MY.UAНовини
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога
Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Як зібрати правильний новорічний стіл і не набрати вагу - поради дієтолога

Незважаючи на те, що і календар змінився (нагадаємо, Різдво тепер відзначаємо 25 грудня), і на те, що продукти ростуть у ціні як на дріжджах – звичка наготувати якомога більше смачного на новорічні свята у нас залишилася. А відповідно - і з'їсти все це смачне. Нікуди не подітися від традиції ввечері 31 грудня сісти за стіл із салатами олів'є, шубою та шампанським, провести Старий рік та зустріти Новий. Бенкет може затягнутися до ранку. А там салатики залишилися – треба доїдати, щоби нічого не пропало. І все - прощай, фігуро.

Як, попри звичку переїдати за святковим столом, обмежитися мінімумом і зберегти досвяткові пропорції? Про це KP.UA поговорила із клінічним нутриціологом-дієтологом Світланою Величко.

"Замість яловичини та свинини - індичатина і додавайте зелень"

Клінічний нутріціолог-дієтолог Світлана Величко. Фото: instagram.com/svitlana.anti_age

- Світлано, як поводитися на свята, щоб не набрати зайві кілограми? Чи можливо це взагалі, коли стіл ломиться від страв?

- За традицією, у новорічні свята хочеться розслабитися та побалувати себе, у тому числі смачною їжею. Наша українська кухня перевантажена багатьма складовими, не всі вони хороші для нашого організму.

Є продукти, які несуть високу енергетичну цінність для нашого організму, забезпечуючи його достатньою кількістю білка, щоб ми не втрачали в колагені та еластині. До низьких енергетичних продуктів ми відносимо, крім іншого, солодощі та майонез.

Як ми можемо покращити ситуацію? Наприклад, зробити на новорічні свята веганський майонез – в інтернеті легко знайти рецепти. Можна приготувати майонез на яйцях перепелиних. При цьому ми повинні розуміти, що це все ж таки висококалорійний продукт, який даватиме серйозне навантаження на наші органи травлення.

Якщо ми хочемо справді не порушувати підхід до правильного харчування, то маємо сконцентруватися на виборі таких продуктів, які не перевантажуватимуть наші органи травлення. Оскільки за столом ми сидітимемо вночі (наші органи травлення в цей період відпочивають, їхня ферментативна діяльність знижена), краще вибрати легкий білок - птицю, рибу, морепродукти. А не свинину і не яловичину.

Одна із улюблених страв наших людей – котлетки. Краще зробити їх не зі свинини, а з індичати. Це смачно і не стане великим навантаженням на організм. Котлети краще запекти у духовці з великою кількістю овочів. Це оригінально і набагато корисніше, ніж смажені котлети на сковороді, до яких ми звикли.

Дуже рекомендую жінкам подивитися у бік броколі та цвітної капусти.

У броколі міститься велика кількість сульфорафану - він попереджає багато проблем із жіночим здоров'ям. І чоловічим, до речі, також.

Перед запіканням котлеток можемо порізати в них цвітну капусту та броколі – вийде смачно і корисно.

– З м'ясом зрозуміло. Але багато хто не готовий відмовитися на новорічні свята від горезвісних майонезних салатів. Як із цим бути?

- Вибираючи продукти на стіл, потрібно зважити всі "за" і "проти". Зверніть увагу на листові салати. Клітковина, яка міститься в них, - хороший природний сорбент, який не дозволить сильно перевантажити кишечник.

Звичайно, ми любимо традиційні для нашого менталітету олів'є, оселедець під шубою. Якщо ми подивимося складові цих страв, побачимо картоплю та буряки – вони містять велику кількість крохмалю. З крохмалю організм виділяє велику кількість енергії. Щоб глюкоза не перейшла в глікоген і не почалося накопичення жирової тканини, нам її потрібно витратити.

Якщо ми дозволили подібні салати. та ще й на ніч, як мінімум, треба гарненько потанцювати або довше погуляти. Набір ваги часто пов'язаний з тим, що ми не використовували енергетичний запас, який дав нам крохмаль. Ми просто сиділи, спілкувалися, їли, пили, але не рухалися. Потім хопа – після новорічних свят плюс два-три кілограми.

У звичайному житті ми стільки не їмо, і тим більше не їмо вночі. Один день ми віддаємо святкуванню і маємо розуміти всі ризики, щоби це не вдарило по нашому організму.

Окремо хочеться зупинитись на бутербродах з ікрою. Якщо ми використовуємо високоякісне масло – це ок. Важливо, щоб у будь-яких продуктах, які є на нашому столі, не було жодних трансжирів – вони мають бути виключені. Не найякісніша олія, яку ми використовуємо для смаження, теж може стати трансжиром. Тому краще продукти запікати, а не смажити.

Прийти в норму не так-то й легко

- І все це ми запиваємо шампанським чи горілкою.

– Алкоголь теж навантажує наш організм. Тут також потрібно зважувати всі “за” та “проти”. Особисто я вже років п'ять не вживаю жодних алкогольних напоїв. Мої рідні та близькі це знають, і зайвих питань не виникає.

Але бувають ситуації, якщо людина каже, що вона чогось не їсть чи не п'є, одразу в хід іде важка артилерія: «Ти мене не поважаєш?».
Якщо стимулу відмовитися від алкоголю немає, краще вибирати сухі вина. Це не означає, що жодної шкоди від них не буде. Будь-який алкоголь - навантаження на основний орган детоксикації - печінку, вона буде переробляти алкоголь.

Є ще один момент. Нам здається, що за одну ніч переїдання нічого не станеться. Але навіть цей один раз може позначитися на нашому здоров'ї.

Чому вранці після застілля у нас часто бувають набряки? Печінка зайнята переробкою спиртів та виведенням ацетальдегіду. Таким чином, вона відволікається від деяких своїх основних функцій.

Саме через ацетальдегід ми спочатку відчуваємо легке сп'яніння, потім або ейфорію, коли нам класно, або пригнічений стан. Хтось може відчувати тривогу, хтось - плаксивість: люди сприймають алкоголь по-різному. А на ранок бачимо наслідки: органи детоксикації перевантажені. Для того щоб до кінця трансформувати та вивести ацетальдегід, виникають набряклі процеси.

- А правда, що після повернення у звичайний режим зайва вага, набрана за новорічні свята, зникне сама собою? Чи все-таки позбутися її не так просто?

- Питання у тому, який режим у людини був до новорічних свят. Чи це був режим з правильним принципом харчування?
До речі, коли мої клієнти готуються до консультації зі мною, вони ведуть харчовий щоденник. Для людей стає феноменальним відкриттям, що вони незбалансовано харчувалися. Коли людина починає заповнювати щоденник, вона бачить свої помилки – хтось недопиває води, хтось недоїдає корисної їжі, у когось дуже багато перекусів.

І ще один момент, який ускладнює завдання не набрати зайві кіло, – повернутись до звичайного ритму харчування після новорічних застіль може бути непросто. Коли ми запускаємо механізм переїдання у новорічну ніч, він буде дуже пролонгований – жирова тканина накопичується не одразу. Крім того, новорічні свята можуть розтягнутися. Найчастіше період переїдання не обмежується новорічною ніччю, а може затягтися до 20 днів (суджу з розповідей своїх клієнтів).

Якщо на новорічний стіл дуже багато готувати, це потім доїдатиметься тиждень.

Уявіть собі, 20 днів йшло величезне навантаження на організм. Глюкоза перетворювалася на глікоген, а він, у свою чергу, на жирову тканину. Скільки нам доведеться із цим працювати?

- Значить, після Нового року не так просто повернутися до звичного режиму харчування?

- Я повертаюся: діти живуть окремо від нас із чоловіком, тож готую страви на новорічну ніч виключно для двох. Така практика склалася років три-чотири тому.

На новорічний стіл готую небагато, щоб уже другого числа я могла приготувати іншу їжу. Ніяких тазиків олів'є, хоча трохи олів'є я все ж таки готую: чоловік його любить, а я зі свого раціону його повністю виключила.

Подайте на стіл більше овочів і легких білків - ситість буде, а тяжкості немає. Фото: pexels.com

"У зимову пору року вибирайте теплі напої та їжу зі спеціями"

- Давайте поговоримо про харчування в зимову пору року. Що буде корисним у холод, а що, навпаки, треба виключити?

- У холодну пору року наш організм змушений працювати з більшим навантаженням. Оскільки нам потрібно добре зігрітися, у зимовому раціоні мають переважати продукти, які дають хороший енергетичний статус та дозволяють організму не замерзати.

Оскільки час від часу треба виходити надвір, на столі мають бути теплі страви. Не рекомендую гарячі: вони погано впливають на слизову оболонку шлунка.

Страви не повинні бути важкими за своїм складом. Віддавати перевагу варто легшим білкам.

Сніданки обов'язково повинні бути включені, причому важливо, щоб вони були не солодкими, а солено-жировими. Наприклад, гарна буде яєчня зі шпинатом або з тією ж броколі. Це буде дуже смачно та корисно. У вас буде все збалансовано – і білок, і корисні жири, і клітковина, яка є архіважливою для нашого організму. І не забуваємо, що взимку слід уникати будь-яких холодних страв та напоїв. У популярних фастфудах у меню часто є холодна "кока-кола". Якщо її пити – ми порушуємо свою терморегуляцію, і потім нам буде холодно на вулиці.

Взимку також варто звернути увагу на спеції. Їх можна додавати в будь-яку страву – це досить смачно та покращує травлення, що дуже важливо у зимовий період. Таким чином, у нас не буде ніяких неприємних відчуттів, застоїв, здуття та іншого.

- Які спеції ви б рекомендували?

- Це імбир, кориця, кмин (дуже гарний для перистальтики кишечника), гвоздика (в Аюрведі її називають спецією вогню, вона хороша для поліпшення травлення). Також корисні всі види перців, починаючи від ароматного і закінчуючи мускатним, чилі тощо. Добре додавати до їжі коріандр (він запускає процеси травлення, впливає на нормалізацію кислотності шлунка).

Крім користі, спеції збагачують наші смакові відчуття, розкриваючи спектр самої страви. Коли ми додаємо безліч спецій різного напрямку, ми швидше насичуємося і уникаємо переїдання - це я помітила по своїх клієнтах і по собі. Таким чином, можна уникнути набору ваги.

Обов'язково використовуємо теплі чаї. Додаємо традиційні мед, імбир, лимон. Вони запускають процеси травлення і добре зберігають тепло, на відміну від холодних напоїв.

Ну і, звісно, ​​одягатись потрібно віповідно до погоди, щоб не було ні спекотно, ні холодно. Сьогодні модно ходити з голими щиколодками – з цього починається втрата тепла. Надалі така згубна практика може призвести до артритів, артрозів тощо. Коли ми замерзаємо, починається спазмування шлунково-кишкового тракту, особливо жовчного міхура. Жовчі важко потрапляти в кишечник - таким чином починається порушення травних процесів. Тому і про тепло, і про продукти на столі потрібно подбати заздалегідь.

До речі

Нагадуємо, що на час воєнного стану в Україні скасовано державні свята. Тобто понеділок, 1 січня 2024 року, буде звичайним робочим днем. Можливо, варто задуматися, чи треба влаштовувати масштабний бенкет перед повноцінним робочим тижнем?

Теги за темою
Свята
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: США передали Ірану письмові пропозиції щодо ядерної угоди
Европейская правда
2025-05-15T19:37:57Z
Рютте назвав головні задачі НАТО: чи буде підтримка України в пріоритеті
ТСН
2025-05-15T19:21:00Z
Засновник Human Rights Foundation накричав на українську журналістку через «хороших» росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:09:52Z
До переговорів у Стамбулі приєднається МЗС Туреччини — ЗМІ
ТСН
2025-05-15T19:06:48Z
Рубіо повідомив, від чого залежатиме зустріч Трампа з Путіним
ТСН
2025-05-15T19:06:11Z
Зеленський затвердив склад української делегації на переговори в Стамбулі: хто представлятиме Україну
ТСН
2025-05-15T19:00:41Z
Новий посередник в переговорах про мир, рада Росія-НАТО, Орбан боїться України: новини дня
Европейская правда
2025-05-15T18:51:19Z
Візит Зеленського в Туреччину, старт переговорів з РФ. Головне за 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:42:41Z
Трамп виїхав у "невідомому напрямку" після візиту до ОАЕ: чи завітає у Стамбул
ТСН
2025-05-15T18:18:16Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Афіша на вихідні. Куди піти у столиці 17-18 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:03:33Z
"Євробачення-2025": онлайн-трансляція другого півфіналу конкурсу
ТСН
2025-05-15T19:03:01Z
Аліна Гросу розповіла про сварку з чоловіком-росіянином і здивувала її причиною
ТСН
2025-05-15T15:48:52Z
Зірка "Жіночого Кварталу" вперше висловилася про свого бойфренда: "Іскра була, а потім морозив мене"
ТСН
2025-05-15T14:41:29Z
Оля Полякова пригадала, як хильнула і написала Ані Лорак: "Курка, ще й ноги короткі"
ТСН
2025-05-15T14:40:05Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у другому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-15T14:38:46Z
Антоніна Хижняк розкритикувала представників України на Каннському кінофестивалі: "Не стримала сліз"
TSN
2025-05-15T14:36:00Z
"Євробачення-2025": другий півфінал — де дивитися шоу наживо та які країни виступатимуть
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Що має зробити чоловік перед тим, як йти на війну: боєць “Азову” здивував відповіддю
TSN
2025-05-15T17:36:59Z
Найкращий момент перемогти російську імперію – це зараз
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:06:34Z
У Литві кажуть, що інцидент з танкером "тіньового флоту" схожий на інформаційну операцію
Европейская правда
2025-05-15T16:57:39Z
Блаженніший Святослав запросив Папу приїхати в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:36:44Z
У редакцію «Радіо Свобода» направили запит, чому журналіст Андрушко не служить в армії – ЗМІ
Vlasti
2025-05-15T16:12:22Z
Брат Максима Неліпи опублікував зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:12:16Z
Папа Римський планує зустрітися із Зеленським – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:09:12Z
У Резерв+ з’явилися нові типи відстрочок: хто їх може отримати
ТСН
2025-05-15T15:45:25Z
У Дрездені чоловіку загрожує штраф за гітлерівський салют у ретромобілі
Европейская правда
2025-05-15T14:58:46Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
Нова хвиля Covid-19 шириться Азією – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:03:35Z
На Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фото полеглих бійців: як відрегувала поліція та КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:18:41Z
"ТЦК ламає тата!": жителька Кіровоградщини поскаржилася на силову мобілізацію батька
ТСН
2025-05-15T18:36:17Z
Суд зменшив заставу ексголові МСЕК Крупі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:57:27Z
Відому блогерку застрелили просто під час прямого етеру
TSN
2025-05-15T16:21:39Z
На Київщині виявили виробників фальсифікованого насіння
AgroPortal
2025-05-15T16:00:16Z
Фриланс-афера на мільйони: до України з Німеччини екстрадували шахрая
ТСН
2025-05-15T15:16:43Z
У Києві бус ТЦК потрапив у ДТП: мобілізовані кинулися навтьоки і нібито були у кайданках
ТСН
2025-05-15T14:40:02Z
В Луцьку зранку пролунала серія вибухів
ТСН
2025-05-15T14:39:49Z
Зранку в Івано-Франківську пролунали вибухи
TSN
2025-05-15T14:39:36Z
“Цивільні відтягують момент закінчення війни”: боєць “Азову” зробив несподівану заяву
ТСН
2025-05-15T19:06:57Z
У Києві на Алеї Героїв сталася бійка — поліція затримала винуватицю
ТСН
2025-05-15T19:06:18Z
День вишиванки в Київраді: яскраві фото
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T19:03:09Z
Київрада ухвалила нові виплати для людей, житло яких пошкодила Росія
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:53Z
У Києві буде капітально відремонтовано шляхопровід на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:18:39Z
Свідок Єгови отримав дві повістки і відмовився від мобілізації, бо "родину можна захищати по-іншому"
ТСН
2025-05-15T14:48:49Z
У КМДА роз’яснили ситуацію щодо постачання гарячої води влітку
ТСН
2025-05-15T14:41:19Z
На Харківщині ухилянтів бронювали в "пожежній": яким був "тариф"
TSN
2025-05-15T14:41:16Z
За крок до Дніпропетровщини: як змінилася лінія фронту та які нові загрози у травні 2025
TSN
2025-05-15T14:40:54Z
«Підприємства мають працювати» — у Мінекономіки підтримали позицію щодо відновлення роботи газовидобувних компаній Smart Holding
ТСН
2025-05-15T16:36:16Z
Курс валют на 15 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-15T15:48:11Z
Митниця та АМПУ об’єднують інформаційні системи
AgroPortal
2025-05-15T15:00:33Z
Світла не буде до 8 годин на день: експерт сказав, коли почнуться відключення
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Банки можуть зняти ліміти на перекази для українців: названа головна умова
TSN
2025-05-15T14:38:21Z
$44 млн у газ і сонце: як Метінвест страхує виробництво від нових блекаутів — СОО компанії Олександр Мироненко
ТСН
2025-05-15T14:35:16Z
Ціни на продукти дешевого сегмента зросли: економіст пояснив, у чому причина
ТСН
2025-05-15T14:34:53Z
В університеті на Хмельниччині відкрили центр органічного виробництва
AgroPortal
2025-05-15T14:30:56Z
Китай цікавиться імпортом гороху з України
AgroPortal
2025-05-15T14:00:06Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Батьки і школа — одна команда: досвід КМДШ, який допомагає дітям зростати щасливими
TSN
2025-05-15T15:33:27Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
Які три найголовніші правила догляду за помідорами: урожай нікуди буде подіти
TSN
2025-05-15T14:35:43Z
Як швидко позбутися кротів на городі: підземні шкідники самі підуть з вашої ділянки
ТСН
2025-05-15T14:34:26Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z
Єврокомісія погрожує TikTok штрафом за порушення правил цифрової реклами
Европейская правда
2025-05-15T10:58:31Z
Екскерівник Roshen очолив племзавод
AgroPortal
2025-05-15T08:00:02Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Україна дізналася суперників на Євро-2026 з гандболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:42:55Z
Український баскетболіст пройде перегляд в топ-клубі НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:20Z
Дюбуа готує криваве випробування для Усика: реванш обіцяє бути жорстоким
F1 Аналитика
2025-05-15T16:10:00Z
Чи є у списку Усик? Forbes оприлюднив рейтинг найбільш високооплачуваних спортсменів світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:36:20Z
«Реал» витратив €5 млн на захисників за останні п'ять років – це 236 місце у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:54:52Z
Російський тренер з боксу зламав щелепу своєму колезі на очах в його неповнолітнього сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:51:53Z
Українці здобули три нагороди на чемпіонаті світу з тхеквондо серед кадетів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:51:45Z
Найкраща тенісистка світу обматюкала вболівальника на турнірі у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:30:51Z
Графік єврокубків: коли розпочнуть боротьбу українські команди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:06:47Z