють у $255 мільярдів
InternetUA
2024-11-19T22:57:16Z
Без черг і трати грошей на поїздок: як отримати довідку про відсутність заборгованості за газ
Знай
2024-11-19T21:12:56Z
Україна збільшила експорт товарів - Мінекономіки
Хвиля
2024-11-19T21:03:28Z
Новий максимум біткоїна: криптовалюта пробила позначку в $93 700
InternetUA
2024-11-19T20:50:25Z
Угода в $4 млрд на ринку дронів: виробник Switchblade купує оборонну компанію
InternetUA
2024-11-19T20:16:01Z
В Україні стрімко дорожчають яйця: які ціни на ринках
24tv
2024-11-19T20:03:40Z
"Ми встояли": коли на більшій частині Україні можуть скасувати відключення світла
24tv
2024-11-19T19:39:23Z
Бізнес доведеться закрити: підприємцям висунули жорстку вимогу
Знай
2024-11-19T19:36:44Z
Інститут травматології та ортопедії отримав сучасне реабілітаційне обладнання
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:14Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T21:06:54Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
«Ситуація жахлива». Ветеран, який залишився без ніг, розповів, що треба змінити в лікарнях
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T17:33:12Z
Зелений чи чорний: який чай більш корисний
24tv
2024-11-19T17:27:42Z
Ніяк не можуть насолодись сновидіннями: які знаки зодіаку рідко висипаються
GlavRed
2024-11-19T23:03:22Z
Цей рецепт вважають подарунком долі: рулет з шинкою та сиром, який не перестають обожнювати
24tv
2024-11-19T22:00:03Z
Пляма від таба-лапки зникне за лічені хвилини: ось як відмити її зі стіни
24tv
2024-11-19T21:51:23Z
Смак буде зводити з розуму: які секрети допоможуть приготувати ідеальні реберця
24tv
2024-11-19T20:39:39Z
5 найкращих подарунків для близьких: вони приносять щастя та неймовірну удачу
24tv
2024-11-19T20:39:30Z
Як оптимізувати освітлення дому взимку: корисні поради для затишку
24tv
2024-11-19T20:00:12Z
Чому насправді не можна ставити новорічну ялинку в листопаді: ці причини вас точно здивують
TSN
2024-11-19T19:12:52Z
2 знаки зодіаку, яким варто утримуватися від конфліктів, щоб не накоїти проблем
24tv
2024-11-19T19:12:31Z
Вибираємо ім'я для собаки: як назвати домашнього улюбленця
TSN
2024-11-19T19:12:24Z
Ліга націй УЄФА. Підсумки групового турніру
УкраинФорм
2024-11-19T23:06:35Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T23:06:03Z
Гвардіола погодився продовжити контракт із Манчестер Сіті – Орнштейн
Football.ua
2024-11-19T23:05:14Z
Ліга націй: Угорщина вирвала нічию проти Німеччини, повернення Уельсу в еліту, покер Дьокереша вивів Швецію до дивізіону В
Football.ua
2024-11-19T22:13:38Z
Хто був найкращим гравцем збірної України у матчі з Албанією?
Football.ua
2024-11-19T22:06:07Z
"Переміг на всіх змаганнях": Хижняк розповів, чого хоче досягти після перемоги на Олімпіаді
Фокус
2024-11-19T21:51:31Z
Грузія на користь Україні поступилася Чехії та посіла третє місце в Лізі націй
Football.ua
2024-11-19T21:51:18Z
Збірна України обіграла футболістів Албанії у Лізі націй УЄФА
УкраинФорм
2024-11-19T21:40:35Z
Взяли реванш за першу гру: збірна України у напруженому матчі перемогла Албанію
24tv
2024-11-19T21:39:21Z
У 2024 році росіяни значно посилили репресії проти українців на ТОТ, - правозахисники
Детектор М
2024-11-19T23:05:45Z
Влучний постріл: жінок-військових, що збили крилату ракету, нагородили відзнаками Міноборони
Фокус
2024-11-19T23:00:06Z
У росіян виник "критичний дефіцит артилерії" — "АТЕШ"
TSN
2024-11-19T23:00:05Z
У тисячний день війни французька асоціація відправила 222-гу фуру з допомогою Україні
УкраинФорм
2024-11-19T22:45:24Z
Удари ATACMS по цілях у РФ: названо кількість ракет на озброєнні ЗСУ
GlavRed
2024-11-19T22:27:26Z
День ангела 20 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-11-19T22:18:12Z
20 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T22:06:03Z
ЗМІ дізналися, скільки ракет ATACMS використали для удару по Росії
1News
2024-11-19T22:01:10Z
Низка країн ЄС підписали листи про наміри спільно працювати над розробкою певних типів озброєнь
iPress
2024-11-19T21:40:48Z
За вбивства та жорстоке поводження з цивільними в Бучі судитимуть чотирьох російських окупантів
Украина Криминальная
2024-11-19T23:07:57Z
РФ запустила ударні безпілотники: у Києві прогриміли вибухи
GlavRed
2024-11-19T22:51:29Z
Правоохоронці Швеції розслідують пошкодження кабелю у Балтійському морі як диверсію
ZN UA
2024-11-19T22:51:11Z
У Києві 11-річний хлопчик випав з вікна багатоповерхівки – деталі трагедії
TSN
2024-11-19T21:33:56Z
У Вінниці суд залишив під вартою підозрюваного у роботі на Росію студента
InternetUA
2024-11-19T20:59:24Z
Потужні вибухи у двох областях: у РФ прильоти після атаки безпілотників
GlavRed
2024-11-19T20:27:41Z
Ректорка університету брала ухилянтів "на навчання": за це їй платили 1 500 євро
Политека
2024-11-19T20:27:10Z
У Дарницькому районі столиці із багатоповерхівки випав хлопчик
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:21:22Z
Сина кронпринцеси Норвегії заарештовано за зґвалтування
360ua.news
2024-11-19T20:12:37Z
Біля берегів США знайдено рибу «Судного дня»: вона вважається вісником нещасть
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T21:51:10Z
Завтра відбудеться реліз Stalker 2: який ПК потрібен для комфортної гри
Фокус
2024-11-19T21:46:28Z
Сміттяр знайшов ПК на роботі — топова NVIDIA RTX та AMD Threadripper
ITC
2024-11-19T21:27:10Z
У Києво-Могилянській академії заборонили використовувати телеграм
Детектор М
2024-11-19T20:24:02Z
Хто жартує смішніше: люди чи штучний інтелект? Результати дослідження здивували
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T20:09:33Z
STALKER 2 отримав масштабний патч розміром в 130 гігабайт напередодні виходу на Xbox
InternetUA
2024-11-19T19:31:08Z
"Чиста" енергія з каналізації: стічні води можуть принести несподівану користь
InternetUA
2024-11-19T19:02:47Z
Сонячні панелі стали ефективнішими та надійнішими: що винайшли у Фінляндії
Фокус
2024-11-19T18:43:22Z
Індія оштрафувала WhatsApp на понад $25 млн за порушення політики конфіденційності
360ua.news
2024-11-19T18:42:51Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z
Donkervoort анонсував екстремальний родстер F22 Final Five
AutoCentre
2024-11-19T14:33:55Z
Geely представила недорогий кросовер з яскравим дизайном
AutoCentre
2024-11-19T13:37:21Z