MY.UAНовини
Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1
Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1

Підсумки та тренди року в громадському секторі. Опитування експертів. Частина 1

Як громадський сектор пережив 2023 рік і з чим йде в новий 2024.

«Детектор медіа» підбиває підсумки медіароку-2023 традиційними оглядами ключових подій і тенденцій у світі медіа. Усі тексти читайте за тегом «#Підсумки року 2023».

Ми також поговорили з представниками громадських організацій про  ключові події в секторі та тренди, які актуальні нині й будуть важливими у наступному році. Їм поставили три запитання:

  1. Що дає силу вистояти вам і команді під час війни?
  2. Які ключові події в секторі сталися?
  3. Які закономірності чи тренди у секторі спостерігаються зараз і будуть актуальними найближчим часом?

Публікуємо першу частину опитування — відповіді Олександри Матвійчук, Максима Лациби,  Наталії Климової та Людмили Янкіної.

Олександра Матвійчук, голова правління громадської організації «Центр громадянських свобод»:

  1. Нам дає сили розуміння, що все, що ми робимо, має сенс. Так, ми не можемо зупинити цю війну, але без наших зусиль російська агресія точно не зупиниться. Ну, і навколо багато людей, які роблять надзвичайні речі. Це надихає. За принципом: вони змогли — і ти зможеш.
  2. Відбувається нове структурування в громадянському секторі. Торік він значно виріс, самоорганізувалися нові успішні ініціативи, а наявні організації обросли новими ролями та завданнями, щоб відповідати на виклики часу. Усе робилося в режимі реального часу та дуже швидко. У цьому році багато хто зміг осмислити нові ролі та розробити під них дієві стратегії.
  3. Я би сказала про тренд, який я хотіла б побачити у наступному році. Публічні інтелектуали кажуть, що ми живемо в епоху постправди. Як на мене, ми живемо в епоху постзнань. Люди з доступом до гуглу, які за секунду можуть отримати формулу аспірину, забувають, що це ще не робить їх хіміками. Люди по всьому світу вимагають швидких і простих рішень. Можливо, в більш спокійні часи ми могли б собі це дозволити. Можна лікувати нежить присіданнями, щонайменше шкоди організму не буде. Але якщо ми вже маємо справу з онкологією, то ціна простих рішень буде висока. Тому громадянському суспільству треба задавати тренд на складність. І це ще той виклик. Особливо під час повномасштабної війни на знищення, яку розпочала Росія. І ми не знаємо: ми в середині цієї війни, ми в кінці цієї війни чи тільки на її початку. Тому у нас немає розкоші перенести розв’язання складних питань на потім. Ми маємо шукати складні рішення зараз.

Максим Лациба, керівник програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень:

  1. Я і моя родина мріємо жити в сильній, демократичній, заможній, патріотичній і європейській Україні. Ми не просто мріємо, а щоденно будуємо таку країну. Як говорить українська приказка: «Очі бояться, а руки роблять». Велика мрія, щоденна праця, радість досягнень, підтримка соратників по боротьбі та любов родини — це те, що дає мені сили. Важливо що міжнародні донори не зупинили свої проєкти підтримки роботи ОГС в Україні, а навпаки збільшили обсяги цієї підтримки.
  2. 2023 рік сповнений багатьма подіями та рішеннями, однак навряд чи можна виділити подію, яка змінила траєкторію розвитку громадянського суспільства України.
  3. Перший тренд — значне розширення пріоритетів громадянського суспільства, зокрема: допомога в забезпеченні обладнанням, спорядженням Сил оборони; значне розширення роботи з проєктами гуманітарного реагування (роздача гуманітарної допомоги, допомога ВПО тощо); розбудова спроможності ОГС надавати соціальні послуги. Другий тренд — обережне визнання з боку влади можливостей і користі від співпраці з ОГС і волонтерами. Особливо збільшилося позитивних прикладів співпраці між ОГС і органами місцевого самоврядування. Часто ця співпраця продиктована тим, що за допомогою ОГС можна залучити донорські кошти на відбудову територіальної громади. Третій тренд — українські ОГС значно збільшили залучення коштів на проєкти завдяки збиранню благодійних пожертв і особливо збір за кордоном.

Наталія Климова, експертка з організаційного розвитку громадських ініціатив, заступниця виконавчого директора ІСАР «Єднання»:

  1. Щоб знайти відповідь на це питання, довелося провести цілий Форум в Арсеналі з однойменною назвою… Адже під кінець другого року повномасштабного вторгнення в секторі дуже відчувається і фізична втома, і психологічна. Національний символ незламності — Леся Українка — у своїй однойменній притчі показала, що силу дає співчуття до ближнього, якому ще гірше, ніж тобі. І чимало дискусій на Форумі засвідчили, що Леся таки щось знала про наш національний характер. Українці-бо понад усе — людяні, чуйні, емпатичні. І коли ми бачимо, що хтось потребує нашої допомоги — чи то друг «на передку», чи то переселенці в сусідньому будинку, чи то держава, яку треба підтримати в перемовинах про зброю — ми забуваємо про втому та вигорання і беремося до справи.

    І ми в ІСАР «Єднання» так само надихаємося тим, що можемо бути корисними. У перші дні повномасштабного вторгнення ми, мабуть, були першими з донорських інституцій, які переорієнтували свої програми на швидку необхідну підтримку громадських і благодійних організацій — і відтоді продовжуємо це робити. Ми надаємо проєктну й інституційну підтримку, маємо окрему велику програму з організаційного розвитку, проводимо навчання та консультуємо ГО/БО з питань податкового й митного законодавства. За час війни відкрили онлайн аналітичну бібліотеку для обміну даними між аналітичними центрами та «Дім громадянського суспільства» — фізичний простір для посилення громадських ініціатив. Бачити, як зростає й міцнішає громадський сектор України, — ось що дає невичерпні сили рухатися далі й вірити у перемогу.
  2. Перший рік повномасштабного вторгнення майже повністю був реактивним. Ми спішили озброїти ЗСУ, нагодувати-вдягнути вимушених переселенців, обладнати укриття в школах тощо. Другий рік став спробою почати переосмислення війни, почати будувати стратегії, стати проактивними. Громадський сектор почав активно включатися в перемовини на міжнародному рівні, адвокатувати надання допомоги Україні, координувати роботу з відновлення, відбудови та нагляд за її прозорістю (тут можна згадати коаліцію RISE та її зусилля). Спроби осягнути концепцію справедливого суду та загалом відновлення справедливості також почалися в секторі, це коаліція «Україна. П’ята ранку», наприклад. Знаковим було включення до програми міжнародної Ukraine Recovery Conference, яка відбулася цього літа в Лондоні, цілого ряду подій, проведених громадянським суспільством. Усе це є свідченням потужної ролі, яку відіграє і буде відігравати громадський сектор у здобутті перемоги, в процесах відновлення та модернізації України. Однак були й неоднозначні події. З одного боку, Мінсоцполітики проводить масштабний експеримент із закупівлі соціальних послуг у неприбуткових організацій і планує ще збільшити об’єми цієї закупівлі у 2024. Це дуже гарна історія для всіх, бо громади отримують якісні послуги саме там, де їх потребують, а громадські та благодійні організації матимуть додаткове джерело фінансової сталості та можливість покращувати свої послуги, працюючи з місцевими цільовими аудиторіями. З іншого боку — запроваджено нові правила ввезення й облікування гуманітарної допомоги через «Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги», яка була досить критично сприйнята сектором. З одного боку ми бачимо, як усе більше й більше громадських організацій долучаються до розробки планів відновлення громад, беруть участь у прийнятті важливих рішень у цій сфері. А з іншого — бачимо, як із порушенням процедури публічного обговорення розробляється законопроєкт «Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні», яким діяльність громадського сектору прирівнюється до лобізму та суттєво обмежується участь інститутів громадянського суспільства у прийнятті рішень та комунікації з органами влади. Звісно, що всім нам у громадському секторі хотілося б, щоб у новому році перших, позитивних історій взаємодії держави й ГО та БО більшало, інакше, боюся, здобути перемогу нам буде складно.
  1. Тренди наступного року обговорювалися на Форумі розвитку громадянського суспільства, який відбувся у грудні. Ось що даватиме нам силу у 2024-му, на думку учасників Форуму:

Перемога. Що б ми не робили — передусім питаємо в себе: «Наближає це перемогу чи ні?». Кожен крок, кожен наш проєкт, кожен донат, кожен тренінг і ініціатива мають бути націлені на одну спільну для всіх українців мету — бути нацією, яка перемогла тих, хто хоче її знищити.

Припинити внутрішні чвари. Інколи так хочеться виплеснути свої емоції, розкритикувати ідеї інших — у фейсбуці чи на форумі, вдома чи на вулиці. Але чи не є це тим, що хоче від нас ворог?

Підтримувати українську державу. Бо якщо не українську державу підтримувати, то яку?

Дбати про людський капітал. Ми його втрачаємо через довготривалу війну. Як повертати людей, залучати та зрощувати нових професіоналів? Час про це подумати, аби Україна не стала «малою нацією».

Виходити на міжнародну арену. Якщо вам потрібен особливий знак, що пора вчити мови, то ось він. Учіть мови, їдьте адвокатувати зброю та спрямування коштів на допомогу. Розбудовувати міжнародні коаліції на підтримку України. Промотувати наш унікальний досвід фандрейзингу, мобілізації сил, громадської діяльності загалом.

Дбати про себе і свої команди. Ментальне здоров’я та вміння балансувати між роботою та життям — допоможе нам не тільки вижити, а й перемогти.

Ставати професіоналами. Епоха реактивного волонтерства має перейти в епоху потужних, сталих інституцій. Успішних, бо професійних. Які вміють однаково успішно залучати кошти в біткойнах і застосовувати штучний інтелект для написання грантових заявок. Виходьмо на професійний рівень, дбаймо про організаційний розвиток, об’єднуймося в коаліції, щоб примножувати спільну силу!

Людмила Янкіна, керівниця проєктів Центру прав людини Zmina:

  1. Силу мені дає те, що я бодай на скільки-то можу бачити результат своєї роботи з допомоги постраждалим від російської агресії. На їхніх словах подяки й тримаюся. Ще одне, що дає можливість триматися, — це професійні колеги та їхня людяність. Коли ти в такий складний час перебуваєш поруч із людьми, які з тобою в одній системі координат і так само відчайдушно борються з агресором кожен у свій спосіб — це дає сили та наснагу.
  2. Це закриття п’яти кримінальних проваджень проти волонтерів. Також перемога в суді про самозахист у справі Сергія Стерненка та вирок у справі нападу на херсонську громадську активістку Катерину Гандзюк й вироки у справах Майдану.
  3. Як на мене, збільшилася не лише кількість низових ініціатив, а й міждисциплінарних партнерств. Тобто, коли організації, які мають різні спрямування, співпрацюють, наприклад, із метою підтримки жертв воєнних злочинів. Також за цей рік більш сталим є партнерство держави та громадянського суспільства саме в частині розслідування воєнних злочинів, пошуку депортованих дітей, цивільних заручників, документування та притягнення до відповідальності воєнних злочинців.

Колаж: Микола Шиманський/«Детектор медіа»

Читайте також
Активісти, які стали на захист країни
Середовище для роботи організацій громадянського суспільства «непогане», але досі гірше, ніж до вторгнення Росії, — дослідження «Барометр ОГС 2023»
Грудень: події, гранти, вакансії у громадянському суспільстві (постійно оновлюється)
Україна покращила показник сталості організацій громадянського суспільства
Три чинники стійкості країни: думки експертів громадського сектору
Команда «Детектора медіа» не лише бореться за якість української журналістики, але й розповідає про суспільно важливі процеси в Україні. Наші журналісти пишуть про досягнення та проблеми громадського сектору й показують, як активісти впливають на реформи.

Запрошуємо вас долучитися до Спільноти «Детектора медіа». Та разом працювати над тим, щоб ініціативи, які захищають демократичні цінності, ставали більш видимими.
Долучитись
Теги за темою
опрос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Безопасность и защита игроков в онлайн-казино
Comments UA
2025-02-01T04:03:46Z
Bloomberg: Студия BioWare потеряла более 50% сотрудников
GameMag
2025-02-01T03:10:16Z
Поселение неандертальцев нашли в Чехии
Gazeta UA
2025-01-31T23:39:05Z
Killing Floor 3 выходит 25 марта — представлен трейлер и системные требования к ПК
GameMag
2025-01-31T23:21:50Z
GTA: San Andreas заговорит на русском — GamesVoice собирает 1,2 миллиона рублей на дубляж основного сюжета для ПК
GameMag
2025-01-31T23:21:22Z
Аналитика: Тираж Black Myth: Wukong достиг 25 миллионов экземпляров
GameMag
2025-01-31T23:16:23Z
Создатели Hogwarts Legacy сделали фанам бесплатный подарок: новые подземелья, квесты и персонажи
Знай
2025-01-31T20:51:39Z
Bend Studio избавляется от внештатных сотрудников на фоне отмены своего PlayStation-эксклюзива
GameMag
2025-01-31T19:57:40Z
Еще не все секреты: археологи нашли подземное поселение в Иране
Фокус
2025-01-31T19:27:04Z
Десять минут – и пирог на столе: как приготовить вкусную выпечку с бананом
Telegraf
2025-02-01T04:15:59Z
Самая утонченная укладка Кейт Миддлтон: как повторить собранную прическу принцессы Уэльской
Marie Claire
2025-02-01T03:00:47Z
Как приготовить вкусный одесский форшмак: "МастерШеф" Литвинова дала рецепт
Политека
2025-02-01T01:00:11Z
Как обустроить уютную спальню: пять идей
Gazeta UA
2025-01-31T22:39:26Z
Восстановят древнюю винодельню: что известно об амбициозном проекте турецкого города Перре
Фокус
2025-01-31T20:06:26Z
Гороскоп на 1 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-01-31T18:39:49Z
Как быстро почистить чеснок с помощью микроволновки: простой лайфхак
TSN
2025-01-31T17:51:41Z
Золотые ворота, Потемкинская лестница и не только: ИИ круто показал выдающиеся украинские достопримечательности в стиле Lego
Telegraf
2025-01-31T17:42:19Z
Как избавиться от сомнений: мудрец назвал способ, не теряющий своей актуальности более 1000 лет
TSN
2025-01-31T17:30:13Z
Запорожье атаковали рекордные два десятка "шахедов" – много фото последствий
Лига
2025-02-01T04:24:21Z
Запорожье атаковали 18 дронов: вспыхнули пожары, пострадала автомойка
TSN
2025-02-01T04:03:22Z
Удар по Запорожью: появились видео с последствиями
Корреспондент
2025-02-01T03:21:14Z
В США самолет упал на город
Корреспондент
2025-02-01T02:54:42Z
В Запорожье сообщили о массированном ударе
Корреспондент
2025-02-01T02:21:11Z
В Филадельфии разбился самолет медицинской службы
ZN UA
2025-02-01T01:43:32Z
В Киеве прогремели взрывы: столица отбивает атаку российских беспилотников
Telegraf
2025-01-31T23:45:27Z
В РФ похитили семиклассницу, чтобы, вероятно, выдать замуж. ФОТО
Новости Украины
2025-01-31T21:36:32Z
В Киеве водитель в упор выстрелил в курьера доставки. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-31T20:57:48Z
Кто бросит вызов Усику: назван фаворит боя Дюбуа - Паркер
Gazeta UA
2025-01-31T18:39:39Z
Украинский ветеран покорил Килиманджаро после 32 операций и без правой руки: "Ампутация – не конец жизни"
Знай
2025-01-31T17:51:18Z
Участие россиян и белорусов в турнирах: Украина обратилась к Международной федерации хоккея
Апостроф
2025-01-31T17:42:00Z
Сборная Украины U-21 проведет два спарринга в рамках подготовки к Евро-2025
Корреспондент
2025-01-31T17:33:32Z
Барселона продлила контракт с молодым талантом
Корреспондент
2025-01-31T16:54:00Z
Вторая допинг-проба отрицательная: Мудрик вернется на поле, — соцсети
Фокус
2025-01-31T16:51:05Z
Легендарный игрок "Шахтера" Степаненко официально перешел в турецкий клуб
ZN UA
2025-01-31T16:12:51Z
Футболист сборной Украины продолжит карьеру в Англии: детали рекордного трансфера
Telegraf
2025-01-31T11:57:48Z
Арсенал – Манчестер Сити: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-01-31T10:36:11Z
Российский омбудсмен: Бойцы ВСУ делились последним с жителями Курщины
Корреспондент
2025-02-01T04:04:12Z
Россияне наступают на Харьковщине: воины ВСУ рассказали, что там действительно происходит
TSN
2025-02-01T04:03:11Z
Ночью по Украине кружили вражеские беспилотники: где раздались взрывы
TSN
2025-02-01T03:36:08Z
Военный аналитик рассказал, на что россияне делают ставку в Часовом Яру
ZN UA
2025-02-01T03:31:56Z
У лютому зима нарешті повернеться до України: де чекати на снігопади
Telegraf
2025-02-01T03:30:05Z
Сколько россиян уничтожено на главных направлениях фронта за январь: Генштаб назвал цифру
Telegraf
2025-02-01T03:09:15Z
В Запорожье показали последствия массированной дроновой атаки россиян
ZN UA
2025-02-01T03:07:10Z
Почему дома на Троещине в Киеве называли "попугаями" и "голубками"
Telegraf
2025-02-01T03:03:35Z
Проанализировали возможное окружение и судьбу Покровска
Gazeta UA
2025-02-01T02:30:22Z
Два гения из крепостных: режиссер напомнил о дружбе Шевченко и Щепкина
Telegraf
2025-01-31T22:30:37Z
"2000 метров до Андреевки": украинский режиссер Чернов получил приз на фестивале "Санденс"/Картина получила награду за лучшую режиссуру
Апостроф
2025-01-31T19:21:59Z
Самый свежий стритстайл: 7 лучших образов гостей недели моды в Копенгагене
Marie Claire
2025-01-31T19:00:53Z
Американская затворница: что известно о Анне Курниковой, которую не видели два года
Фокус
2025-01-31T18:36:15Z
Эксперименты с тканью и топ-модели на подиуме: как прошел кутюрный показ Elie Saab
Marie Claire
2025-01-31T18:01:46Z
Слава Демин рассказал о фобии Елены Зеленской: чего боится первая леди/Блогер раскрыл интересные факты о супруге президента
Апостроф
2025-01-31T17:30:58Z
Трансгендерная актриса, номинированная на "Оскар", попала в скандал из-за удаленных твитов
Фокус
2025-01-31T17:15:57Z
Бывшая блогера Леона раскрыла правду о его отношениях с Анной Тринчер
TSN
2025-01-31T16:36:58Z
Премьеры недели: Тринчер спела о созависимости, а CHEEV о ссорах соседей за стеной
Комсомольская правда
2025-01-31T16:24:10Z
Массированный обстрел Украины: российские бомбардировщики предварительно выпустили ракеты
Comments UA
2025-02-01T04:36:10Z
Родные военных более семи месяцев приходят к правительственному кварталу в Киеве: что они рассказали
TSN
2025-02-01T04:33:39Z
Пришел в ТЦК – сразу на медосмотр: в Украине изменили правила мобилизации
TSN
2025-02-01T04:33:12Z
Ракетная атака по Украине: Ту-95МС совершили ракетные пуски
Telegraf
2025-02-01T04:30:45Z
Отвлекся на разговор за рулем – готовь кошелек: водителей в Украине ждут жесткие наказания
Знай
2025-02-01T04:21:15Z
Военнообязанные граждане: какие обязанности они имеют во время военного положения
ZN UA
2025-02-01T04:04:58Z
Чего избегать сегодня, чтобы не потерять счастье: запреты и приметы дня
Gazeta UA
2025-02-01T03:57:07Z
Военнообязанных массово записывают на ВЛК онлайн: уклониться уже не получится
Знай
2025-02-01T03:30:29Z
Показали видео уничтожение российских штурмовиков в полуразрушенном здании
Gazeta UA
2025-02-01T03:21:29Z
Астрологический прогноз на февраль 2025: ключевые даты для важных дел и процедур
Фокус
2025-02-01T04:12:19Z
Как гора с плеч: родителям значительно облегчили жизнь в поликлиниках, какие изменения ввели
Знай
2025-02-01T03:12:38Z
Со врожденными пороками не мобилизуют: кого могут исключить из учета из-за состояния здоровья
Telegraf
2025-02-01T00:03:43Z
Подвигу Балто 100 лет. Как ездовые собаки спасли городок на Аляске от дифтерии
Telegraf
2025-01-31T19:42:14Z
Минобороны планирует облегчить походы в ТЦК и ВВК: что предлагают
UAToday
2025-01-31T19:06:02Z
Магнитные бури в феврале 2025 года: чего ожидать
Comments UA
2025-01-31T17:06:21Z
Бег может стать спасителем для здоровья или искалечить: что важно делать
Знай
2025-01-31T15:51:13Z
Добавьте в свой рацион этот орех, если не хотите стареть: исследования показали – он очень эффективен
TSN
2025-01-31T15:39:17Z
Кровотечение из носа: когда это может быть сигналом серьезной болезни
Comments UA
2025-01-31T14:30:19Z
Подорожание бензина в Украине потянет за собой цены на продукты, услуги и газ
Хвиля
2025-02-01T04:18:52Z
Ограничение карточных переводов: что может измениться с 1 февраля
ZN UA
2025-02-01T03:34:13Z
Единый налог: сколько должно платить ФЛП третьей группы
ZN UA
2025-02-01T03:04:14Z
Курс биткоина к доллару снова упал после объявления повышения тарифов Трампом
Украина Криминальная
2025-02-01T02:36:27Z
Сумма точно выше минимума. Какой будет пенсия в 2025, если имеешь 32 года стажа
Telegraf
2025-02-01T01:30:33Z
Кабмин потратит почти 130 тыс. грн на баннер
Gazeta UA
2025-01-31T23:51:59Z
Еврозона неожиданно стагнирует – данные Евростата
Хвиля
2025-01-31T23:10:12Z
SoftBank планирует инвестировать до $25 млрд в OpenAI - СМИ
Хвиля
2025-01-31T22:12:28Z
Коллекционеры раскупают старые украинские монеты, как горячие пирожки: платят сумасшедшие суммы
Знай
2025-01-31T21:51:56Z
Инженер превратил старый мотоцикл в самый быстрый в мире пенни-фартинг – фото
TSN
2025-01-31T19:36:08Z
Водитель на год бросил авто в аэропорту: какую шокирующую сумму он должен заплатить за парковку
TSN
2025-01-31T14:42:53Z
Гость из 2000-х: обнаружен культовый американский спорткар в заводской упаковке
Фокус
2025-01-31T13:12:14Z
800-сильный монстр: тюнеры скрестили старый универсал Mercedes W123 и Toyota Supra
Фокус
2025-01-31T12:12:55Z
Доступная роскошь: лучшие подержанные авто премиум-класса
Фокус
2025-01-31T09:51:20Z
Нетипичный раритет: созданный украинцем автобус 1937 года продают за $500 000
Фокус
2025-01-31T08:21:36Z
Машина из Китая за 30 тысяч: выгода или головная боль через несколько лет
Знай
2025-01-30T21:51:38Z
Некоторым водителям запретили управлять авто: с какого возраста нельзя за руль
Хвиля
2025-01-30T20:45:37Z
Tesla без водителя: когда компания запустит автономные такси
Comments UA
2025-01-30T19:06:54Z
Трамп заявил, что он с Путиным скоро примет "существенные" меры для завершения войны
Лига
2025-02-01T04:51:42Z
Главные новости ночи 1 февраля 2025: удар по Запорожью и заявление Трампа об окончании войны
TSN
2025-02-01T04:51:15Z
В Бельгии впервые придут к власти правые националисты
Корреспондент
2025-02-01T04:30:10Z
Не надо вестись на шантаж Словакии, - Александр Мусиенко о российском газе в обмен на электроэнергию
Политека
2025-02-01T04:04:54Z
"Возможно, сделаем что-нибудь": Трамп анонсировал переговоры с Путиным и сделал тревожное заявление
Telegraf
2025-02-01T03:48:53Z
Депортацию поддерживают 83% американцев – Белый дом
Корреспондент
2025-02-01T01:27:02Z
Трамп отложил введение тарифов против Канады и Мексики - Reuters
UAToday
2025-02-01T01:15:56Z
Трамп планирует ввести пошлины на товары из ЕС
Корреспондент
2025-02-01T01:15:44Z
Трамп не исключает введения пошлины против Европейского Союза
TSN
2025-02-01T00:03:50Z