MY.UAНовини
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Загалом зміни стосуватимуться ледь не кожної освітньої галузі. Втілення яких масштабних задумів варто очікувати, до чого готуватися педагогам, учням та студентам, які інновації та реформи задумали реалізувати цьогоріч уряд і МОН – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Найголовніші події 2024 року в українській освіті

Головним критерієм на сьогодні у навчальному процесі залишається безпека. При цьому президент Зеленський пообіцяв, що зруйновані у час повномасштабної війни навчальні заклади відбудовуватимуть ще до її закінчення. Як і будуватимуть надійні укриття у тих закладах освіти, які їх ще не мають. А віцепрем'єр Михайло Федоров анонсував презентацію у січні плану з розвитку освіти.

Збільшення фінансування освіти з бюджету

Нардепи передбачили у бюджеті на 2024 рік на освіту більше коштів, ніж на 2023-й. Загалом – понад 170 мільярдів гривень. Кошти скерують, зокрема, на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Детальніше – за посиланням.

Навчальний рік продовжили

В Україні навчальний рік 2023 – 2024 триватиме на місяць довше. У Міносвіти передбачили цей час на надолуження освітніх втрат, якщо такі виникнуть, адже триває повномасштабна війна. Цей навчальний рік в Україні завершиться 28 червня 2024 року.

Зарплата учителів зросла

Цього року учителям нарешті підвищать зарплату. На це педагоги, яким познімали чимало доплат у час повномасштабної війни, чекають вже кілька років. Їхня оплата праці збільшиться у межах двох етапів: І – з 1 січня – на 10%; II – з 1 квітня – на 12,6%. У середньому педагоги отримуватимуть на сьогодні 14 тисяч гривень, а з 1 квітня – 16 тисяч гривень.


З 1 січня 2024 року зросла зарплата вчителів / Depositphotos

Реформа дошкільної освіти

В Україні також планують втілити у життя реформу дошкільної освіти. Так, кожна дитина має отримати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів і здібностей. А батьки мають отримати можливість обирати дитсадок поблизу дому та скористатися справедливою черговістю зарахування дитини до дошкільного закладу. У кожному садку при цьому має бути укриття, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування тощо.

Школа і реформа НУШ

  • Реформа НУШ

У 2023 році у МОН заявили про відновлення реформи Нової української школи, яка під час війни та за час головування у міністерстві Шкарлета відверто загальмувала.

Вже з 2027 року українські школи перейдуть на 12-річну систему освіти. Пілотний проєкт мають запустити з 2025 року, тому цьогоріч МОН активно готуватиме зміни для втілення. Уряд також не так давно виділив 1 мільярд гривень для НУШ, які скерують на закупівлю мультимедійного обладнання для 5 – 6 класів.


З 2027 року школи перейдуть на 12-річну систему освіти / Фото ілюстративне, Depositphotos

  • Мережа академічних та професійних ліцеїв

Що важливо, у межах реформи в Україні створять мережу академічних та професійних ліцеїв. Підручники уже друкують, а вчителі повинні проходити підвищення кваліфікації. Розробляють також державний стандарт для старшої профільної школи. До 1 вересня 2024 року на місцях мають затвердити плани створення оптимальної мережі навчальних закладів. При цьому врахувати вимоги безпеки, інклюзивність, демографічні показники, профілізацію старшої школи тощо.

  • Безпека та поліцейські у школах

У кожній школі тепер перебуватиме поліцейський – спеціально відібрана, навчена та екіпірована людина. А на входах до навчальних закладів встановлять металошукачі та арки. Особливу увагу звертатимуть на школи, розташовані неподалік зони бойових дій та кордону з Білоруссю. Це відбувається у межах проєкту "Офіцери шкільної безпеки". У Нацполіції поки не вирішили, чи матимуть такі поліцейські зброю.

  • Будівництво підземних шкіл та трансформація чинних

В Україні торік розпочали безпрецедентне будівництво підземних шкіл. Спорудження першого такого навчального закладу мають завершити цього місяця у Харкові. У ньому зможе вчитися офлайн у дві зміни близько 900 дітей. У місті при цьому вже розробляють проєкти інших таких підземних шкіл. На Харківщині, у селищі Коротичі, також будують підземну школу.

Що цікаво, у Харкові у середині цього місяця також запрацює метросадок. У ньому діток готуватимуть до школи.

В Україні також осучаснюватимуть радянські школи. Однак архітектурну трансформацію і відбудову пройдуть на початку лише 5 закладів освіти. У них має з'явитися надійне укриття, сучасний дизайн і безбар'єрний простір.

Міносвіти також планує цього року розпочати роботу з дебюрократизації діяльності шкіл.

  • Зміни у навчальній програмі

Викладання історії України у школах зазнає змін. До 1 вересня 2024 року мають внести зміни у підручники з історії України. Старий підручник доповнять розділом, зокрема, про події новітньої російсько-української війни. МОН також розробило посібник "Як говорити про російсько-українську війну у школі? Уроки стійкості, боротьби та перемог".

Також змінять і уроки"Захисту України". На якісну зміну викладання цього предмета у школах скерують 1,74 мільярда гривень. Кошти передбачили для підвищення кваліфікації учителів, закупівлю засобів навчання та комп'ютерів для навчальних кабінетів. Сам предмет стане більше практико-орієнтованими. Зокрема, учнів вчитимуть, як поводитися в критичних ситуаціях, з вибухонебезпечними предметами, надавати домедичну допомогу тощо.

  • Навчання мовами нацменшин

В Україні у класах із мовами навчання нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, можуть гарантувати право на використання відповідної мови під час навчання. Але цей погоджений урядом законопроєкт, який стосується прав національних меншин в Україні, зокрема й на освіту, має ще ухвалити Рада.

ДПА

У 2024 році 4-класники складатимуть Державну підсумковуатестацію. Але вона буде моніторинговою і не у всіх школах. Знання учнів перевірятимуть з української мови і літератури та математики. Для втілення цього пілотного проєкту виберуть 2 тисячі школярів з різних областей. Зауважимо, що ДПА як обов'язкове оцінювання знань учнів випускних класів у час повномасштабної війни скасували.


ДПА у 2024 році відбудеться у 4 класах, але моніторингово / Depositphotos

Профтехосвіта

Освіту військових закладів переформатували на потреби ЗСУ. У Міносвіти при цьому заявляли про наміри змінити підходи до профтехосвіти. Училища повинні стати швидким трампліном до здобуття професії, який доступний кожному. Очільники коледжів майбутнього при цьому повинні бути якісними менеджерами, які забезпечать у закладах освіти високі стандарти навчання – такими, як хоче бізнес.

Масштабні зміни у вищій освіті

Найбільше докорінних змін торік у Міносвіти анонсували у сфері вищої освіти. Зокрема, планують скоротити кількість вишів в Україні, надавати гранти на здобуття вищої освіти вступникам. Також нададуть можливість студентам швидше завершити навчання на бакалавраті та змінять принцип надання стипендій та нарахування зарплат викладачам.

  • Скорочення кількості вишів

Міносвіти планує зменшити кількість вишів в Україні, а також прибрати так звані філії університетів. Зі 170 підпорядкованих державі вишів залишать 100. Окремі об'єднають. Це пояснюють тим, що на сьогодні у ЗВО вчиться наполовину менше студентів, ніж розрахована інфраструктура. Ті заклади вищої освіти, які залишать, модернізують.


В Україні скоротять кількість вишів / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

  • Гранти на навчання

З вересня 2024 року у сфері вищої освіти запровадять грантову систему оплати навчання. Вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх витратити. Так, 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. У МОН вважають, що це буде більш справедливо.

На окремих спеціальностях, які будуть важливі для держави, залишать 100% державне замовлення. Це можуть бути вчителі, медики, енергетики тощо. Кошти, які держава надаватиме вступнику, залежатимуть від його результатів НМТ. Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд. Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.

  • Свобода вибору для вступника

Вступникам також нададутьбільше свободи щодо вибіркових предметів. Вступ при цьому буде можливий на галузь з можливістю обрання своєї спеціальності. Студенти вибиратимуть самі, скільки їм вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1 – 2 років навчання. При цьому студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки – здобути ступінь за 6 років. Ці зміни набудуть чинності з нового навчального року.

  • Скорочення кількості викладачів та зміна оплати праці

У МОН також заявили, що на сьогодні в Україні забагато викладачів. З 2024 року МОН змінить принцип фінансування вишів. Кращим ЗВО додадуть кошти. Університети самі їх розподілятимуть. Більшу зарплату отримуватимуть ті викладачі, яких вибирають студенти або ж які мають хороший науковий доробок.

  • Стипендію надаватимуть обраним

Міносвіти також планує змінити принцип нарахування стипендії студентам. У МОН вважають, що 1,7 тисячі гривень, а з 2024 року – 2 тисячі гривень стипендії – це популізм. Так, стипендії залишать тим майбутнім фахівцям, кого держава замовляє, кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи й потребує цієї стипендії. При цьому розмір соцвиплат збільшать. Також можуть скасувати виплати тим студентам, які виїхали за кордон.

  • Зміна ректорів

У 2024 році має відбутися і велика поколінна зміна у керівництві вишів, адже завершується другий термін контракту у багатьох ректорів. Так, у нашій державі є чимало вишів, де ректор перебуває на своїй посаді 10 – 20 років. Цьогоріч у МОН також планують створювати додатково дієві наглядові ради при ЗВО.

  • Курс військової підготовки у вишах

Міносвіти також планує запровадити у ЗВО пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базову військову підготовку усіх хлопців та охочих дівчат з вересня 2024 року. Спеціальність можна буде здобути, пройшовши курс тактичної медицини, базової стрільби тощо. Пілотні проєкти почнуть працювати з нового навчального року. Зауважимо, що систему військової освіти трансформують за стандартами НАТО з 2026 року.

Відстрочка та мобілізація студентів

На сьогодні студенти денної та дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Так само і викладачі. Якщо парламент погодить новий законопроєкт чи зміни до закону про мобілізацію, то надаватимуть відстрочку від мобілізації тим студентам-чоловікам, які вступають на вищий рівень освіти, ніж мають. До прикладу, якщо у вас є диплом бакалавра, а вступаєте на магістратуру, чи диплом магістра і вступаєте в аспірантуру.

Вступна кампанія і НМТ

У 2024 році випускники шкіл втретє складатимуть спрощений через повномасштабну війну варіант ЗНО – НМТ (національний мультипредметний тест). У січні МОН має оприлюднити умови прийому до закладів вищої освіти України. Однак основні зміни для абітурієнтів вже анонсували. Зокрема, такі:

  • у 2024 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами НМТ;
  • результати мультитесту будуть потрібні і для вступу на творчі спеціальності;
  • мультитест міститиме вже 4, а не 3 предмети;
  • обов'язковими будуть українська мова, математика та історія України;
  • до вибіркових додадуть також українську літературу та географію;
  • НМТ відбуватиметься протягом одного дня з міркувань безпеки;
  • основна сесія мультитесту розпочнеться у травні.

Наука

Торік очільник МОН Оксен Лісовий анонсував значні інвестиції у наукові розробки в Україні. Кошти скерують на актуальні дослідження та підтримку молодих вчених. Також уряд планує реформувати Національну академію наук.

Запуск освітньої Мрії

У 2024 році має нарешті запрацювати освітній застосунок Мрія, який презентували 1 вересня 2023 року. Він допомагатиме дитині, батькам і вчителям ефективніше орієнтуватися у навчальному процесі. Також міститиме інформацію про освітні програми, курси, відеоматеріали, позашкільні активності, олімпіади, гуртки учня. А також – бібліотеку контенту, який потрібний конкретній дитині.


Застосунок Мрія / Скриншот з відео, опублікованого на сайті Президента України

Англійська – мова міжнародного спілкування

Верховна Рада у цілому має ухвалити законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Англійська стане однією з мов міжнародного спілкування у нашій державі. Для держслужбовців її знання стане обов'язковим. Також уряд має намір запустити в Україні всеосяжну і доступну програму з вивчення англійської мови. Вона буде відкрита для усіх, незалежно від фінансового стану чи місця проживання.

Тож чи втілить Міносвіти усі ці масштабні задуми у життя і як саме, та чи будуть вони справді дієвими для української освіти, дізнаємось протягом 2024 року.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росія надала притулок опальному сирійському диктатору – NBC News
TSN
2024-12-10T21:51:06Z
Франція розпочала виведення військ з Чаду
УкраинФорм
2024-12-10T21:34:03Z
Бригади в 40 тисяч "багнетів": Макрон ініціює введення миротворців в Україну – ЗМІ
GlavRed
2024-12-10T21:27:39Z
Судова реформа: тест на IQ для суддів більше не обов’язковий
ZN UA
2024-12-10T21:04:55Z
Команди Байдена і Трампа контактують у питаннях України, Сирії та Близького Сходу - Білий дім
УкраинФорм
2024-12-10T21:00:31Z
Микола Точицький обговорив із комісаром ЄС захист української культури від російської агресії
Детектор М
2024-12-10T21:00:29Z
Нетаньяху вперше постав перед судом: які 3 справи відкрили проти прем'єр-міністра
24tv
2024-12-10T20:54:16Z
Кандидат у канцлери Німеччини, який підтримує ідею надання Taurus Україні, зробив важливу заяву
24tv
2024-12-10T20:51:52Z
Глава МЗС Угорщини анонсував дві "миротворчі події" щодо України цього тижня
Европейская правда
2024-12-10T20:51:17Z
"Нервовий струс": Ольга Сумська розповіла, що витворила її рідна сестра
GlavRed
2024-12-10T21:27:59Z
Дружина Віктора Павліка пообіцяла заспівати з чоловіком
ГЛАВКОМ NET
2024-12-10T21:06:09Z
Видаліть негайно: ці популярні різдвяні пісні можуть стати причиною ДТП
24tv
2024-12-10T20:54:50Z
Відома українська співачка висловилася про Каменських і Потапа: "Підтримуємо один одного"
TSN
2024-12-10T20:51:59Z
Не Френком Синатрою єдиним: затишна українська музика, яка не залишить без святкового настрою
24tv
2024-12-10T20:33:09Z
5 найкращих серіалів з 90-х років, які хочеться переглядати знову й знову
24tv
2024-12-10T20:24:40Z
38-річна Меган Фокс покинула нареченого-музиканта, від якого чекає на дитину – ЗМІ
TSN
2024-12-10T20:06:36Z
Баба Яга: зірку "Сватів" перестали впізнавати шанувальники
GlavRed
2024-12-10T19:27:42Z
Музей Ханенків отримав міжнародну нагороду
ГЛАВКОМ NET
2024-12-10T19:09:10Z
"Переходить в оперативно-тактичну кризу", - військовий експерт розповів, на яких напрямках фронту найважча ситуація
Политека
2024-12-10T21:45:33Z
"Зрада гарантує смерть": спротив у Донецьку залишив листівки для росіян
24tv
2024-12-10T21:30:11Z
За рік вдалося офіційно підтвердити, що росіяни розстріляли 109 українських полонених - Лубінець
УкраинФорм
2024-12-10T21:24:44Z
"На Донбас напала Україна": жінка виправдовувала російську агресію перед сусідкою
Политека
2024-12-10T21:00:18Z
Українців закликали створити запаси води та їжі: що відбувається
Хвиля
2024-12-10T20:45:48Z
На фронті 199 зіткнень, майже 100 атак ворог здійснив на Покровському та Курахівському напрямках
УкраинФорм
2024-12-10T20:45:32Z
ЗСУ знищили велику групу росіян під Покровськом
1News
2024-12-10T20:00:26Z
Росіяни впродовж дня 38 рази обстріляли Сумщину
УкраинФорм
2024-12-10T19:58:51Z
В Україну суне похолодання: синоптики оголосили штормове попередження
GlavRed
2024-12-10T19:27:03Z
Новий випуск проєкту «Що по зв’язку?» розповідає, чому у різних місцях мобільний зв`язок працює по-різному, а інколи і зовсім відсутній
Детектор М
2024-12-10T21:55:37Z
Зірка "Я, Побєда і Берлін" розповів про військові навчання та службу на фронті
GlavRed
2024-12-10T21:54:44Z
Не лише війна, а й робота: як ветеранам адаптуватись до цивільного життя
Знай
2024-12-10T21:51:44Z
Попросили говорити українською: на Київщині таксистка висадила з авто родину загиблого бійця
Фокус
2024-12-10T21:42:33Z
Керівник ЦПД сказав, чи готує Росія наступ на Херсонщині
24tv
2024-12-10T21:42:22Z
Шмигаль анонсував нові цифрові послуги для військовослужбовців у "Дії"
Хвиля
2024-12-10T21:36:44Z
США вперше успішно перехопили балістичну ракету середньої дальності в районі Гуаму
Европейская правда
2024-12-10T21:36:15Z
Втратите достаток і щастя: що не можна виносити з дому 11 грудня - прикмети
GlavRed
2024-12-10T21:27:36Z
Оформлення грошової допомоги і не лише. На порталі "Дія" з'явиться низка послуг для військових
InternetUA
2024-12-10T20:57:58Z
Зʼявилось щось тверде під язиком: що це та чи варто панікувати
24tv
2024-12-10T20:03:53Z
Що буде з вашим мозком після 30 хвилин фізичної активності
24tv
2024-12-10T18:27:49Z
Скільки хвилин вариться пшенична крупа: які секрети приготування каші варто знати
GlavRed
2024-12-10T18:27:43Z
Як правильно вносити добрива взимку
AgroNews
2024-12-10T17:22:33Z
МОЗ запускає другу хвилю всеукраїнського опитування пацієнтів
УкраинФорм
2024-12-10T16:39:31Z
Які солодкі продукти найбільше шкодять серцю
24tv
2024-12-10T15:36:01Z
Три піки старіння: назвали вік, з якого починаються зміни у мозку
24tv
2024-12-10T14:57:40Z
Нобелівські лауреати виступили проти призначання Кеннеді-молодшого міністром охорони здоровʼя
24tv
2024-12-10T14:45:19Z
Чому у когось високий больовий поріг, а у когось – низький
24tv
2024-12-10T14:30:04Z
Boeing відновив виробництво літаків 737 MAX після завершення страйку - Reuters
УкраинФорм
2024-12-10T21:54:13Z
В обхід санкцій: аналітики розповіли, як ЄС фінансує Росію через Індію
Политека
2024-12-10T21:28:19Z
У митниці назвали країни, з яких найбільше імпортували товарів до України
Хвиля
2024-12-10T21:06:29Z
Які дороги в Україні хочуть зробити платними і якою може бути ціна – деталі
TSN
2024-12-10T20:51:41Z
Від 1902 до 7130 гривень: як рахуватимуть пенсії за новою системою
Хвиля
2024-12-10T20:21:07Z
Китайський експорт до Росії впав вперше за чотири місяці
360ua.news
2024-12-10T20:12:13Z
Укрзалізниця відкриває продаж квитків на нічний поїзд Київ - Кам’янець-Подільський
УкраинФорм
2024-12-10T19:57:42Z
Опалювальний сезон: уряд повідомив про проблеми у двох містах
ZN UA
2024-12-10T19:45:55Z
Скільки коштуватимуть 100 доларів в Україні перед святами: прогноз банкіра
Хвиля
2024-12-10T19:39:03Z
У Запоріжжі рятувальники дістали з-під завалів двох жінок, які додзвонились на лінію «101»
УкраинФорм
2024-12-10T21:51:46Z
На Закарпатті переправник ухилянтів, що вийшов під заставу, пробував втекти в Румунію через Тису
24tv
2024-12-10T21:24:32Z
У Миколаєві засудили двох місцевих мешканців за вбивство фермера, яке сталося понад 9 років тому
УкраинФорм
2024-12-10T21:15:15Z
Підозрюваного у серії підпалів у Харкові перевіряють на причетність до знищення машин ЗСУ
InternetUA
2024-12-10T20:27:26Z
Чоловік розплачувався карткою, яку знайшов на вулиці: суд виніс йому вирок
Политека
2024-12-10T20:27:17Z
Закатували майже 30 тисяч осіб, а тіла обливали кислотою: жахи найстрашнішої в'язниці Сирії
24tv
2024-12-10T20:09:05Z
"Просто тримав за руку": на Львівщині судили ТЦКшника за застосування сили
Политека
2024-12-10T19:25:24Z
"Відкопувала колегу руками": медики, що вижили – про перші хвили після удару по Запоріжжю
TSN
2024-12-10T19:24:54Z
У Запоріжжі зросла кількість жертв від російського ракетного удару
Комсомольская правда
2024-12-10T19:03:30Z
Чи потрібно чистити гриби перед приготуванням: відповідь вразить
24tv
2024-12-10T21:21:54Z
Не десерт, а витвір мистецтва: відеорецепт пляцка "Червоний оксамит" на Новий рік
24tv
2024-12-10T20:24:47Z
Як утилізувати фарбу: прості кроки, щоб безпечно позбутися залишків
24tv
2024-12-10T20:00:25Z
Не відрізнити від справжнього: як зробити "камін" з картонних коробок
24tv
2024-12-10T18:33:39Z
Скільки часу потрібно смажити яєшню: як це зробити з обох боків без перевертання
24tv
2024-12-10T18:18:51Z
Неймовірна закуска на свято: захопливий салат "віночок" з гранатом
24tv
2024-12-10T18:18:34Z
Як поїхати в Єгипет під час війни: 2 найпростіших способи
24tv
2024-12-10T18:18:05Z
Пляшку вийде відкоркувати і без штопора: 5 найкращих методів
24tv
2024-12-10T18:12:18Z
Приклейте по два шматочки на кожну сходинку — ґанок не буде слизьким до весни: для дерева і бетону
TSN
2024-12-10T17:21:56Z
Перед матчем Шахтаря вболівальники вивісили банери з нагадуванням про війну: фото
24tv
2024-12-10T21:21:15Z
Українські біатлоністи виступлять на «Різдвяній гонці»-2024 у Гельзенкірхені
УкраинФорм
2024-12-10T20:18:36Z
Не збираюсь тренувати інший клуб, – Гвардіола шокував планами після відходу з Манчестер Сіті
24tv
2024-12-10T20:18:34Z
Український футболіст увійшов до команди тижня у топ-5 лігах Європи
ZN UA
2024-12-10T19:10:57Z
Динамо оголосило про зміну структури менеджменту
Football.ua
2024-12-10T19:10:27Z
Брайтон оголосив про придбання таланта Інтер Маямі
Football.ua
2024-12-10T19:03:39Z
Дюбуа вперше висловився про можливість проведення бою з Кличком
24tv
2024-12-10T18:57:35Z
Сетьєн очолив Бейцзін Гоань
Football.ua
2024-12-10T18:30:37Z
Допінговий скандал в Іспанії: агентство приховувало позитивні тести футболістів
24tv
2024-12-10T17:57:43Z
iPhone 18 отримає 2-нм чипи і 12 ГБ оперативної пам’яті
InternetUA
2024-12-10T21:51:25Z
Вчені почали робити мило та скраби з пластику
ГЛАВКОМ NET
2024-12-10T21:00:41Z
Що треба придбати, щоб пережити блекаут у квартирі: поради фахівців
Политека
2024-12-10T20:40:37Z
Таємниці льодовикового періоду: чому не всі тварини перетнули міст Берінгів між Америкою та Азією
TSN
2024-12-10T20:33:47Z
Вчені розшифровують таємницю блакитних блискавок
Portaltele
2024-12-10T20:27:44Z
Вирішить проблеми сонячних панелей: в Ізраїлі запустили перший "хвильовий" генератор
InternetUA
2024-12-10T19:33:14Z
Cyberpunk 2077 отримав масштабне оновлення 2.2: що змінилося в грі
ITC
2024-12-10T19:18:57Z
Представлено найменший і найпотужніший ноутбук на Windows
InternetUA
2024-12-10T18:43:25Z
Зміна клімату підштовхує прісноводну рибу до полюсів
Portaltele
2024-12-10T18:27:42Z
Чим Mercedes-Benz здивував на Берлінському автосалоні 100 років тому
AutoCentre
2024-12-10T21:03:28Z
Всюдихід IVECO перетворили на цікаву лабораторію
AutoCentre
2024-12-10T20:01:47Z
Cadillac подробиці про новий електричний Escalade IQ
AutoCentre
2024-12-10T19:03:28Z
Ford показав рекордний час Нюрбургринга
AutoCentre
2024-12-10T18:03:59Z
BYD готує новинки: електромобіль Sealion 05 та плагін-гібриди Seal 05 й Seal 07
ITC
2024-12-10T17:54:41Z
Cyberpunk 2077 отримав оновлення: ширша кастомізації транспорту, деталі Ві та оновлений фотомод
24tv
2024-12-10T17:42:16Z
Розпочалися постачання перших магістральних тягачів Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-12-10T17:03:08Z
Вимагав повернути гроші: розлючений покупець протаранив на машині автосалон
Фокус
2024-12-10T16:27:00Z
Ferrari представила ексклюзивні версії спорткара 296 GTB
AutoCentre
2024-12-10T16:12:26Z