MY.UAНовини
Що хорошого сталось у 2023-му. Глобальний вимір
Що хорошого сталось у 2023-му. Глобальний вимір

Що хорошого сталось у 2023-му. Глобальний вимір

Безумовно, 2023 рік був складним у багатьох відношеннях. Окрім руйнівних воєн в Україні, Секторі Газа та Судані, 2023 рік відзначився тим, що став найспекотнішим роком в історії людства, було побито кілька кліматичних рекордів. У Сполучених Штатах у 2023 році сталася найбільша кількість масових вбивств, щонайменше, з 2006 року.

Попри все, 2023 рік також став роком значних позитивних зрушень, зокрема, в науці.

Оскільки дослідження доводять, що новини, які піднімають настрій, можуть забезпечити емоційний буфер проти тривожних повідомлень, відчуття безнадії і навіть заохочувати до оптимізму, згадаймо нині події, які надзвичайно надихають. Можливо, саме їх ви пропустили цього року.

ВООЗ схвалила нову та доступну вакцину від малярії

Африканці і туристи, які відвідують континент, невдовзі будуть убезпечені від малярії
ілюстративне фото: Pexels

У жовтні Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила вакцину від малярії. ВООЗ очікує, що препарат, який коштує $2-4 за дозу і, як було доведено, зменшує симптоматику захворювання на 75% після трьох доз протягом року, стане доступним до середини 2024 року.

У 2021 році від малярії померли понад 600 тис. людей, причому 80% смертей від малярії в Африці припадає на дітей віком до п’яти років. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань Сполучених Штатів, щороку реєструється близько 2 тис. випадків захворювання на малярію, причому більшість з них – вже за кордоном, у туристів, які побували на екзотичному континенті.

Тедрос Адханом Гебрейесус, генеральний директор ВООЗ, сказав, що новина щодо вакцини його дуже потішила. «Я мріяв про день, коли у нас з’явиться безпечна і ефективна вакцина проти малярії», – зазначив він і додав, що нині є вже два способи протистояти цій хворобі.

До винайдення цієї вакцини від малярії не існувало щеплень. Туристи і деякі місцеві мешканці регулярно приймали спеціальні препарати, щоб не захворіти. Дозування і тривалість такої профілактики залежать від конкретної країни.

Новаторська таблетка для лікування післяпологової депресії

Нова пігулка поверне матерям почуття радості від свого немовля
ілюстративне фото: Pexels

У Сполучених Штатах Америки Управління з контролю за продуктами і ліками схвалило низку препаратів, які можуть змінити життя. Серед них – перша у світі пігулка для лікування післяпологової депресії, на яку страждає одна з п'яти жінок. Цей важкий і виснажливий стан може викликати у вагітних і молодих матерів сильне відчуття безнадії, а в рідкісних випадках – психоз, який може тривати роками.

Новий препарат слід приймати один раз на день протягом двох тижнів і, на відміну від існуючого нині лікування внутрішньовенними ін'єкціями, що може тривати до 60 годин у медичних установах, його можна приймати вдома. Іншими словами, інноваційне лікування значно більш доступне за традиційну терапію, а це особливо актуально для матерів, які доглядають за новонародженим.

Хоча експерти кажуть, що препарат не зможе допомогти у 100% випадків, він не є універсальним для усіх випадків післяродової депресії, проте він все ж є зручним і швидкодіючим засобом. Особливо препарат корисний у перші дні після пологів, коли матері і немовлята тільки починають налагоджувати зв'язок між собою.

Отримали схвалення два методи лікування серповидноклітинної анемії

Клітина крові (вгорі), змінена серповидноклітинною анемією
фото: Національного інституту охорони здоров'я США

У грудні Управління з продовольства і медикаментів США схвалило два методи лікування серповидноклітинної анемії – рідкісного і виснажливого захворювання, на яке страждають близько 100 тис. американців, більшість з яких – чорношкірі. Хвороба викликає сильний, постійний біль і може різко скоротити тривалість життя хворих.

Серпоподібноклітинна анемія або дрепаноцитоз – спадкова хвороба крові, за якої відбувається порушення утворення білка гемоглобіну, і він набуває патологічної форми. Еритроцити, які містять гемоглобін S, під мікроскопом мають характерну серпоподібну форму, за що ця хвороба і отримала свою назву. Клінічні прояви у різних хворих можуть дуже варіюватися, тому що серпоподібні еритроцити можуть спричинити ураження майже всіх органів. Близько 90% пацієнтів із цим захворюванням доживають до 20 років і близько 50% переживають своє 50-ліття. У 2001 згідно з одним дослідженням середня тривалість життя для хворих становила 53 років для чоловіків і 58 років для жінок.

Нові методи лікування – це генна терапія, яка, як показали клінічні випробування, здатна зупинити сильний больовий криз у більшості пацієнтів. Один з методів лікування використовує нешкідливий вірус для введення гена в стовбурові клітини пацієнта, а інший заснований на інструменті редагування генів CRISPR.

Суть технології CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) полягає в тому, що коли бактерію атакує вірус, вона виробляє генетичний матеріал, який відповідає генетичній послідовності нападника. Цей матеріал у поєднанні з ключовим білком Cas9 може прикріпитися до ДНК вірусу, зламати його генетичний код і нейтралізувати вірус.

Обидва методи є інтенсивними, дорогими процедурами і вимагають хіміотерапії, яка має значні побічні ефекти. Водночас пацієнти, які пройшли лікування, говорять про його надзвичайно позитивний вплив на їхнє життя. Джимі Олагере, батько трьох дітей, який порівнював біль, спричинений хворобою, з осколками скла, що розрізають його вени, сказав, що після багатьох років, коли він не міг спати ночами через біль, у нього знову з'явилася енергія, і що лікування вперше дозволило йому планувати майбутнє зі своєю сім'єю.

Наука дізналася більше про деменцію та втрату пам'яті

У людей з деменцією з’явилась надія
ілюстративне фото: Pexels

Учені досягли прогресу в розумінні однієї з найбільших проблем охорони здоров'я для країн зі старіючим населенням – деменції, яка позбавляє людей здатності виконувати повсякденні речі.

Хоча не існує наукових підтверджень ефективності існуючих ліків від деменції, наукові дослідження продовжують виявляти, що ми можемо зробити чимало, аби зменшити ризик розвитку деменції.

Дедалі більше людей чують діагноз «деменція». Які ознаки та фактори ризику?

Одне дослідження, опубліковане цього року, припускає, що звички, спосіб життя, у тому числі регулярна розумова та фізична активність, здорове харчування і регулярні соціальні контакти, пов'язані з уповільненням темпів погіршення пам'яті. Інше дослідження показало, що проживання в районах з більшою кількістю природних зелених насаджень пов'язане з меншою кількістю госпіталізацій із деменцією. Окреме дослідження показало, що використання слухових апаратів може знизити ризик зниження когнітивних функцій майже вдвічі.

Управління з продовольства і медикаментів США також вперше повністю схвалило препарат, який помірно сповільнює розвиток хвороби Альцгеймера. Хоча залишаються складні питання щодо безпеки, ефективності та вартості, багато неврологів стверджують, що сам факт появи такого препарату є величезним досягненням після багатьох років невдалих випробувань.

Після 20 років суперечок країни погодили договір про захист океанів

Світовий океан, нарешті, буде під захистом світової спільноти
ілюстративне фото: Pexels

Здоров'я людини – не єдина сфера, де цьогоріч відбулися покращення. Держави спромоглися зробити деякі позитивні кроки для захисту планети.

У травні понад 190 країн уклали важливу угоду про захист біорізноманіття світового океану за межами національних кордонів після більш ніж двадцятирічних переговорів.

Організація Об'єднаних Націй ухвалила відповідний договір у червні.

Наразі великі ділянки Світового океану залишаються під загрозою підвищення температури, надмірного вилову риби, забруднення, видобутку корисних копалин та інших загроз. Угода дозволить країнам вперше почати створювати нові морські охоронні зони у відкритому морі. Втім, ще можуть минути роки, перш ніж держави-члени ООН офіційно зможуть розпочати процес визначення нових зон. І навіть тоді виконання угоди може бути непростим.

Водночас цей документ знаменує початок на шляху до захисту 30% суші та моря планети до 2030 року – мети, оголошеної на саміті ООН з питань біорізноманіття наприкінці 2022 року.

Вирубка лісів у Бразилії скоротилась після досягнення 15-річного максимуму

Незаконний видобуток золота на території корінного народу яномамі в бразильському штаті Рорайма 24 лютого
фото: Greenpeace

Минулого року газета The Post опублікувала серію матеріалів, у яких йшлося про швидкі темпи знищення бразильських тропічних лісів Амазонії за часів тодішнього президента Жаїра Болсонару. При ньому темпи вирубки лісів Амазонії зросли до 15-річного максимуму, а відповідальні за знищення так і не понесли покарання.

Луїс Інасіу Лула да Сілва повернувся на посаду президента в січні цього року. Його перші шість місяців на посаді показали позитивні ознаки: влада вигнала тисячі нелегальних золотошукачів із земель корінних народів, а уряд заявив, що вирубка лісів скоротилася на 50%.

Є питання щодо ймовірності того, що президент досягне своєї мети: припинити вирубку лісів до 2030 року, з огляду на амбітні плани уряду щодо покращення інфраструктури, внаслідок чого можуть постраждати значні ділянки лісів.

Водночас європейські країни та Сполучені Штати запропонували відновити фінансування, яке було призупинено за часів Болсонару, аби допомогти припинити вирубку лісів в Амазонії. Відновлення програми стало б значним кроком для тропічних лісів, які нейтралізують мільярди тонн вуглецю щороку.

Моменти людяності у важкі часи

Зліва – направо: Вікторія Гасюк, Тарас Жмурко, Софія Руденко, Ірина Гребеник, Дмитро Федірко, Денис Павлюк та Назар Тетерук перед фургоном з водою, яку вони доставили у міста штату Міссісіпі 29 березня. Усі семеро українців нещодавно прибули до Міннесоти, рятуючись від війни в Україні
фото: The American Service

Хоч страждання по всьому світу і домінували в заголовках новин у 2023-му, цей рік також нагадав нам, що доброта і щедрість існують навіть у часи криз і трагедій.

У березні, після того, як торнадо спустошило штат Міссісіпі, група українських біженців здійснила 16-годинну подорож, аби привезти воду постраждалим від стихії. Багато з них щойно прибули до Сполучених Штатів, мали заповнити імміграційні форми та підготуватися до співбесіди на роботу, але віддали перевагу допомозі громаді, яка, на їхню думку, зіткнулася з величезною проблемою, як і вони самі.

«Коли люди кидають все, щоб допомогти комусь, хто цього потребує, для мене це і є виявленням любові», – коментує Корі Джонс, заступник директора організації «Волонтерів Міссісіпі», в інтерв'ю The Post.

У жовтні, коли офіцер поліції Арізбет Діонісіо Амбросіо розбирала завали після урагану Отіс, що пронісся Мексикою, вона натрапила на жінку з голодним немовлям, яке захлиналось від плачу. Амбросіо, яка годувала грудьми свою однорічну дитину, запропонувала погодувати немовля і заспокоїла його – цей акт співчуття, набув розголосу у світовій пресі. Після цього випадку Амбросіо отримала підвищення.

Амбросіо розповіла The Post, що не вважає свій вчинок чимось героїчним або незвичайним. «Я зробила те, що мала зробити, – сказала вона. – Коли ти опиняєшся в такій ситуації, ти не думаєш, допомагати чи ні. Я відчувала спокій, тому що була з дитиною і давала їй те, що їй було потрібно в той момент».

Вікторія Біссет
Репортер екстрених новин для The Washington Post

Джерело: The Washington Post

Переклад: Наталія Сокирчук

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
У Трампа заявили, что встречи с Зеленским не будет
Корреспондент
2024-09-25T08:43:59Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Стало известно, кому не будут отправлять повестки по почте
Comments UA
2024-09-25T09:15:25Z
Российский пропагандист заявил о необходимости отставки Путина: в студии воцарилась тишина
Comments UA
2024-09-25T09:12:28Z
Таких санкций ждали давно: ЕС определил новый приоритет для удара по РФ
Comments UA
2024-09-18T14:19:47Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Малиновский из больницы прокомментировал свою ужасную травму
Корреспондент
2024-09-25T08:51:30Z
"Моя королева": Александр Усик поздравил жену с годовщиной свадьбы
Фокус
2024-09-25T08:25:42Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Елена Мозговая похвасталась своей красотой в 50 без макияжа/Продюсер показала честное фото
Апостроф
2024-09-25T08:42:37Z
Ленни Кравиц и его единственная дочь Зои посетили Парижскую неделю моды
Фокус
2024-09-25T08:36:39Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Дискриминационный стыд: Хветкевич возмутился, что в "Дії" не принимают заявление о браке от однополых пар/Участник "Холостячки" прокомментировал новую функцию приложения
Апостроф
2024-09-18T09:57:38Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
На грани: чем опасно нервное истощение и как с ним справиться
Comments UA
2024-09-25T08:57:18Z
Норвегия выделила почти 9 млн евро на медицинскую эвакуацию украинских воинов
Известия Киев
2024-09-25T07:31:40Z
Мобилизация в Украине: какие болезни сердца могут быть основанием для отсрочки
Фокус
2024-09-25T06:00:05Z
Трудоустройство медиков: как пользоваться порталом вакансий
ZN UA
2024-09-25T01:04:48Z
Опасный чай: как напиток взаимодействует с лекарствами и какие побочные эффекты вызывает
Comments UA
2024-09-24T14:57:38Z
Грудное вскармливание повышает интеллект ребенка: правда ли это
Comments UA
2024-09-24T14:43:26Z
Работа сидя или стоя: как полезнее работать
Comments UA
2024-09-24T14:43:20Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Как сделать ценное экологическое удобрение из опавших листьев - советы дачникам/Их можно использовать с максимальной пользой для участка
Апостроф
2024-09-25T08:27:06Z
Традиционный салат «Цезарь»: секреты приготовления в домашних условиях
Comments UA
2024-09-25T08:21:14Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Как отсутствие отца в детстве влияет на мужчину: 7 последствий
Marie Claire
2024-09-20T07:01:59Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы – СМИ
Корреспондент
2024-09-25T02:15:37Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
В РДК рассказали подробности боев за завод в Волчанске
Корреспондент
2024-09-25T09:15:43Z
Украинские беженцы в Чехии сталкиваются с серьезной проблемой
Comments UA
2024-09-25T09:15:33Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
В Умани ввели особый режим на въезд
Корреспондент
2024-09-23T16:13:13Z
Пропаганда умерла, да здравствует постпропаганда
Хвиля
2024-09-23T13:57:23Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Самые распространенные причины ДТП в Украине: опубликована статистика
Comments UA
2024-09-25T08:42:27Z
Адвокат устроил стрельбу в загородном комплексе в Киевской области: что известно
Comments UA
2024-09-25T08:12:26Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
Новый подозреваемый в деле об избиении ветерана в Смеле: подробности
Comments UA
2024-09-11T17:30:35Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Когда кто-то самовольно покидает часть, он подставляет своих. Пропаганда таких поступков – это зло
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T09:12:31Z
Украинцам нужно быть готовыми к тому, что ВСУ отойдут из Угледара – Братчук
Апостроф
2024-09-25T09:03:11Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
Changan выпустил электрифицированный кроссовер для семьи за $22 000
Фокус
2024-09-25T06:36:08Z
Зеленский обсудил с президентом Гватемалы реализацию Формулы мира
Хвиля
2024-09-25T06:27:39Z
Эксперты назвали 10 лучших бюджетных автомобилей в 2024 году
Comments UA
2024-09-24T16:09:32Z
Ford Ranger – проходимый автомобиль с хорошей надежностью
Топ Жир
2024-09-24T15:21:13Z
СМИ обнаружили новую схему нелегальных поставок элитных авто в Россию
Фокус
2024-09-24T14:40:16Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Аренду государственных земель будут продавать на аукционах: где больше всего земли выставили на торги
Comments UA
2024-09-25T08:39:09Z
Заработки больше не скроешь: налоговая будет знать о каждом счете
Знай
2024-09-25T08:30:59Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Международные резервы Украины выросли
Корреспондент
2024-09-13T11:51:04Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
В сети показали, как «российский варвар» угрожал японцам на демонстрации в поддержку Украины
Апостроф
2024-09-25T09:00:23Z
Во льду Антарктики появилась дыра размером со Швейцарию: почему
ZN UA
2024-09-25T08:58:23Z
Астрономы нашли космического "Квазимодо": телескоп Джеймса Уэбба сделал открытие
Фокус
2024-09-25T08:51:42Z
Анонсирована игра Ghost of Yōtei — продолжение Ghost of Tsushima
Overclockers
2024-09-25T08:51:06Z
Украинцев в Х рассердил твит об "инклюзивности" и борще
Апостроф
2024-09-25T08:36:37Z
Бессмертное морское существо способно заражать разными видами рака: ученые обеспокоены
Фокус
2024-09-25T07:51:45Z