MY.UAНовини
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?
Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Масштабні зміни у вишах, мобілізація студентів, реформи, НУШ: що чекає на освіту у 2024 році?

Загалом зміни стосуватимуться ледь не кожної освітньої галузі. Втілення яких масштабних задумів варто очікувати, до чого готуватися педагогам, учням та студентам, які інновації та реформи задумали реалізувати цьогоріч уряд і МОН – читайте у матеріалі 24 Каналу.

Найголовніші події 2024 року в українській освіті

Головним критерієм на сьогодні у навчальному процесі залишається безпека. При цьому президент Зеленський пообіцяв, що зруйновані у час повномасштабної війни навчальні заклади відбудовуватимуть ще до її закінчення. Як і будуватимуть надійні укриття у тих закладах освіти, які їх ще не мають. А віцепрем'єр Михайло Федоров анонсував презентацію у січні плану з розвитку освіти.

Збільшення фінансування освіти з бюджету

Нардепи передбачили у бюджеті на 2024 рік на освіту більше коштів, ніж на 2023-й. Загалом – понад 170 мільярдів гривень. Кошти скерують, зокрема, на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Детальніше – за посиланням.

Навчальний рік продовжили

В Україні навчальний рік 2023 – 2024 триватиме на місяць довше. У Міносвіти передбачили цей час на надолуження освітніх втрат, якщо такі виникнуть, адже триває повномасштабна війна. Цей навчальний рік в Україні завершиться 28 червня 2024 року.

Зарплата учителів зросла

Цього року учителям нарешті підвищать зарплату. На це педагоги, яким познімали чимало доплат у час повномасштабної війни, чекають вже кілька років. Їхня оплата праці збільшиться у межах двох етапів: І – з 1 січня – на 10%; II – з 1 квітня – на 12,6%. У середньому педагоги отримуватимуть на сьогодні 14 тисяч гривень, а з 1 квітня – 16 тисяч гривень.


З 1 січня 2024 року зросла зарплата вчителів / Depositphotos

Реформа дошкільної освіти

В Україні також планують втілити у життя реформу дошкільної освіти. Так, кожна дитина має отримати можливість здобувати якісну сучасну дошкільну освіту з урахуванням її індивідуальних особливостей, потреб, інтересів і здібностей. А батьки мають отримати можливість обирати дитсадок поблизу дому та скористатися справедливою черговістю зарахування дитини до дошкільного закладу. У кожному садку при цьому має бути укриття, психологічний супровід, сучасні підходи в організації харчування тощо.

Школа і реформа НУШ

  • Реформа НУШ

У 2023 році у МОН заявили про відновлення реформи Нової української школи, яка під час війни та за час головування у міністерстві Шкарлета відверто загальмувала.

Вже з 2027 року українські школи перейдуть на 12-річну систему освіти. Пілотний проєкт мають запустити з 2025 року, тому цьогоріч МОН активно готуватиме зміни для втілення. Уряд також не так давно виділив 1 мільярд гривень для НУШ, які скерують на закупівлю мультимедійного обладнання для 5 – 6 класів.


З 2027 року школи перейдуть на 12-річну систему освіти / Фото ілюстративне, Depositphotos

  • Мережа академічних та професійних ліцеїв

Що важливо, у межах реформи в Україні створять мережу академічних та професійних ліцеїв. Підручники уже друкують, а вчителі повинні проходити підвищення кваліфікації. Розробляють також державний стандарт для старшої профільної школи. До 1 вересня 2024 року на місцях мають затвердити плани створення оптимальної мережі навчальних закладів. При цьому врахувати вимоги безпеки, інклюзивність, демографічні показники, профілізацію старшої школи тощо.

  • Безпека та поліцейські у школах

У кожній школі тепер перебуватиме поліцейський – спеціально відібрана, навчена та екіпірована людина. А на входах до навчальних закладів встановлять металошукачі та арки. Особливу увагу звертатимуть на школи, розташовані неподалік зони бойових дій та кордону з Білоруссю. Це відбувається у межах проєкту "Офіцери шкільної безпеки". У Нацполіції поки не вирішили, чи матимуть такі поліцейські зброю.

  • Будівництво підземних шкіл та трансформація чинних

В Україні торік розпочали безпрецедентне будівництво підземних шкіл. Спорудження першого такого навчального закладу мають завершити цього місяця у Харкові. У ньому зможе вчитися офлайн у дві зміни близько 900 дітей. У місті при цьому вже розробляють проєкти інших таких підземних шкіл. На Харківщині, у селищі Коротичі, також будують підземну школу.

Що цікаво, у Харкові у середині цього місяця також запрацює метросадок. У ньому діток готуватимуть до школи.

В Україні також осучаснюватимуть радянські школи. Однак архітектурну трансформацію і відбудову пройдуть на початку лише 5 закладів освіти. У них має з'явитися надійне укриття, сучасний дизайн і безбар'єрний простір.

Міносвіти також планує цього року розпочати роботу з дебюрократизації діяльності шкіл.

  • Зміни у навчальній програмі

Викладання історії України у школах зазнає змін. До 1 вересня 2024 року мають внести зміни у підручники з історії України. Старий підручник доповнять розділом, зокрема, про події новітньої російсько-української війни. МОН також розробило посібник "Як говорити про російсько-українську війну у школі? Уроки стійкості, боротьби та перемог".

Також змінять і уроки"Захисту України". На якісну зміну викладання цього предмета у школах скерують 1,74 мільярда гривень. Кошти передбачили для підвищення кваліфікації учителів, закупівлю засобів навчання та комп'ютерів для навчальних кабінетів. Сам предмет стане більше практико-орієнтованими. Зокрема, учнів вчитимуть, як поводитися в критичних ситуаціях, з вибухонебезпечними предметами, надавати домедичну допомогу тощо.

  • Навчання мовами нацменшин

В Україні у класах із мовами навчання нацменшин, які є офіційними мовами ЄС, можуть гарантувати право на використання відповідної мови під час навчання. Але цей погоджений урядом законопроєкт, який стосується прав національних меншин в Україні, зокрема й на освіту, має ще ухвалити Рада.

ДПА

У 2024 році 4-класники складатимуть Державну підсумковуатестацію. Але вона буде моніторинговою і не у всіх школах. Знання учнів перевірятимуть з української мови і літератури та математики. Для втілення цього пілотного проєкту виберуть 2 тисячі школярів з різних областей. Зауважимо, що ДПА як обов'язкове оцінювання знань учнів випускних класів у час повномасштабної війни скасували.


ДПА у 2024 році відбудеться у 4 класах, але моніторингово / Depositphotos

Профтехосвіта

Освіту військових закладів переформатували на потреби ЗСУ. У Міносвіти при цьому заявляли про наміри змінити підходи до профтехосвіти. Училища повинні стати швидким трампліном до здобуття професії, який доступний кожному. Очільники коледжів майбутнього при цьому повинні бути якісними менеджерами, які забезпечать у закладах освіти високі стандарти навчання – такими, як хоче бізнес.

Масштабні зміни у вищій освіті

Найбільше докорінних змін торік у Міносвіти анонсували у сфері вищої освіти. Зокрема, планують скоротити кількість вишів в Україні, надавати гранти на здобуття вищої освіти вступникам. Також нададуть можливість студентам швидше завершити навчання на бакалавраті та змінять принцип надання стипендій та нарахування зарплат викладачам.

  • Скорочення кількості вишів

Міносвіти планує зменшити кількість вишів в Україні, а також прибрати так звані філії університетів. Зі 170 підпорядкованих державі вишів залишать 100. Окремі об'єднають. Це пояснюють тим, що на сьогодні у ЗВО вчиться наполовину менше студентів, ніж розрахована інфраструктура. Ті заклади вищої освіти, які залишать, модернізують.


В Україні скоротять кількість вишів / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

  • Гранти на навчання

З вересня 2024 року у сфері вищої освіти запровадять грантову систему оплати навчання. Вступник за результатами НМТ отримає від держави певну суму грошей і обиратиме, на здобуття освіти у якому виші їх витратити. Так, 60% вступників отримуватимуть державну підтримку у різних пропорціях. Натомість 40% платитимуть за навчання власні кошти. У МОН вважають, що це буде більш справедливо.

На окремих спеціальностях, які будуть важливі для держави, залишать 100% державне замовлення. Це можуть бути вчителі, медики, енергетики тощо. Кошти, які держава надаватиме вступнику, залежатимуть від його результатів НМТ. Розмір гранту та порядок надання коштів визначатиме уряд. Пільговики матимуть гарантоване право на отримання коштів на навчання.

  • Свобода вибору для вступника

Вступникам також нададутьбільше свободи щодо вибіркових предметів. Вступ при цьому буде можливий на галузь з можливістю обрання своєї спеціальності. Студенти вибиратимуть самі, скільки їм вчитися, які саме предмети цікаві й навіть зможуть змінювати спеціальність після 1 – 2 років навчання. При цьому студенти за контрактом можуть регулювати термін навчання. Наприклад, пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість 4. Чи навпаки – здобути ступінь за 6 років. Ці зміни набудуть чинності з нового навчального року.

  • Скорочення кількості викладачів та зміна оплати праці

У МОН також заявили, що на сьогодні в Україні забагато викладачів. З 2024 року МОН змінить принцип фінансування вишів. Кращим ЗВО додадуть кошти. Університети самі їх розподілятимуть. Більшу зарплату отримуватимуть ті викладачі, яких вибирають студенти або ж які мають хороший науковий доробок.

  • Стипендію надаватимуть обраним

Міносвіти також планує змінити принцип нарахування стипендії студентам. У МОН вважають, що 1,7 тисячі гривень, а з 2024 року – 2 тисячі гривень стипендії – це популізм. Так, стипендії залишать тим майбутнім фахівцям, кого держава замовляє, кому покриває 100% їх навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи й потребує цієї стипендії. При цьому розмір соцвиплат збільшать. Також можуть скасувати виплати тим студентам, які виїхали за кордон.

  • Зміна ректорів

У 2024 році має відбутися і велика поколінна зміна у керівництві вишів, адже завершується другий термін контракту у багатьох ректорів. Так, у нашій державі є чимало вишів, де ректор перебуває на своїй посаді 10 – 20 років. Цьогоріч у МОН також планують створювати додатково дієві наглядові ради при ЗВО.

  • Курс військової підготовки у вишах

Міносвіти також планує запровадити у ЗВО пілотні військові кафедри. Вони відповідатимуть за базову військову підготовку усіх хлопців та охочих дівчат з вересня 2024 року. Спеціальність можна буде здобути, пройшовши курс тактичної медицини, базової стрільби тощо. Пілотні проєкти почнуть працювати з нового навчального року. Зауважимо, що систему військової освіти трансформують за стандартами НАТО з 2026 року.

Відстрочка та мобілізація студентів

На сьогодні студенти денної та дуальної форми навчання мають відстрочку від мобілізації. Так само і викладачі. Якщо парламент погодить новий законопроєкт чи зміни до закону про мобілізацію, то надаватимуть відстрочку від мобілізації тим студентам-чоловікам, які вступають на вищий рівень освіти, ніж мають. До прикладу, якщо у вас є диплом бакалавра, а вступаєте на магістратуру, чи диплом магістра і вступаєте в аспірантуру.

Вступна кампанія і НМТ

У 2024 році випускники шкіл втретє складатимуть спрощений через повномасштабну війну варіант ЗНО – НМТ (національний мультипредметний тест). У січні МОН має оприлюднити умови прийому до закладів вищої освіти України. Однак основні зміни для абітурієнтів вже анонсували. Зокрема, такі:

  • у 2024 році абітурієнти вступатимуть до вишів за результатами НМТ;
  • результати мультитесту будуть потрібні і для вступу на творчі спеціальності;
  • мультитест міститиме вже 4, а не 3 предмети;
  • обов'язковими будуть українська мова, математика та історія України;
  • до вибіркових додадуть також українську літературу та географію;
  • НМТ відбуватиметься протягом одного дня з міркувань безпеки;
  • основна сесія мультитесту розпочнеться у травні.

Наука

Торік очільник МОН Оксен Лісовий анонсував значні інвестиції у наукові розробки в Україні. Кошти скерують на актуальні дослідження та підтримку молодих вчених. Також уряд планує реформувати Національну академію наук.

Запуск освітньої Мрії

У 2024 році має нарешті запрацювати освітній застосунок Мрія, який презентували 1 вересня 2023 року. Він допомагатиме дитині, батькам і вчителям ефективніше орієнтуватися у навчальному процесі. Також міститиме інформацію про освітні програми, курси, відеоматеріали, позашкільні активності, олімпіади, гуртки учня. А також – бібліотеку контенту, який потрібний конкретній дитині.


Застосунок Мрія / Скриншот з відео, опублікованого на сайті Президента України

Англійська – мова міжнародного спілкування

Верховна Рада у цілому має ухвалити законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Англійська стане однією з мов міжнародного спілкування у нашій державі. Для держслужбовців її знання стане обов'язковим. Також уряд має намір запустити в Україні всеосяжну і доступну програму з вивчення англійської мови. Вона буде відкрита для усіх, незалежно від фінансового стану чи місця проживання.

Тож чи втілить Міносвіти усі ці масштабні задуми у життя і як саме, та чи будуть вони справді дієвими для української освіти, дізнаємось протягом 2024 року.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Карта бойових дій в Україні станом на 8 грудня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-07T22:57:00Z
На фронті - 182 зіткнення, ЗСУ ліквідували майже 150 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-12-07T22:30:09Z
Удар по логістиці ворога: ГУР розкрило масштаб пошкоджень паливної інфраструктури РФ
Хвиля
2024-12-07T21:30:28Z
Загроза дуже велика: військовий експерт попередив про небезпеку наступу рф на Харківщині
Политека
2024-12-07T21:27:44Z
Бійці «Сталевого кордону» знищили російський блокпост
УкраинФорм
2024-12-07T21:18:37Z
Комбайнери Тернополя тягли вагітну свиню трактором по полю: тварина у муках втрачала ненароджених поросят
Знай
2024-12-07T18:51:43Z
Успіли знищити техніку ЗСУ і не тільки: українці пішли на злочин, стало відомо, хто стояв за цим
Политека
2024-12-07T18:27:47Z
Україну заливатиме дощами, а потім прийде похолодання: синоптики назвали дату
GlavRed
2024-12-07T18:27:37Z
"Це був найбільш нервовий момент": у Генштабі розкрили, від чого залежав успіх Курської операції
24tv
2024-12-07T18:27:24Z
Повернувся до "Жіночого лікаря" і став зіркою "Коду кохання": де зараз Андрій Ісаєнко
24tv
2024-12-07T21:45:30Z
Вагітність Наді Дорофєєвої: чи хоче Михайло Кацурін дітей від колишньої Дантеса
Знай
2024-12-07T20:51:46Z
Україна проведе у Франції мистецькі сезони - Точицький
УкраинФорм
2024-12-07T20:51:25Z
Я зробив помилку, – відомий репер здивував заявою про Потапа
24tv
2024-12-07T18:39:29Z
Сашко Саюн з "Кохана, ми вбиваємо дітей" став справжнім крашем: змінився до невпізнаваності
24tv
2024-12-07T17:24:10Z
Різдвяний трек від TAYANNA і колядка від "Піккардійської Терції": 5 музичних новинок тижня
24tv
2024-12-07T17:03:54Z
"За спиною у мене переписав папери": Притула зізнався, як його підставив Молочний
Знай
2024-12-07T16:51:17Z
Відома українська акторка закрутила новий роман за вісім місяців після розлучення
TSN
2024-12-07T16:48:59Z
Стиль, естетика й оригінальність в одному флаконі: як з пергаменту зробити кошик під ялинку
24tv
2024-12-07T16:27:30Z
МКСК звільнило виконувача обов'язків директора Центру стратегічних комунікацій та інформбезпеки
УкраинФорм
2024-12-07T22:57:47Z
Макрон - на церемонії в Нотр-Дамі: Ми наново відкрили для себе, що здатні досягати неможливого
УкраинФорм
2024-12-07T22:51:11Z
Що потрібно діаспорі? Президент Світового Конгресу українців звернувся до влади
ГЛАВКОМ NET
2024-12-07T22:39:50Z
Режиму Асада у Сирії лишились лічені дні, – CNN
24tv
2024-12-07T22:39:41Z
Трамп прибув до Парижа, де може зустрітися з Зеленським — ЗМІ
ZN UA
2024-12-07T22:36:19Z
У Тбілісі «тітушки» побили членів опозиції та журналістів
Украина Криминальная
2024-12-07T22:33:00Z
В Азербайджані затримали ще п'ятьох журналістів на тлі утисків свободи медіа
InternetUA
2024-12-07T22:01:40Z
У Румунії пройшли обшуки у справі про незаконне фінансування виборів
ZN UA
2024-12-07T21:51:35Z
США готують пакет допомоги для України майже на $1 мільярд - Reuters
УкраинФорм
2024-12-07T21:33:17Z
Рішення про об’єднання двох закупівельних агенцій Міноборони ще не ухвалене - Жумаділов
УкраинФорм
2024-12-07T22:18:18Z
8 грудня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-12-07T22:15:52Z
В Україні одній категорії чоловіків дозволили виїжджати за кордон: які документи потрібні
Хвиля
2024-12-07T22:15:35Z
Старшокласникам оголосили терміни НМТ-2025: коли здаватимуть найголовніші іспити року
Знай
2024-12-07T21:51:50Z
Українці можуть заощадити на новорічному столі: 10 порад для бюджетного свята
Знай
2024-12-07T21:30:03Z
Міністр оборони Греції оприлюднив план створення протиракетного щита
InternetUA
2024-12-07T20:54:24Z
Водіям пояснили, чи можна не показувати права на блокпостах
Хвиля
2024-12-07T20:45:38Z
Одна з країн Європи різко скоротить допомогу українським біженцям
Хвиля
2024-12-07T20:30:01Z
Майже 4,2 мільйона українців мають тимчасовий захист у ЄС
УкраинФорм
2024-12-07T20:18:48Z
Якщо мучить безсоння: 5 чаїв для вечора та поради, як їх правильно заварювати
24tv
2024-12-07T20:06:49Z
Може скоротитися до 25,2 млн: омбудсмен розповів, що відбувається з населенням України
Политека
2024-12-07T20:00:33Z
Неочікувані переваги темного шоколаду: захист від діабету та поліпшення здоров'я
Знай
2024-12-07T19:51:49Z
"Лікував" ляпасами, щоб "вигнати" токсини: у Великій Британії засудили "цілителя" за вбивство
24tv
2024-12-07T16:54:33Z
Випив літри лимонного та лаймового соку: чоловік вирішив встановити світовий рекорд
24tv
2024-12-07T16:54:21Z
Не тільки виплати: які соціальні пільги доступні в Україні для осіб з інвалідністю 2 групи
24tv
2024-12-07T16:33:37Z
Світ може стикнутися з новою пандемією: вчені виявили мутацію у вірусі грипу
TSN
2024-12-07T15:39:20Z
Чорний шоколад зменшує ризик діабету: скільки треба його їсти
24tv
2024-12-07T14:51:19Z
Так ви ніколи не схуднете: 4 ознаки повільного обміну речовин
Фокус
2024-12-07T14:30:39Z
Графіки відключення світла у неділю діятимуть з 14:00 до 18:00 - Укренерго
УкраинФорм
2024-12-07T21:57:09Z
Польську філію Airbus залучили до виробництва центроплана літака C-295
InternetUA
2024-12-07T20:48:53Z
Міненерго змінило правила для складання та застосування графіків відключень світла
24tv
2024-12-07T20:30:13Z
Не лише з карти на карту: в Україні можуть ввести новий ліміт на переказ коштів
GlavRed
2024-12-07T20:27:41Z
Рейдер Василь Астіон та бізнесмен Юрій Косюк взялися за велике агропідприємство: скоро настане банкрутство?
Знай
2024-12-07T20:21:45Z
Державний оператор тилу за рік уклав контрактів на ₴75 мільярдів
УкраинФорм
2024-12-07T20:18:10Z
Відтермінування податкових змін обійдеться Україні у 13 мільярдів гривень
360ua.news
2024-12-07T20:12:28Z
Вартість картоплі стабілізувалась у магазинах: що буде з цінами у 2025 році
24tv
2024-12-07T20:06:49Z
Золото повертається: Китай відмовляється від Bitcoin у своїх резервах
InternetUA
2024-12-07T19:54:48Z
Кіберполіцейські знешкодили злочинну організацію, які ошукали українців на 800 тисяч гривень
InternetUA
2024-12-07T22:09:22Z
Спрацювали сигналізації автівок і пішов дим: у російському Волгограді та Таганрозі чули вибухи
24tv
2024-12-07T21:30:26Z
У Бразилії стерв'ятник пробив скло кабіни літака: судно екстрено саджали
24tv
2024-12-07T21:24:10Z
Смертельна ДТП у столиці: п'яний водій збив жінку й втік з місця події
ГЛАВКОМ NET
2024-12-07T20:36:59Z
У Гаазі прогримів сильний вибух у житловому кварталі: є жертви та поранені
24tv
2024-12-07T19:33:19Z
Шантажував інтимними фото — «адвокат» виманив у киянки понад 200 тисяч гривень
InternetUA
2024-12-07T19:27:57Z
Дала прикордоннику 3 тисячі доларів, щоб син виїхав за кордон: суд виніс вирок жінці
Политека
2024-12-07T19:27:13Z
У Домініканській Республіці вилучили рекордну партію кокаїну, заховану у вантажі бананів
ZN UA
2024-12-07T19:06:23Z
Фейкова петиція про присвоєння звання полеглому герою: пенсіонерку одурили на 135 тисяч гривень
Политека
2024-12-07T19:00:03Z
Секрети запікання гарбуза: як зробити його ідеальним без зайвих зусиль
24tv
2024-12-07T22:00:39Z
Варіть яйця з лимоном: ви навіть не знаєте, чому це так корисно
24tv
2024-12-07T19:48:17Z
Який же він смачний та пухкий: як приготувати бюджетний морквяний пиріг
24tv
2024-12-07T19:45:28Z
Заміокулькас вразить швидким ростом: потрібне просте підживлення
24tv
2024-12-07T17:03:33Z
Простий рецепт сирників від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво: дуже ніжні та смачні
Политека
2024-12-07T16:42:32Z
Сяятиме за декілька хвилин: чим очистити навіть дуже забруднену духовку
TSN
2024-12-07T16:39:47Z
4 типи меблів, які ніколи не слід купувати вживаними
24tv
2024-12-07T16:06:30Z
Яким 3 знакам зодіаку слід бути рішучими у 2025 році
24tv
2024-12-07T16:03:42Z
Як незвичайно засолити сало: секрет для приготування ароматного і ніжного продукту
TSN
2024-12-07T15:39:13Z
Без Луніна та Циганкова: "Реал" розгромив "Жирону", наблизившись до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-12-07T22:48:14Z
Жирона втретє поспіль отримала сухий розгром від Реала
Football.ua
2024-12-07T21:57:34Z
Рома без Довбика знищила Лечче
Football.ua
2024-12-07T21:45:32Z
Беллінгем забив у п'ятому поспіль матчі Ла Ліги
Football.ua
2024-12-07T21:39:29Z
Президент ПСЖ висловився про чутки про продаж клубу
1News
2024-12-07T21:03:44Z
Аморім: Ми перебуваємо на самому початку чогось дуже масштабного
Football.ua
2024-12-07T20:57:02Z
Біатлон: результати першого жіночого спринту сезону Кубка світу-2024/25
TSN
2024-12-07T20:54:20Z
Шевченко привіз Золотий м’яч в Україну: де та коли його можна побачити в Києві та інших містах
24tv
2024-12-07T20:06:50Z
Унаслідок удару РФ по Запоріжжю 6 грудня загинули двоє хокеїстів
УкраинФорм
2024-12-07T20:00:26Z
Ілон Маск інвестує 6 мільярдів доларів для розвитку штучного інтелекту
InternetUA
2024-12-07T22:01:35Z
Найстаріша у світі дерев’яна споруда переписує ранню історію людства
Portaltele
2024-12-07T21:03:10Z
Як заблокувати небажані телефонні дзвінки: експерти розповіли, як захиститись від спаму
Политека
2024-12-07T20:42:38Z
Вчені створили потужний протонний акумулятор з кількома тисячами циклів заряду
24tv
2024-12-07T20:21:26Z
Microsoft випустить потужний ноутбук у 2025 році
Portaltele
2024-12-07T20:03:33Z
Мурахи мають унікальний спосіб використовувати магнітне поле Землі для навігації
Portaltele
2024-12-07T20:03:07Z
Apple нарешті готується представити складаний iPhone: дата та перші інсайди
InternetUA
2024-12-07T19:48:13Z
SpaceX розширить доступ України до мережі супутників Starshield - Bloomberg
УкраинФорм
2024-12-07T19:39:14Z
Google посилює безпеку додатків Android, але не всі будуть задоволені
InternetUA
2024-12-07T18:18:11Z
Як швидко обігріти автомобіль взимку: секретна комбінація кнопок, про яку мало хто знає
Фокус
2024-12-07T18:51:20Z
Удари, підпали та проколоті шини: люди нападають на автомобілі з ШІ через "тривогу"
Фокус
2024-12-07T15:06:59Z
Caterpillar показав броньований екскаватор-навантажувач
AutoCentre
2024-12-07T11:27:13Z
Присвячено зірці "Формули-1": дебютував найпотужніший і найшвидший Mercedes G-Class
Фокус
2024-12-07T09:27:13Z
Mitsubishi Pajero Sport обзавівся новою версією у ралійному стилі
AutoCentre
2024-12-07T08:07:13Z
Як нові вантажівки MAN стилізують під ретро
AutoCentre
2024-12-06T20:25:11Z
Блакитна цукерка: в Україні засвітилося купе Toyota Supra з "повним фаршем", наче з "Форсажу"
Знай
2024-12-06T19:51:18Z
Urban Automotive презентував свій варіант люксового Range Rover
AutoCentre
2024-12-06T16:10:10Z
Як швидко обігріти авто взимку: водіям назвали "секретну" комбінацію кнопок
GlavRed
2024-12-06T15:25:37Z