MY.UAНовини
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Щороку 1 січня Україна святкує день народження Степана Бандери – головного ідейного провідника українського націоналізму.

І хоча Бандери немає вже майже 65 років, адепти ідеології “русского міра” та пропагандисти Кремля не можуть вгамуватися через постать провідника. На російських ток-шоу дедалі частіше звучить слово “бандерівець”, як узагальнене значення українців, а щодо України збірна комбінація “бандерівщина”.

Бандерофобія у Росії досягала інколи абсурду, особливо коли у березні глава Чечні Кадиров обіцяв винагороду за “головного ворога” Степана Бандеру.

Зараз дивляться

Свого часу партійне керівництво СРСР створило спеціальний міф, що Бандера та УПА нібито співпрацювали з Гітлером. А Росія увесь гнів народу, який був спрямований на нацистів, спрямувала на український визвольний рух, звинувативши їх у співпраці з Третім Рейхом.

За задумкою росіян, тоді люди не підтримували б все, що пов’язано з Україною. В СРСР визвольний рух всіляко придушувався, проводили арешти, людей катували, депортували до Сибіру та вбивали.

Наразі російська пропаганда продовжує нездорову увагу до провідника українського націоналізму, поширюючи з екранів ТБ міфи про “злих бандерівців” з метою заохочення до мобілізації для відправлення на війну проти України. Таким чином пропаганда РФ придумала собі ворога, щоб пояснити росіянам “священну” мету загарбницької війни Путіна.

Щодо біографії Степана Бандери – то вона вражає. Протягом десятиліть він був організатором підпільної боротьби проти трьох держав – Другої Речі Посполитої, Третього Рейху та Радянського Союзу.

В ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV кандидат політичних наук, колишній радник голови СБУ Юрій Михальчишин розповів про дитинство та юність Степана Бандери, що відомо про його “співпрацю” з німцями та ким був спецагент, якому було наказано вбити Бандеру.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

– Що відомо про дитинство і молоді роки Степана Бандери? Що надихнуло його на боротьбу за Українську Державу?

– Степан Бандера народився у 1909 році у Калуському повіті королівства Галичини та Лодомерії Австро-Угорської імперії у родині священика, який був надзвичайно авторитетною людиною у місцевому громадському житті.

У дитинстві та в юні роки Бандера багато займався спортом, оскільки мав слабке здоров’я та був вимушений гартуватися фізично. Активно займався громадською діяльністю, був членом молодіжної організації Пласт.

У Львові Степан почав активно проявляти себе у лавах нелегальної української військової організації, створеної Євгеном Коновальцем. Згодом на базі цього об’єднання буде утворено ОУН, провідником якої стане сам Бандера.

На боротьбу за Українську Державу Степана Бандеру могло надихнути військове дитинство, приклад батька та загальна високопатріотична атмосфера, яка панувала тоді в окупованій поляками Галичині.

– За який вчинок Бандеру почали називати терористом? Що відбулося насправді?

– Парадоксально, але такого явища як тероризм в кримінальному кодексі міжвоєнної Польщі або ж Другої Речі Посполитої, проти якої виступали українські націоналісти, не було.

Степана Бандеру судили за керівництво нелегальною організацією – йшлося про ОУН.

Також його судили за те, що він був на чолі групи, яка у 1934 році організувала замах на польського міністра внутрішніх справ, полковника Броніслава Перацького.

Саме він був відповідальний за масові репресії та фальсифікації на виборах 1930 року. Судові процеси відбувалися у Варшаві та Львові.

– Що відомо про “співпрацю” Бандери з німцями під час Другої світової війни?

– Насправді ця співпраця мала виключно прагматичний та розрахунковий характер.

Припадає вона на період весни 1940 року, коли Бандера очолив революційне крило ОУН з центром в Кракові, окупованому німцями до літа 1941 року. Організація спробувала оголосити відновлення незалежності Української Держави у Львові.

Ця співпраця полягала у тому, що члени ОУН здобували розвідувальну інформацію, перетинаючи кордон між Третім Рейхом та СРСР. Таким чином відбувалася координація діяльності Абверу – німецької спецслужби тих часів.

Також на партнерських засадах німецькі спецслужби погодилися підготувати спецпідрозіл українських добровольців, який увійшов до полку спецпризначення Нахтігаль.

Влітку 1941 року цей спецпідрозіл взяв участь в операції Барбаросса – нападі Рейху на Радянський Союз.

Однак через події у Львові, коли 30 червня 1941 року відбулася спроба проголошення української незалежності, ця співпраця припинилася.

– Як Степан Бандера опинився у німецькому концтаборі?

– Німецькі органи безпеки заарештували Степана Бандеру 5 липня 1941 року у Кракові, оскільки відновлення України та її незалежності не входило у плани Рейху.

Бандері висунули ультиматум, який полягав у відкликанні Акту проголошення Української Держави і переході до співпраці з німцями.

Бандера відмовився: його перевезли до Берліна, де до кінця року він перебував у в’язниці.

На початку 1942 року Степан Бандера потрапив до концтабору Заксенхаузен, де його утримували в блоці особливо важливих політв’язнів.

Цікаво, що разом із ним там перебував командувач польської Армії Крайової полковник Стефан Ровецький, колишній міністр окупованої Франції Леон Блюм, пізніше – високопоставлені військові, полковники та генерали армії США.

– Що було з Бандерою після завершення війни?

– На волю Степан Бандера вийшов у жовтні 1944 року.

На тлі військових подій він далі жив на території Західної Німеччини, переважно у Мюнхені.

Жив він під своїм прізвищем, а пізніше отримав чужі документи, які, до речі, дісталися Бандері від відомого львівського шахіста Степана Попеля.

Попри серйозні внутрішні конфлікти Степан Бандера і далі очолював ОУН. Він організовував бойові групи, які підтримували зв’язок з українським підпіллям в Західній Україні, яка тоді перебувала у складі СРСР.

Також Бандера намагався координувати співпрацю зі спецслужбами західних держав для допомоги українському визвольному руху.

– Хто став вбивцею Степана Бандери? Кому це було вигідно?

– Черговий парадокс, але вбивцею Бандери став львівський студент на ім’я Богдан Сташинський.

Він народився у селі Борщовичі під Львовом, навчався в педагогічному інституті. Його затримали за безквитковий проїзд у залізничному транспорті, і під час рутинної перевірки органи держбезпеки вирішили залучити його до конфіденційної співпраці.

Так Богдан Сташинський став агентом КДБ УРСР. Його залучали до проведення різних диверсійних акцій і ліквідації підпілля ОУН на Львівщині, також він пройшов спецпідготовку на курсах КДБ у Києві, після чого Сташинського під чужими документами відправили в ФРН.

Смерть Степана Бандери була вигідною керівництву радянського КДБ, яке намагалося демонструвати свою першість та ефективність у боротьбі з українським націоналізмом не лише всередині СРСР, а й за кордоном.

– Чому історична пам’ять про Степана Бандеру різниться на Сході та Заході?

– Причина логічна та очевидна – Бандера народився на Заході і ніколи не відвідував території, східніші за річку Збруч. Він ніколи не був у Києві, Харкові, Запоріжжі, Донецьку.

Треба розуміти, що його практична діяльність розгорталася лише на Західній Україні. Попри це невеликі групи підпілля ОУН існували і в східних районах, зокрема під час німецької окупації.

Зрозумівши, що після завершення війни націоналізм на Заході нікуди не дівся, радянська пропаганда і спецпропаганда зробили все можливе, щоб демонізувати та дискредитувати Бандеру, зображаючи його колаборантом та прихильником фашизму.

У той же час радянсько-німецька співпраця 1939-1941 років (зокрема в межах пакту Молотова-Ріббентропа) для посилення нацизму та фашизму зробила значно більше, аніж скромна співпраця бандерівської ОУН з німецьким Абвером у 1940-1941 роках.

Якщо ми говоримо про Степана Бандеру, Україні необхідно сформувати неконфліктний і збалансований погляд, прийнятний і, головне, зрозумілий для усіх громадян держави.

Ось ця незрозумілість породжує вакуум, який заповнюється, на жаль, російською пропагандою, яка повністю копіює радянську.

– Чому Бандеру так бояться в РФ?

Російська Федерація з кожним роком ідеологічно все більше стає схожою на Радянський Союз сталінського зразка.

У цій парадигмі Бандера викликає особливу ненависть як один із небагатьох лідерів поневолених народів СРСР, який зумів організувати довготривалий та масовий рух опору.

На жаль, ані литовці, ані латиші, ані естонці, які теж намагалися організувати боротьбу проти радянської окупації, не витримали більше двох-трьох років підпілля.

А очолювана Бандерою організація вела впевнену боротьбу  до середини 1950-х років.

– Який вклад в історію України здійснив Степан Бандера?

Бандера очолив нелегальну Організацію українських націоналістів на західно-українських землях у критичний час боротьби з польською окупацією у 1930-х роках, продовжив боротьбу з німецькою окупацією, потрапив у німецьке ув’язнення, опинився в еміграції, звідки далі організовував роботу з метою підтримки руху опору та протистояння вже радянській владі.

Його внесок є не лише практичним, але й символічним. Саме постать Бандери стала консолідуючою для формування образу українського націоналізму та безкомпромісною в боротьбі за незалежність.

Саме таким запам’ятали Степана Бандеру. Звичайно, що символ може відрізнятися від реальної людини у життєвих обставинах, але він залишається актуальним до сьогодні.

Бандера надихає багатьох українців на продовження боротьби за український суверенітет та територіальну цілісність, викликаючи страх та ненависть у ворогів.

Фото:  

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Приниження для Путіна: чому КНДР передала Росії саме САУ "Коксан"
24tv
2024-11-15T19:36:06Z
Розпад коаліції в Німеччині може загальмувати постачання Україні важливого озброєння — Spiegel
TSN
2024-11-15T19:33:41Z
Іран будує укриття для російських Су-35: з'явилися супутникові знімки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T19:30:23Z
ООН закликав росію припинити удари по енергосистемі в Україні
iPress
2024-11-15T19:28:46Z
Ізраїль знищив активний дослідницький центр ядерної зброї в Ірані — Axios
ZN UA
2024-11-15T19:28:42Z
Окупована грузинська Абхазія протестує проти "інвестиційної угоди" з росією
iPress
2024-11-15T19:28:38Z
Німеччина дала дозвіл на продаж Туреччині винищувачів Eurofighter - ВВС
УкраинФорм
2024-11-15T19:28:19Z
Євросоюз розглядає введення санкцій проти Китаю за поставки зброї росії – ЗМІ
iPress
2024-11-15T19:28:06Z
Байден використає всі виділені на допомогу Україні кошти до приходу Трампа - Блінкен
УкраинФорм
2024-11-15T19:27:43Z
Довів до істерики: чоловік Тодоренко публічно зганьбив її під час шоу
GlavRed
2024-11-15T19:27:26Z
Інтимні листування і романтичні побачення: Єфросиніна розповіла про стосунки з чоловіком-воїном
24tv
2024-11-15T19:06:36Z
На проєкті "Холостяк" відбувся перший поцілунок: з ким із дівчат зблизився Олександр Терен
24tv
2024-11-15T18:57:27Z
“Де би ти не була”: PARFENIUK з камерним оркестром у новій відеороботі
Storyboom
2024-11-15T18:42:28Z
Дизайнери назвали 5 культових стилів інтер'єру, які вони просто обожнюють
24tv
2024-11-15T18:42:03Z
Музика до вистави «Косачка» з’явилась на Spotify і Apple Music
Вива
2024-11-15T18:18:45Z
Селена Гомес шкодує про ранню популярність
360ua.news
2024-11-15T18:12:41Z
Надя Дорофєєва вперше повідомила про майбутнє материнство - деталі
GlavRed
2024-11-15T17:28:29Z
Оля Полякова потролила Лесю Нікітюк, яку заскочила в обіймах свого 62-річного чоловіка
TSN
2024-11-15T17:22:10Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Ця вправа покращить пам'ять і роботу мозку: працездатність та активність підвищаться в рази
TSN
2024-11-15T19:21:49Z
Не новий тренд: для чого у чай можуть додавати сіль
24tv
2024-11-15T18:42:57Z
Тривалий стрес веде до проблем з пам'яттю і проявів надмірної тривожності
FaceNews
2024-11-15T18:03:55Z
Шишка після щеплення у кішки? Як дізнатися, чи це не поствакцинальна саркома
Знай
2024-11-15T17:51:15Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T16:44:45Z
Зворотний ефект: чому кава викликає сонливість
24tv
2024-11-15T16:30:27Z
Потрібно їсти частіше. Дієтологи назвали найкорисніші сорти риби
Фокус
2024-11-15T15:36:42Z
Алкоголь і спорт: чи можна поєднувати без ризиків для здоровʼя
24tv
2024-11-15T15:36:11Z
В Україні закриваються колекторські компанії, кредитні спілки та ломбарди: статистика НБУ
Хвиля
2024-11-15T19:36:02Z
Долар почав рости, євро - "просіло": офіційний курс на 18 листопада
GlavRed
2024-11-15T19:27:21Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T19:21:58Z
До зими не має бути погодинних відключень електроенергії - експерт
УкраинФорм
2024-11-15T19:21:25Z
Газпром відзавтра припиняє поставки газу австрійській компанії через Україну
УкраинФорм
2024-11-15T18:51:14Z
Гетманцев назвав суму надходжень до держбюджету від детінізації
1News
2024-11-15T18:48:28Z
Угорщина блокує понад 6 мільярдів євро для України: в ЄС придумали нове рішення
24tv
2024-11-15T18:45:16Z
Зимова "єПідтримка": Кабмін затвердив дату початку виплат 1000 гривень
Хвиля
2024-11-15T18:42:22Z
Канцлер Австрії після припинення поставок "Газпрому": Не піддамось шантажу Путіна
Европейская правда
2024-11-15T18:37:40Z
Китай вперше поставив Росії зброю для війни проти України – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T19:36:41Z
Новий професійний стандарт вчителя: про які зміни повинні знати педагоги
24tv
2024-11-15T19:36:05Z
Норвегія не надаватиме притулок біженцям із заходу України: в уряді пояснили причину
TSN
2024-11-15T19:28:53Z
ЄС схвалив спільні оборонні закупівлі: Гетманцев пояснив, чому це важливо для України
TSN
2024-11-15T19:21:56Z
До України з Франції прибуде військове підсилення: що відомо
TSN
2024-11-15T19:21:47Z
Троє сестер успадкували рідкісну монету від померлого брата і не можуть повірити в її цінність
TSN
2024-11-15T19:21:47Z
Чоловік проїхав велосипедом 4400 км за 100 днів, щоб помиритися з дружиною – фото
TSN
2024-11-15T19:21:45Z
Фестивалю ЛГБТК+ у День пам'яті жертв голодомору не буде: після хвилі критики дату змінили
Фокус
2024-11-15T19:21:44Z
В Україні почався Різдвяний піст: рецепти українських страв, які можна приготувати
TSN
2024-11-15T19:21:28Z
Наука каже, що ви розумні, якщо робите це у своїх стосунках
24tv
2024-11-15T19:36:44Z
4 знаки зодіаку, до яких вже до кінця листопада повернеться натхнення
24tv
2024-11-15T19:00:38Z
Жовта смуга на унітазі зникне назавжди: народний метод працює безвідмовно
24tv
2024-11-15T18:36:27Z
Додайте яскравих фарб до свята з Аперолем: простий рецепт улюбленого коктейлю
24tv
2024-11-15T18:06:56Z
Догляд за птахами взимку: способи продовжувати забезпечувати їх водою в холодні місяці
24tv
2024-11-15T17:51:54Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
3 ложки на квадратний метр – бліх, кліщів і клопів у курятнику більше не буде
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
В якому режимі найкраще прати пуховик: він не зіб'ється і матиме вигляд нового
TSN
2024-11-15T17:21:53Z
Як позбутися неприємного запаху з взуття: прості лайфхаки, які працюють
24tv
2024-11-15T17:21:16Z
Батагов відзначився трьома голами за Україну U-21 в надрезультативній товариській грі проти Португалії
Football.ua
2024-11-15T19:33:03Z
Став відомий розклад матчів українських футболісток у Лізі націй УЄФА
УкраинФорм
2024-11-15T19:27:56Z
Кіпр завдав Литві п'ятої поразки в п'яти матчах Ліги націй
Football.ua
2024-11-15T19:07:41Z
Аморім: Пишаюся, що став тренером Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-11-15T19:07:41Z
Айосе Перес очолить атаку збірної Іспанії в грі проти Данії
Football.ua
2024-11-15T19:07:04Z
"Перехід в Реал – зрада": володар "Золотого м'яча-2024" визначився із майбутнім клубом
24tv
2024-11-15T18:45:30Z
Коронують нове обличчя боксу: суперник Мейвезера зробив прогноз на бій Тайсона та Пола
Фокус
2024-11-15T18:21:19Z
Баскетбол: «Дніпро» обіграв «Запоріжжя», перемоги «Київ-Баскета» та «Старого Луцька»
УкраинФорм
2024-11-15T18:15:37Z
Трубін: Натхнені вашою підтримкою йдемо за результатом
Football.ua
2024-11-15T18:12:27Z
Обстріли почнуться перед зимою, коли це буде найболючіше: "Не зможемо відновити швидко..."
Знай
2024-11-15T19:36:46Z
На Чернігівщині росіяни створюють фейкову "перемогу" – DeepState
TSN
2024-11-15T19:36:31Z
"Шахеди" атакують Україну: у яких областях оголошено тривогу
24tv
2024-11-15T19:30:03Z
Масований обстріл Одеси: куди "прилетіли" дрони і що відомо про загиблу жінку
TSN
2024-11-15T19:21:28Z
Ціна наступу на Покровськ і Вугледар: BBC зафіксувала рекордне зростання втрат в армії Росії
24tv
2024-11-15T18:51:22Z
Тепло повертається: чи буде ще в Україні +15 градусів і більше
24tv
2024-11-15T18:45:55Z
Гороскоп Таро для всіх знаків Зодіаку на 16 листопада: настають напружені часи
Политека
2024-11-15T18:30:24Z
Після потепління різко вдарять морози, будуть снігопади та хуртовини: відома дата
GlavRed
2024-11-15T18:27:39Z
Не востаннє: навіщо росіяни пробували прорватися у Куп'янськ
24tv
2024-11-15T17:36:51Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T19:21:18Z
Двоє правоохоронців продавали наркотики через інтернет
InternetUA
2024-11-15T19:04:55Z
Стрілянина на Київщині за участю працівника ТЦК: Сухопутні війська повідомили деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:51:33Z
У Сухопутних військах заявили, що стрілянину під Києвом відкрив працівник "Муніципальної варти"
Комсомольская правда
2024-11-15T18:49:38Z
Невагомість та крики: люди пережили жах під час авіаперельоту і розвернули літак
Фокус
2024-11-15T18:21:15Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T18:15:23Z
В Черкасах дитину госпіталізували із цирозом печінки після видалення зубів: справу розслідують
24tv
2024-11-15T17:51:41Z
Катування євромайданівців: Верховний суд залишив 6-річне ув’язнення для ексберкутівця
УкраинФорм
2024-11-15T17:34:07Z
В українському суді вирішили підзаробити на мобілізції: корупційна схема принесла чимало грошів організатору
Политека
2024-11-15T17:04:04Z
Переконав кинути роботу і піти за ним: як робот викрав 12 великих "колег" іншого виробника – відео
TSN
2024-11-15T19:21:41Z
Вчені винайшли алгоритм, що зламує роботів зі штучним інтелектом у 100% випадків
InternetUA
2024-11-15T18:42:17Z
Xiaomi розкрила графік глобального розгортання HyperOS 2
InternetUA
2024-11-15T18:22:47Z
Ілоне, у вас трубу прорвало! З «Х» планують видалятися зірки і офіційні сторінки
Детектор М
2024-11-15T18:22:44Z
Слухові апарати зі штучним інтелектом
TSN
2024-11-15T18:21:47Z
Сонце сяє 24 години на добу: яка країна світу майже ніколи не спить
24tv
2024-11-15T18:15:11Z
Колишній бос Google каже, що віддаленим працівникам «не світить» підвищення без повернення в офіси
ITC
2024-11-15T17:46:47Z
Глобальне потепління загрожує життєвому шляху океану
Portaltele
2024-11-15T17:45:47Z
Британський орган захисту прав споживачів подав до суду на Apple на $3,75 млрд через правила iCloud
Portaltele
2024-11-15T17:45:33Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T19:03:56Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z