У грудні 2023 року чиста купівля валюти українцями зросла до $1,026 млрд, порівняно з $622 млн у листопаді.
Про це повідомив Національний банк України.
Купівля валюти сягнула рекордно високого рівня за 11 років. У 2012-му рекорд чистої купівлі валюти було зафіксовано у жовтні – $2,17 млрд, а потім у листопаді – $1,52 млрд.
Минулого місяця громадяни зменшили продаж готівкової іноземної валюти до $1,26 млрд, водночас купівля зросла до $2,06 млрд.
За даними НБУ, купівля безготівкової валюти збільшилася до $530 млн із $507 млн у листопаді.
Продаж безготівкової валюти у грудні зріс до $312 млн, у листопаді він становив $260 млн.
З чим пов’язані такі рекордні показники – відповідь експерта
Економічний експерт, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що така поведінка населення спричинена відсутністю впевненості у стабільності курсу.
– Що більше ми будемо говорити про відсутність макрофінансової допомоги на 2024 рік. Що більше в ЗМІ буде проходити інформації про можливість затримки соціальних виплат і непроведення індексації пенсій, то більше люди почнуть сумніватися стосовно стабільності гривні, – сказав він.
За словами Пендзина, люди розуміють – держава для того, щоб погасити заборгованість перед пенсіонерами, вдаватиметься до механізмів друкування грошей. А 2022 рік показав, що будь-яке друкування грошей миттєво знецінює гривню.
– У суспільно-інформаційному просторі активно мусувалася тема з приводу того, що грошей на наступний рік немає і держава шукатиме альтернативні методи знаходження джерел фінансування соціальних видатків. Тому люди за залишки своїх коштів у грудні, які за інших умов вони б поклали на депозити, побігли купувати валюту, – наголосив експерт.
Він зазначив, що таке рекордне зростання купівлі валюти – емоційні речі.
Стабілізація ситуації можлива тоді, коли Сполучені Штати та Євросоюз ухвалять рішення про фінансову допомогу Україні.
Чого очікувати від курсу у лютому
Якщо макрофінансова допомога буде в тій кількості, яка потрібна економіці України, тобто десь $37 млрд, курс залишиться в тих межах, які маємо зараз, відзначає експерт.
Водночас, якщо макрофін надходитиме з проблемами, то курс, імовірно, буде послаблюватися.