MY.UAНовини
Пропаганда криміналу: як російський серіал штовхає нас до насильства й авторитаризму
Пропаганда криміналу: як російський серіал штовхає нас до насильства й авторитаризму

Пропаганда криміналу: як російський серіал штовхає нас до насильства й авторитаризму

Поведінкові моделі у фільмі «Слово пацана» можуть сформувати психологію бандита як у Росії, так і в Україні.

Російський серіал «Слово пацана» взагалі-то оповідає про кримінальний світ російської Казані кінця 80-х і молодіжні угруповання у ній. Але він став популярним серед українських підлітків, навіть під час війни. Настільки, що про його небезпеку, просування російської естетики криміналу й насильства висловилося українське Міністерство культури. Епітет «несподівана популярність» сюди не застосуєш, що стане зрозумілим після прочитання деяких матеріалів на «Детекторі медіа» про цей феномен. Так, артоглядачка Лена Чиченіна писала про те, що цю стрічку зняли талановито і якісно і якраз для масової культури, що приваблює реально відображеною естетикою пізнього СРСР, а саундтрек до серіалу від татарського гурту, який виступив проти війни й емігрував із Росії, посів перше місце в рейтингу найпопулярніших пісень в Україні від Apple Music (і тут уже й не збагнеш, випадковість це, натяк чи спроба просунути це кіно в Україні, адже його знімали за підтримки громадської організації «Інституту розвитку інтернету», яку фінансує російська влада якраз для вироблення пропаганди). Також Лєна Чиченіна писала, що серіал цей здобув популярність в Україні якраз через те, що наш кінематограф нічого не пропонує підліткам і нічого не знімає про них. Дмитро Золотухін, медіаексперт, виконавчий директор громадської організації «Інститут постінформаційного суспільства» використовує слово «вепонізація» (це коли буквально все в руках ворога стає зброєю, англійською weapon, зокрема й інформація, і серіали в тім числі) та вбачає у цій стрічці звеличення приємного в молодому віці відчуття сили, влади, перемоги, а ще — не менш приємну ностальгію. А активісти ініціативи з медіаграмотності та фактчекінгу «По той бік новин» представили добірку тез російської пропаганди, виявлених ними в російському серіалі «Слово пацана. Кров на асфальті». Наш дописувач, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій Олег Джолос пише про те, що підлітки 80-х стали дорослими — й лише теперішні історії успіху та звитяг можуть «перебити» присмак ностальгії за, загалом, не надто радісними часами кінця 80-х в СРСР. Зараз подаємо ще один погляд на феномен фільму «Слово пацана» від Ігоря Мисловського, аналітика громадської організації «Інтерньюз-Україна», дослідника медіа і тероризму.

Російський серіал «Слово пацана» тепер має в Україні не лише купу глядачів (саундтрек до нього очолив український рейтинг Apple Music), але й послідовників. Напередодні столична поліція затримала групу підлітків, які планували серію злочинів, а на початку грудня побила й пограбувала неповнолітнього. Юнаки зізналися, що надихнулися російським серіалом. Поширювана кримінальна культура дає свої «плоди» та відтягує нас від цивілізованого світу й засад верховенство права.

Кінематограф — дієвий засіб масової комунікації в руках пропагандистів. Він має навіть більші маніпулятивні спроможності, ніж телебачення чи інші традиційні медіа, бо присипляє критичне мислення глядачів. Як і навіщо мною маніпулювати у вигаданих кіноісторіях? Якщо українці вже звиклися з думкою, що канали чи видання можуть належати комусь із бізнесменів та політиків і відстоювати їхні інтереси, то для багатьох кіно — все ще мистецтво, яке чомусь поза політикою.

В інтенсивній боротьбі з Росією у фізичному, інформаційному та віртуальному світах нічого не може бути поза політикою. Коли ми не бачимо цих підводних каменів і послаблюємо свої фільтраційні бар’єри, ворог потрапляє до нашого мозкового штурвала, затягуючи у свій віртуальний простір. Там ми купаємося у його смислах, цінностях і загалом світобаченні, які нам прагнуть культивувати. Опиратися цій пропаганді складно, бо ми ж просто дивимося кіно.

Путінська культура насильства

«Слово пацана» — яскравий приклад пропагандистського серіалу, оскільки він не лише переповідає певну історію, але й зображає чітку модель світу з певними законами та поділом на друзів і ворогів. Глядача занурюють у кримінальний світ Казані 80-х років, де насильство нормалізоване та є інструментом розв’язання суперечок, де злочини можна виправдати нібито «справедливим» бажанням помсти й розправи, де авторитет і влада лишаються за найсильнішим.

За цими законами вже понад 20 років живе путінська Росія, а не герої «Слова пацана». З перших років свого президентства Путін створював культ насильника та публічно говорив, що сила у «виховних цілях» не лише припустима, а й часом необхідна. До «інтелектуальної спадщини» очільника Кремля належать такі висловлювання: «Мочить в сортире», «Держава тримає в руках дубину, яка б’є лише один раз. Але по голові», «Звичайно, хвороба — це хвороба, але думаю, що йому потрібно якнайшвидше одужати. Інакше до нього лікаря доведеться прислати й зачистити всі ці проблеми».

Російська влада давно живе «по понятіях». Доктор політичних наук Володимир Пастухов зібрав ці закони в альтернативній «Понятійній конституції РФ». Там вже у першій статті написано, що «сильний може все», а «вся влада у Росії належить сильним, і влада сильних не може бути обмежена нічим, крім сили». Така модель може існувати лише за автократії чи диктатури.

І поки глядачі переживають за головних героїв, «Слово пацана» протягом восьми серій нормалізує кримінальний світ сучасної путінської Росії в їхніх головах, маскуючи це нібито під події кінця 80-х. Цей світ теж функціонує, але за законами сили, зневажаючи силу законів. У цій парадигмі росіяни нині й виправдовують війну проти України: «пахан» відновлює свою вигадану історичну справедливість, і жодне міжнародне право чи думка людей не стануть на заваді. Має значення лише сила.

Цей серіал проєктує ту соціальну дійсність, яка вигідна бандитській путінській Росії та забезпечує їм успіх у досягненні політичних цілей. Під соціальним проєктуванням (соціальний інжиніринг) розуміють перетворення об’єктивної дійсності у варіант, якому надають бажаних властивостей і рис проєктованому об’єкту. Йдеться про використання певних технік для зміни суспільних систем, взаємовідносин і масової свідомості. Кримінальні серіали стали такою технікою проєктування російського світу.

Перегляд «Слова пацана» — це споживання російських наративів і смислів та втягнення себе у їхній культурний простір. Ми не завжди можемо ідентифікувати всі комунікативні ефекти від перегляду серіалу. Наші когнітивні фільтри відсіють відкриті пропагандистські меседжі, але емоції можуть стати відчиненим вікном. Коли нам імпонує головний герой, ми прагнемо його перемоги будь-яким способом. Такі почуття можуть зростити в наших головах установки вже для реального світу, що насильство чи злочини за певних обставин можна виправдати. На таких установках і будується путінська Росія.

Злочини-копії

Такі установки та смисли можуть не лише нормалізувати російський кримінал у віртуальному світі, але й насправжки призводити до соціально деструктивної поведінки, яку й зафіксувала поліція Києва. У науках про комунікації про це пишуть ще з минулого століття, коли встановили зв’язок між самогубством знаменитості, яке широко висвітлювали медіа, і подальшим сплеском суїцидних інцидентів. Тобто сенсаційна публічність злочинної діяльності може спричиняти повторення таких інцидентів через імітацію.

Ця теорія підтверджувалася і під час досліджень про тероризм. Професор Майкл Джеттер підрахував, що широке висвітлення терористичних актів «Аль-Каїди» в американських медіа спричиняло на 1–2 більше нападів наступного тижня. З наукової точки зору складно спрогнозувати, за яких обставин перегляд фільму призведе до злочинної діяльності, однак латентні (приховані) ефекти на реципієнта він майже точно матиме.

Ці ефекти можуть вплинути на його поведінку не відразу. Автор теорії соціального пізнання Альберт Бандура вважає, що під час телеперегляду певних інцидентів ми ментально відтворюємо побачене. Це формує у нашій психіці поведінкову модель, яка може проявити себе у будь-який момент, спричиняючи злочинні дії.

Тому поведінкові моделі «Слова пацана» можуть стати для нашого суспільства бомбою сповільненої дії. Насильство не має ставати головним інструментом розв’язання проблем. За цих умов просто неможливий стабільний демократичний розвиток країни. Тому Путін і прагне сформувати масову психологію бандита як у Росії, так і у своїх державах-сателітах.

Хто найбільш вразливий

«Слово пацана», судячи з контенту в соцмережах, здобув велику популярність серед підлітків. Головному герою в серіалі 14 років, тому це додатково збурює фантазію та емоції неповнолітніх, які приміряють сюжет на своє покоління. Однак проблема в тому, що цей вік найбільш вразливий до пропаганди.

Нідерландський офіцер поліції Роб Аут, який займався запобіганням радикалізації й тероризму, вважає, що молодь віком 12–20 років найчастіше стає жертвою пропаганди. За його словами, «у підлітковому віці вони шукають свою ідентичність, мету в житті та іноді борються з усіма складними проблемами у світі… Вони не хочуть повторювати те, що зробили їхні батьки, вони хочуть іти своїм шляхом. І якщо хтось знайшов дуже просте рішення всіх проблем, то це може здатися дуже привабливим».

Насильство — дуже простий і зрозумілий спосіб вирішувати проблеми, але неприпустимий. Утім, «Слово пацана» вкладає протилежні уявлення про цю аксіому. Однак для розпізнавання пропагандистських впливів неповнолітні не мають достатньо знань і досвіду, їхні інформаційні компетенції, критичне мислення та навички медіаграмотності мало розвинені, а юнацький максималізм штовхає до нових екстремумів.

Тому особливу пильність мають проявляти їхні батьки, а в соціальному вимірі (наприклад, у побутових розмовах, медіа чи соцмережах) ми всі повинні опиратися такому контенту — від викриття та дискредитації пропагандистських мотивів серіалу і до повного кенселінгу. Кенселити не лише через російськість, а через те, що він штовхає нас до насильства й авторитаризму.

Інакше «п’ятою колоною» рашизму будуть не радянські сентименти, а молоде покоління, зачароване маревом утопічного криміналу. А зі світоглядом, де верховенство має сила, а не право, про жодну євроінтеграцію для України не йтиметься, від чого знову ж таки виграє Росія.

Ніколи не варто применшувати віртуальну війну за смисли. Як пише Георгій Почепцов, «фізичний світ завжди підкорюється віртуальному, адже віртуальність лежить у наших мізках». Якщо ми не поборемо Росію в наших головах, вигнати її з українських територій буде складно.

Ігор Мисловський, аналітик ГО «Інтерньюз-Україна», дослідник медіа і тероризму

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
30 квітня - яке сьогодні свято, традиції та звичаї, все про цей день
Комсомольская правда
2025-04-30T02:31:34Z
Допомога на поховання пенсіонера: як отримати виплату
ZN UA
2025-04-30T02:21:23Z
Чи можна на цвинтарі садити квіти з домашнього квітника: священник пояснив
GlavRed
2025-04-30T02:09:35Z
У цьому столітті таких ще не було, – полковник запасу про рекордні втрати військ КНДР на Курщині
24tv
2025-04-30T01:45:35Z
Розкрито секрет радянських телевізорів: чому було 12 каналів, а працювали лише 2
GlavRed
2025-04-30T01:36:40Z
Миколаївщина отримала від Нижньої Саксонії десять автомобілів для поліцейських офіцерів громад
УкраинФорм
2025-04-30T01:13:28Z
Поставили на фронт понад 120 тис. непридатних мінометних пострілів – викрито двох посадовців оборонного заводу та їх спільників
Украина Криминальная
2025-04-30T01:13:04Z
На Житомирщині вибухотехніки знищили бойові частини російських крилатих ракет
УкраинФорм
2025-04-30T01:09:56Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Фальшиве затишшя Путіна: що приховує нова ініціатива Кремля про "перемир'я"
24tv
2025-04-30T02:30:05Z
Росія збільшила обстріли України на тлі "мирних переговорів": в ООН вказали на тривожну тенденцію
Telegraf
2025-04-30T02:27:24Z
Україна в ООН: Мир можливий лише на справедливих умовах, а не заради параду
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T02:24:13Z
Посол Росії в ООН Небензя заговорив про прямі перемовини з Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:36:54Z
Заступниця Сибіги - в Радбезі ООН: Україна хоче миру як ніхто інший, але не за будь-яку ціну
УкраинФорм
2025-04-30T01:31:17Z
Американський кінорежисер, який підтримує війну в Україні, завітав до Москви
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:30:55Z
МВС отримало від міжнародних партнерів спеціалізоване обладнання для аналізу ДНК
УкраинФорм
2025-04-30T01:28:54Z
Україна та Угорщина почали переговори щодо членства в Євросоюзі: Київ хоче розблокувати процес
Telegraf
2025-04-30T01:15:49Z
"Баффі" Сара Мішель Геллар розкрила секрет 25-річних стосунків із чоловіком-актором
GlavRed
2025-04-29T23:27:41Z
"Передумала": Євген Кошовий розповів про складне рішення 17-річної Варвари
GlavRed
2025-04-29T23:27:39Z
У музеї Нідерландів дитина пошкодила картину вартістю €50 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T23:00:19Z
У Києві відбудеться національний форум-діалог «Українська музична індустрія: слухай, захищай своє»
УкраинФорм
2025-04-29T22:33:58Z
Марічка Падалко показала, який зараз вигляд мають її батьки
GlavRed
2025-04-29T21:27:48Z
Разом на сцені та поза камерами: які українські актори є парами в реальному житті
24tv
2025-04-29T20:42:21Z
Українські хіти 60-х створювали в умовах жорсткої цензури: якими були залаштунки хрущовської "відлиги"
Telegraf
2025-04-29T20:39:33Z
"Боляче": дружина Віктора Павліка крізь сльози розповіла про серйозний діагноз сина
GlavRed
2025-04-29T20:27:24Z
Що набивають шанувальники тату у 2025 році: 5 трендів, актуальних просто зараз
24tv
2025-04-29T19:45:04Z
Уряд схвалив законопроєкт щодо міжнародного обміну інформацією про доходи з цифрових платформ
InternetUA
2025-04-29T23:01:26Z
Volvo призупинила прогнози через вплив мит та проблем з електромобілями у першому кварталі
Топ Жир
2025-04-29T22:01:34Z
Китай посилює позиції на світовому ринку рідкісноземельних металів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:30:37Z
Після індексації пенсій частина одеситів втратить субсидію на оплату комуналки: хто в зоні ризику
Политека
2025-04-29T20:01:07Z
Податкова отримає дані про рахунки і сейфи українців: кому ще нададуть доступ
Хвиля
2025-04-29T19:45:05Z
Мільярдер Рей Даліо спрогнозував крах світового грошового порядку
InternetUA
2025-04-29T19:34:50Z
Підсанкційні російські танкери відновили постачання нафти – Bloomberg
iPress
2025-04-29T19:25:52Z
Білий дім анонсував зменшення мит на іноземні деталі, необхідні для виробництва автомобілів у США
iPress
2025-04-29T19:25:36Z
Родовища залізної руди в Україні: де найбільші запаси копалин, які оцінюють в трильйони доларів
24tv
2025-04-29T19:15:07Z
Найближчими днями країну атакує нова буря: коли її потужність досягне піку
GlavRed
2025-04-30T02:24:57Z
Будинки у вогні, є загиблий: як виглядає Дніпро після атаки Шахедів
GlavRed
2025-04-30T01:06:42Z
На Миколаївщині викрили злочинну групу, яка налагодила наркобізнес по всій країні
УкраинФорм
2025-04-30T01:01:11Z
У Києві затримали чоловіка, який за $5 тисяч обіцяв військовозобов’язаному посвідчення ГУР
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:47Z
У Швеції сталася стрілянина у перукарні - троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:03Z
За 30 хвилин 16 "прильотів" і майже 40 постраждалих: моторошні кадри з Харкова
GlavRed
2025-04-30T00:27:26Z
Суд у Миколаєві відправив під арешт співробітницю музичної школи, яку підозрюють у держзраді
УкраинФорм
2025-04-29T23:57:46Z
У Курській області потужний вибух: росіяни бідкаються на атаку безпілотників
24tv
2025-04-29T22:39:42Z
У Швеції сталася стрілянина: загинули щонайменше троє людей
ZN UA
2025-04-29T22:25:29Z
Знижує холестерин і покращить роботу серця: який горіх ефективний
Gazeta UA
2025-04-30T02:18:36Z
Німецькі вчені вказали на шість головних ознак раку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T00:00:21Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
2025-04-29T14:51:59Z
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
2025-04-29T14:30:15Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
2025-04-29T13:52:01Z
Терезам прогнозують погані наслідки: гороскоп на 30 квітня
24tv
2025-04-30T02:00:50Z
Сили оборони: Окупанти рвуться на кордон трьох областей
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T01:57:58Z
ЗС РФ окупували Суху Балку на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-04-30T01:33:41Z
Несподіваний попутник: під авто в Одесі помітили повзучого "шпигуна"
Telegraf
2025-04-30T01:31:36Z
Заморозки "втечуть": Діденко попередила про різку зміну погоди в Україні
Хвиля
2025-04-30T01:31:07Z
На Донеччині викрили жінку, яка множила фейки РФ про «брудну бомбу» і «біолабораторії»
УкраинФорм
2025-04-30T01:28:03Z
Окупаційну чиновницю із Криму заочно засудили до семи років тюрми за колабораціонізм
УкраинФорм
2025-04-30T01:18:56Z
Аеророзвідники FPV-дроном знищили російський «Град» на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-30T01:01:01Z
Жителів «ЛНР» для посилення тиску вибірково позбавляють російського громадянства
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:37Z
Кава насправді не боби і не горіх: неочікувана правда про походження напою
GlavRed
2025-04-30T02:30:35Z
Більше, ніж просто готель: історія будівлі, яка вважається одним із символів Дніпра
Telegraf
2025-04-30T02:06:20Z
Залишатиметься свіжим до двох років: який інгредієнт потрібно покласти до рису
GlavRed
2025-04-30T00:33:37Z
Насолоджуємося, поки є нагода: простий рецепт смачнющої спаржі – не треба її варити
24tv
2025-04-29T20:57:42Z
Парфуми з ароматом ладану: вони зачаровують з перших секунд
24tv
2025-04-29T20:27:26Z
Менше черг і яскраві кадри: у Хорватії зачаїлась гідна альтернатива Колізею
24tv
2025-04-29T20:06:06Z
Ви полюбите її більше за суші: готуємо собу – японську локшину, яку ви полюбите назавжди
24tv
2025-04-29T19:57:19Z
Перець припинив рости після висадки в ґрунт: ось що робити
24tv
2025-04-29T19:21:09Z
Еверест не для всіх: Непал встановив суворі обмеження на підкорення найвищої гори у світі
24tv
2025-04-29T18:24:49Z
Усик і Дюбуа провели нову дуель поглядів у Лондоні після провокації британця на "Вемблі"
ZN UA
2025-04-29T22:51:27Z
Битва за фінал Ліги чемпіонів: онлайн-трансляція матчу Барселона – Інтер
24tv
2025-04-29T22:45:28Z
Українська тенісистка Костюк вибила другу поспіль росіянку на турнірі у Мадриді
ZN UA
2025-04-29T22:09:14Z
Прибила фанатку Спартака: українка Костюк здолала росіянку та вийшла у чвертьфінал в Мадриді
24tv
2025-04-29T21:57:20Z
ПСЖ на виїзді здобув важку перемогу над Арсеналом у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-29T21:45:44Z
Соларі буде тимчасовим тренером Реалу на КЧС
Football.ua
2025-04-29T20:49:12Z
Реал Мадрид оголосив про чергову травму Алаби
Football.ua
2025-04-29T20:40:11Z
Даєр стане гравцем Монако — Романо
Football.ua
2025-04-29T20:25:58Z
«Динамо» – «Шахтар». Визначився час початку фіналу Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:13:56Z
Автовиробники вмовили Трампа пом'якшити вплив мит
ZN UA
2025-04-30T00:18:28Z
Таємничий електричний пікап від Ram зник без шуму, але постачальники вимагають компенсацію
Топ Жир
2025-04-30T00:15:33Z
Вони відмовилися від 103 тисяч доларів за цей 25-річний Acura Integra Type R
Топ Жир
2025-04-29T22:30:53Z
Цей занижений Roush F-150 не боїться різких поворотів та ризиків
Топ Жир
2025-04-29T20:00:14Z
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
2025-04-29T18:45:22Z
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
2025-04-29T18:01:53Z
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
2025-04-29T17:06:05Z
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
2025-04-29T16:40:39Z
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
2025-04-29T16:00:56Z
Samsung розпочне виробництво чіпів Snapdragon 8 Elite Gen 2 для своїх смартфонів
InternetUA
2025-04-30T02:01:27Z
Підступний візуальний тест: потрібно знайти кішку за 5 секунд в автомайстерні
GlavRed
2025-04-30T01:54:36Z
Користувачі зможуть купувати товари через ChatGPT
InternetUA
2025-04-30T01:01:20Z
Шахраї пропонують фейкову роботу, маскуючись під відділ кадрів TikTok - ЦПД
УкраинФорм
2025-04-30T00:48:10Z
"Гість із космосу" міг виштовхнути життя з морів на сушу: вчені знайшли несподіваний збіг
Telegraf
2025-04-30T00:12:11Z
Google вперше проведе презентацію з Android перед I/O 2025
InternetUA
2025-04-30T00:04:40Z
Європол створює спецпідрозділ для боротьби з онлайн-вербуванням молоді злочинцями
УкраинФорм
2025-04-29T23:49:39Z
Власник Cybertruck втратив бізнес за ніч через хвилю обурення через його нацистські вітання
Топ Жир
2025-04-29T23:30:07Z
Учені навчили штучний інтелект зашифровувати секретні повідомлення
InternetUA
2025-04-29T21:43:30Z