MY.UAНовини
Капітуляція Японії, або Як українець поставив останню крапку в історії Другої світової
Капітуляція Японії, або Як українець поставив останню крапку в історії Другої світової

Капітуляція Японії, або Як українець поставив останню крапку в історії Другої світової

Чи відбудеться повернення з небуття героя України, генерал-лейтенанта Кузьми Дерев’янка?

На Новодівочому кладовищі у Москві лежить людина, яка 2 вересня 1945 року від імені СРСР підписала Акт про капітуляцію імператорської Японії. 30 грудня — чергова річниця від дня смерті генерал-лейтенанта Радянської армії Кузьми Миколайовича Дерев’янка (1904-1954), уродженця села Косенівка під Уманню на Черкащині.

7 травня 2007 року президент Віктор Ющенко видав указ про присвоєння Кузьмі Дерев’янку звання Героя України (посмертно) "За мужність і самовідданість, виявлені в роки Другої світової війни 1939-1945 років, визначні дипломатичні заслуги у повоєнному врегулюванні міждержавних відносин". Через п’ять років на будинку по вулиці Пушкінській, 23 (після нещодавнього перейменування — вулиця Євгена Чикаленка), у Києві, де мешкав Кузьма Дерев’янко, відкрили меморіальну дошку. І все… Ім’я генерала сьогодні практично забуте в Україні.

Кузьма Дерев’янко підписав Акт про капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року

Звання генерал-лейтенанта отримав у 40 років

Простий селянин з Шевченкового краю пройшов важкий шлях, працюючи на землі та каменотесом із батьком. З дитинства виявив неабиякі таланти, деякий час вчився в Умані в гімназії. Потім служба в Червоній армії, і здібного юнака відправили до Київської, а потім і до Харківської школи червоних старшин. Там досконало вивчив японську та англійську мови, а згодом опанував і німецьку. Був командиром піхотних підрозділів. Як надзвичайно ерудованого командира його 1936 року направили в Казахстан, де він організував і керував перевальною базою на станції Сари-Озек. Там здійснювалося постачання зброї та боєприпасів для китайської армії, яка воювала з японськими окупантами.

Сталінські репресії не оминули Кузьму Дерев’янка. 1938 року його звинуватили у приховуванні походження з "сім’ї експлуататорів" і за "кам’яну огорожу" біля будинку рідних. Це була повна маячня: після смерті батька ще 1935 року велика родина (семеро братів і сестер, крім Кузьми), яка пережила Голодомор 1932—1933 років, ледве зводила кінці з кінцями. Комісія НКВС навіть відвідувала Косенівку. Але після зняття з посади і розстрілу "залізного наркома" Миколи Єжова маховик репресій було призупинено, і справу на Дерев’янка закрили.

Під час радянсько-німецької війни він воював з першого до останнього дня і звання генерал-лейтенанта отримав у 40 років! Чудове володіння іноземними мовами, досвід розвідувальної роботи перед війною і на самісінькому її початку, командування врахувало при призначенні влітку 1945 року (вже після капітуляції нацистської Німеччини) Кузьми Миколайовича представником Верховного Головнокомандування при штабі Союзних військ у Тихому океані. Однією з вірогідних причин такого високого призначення була закулісна гра, яку вів Сталін, намагаючись долучити до числа ініціаторів створення ООН Українську та Білоруську РСР.

Важкий раунд боротьби зі США, представники яких навіть заявляли про необхідність присутності у новоствореній організації окремих американських штатів, завершився вже після остаточного завершення Другої світової війни. Наприкінці жовтня 1945 року Конгрес США ратифікував документи, які стосувалися ООН, і дві радянські республіки стали членами цієї міжнародної організації. Звісно, українські та білоруські "дипломати" були на короткому паску у Кремля.

Помер від раку після відвідування Хіросими та Нагасакі

Але повернімося до самої доленосної події. На початку серпня 1945 року бойові дії на всіх фронтах в Азійсько-Тихоокеанському регіоні ще тривали, і командування США вже готувалося до майбутньої наземної операції на Японських островах. Президент Гаррі Трумен після війни заявив, що йому доповідали про очікувані втрати в діапазоні від 250 тисяч до одного мільйона людей. Проте величезні втрати американців під час захоплення острова Окінава (і серед особового складу, і в авіації, і на флоті), остаточно схилили керівництво держави до схвалення рішення щодо завдавання ударів по містах Японії.

Ядерний гриб над Хіросімою та Нагасакі

6 серпня бомбардувальник Б-29 скинув атомну бомбу на Хіросіму (загинуло майже 200 тисяч людей і понад 100 тисяч були поранені), а 9 серпня — на Нагасакі (майже 75 і 40 тисяч відповідно). Дія радіоактивного випромінювання в епіцентрі вибуху зберігалася багато років. Це згодом мало наслідки й для здоров’я Кузьми Дерев’янка…

8 серпня 1945 року Радянський Союз, виконуючи союзницькі зобов’язання, оголосив війну Японії. Вже наступного дня частини Червоної армії почали вторгнення в Маньчжурію. Квантунська армія була розгромлена за три тижні. 14 серпня імператор Хірохіто у виступі по радіо оголосив про завершення військових дій і капітуляцію держави. Прибічники жорсткої лінії в керівництві армії та флоту Японії навіть намагалися здійснити переворот, але марно. І країною, і на всіх фронтах величезного Азійсько-Тихоокеанського регіону прокотилася хвиля самогубств…

30 серпня Кузьма Дерев’янко разом з головнокомандувачем військ США Дугласом Макартуром літаком прибули до Японії. 2 вересня на лінкорі "Міссурі", який стояв у Токійській затоці, відбулася церемонія підписання Акту капітуляції імператорської держави. Керував процесом генерал армії Дуглас Макартур. Звісно, бо головним супротивником Японії в Другій світовій війні були Сполучені Штати. Були присутні не тільки члени делегацій країн-переможниць та делегація Японії, а й навіть флотський екіпаж…

Генерал армії США Дуглас Макартур перед мікрофоном на лінкорі "Міссурі". Третій ліворуч - генерал-лейтенант Кузьма Дерев'янко

Від Японії Акт капітуляції підписував генерал Умедзу Йосідзіро, начальник Генштабу. Цікаво, що він спочатку відмовлявся брати участь у принизливій церемонії, але все ж таки прибув на лінкор після наказу імператора Хірохіто. Свої підписи залишили представники США, Китаю, Великої Британії, СРСР, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів та Нової Зеландії.

Японська делегація на чолі із міністром закордонних справ Сігеміцу Мамору та начальник Генерального штабу генерал Умедзу Йосідзіро

"Як тільки генерал Макартур оголосив про те, що зараз Акт підпише представник СРСР, на нас спрямували погляди всіх присутніх, фото і кінокамери майже п'ятисот кореспондентів усіх країн світу.

Намагаючись видаватися спокійним, я в супроводі генерал-майора авіації М. В. Воронова і контрадмірала А. М. Стеценка підійшов до столу.

Не кваплячись сів, дістав з кишені автоматичну ручку й поставив свій підпис під документом. Мимоволі пригадалася розповідь одного з очевидців підписання представниками гітлерівської Німеччини Акту про беззастережну капітуляцію.

Та церемонія ознаменувала собою завершення війни в Європі, а зараз поставила переможну крапку під Другою світовою війною. На землю прийшов довгоочікуваний мир…" — читаємо в спогадах Кузьми Дерев’янка, опублікованих його небогою Ларисою Трохименко в книзі "Легендарний генерал" (К.: КНЕУ, 2004).

Після підписання Акту про капітуляцію в Японії почався процес "Великої чистки" в армії, флоті та промисловості держави. 29 військових злочинців на Токійському процесі (проходив з 3 травня 1946 року до 12 листопада 1948 року) були засуджені. Семеро з них — страчені через повішення.

Через кілька днів після підписання Акту генерал-лейтенант Дерев’янко відвідав міста, піддані атомному бомбардуванню. Цікаво, невже радянське керівництво не знало про жахливі наслідки радіоактивного опромінення під час відвідування Хіросіми та Нагасакі, де представник СРСР робив детальний опис побаченого і фотографував?

Наступні п’ять років Кузьма Миколайович був членом союзної Ради, консультативного органу держав — переможниць у Другій світовій війні, яка засідала в Токіо. 1946 року генерал-лейтенант Дерев’янко отримав орден США "Легіон заслуг". Указ підписав президент Гаррі Трумен. Після розпуску Ради 1951 року (вже йшла виснажлива і кровопролитна Корейська війна, в якій сталінський СРСР в союзі з КНР опинилися по різні боки барикад з країнами Заходу) працював в Академії Генштабу та Головному розвідуправлінні Генштабу Радянської армії.

Влітку 1954 року здоров’я Кузьми Дерев’янка серйозно погіршилося. Після тривалої та важкої хвороби, викликаної вищезгаданою поїздкою до Хіросіми та Нагасакі, 30 грудня 1954 року він помер від раку підшлункової залози. Однак повернення імені легендарного генерала з небуття ще не на часі?

Теги за темою
Япония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скільки коштує кілограм цибулі: ціни за рік зросли
24tv
2025-07-18T09:06:59Z
Українці можуть перейти на вигідніший вид пенсії: як отримувати більше грошей
Знай
2025-07-18T09:06:14Z
Податки вдаряють по автовиробнику: Jaguar Land Rover скорочує сотні робочих місць
Топ Жир
2025-07-18T09:03:20Z
Компанії все частіше беруть на роботу пенсіонерів: які посади пропонують
24tv
2025-07-18T08:57:25Z
Стефанішина назвала 2027 рік кінцевим терміном у підготовці України до вступу в ЄС
Европейская правда
2025-07-18T08:57:18Z
Нова енергетика України: сигнали, які ми не маємо права проігнорувати
Лига
2025-07-18T08:57:01Z
Середня зарплата не дорівнює середній пенсії: які виплати отримуватимуть українці
GlavRed
2025-07-18T08:45:26Z
Китай за місяць майже вдвічі наростив експорт стратегічних металів
ZN UA
2025-07-18T08:43:42Z
Цінопад на ринку: в банках євро нижче 49 гривень
24tv
2025-07-18T08:36:52Z
У ЄС станом на квітень знижувалась кількість клопотань про притулок
Европейская правда
2025-07-18T09:07:46Z
Народного депутата України та ще чотирьох осіб судитимуть за заволодіння землею на Закарпатті
Украина Криминальная
2025-07-18T09:06:46Z
Росія готує масований удар по Україні: експерт розкрив причину паузи РФ в повітряних атаках
TSN
2025-07-18T09:06:39Z
Зеленський призначив Умєрова на нову посаду: указ
TSN
2025-07-18T09:06:32Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T09:06:16Z
Пекін заявив про спроби крадіжки рідкісних металів іноземними агентами
Gazeta UA
2025-07-18T09:06:11Z
Польща закликала своїх громадян не їздити в Росію
Европейская правда
2025-07-18T09:06:11Z
Президент Чехії підписав закон про криміналізацію комуністичної пропаганди
Европейская правда
2025-07-18T09:03:57Z
Активізація переговорного треку: Зеленський та Умєров обговорили завдання РНБО
ZN UA
2025-07-18T09:00:57Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
"Ми маємо всі шанси": ЗСУ можуть вибити росіян з однієї області України
GlavRed
2025-07-18T09:03:34Z
У Києві судитимуть двох спільників, які під приводом обміну валюти пограбували киян на ₴2,1 млн
Украина Криминальная
2025-07-18T09:00:30Z
Отруєння у львівському ресторані China Hi: госпіталізували 70 людей
УкраинФорм
2025-07-18T09:00:04Z
Негода накрила Прикарпаття: 3 села залишилися без транспортного сполучення
24tv
2025-07-18T08:54:06Z
Сили оборони мають всі шанси звільнити Сумщину від ЗС РФ, — офіцер бригади "Сталевий кордон"
Фокус
2025-07-18T08:51:53Z
У Карпатах встановили станцію моніторингу радіаційного фону
УкраинФорм
2025-07-18T08:45:48Z
Що не можна купувати у Ретроградний Меркурій: це треба запам'ятати
24tv
2025-07-18T08:36:17Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:30:05Z
Закопували токсичні відходи в ґрунт. На Київщині директор та працівники двох підприємств підуть під суд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:15:59Z
В Україні на одного новонародженого припадає троє померлих – «Опендатабот»
ZN UA
2025-07-18T09:06:52Z
Сітка не допомогла: в мережі показали наслідки удару БПЛА по заводу "Энергия" в РФ
Фокус
2025-07-18T09:06:10Z
Турецькі розробники представили новітню протитанкову ракету Karaok
InternetUA
2025-07-18T09:04:14Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів та ВПО у Хмельницькому: підтримку отримають не всі, названо головні умови
Политека
2025-07-18T09:00:33Z
«Щоб усі всіх чули». Як Суспільне працює над розвитком інклюзивного контенту
Детектор М
2025-07-18T08:57:06Z
Україна запускає платформу для тестування зброї безпосередньо в бою
360ua.news
2025-07-18T08:51:59Z
«Війна з мого вікна»: журналістка Світлана Галюта презентувала книгу про окупацію Київщини
Детектор М
2025-07-18T08:48:46Z
Розробники з Південної Кореї представили передовий бойовий танк K1A2
InternetUA
2025-07-18T08:46:55Z
За десять років народжуваність в Україні зменшилася у 2,2 рази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:36:10Z
Зірка "Кіборгів" Ясіновський розповів чомусь пішов з акторства і хто вплинув на його повернення до професії
Комсомольская правда
2025-07-18T08:54:12Z
Зірка серіалу "Спіймати Кайдаша" відверто зізнався, що готовий піти на війну: "Я піду служити"
24tv
2025-07-18T08:45:21Z
Зручні кросівки, які завжди мають стильний вигляд
Gazeta UA
2025-07-18T08:39:10Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T08:36:51Z
«Вартові Різдва»: вийшов перший трейлер різдвяної комедії з Бокланом, Кукуюком і Бліндарем у головних ролях
GlavRed
2025-07-18T08:33:15Z
Стильні окуляри на літо 2025: найкраща добірка для модних дівчат
24tv
2025-07-18T08:30:12Z
Зірка «Тіней забутих предків» зустрічається з чоловіком, який молодший за неї на 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:21:45Z
Міністерство культури і національної спадщини
Детектор М
2025-07-18T08:09:25Z
"Камера поцілунків" викрила службовий роман CEO IT-гіганта на концерті Coldplay
InternetUA
2025-07-18T08:01:50Z
Втрутилися росіяни: КНДР знову закрила для іноземців щойно відкритий курорт
24tv
2025-07-18T09:06:21Z
Огірки будуть плодоносити довше, якщо знати один секрет городника
Gazeta UA
2025-07-18T08:54:09Z
Ви помилково вважали їх українськими: 4 поширені імені, які мають іноземне коріння
24tv
2025-07-18T08:45:42Z
Попелиця втікатиме з вашого городу: натуральний інсектицид, який працює краще за хімію
TSN
2025-07-18T08:36:51Z
Не Морське око: шалено красиве озеро в Карпатах біля України
24tv
2025-07-18T08:30:03Z
Китайський гороскоп на завтра 19 липня: Драконам - випробування, Свиням - розчарування
GlavRed
2025-07-18T08:27:38Z
Ще не пізно: посадіть ці рослини в липні, аби восени зібрати урожай
24tv
2025-07-18T08:09:32Z
"55 інфарктів та нервовий зрив": українці жартують зі спроб купити квитки в Укрзалізниці
24tv
2025-07-18T07:39:47Z
Страшно і незручно: де не можна розміщувати дзеркало у квартирі
24tv
2025-07-18T07:30:02Z
У Києві співробітник ТЦК насмерть забив чоловіка, від якого відмовились військові частини
Комсомольская правда
2025-07-18T09:06:41Z
В Одесі затримали жінку, яка збиралася підірвати обласний ТЦК
24tv
2025-07-18T09:06:33Z
Інспектор, який в Калуші розганяв дітей біля фонтану пострілами в повітря, отримав смішний штраф
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T09:00:39Z
Теракт у годину пік: СБУ підтвердила затримання жінки, яка хотіла підірвати ТЦК в Одесі
Фокус
2025-07-18T09:00:02Z
За сексуальне насильство щодо 6-річної дівчинки судитимуть мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-07-18T08:54:08Z
Наймолодшій – чотири роки. Через отруєння в ресторані Кацуріна госпіталізовано вже 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:39:14Z
На Львівщині стався обвал на вугільній шахті: є постраждалий
24tv
2025-07-18T08:21:13Z
Росіяни вдарили по Дніпропетровщині, двоє загиблих
1News
2025-07-18T08:09:07Z
Викрадача новонародженої дівчинки з кременчуцького перинатального центу засуджено до суворішого покарання
Украина Криминальная
2025-07-18T07:57:59Z
У Малі ліквідували воєнного злочинця, тренера російського боксера Повєткіна - джерело
УкраинФорм
2025-07-18T09:04:20Z
Шульга та Скапінцев допомогли своїм клубам виграти матчі Літньої ліги НБА
УкраинФорм
2025-07-18T09:03:12Z
Легенда екстриму: трагічно не стало улюбленця публіки та зірки 90-х і 2000-х
GlavRed
2025-07-18T09:03:00Z
Усик – Дюбуа: онлайн-трансляція церемонії зважування перед реваншем
24tv
2025-07-18T08:54:32Z
Челсі мріє про Роджерса, може відновити інтерес до Шешко і стежить за Гарначо
Football.ua
2025-07-18T08:51:52Z
Монако продовжив контракт із талановитим бомбардиром
Football.ua
2025-07-18T08:48:59Z
Жіноча збірна України з баскетболу 3х3 дізналась суперників на чемпіонаті Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T08:48:12Z
Fight for life: Артем Пивоваров випустив спільний трек з DJ Korolova та Олександром Усиком
Вива
2025-07-18T08:45:15Z
Челсі активізує переговори з Аяксом щодо Гато
Football.ua
2025-07-18T08:34:37Z
У NASA стверджують, що планета Сатурн може плавати на воді: чи можливо це
Фокус
2025-07-18T08:45:55Z
Подорож у минуле: прихована функція Google Maps зворушила Мережу, як її ввімкнути
Фокус
2025-07-18T08:36:21Z
Де в Україні найродючіші землі: науковці назвали конкретний населений пункт в одній області
GlavRed
2025-07-18T08:27:16Z
Оновлення Android виправить помилки на популярних смартфонах: що потрібно зробити
Фокус
2025-07-18T08:27:13Z
У мережі сміються з начальника компанії, якого з коханкою показали на весь стадіон
Фокус
2025-07-18T08:21:09Z
Що відбувається з батареєю смартфона при повній розрядці
InternetUA
2025-07-18T08:16:25Z
Приватність у смартфоні: що ми втрачаємо, коли не зважаємо
Фокус
2025-07-18T08:15:02Z
Чому не працює швидка зарядка: експерти назвали несподівану причину
Фокус
2025-07-18T08:12:35Z
OpenAI представляє Агента ChatGPT, який виконує завдання, використовуючи ваш комп'ютер
24tv
2025-07-18T08:09:59Z
Класичний Land Rover перетворили на 700-сильного монстра
AutoCentre
2025-07-18T09:07:54Z
Рекламна кампанія RENAULT – UN.PATENT здобула золотого Канського лева
AutoCentre
2025-07-18T08:43:25Z
На український ринок виходить новий Volkswagen Transporter T7: ціни та версії
Фокус
2025-07-18T08:36:34Z
Українці купують більше китайських авто: які марки найпопулярніші
24tv
2025-07-18T08:33:52Z
Дешевше ніж очікувалось: кросвен Kia Carens отримав повністю електричну версію
ЗаРулем
2025-07-18T08:33:44Z
Mitsubishi випустив семимісцевий кросовер за $30 000
AutoCentre
2025-07-18T08:16:06Z
На базі Toyota: Subaru презентувала спортивний електрокросовер для молоді
Фокус
2025-07-18T07:45:42Z
Subaru презентувала новий електричний кросовер на базі Toyota C-HR
AutoCentre
2025-07-18T07:10:37Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T06:27:23Z