Російська пропаганда стверджує, що у бойових діях проти України почав брати участь добровольчий батальйон імені Богдана Хмельницького, який нібито складається з українських військовополонених.
Російська пропаганда розродилася новим фейком. Цього разу пропагандисти з РІА Новости повідомили, що у бойових діях вперше нібито взяв участь добровольчий батальйон імені Богдана Хмельницького, який нібито складається з українських військовополонених. 28 грудня видання опублікувало відео, в якому чоловік, названий бійцем підрозділу Кирилом Спаським, розповідає про “перший бій із ЗСУ”. Цей матеріал широко розповсюдили інші російські пропагандистські ЗМІ.
Що відомо
Про Спаського повідомляється, що він колишній український прикордонник, який добровільно склав зброю та здався в полон російським військовим. Наводиться сентиментальна деталь: нібито Спаський у полоні зустрів свого батька і вмовив його також вступити до батальйону імені Хмельницького.
“Перший бойовий досвід прийняли гідно – не здали, задню не включили та йшли вперед напролом. Коли висунулися на позицію, дійшли до позицій, окопалися там, прийняли бій також. Після того, як окопалися, прилетіли “пташки” супротивника. У мене була гармата протидронна. Посадив дві “пташки”, за підсумком почався мінометний обстріл, почали бити з мін, з АГС – вже не було можливості працювати гарматою, і я як командир наказав відійти”, – розповів Спаський.
Також він заявив, що під час першого бойового виходу отримав поранення в ногу. Де і коли відбувся бій, у матеріалі не уточнюється. Крім інтерв’ю Спаського, у ролику фігурують двоє озброєних чоловіків у військовій екіпіровці, які йдуть бездоріжжям, а потім опиняються в окопах. Кадрів бойових дій у ролику немає.
Вперше про батальйон з українських військовополонених, які розміщені в різних колоніях, російська пропаганда повідомила восени 2022 року. У лютому 2023-го було оголошено, що добровільний підрозділ створено в анексованій ДНР. Командиром батальйону імені Хмельницького називали Андрія Тищенка із Маріуполя. Тищенко стверджував, що в батальйоні перебувають близько 70 добровольців із Донбасу та Запорізької області — колишніх українських військових із бойовим досвідом. Усі вони нібито набули російського громадянства і на загальних підставах уклали контракти зі Збройними силами РФ.
Реакція України
Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов має сумніви, що батальйон імені Хмельницького — реальний боєздатний підрозділ.
“Зараз це носить радше характер інформаційно-психологічної операції, ніж реального підрозділу, але ми стежимо за ситуацією. З одного боку, це спроба відповісти на створення українських підрозділів із російськими громадянами — легіон Cвободу Росії, Російський добровільний корпус (РДК), які добровільно погодилися протидіяти путінському режиму. З іншого боку, звичайна тактика країни-агресора, яка ігнорує міжнародне гуманітарне право”, — заявив представник ГУР.
Юсов зазначив, що Москва цілий рік вела розмови про створення підрозділу з українських військовополонених, але реалізувати цей план, певно, довгий час не вдавалося. Також він додав, що російська сторона, можливо, порушує Женевську конвенцію: “Військовополонені зазнають тиску і можуть бути використані по-різному, зокрема таким чином. Російські спецслужби мають достатньо інструментів репресивного характеру, щоб зламати особистість. Ми розуміємо, що все це відбувається під тиском і питання фінансів тут не варте. Кожен випадок розслідуватиметься окремо”.
Теги за темою
пропагандаПоділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони