Цьогоріч Водохреще (Хрещення Господнє, Богоявлення) в нашій країні відзначатимуть незвично рано. Після переходу Православної церкви України на новоюліанський календар фінальне свято різдвяного циклу перемістилось на 6 січня. Відповідно, обряд купання в ополонці теж потрібно буде здійснити цього дня.
Попри те, що церква не вважає його обов’язковим і наголошує, що пірнання в ополонку не змиває гріхи, люди продовжують із задоволенням купатись на Водохреще. Тому OBOZ.UA розповідає детальніше про історію цього обряду.
Історія купання на Водохреще
Коли саме з’явилась ця традиція, точно не відомо. Перша письмова згадка про саме свято в його християнському трактуванні відноситься до 1149 році і з’являється в Літописі Руському. А от вшанування сили води наприкінці циклу зимових свят фольклористи відносять до дохристиянських часів. В останній день Коляди опівночі люди ходили набирати воду до річок і колодязів. Їй приписували особливу цілющу силу. А ще збирали сніг, який розтоплювали і використовували у магічних ритуалах. Дівчата вмивались талою водою, щоби зберегти красу, нею кропили вулики та різні господарські будови, а свіжий сніг сипали у колодязі, підмішували у корм для худоби, обтирали ним тіло. Це все мало забезпечити хороше здоров'я і достаток.
Традицію широкого відзначання Водохреща відновили на рубежі XIX—XX ст. Тоді ж стали надзвичайно популярними купання в ополонках. Люди приходили цілими сім’ями, щоби зануритись у ріку чи озеро.
За даними митрополита Іларіона Огієнка, церква довго боролась із народними звичаями, пов’язаними з водою, зокрема із цими зимовими купаннями. Але згодом все ж прийняла їх. Тепер ополонки для купань освячують священники. Хоча у ПЦУ наголошують, що цей обряд не є обов’язковим для християн і змити таким чином гріхи із себе людина не може. Лише відтворити популярний біблійний сюжет, особисто доторкнутися до історії Христа.
Чому саме купання?
У народній свідомості традиції останнього дня Коляди змішались із символізмом свята Хрещення Господнього. Згідно з Біблією, цього дня Ісус прийшов до Івана Хрестителя і попросив охрестити себе у водах річки Йордан. Коли той занурив Спасителя, з неба зійшов Святий Дух в образі білого голуба і голос з висоти промовив: "Ти син мій улюблений, що я вподобав його!" Так людям, що стояли на березі, буцімто явився сам бог.
Отже народний мотив про цілющі властивості води зрештою поєднався із цим сюжетом. І люди почали занурюватись у крижану воду, щоби отримати тілесне зцілення, а дехто сподівається при цьому і на духовне очищення.
Як треба купатися?
Оскільки обряд має надзвичайну популярність в народі, його намагаються проводити впорядковано – задля безпеки. Спочатку священник освячує певне перевірене місце, де віряни зможуть здійснити занурення. Після цього починаються самі купання. Неподалік мають чергувати медики та рятувальники.
Занурюватись треба ненадовго. Хтось практикує одноразове занурення, хтось повторює його тричі. Головне – не пірнати під воду з головою. Після купання людина має якнайшвидше вийти на берег і зігрітись: зняти мокрий одяг, вдягнутись у все сухе, випити теплого чаю, загорнутись у ковдру. Вживати алкоголь ні до, ні після купання категорично не рекомендується.
Медики рекомендують починати підготовку до купання заздалегідь. Щонайменше за кілька днів почати обтирати тіло холодною водою або приймати швидкий холодний душ. Також медики не радять брати участь в обряді людям, які мають цього дня підвищену температуру, страждають від підвищеного чи зниженого артеріального тиску, хвороб серця та судин, інших хронічних хвороб. Не варто купатись дітям та вагітним жінкам.
Раніше OBOZ.UA розповідав, як змінився січневий список церковних свят після переходу ПЦУ на новий календар.
Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.