MY.UAНовини
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Загалом зміни стосуватимуться ледь не кожної освітньої галузі. Втілення яких масштабних задумів варто очікувати, до чого готуватися педагогам, учням та студентам, які інновації та реформи задумали реалізувати цьогоріч уряд і МОН – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Найголовніші події 2024 року в українській освіті

Головним критерієм на сьогодні у навчальному процесі залишається безпека. При цьому президент Зеленський пообіцяв, що зруйновані у час повномасштабної війни навчальні заклади відбудовуватимуть ще до її закінчення. Як і будуватимуть надійні укриття у тих закладах освіти, які їх ще не мають. А віцепрем'єр Михайло Федоров анонсував презентацію у січні плану з розвитку освіти.

Збільшення фінансування освіти з бюджету

Нардепи передбачили у бюджеті на 2024 рік на освіту більше коштів, ніж на 2023-й. Загалом – понад 170 мільярдів гривень. Кошти скерують, зокрема, на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Детальніше – за посиланням.

Навчальний рік продовжили

В Україні навчальний рік 2023 – 2024 триватиме на місяць довше. У Міносвіти передбачили цей час на надолуження освітніх втрат, якщо такі виникнуть, адже триває повномасштабна війна. Цей навчальний рік в Україні завершиться 28 червня 2024 року.

Зарплата учителів зросла

Цього року учителям нарешті підвищать зарплату. На це педагоги, яким познімали чимало доплат у час повномасштабної війни, чекають вже кілька років. Їхня оплата праці збільшиться у межах двох етапів: І – з 1 січня – на 10%; II – з 1 квітня – на 12,6%. У середньому педагоги отримуватимуть на сьогодні 14 тисяч гривень, а з 1 квітня – 16 тисяч гривень.


З 1 січня 2024 року зросла зарплата вчителів / Depositphotos

Реформа дошкільної освіти

В Україні також планують втілити у життя реформу дошкільної освіти. Так, кожна дитина має отримати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів і здібностей. А батьки мають отримати можливість обирати дитсадок поблизу дому та скористатися справедливою черговістю зарахування дитини до дошкільного закладу. У кожному садку при цьому має бути укриття, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування тощо.

Школа і реформа НУШ

  • Реформа НУШ

У 2023 році у МОН заявили про відновлення реформи Нової української школи, яка під час війни та за час головування у міністерстві Шкарлета відверто загальмувала.

Вже з 2027 року українські школи перейдуть на 12-річну систему освіти. Пілотний проєкт мають запустити з 2025 року, тому цьогоріч МОН активно готуватиме зміни для втілення. Уряд також не так давно виділив 1 мільярд гривень для НУШ, які скерують на закупівлю мультимедійного обладнання для 5 – 6 класів.


З 2027 року школи перейдуть на 12-річну систему освіти / Фото ілюстративне, Depositphotos

  • Мережа академічних та професійних ліцеїв

Що важливо, у межах реформи в Україні створять мережу академічних та професійних ліцеїв. Підручники уже друкують, а вчителі повинні проходити підвищення кваліфікації. Розробляють також державний стандарт для старшої профільної школи. До 1 вересня 2024 року на місцях мають затвердити плани створення оптимальної мережі навчальних закладів. При цьому врахувати вимоги безпеки, інклюзивність, демографічні показники, профілізацію старшої школи тощо.

  • Безпека та поліцейські у школах

У кожній школі тепер перебуватиме поліцейський – спеціально відібрана, навчена та екіпірована людина. А на входах до навчальних закладів встановлять металошукачі та арки. Особливу увагу звертатимуть на школи, розташовані неподалік зони бойових дій та кордону з Білоруссю. Це відбувається у межах проєкту "Офіцери шкільної безпеки". У Нацполіції поки не вирішили, чи матимуть такі поліцейські зброю.

  • Будівництво підземних шкіл та трансформація чинних

В Україні торік розпочали безпрецедентне будівництво підземних шкіл. Спорудження першого такого навчального закладу мають завершити цього місяця у Харкові. У ньому зможе вчитися офлайн у дві зміни близько 900 дітей. У місті при цьому вже розробляють проєкти інших таких підземних шкіл. На Харківщині, у селищі Коротичі, також будують підземну школу.

Що цікаво, у Харкові у середині цього місяця також запрацює метросадок. У ньому діток готуватимуть до школи.

В Україні також осучаснюватимуть радянські школи. Однак архітектурну трансформацію і відбудову пройдуть на початку лише 5 закладів освіти. У них має з'явитися надійне укриття, сучасний дизайн і безбар'єрний простір.

Міносвіти також планує цього року розпочати роботу з дебюрократизації діяльності шкіл.

  • Зміни у навчальній програмі

Викладання історії України у школах зазнає змін. До 1 вересня 2024 року мають внести зміни у підручники з історії України. Старий підручник доповнять розділом, зокрема, про події новітньої російсько-української війни. МОН також розробило посібник "Як говорити про російсько-українську війну у школі? Уроки стійкості, боротьби та перемог".

Також змінять і уроки"Захисту України". На якісну зміну викладання цього предмета у школах скерують 1,74 мільярда гривень. Кошти передбачили для підвищення кваліфікації учителів, закупівлю засобів навчання та комп'ютерів для навчальних кабінетів. Сам предмет стане більше практико-орієнтованими. Зокрема, учнів вчитимуть, як поводитися в критичних ситуаціях, з вибухонебезпечними предметами, надавати домедичну допомогу тощо.

  • Навчання мовами нацменшин

В Україні у класах із мовами навчання нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, можуть гарантувати право на використання відповідної мови під час навчання. Але цей погоджений урядом законопроєкт, який стосується прав національних меншин в Україні, зокрема й на освіту, має ще ухвалити Рада.

ДПА

У 2024 році 4-класники складатимуть Державну підсумковуатестацію. Але вона буде моніторинговою і не у всіх школах. Знання учнів перевірятимуть з української мови і літератури та математики. Для втілення цього пілотного проєкту виберуть 2 тисячі школярів з різних областей. Зауважимо, що ДПА як обов'язкове оцінювання знань учнів випускних класів у час повномасштабної війни скасували.


ДПА у 2024 році відбудеться у 4 класах, але моніторингово / Depositphotos

Профтехосвіта

Освіту військових закладів переформатували на потреби ЗСУ. У Міносвіти при цьому заявляли про наміри змінити підходи до профтехосвіти. Училища повинні стати швидким трампліном до здобуття професії, який доступний кожному. Очільники коледжів майбутнього при цьому повинні бути якісними менеджерами, які забезпечать у закладах освіти високі стандарти навчання – такими, як хоче бізнес.

Масштабні зміни у вищій освіті

Найбільше докорінних змін торік у Міносвіти анонсували у сфері вищої освіти. Зокрема, планують скоротити кількість вишів в Україні, надавати гранти на здобуття вищої освіти вступникам. Також нададуть можливість студентам швидше завершити навчання на бакалавраті та змінять принцип надання стипендій та нарахування зарплат викладачам.

  • Скорочення кількості вишів

Міносвіти планує зменшити кількість вишів в Україні, а також прибрати так звані філії університетів. Зі 170 підпорядкованих державі вишів залишать 100. Окремі об'єднають. Це пояснюють тим, що на сьогодні у ЗВО вчиться наполовину менше студентів, ніж розрахована інфраструктура. Ті заклади вищої освіти, які залишать, модернізують.


В Україні скоротять кількість вишів / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

  • Гранти на навчання

З вересня 2024 року у сфері вищої освіти запровадять грантову систему оплати навчання. Вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх витратити. Так, 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. У МОН вважають, що це буде більш справедливо.

На окремих спеціальностях, які будуть важливі для держави, залишать 100% державне замовлення. Це можуть бути вчителі, медики, енергетики тощо. Кошти, які держава надаватиме вступнику, залежатимуть від його результатів НМТ. Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд. Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.

  • Свобода вибору для вступника

Вступникам також нададутьбільше свободи щодо вибіркових предметів. Вступ при цьому буде можливий на галузь з можливістю обрання своєї спеціальності. Студенти вибиратимуть самі, скільки їм вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1 – 2 років навчання. При цьому студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки – здобути ступінь за 6 років. Ці зміни набудуть чинності з нового навчального року.

  • Скорочення кількості викладачів та зміна оплати праці

У МОН також заявили, що на сьогодні в Україні забагато викладачів. З 2024 року МОН змінить принцип фінансування вишів. Кращим ЗВО додадуть кошти. Університети самі їх розподілятимуть. Більшу зарплату отримуватимуть ті викладачі, яких вибирають студенти або ж які мають хороший науковий доробок.

  • Стипендію надаватимуть обраним

Міносвіти також планує змінити принцип нарахування стипендії студентам. У МОН вважають, що 1,7 тисячі гривень, а з 2024 року – 2 тисячі гривень стипендії – це популізм. Так, стипендії залишать тим майбутнім фахівцям, кого держава замовляє, кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи й потребує цієї стипендії. При цьому розмір соцвиплат збільшать. Також можуть скасувати виплати тим студентам, які виїхали за кордон.

  • Зміна ректорів

У 2024 році має відбутися і велика поколінна зміна у керівництві вишів, адже завершується другий термін контракту у багатьох ректорів. Так, у нашій державі є чимало вишів, де ректор перебуває на своїй посаді 10 – 20 років. Цьогоріч у МОН також планують створювати додатково дієві наглядові ради при ЗВО.

  • Курс військової підготовки у вишах

Міносвіти також планує запровадити у ЗВО пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базову військову підготовку усіх хлопців та охочих дівчат з вересня 2024 року. Спеціальність можна буде здобути, пройшовши курс тактичної медицини, базової стрільби тощо. Пілотні проєкти почнуть працювати з нового навчального року. Зауважимо, що систему військової освіти трансформують за стандартами НАТО з 2026 року.

Відстрочка та мобілізація студентів

На сьогодні студенти денної та дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Так само і викладачі. Якщо парламент погодить новий законопроєкт чи зміни до закону про мобілізацію, то надаватимуть відстрочку від мобілізації тим студентам-чоловікам, які вступають на вищий рівень освіти, ніж мають. До прикладу, якщо у вас є диплом бакалавра, а вступаєте на магістратуру, чи диплом магістра і вступаєте в аспірантуру.

Вступна кампанія і НМТ

У 2024 році випускники шкіл втретє складатимуть спрощений через повномасштабну війну варіант ЗНО – НМТ (національний мультипредметний тест). У січні МОН має оприлюднити умови прийому до закладів вищої освіти України. Однак основні зміни для абітурієнтів вже анонсували. Зокрема, такі:

  • у 2024 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами НМТ;
  • результати мультитесту будуть потрібні і для вступу на творчі спеціальності;
  • мультитест міститиме вже 4, а не 3 предмети;
  • обов'язковими будуть українська мова, математика та історія України;
  • до вибіркових додадуть також українську літературу та географію;
  • НМТ відбуватиметься протягом одного дня з міркувань безпеки;
  • основна сесія мультитесту розпочнеться у травні.

Наука

Торік очільник МОН Оксен Лісовий анонсував значні інвестиції у наукові розробки в Україні. Кошти скерують на актуальні дослідження та підтримку молодих вчених. Також уряд планує реформувати Національну академію наук.

Запуск освітньої Мрії

У 2024 році має нарешті запрацювати освітній застосунок Мрія, який презентували 1 вересня 2023 року. Він допомагатиме дитині, батькам і вчителям ефективніше орієнтуватися у навчальному процесі. Також міститиме інформацію про освітні програми, курси, відеоматеріали, позашкільні активності, олімпіади, гуртки учня. А також – бібліотеку контенту, який потрібний конкретній дитині.


Застосунок Мрія / Скриншот з відео, опублікованого на сайті Президента України

Англійська – мова міжнародного спілкування

Верховна Рада у цілому має ухвалити законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Англійська стане однією з мов міжнародного спілкування у нашій державі. Для держслужбовців її знання стане обов'язковим. Також уряд має намір запустити в Україні всеосяжну і доступну програму з вивчення англійської мови. Вона буде відкрита для усіх, незалежно від фінансового стану чи місця проживання.

Тож чи втілить Міносвіти усі ці масштабні задуми у життя і як саме, та чи будуть вони справді дієвими для української освіти, дізнаємось протягом 2024 року.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російські війська атакували "швидку" під Херсоном: є поранені
Новости Украины
2024-12-06T13:06:52Z
У понеділок трамваї №12 та 20 тимчасово змінять маршрути
Мій Харків
2024-12-06T13:04:45Z
Зрив опалювального сезону у Кривому Розі: відкрито кримінальне провадження
ГЛАВКОМ NET
2024-12-06T13:01:55Z
Зіграли у радіогру: ЗСУ хитрістю знищили взвод морпіхів в Курській області
Фокус
2024-12-06T12:51:06Z
Здатність росії перевершити Україну в артилерії на полі бою значно зменшилася – ЗМІ
iPress
2024-12-06T12:49:11Z
Рвучкий вітер, сніг та ожеледиця: якою буде погода в Україні у вихідні
GlavRed
2024-12-06T12:48:31Z
Ватажка «ДНР» Пушиліна судитимуть за примусову мобілізацію на війну проти України
УкраинФорм
2024-12-06T12:40:36Z
"Все змінилось": військовий пояснив, чому цього року холоди не зупинили наступ росіян
24tv
2024-12-06T12:39:26Z
"Під час війни немає кордонів, є лише фронт": інтерв'ю з бійцем 47-ї ОМБр "Маґура" до дня ЗСУ
24tv
2024-12-06T12:06:24Z
Довелося провести заходи для захисту ЗСУ: українка передала рф важливу інформацію, деталі від СБУ
Политека
2024-12-06T13:01:45Z
Експерт: держава втратила «86 млн на порожньому місці» через голову ДОТ Жумаділова, правоохоронці мовчать
Политека
2024-12-06T13:01:39Z
Новим генсеком ОБСЄ став турецький дипломат Сінірліоглу
УкраинФорм
2024-12-06T12:57:45Z
Міноборони готує наказ про звільнення генерала Ткачука
1News
2024-12-06T12:57:13Z
Головреду окупаційного медіахолдингу «ТРК «Крим» оголосили підозру у колабораціонізмі
УкраинФорм
2024-12-06T12:55:18Z
Головний кандидат у канцлери Німеччини обіцяє ракети Taurus для України
iPress
2024-12-06T12:49:25Z
Путін відправляє на Курщину «кризового менеджера»
ГЛАВКОМ NET
2024-12-06T12:48:37Z
Ветеран армії США відповів, чи реально зупинити війну у 2025 році
24tv
2024-12-06T12:42:49Z
Ціллю опозиції в Сирії є Дамаск - Ердоган
УкраинФорм
2024-12-06T12:39:58Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 7-8 грудня
VGorode
2024-12-06T13:00:13Z
Розкішно й дорого: модель показала, як виглядає найкрасивіша шуба зими
24tv
2024-12-06T12:51:21Z
Зустрічайте Різдво в колі улюблених артистів: 25 грудня телеканал ТЕТ покаже святковий концерт "Дуже тепле Різдво з ROXOLANA"
GlavRed
2024-12-06T12:45:23Z
Pantone назвав головний колір 2025 року — як додати Mocha Mousse у гардероб?
Фокус
2024-12-06T12:42:45Z
У Тоскані на місці стародавнього курорту знайшли бронзові статуї та тисячі монет
УкраинФорм
2024-12-06T12:37:52Z
Відомий блогер Лебіга розійшовся з дівчиною після двох років стосунків і вперше показав її
TSN
2024-12-06T12:16:22Z
У Тернополі відкрили виставку картин українських захисників
УкраинФорм
2024-12-06T12:12:50Z
«Повністю як я»: Боб Ділан схвалив Тімоті Шаламе у байопіку «Повна невідомість»
ITC
2024-12-06T12:07:56Z
Андрій Кравченко зібрав палац «Україна» і натякнув на Палац спорту
Вива
2024-12-06T12:06:57Z
Які купюри гривні НБУ вилучає з обігу: йдеться майже про всі номінали
24tv
2024-12-06T13:00:28Z
Яку треба мати зарплату, щоб підпадати під бронювання
24tv
2024-12-06T13:00:18Z
Попит у Європі на українську кукурудзу штовхає ціни вгору
AgroPortal
2024-12-06T13:00:02Z
Чехія знову отримує нафту з Росії після дводенної зупинки
Европейская правда
2024-12-06T12:57:52Z
На 50% щороку зростає кількість міжнародних поштових відправлень в Україну: більшість з китайських маркетплейсів
TSN
2024-12-06T12:54:59Z
Сметана, сир і масло стали на 20-30% дорожчими за рік
Agravery
2024-12-06T12:52:58Z
ФАО: Світові ціни на продовольство зростають завдяки рослинній олії
AgroPortal
2024-12-06T12:49:35Z
Шмигаль пояснив нові правила бронювання: Принцип "воюй або працюй"
Комсомольская правда
2024-12-06T12:39:08Z
Непрофільний актив: Дунайське пароплавство продає морський флот
УкраинФорм
2024-12-06T12:33:40Z
ЗСУ отримали нову ракету-дрон Пекло
1News
2024-12-06T13:06:50Z
Що буде, якщо не дати документи під час перевірки ТЦК
TSN
2024-12-06T13:06:27Z
Сирський з’явився на фронті і назвав головне завдання на Курщині
TSN
2024-12-06T13:06:20Z
Президент присвоїв звання Героя України ще сімом військовим, п’ятьом з них - посмертно
УкраинФорм
2024-12-06T13:01:51Z
Чехія уклала угоду на постачання мін та протитанкової мінної системи Sentry
InternetUA
2024-12-06T12:58:35Z
ЗСУ знищили ворожий ЗРК «Тор» у Запоріжжі
AutoCentre
2024-12-06T12:55:41Z
Зеленський передав Силам оборони першу партію новітніх ракет-дронів «Пекло»
УкраинФорм
2024-12-06T12:54:57Z
У МО заявили про звільнення голови військової академії: у чому звинуватили генерала ЗСУ
GlavRed
2024-12-06T12:51:15Z
Кількість випадків СЗЧ у силах оборони з 2022-го збільшилася в шість разів. Більшість з них відбулися цього року — Bloomberg
ZN UA
2024-12-06T12:49:26Z
Міфи і реальність фармацевтичного ринку: що насправді відбувається?
Знай
2024-12-06T12:42:15Z
Криза на фармринку: що сталося?
Политека
2024-12-06T12:37:46Z
Плоский живіт за 10 днів: 11 ефективних порад для підтягнутого животика
Фокус
2024-12-06T12:12:26Z
Чому мерзнуть ноги і коли це симптом хвороби
24tv
2024-12-06T12:06:39Z
Коса до пояса: 10 продуктів з біотином, які допоможуть швидко відростити волосся
Фокус
2024-12-06T11:12:36Z
Без корупції в ТЦК: Міноборони про направлення на ВЛК через "Резерв+"
Фокус
2024-12-06T10:18:48Z
З якими продуктами краще не вживати мандарини: перелік здивує
TSN
2024-12-06T10:18:11Z
Втрата працездатності на роботі: хто виплачує допомогу
24tv
2024-12-06T10:18:11Z
Знайди відмінність за 30 секунд: головоломка зі Святим Миколаєм для вроджених детективів
Фокус
2024-12-06T10:15:56Z
Вистрелив юнаку в око: 18-річному рівнянину повідомили про підозру
Украина Криминальная
2024-12-06T13:00:18Z
У Нікополі рятувальники потрапили під повторний обстріл РФ
УкраинФорм
2024-12-06T12:51:08Z
У мешканця Стрия вилучено безакцизні електронні сигарети та рідини вартістю понад ₴9 млн
Украина Криминальная
2024-12-06T12:48:15Z
Аферист привласнив ₴117 000 тернополянки
Украина Криминальная
2024-12-06T12:39:56Z
34-річного одесита затримали за підозрою у зґвалтуванні двох малолітніх дітей
Украина Криминальная
2024-12-06T12:36:35Z
У Туреччині 17 людей загинули після вживання алкоголю в туристичному місті
TSN
2024-12-06T12:36:21Z
У Зміївці на Херсонщині внаслідок обстрілу поранена жінка
УкраинФорм
2024-12-06T12:34:08Z
Чоловік купив в інтернеті підробну довідку про непридатність — вирок суду
InternetUA
2024-12-06T12:28:23Z
Росіяни атакували швидку на Херсонщині
1News
2024-12-06T12:25:16Z
Крапля креативу і море краси: як створити різдвяний вінок зі звичайної вішалки
GlavRed
2024-12-06T12:27:18Z
Який режим духовки вибрати для випікання різних страв: відповідь експерта
GlavRed
2024-12-06T12:27:04Z
Секрет дубайського шоколаду: скільки делікатес коштує в Україні
24tv
2024-12-06T12:09:56Z
«Фабрика екранних ідіотів»: відомий нейробіолог про роль гаджетів у зниженні IQ дітей
ITC
2024-12-06T12:07:41Z
Ідеально в День Святого Миколая: як приготувати найсмачніше какао у вашому житті
24tv
2024-12-06T11:36:33Z
Більшість використовує сушарку для білизни неправильно, в чому секрет
GlavRed
2024-12-06T11:27:40Z
Навіщо класти губки для посуду у відсік пральної машини: хитрий лайфхак
24tv
2024-12-06T10:54:24Z
Смачна альтернатива "Шубі": спробуйте приготувати на святковий стіл салат "Фламінго" — не пожалкуєте
TSN
2024-12-06T10:36:41Z
Соковитий мʼясний рулет для святкового столу: "Мастер Шеф" Литвинова поділилася рецептом
Политека
2024-12-06T10:27:36Z
Мудрик, Трубін та Забарний – претенденти на звання найкращого гравця збірної України у 2024 році
Football.ua
2024-12-06T13:04:20Z
Моурінью: Граючи у Франції, ПСЖ не можуть підготуватися до матчів в Європі
Football.ua
2024-12-06T13:01:35Z
Марк Гриценко - найкращий юний український спортсмен листопада
УкраинФорм
2024-12-06T12:45:02Z
Маріуполь і Діназ отримали технічні поразки та штраф
Football.ua
2024-12-06T12:19:02Z
"Усі її обожнювали": Девід Бекхем повідомив про втрату
Фокус
2024-12-06T12:18:26Z
АПЛ: розклад і результати матчів 15-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-12-06T12:06:15Z
Вдвічі більше завдяки рекламі: скільки Ярослава Магучіх заробила за 2024 рік
24tv
2024-12-06T11:51:48Z
Вінісіус може повернутися на поле у ​​матчі проти Аталанти
Football.ua
2024-12-06T11:22:10Z
Відомий склад України на чемпіонат світу з плавання на короткій воді
УкраинФорм
2024-12-06T11:18:46Z
«Постійно кричати “Я тебе порву, с…ка!” було важкувато»: актор Григорій Бакланов — про озвучення гри «Stalker 2»
Детектор М
2024-12-06T13:01:55Z
Google представила велике оновлення Android 15: що нового з'явиться у ваших смартфонах
24tv
2024-12-06T13:01:18Z
Чи знали ви, що в Counter-Strike 2 можна орендувати скіни? Ось як це легко зробити
24tv
2024-12-06T13:00:26Z
EPAM представила ШІ-платформу глобальних економічних даних StatGPT 2.0
Детектор М
2024-12-06T12:58:24Z
Людство на порозі суворого вибору: розв'язання кліматичної кризи обійдеться в 4 рази дорожче
Фокус
2024-12-06T12:57:18Z
Надихалися скатом. У США зробили найшвидшого підводного робота
InternetUA
2024-12-06T12:31:00Z
В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів
Детектор М
2024-12-06T12:19:21Z
Marvel Rivals залучила понад 440 000 одночасних гравців у Steam одразу після релізу
ITC
2024-12-06T12:07:44Z
Нова модель ChatGPT o1 «плела інтриги проти людей» і заважала себе вимкнути під час контрольних тестів, — Apollo Research
ITC
2024-12-06T12:07:40Z
В Україні обвалився ринок уживаних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-06T13:00:04Z
Водіям на замітку: як зменшити витрати палива взимку - достатньо двох дій
GlavRed
2024-12-06T12:27:38Z
Жителі Японії залюбки орендують автомобілі – але не їздять на них: у чому тут хитрість
24tv
2024-12-06T12:00:09Z
Перша у світі ніобієва батарея для електромобіля заряджається на 100% за 10 хвилин
Фокус
2024-12-06T11:36:50Z
Вантажівки Renault Trucks допомагають міжнародним гуманітарним організаціям в Україні
AutoCentre
2024-12-06T11:06:12Z
Оновлений електричний кросовер BMW iX показали на перших офіційних фото
AutoGeek
2024-12-06T11:03:27Z
Зимовий знак якості шин: що таке 3PMSF
AutoCentre
2024-12-06T10:52:13Z
Lamborghini Urus отримав яскраву спецверсію, натхненну Майамі
AutoCentre
2024-12-06T10:48:47Z
На український ринок виходить новий Renault Duster: комплектації та ціни
Фокус
2024-12-06T10:42:58Z