Перша мистецька бієнале Мальти, перепрофільований район Карлсберг у Копенгагені або культурна столиця Полярного кола – все це можна зарахувати до 10-ки культурних напрямків Європи 2024 року.
Що відвідати в Європі у 2024 році
Німеччина
У 2024 році Німеччина святкуватиме 250-річчя від дня народження одного з найулюбленіших своїх художників Каспара Давида Фрідріха. З цієї нагоди заплановані різноманітні виставки та фестивалі.
Також туристи можуть відвідати місця з його картин і пройтися тими стежками, якими ходив митець, що любив гуляти з альбомом для малювання під рукою.
Мальта
Цієї весни на Мальті відбудеться перша мистецька бієнале – з 11 березня і до кінця травня. Захід уже викликав фурор у світі мистецтва, зібравши заявки від більш ніж 2 500 художників із 75 країн. Остаточний відбір ще не зроблено, але організатори пообіцяли, що у виставці візьмуть участь кілька художників з міжнародною популярністю.
Сучасне мистецтво буде показано в стародавніх декораціях, багато з яких внесено до списку ЮНЕСКО. Кілька майданчиків уперше перетворяться на виставкові простори, зокрема Палац Великого магістра, Збройова палата і мегалітичні храми Джгантія.
Тарту (Естонія)
Третій рік поспіль три міста ділять звання культурної столиці Європи, серед них Тарту, друге за величиною місто Естонії та найстаріше місто країн Балтії. Тут безліч концертних майданчиків, виставкових залів, театрів і музеїв, а чверть населення становлять студенти.
У рік культури заплановано понад тисячу заходів: від церемонії відкриття 26 січня до урочистого закриття 30 листопада.
Копенгаген (Данія)
Район Карлсберг у центрі Копенгагена перебував у стадії розбудови відтоді, як там припинилося пивоваріння 2008 року, і нарешті, є більш-менш завершеним. Відреставровані промислові будівлі XIX і XX століть у цьому районі доповнюються новобудовами, натхненними Сан-Джиміньяно в Італії – містом веж.
Відвідувачі, які цікавляться архітектурою, знайдуть багато цікавого. Тут є дизайнерські та концептуальні магазини, художня галерея, спа-центр, безліч ресторанів, пабів тощо.
У грудні 2023 року, після п’яти років модернізації, знову відкрився Будинок Carlsberg. Тут є нова інтерактивна виставка, ресторан і бар, а також екскурсії підвалами та дегустації.
Гент (Бельгія)
Гент – молодіжна столиця Європи 2024 року. Головні визначні пам’ятки включають Графський замок, Алею графіті та Дзвіницю, на яку потрібно піднятися 254 сходами, щоб відвідати дракона – талісман міста.
Сім’ї також можуть завантажити застосунок Fosfor the Dragon і здійснити двогодинне полювання за скарбами містом. Неподалік центру розташований парк спорту і відпочинку Блаармерсен із озером і піщаним пляжем, аквапарком, скейт-парком тощо.
Бад-Ішль (Австрія)
Ще одна культурна столиця – Бад-Ішль на заході Австрії. Це курортне місто і літня резиденція імператора Франца Йосифа I об’єднало зусилля з 22 сільськими альпійськими громадами.
Серед яскравих моментів програми року – Salt Lake Cities, проєкт художників-резидентів, покликаний повернути до життя 12 занедбаних залізничних станцій за допомогою інсталяцій та виставок. Видатним експонатом також є Reise der Bilder – виставка творів мистецтва, розграбованих у Зальцкаммергуті під час Другої світової війни.
Інші великі заходи включають різноманітні фестивалі. А на честь 200-річчя від дня народження композитора Антона Брукнера відбудеться концерт у величезній солеварні в Ебензее.
Генуя (Італія)
У Генуї проходить велика виставка новаторської художниці XVII століття Артемізії Джентілескі, на якій представлено понад 50 її картин з усієї Європи і США. Захід проводиться в Палаццо Дукале. У ньому є склепінчастий атріум, зала з величезними люстрами, каплиця з фресками, підземелля та вежа з видом на один з найбільших середньовічних центрів Європи.
Буде (Норвегія)
Третя культурна столиця – Буде на півночі Норвегії, перше місто на північ від Полярного кола, удостоєне цього титулу. Воно прагне стати найстійкішою культурною столицею за всю історію, і багато заходів проводять на відкритому повітрі – як на суші, так і на морі.
Церемонія відкриття 3 лютого відбудеться на плавучій сцені в гавані. Є концерт у затопленій печері, де глядачами мають бути акредитовані дайвери, а також нова десятиметрова скульптура поета Петтера Дасса на острівці, яку найкраще побачити з човна.
На суші основні моменти включають масовий захід на відкритому повітрі під назвою Midsummer Mischief, єдину в Європі бієнале ленд-арту і перший фестиваль зимового світла в Нордланді.
Мальме (Швеція)
Ідеально приурочений до п’ятдесятиріччя перемоги групи Abba на Євробаченні 1974 року. До слова, 2024 року саме Швеція прийме у себе міжнародний пісенний конкурс.
Тож у травні у місті-організаторі буде безліч фанатів Євробачення, але й без того в Мальме вистачає розваг цілий рік – різноманітні виставки, а також музеї, зокрема й музей огидної їжі, в якому представлено 80 експонатів, що викликають нудоту.
Страсбург (Франція)
У квітні Генуя передає естафету Страсбургу як Всесвітній столиці книги. Протягом наступних 12 місяців відбудуться понад 200 заходів, пов’язаних із книгою, зокрема опери, концерти, кінопокази, бесіди та дебати.