MY.UAНовини
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Загалом зміни стосуватимуться ледь не кожної освітньої галузі. Втілення яких масштабних задумів варто очікувати, до чого готуватися педагогам, учням та студентам, які інновації та реформи задумали реалізувати цьогоріч уряд і МОН – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Найголовніші події 2024 року в українській освіті

Головним критерієм на сьогодні у навчальному процесі залишається безпека. При цьому президент Зеленський пообіцяв, що зруйновані у час повномасштабної війни навчальні заклади відбудовуватимуть ще до її закінчення. Як і будуватимуть надійні укриття у тих закладах освіти, які їх ще не мають. А віцепрем'єр Михайло Федоров анонсував презентацію у січні плану з розвитку освіти.

Збільшення фінансування освіти з бюджету

Нардепи передбачили у бюджеті на 2024 рік на освіту більше коштів, ніж на 2023-й. Загалом – понад 170 мільярдів гривень. Кошти скерують, зокрема, на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Детальніше – за посиланням.

Навчальний рік продовжили

В Україні навчальний рік 2023 – 2024 триватиме на місяць довше. У Міносвіти передбачили цей час на надолуження освітніх втрат, якщо такі виникнуть, адже триває повномасштабна війна. Цей навчальний рік в Україні завершиться 28 червня 2024 року.

Зарплата учителів зросла

Цього року учителям нарешті підвищать зарплату. На це педагоги, яким познімали чимало доплат у час повномасштабної війни, чекають вже кілька років. Їхня оплата праці збільшиться у межах двох етапів: І – з 1 січня – на 10%; II – з 1 квітня – на 12,6%. У середньому педагоги отримуватимуть на сьогодні 14 тисяч гривень, а з 1 квітня – 16 тисяч гривень.


З 1 січня 2024 року зросла зарплата вчителів / Depositphotos

Реформа дошкільної освіти

В Україні також планують втілити у життя реформу дошкільної освіти. Так, кожна дитина має отримати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів і здібностей. А батьки мають отримати можливість обирати дитсадок поблизу дому та скористатися справедливою черговістю зарахування дитини до дошкільного закладу. У кожному садку при цьому має бути укриття, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування тощо.

Школа і реформа НУШ

  • Реформа НУШ

У 2023 році у МОН заявили про відновлення реформи Нової української школи, яка під час війни та за час головування у міністерстві Шкарлета відверто загальмувала.

Вже з 2027 року українські школи перейдуть на 12-річну систему освіти. Пілотний проєкт мають запустити з 2025 року, тому цьогоріч МОН активно готуватиме зміни для втілення. Уряд також не так давно виділив 1 мільярд гривень для НУШ, які скерують на закупівлю мультимедійного обладнання для 5 – 6 класів.


З 2027 року школи перейдуть на 12-річну систему освіти / Фото ілюстративне, Depositphotos

  • Мережа академічних та професійних ліцеїв

Що важливо, у межах реформи в Україні створять мережу академічних та професійних ліцеїв. Підручники уже друкують, а вчителі повинні проходити підвищення кваліфікації. Розробляють також державний стандарт для старшої профільної школи. До 1 вересня 2024 року на місцях мають затвердити плани створення оптимальної мережі навчальних закладів. При цьому врахувати вимоги безпеки, інклюзивність, демографічні показники, профілізацію старшої школи тощо.

  • Безпека та поліцейські у школах

У кожній школі тепер перебуватиме поліцейський – спеціально відібрана, навчена та екіпірована людина. А на входах до навчальних закладів встановлять металошукачі та арки. Особливу увагу звертатимуть на школи, розташовані неподалік зони бойових дій та кордону з Білоруссю. Це відбувається у межах проєкту "Офіцери шкільної безпеки". У Нацполіції поки не вирішили, чи матимуть такі поліцейські зброю.

  • Будівництво підземних шкіл та трансформація чинних

В Україні торік розпочали безпрецедентне будівництво підземних шкіл. Спорудження першого такого навчального закладу мають завершити цього місяця у Харкові. У ньому зможе вчитися офлайн у дві зміни близько 900 дітей. У місті при цьому вже розробляють проєкти інших таких підземних шкіл. На Харківщині, у селищі Коротичі, також будують підземну школу.

Що цікаво, у Харкові у середині цього місяця також запрацює метросадок. У ньому діток готуватимуть до школи.

В Україні також осучаснюватимуть радянські школи. Однак архітектурну трансформацію і відбудову пройдуть на початку лише 5 закладів освіти. У них має з'явитися надійне укриття, сучасний дизайн і безбар'єрний простір.

Міносвіти також планує цього року розпочати роботу з дебюрократизації діяльності шкіл.

  • Зміни у навчальній програмі

Викладання історії України у школах зазнає змін. До 1 вересня 2024 року мають внести зміни у підручники з історії України. Старий підручник доповнять розділом, зокрема, про події новітньої російсько-української війни. МОН також розробило посібник "Як говорити про російсько-українську війну у школі? Уроки стійкості, боротьби та перемог".

Також змінять і уроки"Захисту України". На якісну зміну викладання цього предмета у школах скерують 1,74 мільярда гривень. Кошти передбачили для підвищення кваліфікації учителів, закупівлю засобів навчання та комп'ютерів для навчальних кабінетів. Сам предмет стане більше практико-орієнтованими. Зокрема, учнів вчитимуть, як поводитися в критичних ситуаціях, з вибухонебезпечними предметами, надавати домедичну допомогу тощо.

  • Навчання мовами нацменшин

В Україні у класах із мовами навчання нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, можуть гарантувати право на використання відповідної мови під час навчання. Але цей погоджений урядом законопроєкт, який стосується прав національних меншин в Україні, зокрема й на освіту, має ще ухвалити Рада.

ДПА

У 2024 році 4-класники складатимуть Державну підсумковуатестацію. Але вона буде моніторинговою і не у всіх школах. Знання учнів перевірятимуть з української мови і літератури та математики. Для втілення цього пілотного проєкту виберуть 2 тисячі школярів з різних областей. Зауважимо, що ДПА як обов'язкове оцінювання знань учнів випускних класів у час повномасштабної війни скасували.


ДПА у 2024 році відбудеться у 4 класах, але моніторингово / Depositphotos

Профтехосвіта

Освіту військових закладів переформатували на потреби ЗСУ. У Міносвіти при цьому заявляли про наміри змінити підходи до профтехосвіти. Училища повинні стати швидким трампліном до здобуття професії, який доступний кожному. Очільники коледжів майбутнього при цьому повинні бути якісними менеджерами, які забезпечать у закладах освіти високі стандарти навчання – такими, як хоче бізнес.

Масштабні зміни у вищій освіті

Найбільше докорінних змін торік у Міносвіти анонсували у сфері вищої освіти. Зокрема, планують скоротити кількість вишів в Україні, надавати гранти на здобуття вищої освіти вступникам. Також нададуть можливість студентам швидше завершити навчання на бакалавраті та змінять принцип надання стипендій та нарахування зарплат викладачам.

  • Скорочення кількості вишів

Міносвіти планує зменшити кількість вишів в Україні, а також прибрати так звані філії університетів. Зі 170 підпорядкованих державі вишів залишать 100. Окремі об'єднають. Це пояснюють тим, що на сьогодні у ЗВО вчиться наполовину менше студентів, ніж розрахована інфраструктура. Ті заклади вищої освіти, які залишать, модернізують.


В Україні скоротять кількість вишів / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

  • Гранти на навчання

З вересня 2024 року у сфері вищої освіти запровадять грантову систему оплати навчання. Вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх витратити. Так, 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. У МОН вважають, що це буде більш справедливо.

На окремих спеціальностях, які будуть важливі для держави, залишать 100% державне замовлення. Це можуть бути вчителі, медики, енергетики тощо. Кошти, які держава надаватиме вступнику, залежатимуть від його результатів НМТ. Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд. Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.

  • Свобода вибору для вступника

Вступникам також нададутьбільше свободи щодо вибіркових предметів. Вступ при цьому буде можливий на галузь з можливістю обрання своєї спеціальності. Студенти вибиратимуть самі, скільки їм вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1 – 2 років навчання. При цьому студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки – здобути ступінь за 6 років. Ці зміни набудуть чинності з нового навчального року.

  • Скорочення кількості викладачів та зміна оплати праці

У МОН також заявили, що на сьогодні в Україні забагато викладачів. З 2024 року МОН змінить принцип фінансування вишів. Кращим ЗВО додадуть кошти. Університети самі їх розподілятимуть. Більшу зарплату отримуватимуть ті викладачі, яких вибирають студенти або ж які мають хороший науковий доробок.

  • Стипендію надаватимуть обраним

Міносвіти також планує змінити принцип нарахування стипендії студентам. У МОН вважають, що 1,7 тисячі гривень, а з 2024 року – 2 тисячі гривень стипендії – це популізм. Так, стипендії залишать тим майбутнім фахівцям, кого держава замовляє, кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи й потребує цієї стипендії. При цьому розмір соцвиплат збільшать. Також можуть скасувати виплати тим студентам, які виїхали за кордон.

  • Зміна ректорів

У 2024 році має відбутися і велика поколінна зміна у керівництві вишів, адже завершується другий термін контракту у багатьох ректорів. Так, у нашій державі є чимало вишів, де ректор перебуває на своїй посаді 10 – 20 років. Цьогоріч у МОН також планують створювати додатково дієві наглядові ради при ЗВО.

  • Курс військової підготовки у вишах

Міносвіти також планує запровадити у ЗВО пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базову військову підготовку усіх хлопців та охочих дівчат з вересня 2024 року. Спеціальність можна буде здобути, пройшовши курс тактичної медицини, базової стрільби тощо. Пілотні проєкти почнуть працювати з нового навчального року. Зауважимо, що систему військової освіти трансформують за стандартами НАТО з 2026 року.

Відстрочка та мобілізація студентів

На сьогодні студенти денної та дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Так само і викладачі. Якщо парламент погодить новий законопроєкт чи зміни до закону про мобілізацію, то надаватимуть відстрочку від мобілізації тим студентам-чоловікам, які вступають на вищий рівень освіти, ніж мають. До прикладу, якщо у вас є диплом бакалавра, а вступаєте на магістратуру, чи диплом магістра і вступаєте в аспірантуру.

Вступна кампанія і НМТ

У 2024 році випускники шкіл втретє складатимуть спрощений через повномасштабну війну варіант ЗНО – НМТ (національний мультипредметний тест). У січні МОН має оприлюднити умови прийому до закладів вищої освіти України. Однак основні зміни для абітурієнтів вже анонсували. Зокрема, такі:

  • у 2024 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами НМТ;
  • результати мультитесту будуть потрібні і для вступу на творчі спеціальності;
  • мультитест міститиме вже 4, а не 3 предмети;
  • обов'язковими будуть українська мова, математика та історія України;
  • до вибіркових додадуть також українську літературу та географію;
  • НМТ відбуватиметься протягом одного дня з міркувань безпеки;
  • основна сесія мультитесту розпочнеться у травні.

Наука

Торік очільник МОН Оксен Лісовий анонсував значні інвестиції у наукові розробки в Україні. Кошти скерують на актуальні дослідження та підтримку молодих вчених. Також уряд планує реформувати Національну академію наук.

Запуск освітньої Мрії

У 2024 році має нарешті запрацювати освітній застосунок Мрія, який презентували 1 вересня 2023 року. Він допомагатиме дитині, батькам і вчителям ефективніше орієнтуватися у навчальному процесі. Також міститиме інформацію про освітні програми, курси, відеоматеріали, позашкільні активності, олімпіади, гуртки учня. А також – бібліотеку контенту, який потрібний конкретній дитині.


Застосунок Мрія / Скриншот з відео, опублікованого на сайті Президента України

Англійська – мова міжнародного спілкування

Верховна Рада у цілому має ухвалити законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Англійська стане однією з мов міжнародного спілкування у нашій державі. Для держслужбовців її знання стане обов'язковим. Також уряд має намір запустити в Україні всеосяжну і доступну програму з вивчення англійської мови. Вона буде відкрита для усіх, незалежно від фінансового стану чи місця проживання.

Тож чи втілить Міносвіти усі ці масштабні задуми у життя і як саме, та чи будуть вони справді дієвими для української освіти, дізнаємось протягом 2024 року.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ексучасниця "Холостяка" висловилася про своє повернення на шоу: "Ви ще побачите мене у сезоні"
24tv
2024-12-09T10:30:44Z
"Звалили всі": росіяни накинулися на Крістіну Орбакайте - що сталося
GlavRed
2024-12-09T10:25:11Z
Pantone вибрав колір 2025 року
TSN
2024-12-09T10:06:01Z
Кіра Найтлі та шпигунські інтриги
360ua.news
2024-12-09T10:00:33Z
Найкращі пісні про Різдво та Новий рік: тепла добірка
Вива
2024-12-09T09:48:33Z
«Музична Платформа України» – пісні у виконанні улюблених артистів
Вива
2024-12-09T09:48:05Z
Найдорожча ялинка у світі: що відомо та який вигляд має прикраса за 5,5 мільйона доларів – фото
TSN
2024-12-09T09:39:46Z
Ольга Сумська розповіла, чи вдалося владнати конфлікт зі рідною сестрою: "Я чекаю цього дзвінка"
24tv
2024-12-09T09:39:18Z
Тизер бойовика «Балерина» — новий погляд на «танцюючу вбивцю» Ану де Армас та Кіану Рівза у спінофі «Джона Віка»
ITC
2024-12-09T09:31:19Z
Реальні переговори будуть. Але не між Києвом і Московю
ГЛАВКОМ NET
2024-12-09T10:33:44Z
На кордоні з Молдовою попередили про зупинення пропуску
1News
2024-12-09T10:31:57Z
Єврокомісар пропонує виділити 100 млрд євро на оборону через загрозу російської агресії
InternetUA
2024-12-09T10:30:28Z
Працівник ДБР, про майно якого розповіло «Слідство.Інфо», подав на журналістів до суду
Украина Криминальная
2024-12-09T10:25:19Z
«Мають право». Клименко заявив, що ТЦК можуть працювати без поліцейських
ГЛАВКОМ NET
2024-12-09T10:25:10Z
Росія за тиждень застосувала проти України близько 500 КАБів, понад 400 дронів і майже 20 ракет - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-09T10:25:01Z
Падіння Асада: Блінкен зробив важливу заяву про ситуацію у Сирії
24tv
2024-12-09T10:24:22Z
Прем’єр Естонії та лідер німецької опозиції відвідали Стіну пам’яті у Києві
Европейская правда
2024-12-09T10:23:51Z
Шмигаль зустрівся з прем'єром Естонії - говорили про оборону, відбудову та енергетику
УкраинФорм
2024-12-09T10:22:02Z
Спецоперація в Керченській бухті: СБУ показала результати
ГЛАВКОМ NET
2024-12-09T10:13:36Z
Туман та низька видимість. У Києві очікується погіршення погодніх умов
ГЛАВКОМ NET
2024-12-09T10:13:08Z
Влада Києва попереджає про небезпечну погоду
24tv
2024-12-09T10:09:01Z
Ворог просувається на Донеччині й готує наступ на Херсон : як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2024-12-09T10:06:14Z
Загарбники обстріляли центр Херсона, поранена жінка
УкраинФорм
2024-12-09T09:58:44Z
Графіки відключень світла змінили: у Києві та трьох областях світла буде менше
GlavRed
2024-12-09T09:39:45Z
Пролунали сильні вибухи, є загиблі та поранені: що відомо про нову атаку ворога
Политека
2024-12-09T09:31:19Z
У Донецьку підірвали Toyota Land Cruiser начальника Оленівської колонії
AutoCentre
2024-12-09T09:27:16Z
Зеленський: Під час повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів
Взгляд
2024-12-09T09:10:12Z
Хакери з болот атакували українські оборонні підприємства та ЗСУ
InternetUA
2024-12-09T10:29:56Z
"Український Хатіко": собака два роки чекає на свого господаря, який загинув на війні
24tv
2024-12-09T10:24:07Z
В Україні зменшать кількість медичних вишів: у МОН зробили заяву
TSN
2024-12-09T10:18:16Z
Естонські розробники представили нові зенітні ракети Mk 1, що надійдуть на озброєння ЗСУ
InternetUA
2024-12-09T10:16:30Z
Найспекотнішим за всю історію спостережень стане 2024 рік - кліматологи
УкраинФорм
2024-12-09T10:16:02Z
Король Чарльз III та королева Камілла представили різдвяну листівку
Комсомольская правда
2024-12-09T10:12:45Z
У Сеулі відбулося святкування Дня Святого Миколая
УкраинФорм
2024-12-09T10:10:54Z
росія випустила понад 6000 ракет і дронів по Україні цієї осені – WSJ
iPress
2024-12-09T10:03:59Z
Росіяни запустили по україні дві керованих авіаракети та 37 дронів - як пониз спрацювала ППО
ZN UA
2024-12-09T10:03:11Z
Цьогоріч виручка від експорту продовольства очікується на рівні $24 млрд
Agravery
2024-12-09T10:31:09Z
Злотий дорожчає навіть після вихідних: де вигідніше купити валюту
24tv
2024-12-09T10:24:19Z
В Україні встановлено новий розмір МПЗ
AgroNews
2024-12-09T10:13:16Z
Ціни на продовольчу пшеницю в Україні зростають
24tv
2024-12-09T10:06:56Z
Попри зібраний урожай, ситуація ускладнюється: ціни на хліб знову зміняться
Политека
2024-12-09T10:01:45Z
Уникнути відключень: чи допоможуть українцям малопотужні електростанції
Фокус
2024-12-09T10:00:55Z
Унікальний формат партнерства та розвитку для українських виробників і фермерів
AgroPortal
2024-12-09T10:00:34Z
Що буде з цінами на хліб в Україні перед Новим роком
AgroNews
2024-12-09T09:40:50Z
Ціни на хліб: чого чекати перед Новим роком
Хвиля
2024-12-09T09:40:31Z
У 2025 році у програмі Доступні ліки зʼявляться препарати для дітей
1News
2024-12-09T10:03:17Z
Болить волосся: чому так стається та що можна зробити
24tv
2024-12-09T09:54:13Z
Відмова лише від одного продукту призупинить процес старіння шкіри і появу зморшок
TSN
2024-12-09T09:39:55Z
Хронічна втома чи щось більше?
360ua.news
2024-12-09T09:24:57Z
Створили парші ліки, які зупиняють розвиток деменції
24tv
2024-12-09T08:54:59Z
Деменцію вдалося зупинити, но поки у тварин
Portaltele
2024-12-09T08:13:07Z
Чи допомагає вживання яєць схуднути: що кажуть дослідження
24tv
2024-12-09T07:39:05Z
Моніторинговий візит до Шепетівської лікарні №98 закритого типу для лікування вʼязнів: встановлено системні порушення
Украина Криминальная
2024-12-09T06:30:59Z
Здер родимку: що тепер зі мною буде
24tv
2024-12-09T06:03:13Z
Сторони у справі Гринкевичів завершують ознайомлення з матеріалами справи - ДБР
УкраинФорм
2024-12-09T10:31:13Z
За вбивство знайомого засуджено жителя Білгород-Дністровського району
Украина Криминальная
2024-12-09T10:30:07Z
Повне розчарування. Поліція в США роками тестувала абсолютно марну систему виявлення стрілянини
InternetUA
2024-12-09T10:29:38Z
У Нідерландах вилучили велику партію основного інгредієнта фентанілу
Европейская правда
2024-12-09T10:29:26Z
За корупцію від початку року затримали 18 прикордонників - ДПСУ
УкраинФорм
2024-12-09T10:28:24Z
Звягельські поліцейські встановлюють обставини ДТП з травмуванням водійки автомобіля
Украина Криминальная
2024-12-09T10:03:33Z
Обкрадали квартири літніх людей під виглядом працівників газової служби – у Києві затримали членів злочинної групи
Украина Криминальная
2024-12-09T10:00:44Z
На Хмельниччині водій на швидкості на смерть збив подружжя
TSN
2024-12-09T09:39:39Z
До 10 років ув’язнення засуджено жителя Київщини за вбивство дружини
Украина Криминальная
2024-12-09T09:39:06Z
Народні прикмети про майбутній урожай та погоду: ось, як наші предки передбачали важливі події
TSN
2024-12-09T10:33:28Z
Замість шаурми: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав рецепт салату з лавашем і мʼясом
Политека
2024-12-09T10:25:30Z
Картопля звариться у 2 рази швидше: що додати в каструлю
GlavRed
2024-12-09T10:25:25Z
Просто і швидко: лайфхак для чищення витяжки на кухні
24tv
2024-12-09T10:21:41Z
Вічна темрява і мерзлота – правда чи міф: як це жити в місці, де сонця не видно місяцями
24tv
2024-12-09T10:06:33Z
Салат "Афродіта": спробуйте новинку на зимові свята і не пожалкуєте — гості з'їдять його за хвилину
TSN
2024-12-09T09:39:33Z
Китайський гороскоп на завтра 10 грудня: Драконам - нерви, Коням - тривога
GlavRed
2024-12-09T09:25:28Z
Coca-Cola як універсальний засіб для дому
360ua.news
2024-12-09T09:09:05Z
Викиньте їх до Нового року: 5 речей, які тягнуть негаразди в дім
24tv
2024-12-09T08:45:06Z
Українські стрільці виграли десять медалей турніру «Трофеї Белграда»
УкраинФорм
2024-12-09T10:25:06Z
Футболісти "Динамо" провели акцію на честь військових перед матчем УПЛ
ZN UA
2024-12-09T10:19:37Z
Динамо віддячило військовим символічним подарунком після гри з Олександрією: зворушливе відео
24tv
2024-12-09T10:15:50Z
Українські дзюдоїсти виграли престижний командний турнір у Монако
УкраинФорм
2024-12-09T10:07:34Z
Мареска: Арсенал, Сіті та Ліверпуль не послизнуться як Кукурелья
Football.ua
2024-12-09T09:58:33Z
Ротань: Олександрія має менталітет маленької команди
Football.ua
2024-12-09T09:57:45Z
Український боксер суперважкої ваги Гриців удев'яте переміг на профірингу
УкраинФорм
2024-12-09T09:52:53Z
Марта Костюк проводить тридцятий тиждень у топ-20 рейтингу WTA
УкраинФорм
2024-12-09T09:37:57Z
Кузик: Грали у той футбол, який вміємо
Football.ua
2024-12-09T09:28:38Z
Жінка розбагатіла за те, що 8 годин не відчувала тривоги без телефона: скільки грошей вона виграла
TSN
2024-12-09T10:33:47Z
Ультратонкі телефони повернуться в моду: з'явилася нова інформація про iPhone 17 Air
InternetUA
2024-12-09T10:31:37Z
Телеканал «1+1 Україна» готує прем'єру нового проєкту «Колесо фортуни»
Детектор М
2024-12-09T10:25:38Z
Вогнегасник: корисний аксесуар чи життєва необхідність?
VGorode
2024-12-09T10:22:48Z
Астронавт NASA сфотографував дві найближчі до нас галактики з космічного корабля
Фокус
2024-12-09T10:21:52Z
За півстоліття популяції акул і скатів скоротилися вдвічі
Portaltele
2024-12-09T10:13:54Z
Сфера зі щільністю свинцю: виявлено рекордну, але зовсім іншу Землю
Фокус
2024-12-09T10:10:50Z
У Туреччині археологи знайшли ймовірну могилу Миколи Чудотворця
ГЛАВКОМ NET
2024-12-09T10:09:22Z
Штучний інтелект OpenAI керуватиме бойовими дронами
24tv
2024-12-09T10:06:33Z
Як запустити двигун у мороз
360ua.news
2024-12-09T10:25:47Z
Гібридний Bentley Flying Spur отримав ексклюзивну версію на честь панди
AutoGeek
2024-12-09T10:22:40Z
Електричні BMW М-ки отримають чотири електромотори
AutoCentre
2024-12-09T10:04:16Z
Через батареї: дебют електричного спорткара Porsche 718 відкладуть
AutoGeek
2024-12-09T09:52:43Z
Український ринок електромобілів у листопаді: названі найпопулярніші авто
AutoGeek
2024-12-09T09:42:51Z
Седани, кросовери і купе: визначено найнадійніші автомобілі сучасності
Фокус
2024-12-09T09:36:53Z
3742 електромобілів зареєстрували у листопаді: які моделі обирають українці
ITC
2024-12-09T09:31:24Z
Новий аргумент проти ДВЗ: автомобільні вихлопні гази викликають порушення психіки у людей
AutoGeek
2024-12-09T09:22:19Z
В Україні стартували продажі нового Renault Duster: комплектації та ціни
ЗаРулем
2024-12-09T09:13:37Z