Рішення Туреччини не пропускати британські кораблі-міношукачі, призначені для ВМС України, не означає допомогу Анкари країні-агресору.
Про це повідомляє Моніторингова група Інституту Чорноморських стратегічних досліджень та редакції BlackSeaNews.
28 лютого 2022 року Туреччина заявила, що закрила протоки Босфор і Дарданелли відповідно до Конвенції Монтре 1936 року, що передбачає заборону на прохід протоками військових кораблів воюючих країн.
– Росія заявила, що чотири її кораблі перетнуть протоки 27-28 лютого, три з яких не зареєстровані на базах у Чорному морі. Ми сказали Росії не посилати ці кораблі, і Росія сказала, що судна не перетнуть протоки, – повідомив в той день міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу.
Раніше Reuters повідомляло, що щонайменше чотири російських кораблі – два есмінці, фрегат і розвідувальне судно – очікували рішення Туреччини, щоб перейти з Середземного моря до Чорного.
За даними Моніторингової групи, мова йшла про:
- великий протичовновий корабель (564) Admiral Tributs, Тихоокеанський флот РФ (PF), guided-missile destroyer Udaloy-class;
- великий протичовновий корабель (бортовий номер 626) Vice-Admiral Kulakov, Північний флот РФ (NF), guided-missile destroyer Udaloy-class;
- ракетний фрегат (431) Admiral Kasatonov (Північний флот РФ (NF), Admiral Gorshkov class frigate або ракетний фрегат (494) Admiral Grigorovich, (Чорноморський флот – BSF), guided missile frigate Krivak V-class;
- розвідувальний корабель Kildin (BSF) або розвідувальний корабель Vasiliy Tatishchev (BF).
Окрім того, була також інформація про те, що в списку міг бути один з двох ракетних підводних човнів Чорноморського флоту, що перебували в Середземному морі.
– Зауважимо, що це рішення Туреччини було прийняте внаслідок потужного дипломатичного тиску України. За нашими даними, вже в перший день нападу РФ – 24 лютого 2022 року – посольство України в Анкарі спрямувало декілька жорстких нот з вимогою негайно заборонити переміщення турецькими протоками військових кораблів РФ, – йдеться у повідомленні.
Аналітики вказують, що Туреччина використала не ст. 19 конвенції Монтре, оскільки у ній є пункт про те, що “…військові судна воюючих держав, як прибережних, так і неприбережних, відділені від своїх баз, можуть повернутись на ці бази.”
Тобто стаття передбачає можливість для кораблів ЧФ, що перебували в Середземному морі (ракетний фрегат, ракетний корвет та 2 ракетних підводних човна) повернутися до Севастополя. Туреччина ж натомість це заборонила і викликила сильне незадоволення РФ.
В Конвенції є ще дві важливих статті, якими скористалася Анкара:
- Стаття 20. Під час війни, коли Туреччина є воюючою стороною, положення статей 10-18 не застосовуються; прохід військових кораблів здійснюється виключно на розсуд Турецького Уряду;
- Стаття 21. У разі, якщо Туреччина вважає, що їй загрожує безпосередня небезпека війни, вона має право застосовувати положення статті 20 цієї Конвенції.
Тобто Туреччина вважає, що їй “загрожує безпосередня небезпека війни” і тому має право пропускати/не пропускати кораблі воюючих сторін до їхніх баз в Чорному морі, а також невоюючих сторін “виключно на розсуд Турецького Уряду”, вказують експерти.
Зазначено, що для України вкрай важливо, щоб “розсуд турецького уряду” не змінювався, тому що тоді Туреччина теоретично може пропустити “додому” до Чорного моря вже навіть не 4, а 5 ракетних кораблів Чорноморського флоту РФ (до його складу нещодавно увійшов новий ракетний корвет Меркурій, що зараз перебуває в Середземному морі).
Отже, якщо суто теоретично Туреччина зробить виняток для українських (колишніх англійських) тральщиків, їй важко буде не зробити ще один виняток – для ракетних кораблів ЧФ з Середземного моря.
Речник військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук в етері телемарафону Єдині новини зазначив, що ВМС не залишали запиту Туреччині на прохід кораблів. Враховуючи дію конвенції, іншого варіанту очікувати не слід було, вказав Плетенчук. Через це Україна не мала наміру використовувати до кінця війни ці кораблі.
Раніше Туреччина заявила, що не дозволить двом британським мінним тральникам пройти транзитом через її води дорогою в Чорне море для використання Україною, оскільки це порушить Міжнародний пакт про прохід через протоки у воєнний час.