MY.UAНовини
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Загалом зміни стосуватимуться ледь не кожної освітньої галузі. Втілення яких масштабних задумів варто очікувати, до чого готуватися педагогам, учням та студентам, які інновації та реформи задумали реалізувати цьогоріч уряд і МОН – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Найголовніші події 2024 року в українській освіті

Головним критерієм на сьогодні у навчальному процесі залишається безпека. При цьому президент Зеленський пообіцяв, що зруйновані у час повномасштабної війни навчальні заклади відбудовуватимуть ще до її закінчення. Як і будуватимуть надійні укриття у тих закладах освіти, які їх ще не мають. А віцепрем'єр Михайло Федоров анонсував презентацію у січні плану з розвитку освіти.

Збільшення фінансування освіти з бюджету

Нардепи передбачили у бюджеті на 2024 рік на освіту більше коштів, ніж на 2023-й. Загалом – понад 170 мільярдів гривень. Кошти скерують, зокрема, на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Детальніше – за посиланням.

Навчальний рік продовжили

В Україні навчальний рік 2023 – 2024 триватиме на місяць довше. У Міносвіти передбачили цей час на надолуження освітніх втрат, якщо такі виникнуть, адже триває повномасштабна війна. Цей навчальний рік в Україні завершиться 28 червня 2024 року.

Зарплата учителів зросла

Цього року учителям нарешті підвищать зарплату. На це педагоги, яким познімали чимало доплат у час повномасштабної війни, чекають вже кілька років. Їхня оплата праці збільшиться у межах двох етапів: І – з 1 січня – на 10%; II – з 1 квітня – на 12,6%. У середньому педагоги отримуватимуть на сьогодні 14 тисяч гривень, а з 1 квітня – 16 тисяч гривень.


З 1 січня 2024 року зросла зарплата вчителів / Depositphotos

Реформа дошкільної освіти

В Україні також планують втілити у життя реформу дошкільної освіти. Так, кожна дитина має отримати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів і здібностей. А батьки мають отримати можливість обирати дитсадок поблизу дому та скористатися справедливою черговістю зарахування дитини до дошкільного закладу. У кожному садку при цьому має бути укриття, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування тощо.

Школа і реформа НУШ

  • Реформа НУШ

У 2023 році у МОН заявили про відновлення реформи Нової української школи, яка під час війни та за час головування у міністерстві Шкарлета відверто загальмувала.

Вже з 2027 року українські школи перейдуть на 12-річну систему освіти. Пілотний проєкт мають запустити з 2025 року, тому цьогоріч МОН активно готуватиме зміни для втілення. Уряд також не так давно виділив 1 мільярд гривень для НУШ, які скерують на закупівлю мультимедійного обладнання для 5 – 6 класів.


З 2027 року школи перейдуть на 12-річну систему освіти / Фото ілюстративне, Depositphotos

  • Мережа академічних та професійних ліцеїв

Що важливо, у межах реформи в Україні створять мережу академічних та професійних ліцеїв. Підручники уже друкують, а вчителі повинні проходити підвищення кваліфікації. Розробляють також державний стандарт для старшої профільної школи. До 1 вересня 2024 року на місцях мають затвердити плани створення оптимальної мережі навчальних закладів. При цьому врахувати вимоги безпеки, інклюзивність, демографічні показники, профілізацію старшої школи тощо.

  • Безпека та поліцейські у школах

У кожній школі тепер перебуватиме поліцейський – спеціально відібрана, навчена та екіпірована людина. А на входах до навчальних закладів встановлять металошукачі та арки. Особливу увагу звертатимуть на школи, розташовані неподалік зони бойових дій та кордону з Білоруссю. Це відбувається у межах проєкту "Офіцери шкільної безпеки". У Нацполіції поки не вирішили, чи матимуть такі поліцейські зброю.

  • Будівництво підземних шкіл та трансформація чинних

В Україні торік розпочали безпрецедентне будівництво підземних шкіл. Спорудження першого такого навчального закладу мають завершити цього місяця у Харкові. У ньому зможе вчитися офлайн у дві зміни близько 900 дітей. У місті при цьому вже розробляють проєкти інших таких підземних шкіл. На Харківщині, у селищі Коротичі, також будують підземну школу.

Що цікаво, у Харкові у середині цього місяця також запрацює метросадок. У ньому діток готуватимуть до школи.

В Україні також осучаснюватимуть радянські школи. Однак архітектурну трансформацію і відбудову пройдуть на початку лише 5 закладів освіти. У них має з'явитися надійне укриття, сучасний дизайн і безбар'єрний простір.

Міносвіти також планує цього року розпочати роботу з дебюрократизації діяльності шкіл.

  • Зміни у навчальній програмі

Викладання історії України у школах зазнає змін. До 1 вересня 2024 року мають внести зміни у підручники з історії України. Старий підручник доповнять розділом, зокрема, про події новітньої російсько-української війни. МОН також розробило посібник "Як говорити про російсько-українську війну у школі? Уроки стійкості, боротьби та перемог".

Також змінять і уроки"Захисту України". На якісну зміну викладання цього предмета у школах скерують 1,74 мільярда гривень. Кошти передбачили для підвищення кваліфікації учителів, закупівлю засобів навчання та комп'ютерів для навчальних кабінетів. Сам предмет стане більше практико-орієнтованими. Зокрема, учнів вчитимуть, як поводитися в критичних ситуаціях, з вибухонебезпечними предметами, надавати домедичну допомогу тощо.

  • Навчання мовами нацменшин

В Україні у класах із мовами навчання нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, можуть гарантувати право на використання відповідної мови під час навчання. Але цей погоджений урядом законопроєкт, який стосується прав національних меншин в Україні, зокрема й на освіту, має ще ухвалити Рада.

ДПА

У 2024 році 4-класники складатимуть Державну підсумковуатестацію. Але вона буде моніторинговою і не у всіх школах. Знання учнів перевірятимуть з української мови і літератури та математики. Для втілення цього пілотного проєкту виберуть 2 тисячі школярів з різних областей. Зауважимо, що ДПА як обов'язкове оцінювання знань учнів випускних класів у час повномасштабної війни скасували.


ДПА у 2024 році відбудеться у 4 класах, але моніторингово / Depositphotos

Профтехосвіта

Освіту військових закладів переформатували на потреби ЗСУ. У Міносвіти при цьому заявляли про наміри змінити підходи до профтехосвіти. Училища повинні стати швидким трампліном до здобуття професії, який доступний кожному. Очільники коледжів майбутнього при цьому повинні бути якісними менеджерами, які забезпечать у закладах освіти високі стандарти навчання – такими, як хоче бізнес.

Масштабні зміни у вищій освіті

Найбільше докорінних змін торік у Міносвіти анонсували у сфері вищої освіти. Зокрема, планують скоротити кількість вишів в Україні, надавати гранти на здобуття вищої освіти вступникам. Також нададуть можливість студентам швидше завершити навчання на бакалавраті та змінять принцип надання стипендій та нарахування зарплат викладачам.

  • Скорочення кількості вишів

Міносвіти планує зменшити кількість вишів в Україні, а також прибрати так звані філії університетів. Зі 170 підпорядкованих державі вишів залишать 100. Окремі об'єднають. Це пояснюють тим, що на сьогодні у ЗВО вчиться наполовину менше студентів, ніж розрахована інфраструктура. Ті заклади вищої освіти, які залишать, модернізують.


В Україні скоротять кількість вишів / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

  • Гранти на навчання

З вересня 2024 року у сфері вищої освіти запровадять грантову систему оплати навчання. Вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх витратити. Так, 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. У МОН вважають, що це буде більш справедливо.

На окремих спеціальностях, які будуть важливі для держави, залишать 100% державне замовлення. Це можуть бути вчителі, медики, енергетики тощо. Кошти, які держава надаватиме вступнику, залежатимуть від його результатів НМТ. Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд. Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.

  • Свобода вибору для вступника

Вступникам також нададутьбільше свободи щодо вибіркових предметів. Вступ при цьому буде можливий на галузь з можливістю обрання своєї спеціальності. Студенти вибиратимуть самі, скільки їм вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1 – 2 років навчання. При цьому студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки – здобути ступінь за 6 років. Ці зміни набудуть чинності з нового навчального року.

  • Скорочення кількості викладачів та зміна оплати праці

У МОН також заявили, що на сьогодні в Україні забагато викладачів. З 2024 року МОН змінить принцип фінансування вишів. Кращим ЗВО додадуть кошти. Університети самі їх розподілятимуть. Більшу зарплату отримуватимуть ті викладачі, яких вибирають студенти або ж які мають хороший науковий доробок.

  • Стипендію надаватимуть обраним

Міносвіти також планує змінити принцип нарахування стипендії студентам. У МОН вважають, що 1,7 тисячі гривень, а з 2024 року – 2 тисячі гривень стипендії – це популізм. Так, стипендії залишать тим майбутнім фахівцям, кого держава замовляє, кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи й потребує цієї стипендії. При цьому розмір соцвиплат збільшать. Також можуть скасувати виплати тим студентам, які виїхали за кордон.

  • Зміна ректорів

У 2024 році має відбутися і велика поколінна зміна у керівництві вишів, адже завершується другий термін контракту у багатьох ректорів. Так, у нашій державі є чимало вишів, де ректор перебуває на своїй посаді 10 – 20 років. Цьогоріч у МОН також планують створювати додатково дієві наглядові ради при ЗВО.

  • Курс військової підготовки у вишах

Міносвіти також планує запровадити у ЗВО пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базову військову підготовку усіх хлопців та охочих дівчат з вересня 2024 року. Спеціальність можна буде здобути, пройшовши курс тактичної медицини, базової стрільби тощо. Пілотні проєкти почнуть працювати з нового навчального року. Зауважимо, що систему військової освіти трансформують за стандартами НАТО з 2026 року.

Відстрочка та мобілізація студентів

На сьогодні студенти денної та дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Так само і викладачі. Якщо парламент погодить новий законопроєкт чи зміни до закону про мобілізацію, то надаватимуть відстрочку від мобілізації тим студентам-чоловікам, які вступають на вищий рівень освіти, ніж мають. До прикладу, якщо у вас є диплом бакалавра, а вступаєте на магістратуру, чи диплом магістра і вступаєте в аспірантуру.

Вступна кампанія і НМТ

У 2024 році випускники шкіл втретє складатимуть спрощений через повномасштабну війну варіант ЗНО – НМТ (національний мультипредметний тест). У січні МОН має оприлюднити умови прийому до закладів вищої освіти України. Однак основні зміни для абітурієнтів вже анонсували. Зокрема, такі:

  • у 2024 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами НМТ;
  • результати мультитесту будуть потрібні і для вступу на творчі спеціальності;
  • мультитест міститиме вже 4, а не 3 предмети;
  • обов'язковими будуть українська мова, математика та історія України;
  • до вибіркових додадуть також українську літературу та географію;
  • НМТ відбуватиметься протягом одного дня з міркувань безпеки;
  • основна сесія мультитесту розпочнеться у травні.

Наука

Торік очільник МОН Оксен Лісовий анонсував значні інвестиції у наукові розробки в Україні. Кошти скерують на актуальні дослідження та підтримку молодих вчених. Також уряд планує реформувати Національну академію наук.

Запуск освітньої Мрії

У 2024 році має нарешті запрацювати освітній застосунок Мрія, який презентували 1 вересня 2023 року. Він допомагатиме дитині, батькам і вчителям ефективніше орієнтуватися у навчальному процесі. Також міститиме інформацію про освітні програми, курси, відеоматеріали, позашкільні активності, олімпіади, гуртки учня. А також – бібліотеку контенту, який потрібний конкретній дитині.


Застосунок Мрія / Скриншот з відео, опублікованого на сайті Президента України

Англійська – мова міжнародного спілкування

Верховна Рада у цілому має ухвалити законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Англійська стане однією з мов міжнародного спілкування у нашій державі. Для держслужбовців її знання стане обов'язковим. Також уряд має намір запустити в Україні всеосяжну і доступну програму з вивчення англійської мови. Вона буде відкрита для усіх, незалежно від фінансового стану чи місця проживання.

Тож чи втілить Міносвіти усі ці масштабні задуми у життя і як саме, та чи будуть вони справді дієвими для української освіти, дізнаємось протягом 2024 року.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Це їхній максимум, – офіцер ЗСУ припустив дії росіян щодо Запорізького напрямку
24tv
2024-12-05T20:00:47Z
В Одесі водій "протягнув" на дверях авто співробітника ТЦК: він у лікарні
24tv
2024-12-05T19:57:39Z
На Київщині ворожі БпЛА: працює ППО
24tv
2024-12-05T19:57:19Z
Україну засипатиме снігом: синоптики назвали дату повернення опадів
GlavRed
2024-12-05T19:51:44Z
"Як ти получився": боєць дізнався, що у нього є син, лише через 2,5 роки – коли повернувся з полону
TSN
2024-12-05T19:48:15Z
Ходжес: Звільнення Криму стане ключем до перемоги в Україні
iPress
2024-12-05T19:42:34Z
Не тільки Донбас: військовий сказав, які регіони хоче захопити РФ
GlavRed
2024-12-05T19:42:01Z
До -3 морозу: Гідрометцентр розповів про погоду у Київській області
Хвиля
2024-12-05T19:21:44Z
"Такого не було": росіяни почали відправляти на штурми ув'язнених жінок
GlavRed
2024-12-05T18:27:48Z
Переговори з командою Трампа та скандал в ОБСЄ: головні новини України
GlavRed
2024-12-05T20:03:46Z
Генсек Ради Європи анонсував практичні кроки у створенні трибуналу для Росії
УкраинФорм
2024-12-05T20:03:40Z
Блінкен засудив «цунамі дезінформації» від Лаврова на Раді міністрів ОБСЄ
УкраинФорм
2024-12-05T19:57:43Z
Українські сили готові до ймовірного штурму правого берега Дніпра – Кім
TSN
2024-12-05T19:54:41Z
Макрон укотре відмовляється йти у відставку
Европейская правда
2024-12-05T19:52:58Z
Санкции Киева против Грузии, французы за отставку Макрона, ЕС берется за ТикТок: новости дня
Европейская правда
2024-12-05T19:52:23Z
Пісторіус не виключає направлення німецьких військ в Україну після припинення вогню
УкраинФорм
2024-12-05T19:48:42Z
КНДР, Росія та Китай спостерігають за кризою у Південній Кореї — CNN
Хвиля
2024-12-05T19:45:56Z
«Військова загроза РФ нікуди не зникне»: євродепутатка закликала ЄС озброюватись
УкраинФорм
2024-12-05T19:45:47Z
Чи повинні пенсіонери платити земельний податок і які є виключення
24tv
2024-12-05T20:00:56Z
FT пише, що тендер Укргідроенерго виграв бізнесмен, який допомагає Росії: є реакція компанії
24tv
2024-12-05T19:42:31Z
Путін скасував вимогу платити за газ лише в Газпромбанку
ZN UA
2024-12-05T19:39:19Z
Мікрокредити онлайн: чому це зручно та як вибрати надійну МФО
TSN
2024-12-05T19:09:12Z
Молочні продукти дорожчають: чому ціни ростуть і як це впливає на покупців
Знай
2024-12-05T19:06:56Z
В Україні два роки поспіль суттєво зростають зарплати: експерт пояснив, з чим це пов'язано
Фокус
2024-12-05T18:57:38Z
Укренерго оголосило три періоди обмежень електроенергії на 6 грудня
Хвиля
2024-12-05T18:36:05Z
Українців готують до нового курсу валют: в 2025 році долар коштуватиме значно дорожче
Политека
2024-12-05T18:27:24Z
До 520 гривень за кіло: Ашан, Метро та Варус змінили ціни на ковбасу, бекон та сир
Хвиля
2024-12-05T18:21:23Z
До Реєстру ЮНЕСКО включили українську програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції
УкраинФорм
2024-12-05T19:57:28Z
"Це важко": Леонід Агутін у паніці через особисте життя своєї дочки
GlavRed
2024-12-05T19:27:09Z
Три українські фільми увійшли у список претендентів на «Оскар 2025»
УкраинФорм
2024-12-05T19:21:31Z
Розлучилась з чоловіком і боролась з онкологією: як сьогодні живе співачка Камалія
24tv
2024-12-05T19:15:03Z
Зеленський вручив волонтерам спеціальну відзнаку «Золоте серце»
УкраинФорм
2024-12-05T19:12:57Z
Співачка KOLA передала розвідникам ₴1 мільйон на евакуаційні катери
УкраинФорм
2024-12-05T19:12:35Z
Рідкісні світлини показують, як виглядала зима наприкінці 19 сторіччя
Фокус
2024-12-05T19:12:24Z
Наймодніший пуховик зими: як він виглядає та з чим його носити
24tv
2024-12-05T18:57:59Z
"Я не мовчатиму": Шаманська звернулась до жінок із важливим посланням
Знай
2024-12-05T18:51:12Z
Волосся буде шалено рости: як за ним правильно доглядати взимку
24tv
2024-12-05T19:45:32Z
Копійчана добавка врятує коронну страву: що робити, якщо холодець не застиг
GlavRed
2024-12-05T19:27:46Z
Загроза дефіциту ліків: у Раді планують жорстке регулювання фармринку
TSN
2024-12-05T19:09:26Z
Поліпи матки: чому виникають та як лікувати
24tv
2024-12-05T17:54:34Z
Копійчаний засіб гарантує результат: як очистити м'які меблі від плям
GlavRed
2024-12-05T17:27:08Z
Що покласти в холодець, щоб був прозорим і добре застигав: вісім важливих правил приготування страви
TSN
2024-12-05T16:39:22Z
Чи справді чай каркаде є корисним та чи варто його вживати
24tv
2024-12-05T16:39:15Z
Уряд звільнив заступницю голови Національного здоров'я України
ГЛАВКОМ NET
2024-12-05T16:36:28Z
Медики відмічають ріст кількості людей у стаціонарах на 30%, але в експертів є підозри в шахрайстві
Украина Криминальная
2024-12-05T16:06:32Z
На службу вже повернулися понад 8 000 військових після СЗЧ - Офіс генпрокурора
УкраинФорм
2024-12-05T20:03:37Z
Ворог готується форсувати Дніпро на човнах: військовий оцінив загрозу для Херсона
24tv
2024-12-05T19:45:14Z
Сили оборони у 2025 році отримають понад 30 тисяч ударних дронів DeepStrike - Умєров
УкраинФорм
2024-12-05T19:42:18Z
Українці можуть допомагати Силам оборони захистити небо: як це зробити
InternetUA
2024-12-05T19:33:14Z
"Ша! Я тут запрошений експерт!": десятки медійників засудили агресію оглядача Коваленка в ефірі
24tv
2024-12-05T19:30:54Z
Суд закрив справу проти Софії Федини та Марусі Звіробій за погрози Зеленському
Комсомольская правда
2024-12-05T19:30:05Z
Коли потрібно ставити ялинку вдома у 2024 році: астролог назвала точні дати
GlavRed
2024-12-05T19:27:47Z
Е-направлення на ВЛК у «Резерв+» з'явиться до кінця лютого
УкраинФорм
2024-12-05T19:22:42Z
Хто така місіс Клаус: історія дружини Санти, яку ви не знали
24tv
2024-12-05T19:21:24Z
На Чернігівщині «Шахед» влучив у будинок, є поранений
УкраинФорм
2024-12-05T20:00:00Z
Німеччина засекретила інцидент із обстрілом вертольота над Балтійським морем – Bild
iPress
2024-12-05T19:42:56Z
На Київщині та в низці областей - тривога через загрозу російських дронів
УкраинФорм
2024-12-05T19:42:44Z
14-річним українцям загрожує до 12 років позбавлення волі: СБУ затримали їх «по гарячих слідах»
Политека
2024-12-05T19:27:40Z
21-річний студент вишу ошукав однокурсників на понад 184 тисячі гривень
InternetUA
2024-12-05T19:27:01Z
У центрі Нью-Йорка застрелили гендиректора великої страхової компанії
УкраинФорм
2024-12-05T19:09:54Z
Клієнт Ощадбанку втратив гроші через шахраїв, банк не допоміг: "Не приходили смс для підтвердження"
Политека
2024-12-05T19:03:22Z
За знущання над матірʼю судитимуть жителя Дніпра
Украина Криминальная
2024-12-05T18:39:20Z
Зняли понад пів мільйона гривень: четверо жителів Кривого Рогу крали гроші з рахунків українців
InternetUA
2024-12-05T18:27:34Z
5 знаків зодіаку, для яких 2025 рік – це час кардинальних змін
24tv
2024-12-05T20:00:39Z
Не Франція, і навіть не Італія: які парфуми є найдорожчими у світі й коштують понад мільйон євро
24tv
2024-12-05T19:51:05Z
5 найкращих різдвяних ярмарків Чехії, які перенесуть вас у казку
24tv
2024-12-05T19:15:06Z
Навіть найстаріший наліт відпаде від чайника: ось як його почистити
24tv
2024-12-05T19:00:02Z
Нові салати до святкового столу: ідеї для новорічного меню – ви такого ще не куштували
24tv
2024-12-05T18:30:48Z
Саке тепер у списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО: як правильно пити рисову настоянку
24tv
2024-12-05T18:30:21Z
Навіщо встромляти столові прибори в цибулю: трюк від експертки з чистоти
GlavRed
2024-12-05T18:27:13Z
6 помилок під час прибирання, які роблять ваш дім ще бруднішим
24tv
2024-12-05T18:21:50Z
Шизофренія та тривожність: якими розладами страждають персонажі мультфільмів Disney
Фокус
2024-12-05T18:21:34Z
Трубін проти Ноєра, Кривцов зустрінеться з гегемоном Африки: результати жеребкування Клубного чемпіонату світу-2025
Football.ua
2024-12-05T19:54:23Z
Забарний зіграє з перших хвилин проти Тоттенгема
Football.ua
2024-12-05T19:42:49Z
Лаціо та Наполі в експериментальних складах розіграють путівку до чвертьфіналу Кубка Італії
Football.ua
2024-12-05T19:30:46Z
Скільки заробила 23-річна Ярослава Магучіх за рік: запаморочлива сума
GlavRed
2024-12-05T19:27:48Z
Шахтар знову не мав проблем із Ворсклою
Football.ua
2024-12-05T18:45:08Z
Лєднєв – про нічию з Рухом: Поле вже два матчі у дуже поганому стані
Football.ua
2024-12-05T18:30:50Z
«Шахтар» переграв «Ворсклу» в матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-12-05T18:00:00Z
Ісенко отримав травму коліна та не зміг продовжити гру з Шахтарем
Football.ua
2024-12-05T17:55:46Z
Каньїсарес: Треба хоча б дочекатися провалу Анчелотті, перш ніж звільняти
Football.ua
2024-12-05T17:51:34Z
Новий підстільний ПК Arctic Senza з AMD Ryzen 7 5700G PRO 65 Вт та пасивним охолодженням від €600
ITC
2024-12-05T20:03:18Z
Samsung представить повністю новий продукт у січні, але анонс буде ще до кінця цього року
InternetUA
2024-12-05T20:01:29Z
Інтернет приголомшений тим, що пара знайшла за каміном у своєму 124-річному будинку
24tv
2024-12-05T19:57:20Z
Чорнобильські собаки швидко еволюціонують дивним чином через вплив радіації
Portaltele
2024-12-05T19:54:04Z
14 ігрових релізів грудня, які захоплять вашу увагу до кінця зими
Знай
2024-12-05T19:51:11Z
У США надали звіт про розслідування витоків появи COVID-2019 - тварини непричетні
ZN UA
2024-12-05T19:42:47Z
Хакери зламали українського провайдера "Тріолан" і транслювали російську пропаганду
Комсомольская правда
2024-12-05T18:52:56Z
Учені знайшли сліди гігантської сонячної бурі, що вразила Землю 2687 років тому
24tv
2024-12-05T18:51:09Z
Хакери РФ зламали українських провайдерів: запустили в етер прокремлівські ролики
Фокус
2024-12-05T18:39:48Z
Китайські автовиробники знайшли варіант обходу тарифів ЄС
ГЛАВКОМ NET
2024-12-05T20:03:37Z
Найпопулярніший міжміський автобус став електричним – із запасом ходу 500 км
AutoCentre
2024-12-05T19:13:40Z
Great Wall анонсував вихід на ринок нового Haval H9
AutoCentre
2024-12-05T18:09:40Z
Червона цукерка: у Києві серед засніжених доріг помітили рідкісний суперкар Ferrari
Знай
2024-12-05T17:51:57Z
В Україні з’явився новий виробник автомобільних ізотермічних фургонів
AutoCentre
2024-12-05T17:10:11Z
Totem відродив легендарну Alfa Romeo Giulia GTAm
AutoCentre
2024-12-05T17:10:09Z
Китай захопив 76% світового ринку електромобілів
ITC
2024-12-05T16:48:07Z
У Кременчуці виготовили 12-кубовий самоскид тристороннього розвантаження
AutoCentre
2024-12-05T15:31:08Z
Розкрито подробиці нового Toyota Land Cruiser 2025: як зміниться культовий позашляховик
Фокус
2024-12-05T15:27:05Z