MY.UAНовини
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Незважаючи на те, що і календар змінився (нагадаємо, Різдво тепер відзначаємо 25 грудня), і на те, що продукти ростуть у ціні як на дріжджах – звичка наготувати якомога більше смачного на новорічні свята у нас залишилася. А відповідно - і з'їсти все це смачне. Нікуди не подітися від традиції ввечері 31 грудня сісти за стіл із салатами олів'є, шубою та шампанським, провести Старий рік та зустріти Новий. Бенкет може затягнутися до ранку. А там салатики залишилися – треба доїдати, щоби нічого не пропало. І все - прощай, фігуро.

Як, попри звичку переїдати за святковим столом, обмежитися мінімумом і зберегти досвяткові пропорції? Про це KP.UA поговорила із клінічним нутриціологом-дієтологом Світланою Величко.

"Замість яловичини та свинини - індичатина і додавайте зелень"

Клінічний нутріціолог-дієтолог Світлана Величко. Фото: instagram.com/svitlana.anti_age

- Світлано, як поводитися на свята, щоб не набрати зайві кілограми? Чи можливо це взагалі, коли стіл ломиться від страв?

- За традицією, у новорічні свята хочеться розслабитися та побалувати себе, у тому числі смачною їжею. Наша українська кухня перевантажена багатьма складовими, не всі вони хороші для нашого організму.

Є продукти, які несуть високу енергетичну цінність для нашого організму, забезпечуючи його достатньою кількістю білка, щоб ми не втрачали в колагені та еластині. До низьких енергетичних продуктів ми відносимо, крім іншого, солодощі та майонез.

Як ми можемо покращити ситуацію? Наприклад, зробити на новорічні свята веганський майонез – в інтернеті легко знайти рецепти. Можна приготувати майонез на яйцях перепелиних. При цьому ми повинні розуміти, що це все ж таки висококалорійний продукт, який даватиме серйозне навантаження на наші органи травлення.

Якщо ми хочемо справді не порушувати підхід до правильного харчування, то маємо сконцентруватися на виборі таких продуктів, які не перевантажуватимуть наші органи травлення. Оскільки за столом ми сидітимемо вночі (наші органи травлення в цей період відпочивають, їхня ферментативна діяльність знижена), краще вибрати легкий білок - птицю, рибу, морепродукти. А не свинину і не яловичину.

Одна із улюблених страв наших людей – котлетки. Краще зробити їх не зі свинини, а з індичати. Це смачно і не стане великим навантаженням на організм. Котлети краще запекти у духовці з великою кількістю овочів. Це оригінально і набагато корисніше, ніж смажені котлети на сковороді, до яких ми звикли.

Дуже рекомендую жінкам подивитися у бік броколі та цвітної капусти.

У броколі міститься велика кількість сульфорафану - він попереджає багато проблем із жіночим здоров'ям. І чоловічим, до речі, також.

Перед запіканням котлеток можемо порізати в них цвітну капусту та броколі – вийде смачно і корисно.

– З м'ясом зрозуміло. Але багато хто не готовий відмовитися на новорічні свята від горезвісних майонезних салатів. Як із цим бути?

- Вибираючи продукти на стіл, потрібно зважити всі "за" і "проти". Зверніть увагу на листові салати. Клітковина, яка міститься в них, - хороший природний сорбент, який не дозволить сильно перевантажити кишечник.

Звичайно, ми любимо традиційні для нашого менталітету олів'є, оселедець під шубою. Якщо ми подивимося складові цих страв, побачимо картоплю та буряки – вони містять велику кількість крохмалю. З крохмалю організм виділяє велику кількість енергії. Щоб глюкоза не перейшла в глікоген і не почалося накопичення жирової тканини, нам її потрібно витратити.

Якщо ми дозволили подібні салати. та ще й на ніч, як мінімум, треба гарненько потанцювати або довше погуляти. Набір ваги часто пов'язаний з тим, що ми не використовували енергетичний запас, який дав нам крохмаль. Ми просто сиділи, спілкувалися, їли, пили, але не рухалися. Потім хопа – після новорічних свят плюс два-три кілограми.

У звичайному житті ми стільки не їмо, і тим більше не їмо вночі. Один день ми віддаємо святкуванню і маємо розуміти всі ризики, щоби це не вдарило по нашому організму.

Окремо хочеться зупинитись на бутербродах з ікрою. Якщо ми використовуємо високоякісне масло – це ок. Важливо, щоб у будь-яких продуктах, які є на нашому столі, не було жодних трансжирів – вони мають бути виключені. Не найякісніша олія, яку ми використовуємо для смаження, теж може стати трансжиром. Тому краще продукти запікати, а не смажити.

Прийти в норму не так-то й легко

- І все це ми запиваємо шампанським чи горілкою.

– Алкоголь теж навантажує наш організм. Тут також потрібно зважувати всі “за” та “проти”. Особисто я вже років п'ять не вживаю жодних алкогольних напоїв. Мої рідні та близькі це знають, і зайвих питань не виникає.

Але бувають ситуації, якщо людина каже, що вона чогось не їсть чи не п'є, одразу в хід іде важка артилерія: «Ти мене не поважаєш?».
Якщо стимулу відмовитися від алкоголю немає, краще вибирати сухі вина. Це не означає, що жодної шкоди від них не буде. Будь-який алкоголь - навантаження на основний орган детоксикації - печінку, вона буде переробляти алкоголь.

Є ще один момент. Нам здається, що за одну ніч переїдання нічого не станеться. Але навіть цей один раз може позначитися на нашому здоров'ї.

Чому вранці після застілля у нас часто бувають набряки? Печінка зайнята переробкою спиртів та виведенням ацетальдегіду. Таким чином, вона відволікається від деяких своїх основних функцій.

Саме через ацетальдегід ми спочатку відчуваємо легке сп'яніння, потім або ейфорію, коли нам класно, або пригнічений стан. Хтось може відчувати тривогу, хтось - плаксивість: люди сприймають алкоголь по-різному. А на ранок бачимо наслідки: органи детоксикації перевантажені. Для того щоб до кінця трансформувати та вивести ацетальдегід, виникають набряклі процеси.

- А правда, що після повернення у звичайний режим зайва вага, набрана за новорічні свята, зникне сама собою? Чи все-таки позбутися її не так просто?

- Питання у тому, який режим у людини був до новорічних свят. Чи це був режим з правильним принципом харчування?
До речі, коли мої клієнти готуються до консультації зі мною, вони ведуть харчовий щоденник. Для людей стає феноменальним відкриттям, що вони незбалансовано харчувалися. Коли людина починає заповнювати щоденник, вона бачить свої помилки – хтось недопиває води, хтось недоїдає корисної їжі, у когось дуже багато перекусів.

І ще один момент, який ускладнює завдання не набрати зайві кіло, – повернутись до звичайного ритму харчування після новорічних застіль може бути непросто. Коли ми запускаємо механізм переїдання у новорічну ніч, він буде дуже пролонгований – жирова тканина накопичується не одразу. Крім того, новорічні свята можуть розтягнутися. Найчастіше період переїдання не обмежується новорічною ніччю, а може затягтися до 20 днів (суджу з розповідей своїх клієнтів).

Якщо на новорічний стіл дуже багато готувати, це потім доїдатиметься тиждень.

Уявіть собі, 20 днів йшло величезне навантаження на організм. Глюкоза перетворювалася на глікоген, а він, у свою чергу, на жирову тканину. Скільки нам доведеться із цим працювати?

- Значить, після Нового року не так просто повернутися до звичного режиму харчування?

- Я повертаюся: діти живуть окремо від нас із чоловіком, тож готую страви на новорічну ніч виключно для двох. Така практика склалася років три-чотири тому.

На новорічний стіл готую небагато, щоб уже другого числа я могла приготувати іншу їжу. Ніяких тазиків олів'є, хоча трохи олів'є я все ж таки готую: чоловік його любить, а я зі свого раціону його повністю виключила.

Подайте на стіл більше овочів і легких білків - ситість буде, а тяжкості немає. Фото: pexels.com

"У зимову пору року вибирайте теплі напої та їжу зі спеціями"

- Давайте поговоримо про харчування в зимову пору року. Що буде корисним у холод, а що, навпаки, треба виключити?

- У холодну пору року наш організм змушений працювати з більшим навантаженням. Оскільки нам потрібно добре зігрітися, у зимовому раціоні мають переважати продукти, які дають хороший енергетичний статус та дозволяють організму не замерзати.

Оскільки час від часу треба виходити надвір, на столі мають бути теплі страви. Не рекомендую гарячі: вони погано впливають на слизову оболонку шлунка.

Страви не повинні бути важкими за своїм складом. Віддавати перевагу варто легшим білкам.

Сніданки обов'язково повинні бути включені, причому важливо, щоб вони були не солодкими, а солено-жировими. Наприклад, гарна буде яєчня зі шпинатом або з тією ж броколі. Це буде дуже смачно та корисно. У вас буде все збалансовано – і білок, і корисні жири, і клітковина, яка є архіважливою для нашого організму. І не забуваємо, що взимку слід уникати будь-яких холодних страв та напоїв. У популярних фастфудах у меню часто є холодна "кока-кола". Якщо її пити – ми порушуємо свою терморегуляцію, і потім нам буде холодно на вулиці.

Взимку також варто звернути увагу на спеції. Їх можна додавати в будь-яку страву – це досить смачно та покращує травлення, що дуже важливо у зимовий період. Таким чином, у нас не буде ніяких неприємних відчуттів, застоїв, здуття та іншого.

- Які спеції ви б рекомендували?

- Це імбир, кориця, кмин (дуже гарний для перистальтики кишечника), гвоздика (в Аюрведі її називають спецією вогню, вона хороша для поліпшення травлення). Також корисні всі види перців, починаючи від ароматного і закінчуючи мускатним, чилі тощо. Добре додавати до їжі коріандр (він запускає процеси травлення, впливає на нормалізацію кислотності шлунка).

Крім користі, спеції збагачують наші смакові відчуття, розкриваючи спектр самої страви. Коли ми додаємо безліч спецій різного напрямку, ми швидше насичуємося і уникаємо переїдання - це я помітила по своїх клієнтах і по собі. Таким чином, можна уникнути набору ваги.

Обов'язково використовуємо теплі чаї. Додаємо традиційні мед, імбир, лимон. Вони запускають процеси травлення і добре зберігають тепло, на відміну від холодних напоїв.

Ну і, звісно, ​​одягатись потрібно віповідно до погоди, щоб не було ні спекотно, ні холодно. Сьогодні модно ходити з голими щиколодками – з цього починається втрата тепла. Надалі така згубна практика може призвести до артритів, артрозів тощо. Коли ми замерзаємо, починається спазмування шлунково-кишкового тракту, особливо жовчного міхура. Жовчі важко потрапляти в кишечник - таким чином починається порушення травних процесів. Тому і про тепло, і про продукти на столі потрібно подбати заздалегідь.

До речі

Нагадуємо, що на час воєнного стану в Україні скасовано державні свята. Тобто понеділок, 1 січня 2024 року, буде звичайним робочим днем. Можливо, варто задуматися, чи треба влаштовувати масштабний бенкет перед повноцінним робочим тижнем?

Теги за темою
Свята
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЄС запланував 100 млрд євро для України у бюджеті 2028-2034
Европейская правда
2025-07-16T20:09:51Z
Попри зростання середньої пенсії: більша частина літніх людей перебуває за межею бідності
24tv
2025-07-16T20:09:10Z
ЄС планує виділити Україні €100 млрд у новому бюджеті – створять оновлений "Український фонд"
iPress
2025-07-16T19:49:41Z
Торік викиди вуглецю технологічного гіганта Amazon зросли вперше за три роки - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:59Z
На США насувається боргова криза: експерт попередив про наслідки
TSN
2025-07-16T19:33:58Z
"Антонов" завершив глибоку модернізацію "Руслана": літак вирушив до Німеччини
Gazeta UA
2025-07-16T19:31:23Z
В Україні різко змінилися ціни на молоді овочі: скільки коштують картопля та капуста
Хвиля
2025-07-16T19:07:52Z
Скільки коштує 1 гектар паю в Україні у липні 2025 року
24tv
2025-07-16T19:04:16Z
Навіть в театрі примудрились «надиміти» з фінансами на ₴500 тис
Украина Криминальная
2025-07-16T18:25:28Z
Президент розкрив, чим займатиметься Умєров
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T20:09:52Z
Оголошено склад нового уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T20:09:42Z
В Україні об'єднають міністерства: які назви вони матимуть
GlavRed
2025-07-16T20:04:20Z
В ОП обговорили з експертами шляхи реалізації українських інтересів у країнах Африки
УкраинФорм
2025-07-16T20:04:01Z
Співголова Українського кокусу закликала республіканців прискорити ухвалення нових санкцій проти Росії
УкраинФорм
2025-07-16T19:58:30Z
Зеленський підписав документи до Ради про призначення Шмигаля міністром оборони
Лига
2025-07-16T19:54:20Z
Ще одна країна відреагувала на запит щодо Patriot для України
24tv
2025-07-16T19:54:03Z
Перезавантаження Кабміну: які кадрові зміни чекають на Україну та що це означає
TSN
2025-07-16T19:52:36Z
Сікорський: Росії знадобиться 70 років, щоб захопити Україну такими темпами
УкраинФорм
2025-07-16T19:52:28Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чому для зумерів 35 років – це вже "поважний" вік: результати опитування
TSN
2025-07-16T19:52:42Z
Чи можна займатись сексом під час місячних
24tv
2025-07-16T19:18:27Z
Курячий бульйон проти застуди: наскільки ефективна ця страва
24tv
2025-07-16T18:22:26Z
В Україні викрили постачання ліків до Росії
360ua.news
2025-07-16T17:46:49Z
Варто забути про цю рибу влітку: поради, які збережуть вам життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T17:00:15Z
Літо без кондиціонеру: як не "розтанути" від спеки у квартирі
GlavRed
2025-07-16T16:25:52Z
Що їсти, щоб забути про закрепи – секрети здорового кишківника
24tv
2025-07-16T16:10:55Z
Каракурт і не тільки: які отруйні павуки є в Україні
24tv
2025-07-16T16:06:53Z
На Буковині 10-х посадовців підозрюють у розтраті ₴10 млн з бюджету під час закупівель та розгляду земельних питань
Украина Криминальная
2025-07-16T20:09:39Z
Обмеження руху в Вінницькій області: де перекрили проїзд
Политека
2025-07-16T20:01:22Z
Окупанти тиснуть: фронт під загрозою прориву - Генштаб
Gazeta UA
2025-07-16T19:55:43Z
У Вінниці росіяни розбомбили підприємство з виробництва холодильників
УкраинФорм
2025-07-16T19:55:04Z
Інакше ми їх винищимо, – офіцер ЗСУ назвав головні завдання росіян до зими
24tv
2025-07-16T19:48:30Z
На фронті 112 зіткнень, на Покровському напрямку ворог здійснив 36 спроб прорвати оборону ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-16T19:40:13Z
Графік відключення води в Харкові: кому варто підготуватися до незручностей
Политека
2025-07-16T19:31:33Z
Хвостате питання: у метро запровадять нові вимоги перевезення собак
Хвиля
2025-07-16T19:31:32Z
Коли припиняться дощі по всій Україні: дата вже відома
24tv
2025-07-16T19:16:33Z
У Таїланді жінка зваблювала буддійських ченців, а потім шантажувала їх
1News
2025-07-16T20:09:46Z
Польща звернулась до України через опис Волинської трагедії у шкільних підручниках
Европейская правда
2025-07-16T20:06:23Z
Смартфон не купиш: що потрібно знати про "Пакет школяра" на 5000 гривень
Хвиля
2025-07-16T19:58:19Z
У Британії засудили чоловіків, які зрубали легендарне дерево Робіна Гуда
iPress
2025-07-16T19:49:59Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких ракетних корветів класу Skjold
InternetUA
2025-07-16T19:46:37Z
Кому доведеться віддати авто для потреб ЗСУ: тонкощі мобілізаційного закону
GlavRed
2025-07-16T19:25:59Z
Двох знаків зодіаку переслідуватиме удача 17 липня: хто у списку щасливчиків
GlavRed
2025-07-16T19:25:53Z
З 2027 року оновлений "Захист України" стане обов'язковим предметом у школі, – Лісовий
24tv
2025-07-16T19:13:17Z
Шахраї обманюють українців на "Пакунку школяра": як не потрапити у пастку
24tv
2025-07-16T19:12:49Z
Гурт Аviator дав "Концерт для своїх. Подія відбулася з нагоди 20-річчя колективу.
FM-TV
2025-07-16T19:52:02Z
У Києві стартували зйомки романтичного фентезі «Мавка. Справжній міф»
УкраинФорм
2025-07-16T19:37:24Z
Хіти світового рівня: як склалася доля популярного у 2000-х гурта, який переїхав до США
24tv
2025-07-16T19:33:41Z
У чоловіка Наді Дорофєєвої сталося лихо - що відбулося
GlavRed
2025-07-16T19:25:59Z
Неймовірна Катерина Усик: як одягається дружина легендарного українського боксера
24tv
2025-07-16T19:09:37Z
Міжнародна мистецька акція «Знаки ідентичності»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:39:09Z
Вийшов перший трейлер 5-го сезону серіалу "Дуже дивні справи": коли буде реліз
Фокус
2025-07-16T18:10:09Z
Стартував нацвідбір фільму-кандидата від України на «Оскар»
УкраинФорм
2025-07-16T18:01:44Z
У Мексиці стартує цикл онлайн-ефірів про українську музику
УкраинФорм
2025-07-16T17:13:04Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: поліція повідомляє про 43 постраждалих
Фокус
2025-07-16T20:07:42Z
На Житомирщині 3-річна дівчинка пішла з бабусею в поле і зникла: чим закінчилася історія
TSN
2025-07-16T19:52:07Z
Удар по Добропіллю: рятувальники розкрили подробиці та показали нові фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T19:12:55Z
Невдалий підпал ТЦК: на Одещині затримано 22-річного зловмисника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T19:00:03Z
В Ужгороді телеграм-канал поширював відео з жорстоким вбивством котів: поліція встановила деталі
24tv
2025-07-16T18:22:29Z
Працівник популярної російської мережі швидкого харчування плюнув у бургер відвідувача
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:12:37Z
У Чернівцях зросла кількість жертв російської атаки 12 липня
1News
2025-07-16T17:52:24Z
Шахраї, представляючись податківцями, збирають гроші ніби то на ЗСУ
InternetUA
2025-07-16T17:31:52Z
Росіяни атакували дронами Дніпровський район Херсона, троє постраждалих
УкраинФорм
2025-07-16T17:31:38Z
Що приховує поведінка кота в новій оселі: експерти дають несподівані відповіді
GlavRed
2025-07-16T19:58:10Z
Урожай можна збирати до осені: як обробляти огірки аспірином
GlavRed
2025-07-16T19:34:43Z
Попри зовнішність, ось 5 речей, які насправді роблять вас привабливим
24tv
2025-07-16T19:09:25Z
Що не варто зберігати у пластикових контейнерах: 4 домашні предмети
24tv
2025-07-16T18:57:55Z
Відбитки пальців з техніки та дзеркал зникнуть за хвилину: найпростіший спосіб
24tv
2025-07-16T18:54:40Z
Смачно і безпечно: чи потрібно варити лисички перед смаженням
24tv
2025-07-16T18:45:13Z
Скільки коштує відпочинок у Хорватії: блогерка розповіла про витрати
24tv
2025-07-16T18:42:41Z
Авіакомпанії мовчать про це: коли найкраще купувати авіаквитки, аби не витратити всі гроші
24tv
2025-07-16T18:33:40Z
Усе "позриває": яку сіль не можна використовувати для консервації
GlavRed
2025-07-16T18:25:11Z
Контрольний матч Динамо знову програло: Осієк забив один гол
1News
2025-07-16T20:09:13Z
Туран: Поважаємо суперника — якщо не будемо готові, футбол нас покарає
Football.ua
2025-07-16T20:01:56Z
Жирона зберігає вірність українському воротарю
Football.ua
2025-07-16T19:58:47Z
Мільйони під дахом Вемблі: які боксерські бої стали найдорожчими за історію арени
24tv
2025-07-16T19:54:31Z
Марсель наближається до оренди Тімоті Веа з Ювентуса
Football.ua
2025-07-16T19:37:09Z
Бакайоко в Лейпцигу
Football.ua
2025-07-16T19:34:19Z
Удоджі: "Євро пропустив, але хочу зіграти на чемпіонаті світу"
Football.ua
2025-07-16T19:13:47Z
Усик і Дюбуа провели відкрите тренування перед реваншем
ZN UA
2025-07-16T19:13:14Z
Наполі представив нову форму на сезон-2025/26
Football.ua
2025-07-16T18:58:58Z
Форд усвідомлює ваше бажання швидко перепродати цей Мустанг, але навмисно змушує чекати
Топ Жир
2025-07-16T19:18:48Z
Porsche створив електромобіль настільки швидкий, що йому навіть не потрібна дорога
Топ Жир
2025-07-16T18:48:24Z
Вартість електромобілів виробництва США може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-16T18:18:05Z
Нова електрична версія Ford Bronco: потужний позашляховик, який не продаватимуть у США
Топ Жир
2025-07-16T17:18:49Z
Tesla анонсувала подовжену 6-місну версію Model Y L
AutoCentre
2025-07-16T17:07:56Z
Range Rover готує перший електропозашляховик — Bentley-комфорт, 542 к.с. та 118 кВт•год
ITC
2025-07-16T16:40:27Z
Викрито подовжену версію Tesla Model Y: не лише більше місця для ніг
Топ Жир
2025-07-16T16:34:32Z
Може з'явитися в Україні: представлено новий кросовер Chevrolet за ціною "Дастера"
Фокус
2025-07-16T16:31:20Z
Ця BMW M3 — найважча у своєму поколінні, але й найшвидша за всю історію
Топ Жир
2025-07-16T16:04:33Z
Вчені дослідили, що породило чорну діру: нове відкриття
TSN
2025-07-16T19:51:22Z
Монетизація Reels в Instagram – скільки і як можна заробити в соцмережі
24tv
2025-07-16T19:03:50Z
Найбільший метеорит із Марса продали на аукціоні за $4,3 мільйона
УкраинФорм
2025-07-16T18:46:30Z
Буріння артезіанських свердловин на твердих породах: виклики і технології
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T18:03:31Z
Новий iPhone вийде з екраном Samsung: інсайдер розкрив неочікувані плани Apple
Фокус
2025-07-16T17:58:34Z
Штучний інтелект тепер може бачити все, що ви робите на екрані: як це працює
Фокус
2025-07-16T17:52:54Z
5G в Україні: коли запрацює і чому не раніше 2027
InternetUA
2025-07-16T17:16:27Z
Потужний спалах на Сонці утворив розлом розміром у відстань від Землі до Місяця
24tv
2025-07-16T17:06:49Z
Китай створює кіборгів-бджіл, а Росія – щурів: як це можуть використати на війні чи для розвідки
24tv
2025-07-16T17:04:51Z