MY.UAНовини
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру
Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Зрадник чи національний герой: головні факти і міфи про Степана Бандеру

Щороку 1 січня Україна святкує день народження Степана Бандери – головного ідейного провідника українського націоналізму.

І хоча Бандери немає вже майже 65 років, адепти ідеології “русского міра” та пропагандисти Кремля не можуть вгамуватися через постать провідника. На російських ток-шоу дедалі частіше звучить слово “бандерівець”, як узагальнене значення українців, а щодо України збірна комбінація “бандерівщина”.

Бандерофобія у Росії досягала інколи абсурду, особливо коли у березні глава Чечні Кадиров обіцяв винагороду за “головного ворога” Степана Бандеру.

Зараз дивляться

Свого часу партійне керівництво СРСР створило спеціальний міф, що Бандера та УПА нібито співпрацювали з Гітлером. А Росія увесь гнів народу, який був спрямований на нацистів, спрямувала на український визвольний рух, звинувативши їх у співпраці з Третім Рейхом.

За задумкою росіян, тоді люди не підтримували б все, що пов’язано з Україною. В СРСР визвольний рух всіляко придушувався, проводили арешти, людей катували, депортували до Сибіру та вбивали.

Наразі російська пропаганда продовжує нездорову увагу до провідника українського націоналізму, поширюючи з екранів ТБ міфи про “злих бандерівців” з метою заохочення до мобілізації для відправлення на війну проти України. Таким чином пропаганда РФ придумала собі ворога, щоб пояснити росіянам “священну” мету загарбницької війни Путіна.

Щодо біографії Степана Бандери – то вона вражає. Протягом десятиліть він був організатором підпільної боротьби проти трьох держав – Другої Речі Посполитої, Третього Рейху та Радянського Союзу.

В ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV кандидат політичних наук, колишній радник голови СБУ Юрій Михальчишин розповів про дитинство та юність Степана Бандери, що відомо про його “співпрацю” з німцями та ким був спецагент, якому було наказано вбити Бандеру.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

– Що відомо про дитинство і молоді роки Степана Бандери? Що надихнуло його на боротьбу за Українську Державу?

– Степан Бандера народився у 1909 році у Калуському повіті королівства Галичини та Лодомерії Австро-Угорської імперії у родині священика, який був надзвичайно авторитетною людиною у місцевому громадському житті.

У дитинстві та в юні роки Бандера багато займався спортом, оскільки мав слабке здоров’я та був вимушений гартуватися фізично. Активно займався громадською діяльністю, був членом молодіжної організації Пласт.

У Львові Степан почав активно проявляти себе у лавах нелегальної української військової організації, створеної Євгеном Коновальцем. Згодом на базі цього об’єднання буде утворено ОУН, провідником якої стане сам Бандера.

На боротьбу за Українську Державу Степана Бандеру могло надихнути військове дитинство, приклад батька та загальна високопатріотична атмосфера, яка панувала тоді в окупованій поляками Галичині.

– За який вчинок Бандеру почали називати терористом? Що відбулося насправді?

– Парадоксально, але такого явища як тероризм в кримінальному кодексі міжвоєнної Польщі або ж Другої Речі Посполитої, проти якої виступали українські націоналісти, не було.

Степана Бандеру судили за керівництво нелегальною організацією – йшлося про ОУН.

Також його судили за те, що він був на чолі групи, яка у 1934 році організувала замах на польського міністра внутрішніх справ, полковника Броніслава Перацького.

Саме він був відповідальний за масові репресії та фальсифікації на виборах 1930 року. Судові процеси відбувалися у Варшаві та Львові.

– Що відомо про “співпрацю” Бандери з німцями під час Другої світової війни?

– Насправді ця співпраця мала виключно прагматичний та розрахунковий характер.

Припадає вона на період весни 1940 року, коли Бандера очолив революційне крило ОУН з центром в Кракові, окупованому німцями до літа 1941 року. Організація спробувала оголосити відновлення незалежності Української Держави у Львові.

Ця співпраця полягала у тому, що члени ОУН здобували розвідувальну інформацію, перетинаючи кордон між Третім Рейхом та СРСР. Таким чином відбувалася координація діяльності Абверу – німецької спецслужби тих часів.

Також на партнерських засадах німецькі спецслужби погодилися підготувати спецпідрозіл українських добровольців, який увійшов до полку спецпризначення Нахтігаль.

Влітку 1941 року цей спецпідрозіл взяв участь в операції Барбаросса – нападі Рейху на Радянський Союз.

Однак через події у Львові, коли 30 червня 1941 року відбулася спроба проголошення української незалежності, ця співпраця припинилася.

– Як Степан Бандера опинився у німецькому концтаборі?

– Німецькі органи безпеки заарештували Степана Бандеру 5 липня 1941 року у Кракові, оскільки відновлення України та її незалежності не входило у плани Рейху.

Бандері висунули ультиматум, який полягав у відкликанні Акту проголошення Української Держави і переході до співпраці з німцями.

Бандера відмовився: його перевезли до Берліна, де до кінця року він перебував у в’язниці.

На початку 1942 року Степан Бандера потрапив до концтабору Заксенхаузен, де його утримували в блоці особливо важливих політв’язнів.

Цікаво, що разом із ним там перебував командувач польської Армії Крайової полковник Стефан Ровецький, колишній міністр окупованої Франції Леон Блюм, пізніше – високопоставлені військові, полковники та генерали армії США.

– Що було з Бандерою після завершення війни?

– На волю Степан Бандера вийшов у жовтні 1944 року.

На тлі військових подій він далі жив на території Західної Німеччини, переважно у Мюнхені.

Жив він під своїм прізвищем, а пізніше отримав чужі документи, які, до речі, дісталися Бандері від відомого львівського шахіста Степана Попеля.

Попри серйозні внутрішні конфлікти Степан Бандера і далі очолював ОУН. Він організовував бойові групи, які підтримували зв’язок з українським підпіллям в Західній Україні, яка тоді перебувала у складі СРСР.

Також Бандера намагався координувати співпрацю зі спецслужбами західних держав для допомоги українському визвольному руху.

– Хто став вбивцею Степана Бандери? Кому це було вигідно?

– Черговий парадокс, але вбивцею Бандери став львівський студент на ім’я Богдан Сташинський.

Він народився у селі Борщовичі під Львовом, навчався в педагогічному інституті. Його затримали за безквитковий проїзд у залізничному транспорті, і під час рутинної перевірки органи держбезпеки вирішили залучити його до конфіденційної співпраці.

Так Богдан Сташинський став агентом КДБ УРСР. Його залучали до проведення різних диверсійних акцій і ліквідації підпілля ОУН на Львівщині, також він пройшов спецпідготовку на курсах КДБ у Києві, після чого Сташинського під чужими документами відправили в ФРН.

Смерть Степана Бандери була вигідною керівництву радянського КДБ, яке намагалося демонструвати свою першість та ефективність у боротьбі з українським націоналізмом не лише всередині СРСР, а й за кордоном.

– Чому історична пам’ять про Степана Бандеру різниться на Сході та Заході?

– Причина логічна та очевидна – Бандера народився на Заході і ніколи не відвідував території, східніші за річку Збруч. Він ніколи не був у Києві, Харкові, Запоріжжі, Донецьку.

Треба розуміти, що його практична діяльність розгорталася лише на Західній Україні. Попри це невеликі групи підпілля ОУН існували і в східних районах, зокрема під час німецької окупації.

Зрозумівши, що після завершення війни націоналізм на Заході нікуди не дівся, радянська пропаганда і спецпропаганда зробили все можливе, щоб демонізувати та дискредитувати Бандеру, зображаючи його колаборантом та прихильником фашизму.

У той же час радянсько-німецька співпраця 1939-1941 років (зокрема в межах пакту Молотова-Ріббентропа) для посилення нацизму та фашизму зробила значно більше, аніж скромна співпраця бандерівської ОУН з німецьким Абвером у 1940-1941 роках.

Якщо ми говоримо про Степана Бандеру, Україні необхідно сформувати неконфліктний і збалансований погляд, прийнятний і, головне, зрозумілий для усіх громадян держави.

Ось ця незрозумілість породжує вакуум, який заповнюється, на жаль, російською пропагандою, яка повністю копіює радянську.

– Чому Бандеру так бояться в РФ?

Російська Федерація з кожним роком ідеологічно все більше стає схожою на Радянський Союз сталінського зразка.

У цій парадигмі Бандера викликає особливу ненависть як один із небагатьох лідерів поневолених народів СРСР, який зумів організувати довготривалий та масовий рух опору.

На жаль, ані литовці, ані латиші, ані естонці, які теж намагалися організувати боротьбу проти радянської окупації, не витримали більше двох-трьох років підпілля.

А очолювана Бандерою організація вела впевнену боротьбу  до середини 1950-х років.

– Який вклад в історію України здійснив Степан Бандера?

Бандера очолив нелегальну Організацію українських націоналістів на західно-українських землях у критичний час боротьби з польською окупацією у 1930-х роках, продовжив боротьбу з німецькою окупацією, потрапив у німецьке ув’язнення, опинився в еміграції, звідки далі організовував роботу з метою підтримки руху опору та протистояння вже радянській владі.

Його внесок є не лише практичним, але й символічним. Саме постать Бандери стала консолідуючою для формування образу українського націоналізму та безкомпромісною в боротьбі за незалежність.

Саме таким запам’ятали Степана Бандеру. Звичайно, що символ може відрізнятися від реальної людини у життєвих обставинах, але він залишається актуальним до сьогодні.

Бандера надихає багатьох українців на продовження боротьби за український суверенітет та територіальну цілісність, викликаючи страх та ненависть у ворогів.

Фото:  

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Камалія – про доньок, нову професію мами, стосунки з Захуром та чи готова ще раз вийти заміж
Комсомольская правда
2025-01-19T14:04:51Z
Вілл Сміт показав рідкісне фото мами-красуні, якій виповнилося 88 років
TSN
2025-01-19T13:48:13Z
Катерина Кухар насмішила відео з 10-річною донькою від Стоянова у своє 43-річчя
TSN
2025-01-19T13:06:54Z
Міша Романова зізналась, чому приховує батька свого 6-річного сина і чи спілкується з колишнім
TSN
2025-01-19T13:06:13Z
Гламур і шик: 7 найвишуканіших образів Меланії Трамп
Фокус
2025-01-19T12:45:00Z
Рецензія на фільм «Знову в дії» / Back in Action
ITC
2025-01-19T12:40:31Z
Чернетку одного із хітів Боба Ділана продали на аукціоні більш як за $500 тисяч
УкраинФорм
2025-01-19T12:36:12Z
"Мої серце і розум": Соловій показала рідкісне фото важливого для неї чоловіка
GlavRed
2025-01-19T12:27:44Z
Донька Олі Полякової поїхала на навчання до США і пожалілася на конфуз, який з нею стався в Бостоні
TSN
2025-01-19T12:06:37Z
Зеленський назвав нового очільника Академії сухопутних військ
TSN
2025-01-19T14:06:46Z
На Сумщині комунальники знайшли пакет, повний грошей: що вони з ним зробили
24tv
2025-01-19T14:03:32Z
Чи можна пиляти дрова із повалених у лісі дерев
24tv
2025-01-19T14:03:19Z
Бригадного генерала Шаповалова призначено на важливу посаду: що повідомив Зеленський
TSN
2025-01-19T13:36:29Z
Мобілізація не покриває потреби ЗСУ – Сирський
1News
2025-01-19T13:27:56Z
Нова програма допомоги: хто отримуватиме 1500 грн кожні три місяці
Знай
2025-01-19T13:06:39Z
Польща отримала від США першу партію танків Аbrams у найновішій версії
УкраинФорм
2025-01-19T12:57:14Z
РФ атакувала Україну ракетами, сотнями авіабомб та дронів - Зеленський
GlavRed
2025-01-19T12:36:16Z
Пільги для ветеранів праці: на яку допомогу можуть розраховувати українці у 2025 році
24tv
2025-01-19T12:33:10Z
Естонія закликає Європу за прикладом США заборонити TikTok
Европейская правда
2025-01-19T14:03:44Z
Фіцо звинуватив опозицію у "підлабузництві" перед Зеленським
Европейская правда
2025-01-19T13:57:01Z
Дональд Трамп запустив криптовалюту TRUMP — за добу вона зросла на 253% і заробила $27 млрд
ITC
2025-01-19T13:51:55Z
Зеленський підписав указ про нові санкції РНБО
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T13:51:46Z
Зеленський підписав указ про санкції проти 18 людей. Серед них Нестор Шуфрич, Євген Мураєв, Світлана Крюкова
Детектор М
2025-01-19T13:45:18Z
До Сирії повернулися майже 200 тисяч біженців - ООН
УкраинФорм
2025-01-19T13:31:13Z
Кримінальне минуле головного кандидата на посаду генпрокурора Сергія Мельника
360ua.news
2025-01-19T13:30:16Z
Росіяни в інтернеті вербують поляків, щоб дестабілізувати майбутні вибори – віцепрем'єр Польщі
InternetUA
2025-01-19T13:24:32Z
Мемкоїн Трампа виріс за день на 883%
ZN UA
2025-01-19T13:18:12Z
Українські ресторани втрачають рентабельність
AgroPortal
2025-01-19T14:00:52Z
Пташиний грип у США призвів до дефіциту яєць
AgroPortal
2025-01-19T13:30:48Z
Стартап Perplexity AI пропонує злиття з американським підрозділом TikTok - Reuters
УкраинФорм
2025-01-19T13:15:40Z
Інфляція не компенсує доходи: хто з українців стане біднішим у 2025 році
Политека
2025-01-19T13:03:36Z
Пенсії по інвалідності 1 і 2 групи: українцям розповіли, як зміняться виплати у 2025 році
Политека
2025-01-19T12:30:25Z
Туреччина оновила рекорд агроекспорту
AgroPortal
2025-01-19T12:30:05Z
Фонд держмайна виставляє на аукціон ще одне протезне підприємство
УкраинФорм
2025-01-19T12:03:46Z
Україна підписала з Британією та Литвою меморандум щодо боротьби з торгівлею вкраденим зерном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T11:12:28Z
Ціни на хліб в Україні повзуть вгору: може подорожчати на 20%
Политека
2025-01-19T11:00:01Z
Як завжди бути щасливим, вільним і молодим: порада мудреця, якій понад 1000 років
TSN
2025-01-19T13:48:33Z
Смачний щербет можна приготувати вдома: розкішні солодощі з дитинства
Telegraf
2025-01-19T13:42:48Z
Це вже не модно на кухні: про які дизайнерські рішення варто забути
24tv
2025-01-19T13:33:54Z
Новий рік ще витає у повітрі: рецепту ароматного пісочного пирога з апельсинами
Знай
2025-01-19T12:51:19Z
Сало буде м’яким, ароматним і смачним: 5 найголовніших правил засолювання в домашніх умовах
TSN
2025-01-19T12:36:10Z
Щоб вдома було тепло та затишно: які дрова найкраще обирати для котла
24tv
2025-01-19T12:30:34Z
Як прибрати вапняний наліт в унітазі: простий, але дуже ефективний спосіб
GlavRed
2025-01-19T12:27:26Z
Не "печення" і "хлоп'я": як правильно називати солодощі українською
24tv
2025-01-19T12:06:02Z
Ось 4 ознаки у розмові, що вас просто терплять, але не кажуть про це прямо
24tv
2025-01-19T11:57:39Z
У Києві та у низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-19T14:03:15Z
Якою буде погода у Дніпрі з 20 по 26 січня: синоптики дали свіжий прогноз на тиждень
Политека
2025-01-19T13:33:26Z
Нова тактика росіян на фронті: як діятимуть окупанти на Покровському напрямку
24tv
2025-01-19T13:30:56Z
Бої за Покровськ: чи здатні російські війська взяти ЗСУ в оточення
TSN
2025-01-19T13:18:55Z
У 28-й ОМБр показали кадри бою українських військових з окупантами на торецькому напрямку
ZN UA
2025-01-19T12:54:21Z
Балістичний удар по Лук'янівці в Києві: експерт пояснив, чому ракети збили в останній момент
TSN
2025-01-19T12:36:58Z
Плюсова температура, місцями ожеледиця і туман: погода в Україні на 20 січня
24tv
2025-01-19T12:36:17Z
На початку тижня в Україні - без опадів, подекуди прогріє до 10°
УкраинФорм
2025-01-19T12:27:40Z
Британська розвідка: Росія посилює тиск на Велику Новосілку у Донецькій області
Европейская правда
2025-01-19T12:24:43Z
На популярному курорті загинула лікарка з Волині: подробиці трагедії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T14:06:17Z
У чотирьох областях перекрили канали збуту зброї – СБУ
1News
2025-01-19T13:42:30Z
У Черкасах жінка відкрила вогонь у магазині
24tv
2025-01-19T12:57:56Z
"Загубили" авіабомби: з російських літаків "нештатно" зійшли ФАБи
24tv
2025-01-19T12:54:51Z
Тряхнуло кілька разів: в Україні стався землетрус
Telegraf
2025-01-19T12:51:58Z
У Вінниці сталася масштабна аварія на водогоні
1News
2025-01-19T12:42:03Z
В одному з ліцеїв Рівненщини вчитель побив учня, поліція вивчає обставини
УкраинФорм
2025-01-19T12:00:30Z
Побігли збирати бензин: у Нігерії живцем згоріли понад 70 людей
Telegraf
2025-01-19T11:36:07Z
На Львівщині затримали зловмисника, причетного до вбивства знайомого
Украина Криминальная
2025-01-19T11:12:51Z
Походження Місяця: несподіване відкриття кидає виклик найпопулярнішій теорії
Фокус
2025-01-19T14:06:09Z
Майбутнє будівництва. Американські інженери створили гнучкий бетон для 3D-друку
InternetUA
2025-01-19T14:04:46Z
Зламається не тільки смартфон: як не можна заряджати телефон у машині
GlavRed
2025-01-19T13:57:27Z
Тайванські розробники представили новітній крилатий мультикоптер зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-19T13:31:59Z
До Землі наближається 70-метровий астероїд
УкраинФорм
2025-01-19T13:24:23Z
В ЄС також заговорили про заборону TikTok і назвали головні загрози соцмережі
Telegraf
2025-01-19T13:21:51Z
Як у "Парку юрського періоду": у США планують за 3 роки "воскресити" мамонта
24tv
2025-01-19T13:21:19Z
Суд над Дуровим: власник Telegram обіцяє видаляти більше шкідливого контенту
InternetUA
2025-01-19T13:04:46Z
TikTok перестав працювати в США — програма видалена з магазинів, перегляд відео недоступний
ITC
2025-01-19T12:39:11Z
Експерти закликали не годувати птахів хлібом у січні: в чому причина
GlavRed
2025-01-19T13:27:03Z
Які захворювання є підставою для оформлення 2 групи інвалідності
24tv
2025-01-19T13:06:02Z
Визначення і встановлення інвалідності: у МОЗ роз'яснили деякі деталі
УкраинФорм
2025-01-19T13:03:27Z
Забуваємо про неприємні запахи: як дієво позбутися запаху собачої сечі
GlavRed
2025-01-19T11:27:41Z
Не всі в курсі: як правильно використовувати кисневий порошок
GlavRed
2025-01-19T11:27:17Z
ГРВІ у дитини: доктор Комаровський розповів, як боротися із хворобою без медикаментів
Политека
2025-01-19T10:27:01Z
Препарат для лікування раку молочної залози може допомогти боротися з раком крові
360ua.news
2025-01-19T09:18:07Z
Ніколи не злипнуться: як правильно приготувати макарони
GlavRed
2025-01-19T08:27:07Z
Як зрозуміти що болить апендицит
24tv
2025-01-19T07:51:39Z
Андрієвський — про програш Лехії на зборах: Краще в спарингах, ніж в офіційних матчах
Football.ua
2025-01-19T13:57:46Z
"Це наші вороги": радянський футболіст заявив, що Росія воює з Америкою
Telegraf
2025-01-19T13:57:45Z
Раньєрі: Рома шукатиме нового тренера, здатного вивести команду на елітний рівень
Football.ua
2025-01-19T13:57:43Z
Не хочете бути українцями, – Гутцайт відреагував на рішення Ковтуна щодо зміни громадянства
24tv
2025-01-19T13:42:40Z
Олімпійська чемпіонка Харлан повідомила, що Росія пропонувала їй змінити громадянство
ZN UA
2025-01-19T13:42:09Z
Лунін в запасы на матч проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-19T13:39:05Z
Нуньєс: Два голи Брентфорду допоможуть мені з моєю впевненістю
Football.ua
2025-01-19T13:21:47Z
Мотта: Коло Муані стане новим гравцем Ювентуса
Football.ua
2025-01-19T13:21:33Z
Україна запровадила санкції про шахіста-зрадника Карякіна
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T13:21:03Z
Німецьким вантажівкам Henschel виповнилося 100 років
AutoCentre
2025-01-19T13:07:49Z
Donut Lab анонсувала інновації в електротехніці
360ua.news
2025-01-19T13:03:40Z
Справжній ексклюзив: у Києві помітили розкішний "Гелендваген" за 280 000 євро
Фокус
2025-01-19T09:00:01Z
Mercedes має намір повернути на конвеєр купе S-Class
AutoCentre
2025-01-19T08:15:08Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z