MY.UAНовини
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Щороку 1 січня Україна святкує день народження Степана Бандери – головного ідейного провідника українського націоналізму.

І хоча Бандери немає вже майже 65 років, адепти ідеології “русского міра” та пропагандисти Кремля не можуть вгамуватися через постать провідника. На російських ток-шоу дедалі частіше звучить слово “бандерівець”, як узагальнене значення українців, а щодо України збірна комбінація “бандерівщина”.

Бандерофобія у Росії досягала інколи абсурду, особливо коли у березні глава Чечні Кадиров обіцяв винагороду за “головного ворога” Степана Бандеру.

Зараз дивляться

Свого часу партійне керівництво СРСР створило спеціальний міф, що Бандера та УПА нібито співпрацювали з Гітлером. А Росія увесь гнів народу, який був спрямований на нацистів, спрямувала на український визвольний рух, звинувативши їх у співпраці з Третім Рейхом.

За задумкою росіян, тоді люди не підтримували б все, що пов’язано з Україною. В СРСР визвольний рух всіляко придушувався, проводили арешти, людей катували, депортували до Сибіру та вбивали.

Наразі російська пропаганда продовжує нездорову увагу до провідника українського націоналізму, поширюючи з екранів ТБ міфи про “злих бандерівців” з метою заохочення до мобілізації для відправлення на війну проти України. Таким чином пропаганда РФ придумала собі ворога, щоб пояснити росіянам “священну” мету загарбницької війни Путіна.

Щодо біографії Степана Бандери – то вона вражає. Протягом десятиліть він був організатором підпільної боротьби проти трьох держав – Другої Речі Посполитої, Третього Рейху та Радянського Союзу.

В ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV кандидат політичних наук, колишній радник голови СБУ Юрій Михальчишин розповів про дитинство та юність Степана Бандери, що відомо про його “співпрацю” з німцями та ким був спецагент, якому було наказано вбити Бандеру.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

– Що відомо про дитинство і молоді роки Степана Бандери? Що надихнуло його на боротьбу за Українську Державу?

– Степан Бандера народився у 1909 році у Калуському повіті королівства Галичини та Лодомерії Австро-Угорської імперії у родині священика, який був надзвичайно авторитетною людиною у місцевому громадському житті.

У дитинстві та в юні роки Бандера багато займався спортом, оскільки мав слабке здоров’я та був вимушений гартуватися фізично. Активно займався громадською діяльністю, був членом молодіжної організації Пласт.

У Львові Степан почав активно проявляти себе у лавах нелегальної української військової організації, створеної Євгеном Коновальцем. Згодом на базі цього об’єднання буде утворено ОУН, провідником якої стане сам Бандера.

На боротьбу за Українську Державу Степана Бандеру могло надихнути військове дитинство, приклад батька та загальна високопатріотична атмосфера, яка панувала тоді в окупованій поляками Галичині.

– За який вчинок Бандеру почали називати терористом? Що відбулося насправді?

– Парадоксально, але такого явища як тероризм в кримінальному кодексі міжвоєнної Польщі або ж Другої Речі Посполитої, проти якої виступали українські націоналісти, не було.

Степана Бандеру судили за керівництво нелегальною організацією – йшлося про ОУН.

Також його судили за те, що він був на чолі групи, яка у 1934 році організувала замах на польського міністра внутрішніх справ, полковника Броніслава Перацького.

Саме він був відповідальний за масові репресії та фальсифікації на виборах 1930 року. Судові процеси відбувалися у Варшаві та Львові.

– Що відомо про “співпрацю” Бандери з німцями під час Другої світової війни?

– Насправді ця співпраця мала виключно прагматичний та розрахунковий характер.

Припадає вона на період весни 1940 року, коли Бандера очолив революційне крило ОУН з центром в Кракові, окупованому німцями до літа 1941 року. Організація спробувала оголосити відновлення незалежності Української Держави у Львові.

Ця співпраця полягала у тому, що члени ОУН здобували розвідувальну інформацію, перетинаючи кордон між Третім Рейхом та СРСР. Таким чином відбувалася координація діяльності Абверу – німецької спецслужби тих часів.

Також на партнерських засадах німецькі спецслужби погодилися підготувати спецпідрозіл українських добровольців, який увійшов до полку спецпризначення Нахтігаль.

Влітку 1941 року цей спецпідрозіл взяв участь в операції Барбаросса – нападі Рейху на Радянський Союз.

Однак через події у Львові, коли 30 червня 1941 року відбулася спроба проголошення української незалежності, ця співпраця припинилася.

– Як Степан Бандера опинився у німецькому концтаборі?

– Німецькі органи безпеки заарештували Степана Бандеру 5 липня 1941 року у Кракові, оскільки відновлення України та її незалежності не входило у плани Рейху.

Бандері висунули ультиматум, який полягав у відкликанні Акту проголошення Української Держави і переході до співпраці з німцями.

Бандера відмовився: його перевезли до Берліна, де до кінця року він перебував у в’язниці.

На початку 1942 року Степан Бандера потрапив до концтабору Заксенхаузен, де його утримували в блоці особливо важливих політв’язнів.

Цікаво, що разом із ним там перебував командувач польської Армії Крайової полковник Стефан Ровецький, колишній міністр окупованої Франції Леон Блюм, пізніше – високопоставлені військові, полковники та генерали армії США.

– Що було з Бандерою після завершення війни?

– На волю Степан Бандера вийшов у жовтні 1944 року.

На тлі військових подій він далі жив на території Західної Німеччини, переважно у Мюнхені.

Жив він під своїм прізвищем, а пізніше отримав чужі документи, які, до речі, дісталися Бандері від відомого львівського шахіста Степана Попеля.

Попри серйозні внутрішні конфлікти Степан Бандера і далі очолював ОУН. Він організовував бойові групи, які підтримували зв’язок з українським підпіллям в Західній Україні, яка тоді перебувала у складі СРСР.

Також Бандера намагався координувати співпрацю зі спецслужбами західних держав для допомоги українському визвольному руху.

– Хто став вбивцею Степана Бандери? Кому це було вигідно?

– Черговий парадокс, але вбивцею Бандери став львівський студент на ім’я Богдан Сташинський.

Він народився у селі Борщовичі під Львовом, навчався в педагогічному інституті. Його затримали за безквитковий проїзд у залізничному транспорті, і під час рутинної перевірки органи держбезпеки вирішили залучити його до конфіденційної співпраці.

Так Богдан Сташинський став агентом КДБ УРСР. Його залучали до проведення різних диверсійних акцій і ліквідації підпілля ОУН на Львівщині, також він пройшов спецпідготовку на курсах КДБ у Києві, після чого Сташинського під чужими документами відправили в ФРН.

Смерть Степана Бандери була вигідною керівництву радянського КДБ, яке намагалося демонструвати свою першість та ефективність у боротьбі з українським націоналізмом не лише всередині СРСР, а й за кордоном.

– Чому історична пам’ять про Степана Бандеру різниться на Сході та Заході?

– Причина логічна та очевидна – Бандера народився на Заході і ніколи не відвідував території, східніші за річку Збруч. Він ніколи не був у Києві, Харкові, Запоріжжі, Донецьку.

Треба розуміти, що його практична діяльність розгорталася лише на Західній Україні. Попри це невеликі групи підпілля ОУН існували і в східних районах, зокрема під час німецької окупації.

Зрозумівши, що після завершення війни націоналізм на Заході нікуди не дівся, радянська пропаганда і спецпропаганда зробили все можливе, щоб демонізувати та дискредитувати Бандеру, зображаючи його колаборантом та прихильником фашизму.

У той же час радянсько-німецька співпраця 1939-1941 років (зокрема в межах пакту Молотова-Ріббентропа) для посилення нацизму та фашизму зробила значно більше, аніж скромна співпраця бандерівської ОУН з німецьким Абвером у 1940-1941 роках.

Якщо ми говоримо про Степана Бандеру, Україні необхідно сформувати неконфліктний і збалансований погляд, прийнятний і, головне, зрозумілий для усіх громадян держави.

Ось ця незрозумілість породжує вакуум, який заповнюється, на жаль, російською пропагандою, яка повністю копіює радянську.

– Чому Бандеру так бояться в РФ?

Російська Федерація з кожним роком ідеологічно все більше стає схожою на Радянський Союз сталінського зразка.

У цій парадигмі Бандера викликає особливу ненависть як один із небагатьох лідерів поневолених народів СРСР, який зумів організувати довготривалий та масовий рух опору.

На жаль, ані литовці, ані латиші, ані естонці, які теж намагалися організувати боротьбу проти радянської окупації, не витримали більше двох-трьох років підпілля.

А очолювана Бандерою організація вела впевнену боротьбу  до середини 1950-х років.

– Який вклад в історію України здійснив Степан Бандера?

Бандера очолив нелегальну Організацію українських націоналістів на західно-українських землях у критичний час боротьби з польською окупацією у 1930-х роках, продовжив боротьбу з німецькою окупацією, потрапив у німецьке ув’язнення, опинився в еміграції, звідки далі організовував роботу з метою підтримки руху опору та протистояння вже радянській владі.

Його внесок є не лише практичним, але й символічним. Саме постать Бандери стала консолідуючою для формування образу українського націоналізму та безкомпромісною в боротьбі за незалежність.

Саме таким запам’ятали Степана Бандеру. Звичайно, що символ може відрізнятися від реальної людини у життєвих обставинах, але він залишається актуальним до сьогодні.

Бандера надихає багатьох українців на продовження боротьби за український суверенітет та територіальну цілісність, викликаючи страх та ненависть у ворогів.

Фото:  

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
З чого насправді виготовляють кукурудзяні палички та чи можна їх давати дитині
Знай
2025-07-03T08:51:49Z
Симптоми, які не можна ігнорувати в спеку
24tv
2025-07-03T08:27:37Z
Як допомогти помідорам швидше почервоніти: що треба зробити городникам просто зараз
TSN
2025-07-03T08:18:57Z
Як уберегти собак і котів від теплового удару: поради ветеринарів
Фокус
2025-07-03T08:06:20Z
Яка будова чоловічого тіла найбільше подобається жінкам
24tv
2025-07-03T07:51:33Z
Як морозиво може викликати нічні жахи: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-07-03T06:51:38Z
ВООЗ визначила ще одну глобальну проблему, яка загрожує здоровʼю людей
24tv
2025-07-03T04:27:00Z
Отруйна рослина захоплює Україну: медики попередили про наслідки
Хвиля
2025-07-03T03:27:24Z
У магазинах продають фальшиве вершкове масло: як за секунди відрізнити підробку
GlavRed
2025-07-03T09:27:31Z
Україна за пів року залучила $22 мільярди зовнішнього фінансування
УкраинФорм
2025-07-03T09:18:32Z
Популярна мережа фастфуду Hesburger масово заходить на захід України
24tv
2025-07-03T09:15:52Z
Перший пілотний проєкт з видобутку літію стартує в Україні в межах угоди зі США
Gazeta UA
2025-07-03T09:15:14Z
Зеленський підписав зміни до Бюджетного кодексу для угоди про надра зі США
УкраинФорм
2025-07-03T09:07:54Z
У липні українці можуть скористатися найвищими ставками по депозитах з 2023 року
24tv
2025-07-03T09:06:13Z
Соняшник і кукурудза мають найбільший попит серед аграріїв
AgroPortal
2025-07-03T09:00:55Z
В Україні другий день поспіль зростає споживання електроенергії
УкраинФорм
2025-07-03T09:00:42Z
У Туреччині не склалось із дешевим газом: ціни для населення зросли на чверть
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T08:45:46Z
Дуда підписав закон про встановлення Дня пам’яті «жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА»
Детектор М
2025-07-03T09:27:22Z
Україна отримає доступ до Резерву кібербезпеки ЄС
УкраинФорм
2025-07-03T09:27:13Z
У МЗС окреслили пріоритети співпраці з ОБСЄ: розмінування, відновлення, підтримка людей
УкраинФорм
2025-07-03T09:15:38Z
У Китаї висловлюють оптимізм стосовно майбутнього відносин зі США
ZN UA
2025-07-03T09:12:22Z
Поляки знову обурені: Єврокомісія не повідомила подробиці переговорів щодо торгівлі з Україною
24tv
2025-07-03T09:06:47Z
Президент Чехії не гарантує збереження військової допомоги Україні після виборів
Европейская правда
2025-07-03T09:06:28Z
Не треба посилати якогось історика, – генсек НАТО різко розніс Росію щодо переговорів у Стамбулі
24tv
2025-07-03T09:06:04Z
Скандал. Пентагон самочинно зупинив допомогу Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:03:44Z
У Пентагоні вважають, що ядерна програма Ірану відкинута на два роки
УкраинФорм
2025-07-03T09:03:10Z
Де число, яке відрізняється: треба знати 6767 серед 6768
GlavRed
2025-07-03T09:27:56Z
Китайський гороскоп на завтра 4 липня: Кроликам - проблеми, Свиням - домовлятися
GlavRed
2025-07-03T09:27:19Z
Секрети багатого врожаю капусти: зробіть це для формування тугих головок
24tv
2025-07-03T09:12:19Z
Привітання з днем народження племіннику
24tv
2025-07-03T08:42:43Z
Постільна білизна буде гладенькою і без праски: засіб з кухні на 2 хвилини
24tv
2025-07-03T08:30:28Z
На Вишгородщині планується запровадити туристичний збір: хто й скільки платитиме
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T08:15:35Z
Смакує так само як свіжа: як закрити кукурудзу на цілий рік
24tv
2025-07-03T07:51:59Z
Сезон без відпочивальників: російська окупація спустошила ще один популярний курорт С
Telegraf
2025-07-03T07:39:28Z
Буде дискомфорт, а не спокій: стюардеса назвала напій, який категорично не замовляти в літаку
24tv
2025-07-03T07:30:03Z
Чоловік освідчився коханій під час епічного "полювання" за величезним торнадо в США
Фокус
2025-07-03T09:27:30Z
Україна масштабує виробництво дронів: Умєров розповів, скільки виготовлятимуть на рік
TSN
2025-07-03T09:27:28Z
Швеція виділяє кошти на нові стволи для установок Archer для України
Европейская правда
2025-07-03T09:25:29Z
Можуть анулювати посвідку на проживання: про які зміни для українців у Польщі важливо знати
Фокус
2025-07-03T09:21:41Z
Паляниця, Рута, Пекло. Навіщо Україна виробляє ракети-дрони та які в них перспективи
Лига
2025-07-03T09:21:33Z
У підгузку в 9 років, зате з ноутбуком: на фермі виявили "дітей-привидів"
Фокус
2025-07-03T09:21:33Z
Майор Повітряних сил із Львівщини підозрюється у роботі на РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:21:25Z
Зарплати вчителів зростуть. Що передбачає Бюджетна декларація на 2026–2028 роки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:21:20Z
Українське оборонне виробництво може стартувати в Данії вже восени 2025 року
AIN
2025-07-03T09:15:20Z
Полтава: секретарка міськради розповіла про масштаби руйнувань
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:27:38Z
Суд зобов’язав знести 26 незаконних будиночків на території заказника «Деснянські луки» у Києві
УкраинФорм
2025-07-03T09:24:02Z
На тлі гарячого попиту: в Києві знову подорожчала оренда – які тепер ціни
24tv
2025-07-03T09:21:53Z
З порту Маріуполя вийшов балкер з вкраденим українським вугіллям - Центр вивчення окупації
УкраинФорм
2025-07-03T09:21:08Z
Залізничні каси ніхто не впізнає: у самому серці Львова відкриють новий андеграундний клуб
24tv
2025-07-03T09:18:50Z
Тактика "middle strike": як ЗСУ ламають управління ворожими військами
Хвиля
2025-07-03T09:15:45Z
Окупанти зменшили кількість штурмів на Сумському напрямку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:15:28Z
Дощі, грози, шквали та град накриють частину України: де і коли вируватиме негода
24tv
2025-07-03T09:12:11Z
Липецьку область РФ атакували БпЛА: внаслідок обстрілу постраждав підсанкційний завод "Енергія"
Фокус
2025-07-03T08:57:43Z
Інтернет-шахрай ошукав жінку на 35 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-03T09:24:57Z
У США літак Boeing 737 втратив важливу деталь під час польоту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:21:03Z
Покидьку, який 4 роки ґвалтував падчерку, загрожує довічне ув’язнення
Украина Криминальная
2025-07-03T09:18:54Z
За розтрату ₴3,2 млн під час ремонту залізничного мосту судитимуть начальника підрозділу «Укрзалізниці»
Украина Криминальная
2025-07-03T09:09:30Z
Майже сотня постраждалих. Нові подробиці потужного вибуху під Житомиром
Telegraf
2025-07-03T09:09:06Z
Дрони атакували два ТЦК у Полтаві: скільки військових постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T09:06:14Z
У Вінниці двоє молодиків побили 15-річного хлопця і відео розмістили в TikTok
Украина Криминальная
2025-07-03T09:06:00Z
Росіяни атакували КАБом громаду на Дніпропетровщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-07-03T09:03:01Z
Кількість постраждалих унаслідок вибухів поблизу Житомира зросла до 82, серед них - громадянин Японії
УкраинФорм
2025-07-03T08:45:22Z
"Я не хороша дівчинка": Олена Шоптенко здивувала зізнанням
GlavRed
2025-07-03T09:27:03Z
Її обожнювали українці: що відомо про покійну зірку "Коли ми вдома" Тетяну Шелігу
24tv
2025-07-03T09:21:27Z
Померла заслужена артистки України Тетяна Шеліга, яка останні два місяці перебувала в тяжкому стані
TSN
2025-07-03T09:21:18Z
Наймодніші босоніжки літа 2025: топові варіанти
24tv
2025-07-03T09:18:20Z
У Роттердамі відкрилася виставка «Ікони надії та виживання»
УкраинФорм
2025-07-03T09:07:24Z
"Будь щасливою завжди": Анатолій Анатоліч чуттєво звернувся до дружини у її день народження
24tv
2025-07-03T09:00:02Z
Ніжна й справжня: Lama показала літній фотосет, знятий чоловіком під час відпочинку на морі
Вива
2025-07-03T08:39:25Z
Катерина Осадча відреагувала на закиди, що забрала Юрія Горбунова з родини
Комсомольская правда
2025-07-03T08:36:38Z
Померла зірка серіалів "Коли я був дитиною" та "За двома зайцями"
GlavRed
2025-07-03T08:27:39Z
Новий електричний седан Hyundai підвищує планку за стандартами Ioniq 5 N
Топ Жир
2025-07-03T09:18:39Z
Mercedes показав новий розкішний фургон, який замінить V-Class
AutoCentre
2025-07-03T09:04:38Z
Автомобіль у спеку: які речі краще не залишати в салоні
360ua.news
2025-07-03T08:45:39Z
Неякісна збірка і несправності: яких моделей слід уникати, шукаючи вживане авто
Фокус
2025-07-03T08:27:16Z
З електричними гальмами: суперкар Ferrari Amalfi показали офіційно
AutoGeek
2025-07-03T08:21:47Z
480 к.с. та повний привід: Porsche представила оновлений 911 Carrera 4S
AutoCentre
2025-07-03T08:13:16Z
Новий Duster стане зовсім іншим, але збереже повний привід
ЗаРулем
2025-07-03T07:45:46Z
Звук і музика швидкості: як створювався культовий саундтрек до фільму "F1: ФІЛЬМ"
24tv
2025-07-03T07:39:29Z
Дебютував 850-сильний американський гіперкар із генами Porsche
AutoCentre
2025-07-03T07:15:43Z
Діогу Жота загинув у ДТП: біографія зірки Ліверпуля, який став кумиром мільйонів
24tv
2025-07-03T09:18:55Z
Діогу Жота загинув в автокатастрофі
Football.ua
2025-07-03T09:15:22Z
Ов’єдо повернув Рондона до Іспанії
Football.ua
2025-07-03T09:07:40Z
Сандерленд хоче купити півзахисника за 20 млн євро
Football.ua
2025-07-03T09:07:04Z
Манчестер Сіті хоче купити воротаря збірної Португалії Кошту – BBC
Football.ua
2025-07-03T09:01:05Z
Невідомо, чи вижив: з зіркою Ліверпуля в аварію потрапив його брат футболіст
24tv
2025-07-03T09:00:45Z
Автомобіль був охоплений вогнем: моторошні деталі загибелі гравця Ліверпуля Жоти
24tv
2025-07-03T08:51:13Z
Марсель виявляє інтерес до Веа
Football.ua
2025-07-03T08:49:05Z
Ф'юрі анонсував вогняну трилогію з Усиком: боксер назвав дату бою
24tv
2025-07-03T08:42:48Z
Суд визнав компанію Google винною у шпигунстві за користувачами
360ua.news
2025-07-03T09:21:51Z
Відома польська студія скасувала одразу дві відеогри
24tv
2025-07-03T09:21:32Z
Жінки все частіше програють гроші: чому це небезпечно і як їх залучають до онлайн-казино
Telegraf
2025-07-03T09:18:46Z
Apple тестує перший складаний iPhone з 7,8-дюймовим екраном
InternetUA
2025-07-03T09:16:58Z
Обурені гравці масово підписують петицію "Зупиніть убивство ігор" – уже понад 800 000 голосів
24tv
2025-07-03T09:12:38Z
Цаца, ям та черела: ШІ згенерував абетку з невідомими тваринками та розсмішив мережу
24tv
2025-07-03T09:06:03Z
Найцікавіші нові ігри липня 2025
ITC
2025-07-03T09:04:02Z
Рідкісні кольори Galaxy стали проблемою для ремонту смартфонів Samsung
InternetUA
2025-07-03T09:01:08Z
Астрономи виявили в глибокому космосі галактику-медузу зі щупальцями: що це
Фокус
2025-07-03T08:45:51Z