MY.UAНовини
Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1
Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1

Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1

Як громадський сектор пережив 2023 рік і з чим йде в новий 2024.

«Детектор медіа» підбиває підсумки медіароку-2023 традиційними оглядами ключових подій і тенденцій у світі медіа. Усі тексти читайте за тегом «#Підсумки року 2023».

Ми також поговорили з представниками громадських організацій про  ключові події в секторі та тренди, які актуальні нині й будуть важливими у наступному році. Їм поставили три запитання:

  1. Що дає силу вистояти вам і команді під час війни?
  2. Які ключові події в секторі сталися?
  3. Які закономірності чи тренди у секторі спостерігаються зараз і будуть актуальними найближчим часом?

Публікуємо першу частину опитування — відповіді Олександри Матвійчук, Максима Лациби,  Наталії Климової та Людмили Янкіної.

Олександра Матвійчук, голова правління громадської організації «Центр громадянських свобод»:

  1. Нам дає сили розуміння, що все, що ми робимо, має сенс. Так, ми не можемо зупинити цю війну, але без наших зусиль російська агресія точно не зупиниться. Ну, і навколо багато людей, які роблять надзвичайні речі. Це надихає. За принципом: вони змогли — і ти зможеш.
  2. Відбувається нове структурування в громадянському секторі. Торік він значно виріс, самоорганізувалися нові успішні ініціативи, а наявні організації обросли новими ролями та завданнями, щоб відповідати на виклики часу. Усе робилося в режимі реального часу та дуже швидко. У цьому році багато хто зміг осмислити нові ролі та розробити під них дієві стратегії.
  3. Я би сказала про тренд, який я хотіла б побачити у наступному році. Публічні інтелектуали кажуть, що ми живемо в епоху постправди. Як на мене, ми живемо в епоху постзнань. Люди з доступом до гуглу, які за секунду можуть отримати формулу аспірину, забувають, що це ще не робить їх хіміками. Люди по всьому світу вимагають швидких і простих рішень. Можливо, в більш спокійні часи ми могли б собі це дозволити. Можна лікувати нежить присіданнями, щонайменше шкоди організму не буде. Але якщо ми вже маємо справу з онкологією, то ціна простих рішень буде висока. Тому громадянському суспільству треба задавати тренд на складність. І це ще той виклик. Особливо під час повномасштабної війни на знищення, яку розпочала Росія. І ми не знаємо: ми в середині цієї війни, ми в кінці цієї війни чи тільки на її початку. Тому у нас немає розкоші перенести розв’язання складних питань на потім. Ми маємо шукати складні рішення зараз.

Максим Лациба, керівник програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень:

  1. Я і моя родина мріємо жити в сильній, демократичній, заможній, патріотичній і європейській Україні. Ми не просто мріємо, а щоденно будуємо таку країну. Як говорить українська приказка: «Очі бояться, а руки роблять». Велика мрія, щоденна праця, радість досягнень, підтримка соратників по боротьбі та любов родини — це те, що дає мені сили. Важливо що міжнародні донори не зупинили свої проєкти підтримки роботи ОГС в Україні, а навпаки збільшили обсяги цієї підтримки.
  2. 2023 рік сповнений багатьма подіями та рішеннями, однак навряд чи можна виділити подію, яка змінила траєкторію розвитку громадянського суспільства України.
  3. Перший тренд — значне розширення пріоритетів громадянського суспільства, зокрема: допомога в забезпеченні обладнанням, спорядженням Сил оборони; значне розширення роботи з проєктами гуманітарного реагування (роздача гуманітарної допомоги, допомога ВПО тощо); розбудова спроможності ОГС надавати соціальні послуги. Другий тренд — обережне визнання з боку влади можливостей і користі від співпраці з ОГС і волонтерами. Особливо збільшилося позитивних прикладів співпраці між ОГС і органами місцевого самоврядування. Часто ця співпраця продиктована тим, що за допомогою ОГС можна залучити донорські кошти на відбудову територіальної громади. Третій тренд — українські ОГС значно збільшили залучення коштів на проєкти завдяки збиранню благодійних пожертв і особливо збір за кордоном.

Наталія Климова, експертка з організаційного розвитку громадських ініціатив, заступниця виконавчого директора ІСАР «Єднання»:

  1. Щоб знайти відповідь на це питання, довелося провести цілий Форум в Арсеналі з однойменною назвою… Адже під кінець другого року повномасштабного вторгнення в секторі дуже відчувається і фізична втома, і психологічна. Національний символ незламності — Леся Українка — у своїй однойменній притчі показала, що силу дає співчуття до ближнього, якому ще гірше, ніж тобі. І чимало дискусій на Форумі засвідчили, що Леся таки щось знала про наш національний характер. Українці-бо понад усе — людяні, чуйні, емпатичні. І коли ми бачимо, що хтось потребує нашої допомоги — чи то друг «на передку», чи то переселенці в сусідньому будинку, чи то держава, яку треба підтримати в перемовинах про зброю — ми забуваємо про втому та вигорання і беремося до справи.

    І ми в ІСАР «Єднання» так само надихаємося тим, що можемо бути корисними. У перші дні повномасштабного вторгнення ми, мабуть, були першими з донорських інституцій, які переорієнтували свої програми на швидку необхідну підтримку громадських і благодійних організацій — і відтоді продовжуємо це робити. Ми надаємо проєктну й інституційну підтримку, маємо окрему велику програму з організаційного розвитку, проводимо навчання та консультуємо ГО/БО з питань податкового й митного законодавства. За час війни відкрили онлайн аналітичну бібліотеку для обміну даними між аналітичними центрами та «Дім громадянського суспільства» — фізичний простір для посилення громадських ініціатив. Бачити, як зростає й міцнішає громадський сектор України, — ось що дає невичерпні сили рухатися далі й вірити у перемогу.
  2. Перший рік повномасштабного вторгнення майже повністю був реактивним. Ми спішили озброїти ЗСУ, нагодувати-вдягнути вимушених переселенців, обладнати укриття в школах тощо. Другий рік став спробою почати переосмислення війни, почати будувати стратегії, стати проактивними. Громадський сектор почав активно включатися в перемовини на міжнародному рівні, адвокатувати надання допомоги Україні, координувати роботу з відновлення, відбудови та нагляд за її прозорістю (тут можна згадати коаліцію RISE та її зусилля). Спроби осягнути концепцію справедливого суду та загалом відновлення справедливості також почалися в секторі, це коаліція «Україна. П’ята ранку», наприклад. Знаковим було включення до програми міжнародної Ukraine Recovery Conference, яка відбулася цього літа в Лондоні, цілого ряду подій, проведених громадянським суспільством. Усе це є свідченням потужної ролі, яку відіграє і буде відігравати громадський сектор у здобутті перемоги, в процесах відновлення та модернізації України. Однак були й неоднозначні події. З одного боку, Мінсоцполітики проводить масштабний експеримент із закупівлі соціальних послуг у неприбуткових організацій і планує ще збільшити об’єми цієї закупівлі у 2024. Це дуже гарна історія для всіх, бо громади отримують якісні послуги саме там, де їх потребують, а громадські та благодійні організації матимуть додаткове джерело фінансової сталості та можливість покращувати свої послуги, працюючи з місцевими цільовими аудиторіями. З іншого боку — запроваджено нові правила ввезення й облікування гуманітарної допомоги через «Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги», яка була досить критично сприйнята сектором. З одного боку ми бачимо, як усе більше й більше громадських організацій долучаються до розробки планів відновлення громад, беруть участь у прийнятті важливих рішень у цій сфері. А з іншого — бачимо, як із порушенням процедури публічного обговорення розробляється законопроєкт «Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні», яким діяльність громадського сектору прирівнюється до лобізму та суттєво обмежується участь інститутів громадянського суспільства у прийнятті рішень та комунікації з органами влади. Звісно, що всім нам у громадському секторі хотілося б, щоб у новому році перших, позитивних історій взаємодії держави й ГО та БО більшало, інакше, боюся, здобути перемогу нам буде складно.
  1. Тренди наступного року обговорювалися на Форумі розвитку громадянського суспільства, який відбувся у грудні. Ось що даватиме нам силу у 2024-му, на думку учасників Форуму:

Перемога. Що б ми не робили — передусім питаємо в себе: «Наближає це перемогу чи ні?». Кожен крок, кожен наш проєкт, кожен донат, кожен тренінг і ініціатива мають бути націлені на одну спільну для всіх українців мету — бути нацією, яка перемогла тих, хто хоче її знищити.

Припинити внутрішні чвари. Інколи так хочеться виплеснути свої емоції, розкритикувати ідеї інших — у фейсбуці чи на форумі, вдома чи на вулиці. Але чи не є це тим, що хоче від нас ворог?

Підтримувати українську державу. Бо якщо не українську державу підтримувати, то яку?

Дбати про людський капітал. Ми його втрачаємо через довготривалу війну. Як повертати людей, залучати та зрощувати нових професіоналів? Час про це подумати, аби Україна не стала «малою нацією».

Виходити на міжнародну арену. Якщо вам потрібен особливий знак, що пора вчити мови, то ось він. Учіть мови, їдьте адвокатувати зброю та спрямування коштів на допомогу. Розбудовувати міжнародні коаліції на підтримку України. Промотувати наш унікальний досвід фандрейзингу, мобілізації сил, громадської діяльності загалом.

Дбати про себе і свої команди. Ментальне здоров’я та вміння балансувати між роботою та життям — допоможе нам не тільки вижити, а й перемогти.

Ставати професіоналами. Епоха реактивного волонтерства має перейти в епоху потужних, сталих інституцій. Успішних, бо професійних. Які вміють однаково успішно залучати кошти в біткойнах і застосовувати штучний інтелект для написання грантових заявок. Виходьмо на професійний рівень, дбаймо про організаційний розвиток, об’єднуймося в коаліції, щоб примножувати спільну силу!

Людмила Янкіна, керівниця проєктів Центру прав людини Zmina:

  1. Силу мені дає те, що я бодай на скільки-то можу бачити результат своєї роботи з допомоги постраждалим від російської агресії. На їхніх словах подяки й тримаюся. Ще одне, що дає можливість триматися, — це професійні колеги та їхня людяність. Коли ти в такий складний час перебуваєш поруч із людьми, які з тобою в одній системі координат і так само відчайдушно борються з агресором кожен у свій спосіб — це дає сили та наснагу.
  2. Це закриття п’яти кримінальних проваджень проти волонтерів. Також перемога в суді про самозахист у справі Сергія Стерненка та вирок у справі нападу на херсонську громадську активістку Катерину Гандзюк й вироки у справах Майдану.
  3. Як на мене, збільшилася не лише кількість низових ініціатив, а й міждисциплінарних партнерств. Тобто, коли організації, які мають різні спрямування, співпрацюють, наприклад, із метою підтримки жертв воєнних злочинів. Також за цей рік більш сталим є партнерство держави та громадянського суспільства саме в частині розслідування воєнних злочинів, пошуку депортованих дітей, цивільних заручників, документування та притягнення до відповідальності воєнних злочинців.

Колаж: Микола Шиманський/«Детектор медіа»

Читайте також
Активісти, які стали на захист країни
Середовище для роботи організацій громадянського суспільства «непогане», але досі гірше, ніж до вторгнення Росії, — дослідження «Барометр ОГС 2023»
Грудень: події, гранти, вакансії у громадянському суспільстві (постійно оновлюється)
Україна покращила показник сталості організацій громадянського суспільства
Три чинники стійкості країни: думки експертів громадського сектору
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
опрос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Канада готується до змін: Карні несподівано оновив уряд — нові обличчя, нові міністерства
ТСН
2025-05-14T07:51:11Z
Британія планує "вивести" з Лондона робочі місця тисяч держслужбовців
Европейская правда
2025-05-14T07:28:48Z
Выборы на фоне антиукраинских заявлений: почему новый президент Польши уже не будет другом Украины
Европейская правда
2025-05-14T07:28:01Z
У Туреччині затримали десятки студентів через протест проти ісламського проповідника
Европейская правда
2025-05-14T06:58:05Z
За день до перемовин росіяни атакували Україну балістикою та 145 дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:51:44Z
Зеленський повідомив, чим обернеться для РФ відмова від припинення вогню
TSN
2025-05-14T06:48:53Z
Психологія російської імперії – брехня, маніпуляції та війна за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:36:15Z
Нардеп Федієнко може піти на підвищення, а Куницький – втратити посаду: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:40Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:30:28Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:51:54Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T07:33:21Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
"Дитяче Євробачення-2025": оголошено дату та місце проведення конкурсу
ТСН
2025-05-14T06:21:30Z
На Євробаченні-2025 несподівано згадали Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:21:41Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
2025-05-14T07:51:06Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
2025-05-14T07:51:36Z
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:33:12Z
На Житомирщині посіяли більше ріпаку та конопель
AgroPortal
2025-05-14T07:30:12Z
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
2025-05-14T07:00:29Z
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
2025-05-14T06:48:49Z
Порти «великої Одеси» перевищили довоєнні обсяги експорту зерна
Agravery
2025-05-14T06:07:44Z
Перемир'я у торговій війні не відновить позиції США на ринку сої Китаю
AgroPortal
2025-05-14T06:00:10Z
"Укрзалізниця" змінює квитки для рейсів між Україною та Польщею
Европейская правда
2025-05-14T05:58:21Z
Український біометан в ЄС: МХП здійснив першу поставку Bio-LNG
Agravery
2025-05-14T05:21:50Z
Війна в Україні: росіяни пішли у наступ на одному із напрямків — воїни ЗСУ відверто розповіли про ситуацію
ТСН
2025-05-14T07:51:48Z
Понад 2,3 тис. компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці у центрі столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:47Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T06:33:35Z
Народний депутат виявив недоліки нового сервісу реєстрації домашніх тварин у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:09:39Z
Наступ РФ на Дніпропетровщину: Зеленський відповів, чи є загроза
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:18:23Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:42:30Z
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:30:19Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z