MY.UAНовини
"Ізоляція в травмі – це поцілунок смерті": що відбувається з психікою на 2-му році великої війни
"Ізоляція в травмі – це поцілунок смерті": що відбувається з психікою на 2-му році великої війни

"Ізоляція в травмі – це поцілунок смерті": що відбувається з психікою на 2-му році великої війни

Також опитані говорили про труднощі з концентрацією, негативні почуття до себе, пригнічення та про інші ознаки розладів психіки. 11% опитаних сказали, що щодня думають про смерть або заподіяння собі шкоди.

ZAXID.NET поспілкувався із керівником напрямку психологічної реабілітації центру "Незламні" психіатром Олегом Березюком про те, що відбувається з нашою психікою на другий рік великої війни, як допомогти собі та рідним, щоб уникнути ускладнень психічних розладів, і про те, які наслідки для нашого психічного здоров’я можуть бути після завершення війни.

Що кажуть цифри

З одного боку, говорить Олег Березюк, психіка людини здатна швидко адаптуватись до обставин, адже історія людства – це історія воєн, а не миру. Більшість українців, старших за 35-40 років, точно чули про жахи війни від своїх бабусь і дідусів, про їхній досвід виживання. З іншого боку, ці знання не завжди можуть вберегти нашу психіку від травмування, адже знати – не те саме, що пережити.

Після Другої світової війни фахівці активно почали вивчати психічні травми, завдані війною і втратами. Після низки досліджень і спостережень сьогодні висновки такі: приблизно у 10% від усіх людей, які пережили війну, розвиваються клінічні форми реакцій на стрес – посттравматичний стресовий розлад та інші розлади.

Найбільша імовірність мати важкі психічні розлади – у людей, які потрапили безпосередньо в зону бойових дій, постраждали від обстрілів, отримали поранення. Серед них вона зростає до 30-40%. Ці цифри, говорить Олег Березюк, підтверджують спостереження фахівців центру "Незламні".

"Ми обстежили усіх людей, яких привезли евакуаційними потягами зі сходу України. Приблизно 30% з них мали посттравматичний стресовий розлад", – каже психіатр.

Чим складніше поранення або фізична травма, додає він, тим вища імовірність розвитку психічних розладів. Наприклад, якщо у людини є проникаюче поранення живота або грудини, то імовірність виникнення ПТСР зростає до 40-60%, якщо є ще поранення голови – до 80-90%.

Важливо, що симптоматика ПТСР у військових і цивільних відрізняється. У військових ПТСР діагностувати дещо простіше, тому що він проявляється через тривогу, напругу, агресію, нічні жахи, флешбеки – це помітно. У цивільних, які потрапили в зону бойових дій, пережили поранення або втрату, ПТСР проявляється через депресивну симптоматику, яку важче помітити, адже людина мовчазна і уникає спілкування.

"Це природна реакція на сильний стрес. Окрім здоров’я, ці люди втратили все – рідних, які загинули або виїхали за кордон, дім, роботу, землю, соціальний стосунок, що розвивали протягом усього життя. Саме тому у кожній лікарні, де лікують поранених, має надаватися і фахова психологічна допомога, щоб вчасно помітити проблему і уникнути її ускладнення. Це критично важливо для майбутнього", – говорить Олег Березюк.

Ще важче діагностувати ПТСР у дітей. Водночас, діти можуть уникнути розладу, бо через відсутність досвіду реагують унікально. По-перше, діти копіюють реакцію батьків, по-друге – діти люблять ігри.

"Є гарний фільм "Життя прекрасне". Там батько і син євреї під час Другої світової війни в Італії потрапили в концтабір. Батько розповів синові, що це все – велика гра, і це допомогло дитині вижити. Це хороший приклад. А от якщо дитина щодня у грі відтворює одну і ту ж травматичну ситуацію, яку вона пережила, створює свою казку навколо, – це поганий симптом, бо він ізолює", – говорить Олег Березюк.

Серед людей, які не були близько від фронту і не стикалися з жахом війни безпосередньо, віч-на-віч, також можуть бути розлади психічного здоров’я. Адже психічна травма буває не лише реальною, а й уявною – наш мозок не розрізняє реальність і фантазії. Такий ризик зростає, якщо людина і раніше мала проблеми з фізичним або психічним здоров’ям.

"Є теорія атрибуції – людина прив’язує побачену травмуючу подію до себе і так починає функціонувати в травматичному режимі", – каже психіатр.

Те, що невидиме

Проблема у тому, що якщо ПТСР більш помітний, що дозволяє його швидше діагностувати, то депресивні розлади у багатьох людей поки що невидимі.

"Під час війни депресивних розладів не діагностується багато, бо людина мобілізує всі сили. Зараз більше виявляємо тривожні розлади. Але коли війна завершиться, почне зростати кількість депресивних станів, пов’язаних із нею. Ми це побачимо вже через 2-5 років", – говорить Олег Березюк.

Окрім того, постійні стрес, напруга, тривожність можуть за кілька років призвести не лише до збільшення випадків депресивних розладів, а й до психосоматичних захворювань – від астми та алергій до раку щитоподібної залози, наднирників, шлунку.

"Люди адаптуються, але одні – ефективно, а інші – високою ціною, появою захворювань", – додає лікар.

Людині потрібна людина (навіть якщо не хочеться)

Одними з базових симптомів травматичного розладу є астенія (непереборна втома) та апатія (небажання щось робити). Вони свідчать про виснаження організму. Хороша новина в тому, що, імовірно, ці симптоми змусять людину звернутися до фахівця з психічного здоров’я. Погана новина – астенія і апатія є пізніми "дзвіночками" і вказують на те, що все зайшло занадто далеко.

Звертатися до фахівця чи до сімейного лікаря або просто до іншої людини, з якою можна поговорити, потрібно негайно після реальної або уявної травмуючої події, навіть такої, що здається нам звиклою, але все одно сильно зачіпає емоції.

"Екзистенційна, така, що загрожує нашому існуванню, психічна травма дуже шкідлива тим, що ізолює нас від інших людей. Якщо хтось втратив рідних, сумує і відмовляється від допомоги чи присутності інших, мовляв, хочу залишитись наодинці, це поганий симптом. Ізоляція в травмі – це поцілунок смерті. Ми всі маємо про це знати і не залишати один одного в травматичних ситуаціях. Це критично важливо", – говорить Олег Березюк.

Чим більше ми будемо разом і розділятимемо емоції, тим менша імовірність розвитку психічних розладів, їх ускладнень і появи психосоматичних захворювань.

Соціальний інтерес, інтерес бути з іншими людьми є ознакою психічного здоров’я. Втрата цього інтересу – ознака психічного розладу. Щоб травма і розлад не ізолювали людину і не погіршили її стан, необхідно ділитися своїми емоціями. Не обов’язково з фахівцем з психічного здоров’я. Можна поговорити з будь-ким, кому довіряєте і хто може вислухати – це може бути товариш, хтось зі старших членів родини, які мають досвід виходу з травми.

"Іноді нікому не хочеться розповідати – це так страшно, це може зашкодити тощо. Різні історії в голові виникають. Але не можна мовчати. Дізналися страшну новину, побачили страшне, закипіли емоції – одразу говоріть про це. Тоді є імовірність, що реакція не буде такою сильною і хворобливою", – говорить Олег Березюк.

Від травми спостерігача найбільше можуть страждати волонтери, медики, залізничники евакуаційних потягів тощо. Вони бачать надто багато горя. Для них говорити – життєво важливо.

Ще раз про інформаційну гігієну

Щоби підтримувати своє психічне здоров’я, варто дотримуватись психогігієни та інформаційної гігієни.

"Беззаперечно, потрібно мати інформацію. Але не треба перечитувати одне і те ж в інтерпретаціях різних людей у фейсбуці, які заради лайків і переглядів видумують фантастичні заголовки, зачіпають емоції. Ми витрачаємо на це катастрофічно багато часу", – говорить лікар.

Травма – це робота з емоціями, а не з розумом, додає він. Коли відбувається потенційно травматична подія, кора головного мозку, що відповідає за мислення, відключається, щоб дати увімкнутися інстинкту самозбереження.

"Коли ми включаємо/виключаємо ці процеси через уявні події або спостереження за подіями через ЗМІ, ми робимо шкоду виключно собі. Коли ми цим читанням себе ґвалтуємо, ще й переповідаємо це, то індукуємо стресові реакції, що ведуть до розвитку розладів. Подумайте про це", – каже Олег Березюк.

Використовувати всі інструменти

У боротьбі за збереження психічного здоров’я також можуть допомогти релігійні організації, говорить Олег Березюк. Для цього не обов’язково бути віруючим.

"Біблія і релігійні обряди з’явилися не просто так. Вони розвивалися протягом тисяч років, щоб дати людині інструмент для боротьби зі стресом загрози смерті. Я маю товариша, знавця Біблії. Він каже, що кожна історія з Біблії є історією про травму і те, як її можна подолати", – розповідає Олег Березюк.

Окрім того, більшість священників або пасторів сьогодні навчені надавати адекватну першу психологічну допомогу. Принаймні, вони завжди можуть вислухати, що людині болить, і таким чином розділити цей біль.

"Не треба уникати цього інструменту. У війні важливий і корисний кожний інструмент, що буде дбати про наше психічне здоров’я", – додає Олег Березюк.

Теги за темою
Психология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Что будет, если крошечная черная дыра пройдет через тело человека
TSN
2025-02-23T19:51:56Z
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
Студент едва не сжег дотла общагу, когда "играл" с реалистичной куклой: в дверь постучали
Знай
2025-02-23T19:51:08Z
Полиция пришла в ночной клуб на звуки "русского мира": подробности. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T19:33:32Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
Голевые передачи украинцев помогли команде победить в матче чемпионата Турции
ZN UA
2025-02-23T19:54:23Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
Россия запустила ударные дроны: где есть угроза обстрелов
Comments UA
2025-02-23T20:18:33Z
Синоптикиня рассказала, когда спадут морозы
ZN UA
2025-02-23T19:58:26Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T14:33:47Z
Украинские удары по территории РФ достигли расстояния в 1700 км - Сырский
Апостроф
2025-02-23T14:27:25Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Екатерина Тышкевич серьезно заболела и назвала свои симптомы
TSN
2025-02-23T14:48:11Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T14:21:54Z
Можно ли жениться, убирать и ходить в гости на Масленицу: народные приметы на 24 февраля-2 марта
Знай
2025-02-23T20:30:52Z
В Киеве мобилизовали священнослужителя УПЦ МП - соцсети
Корреспондент
2025-02-23T20:06:08Z
С Масленицей: красивые поздравления
ZN UA
2025-02-23T20:03:23Z
Раскрыт страх Кейт Миддлтон и принца Уильяма за их детей
Фокус
2025-02-23T19:36:28Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Зеленский рассказал об успешных ударах украинских ракет по военным целям РФ
ZN UA
2025-02-23T18:54:18Z
Папа Римский впервые за несколько дней появился в соцсети
Комсомольская правда
2025-02-23T18:37:43Z
"Худшее было впереди": мужчина пережил клиническую смерть и рассказал о своих видениях, детали
Фокус
2025-02-23T17:48:43Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Мораторий на коммунальные услуги: что будет с тарифами в 2025 году
Знай
2025-02-23T19:30:12Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Украинские беженцы: в Чехии рассказали, смогут ли они оставаться в Европе после окончания войны
Политека
2025-02-23T20:42:24Z
Полный провал ФСБ при покушениях на Буданова и Зеленского: Малюк раскрыл колличество вскрытых агентов РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T20:39:45Z
Как долго Украина способна защищаться без помощи США: Сикорский сделал обнадеживающее заявление
TSN
2025-02-23T20:39:43Z
Спецпредставитель Трампа Уиткофф: Стамбульские соглашения могут стать ориентиром для заключения мирного соглашения между Украиной и Россией
ZN UA
2025-02-23T20:36:39Z
Венгрия стала соавтором резолюции США в ООН, не осуждающей российскую агрессию
TSN
2025-02-23T20:24:18Z
Стрелявший пьяным судья помог мобилизованному коллеге выбить 2 миллиона из госказны
Знай
2025-02-23T20:12:07Z
РФ могла не применять ракеты в ночь атаки по Украине из-за их нехватки — авиаэксперт
TSN
2025-02-23T19:51:48Z
"А вот Трампа или Путина в такой ситуации представить невозможно": конфуз Зеленского с водой взволновал журналиста
Апостроф
2025-02-23T19:51:09Z
"Не нужно придумывать цифры": в Раде выдвинули требование к Зеленскому
Comments UA
2025-02-23T19:45:21Z