Унаслідок двох вибухів загинули щонайменше 103 людини, ще десятки дістали поранення на меморіальній церемонії в Ірані, присвяченій четвертій річниці вбивства Касема Сулеймані, очільника іранських Сил Кудс і одного з найвпливовіших людей на Близькому Сході.
За повідомленнями очевидців, у південно-центральному місті Керман прогриміли два вибухи з різницею в 10 хвилин, а в деяких повідомленнях йшлося про чотири різні вибухи.
Бабак Йектапараст, представник служби порятунку Ірану, раніше повідомив іранським ЗМІ, що 73 людини загинули і 170 дістали поранення.
Пізніше іранське державне телебачення повідомило, що загинули 103 людини.
Що відомо про вибух
Спочатку місцева влада заявила, що незрозуміло, чи були вибухи спричинені каністрами з газом або терористами-смертниками. Пізніше чиновники заявили, що вибухи сталися від двох бомб, які були приведені в дію дистанційно, і кваліфікували інцидент як тероризм.
Вибухи сталися на дорозі, що веде до Гользар Шохада, кладовища Сад мучеників у Кермані. Тіло Сулеймані поховано на цвинтарі разом із 1024 іншими людьми, яких вважають мучениками.
Заступник губернатора Кермана Рахман Джалалі також назвав вибухи “терористичними атаками”, повідомило державне телебачення, не уточнивши, хто може стояти за ними.
З’явилися кадри, які свідчать про те, що другий вибух стався приблизно через 15 хвилин після першого.
Мер Кермана Саїд Табрізі повідомив іранському державному інформаційному агентству ISNA, що вибухи сталися з різницею приблизно в 10 хвилин.
Лікарні Кермана і прилеглих районів були приведені в стан бойової готовності для надання допомоги пораненим.
Хто такий Сулеймані
Сулеймані, колись вищий військовий генерал Ірану, був убитий 3 січня внаслідок удару американського безпілотника під час візиту до Іраку 2020 року для зустрічі з тодішнім прем’єр-міністром Аділем Абдул-Махді.
Удар безпілотника спричинив серйозну дипломатичну кризу між США та Іраном, що призвело до ракетних ударів у відповідь по американських військових об’єктах в Іраку і поставило дві країни на межу війни.
На похорон Сулеймані на вулиці вийшло понад мільйон людей, що призвело до тисняви, в якій загинули 56 скорботних.
Служачи в Корпусі вартових ісламської революції (КВІР), Сулеймані став одним із найвищих командирів країни.
Національний герой для прихильників теократичного режиму Ірану, його часто називали другою за впливовістю фігурою в країні, поступаючись лише верховному лідеру Ірану Алі Хаменеї.
Він був командувачем Силами Кудс – підрозділу Корпусу вартових ісламської революції, що відповідає за шпигунство і військові операції за межами Ірану.
Ця група була визнана США терористичною організацією.
За даними США, Сулеймані керував офіцерами Сил Кудса, коли ті намагалися і не змогли вбити посла Саудівської Аравії у США Аделя аль-Джубейра в кафе Мілано у Вашингтоні 2011 року.
Сулеймані також вважався організатором військових операцій Ірану в Іраку і Сирії та впливав на розвиток так званої “осі опору”, яку західні чиновники прирівнюють до “осі зла”, за участю Ірану і підтримуваних ним воєнізованих формувань, включно з ліванською Хезболлою і ХАМАС у Газі.