MY.UAНовини
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Незважаючи на те, що і календар змінився (нагадаємо, Різдво тепер відзначаємо 25 грудня), і на те, що продукти ростуть у ціні як на дріжджах – звичка наготувати якомога більше смачного на новорічні свята у нас залишилася. А відповідно - і з'їсти все це смачне. Нікуди не подітися від традиції ввечері 31 грудня сісти за стіл із салатами олів'є, шубою та шампанським, провести Старий рік та зустріти Новий. Бенкет може затягнутися до ранку. А там салатики залишилися – треба доїдати, щоби нічого не пропало. І все - прощай, фігуро.

Як, попри звичку переїдати за святковим столом, обмежитися мінімумом і зберегти досвяткові пропорції? Про це KP.UA поговорила із клінічним нутриціологом-дієтологом Світланою Величко.

"Замість яловичини та свинини - індичатина і додавайте зелень"

Клінічний нутріціолог-дієтолог Світлана Величко. Фото: instagram.com/svitlana.anti_age

- Світлано, як поводитися на свята, щоб не набрати зайві кілограми? Чи можливо це взагалі, коли стіл ломиться від страв?

- За традицією, у новорічні свята хочеться розслабитися та побалувати себе, у тому числі смачною їжею. Наша українська кухня перевантажена багатьма складовими, не всі вони хороші для нашого організму.

Є продукти, які несуть високу енергетичну цінність для нашого організму, забезпечуючи його достатньою кількістю білка, щоб ми не втрачали в колагені та еластині. До низьких енергетичних продуктів ми відносимо, крім іншого, солодощі та майонез.

Як ми можемо покращити ситуацію? Наприклад, зробити на новорічні свята веганський майонез – в інтернеті легко знайти рецепти. Можна приготувати майонез на яйцях перепелиних. При цьому ми повинні розуміти, що це все ж таки висококалорійний продукт, який даватиме серйозне навантаження на наші органи травлення.

Якщо ми хочемо справді не порушувати підхід до правильного харчування, то маємо сконцентруватися на виборі таких продуктів, які не перевантажуватимуть наші органи травлення. Оскільки за столом ми сидітимемо вночі (наші органи травлення в цей період відпочивають, їхня ферментативна діяльність знижена), краще вибрати легкий білок - птицю, рибу, морепродукти. А не свинину і не яловичину.

Одна із улюблених страв наших людей – котлетки. Краще зробити їх не зі свинини, а з індичати. Це смачно і не стане великим навантаженням на організм. Котлети краще запекти у духовці з великою кількістю овочів. Це оригінально і набагато корисніше, ніж смажені котлети на сковороді, до яких ми звикли.

Дуже рекомендую жінкам подивитися у бік броколі та цвітної капусти.

У броколі міститься велика кількість сульфорафану - він попереджає багато проблем із жіночим здоров'ям. І чоловічим, до речі, також.

Перед запіканням котлеток можемо порізати в них цвітну капусту та броколі – вийде смачно і корисно.

– З м'ясом зрозуміло. Але багато хто не готовий відмовитися на новорічні свята від горезвісних майонезних салатів. Як із цим бути?

- Вибираючи продукти на стіл, потрібно зважити всі "за" і "проти". Зверніть увагу на листові салати. Клітковина, яка міститься в них, - хороший природний сорбент, який не дозволить сильно перевантажити кишечник.

Звичайно, ми любимо традиційні для нашого менталітету олів'є, оселедець під шубою. Якщо ми подивимося складові цих страв, побачимо картоплю та буряки – вони містять велику кількість крохмалю. З крохмалю організм виділяє велику кількість енергії. Щоб глюкоза не перейшла в глікоген і не почалося накопичення жирової тканини, нам її потрібно витратити.

Якщо ми дозволили подібні салати. та ще й на ніч, як мінімум, треба гарненько потанцювати або довше погуляти. Набір ваги часто пов'язаний з тим, що ми не використовували енергетичний запас, який дав нам крохмаль. Ми просто сиділи, спілкувалися, їли, пили, але не рухалися. Потім хопа – після новорічних свят плюс два-три кілограми.

У звичайному житті ми стільки не їмо, і тим більше не їмо вночі. Один день ми віддаємо святкуванню і маємо розуміти всі ризики, щоби це не вдарило по нашому організму.

Окремо хочеться зупинитись на бутербродах з ікрою. Якщо ми використовуємо високоякісне масло – це ок. Важливо, щоб у будь-яких продуктах, які є на нашому столі, не було жодних трансжирів – вони мають бути виключені. Не найякісніша олія, яку ми використовуємо для смаження, теж може стати трансжиром. Тому краще продукти запікати, а не смажити.

Прийти в норму не так-то й легко

- І все це ми запиваємо шампанським чи горілкою.

– Алкоголь теж навантажує наш організм. Тут також потрібно зважувати всі “за” та “проти”. Особисто я вже років п'ять не вживаю жодних алкогольних напоїв. Мої рідні та близькі це знають, і зайвих питань не виникає.

Але бувають ситуації, якщо людина каже, що вона чогось не їсть чи не п'є, одразу в хід іде важка артилерія: «Ти мене не поважаєш?».
Якщо стимулу відмовитися від алкоголю немає, краще вибирати сухі вина. Це не означає, що жодної шкоди від них не буде. Будь-який алкоголь - навантаження на основний орган детоксикації - печінку, вона буде переробляти алкоголь.

Є ще один момент. Нам здається, що за одну ніч переїдання нічого не станеться. Але навіть цей один раз може позначитися на нашому здоров'ї.

Чому вранці після застілля у нас часто бувають набряки? Печінка зайнята переробкою спиртів та виведенням ацетальдегіду. Таким чином, вона відволікається від деяких своїх основних функцій.

Саме через ацетальдегід ми спочатку відчуваємо легке сп'яніння, потім або ейфорію, коли нам класно, або пригнічений стан. Хтось може відчувати тривогу, хтось - плаксивість: люди сприймають алкоголь по-різному. А на ранок бачимо наслідки: органи детоксикації перевантажені. Для того щоб до кінця трансформувати та вивести ацетальдегід, виникають набряклі процеси.

- А правда, що після повернення у звичайний режим зайва вага, набрана за новорічні свята, зникне сама собою? Чи все-таки позбутися її не так просто?

- Питання у тому, який режим у людини був до новорічних свят. Чи це був режим з правильним принципом харчування?
До речі, коли мої клієнти готуються до консультації зі мною, вони ведуть харчовий щоденник. Для людей стає феноменальним відкриттям, що вони незбалансовано харчувалися. Коли людина починає заповнювати щоденник, вона бачить свої помилки – хтось недопиває води, хтось недоїдає корисної їжі, у когось дуже багато перекусів.

І ще один момент, який ускладнює завдання не набрати зайві кіло, – повернутись до звичайного ритму харчування після новорічних застіль може бути непросто. Коли ми запускаємо механізм переїдання у новорічну ніч, він буде дуже пролонгований – жирова тканина накопичується не одразу. Крім того, новорічні свята можуть розтягнутися. Найчастіше період переїдання не обмежується новорічною ніччю, а може затягтися до 20 днів (суджу з розповідей своїх клієнтів).

Якщо на новорічний стіл дуже багато готувати, це потім доїдатиметься тиждень.

Уявіть собі, 20 днів йшло величезне навантаження на організм. Глюкоза перетворювалася на глікоген, а він, у свою чергу, на жирову тканину. Скільки нам доведеться із цим працювати?

- Значить, після Нового року не так просто повернутися до звичного режиму харчування?

- Я повертаюся: діти живуть окремо від нас із чоловіком, тож готую страви на новорічну ніч виключно для двох. Така практика склалася років три-чотири тому.

На новорічний стіл готую небагато, щоб уже другого числа я могла приготувати іншу їжу. Ніяких тазиків олів'є, хоча трохи олів'є я все ж таки готую: чоловік його любить, а я зі свого раціону його повністю виключила.

Подайте на стіл більше овочів і легких білків - ситість буде, а тяжкості немає. Фото: pexels.com

"У зимову пору року вибирайте теплі напої та їжу зі спеціями"

- Давайте поговоримо про харчування в зимову пору року. Що буде корисним у холод, а що, навпаки, треба виключити?

- У холодну пору року наш організм змушений працювати з більшим навантаженням. Оскільки нам потрібно добре зігрітися, у зимовому раціоні мають переважати продукти, які дають хороший енергетичний статус та дозволяють організму не замерзати.

Оскільки час від часу треба виходити надвір, на столі мають бути теплі страви. Не рекомендую гарячі: вони погано впливають на слизову оболонку шлунка.

Страви не повинні бути важкими за своїм складом. Віддавати перевагу варто легшим білкам.

Сніданки обов'язково повинні бути включені, причому важливо, щоб вони були не солодкими, а солено-жировими. Наприклад, гарна буде яєчня зі шпинатом або з тією ж броколі. Це буде дуже смачно та корисно. У вас буде все збалансовано – і білок, і корисні жири, і клітковина, яка є архіважливою для нашого організму. І не забуваємо, що взимку слід уникати будь-яких холодних страв та напоїв. У популярних фастфудах у меню часто є холодна "кока-кола". Якщо її пити – ми порушуємо свою терморегуляцію, і потім нам буде холодно на вулиці.

Взимку також варто звернути увагу на спеції. Їх можна додавати в будь-яку страву – це досить смачно та покращує травлення, що дуже важливо у зимовий період. Таким чином, у нас не буде ніяких неприємних відчуттів, застоїв, здуття та іншого.

- Які спеції ви б рекомендували?

- Це імбир, кориця, кмин (дуже гарний для перистальтики кишечника), гвоздика (в Аюрведі її називають спецією вогню, вона хороша для поліпшення травлення). Також корисні всі види перців, починаючи від ароматного і закінчуючи мускатним, чилі тощо. Добре додавати до їжі коріандр (він запускає процеси травлення, впливає на нормалізацію кислотності шлунка).

Крім користі, спеції збагачують наші смакові відчуття, розкриваючи спектр самої страви. Коли ми додаємо безліч спецій різного напрямку, ми швидше насичуємося і уникаємо переїдання - це я помітила по своїх клієнтах і по собі. Таким чином, можна уникнути набору ваги.

Обов'язково використовуємо теплі чаї. Додаємо традиційні мед, імбир, лимон. Вони запускають процеси травлення і добре зберігають тепло, на відміну від холодних напоїв.

Ну і, звісно, ​​одягатись потрібно віповідно до погоди, щоб не було ні спекотно, ні холодно. Сьогодні модно ходити з голими щиколодками – з цього починається втрата тепла. Надалі така згубна практика може призвести до артритів, артрозів тощо. Коли ми замерзаємо, починається спазмування шлунково-кишкового тракту, особливо жовчного міхура. Жовчі важко потрапляти в кишечник - таким чином починається порушення травних процесів. Тому і про тепло, і про продукти на столі потрібно подбати заздалегідь.

До речі

Нагадуємо, що на час воєнного стану в Україні скасовано державні свята. Тобто понеділок, 1 січня 2024 року, буде звичайним робочим днем. Можливо, варто задуматися, чи треба влаштовувати масштабний бенкет перед повноцінним робочим тижнем?

Теги за темою
Праздники
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Лучшие планшеты Android, на которые стоит потратить деньги: 8 бюджетных моделей
Фокус
2025-02-23T10:00:45Z
Космические силы США впервые показали снимок секретного самолета X-37B на орбите
Фокус
2025-02-23T08:12:42Z
Сиквел Cyberpunk 2077 будет от первого лица и очень не скоро: фанаты разделились во мнениях
Знай
2025-02-23T07:51:07Z
Магнитная буря 23 февраля: какой будет ее мощность и есть ли опасность
TSN
2025-02-23T05:18:51Z
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Лайфхаки для уборки угробят сантехнику: почему не стоит доверять популярным советам для чистки туалета
Знай
2025-02-23T09:51:52Z
Гороскоп на неделю: пять знаков Зодиака ждет удача с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T09:27:21Z
Чудо-средство от всех пятен: как правильно пользоваться кислородным порошком
TSN
2025-02-23T08:36:20Z
С ними будете, как за каменной стеной: названы три самых преданных знака зодиака
TSN
2025-02-23T08:18:18Z
Семь способов стать счастливой мамой и получать радость от материнства
Знай
2025-02-23T06:51:04Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
У России минус "Град": смотрите, как хитро оккупанты пытались спрятать его от ВСУ в этот раз
Comments UA
2025-02-23T10:48:17Z
Синоптик рассказала, какая погода ожидается в Украине 24 февраля
TSN
2025-02-23T10:36:46Z
В Генштабе рассказали, что происходит на фронте
Корреспондент
2025-02-23T10:15:33Z
"Бавовна" и минуснуть: редактор Васильева опубликовала 60 новообразований российско-украинской войны
Апостроф
2025-02-23T10:06:51Z
В четырех районах Киева упали обломки дронов-камикадзе
ZN UA
2025-02-23T09:40:18Z
Под Волчанском 71-я ОЕБр не пропустила колонну танков и БМП. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T09:18:26Z
ВСУ разгромили батальон оккупантов на Запорожье: подробности
Comments UA
2025-02-23T08:39:04Z
Россия пытается всех обмануть: в СНБО прокомментировали выпущенное рекордное количество БпЛА
Апостроф
2025-02-23T08:15:52Z
Российские морпехи пытались форсировать реку, но их встретили снайперы украинского спецназа. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T06:57:25Z
Украинская певица увидела новый флаг США в отчете Воздушных сил ВСУ
Апостроф
2025-02-23T10:45:56Z
Дженнифер Лопес показала редкие фото с двойняшками и нежно поздравила их с 17-летием
TSN
2025-02-23T10:18:44Z
"Это ужасает": люди узнали, как изначально должен был выглядеть Шрек в мультике
Фокус
2025-02-23T10:12:29Z
"Видимо, это шутка": женщина купила сумку за 5 долларов и получила сюрприз
Фокус
2025-02-23T09:00:56Z
Мика Ньютон перевела на украинский хит "В плену", выпущенный 20 лет назад
Комсомольская правда
2025-02-23T07:04:27Z
Украинскую певицу сбили на пешеходном переходе и сильно травмировали
Апостроф
2025-02-23T07:03:08Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Летающий ядерный авианосец. CL-1201 — дерзкая мечта ВВС США
Фокус
2025-02-23T10:45:23Z
"Ослики не от хорошей жизни", - Z-блогер открыл россиянам глаза. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T10:21:05Z
Кошка "села" в поезд и проехала 28 километров до другого города: как ее нашли
Фокус
2025-02-23T10:15:45Z
Направление лиц с инвалидностью на ВВК: что изменилось
ZN UA
2025-02-23T10:03:23Z
Мужчину уволили с работы одним днем: он имел все пароли и тонко отомстил
Фокус
2025-02-23T10:00:37Z
Россия наращивает производство беспилотников Shahed — ЦПД
ZN UA
2025-02-23T09:46:43Z
Тайный жест, который Меган Маркл использует во время поцелуя с принцем Гарри на публике
Marie Claire
2025-02-23T09:31:24Z
Три знака Зодиака, которым повезет на работе весной 2025 года
Фокус
2025-02-23T09:30:31Z
Недостатки ракеты "Трембита": эксперт назвал лучший способ ее применения
Новости Украины
2025-02-23T08:18:24Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Криптовалюта VS золото: что станет главным средством сбережения капитала в будущем
TSN
2025-02-23T10:36:53Z
Украинцев ожидает новый удар: тарифы на воду снова вырастут
Знай
2025-02-23T10:30:26Z
"Деньги под матрасом": почему украинцы массово снимают наличные деньги, риски и альтернативы хранения
TSN
2025-02-23T09:21:24Z
Курс валют в Украине 23 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-23T09:18:53Z
Отключили свет за долги: готовьте до 3000 грн, чтобы просто его вернуть
Знай
2025-02-23T09:12:14Z
С "минималки" по 800 грн: в Украине изменили налоги, кто должен подчиниться новым правилам в 2025 году
Знай
2025-02-23T08:30:36Z
"Газпром" мог поставить на колени целые страны: пока Европа не отказалась закупать газ РФ, — WP
Фокус
2025-02-23T08:12:47Z
Война в 2025: как изменилась энергетика и почему в Украине вырастут тарифы для населения
Фокус
2025-02-23T08:06:19Z
Новые цены на популярную молочку: что подорожало, а что стало доступнее
Знай
2025-02-23T07:12:41Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
Путин теперь не может воевать, как воевал раньше: для Украины неожиданно открылось окно возможностей
Comments UA
2025-02-23T10:51:17Z
Спешка Трампа в переговорах с РФ по поводу войны против Украины обеспокоила союзников США в Азии — WSJ
ZN UA
2025-02-23T10:51:10Z
Маск дал госслужащим США 48 часов, чтобы отчитаться о работе за прошедшую неделю, пригрозив увольнением
ZN UA
2025-02-23T10:39:13Z
Премьер Италии защитила мюнхенскую речь Вэнса, в которой тот упрекал Европу
Европейская правда
2025-02-23T10:25:05Z
Безуглая заподозрила Трампа и Путина в коварном договорняке: как поделят украинские ископаемые
Comments UA
2025-02-23T10:06:05Z
Кто из военных уходил в большую политику: от гетмана Скоропадского до генерала Эйзенхауэра
Комсомольская правда
2025-02-23T10:03:30Z
Пентагон назвал общие расходы США на военную помощь Украине
Корреспондент
2025-02-23T10:00:42Z
Дуда после встречи с Трампом: как-то эту войну надо закончить
Европейская правда
2025-02-23T09:40:26Z
Военные преступления России: Зеленский показал видео ударов по Украине за неделю
Comments UA
2025-02-23T09:30:01Z